lt Oud-adjudant W.den Hartog lid van verdienste S.P.S.V. Kerkelijke en politieke verhoudingen in provincie Utrecht Nieuw detailhandelsdiploma vereist i VVV Nieuws Film: „The spook who sat by the door" 1 Auto tegen lichtmast D'66 en Progressief Soest willen ambtelijke bijstand AWOS AROS kreeg apparatuur IELE MODE [ORGING ogmerk Ook door geheel Nederland Slecht seizoen voor Soester Natuurbad Vóórdat u uw keukenkeus maakt Heetman Dutch Cream Cocktail Americano Isolabella Friesche Gorter Graanjenever Friesche Gorter Berenburg S11 li'V 1 Rum~G'n en Wodka Zondagsschool „De Bron" in Overhees weer van start De woonerf-status Overhees 2 fWoonerf 10 de herenmode. Onder roeken met rechte pijp èiabama, gemaakt van ader. gedragen. hoenmode van ropese Klasse I 47 - Tel. 12672 - Baarn CHOENEN BUSSUM: „De Heemburgh" af Wichmanlaan 28 oon 02159 - 1 79 88 oon 02155 - 1 70 03 ^^gelijkelijk ascineren. 3ging. Een niet slijten, ijk in prijs. iooit voor- >nheid van e de aan- et van uw arust eens naar eens let is mijn een genot u bijvoor oor nodig iek kristal, nttrokken 5en schit- koopt is r Soester Courant van woensdag 19 september 1979 De Zeister Stichting voor Kunst en Kuituur houdt van 15 sept. t/m 14 oktober een tentoonstelling over de tot standkoming van de animatiefilm. De titel is „Tekening in beweging" en deze kleine, maar hoogst instructieve, inte ressante en kleurrijke tentoonstelling is zeker de moeite van een bezoek waard in het Slot Zeist. Openingstijden dl. t/m vr. 10-17 uur; za. en zo. van 14-17 uur. Toegangsprijzen 1,50 p.p. Jeugd t/m 14 jaar, cjp/oas 65 1,-. Gratis voor scholen in klasseverband na tel. afspraak. Op 21 en 22 september zijn weer de „Utrechtse paardendagen" in de vee- markthallen aan de Voorveldsepolder te Utrecht. Er is o.a. concours hippi- qus, paarden-, pony- een veekeuring veententoonstelling. De hengelsportveieniging „De Snoek baars" organiseert op 22 sept. een Viswedstrijd in de Eem te Soest. Ver- vist wordt de Spruitbeker. Aanvang 7 uur. Verzamelpunt Kleine Melm om 6.30 uur. Inschrijven t/m woensdag 19 sept. bij W. v.d. Kraats, Laanstraat 72 te Soest en bij Th. Bosman, Wijkamp- laan 19 te Baarn, tel. 02154-15934. In Biddinghuizen op de Flevohof is van 21 t/m 23 sept. een Dahlia-tentoonstel ling binnen en buiten. Honderden dahliarassen, o.a. vanuit het buiten land. De Flevohof is geopend van 8.30 tot 18.00 uur. Entree 7,50; kind. tot 13 jaar 5,-. Van 8 sept. t/m 27 oktober wordt in het Geologisch museum Hofland te Laren een expositie gehouden, getiteld Hout van 0 tot 2000, waarin getoond wordt de ontwikkeling van de plantengroei op aarde, van de fossiele plantenresten van miljoenen jaren her t/m het hout van nu in zijn vele soorten. Open van 13-16.30 uur, alle dagen, behalve maan dags. De scholengemeenschap „Eemland" te Soest viert haar jubileum als 25 jaar „Koningin Emma" huishoudschool en 12% jaar technische school „Eem land". In verband hiermee is op don derdag 20 sept. een jubileummarkt met spotkoopjes. Ook allerlei attracties en spelen voor Uw kinderen. De jubileum- markt wordt gehouden in het hoofdge bouw aan de Soesterengweg van: 14.30- 16.30 uur en van 19.00-21.00 uur. Op vrijdag 21 sept. is er een reünie voor oud-leerlingen van 19.00-21.00 uur aan de Soesterengweg en aan de Talma- laan. In Bunschoten/Spakenburg in de Open bare Bibliotheek is t/m 2 oktober een documentaire over Johannes Vermeer. In Den Haag in het Congresgebouw aan de Churchillplein 10 is op 