Soest hield de adem in bij de opening van de nieuwe Middelman-vestiging Middelman van dag tot dag Ferry Maat maakte Midpub tot een hit Ongedwongen modeshow Middelman 17 Soester Courant van woensdag 19 september 1979 Foto Herman van Dam Het trotse echtpaar Middelman sr. tijdens de druk bezochte receptie Dinsdagavond 11 september: Koortsachtig wordt er gewerkt. Vrachtwagens rijden af en aan. Hier en daar een toch wel nerveuze sfeer. Morgen moet 't gebeuren. 55 Jaar geleden klein begonnen door vader en moeder Middelman. Uitgegroeid tot iets waar ieder "U" tegen moet zeggen. Morgen dichtbij en toch zo veraf. De planning op papier blijkt in de praktijk te werken. Wat voor het „hooggeëerd publiek" in huis moet zijn is aanwezig. De Middelmannen, van groot tot klein, kunnen rustig gaan slapen. Morgen weer een dag. Woensdag 12 september: "De meer dan een miljoen vragende investering staat op z'n benen. Het wachten is op "DE GUNST". De medewerkers en medewerksters van Middelman-Mode worden in de ochtenduren geïnstrueerd. Vandaag gaat 't gebeuren. Rond de klok van 17.00 begint een feestelijke receptie. Middelpunt: een nieuwe generatie Mid delmannen, de werkers van 't eerste uur blijven bescheiden op de achtergrond. Ze genieten en zijn dankbaar. Geen hoogdravende toespraken. Ruim 200 bloem stukken, fruitmanden, een zeer fraai wandbord, en flessen geestrijk vocht zijn de stille getuigen van de waardering die MIDDELMAN NIEUWE STIJL in SOEST heeft geoogst. Zegt mr. A.M. van Roosmalen, direkteur van de inkoópcentrale waarvan Adri Middelman commissaris is: "Ik ben altijd spaarzaam met lof tuitingen, maar dit is het mooiste bedrijf van al onze 1200 vestigingen". Vader en moeder Middelman lijken er in te berusten. Het was tenslotte maar DE GUNST. Donderdag 13, vrijdag Ui en saterdag 15 september: Waanzinnige dagen voor een bedrijf dat van confectie naar absolute klasse is uit gegroeid. Ter kennismaking zijn er bijna 400 uitnodigingen verstuurd. Ruim 3000 bezoekers, relaties en/of nieuwsgierigen zijn hun 2e sok komen ophalen en hebben het sprookje in Soest bewonderd. De oudere klanten krijgen het moeilijk met 't lawaai dat Ferry Maat met zijn geluidsinstallatie veroorzaakt. „Dat zijn wij van jullie niet gewend", luidt de uitspraak van een bejaarde heer die veronderstelde een uurtje de tijd te hebben om een costuum uit te zoeken. Een opmerking waar hij geen hand voor op elkaar kreeg. Middelman, de swingende - bruisende, maar vooral gedistingeerde modezaak had alle registers opengetrokken. De modeshows trokken veel publiek, vrijdagavond kon men zelfs bij wijze van spreken over de hoofden lopen, en waren een éclatant sukses. Zaterdagavond napraten met Adri Middelman, oudst aanwezige van de nieuwe Middelman-generatie. "Alles wat in de afgelopen dagen heeft plaatsgevonden hadden wij nooit verwacht. Het is de bekroning geweest voor het werk van onze ouders. Het deed ons, de kinderen, erg goed dat vooral de oude relaties mijn ouders niet waren vergeten. Maar er is voor Middelman Nieuwe Stijl ook duidelijk een nieuw publiek. Dat hebben wij geconstateerd tijdens het optreden van Ferry Maat. De belangstelling voor hem en onze zaak was overweldigend. Daarmee is tevens aangetoond dat dit soort exclusieve openingen in Soest toch wel levensvatbaarheid hebben. Voor de jonge garde hebben wij onze nieuwe vestiging met veel uiterlijk vertoon geopend. Dat is tegenwoordig een noodzaak. Je moet aan de weg timmeren