eek t.v. 50 jaar geleden in Soest is rnfttqpa [CONTANT-BON Er komt een prachtige tijd aan.. vAARöeRhooqt's tuintips VOOR öoe-het-zelveRS uitkijkt... Rabobank Sombere vooruitzichten voor werkzoekende vrouwen kopeners' aan. aan de iNADA >W i of A1 pakket 1-15555* 5-12643 Burgerlijke Stand Kerkmuziek Utrechtse Dom Soesterbergers willen iets als Wijkraad terug E. G. Kerkhof elektrisch ontharen JÉ3 20 September 1929 Heide en heidetuinen deel 1 E. G. Kerkhof E. G. Kerkhof DE VRIES Minimum 4 regels 6,00 15 Soester Courant van woensdag 19 september 1979 3nze ie foto's van alle <oop staande nieuwbouw- s over ■dan 100%). u. Gewoon, d verwacht... akelaars bv J.OO-18.00 uur 3.00-21.00 uur 3.00-17.00 uur re lam- irt van ndens- ïddoos GEEF UW BABY OOK EVEN BIJ ONS AAN... Voor iedere nieuwe Soester baby ligt het oer gezellige ,,BOEK VAN IKKE" klaar. Om al die leuke dingen in te bewaren en op te schrijven. De eerste kreetjes van de baby, de belevenissen als kleuter, het eerste schoolrapport. Nu leuk om te doen en straks een onbetaalbaar bezit. „HET BOEK VAN IKKE", een bijzonder geschenk van de Rabobank. GRATIS, voor u en uw baby! Kerkplein 9 Koninginnelaan 28 Smitsweg4 Soesterbergsestr. 14 Tel. voor alle kantoren: 12568 CERTIFICAAT Lever dit certificaat in bij de Rabo bank. U krijgt er een spaarbank boekje voor op naam van de nieuwe kleine man of vrouw, met een gratis eerste inleg van GEBOREN Juliette Josephine, dochter van B.Jal- ving en A. J.Koetzier. - Marisa Sabrina Joyce Desiré, dochter van M.J.Rijn- aarts en M.A.B.Brouwers. - Catharina, dochter van M.F.van de Beek en W. van Asselt. - Rachid, zoon van D.Be- larbi en R.Lamkadem. - Christel Maai ke, dochter van W.Knigge en J.Christ. - Michael Alexander, zoon van N.B.J. Voet en L/.J.Dirkmaat. - Iris Liane, dochter van T.J.G.M.Bunnik en A.I. L.M.Visser. - Marie Louise, dochter van H.B.M.W.van Velzen en W.S. Groenewegen. - Türan, zoon van H. Akgün en S.Durmus. - Tamara, dochter van M.P.van den Bosch en M.A.Mooij. - Hatice, dochter van M.Ardag en Z. Okutucu. ONDERTROUWD: Wilhelm Hendrik Pieneman en Hen- drika Maria Reinsma. - Petrus Cor- nelis van Rossenberg en Margaretha Johanna Geertruida de Bruin. GEHUWD: Godefridus Waltherus Cornelis van der Leen en Agatha Maria Mathilda van Veen. - Jan Veldhuizen en Grace Ingrid Zondervan. OVERLEDEN: Gerardus Friderich van de Graaf, echtgen. van T. A. van Vliet. - Chris- tophine Augustine Binnendijk, weduwe van D.M.Sinning. - Judocus Josephus de Maaijer, weduwnaar van M.Grin. - Louisa Emily Govaars, echtgenote van P.J.Stel. - Evertje Renes, weduwe van A.Koiidijs. Zaterdag 22 september a.s. om 15.30 uur, is er weer kerkmuziek in de Dom. Er zal dan worden uitgevoerdSynfo- nia d moll, Motet 'Ich lasse dich nicht', van Joh. Christoph Bach en Clavecim- belconcert, van Marco Rutini (1723- 1797). Uitvoerenden zijn: de Domcan torij o.l.v. Maarten Kooy en Jan Jan sen, Clavecimbel. De toegang is vrij. Wel wordt er bij de uitgang gecollecteerd om de cantorij financieel te steunen. In de genoeglijke cda-soos, welke vori ge week in Soesterberg gehouden werd, is gepleit voor de terugkeer van een orgaan als de Wijkraad. Niet dat de wijkraad persé moet terugkomen, maar toch wel een coördinerende in stelling, waar de Soesterbergers met hun op- en aanmerkingen en klachten terecht kunnen. Want duidelijk is nu wel dat de Soesterbergs zich zwaar achtergesteld voelen en er de opvatting heerst ,',Soest doet maar!!" Men wantrouwt de gemeente, zei de heer Blom en dat< was alge meen. Dat bleek hem toen hij, in verband met een door