29 september een Internationale munten- en pennin- genbeurs. Geopend van 10-17 uur. In theater Carré te Amsterdam vindt op ma. 24 sept. een concert plaats van de Crusaders. Aanvang 20.15 uur. Toe gangsprijzen 20,-; 25,- en 30,-. De musical Bubbling Brown Sugar komt terug in Carré van 29 september t/m 14 oktober. Aanvang 20.15 uur. Op de zaterdagen en zondagen zijn er ook matinees. Aanvang 14.00 uur. Prijzen van 15,- t/m 35,-, alhier te reser veren. Dezelfde musical, de hit van Broad- way, komt in de Stadsschouwburg te Utrecht van 22 sept. t/m 26 sept. Aanvang 20.00 uur. Prijzen van 25,- t/m 40,-, vanaf 3 dagen tevoren alhier te reserveren. In de Jaap Edenhal te Amsterdam geeft de groep De Chic een concert op 24 sept. Aanvang 20.00 uur. Toegang 25.-. In theater Carré te Amsterdam vinden de volgende popconcerten plaats. Op 15 oktober is hier een optreden van Lou Reed. Aanvang 20.15 uur. Toegangs prijzen van 20,-; 25,- en 30,-. Op 19 oktober treedt de Manhattan Trans fer op. Aanvang 20.15 uur. Prijzen 20.-; 30.- en 40,-. De groep Dire Straits geeft 2 concerten op resp. 4 en 5 november. Aanvang 20.15 uur. Prijzen 20,-; 25,- en 30,-. Voor al deze concerten kunt U kaarten reserveren aan ons kantoor tussen 10 en 16.00 uur. In de Kunstijsbaan in Overvecht Utrecht is op 22 en 23 sept. een grote Internationale antiekbeurs. Geopend resp. van 11-17 uur en 10-17 uur. Tel. inl. 01720-23616. Tussen de 75 en 100 oude automobielen worden verwacht tijdens de 8e Interna tionale rally van de Vrienden van Bijzondere Automobielen op 23 sept. in Laren. Onder de bestuurders van de Old Timers uit de jaren 1910-1940 zijn Engelsen, Duitsers en uiteraard vele Nederlanders. Omstreeks 12 uur begint de rally en na terugkomst op het kermisterrein in Laren begint de keu ring tot plm. 5 uur. In Hilversum aan de Diependaalselaan 488 is t/m 23 sept. een expositie van antiek speelgoed van Ingrid van Aken. Open van 13-21 uur. In schouwburg „Gooiland" te Hilver sum is op 26 sept. een voorstelling van de Engelse auteur Alan Ayckbourn „en nog vele jaren" met Ton van Duinho ven, Ina van Faassen, Ton Kuyl, Hetty Verhoogt en Fien Berghegge. Op 28 sept. kunt U in theater Gooiland te Hilversum genieten van Juliette Gréco, met haar poëtische zang en specifieke „Gréco" voordracht. Aan vang 20.00 uur. In sportpaleis Ahoy te Rotterdam be gint op donderdag 11 oktober weer de eerste van een reeks NCRV Minivoet balshows. Prijzen per minivoetbal show 7.50. Passe-partout geldig voor alle shows (8 shows) 52,50. Kaarten alhier te reserveren. Aanvang 20.00 uur. Aanvang ivoorprogramma 19.00 uur met atletiek en wielrennen. De Soester kadobon is voor velen van U een bekend begrip. De ontvanger heeft het voordeel rustig zelf naar een kado te kunnen zoeken dat hem/haar bevalt, de bon is immers 6 maanden geldig. U kunt voortaan Uw kadobonnen ook besteden bij de lampenzaak „Binnen en Buiten" v/h Wouters en de Vries. F.C. Kuyperstr. 24-26 te Soest. Het Centraal bureau voor Schimmel cultures houdt op zaterdag 22 sept. van 10.00 tot 16.00 uur Open Huis aan de Oosterstraat 1 te Baarn, tel. 02154- 14758. De Soester kadobon is voor velen van U een bekend begrip. De ontvanger heeft het voordeel rustig zelf naar een kado te kunnen zoeken dat hem/haar bevalt, de bon is immers 6 maanden geldig. Op zijn vakantie-adres in Spanje krijgt de heer W. den Hartog het telegram met de mededeling, dat hij is benoemd tot lid van verdienste van de Soester Politie