om te laten zien dat je er bent. Straks, wanneer de openingsperikelen voorbij zijn, doen wij het allemaal weer wat rustiger aan. Het sfeertje in de MID-PUB blijft onver anderd, bij de dames- en herenconfectie is er weer tijd en ruimte voor advies en rust". Rust in ieder geval niet voor de afdeling inkoop van de firma Middelman. Tijdens de openingsdagen zijn rekken en vakken door jong en oud bestormd, en daarmee is gezegd dat MIDDELMAN NIEUWE STIJL in meer dan één opzicht voor Soest een duidelijk aanwinst is. Als U in de komende dagen de grote vracht wagens van van Gend en Loos voor Middelman ziet parkeren, dan is dat het bewijs dat Soest op het gebied van de confectie een aanwinst rijker is geworden. De Middelmannen, oud en jong, mogen na deze turbulende dagen nachtrust tekort zijn gekomen, hun toekomst is een zekere. Een conclusie waar de oprichters van de MIDDELMANNEN wellicht moeite mee zullen hebben. Tenslotte was hun begin en hun einddoel DE GUNST. Wat mag een mens nou meer in zijn leven ver wachten? Foto Herman van'Dam Mannequins Astrid en Gerry tonen kleding uit respectievelijk Mid-Pub en Mid-Lady De eerste dagen van het nieuwe bestaan van Middel man waren druk. Behalve de belangstelling voor de nieuwe zaak en Mid-Pub, was ook de modeshow bij het Soester pu bliek erg in trek. Ladyspeaker mevrouw J.Molenaar zorgde voor een voortreffelijk com mentaar tijdens de show. Wel geteld vijf mannequins ver zorgden o.a. op de vrijdagmid dag een show van drie uur. De getoonde kleding van Mid delman was volgens de nieuwe herfst- en wintermode. De ma terialen voor de komende win ter zullen volgend de mode huizen o.a. shetlands, bouclé, zijde crêpe, fluweel en velours zijn. De modekleuren van de komende seizoenen zijn voor namelijk bordeaux-rood, cyclaam, paars, zachtrose, aubergine, mink-bruin en zwart. De mode-accenten voor de komende winter moeten voornamelijk worden gezocht in de brede schouders, slanke taille en nauwere rokken. Een show van ruim drie uur be schrijven is in dit bestek on begonnen werk. Wij beperken ons tot enkele exclusieve kle dingstukken. Mannequin Lilly droeg o.a. een bordeaux-rood japonnetje met zwart fluweel. De schouders waren geaccen tueerd volgend de jongste mode. Lilly droeg een hoedje van het merk Lotus. Wil droeg maat 46. Bepaald geen kleine maat dus. Tijdens de show werd duidelijk dat Middelman ook voor de gro tere maten chique, moderne en mooie kleding brengt. Weder om een bewijs dat een grote maat niet "slecht gekleed gaan" hoeft te betekenen. Zelfs voor de dames die gewoon zijn maat 50 te dragen, beschikt Middelman over zeer exclu sieve kleding. Eén van de mooiste creaties was een grijs bordeaux geruite rok met een grijze blouse en een bordeaux rood mouwloos vestje. Een creatie die juist in de grotere maten tot zijn recht kwam. Mannequin Tonny toonde o.a. een bordeaux-rode rok met een goudkleurige blouse waar ook de kleur van de rok in terug kwam. Na de pauze toonde mannequin Gerry een pakje van Robert du Mond. Hoofdkleuren hierin waren grijs-rose. De rok was van fluweel. Zij droeg maat 42. Het pakje kostte 269,50 en was ook in de kleur bruin ver krijgbaar. Mannequin Astrid showde uit sluitend kleding uit de nieuwe zaak MID-PUB. Voor dames is hier zeer jeugdige kleding te koop vanaf maat 36. Voor de heren heeft deze zaak kleding vanaf maat 44. Astrid droeg o.a. een driedelig ensemble. Het jasje was van een roest-bruine bouclé, hier onder zat een