Zo gezien... Gemeente boos op „Soestdijk geen Stankwijk' Vrije Radio Soest uit de ether Toch onteigening pand Torenstraat Expositie bloemsierkunst 10.95 1.35 3.95 Amstel BIER Witte druiven Schouderham AMANDELEN Rundergehakt Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Treurtoneeltje Storing AHOB's /}-ml II fi Demmers en de mm b.v. De Praatpaal start het seizoen Woensdag 12 september 1979 58e jaargang no. 3 KRAT Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG KILO Zie onze advertentie door GEKARD PAUL ALLEEN DONDERDAG Ze onze advertentie ALLEEN DONDERDAG BRUINGEBRAND 250 GRAM Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG MAGER KILO Van 10.90 voor Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar ƒ10.— Buiten Soest per half jaar f20.- Verschijnt iedere woensdag „Tijdsein" was iemand die el ke dag om vijf minuten over acht op weg naar zijn kantoor, langs ons huis wandelde. Zo lang als ik mij kan herin neren. Wij keken er de klok op na en spoorden elkaar zonodig aan. „Kijk es, daar gaat „Tijdsein" al!" had een zelfde uitwerking als de wekker. Als je nog moet beginnen met je ontbijt, terwijl je anders al halverwege bent, dan is er geen tijd meer te ver liezen. „Tijdsein" evenwel, liep altijd in hetzelfde rustige tempo. En zo onberispelijk als hij gekleed ging in zijn demi- saison, grijs gestreepte pak, diplomatentas onder de arm, zo plichtsgetrouw voerde hij de hem opgedragen werkzaamhe den uit. Nooit uit zijn humeur en altijd even voorkomend: een goed collega. Na de MULO volgde hij in de avonduren cursussen om boek te leren houden en in een wil de bui zelfs conversatielessen in de Engelse taal, maar dat heeft 'ie nooit in de praktijk kunnen brengen. Ook niet tijdens zijn vakanties die hij al sinds jaar en dag in Schin op Geul doorbrengt. Daar staat „zijn" pension dat hij aan het eind van zijn vakan tie alvast bespreekt voor het volgende jaar. Zijn collega's lachen er wel eens om als één van hen plagerig informeert waar hij zijn vakantie denkt te gaan doorbrengen. De chef is heel tevreden over de prestaties van zijn zo lang zamerhand oudste medewer ker. Hij weet dat het niet, dan slechts uiterst moeizaam, zal gelukken hem op een fout te betrappen, en perfect geoliede medewerkersmachine, waar je geen omkijken aan hebt. Het gezamenlijk koffiedrinken op kantoor is verheven tot een sociaal gebeuren, waarbij het gehele personeel een kwartier tje uitblaast. Vaste onderwerpen van ge sprek zijn het televisiepro gramma van de vorige avond, het wisselvallige weer en de kanaries van de kassier. Op een dag was er gebak bij de koffie. Het weer toets zó slecht dat bijna iedereen te laat gekomen was en niemand vroeg waar dat gebak vandaan kwam. „Tijdsein" was er, na precies vijfentwintig jaar trouwe dienst, wel een beetje verdrie tig van. Vrij langdurig waren dinsdagmorgen de AHOB's in de Van Weedestraat en de Talmalaan gestoord. Dat begon al om half vijf. Maandag werd gewerkt aan de spoorwegovergang in de'Van Weedestraat. Wat de oorzaak van de storing was, is niet bekend. HYPOTHEKEN Voor een goed en onafhanke lijk advies naar de vakman. Wij bemiddelen voor 18 hypo- theekinstellingen. Rente vanaf 8,9% Vraag vrijblijvende informatie. AUTO VERZEKERING Betaal niet meer dan noodza kelijk. Voor de betere rijder aantrekkelijke no-claim kor ting. Speciaal tarief voor privé- rijders en ambtenaren. Ook voor jeugdige rijders een normale autoverzekering. Met vakantie! Vergeet dan niet een Reisbagageverzekering te sluiten. Torenstraat 17 - Soest Tel. 02155-15451 SOESTER COURANT AL UW VERZEKERINGEN PER MAAND BETALEN? PAKKETPOLIS met bijvoorbeeld Autoverzekering v.a. ƒ20,75 Brandinboedelverz. v.a 1,75 Aansprakelijkheidsverz, v.a. 3,95 Rechtsbijstandverz. v.a 2,65 ZIEKTEKOSTEN VERZEKERING Man of vrouw v.a. ƒ61,60 Kinderen v.a. ƒ30,80 4e kind of meer GRATIS MAN/VROUW POLIS v.a. ƒ24,85 Levensverzekering voor het hele gezin. HYPOTHEEK NODIG? Rente v.a. 8.2% Wij lichten u graag vrijblijvend in. \J. G. van ROUWEND AAL r Burg. Grothestr. 