Sport Vereniging [SPSV]. Daartoe werd maandagavond besloten tijdens de jaarvergadering van de vereniging in café-restaurant Soestdijk. De heer Den Hartog krijgt de onderscheiding omdat hij de belangen van de SPSV sinds de oprichting in 1945 op bijzondere wijze heeft behartigd. De vereniging nam afscheid van voor zitter A. Klok als bestuurslid. Op doktersadvies legde hij na vier jaar het voorzitterschap neer. Hij werd opge volgd door de heer E. W. Schutzmann. De overige aftredende bestuursleden, de heren R. Meinema, P. Dirksen en C. van Stam, werden herkozen. De heer H. Smink nam de plaats in van de heer Den Hartog, die voor het bestuurslid maatschap heeft bedankt nu hij we gens pensionering de politiedienst heeft verlaten. Voorzitter Klok heette in zijn openings woord 28 leden welkom en bedankte de korpsleiding voor de medewerking in de afgelopen periode. Dat commissaris J. K. Adema de vereniging een warm hart toedraagt, blijkt wel uit het feit dat hij waar mogelijk de leden in staat stelde activiteiten op touw te zetten en eraan mee te doen. De voorzitter betreurde de teruggang in het schaken, waardoor de SPSV niet meer in compe titieverband uitkomt, maar consta teerde een opgaande lijn in het vissen en de auto- en motorsport. De jaarverslagen van secretaris R. Meinema en penningmeester F. La Rose werden goedgekeurd. Bij de be stuursverkiezing werd de heer W. den Hartog benoemd tot lid van verdienste. Hij is sinds de oprichting van de SPSV in 1945 daarvan actief lid geweest. In september 1968 kreeg hij een bestuurs functie. Tot 1978 heeft hij deel uitge maakt van het volleybalteam en in dat jaar zette hij ook definitief een streep onder het voetballen. Sinds 1970 was hij coach van het volleybalteam. Daarnaast hield de heer Den Hartog zich in de vereniging bezig met de cara vans, het klaverjassen, schaken, vis sen en het bingospel. Hij was de hofchauffeur van Sint Nicolaas en won daarnaast talrijke donateurs voor de vereniging. Al deze activiteiten waren voldoende aanleiding hem daarvoor te eren. De heer Schutzmann, de nieuwe voor zitter, luidde de heer Klok uit die acht jaar in het SPSV-bestuur heeft gezeten. Vier jaar geleden volgde hij de heer Van den Brink op als voorzitter. Als dank kreeg hij een cadeaubon. Het programma voor het seizoen 1979- '80 vermeldt tal van activiteiten. Za terdag houdt de SPSV een fietstocht. Op 19 oktober is er bingo, op 2 novem ber een ledenavond. Sint Nicolaas be zoekt de vereniging op 28 november en op 21 december is er een grote kerst bingo. Na drie jaar heeft men opnieuw een nationaal volleybaltoernooi vast gesteld voor 18 februari. Verder ver meldt het programma onder meer het nationale schaaktoernooi; het school- voetbaltoernooi; de voetbalwedstrijd politie-doktoren ten bate van het Ben- tinckfonds voor gehandicapte sport beoefenaren, en de viscompetitie. Na maandenlange afwezigheid is het Filmhuis Artishock weer terug in haar eigen gebouw, dat in die tussentijd een grondige verbouwing en opknapbeurt onderging. Het oude gebouw van Artishock aan de Steenhoffstraat, ziet er van binnen weer als nieuw uit en zal daardoor voor de filmliefhebbers in Soest zeker aan aantrekkelijkheid hebben gewonnen. Reden te meer voor de Soester filmliefhebbers om aanstaande donderdagavond 20 september, aanvang 20.30 uur eens een kijkje te gaan nemen in dit unieke gebouw, waar vanaf die datum weer iedere donderdagavond een niet alledaagse film te zien is. Aanstaande