de vereniging Soesterbergs Belang opgezette ver keersenquête, veel mondeling contact met inwoners had. Teleurgesteld is men daarom dat b. en w. van Soest een vorig jaar in novem ber gedane belofte om naar een oplos sing te zoeken, niet na kwamen. Ook de door oud-voorzitter P. Pieren in febru ari gezonden brief, werd nooit be handeld. „Kan de burgemeester niet onder druk gezet worden?", werd gevraagd, maar die druk bleek het cda al tijdens de jongste vergadering van de commissie algemene bestuurszaken, uitgeoefend te hebben. En met sukses, want het probleem komt de eerstvolgende commissie vergadering aan de orde. Gesugge reerd werd voorlopig alvast maar te beginnen met een maandelijks spreek uur waar vertegenwoordigers van alle raadsfracties bij aanwezig moeten zijn. Ook denkt men aan gestruktu- reerde gesprekken met vertegenwoor digers van alle Soesterbergse vereni gingen. Voor al Uw LOODGIETERS WERKZAAMHEDEN EN SANITAIRE ARTIKELEN OOk voor doe-het-zelvers Wij helpen U direct! Loodgieters- en C.V.-bedrijf Hartweg 58 - Soest Tel. 14332-b.g.g. 10816 VOLGENDE WEEK doet de herfst zijn intree en een weekje later is het tijd om de klok te verzetten. Opnieuw gaan wij dan de nachtschuit in en kunnen we de blaadjes van de bomen zien vallen. De nachtschuit in en dus een dooie boel buiten? Nou, reken maar van NO Juist een prachtige tijd zal aanbreken. Let maar eens op de zonnestralen, die hun spel spelen door de boomkruinen; kijk maar eens naar de kunstwerken van spinsels van tak naar tak en ook op andere plaatsen te vinden. Vergeet ook be slist niet om eens een keertje laag bij de gronds te zijn. Dat zal deze keer al leen maar een plezierig effect hebben. Laag bij de gronds, dus op de bodem kijken en daar de kleurenweelde aan vruchtlichamen van schimmels zien. De paddestoelen zoals men dat noemt. Maar ja, om dat te kunnen zien, zal toch wel eerst het ene been voor het andere gezet moeten worden en het bos een bezoek gebracht. Doe dat echter - op advies van politie zijde - niet alléén vanwege de onver laten) maar met een kleine groep. Neem bijvoorbeeld eens het natuurpad in de Soester duinen, uitgezet door de plantsoenendienst en het Instituut Voor Natuurbeschermingseducatie afdeling EEMLAND Dat laatste zorgde ervoor, dat een kleine brochure de wandelaar wijst op verschillende bijzonderheden, die het bekijken waard zijn. De route voert langs en door diverse mooie plek jes, waar het goed toeven is. Voor een luttel bedrag is het gidsje ver krijgbaar bij de VVV en het restau rant De Soesterduinen aan de Soester- bergsestraat. Daar krek tegenover, be vindt zich paal met oranje kopnum mer één. U zult dan ook bemerken, tijdens Uw herfstwandeling, dat de berk de eerste boom is, die aan bladverlies doet. Sta eens even stil en geniet van dat gele blad met een achtergrond van de stam, die grijsgroen met wit is. NOOIT zal het in de natuur vloeken, zoals bij kledingstukken vaak wél het geval kan zijn.... Ook de Amerikaanse eik zal men ont moeten tijdens die anderhalf tot twee uur (en zo U zelf wilt ook langer) durende wandeling. De komende tijd zal deze boom zijn blad tonen met een warmgoudgele en oranje-rode tint. Zeer geliefd bij de bloemisten. Hoe komt dat nou toch... Tja, hoe komt dat nou toch, die blad verkleuring? Wel, een goed opmerker zal reeds hebben ondervonden, dat het meeste loof tegen de herfst al dof groen gaat worden. Zo U weet, kan de mens niet bestaan zonder inademing van zuurstof. Planten en bomen heb ben koolzuur nodig om te kunnen voort bestaan. Dat koolzuur halen zij via hun bladeren