1 la Soest - Tel. 02155-1 «467 De zendapparatuur van de Vrije Radio Soest in de caravan Foto Herman van Dam Zaterdagmidag is de ..Vrije Radio Soest" (voorlopig?) uit de ether verdwe nen. Na een vrij korte aktie van de plaatselijke politie en de afdeling ether bewaking van de radio controle dienst van de PTT, werden vier man op heter daad bij het zenden betrapt. Alle apparatuur, alsmede de caravan van waar uitgezonden werd, werden in besiag genomen. Verwacht mag worden dat justi tie alles verbeurd zal verklaren; dat betekent dan waarschijnlijk vernietiging. Eerder is het voorgekomen dat der gelijke apparatuur elders in het land via een opkoper, tegen schappelijke prijzen, weer in de handel kwam. Mogelijk zal dat nu verhinderd wor den. Het was niet de eerste keer dat de „Vrije Radio Soest" doelwit was van een aktie van de politie, waarbij gebruik gemaakt werd van een peil- wagen. Ook in maart werd appara tuur in beslag genomen. Van de kant van de illegale zenders werd toen gezegd: „wij gaan door"; een stand punt dat ook de politie ingenomen heeft. Daar komen de klachten bin nen van ernstige storing van gehoor apparaten, t.v.-ontvangst enz. Pure amateurs „Wij zijn pure amateurs", zegt de 17-jarige student V.J.V. „die niets kwaads in de zin hadden. Strikt geno men weten we dat we verkeerd zijn geweest, maar we ontkennen gestoord te hebben". De jongeman zegt zeker te weten dat er over hen geen klachten zijn binnen gekomen. Uiteraard stond de caravan steeds dicht in de buurt van een wo ning (vanwege de electriciteit) en za terdag was dat aan De Zoom. Proef ondervindelijk is bewezen dat in die huizen geen storing optrad; ook niet van gehoorapparaten. Men is niet zo erg te spreken over het optreden van de Soester politie. Het viertal werd als zware misdadigers behandeld. Veters uit de schoenen, riemen af voordat men de cel inging. Eén van hen werd zelfs geboeid naar Baarn gebracht en dat komt hen alle maal wat overdreven voor. Dé 17-jarige student zegt zeker te weten dat de Vrije Radio Soest veel aanhang had. Wie er allemaal bij be trokken waren weet hij niet. Zo is het hem ook niet bekend dat er voor de reclameboodschappen betaald werd. Het zou best kunnen, maar hij weet het niet. Via-via kwamen de opdrach ten door en voor hen was het een kwestie van bezig zijn met een hobby. Als hobby-isten wilden zij zo perfect mogelijk werk leveren en daarom zag het er allemaal vrij professioneel uit. V. hoopt wel t.z.t. weer opnieuw met zijn hobby te kunnen starten. Toen zaterdagmiddag om drie uur met de uitzending begonnen werd, ging de peilwagen op pad. Vrij spoe dig wist men dat uitgezonden werd vanuit het bos. Om even voor half vijf ging de voor deze gelegenheid in trimcostuum gestoken politie tot aktie over. in de caravan had men lont gekregen van de aktie, want enkele seconden voordat de politie de caravan gena derd was, ging de zender uit de lucht. Met een gloeiend heet (zendei)ele ment in de broekzak, trachtte een van de medewerkers van de Vrije Radio Soest alsnog te ontsnappen. Dat luk te niet. Alle