donderdagavond wordt een film getoond van de Amerikaanse regisseur Ivan Dixon „The spook who sat by the door". In tegenstelling tot "Nederland wil God altijd graag in kaart brengen", zo lazen wij deze week in een landelijk tijdschrift. De Provinciale Utrechtse Stichting voor Welzijns bevordering heeft aan die behoefte een bewonderenswaardige bijdrage ge leverd. Het deel 2a van de Sociale Atlas van de provincie Utrecht handelt over kerkelijke en politieke verhoudingen in de provincie en daarbij is ook het onder wijs betrokken. Voor allen die op de één of andere manier met het kerkelijke- en politieke leven in de provincie te maken hebben, bevat het een schat aan ge gevens, die het bestuderen waard zijn. Dit deel 2 kan bij de PUSW besteld worden. Het adres daarvoor is: P.U.S.W., Lange Nieuwstraat 63, 3512 PD Utrecht; t.a.v. de heer R.Schaap. De kosten exclusief verzending 17,50 (ge lijmde rug) off 21,- (losbladig met ringband). Het project "Sociale Atlas van de provincie Utrecht" is als volgt opgezet: deel 1 - Bevolking (spreiding en groei van de bevolking; samenstelling naar leeftijd en geslacht). Verschenen voor jaar 1977. Deel 2a - Kerkelijke en po litieke verhoudingen; zomer 1979. Deel 2b - Politieke verhoudingen (provin ciale staten en gemeenteraden). Deel 3 - Sociale structuur (o.a. beroeps- en inkomensstructuur, opleidingsniveau autochtonen/allochtonen etc.Deel 4 - Sociale-ruimtelijke oriëntatie en maatschappelijke samenhangen fo rensisme, migratie, stadsgewestelijke geleding en oriëntatie). In deel 2a komen achtereenvolgens aan de orde: kerkelijke gezindten; poli tieke verhoudingen; de relatie van kerkelijke gezindten en politieke ver houdingen en de maatschappelijke neerslag hiervan op een bepaald ter rein, nl. het lager onderwijs. Belangrijke basisgegevens zijn daarbij de volkstelling van 1971 en de Tweede Kamerverkiezingen van 1977. Gemeen teraadsverkiezingen zijn minder be langrijk voor dit doel omdat dan dik wijls heel andere zaken meespelen. Aansluitend op de volkstellingindeling houdt deze Atlas in het algemeen een vijfdeling aan: Rooms-Katholiek, Ne derlands Hervormd, Gereformeerd, Overige en Geen. Onder Gereformeerd worden alle gereformeerde kerkge nootschappen verstaan. Onder "ove rigen" zijn alle groeperingen begrepen die niet onder een van de andere vier groeperingen vallen. Ook wordt de ver- zamelgroep Protestanten gehanteerd als optelling van Nederlands Her vormd, Gereformeerd en Overige. Het boekwerk beval tal van grafieken waarin de provincie Utrecht wordt vergeleken met Nederland en de Stad Utrecht. Gegevens worden vermeld over leeftijd en geslacht, de sociale beroepsgroepen en het opleidingsni veau en dat per godsdienstgroep. Bij het hoofdstuk over de gerefor meerden komt men wel met een splitsing in: gereformeerde kerken - gereformeerde kerken vrijgemaakt - Christelijk gereformeerden - gere formeerde gemeenten en oud-gerefor meerden. politiek Wat de politieke verhoudingen in het algemeen betreft beperkt dit gedeelte van de sociale atlas zich tot de Tweede- Kamer verkiezingen. Een overweging daarbij was o.a. dat deze de meest zuivere indruk geven van de algeme ne politieke oriëntatie. Ook hier weer veel grafieken die op gang (en neergang) van de politieke partijen in beeld brengen. Over de relatie tussen kerkelijke ge zindte en confessionele partijkeuze: In de provincie Utrecht blijkt deze re latie bij de Rooms-Katholieken in de loop der tijd aanzienlijk losser ge worden te zijn. Stemden in 1959 nog 80 van de 100 op een katholieke partij, in 1971 waren er dat nog 60 en in 1972 nog geen 50. De gezamenlijke pro testants-christelijke partijen hebben in de provincie Utrecht hun aandeel beter vastgehouden. Waren de p.c.