uit de lucht. Hun bladeren be vatten al bladgroen (chlorofyl) dat nodig is om dat koolzuur om te zetten in de zo broodnodige zuurstof en suiker. In de herfst komt die cyclus tot stil stand en er wordt dan géén bladgroen meer gevormd. Daardoor nu. krijgt het blad zijn oorspronkelijke gele kleur terug. Geel, de natuurlijke kleur, die er altijd al was, doch werd over vleugeld door het chlorofyl. Bij de daling van de temperatuur volgt een stremming van de suikerafvoer van de bladeren en ontstaan daardoor die warme rode tinten. Maar....ook die bladeren moeten afval- 'en en wel uit bittere noodzaak. Bla deren bevatten vocht, dat in de vorm van dampen aan de lucht wordt af gegeven. Zomers is er geen vuiltje aan de lucht omdat dan de wortels steeds opnieuw vocht uit de grond opzuigen, maar, bij het naar beneden gaan van de temperatuur kan dat niet meer. Zouden de bladeren tóch kans zien door te gaarv met dat verdampings proces, dan zou de boom eenvoudig weg het loodje leggen. Moeder Natuur heeft daarvoor een op lossing gevonden in het laten vallen van de bladeren. Maar:..nét als de moeder van de porseleinkast, is zij zeer voorzichtig. Die bladeren mogen niet zo maar loslaten...Er zouden dan immers wonden ontstaan? Nee, al vorens zij tot loslaten besluit wordt er eerst tussen de steel en de tak waaraan deze is bevestigd een laagje kurk gevormd. Dat laagje dienst als een soort hechtpleister voor de wond en voorkomt een bloeding. Vochtont- snapping is zo onmogelijk. Ook heeft op de bladerenval het licht heel veel in vloed. Nu de dagen korter gaan worden en het weer somberder wordt zal de bladval meer toenemen. Maar al lijkt het een rommeltje te worden, de bladermassa biedt in feite heel veel goeds. Immers, onder en in die "troep" vinden vele insekten een voedselbron en schuilplaats. Heel veel wat men wel eens noemt onge dierte houdt daarin zijn winterslaap. Vogels, die weer van insekten houden kan men er vaak druk in de weer zien. Ook nu weer blijkt, dat de na tuur zelf alles oplost. O ja, een jaar heeft vier seizoenen, waarvan elk weer anders is.' Bewaar de hiervoerengenoemde brochure een jaartje en trek vier keer per jaar dat natuurpad door...Het zal veel kijkge not opleveren! RITA, I.V.N.-EEMLAND. Als u die haargroei op uw gezicht ook zo lelijk vindt. A/s u er voor eens en voor altijd vanaf wilt komen Informeer dan naar: EARLY MENKE Schoonheidsspecialiste A en B Steenhoffstraat 53, Soest Tel. 02155-21596b.g.g. 20358 Dépositaire van Natuurcosmetica voor de zelfbewuste vrouw. X De kastanje boom aan de Van \Yeedestraat op de plaats waar nu de Wibra gevestigd is. Soest 16 Sept. 1929 Mijnheer de Uitgever. Omdat Brandnetel niet ophoudt te slaan op den „kop" van U en niet voldoet aan mijn raad, om fatsoenlijk te worden, verzoek ik U opname van het volgende, dat ik gaarne in de pen had gehouden, als „de Soester" een beter, welgemanierder, netter blad was geworden. Maar dat kan blijkbaar niet. Hebben de heeren van de „Soester" al niet genoeg boter op hun hoofden, om steeds, ten koste van één persoon flauwiteiten, die de kelen der lezers uithan gen, te schrijven. Waarom schrijft het blad niet over particuliere Mie, die van huis en hof is verdreven door SI, zooals men zegt. Mie heeft vleesch voor de andere sekse, geeft een auto aan een dienstbode, die chauffeert, cadeau uit pure goedertierenheid. En is Mie vroeger als directeur van een loterij niet met de rechters in aanraking geweest? Waarom hoort Mie Braamhage niet in naam? Weet Jan, die in de luren lief was, dat niet, nu hij anderen in de