personen die in de caravan wa ren, en dat waren er vier, kregen een proces-verbaal. Zij zullen zich te zijner tijd moeten verantwoorden. Overigens zijn vorige week nog twee illegale zendamateurs gepakt; beiden op de Koninginnelaan. Dat waren de 17-jarige J. V. en de 31-jarige P A. J. V. Bij de 17-jarige V. werd één zender in beslag genomen; bij de ander liefst negen zenders waarvan een met veertig kanalen. P.V. had wel een machtiging voor één zender; hij gebruikte er echter negen teveel. De omstreden onteigening van het pand Torenstraat 5 zal nu toch doorgezet worden. In de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening is besloten het plan daartoe vast te stellen. De leden van de commissie gingen er vrij una niem toe over toen bleek dat de VVD-woordvoerder, de heer G. Beijen, niet met een ander bespreekbaar plan kwam. Men noemde dat teleurstellend om dat juist dat de reden was waarom men het college-voorstel in de raadsverga dering van augustus aangehouden had. Het onteigeningsplan moet vastge steld worden om het bestemmings plan Kerkebuurt met het beschermd dorpsgezicht te kunnen voltooien. Ja ren geleden reeds werden hiervoor enige winkelpanden aan Torenstraat aangekocht en afgebroken. Inmid dels is men tot een akkoord gekomen met de Kerkeraad van de Hervormde Kerk over de aankoop van de kosters woning. De onderhandelingen met de heer N. van Dam, eigenaar bewoner van het pand Torenstraat 5. hebben echter nog geen resultaat gehad. Daarom wil het college van burge meester en wethouders de proce dure om te kunnen onteigenen, in zetten. De VVD—er Beijen meende echter, gesteund door zijn fractie, dat' het op dit moment niet juist was het pand aan te kopen. Beijen stelde daarom voor de plangrens te verleggen en wel zo, dat het pand Torenstraat 5 er buiten viel. Verder was hij van mening dat er bij het nu vrijliggende kerkplein een oudheidkamer of café gebouwd moest worden, waardoor het beschermd dorpsgezicht ook gebruikswaarde kreeg. Beijen schatte dat met de onteigening een miljoen gemoeid was; geld dat in Soest op dit moment een heel wat betere be stemming kon krijgen. Beijen kreeg geen steun voor zijn voorstel. CDA, PvdA. D'66 en de heer Nuijten van Progressief Soest be treurden het dat er geen concreet plan op tafel kwam. Daar had men vast op gerekend. De bedragen die Beijen noemde werden „wild en on controleerbaar" genoemd en de dis cussie daarover wilde men overlaten aan de rechter. Nuijten zei overigens niet namens zijn fractie te spreken. De beide andere leden van Progressief Soest hadden een andere mening. Foto Herman van Dam A.s. zondag 16 september, 's middags van drie tot vijf uur, exposeren Simone en Gerrit Post opnieuw proeven van hun voortreffelijke bloemsierkunst. Zij startten daar vorig jaar mee bij het begin van het nieuwe cursusseizoen. Waren het vorig jaar, om het zomaar eens te zeggen, statische stukjes, dit jaar maken zij gebruik van mannequins en het effect daarvan zal menigeen verbazen. De lessen vorig jaar hebben bijna uit sluitend enthousiaste leerlingen opge leverd. Zij leerden met zogenaamd „waardeloos" materiaal werken; het „afval" dat normaliter weggegooid wordt. Dat kan van alles zijn; van de dode tak. de uitgebloeide plant tot afgevallen blad en groente toe. Alles kan gebruikt worden en het is beslist niet zó ingewikkeld, mits men er maar oog oog voor heeft. Dat „oog ervoor krijgen" brengen Simone en Gerrit Post bij in acht les sen (kosten 75 gulden). Zij zijn vak mensen; beiden leraar bloemsier kunst. Ze weten er