- partijen in 1959 maar iets groter dan de KVP, in 1972 waren ze anderhalf maal zo groot. Wat de PvdA aangaat: Het jaar 1971 was een na-oorlogs dieptepunt. In 1977 weet de partij in de provincie als ge heel bijna weer terug te komen op het niveau van 1959. Dat is vooral het ge val in de stad Utrecht en haar overloop gemeenten Maarssen, IJsselstein, Nieuwegein, Wijk bij Duurstede. De samenstelling van de nieuwbouw in deze gemeenten kan hierop een zekere invloed hebben gehad. De WD: Laat men de stad Utrecht buiten beschouwing, dan is in het res terende deel van de provincie in 1977 de aanhang van de VVD iets hoger dan die van de PvdA. De stijgende lijn van de VVD is in het algemeen sterker. Tegen elf gemeenten waar meer dan een kwart van de kiezers PvdA stemt, zijn er achttien waar dit voor de VVD het geval is. In dit deel 2a passeren practlsch alle partijen de revue. Ook hierbij steeds uitermate duidelijke grafieken en kaarten. Tot slot van dit artikel enkele gege vens over Soest. In 1960 gaf 37,8% op R.K. te zijn; 28% Ned.Herv.; 8,8% Gereformeerd en 18,5% gaf op geen kerk.gez. In 1971 waren die aantallen: 34,5% R.K.; 21,8% Ned.Herv.; 8,9% Gereformeerd en 27,9% "geen". In 1959 stemde 50,5% confessioneel (30.1 KVP - 7.1 CHU en 13,3 AR); 24,1% PvdA en 18,9% VVD. In 1971 was dat 35,5% confessioneel 19,7 KVP - 5,3 CHU en 10,5 AR); 14,7 PvdA en 21% VVD. In 1977 stemde 31,6% CDA; 20,6% PvdA en 31,6% VVD. Wat het onderwijs betreft bezoekt 33,9% een R.K.school, 32,2% een Prot. Christelijke school en 28,6% het open baar onderwijs. 5,3% bezoekt het bij zonder neutraal onderwijs. andere negerfilms is deze film op vele manieren uniek: geschreven door een neger, opgenomen in een stad met een neger als burgemeester (Gary, India- na) en handelend over een zuiver negerprobleem: revolutie als alterna tief voor de huidige situatie. Het verhaal gebaseerd op de contro versiële bestseller van Sam Greenlee, draait om de C.I.A., die Dan Freeman (gespeeld door Lawrence Cook) aan neemt als eerste zwarte agent. Hij krijgt een baan aan een Xerox-machi ne, maar wordt later gepromoveerd tot visitekaartje: hij is het spook dat bij de deur zit om te laten zien dat de C.I.A. ook negers in dienst heeft. Na vijf jaar keert hij terug als goedbetaalde maat schappelijk werker naar het neger- ghetto in Chicago waar hij vandaan komt en dat blijkt een uitstekende dekmantel om de vijf jaar harde C.I.A.-training over te brengen op de gang (de Cobra's), waar hij in zijn jeugd deel van uitmaakte en zo het begin te vormen van een zwarte gueril- la-commandogroep. En daar wijst deze film in eerste instantie op: om je tegenstander te overwinnen moet je je eerst zijn metho den eigen maken, in dit geval de methoden waarmee de Verenigde Sta ten via de C.I.A. alles aan zich onder werpt. Deze zomer hebben 85.912 mensen een bezoek gebracht aan het Soester Na tuurbad. In 1978 waren dat er 122.252. Een verschil derhalve van 36.340. Het minder aantal is natuurlijk toe te schrijven aan het slechte weer. Maandag 4 juni (Tweede Pinksterdag) was de dag met het meeste bezoek: 5459. Toevallig was in 1978 ook de 4e juni de dag waarop de meeste be zoekers de poorten van het Natuurbad