luren kan leggen en befltten. Hoe was 't met Jan In de feesten. En Haverdop, ja, dit is 'n goeden dikken kop voor jut; laat „de Soester" daarop slaan. Mie, Jan en Haverdop, De lommerd geeft er geen cent meer op, Want als dat trio ruzie krijgt, De woede van SoeBt naar boven stijgt. Meer heb ik nog wel in de pen, maar dit is voorloopig genoeg. Zwijgt Brandnetel niet, dan komen er stukken over loterijzwendel, advocatengedoe en zaakwaarnemerij, die anderen de oogen zullen openen; maar, evenals „De Soester", schrijven buiten gevaar van den strafrechter - al ben ik pensiongast. Met dank voor de plaatsing B. KUP... HEIDEBRAND J.l. Dinsdag loeide de sirenen voor een heidebrand nabij de Stompert. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon niet verhinderen, dat een groote oppervlakte heide afbrandde. MAXIMUM SNELHEID Dezer dagen werd nogmaals een controle gehouden met betrekking tot de maximumsnelheid. Een 9-tal autobestuurders gingen op de bon. MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN HET ALGEMEEN Onder de aantrekkelijkheden, die de winter met zich brengt, behoort ongetwijfeld het clubwerk van het Nut, dat begin Oct. weer een aanvang neemt en waar de meisjes en jongens, die verleden jaar getrouw de clubs bezochten, ook nu weer worden verwacht. Buiten de handwerk-, raffia- en houtbe werkingsclubs zal er nu ook een cursus in cartoon- nagewerk worden gegeven voor meisjes en jongens boven 10 jaar. Zij, die aan een der genoemde lessen wenschen deel te nemen, kunnen zich daarvoor aanmelden op de inschrijfuren, op Maandag 23 en Dinsdag 24 September, des nam. 6-8 uur, in het clublokaal Veenhuizerstraat/hoek Nieuwstraat en in de Ferdinand Huycklaan 8. Het lesgeld bedraagt 5 ct. per keer. Voor hen, die doel en werkwijze van dit winterwerk niet kennen, zij nog eens in het licht gesteld, dat het er om gaat aan de jongeren te leeren den vrijen tijd doelmatig te besteden. Het opgroeiend geslacht loopt maar al te zeer gevaar den tijd te „verdrij ven" in kroeg of dansgelegenheid, tot schade van gezondheid en zedelijke vorming. Het is dus wen- schelijk, dat het tijdig leeren den tijd te benutten In vreugdevollen arbeid, in spel en sport. Daarom plaatste de Commissie voor dit winterwerk ook op haar program; lichtbeelden, gemeenschap pelijke zangavonden, wandel-; natuurstudie- en kampeerclubs voor de ouderen, opdat de blik worde verruimd en gezonde levenslust verhoogd. Een en ander zal nog nader in dit blad worden gepubliceerd. GEVONDEN VOORWERPEN Omtrent de navolgende gevonden voorwerpen zijn Inlichtingen te bekomen bij de politieRozenkrans, stofbril, jongensjekker, knipmes, kosteloos belas- tingmerk, kinderschoentje, belastingmerk, benzine bus, bril, wandelstok, platte fietssleutel, porte- monnaie met inhoud, vulpen, paardenleidsel, ge deelte van zilveren ketting, kindertaschje en fanta sie-zakdoekje. UIT DE ADVERTENTIÉN: CHRISTELIJKE HISTORISCHE KIESVEREENI- GING te Soest: Zij, die nog geen lid zijn, doch instemmen met de Christelijk Historische beginse len en wenschen lid te worden van de plaatselijke kiesvereeniging, worden verzocht zich op te geven vóór of op 1 October 1929 bij de navolgende heeren: Jac. van Herwaarden, K. Brinkweg32; D. Hoolwerf, Heuvelweg 18; M. Hornsveld, Nieuwerhoekstraat 4; A. Legemaat, Eikenlaan 19. MODE VAKSCHOOL E.N.S.A.I.D. te Soestdijk en Soest. Na de gratis knipdemonstratie volgt de knipcursus, die aanvangt te Soest Café Kinderdijk, op Maandag 23 September van 2-4 uur en te Soestdijk In Hotel Okhülzen op Dinsdag 24 Septem ber van 2-4 uur. Tevens