dus alles van en bezitten bovendien de gave om hun kennis over te dragen. Tijdens de expositie kan men zich voor een van de cursussen opgeven; want naast de cursus voor beginners is er ook een cursus voor gevorderden (zelfde prijs) en een cursus droog bloemen (5 lessen 50 gulden). Boven dien krijgen de deelnemers tegen de Kerstdagen een extra les in Kerst stukjes-maken. Het nieuwe cursussei zoen begint op dinsdag 25 september a.s. Het adres voor de expositie is Noorderweg 33. De gemeente is boos op de milieuvereniging „Soestdijk geen Stankwijk" omdat deze vereniging haar van onjuiste praktijken beticht. Ten onrechte suggereert de vereniging dat de gemeente milieuvriendelijke bedrijven weert en dat het nieuwe industrieterrein reeds is toegewezen. De vereniging had dat kunnen weten als men even bij de gemeente geïnformeerd had. „Wij verstrekken u bij het regelmatige overleg dat wij met u voeren, alle gewenste inlichtingen. Wij vragen ons met verwondering af waarom u buiten dit overleg een derge lijke brief aan ons heeft gezonden. Wij betreuren dit zeer", aldus de gemeente. De boosheid van het college van burge meester en wethouders betreft de pers informatie van de milieuvereniging over de uitbreidingsproblemen van het bedrijf Yves Rocher. Het bedrijf wil graag uitbreiden in Soest maar de gemeente stelt geen grond be schikbaar. voor een plaats in aanmerking ko men, te berichten. Het heeft derhalve niets te maken met het weren van milieuvriendelijke be drijven. De opmerking van de ver eniging dat de gemeente 959S- van de werknemers van Yves Roches (het grootste deel woont in Soest, red.) „achter het W.W.-loket wil" is bene den peil en acht de gemeente mis plaatst. Ten overvloede zegt het college nog dat men niet in staat was, binnen de door het bedrijf Hörmann gewenste tijd, nieuw bedrijfsterrein beschik baar te stellen en dat daarom dit bedrijf verhuisde naar Barneveld. Het leegkomende pand werd in ge bruik genomen door Yves Rocher. Hörmann werd van de lijst van ge gadigden afgevoerd. In samenwerking met enkele winke liers uit winkelcentrum „Smitshof" organiseert de leiding van „De Praat paal". één van de vier clubhuizen van de Stichting Jeugdzorg Soest, een Minikermis. Deze Minikermis is de start van het clubseizoen voor dit clubhuis. Zaterdagmiddag 15 september om 2 uur gaan de deuren van „De Praat paal" open voor alle kinderen van 6- 12 jaar die deel willen nemen aan deze grootse happening. De milieuvereniging legde dit uit als zou de gemeente milieuvriendelijke be drijven weren. Het van origine franse bedrijf produceert hier niet, maar verzendt uit Frankrijk aangeleverde goederen. Het bedrijf heeft circa 85 man in dienst en verwacht dat het personeelsbestand eind 1983 tot 200 zal zijn opgelopen. Van wering van het bedrijf is echter geen sprake de waarheid is volstrekt anders. „Yves Rocher heeft zich van buiten de gemeente gevestigd in een bestaand bedrijfsgebouw. De aanvragen van bedrijven die reeds lang in Soest zijn gevestigd zijn zoveel in getal, dat wij zeker weten verzoeken van be drijven die niet aan dit criterium vol doen, in de toekomst niet te kunnen honoreren. De aanvragen van de Soester bedrijven overtreffen het toekomstig aanbod van industrie terrein", aldus burgemeester en wethouders in de brief aan de milieu vereniging. Tijdens een lunch van de Soester Zakenkring zette wethouder Menne dat al uiteen en het college stelt zich ook op het standpunt dat het .eerlijker is dat direct aan bedrijven, die niet 9

Soester Courant | 1979 | | pagina 1