passeerden: 6608. Dit jaar werden minder dagkaarten verkocht dan in 1978; 27.854 tegen 42.778. Het gezelschapsbezoek nam daarentegen toe: 1.789 in 1978 tegen 3.995 dit jaar. Kom keukens kijken, zowel in kunststof als in massief hout en profiteer van onze premie voor gratis inbouwapparatuur 5 topmerken 50 modellen 500 m? showroom bi| de-makkelijk bereikbare keukenspecialisl van midden-Nederland deKeukenbeurs ^^oudenberg -FF Nu van 10.95 per hele liter Q Qr Italiaanse bitter QR voorNu van 8.95 per hele liter voor w«wU per liter 11 >95 per liter 11.95 w/ÊÊÊÊÊf per fles9.95 Hl, T Steenhoffstraat64-Tel.02155-12551. 9 Over een jaar - om precies te zijn op 1 augustus 1980 - treedt een belangrijke verandering op in het detailhandelsonderwijs. Vanaf die datum zal een ondernemer, die een zaak wil beginnen en nog geen diploma op zak heeft, verplicht zijn de zgn. geïntegreerde detailhandelsopleiding te gaan volgen. Deze nieuwe, 3 jaar durende opleiding, is een uitvloeisel van de Vestigingswet Detailhandel 1972, die kiest voor een ongedeeld eisenpakket ter verkrijging van een vestigingsvergunning. Om een zaak te starten moest de ondernemer in spé voor 1972 voldoen aan de eisen van vakbekwaamheid en van handelskennis. Het betrof hier twee afzonderlijke diploma's: Een middenstandsdiploma en een vakdiplo ma voor een bepaalde branche. De Vestigingswet Detailhandel 1972 voor ziet in een samenvoeging van deze twee afzonderlijke opleidingen tot één opleiding, de geïntegreerde detailhan delsopleiding, waarvan het diploma recht geeft op vestigingsvergunning. Deze nieuwe opleiding is geen simpele optelsom van de huidige midden- standseisen en de huidige vakbe- Op zondag 30 september a.s. om 11.30 uur begint de Zondagsschool in „De Bron" in de wijk Overhees weer. Vorig jaar werd voor het eerst met het zondagsschoolwerk in deze wijk begon nen. Steeds meer kinderen zijn mee gaan doen. Ook nu zijn nieuwe kinde ren weer van harte welkom. Iedereen van 6 jaar tot 12 jaar wordt uitgenodigd zondag 30 septem ber naar „De Bron" te komen. Het adres is Sweelinckstraat nr. 2. Breng gerust broertje, zusje, vriendje en vriendinnetje mee. z Deze week krijgen alle bewoners van de straten Bazuin, Cimbaal en Draai lier in de wijk Overhees 2 een brief van de gemeentepolitie waarin zij nog- eens gewezen worden op de bedoeling van de status "woonerf". Bij de brief is een folder bijgevoegd, waarin het verkeersgedrag binnen een woonerf omschreven wordt. De politie zegt toe aan dat "verkeersgedrag" de komende weken extra aandacht te gaan be steden. "Het wijkgedeelte waarin U woont is aangewezen als woonerf. Het 7iuttig effect daarvan, een verhoogde ver keersveiligheid vooral voor voet gangers, wordt echter verkregen als de voor een woonerf geldende verkeers regels in acht worden genomen. Het valt op, dat binnen een woonerf vaak verkeerd ivordt geparkeerd. Dit is alleen toegestaan op daarvoor aan gewezen plaatsen. In bijgaande folder wordt op een speelse wijze het verkeersgedrag bin nen een woonerf beschreven en ver duidelijkt. Het lezen van deze folder beveel ik vati ha rtc aan. De verkeersvoorzieningen die voort vloeien uit de aanwijzing als woonerf, zijn in Uw wijk inmiddels voltooid. De komende iveken zal door de po litie daarom nauwlettender worden toegezien op het verkeersgedrag, waarbij mogelijk een verbaliserend optreden niet achterwege zal blijven als daartoe aanleiding bestaat", aldus dc brief. kwaamheidseisen. Zij