aanmelden. Mej. A. G. A. Admiraal, Gedipl. Leerares en Coupeuse; Havik 8, Amersfoort. Als we de tuin gaan veranderen wordt er vaak klakkeloos gekozen voor een heidetuin, omdat een dergelijke tuin geen onderhoud nodig zou hebben. Bovendien wordt er vaak als argument aangevoerd dat „heide toch overal wel groeit". Iemand die met dit uitgangspunt aan een heidetuin begint komt vaak van een koude kermis thuis. Willen we werkelijk een mooie heidetuin aanleggen dan is een goede voorbereiding van de grond vaak noodzakelijk. Dit bestaat veelal uit het doorwerken van de bovenste 20 - 25 cm grond met tuin turf en koemest (al of niet gedroogd). De koemest zorgt voor een voorraadbe- mesting waar de planten het hele groeiseizoen hun voeding uit kunnen opnemen. Tuinturf heeft een vrij hoge zuurgraad waardoor de grond wat zuurder wordt, wat heide en verder alle heideachtigen (Ericaceaen) erg kunnen waarderen. Compost is als bemesting daarom af te raden, omdat hierdoor juist de grond minder zuur wordt. De hoeveelheid tuinturf en koemest die moet worden doorgewerkt is afhankelijk van de aanwezige grond. Als we dan toch de grond aan het bewerken zijn is het altijd erg leuk om wat hoogteverschillen in de tuin aan te brengen, waardoor deze veel natuurlijker aandoet. Door deze extra dimensie lijkt de tuin ook vaak een stuk groter. Erg belangrijk voor een goede groei van heide en heideachtigen is de goede doorlatendheid van de grond. Goed losspitten is dan ook vaak een eerste vereiste. Zodra we de grond plantklaar hebben, rijst de vraag: „Wat planten we in onze heidetuin". Bij het uitzoeken van het heide-assorti- ment moeten we op verschillende zaken erg goed letten. Allereerst bestaan er ruim 500 soorten en variëteiten heide, waarvan de Calluna ofwel struik- heide een belangrijk deel uitmaakt. De Calluna bloeit voornamelijk van de nazomer tot aan oktober- november in alle kleuren, die liggen tussen wit en donkerrood. De bloei is bij de meeste soorten erg rijk, maar er zijn er ook waarbij niet de bloei maar de kleur van het loof de grote sierwaarde vormt. Een duidelijk voorbeeld hiervan is de Calluna vulga- ris ..Cuprea'", die 's zomers fel geel van kleur is en 's winters koperrood verkleurd. Variëteiten als „Silver Rose" en „Dark Silver Rocket" hebben zilvergrijs loof. Verder zijn er afgezien van bloem of loofkleur ook nog grote vormverschillen waar te nemen in de Calluna's. Er zijn struikheideplanten met een korte gedrongen groei, terwijl een variëteit als Larg white hoog boven zijn familie uitsteekt. Voor bloei in de rest van het jaar komen we terecht bij de Erica, waarin zowel zomer als winterbloeiende soorten bestaan. De Erica vagans, Erica cineria en Erica tetralix bieden tezamen een keur aan kleur van begin juni tot aan de vroege herfst. Winterbloeiers zijn de Erica-carnea variëteiten en de Erica darleyensis. Bij het inplanten van de tuin moeten we dus met al deze verschillende factoren rekening houden. Naast verschil in bloemkleur en bloeitijd moet ook terdege rekening gehouden wor den met de kleur van het loof en de te verwachten groei van de plant. Afhankelijk van de groei van de bewuste heide plant planten we er 6-9 per m2. In kleine tuinen is het meest natuurlijke een oneven aantal per soort te planten. In groter tuinen telt dit niet meer, omdat er dan veelal grote groepen van een soort worden aangeplant waardoor het al of niet oneven zijn verloren gaat. Volgende keer bespreken we het snoeien van heideplanten, de verdere verzorging en de eventuele combinaties die met andere planten kunnen