is juist in het leven geroepen, omdat die huidige eisen te weinig voldoen aan wat heden- tendage van de ondernemer gevraagd wordt: Een zeer brede bedrijfsecono mische en commercieel-economische scholing, die zich niet alleen beperkt tot de detailhandelssector. Daarnaast kennis van ontwikkelingen in de sa menleving als consumentisme, selec tieve groei, overlegstructuren, over heidshandelen en sociaal beleid. Vroeger moest men bij uitbreiding van het assortiment nieuwe diploma's gaan halen. De kruidenier, die tabaks waren wilde gaan verkopen, was verplicht het tabaksdiploma te gaan halen. Voegde hij groente en fruit aan zijn assortiment toe, dan moest hij een diploma aardappelen, groente en fruit erbij gaan halen. De nieuwe geïntegreerde detailhandelsopleiding maakt een einde aan deze situatie: Het bezit van één branche-gericht diploma geeft toegang tot alle bran ches van de detailhandel. Om de opleidingsinstituten op deze nieuwe situatie te laten inspelen, is een overgangsregeling ingesteld, die geldt tot 1 augustus 1980. Dit over gangsregime houdt in, dat de diplo ma's handelskennis en vakbekwaam heid oude stijl, mits behaald vóór 1 augustus 1980, recht geven op een vestigingsvergunning. Voor de ondernemer, die op dit mo ment in de detailhandel zit en beide diploma's (handelskennis en vak bekwaamheid op zak heeft, is er geen vuiltje aan de lucht. Of deze diploma's nu voor of na de invoering van de Vestigingswet Detailhandel 1972 zijn behaald, doet niets af aan de geldigheid ervan, als zij maar vóór 1 augustus 1980 behaald zijn. Er is echter een groep ondernemers, die op een vervelende manier gecon fronteerd kan worden met de conse quenties van deze nieuwe eisen, nl. de groep, die op dit moment óf een diploma handelskennis óf een diploma vakbekwaamheid bezit. Zou deze ondernemer na 1 augustus 1980 bij de Kamer aankloppen voor een vestigingsvergunning, dan zou hij in het algemeen daar te horen krijgen, dat hij - ondanks het bezit van bij voorbeeld een diploma middenstand - toch de nieuwe drie jaar durende op leiding moet gaan volgen. Zijn midden standsdiploma blijkt dan geen waar de te hebben voor het verkrijgen van een vestigingsvergunning. Hij kan het probleem niet oplossen door snel het andere ontbrekende diploma te gaan halen, aangezien dit behaald na die datum geen geldigheid meer bezit. Uit dit alles moge duidelijk zijn, dat aan het diploma vakbekwaamheid en handelskennis - indien behaald na 1 augustus 1980 - geen rechten kunnen worden ontleend tot vestiging als zelf standig ondernemer in de detailhandel. Men is dan verplicht de nieuwe geïnte greerde detailhandelsopleiding te gaan volgen. (Voor alle duidelijkheid: Dit geldt niet voor de ambachtelijke en dienstverlenende sektor krachtens de Vestigingswet Bedrijven 1954). Aan de ondernemers op wie het boven staande van toepassing is, kan de Kamer maar één advies geven: Zorg, dat u nog vóór l augustus 1980 het andere diploma behaalt. Op die manier kunnen straks grote teleurstellingen voorkomen worden. Bij onduidelijk heid over de eisen van de nieuwe Vestigingswet Detailhandel kunt u al tijd terecht bij de afdeling Midden- standswetten van de Kamer (toestel 18). Eén dode - drie zwaar gewonden Bij een slippartij op de Amersfoortsestraatin de nacht van zaterdag op zondag is een personenauto met vijf inzittenden togen een lichtmast op een verkeersge leider terecht gekomen. Door de hevige botsing kwam een van de Inzittenden om het