worden gemaakt. In de regio Amersfoort nadert het aantal bij het arbeidsbureau ingeschreven werkzoekende vrouwen, dat van de mannen. Eind augustus was dat aantal opgelopen tot 796 waar een vraag tegenover stond van 331. Bij de mannen is de situatie zo dat tegenover een aanbod van 941 een vraag stond van 1651. De directeur van het bureau, de heer T. G. v.d. Bunt noemde de vooruitzichten dan ook somber. Hij verwacht dat het aantal werkzoekende vrouwen in de niet verre toekomst, dat van de mannen zal overtreffen. Moeilijk plaatsbaar zijn verkoopsters en kantoorpersoneel met de Leao-op- leiding; de afgestudeerden van peda gogische- en sociale academies, kleu terleidsters en schoolverlaters met middelbaar nijverheidsonderwijs. Wat de arbeidsmarkt in het algemeen betreft is er grote vraag naar werkne mers in de bouw- (462) en metaalsector (551). Vergeleken met de maand juli was de vraag naar ongeschoold perso neel iets opgelopen: van 124 naar 152. Zorg geeft ook de voortgaande sane ring van het bedrijfsleven en dan met name van kleine bedrijven. Zeven a acht bedrijven in de sectoren sanitair, cosmetica en interieurverzorging zul len vermoedelijk in de naaste toekomst moeten besluiten het personeelsbe- Van de duizend schoolverlaters die dit jaar bij het arbeidsbureau Amersfoort werden ingeschreven is meer dan de helft geplaatst. Toch wachten er nog 467 op een baan en daarvan is 60% van de vrouwelijke kunne. Voor een BEDRIJFSZEKERE CENTR. VERWARMINGS INSTALLATIE Ook voor doe-het-zelvers Service-abonnementen schoonmaken enz. Wij helpen U direct! Loodgieters- èn C.V,-bedrijf Hartweg 58 - Soest Tel. 14332- b.g.g. 10816 Voor al Uw DAK-ISOLATIE DAKBEDEKKINGEN SHINGLES DAKEN Wij helpen U direct! Loodgieters- en C.V.-bedrijf Hartweg 58 - Soest Tel. 14332-b.g.g. 10816 OPEN HAARD...? 02155-10652 SOEST stand in te krimpen en dat betreft dan per bedrijf 5 tot 10 man. Hef ëinde van deze sanering is volgens de heer v.d. Bunt nog niet in zicht. Het zijn bedrij ven die ten onder gaan aan concurren tie uit goedkope landen en/of veran derende smaak van het publiek. Desondanks neemt Amersfoort verge leken met land en provincie nog een bijzonder gunstige plaats in. Het werk loosheidspercentage onder de mannen was 2; in de provincie 2,5 en in Nederland 4. Wat de vrouwen betreft waren deze percentages 5,5; 5,7 en 9,3. De stad Amersfoort had eind augustus 543 werkzoekende mannen en 455 werk zoekende vrouwenBaarn respectieve lijk 121 en 68; Bunschoten 38 en 30; Eemnes 17 en 13; Leusden 67 en 54; Soest 139 en 159 en Woudenberg 15 en 17. In Soest bestaat een vraag naar 372 mannen en 62 vrouwen. voor het opgeven van een KLEINE RUBRIEKADVERTENTIE in de SOESTER COURANT ..Tel. Naam: Straat: Woonplaats: verzoektmaal plaatsing Op woensdag ATTENTIE, één letter of leesteken per hokje, tussen twee woorden een hokje blanco laten Ondertekening 1 2 3 4 5 5 regels f 8,00 6 6 regels f 10,00 7 regels f 12,00 8 regels f 14,00 9 regels f 16,00 10 regels f 18,00 11 regels f 20,00 12 regels f 22,00 7 8 9 10 11 12 De bon moet uiterlijk maandag 16.30 uur in ons bezit zijn voor plaatsing in de Soester Courant van woensdag daarop volgend. Bewijsnummer 75 ct. extra. Brieven onder nummer: f 2,50 extra (De binnengekomen brieven worden u dan toegestuurd). Deze bon ONGEFRANKEERD zenden aan: advertentieafdeling SOESTER COURANT Antwoordnr. 136, 3760 VB SOEST. Het verschuldigde bedrag insluiten door middel van groene bank-betaalcheque, Eurocheque of blauwe girobetaalkaart (geen giro-overschrijvingskaart)

Soester Courant | 1979 | | pagina 15