leven, werden er drie zwaar gewond en brak de bestuurder zijn sleutelbeen. De inzittenden hebben allen de Turkse nationaliteit. Het ongeval gebeurde om omstreeks tien over twee. De wagen, met de 22-jarige R. Z. aan het stuur, kwam uit de richting Amersfoort. Bij het passe ren van een voorligger trok de naast de bestuurder zittende Sahan Cêlal (18) plots aan het stuur in de veronderstel ling dat er met licht signalen gegeven werden. In een reactie stuurde de bestuurder naar links en toen Cêlal losliet kwam hij dwars op de weg en schoof toen met hoge snelheid tegen de lichtmast aan. Cêlal overleefde de hevige botsing niet. De bestuurder kon het wrak zelf verla ten, maar de drie achterin gezeten passagiers, de 30-jarige K. J., de 35- jarige O. H. en de 23-jarige R. T„ moesten uitgezaagd worden. Daarvoor kwamen zowel de brandweer van Amersfoort als van Soest in aktie. Zij werden alle drie zwaar gewond, met gebroken armen en benen, kaak- en neusfracturen, naar het ziekenhuis De Lichtenberg gebracht. Het voertuig was eigendom van Celal. Hij had geen rijbewijs en daarom reed. Z. Diens rijbewijs is nog niet gevonden. De wagen was wel verzekerd. Duide lijk werd datZ. niet alcoholvrij was; de beide blaasproeven wezen dat uit. Ook de bloedproef werd genomen. Het on geluk gebeurde op de kruising met de Van Weerden Poelmanweg. In een brief aan het college van burgemeester en wethouders verzoeken de gemeenteraadsleden Jan Visser namens Progressief Soest en Harry Jonker namens D'66 de ambtelijke bijstand aan het Algemeen Welzijns Overleg Soost [AWOS] vooralsnog te handhaven. Zij zijn van mening dat er geen enkele aanleiding bestaat het beleidsmatig optreden van de betrokken ambtena ren thans af te breken en zij zeggen er van overtuigd te zijn dat het AWOS- werk van die ambtenaren niet in con flict komt met hun beleidsadviserend optreden voor b. en w. Dit laatste standpunt wordt niet door het college gedeeld, zoals bleek tijdens de vergadering van de commissie Maatschappelijk Werk, waar wethou der mevrouw Van Stiphout het stand punt van het college duidelijk maakte. Het college Is van mening dat er sprake kan zijn van conflictsituaties, waaraan men de ambtenaar niet wil blootstellen. Visser en Jonker vragen het college deze brief en de brief van het AWOS van 7 september, morgen tijdens de beraadslaging in de gemeenteraad, in de discussie te betrekken. Maandag j.1. vond in de studio van de Algemene Radio Omroep Soest [AROS] de overdracht plaats van apparatuur van de bejaarden omroep Stichting Studio Allegro uit Amersfoort. Deze Stichting werd in 1974 door een aantal leden van de ziekenomroep „de Golfbreker" opgericht om geheel be langeloos avonden voor bejaarden te organiseren. Eind 1978 besloot de Stichting zichzelf op te heffen omdat de animo voor de ontspanningsavonden achteruit liep en omdat enkele bejaar denhuizen geen ruimte meer hadden voor Allegro in hun creatieve program ma's. Bovendien konden verschillende bestuursleden geen tijd meer vinden voor dit vrijv^migexo werk. Hoe spijtig het ook is dat Allegro het werk niet meer kan voortzetten, voor de AROS was het een welkome aanvul ling van de apparatuur èn de kas. Namens het bestuur van de AROS nam de voorzitter mevrouw M. A. Th. van Dongen een draaitafel een mengpa neel, L.P.'s en singles en 1610 gulden ln ontvangst. Het werd aangeboden door de heer De Kruljf en Irene en Rob van Straaten van „Allegro". 1

Soester Courant | 1979 | | pagina 11