vlotte geruite blouse. Ook kreeg men zeer luxe avondkleding te zien. De japonnen waren niet beduidend duurder dan het overige deel van de collectie! Na afloop van het hele ge beuren spraken wij nog met de opbouwers van de Middel manzaak, de heer en mevr. Middelman sr. Beiden toonden zich zeer gelukkig met de nieuwe zaak. Dat het textiel- winkeltje van ruim een halve eeuw geleden tot zo'n groot pand zou uitgroeien konden beiden nog steeds niet be grijpen. Nu is dat dan toch werkelijkheid geworden. On danks de vermoeidheid en de drukte zijn beiden zeer geluk kig met de belangstelling van het publiek. Zij hopen samen nog lang van de zaak te mogen genieten. De heer Middelman voegde hieraan toe, dat hij hoopte, dat de vele zonen en dochters Middelman wat ge leerd hadden van vader. "Ik heb een hele grote mate van vrijheid in mijn werk. Dat is ook wel nodig want disc- jockey's zijn allemaal indivi dualisten, allemaal kleine "ego-trippertjes". Iedereen is met zijn eigen show bezig. Het is wel eens moeilijk om zo'n team bij elkaar te houden. Bij ons draait dat gelukkig erg goed. Dat is ook wel te merken. De TROS-dag is verreweg de populairste dag op Hilversum 3. Ik geloof echt, dat een der gelijke populairiteit ook te danken is aan een stuk team geest. Verder ben ik van me ning dat wij het grootste pu bliek bestrijken met de plaat jes die wij draaien. Dat is toch wel het voornaamste van Hil versum 3. Je moet niet met van die zware onderwerpen komen. Daar zijn genoeg andere zen ders voor." Dat het beroep van disc-jockey ook zijn kanttekeningen heeft, blijkt wel uit de weekindeling die Ferry ons gaf "Maandag: De hitparades worden gemaakt. Daar heeft iedereen het erg druk mee. 's Morgens komen alle "plug gers" (platenmaatschappijen). Iedere plugger heeft een kwar tiertje of tien minuten. Ze moeten in die tijd hun plaatjes lanceren. Alle plaatjes zijn "natuurlijk" even "goed". Op zo'n ochtend krijg je gemiddeld zestig single'tjes. Daar komen dan nog een stuk of tien L.P's bij. Daaruit moet je als disc- jockey één paradeplaat en één parade-L.P. kiezen. Dat is een heel werk. Halverwege de middag is men daarmee klaar. Van zo'n dag wordt je echt gaar. De rest van de dag wordt besteed aan het afhande len van post. Die dag wordt ook de disco-action top 20 samenge steld. Dinsdag: Voorbereidend werk met montagetijden. Naar de platenmaatschappijen om primeurs op de kop te tikken voor de soul-show. Platen uit Amerika worden die dag be steld via de NOS. Woensdag: Studiotijd om jingels te maken. Korte spotjes. Opnemen van het programma voor zondag middag Donderdag: Uitzending. V rij dagTelevisie Vlak voor zijn vertrek, vroegen we Ferry nog even wat hij van zo'n straat-disco vond. 'Ik vind het altijd wel erg leuk als je al die mensen naar je ziet kijken. Ze komen in tegenstelling tot 's avonds niet om te dansen maar alleen maar voor de mu ziek en de disc-jockey." Ook voor de jeugd had de firma Middelman een verrassing in petto ter gelegenheid van de opening van hun nieuwe zaak. De zaterdagdrukte van de Van Weedestraat werd tussen twaalf en twee nog eens vergroot door de discotheek van TROS disc- jockey Ferry Maat. Vele jeugdigen waren naar de Midpub ge komen om "hun" idool Maat in levende lijjve te kunnen aan schouwen. In een show van precies twee uur werd het publiek vermaakt met harde disco- en rockmuziek. Verder werden er shirts, stickers en posters verdeeld. Tevens bestond de mogelijkheid een lange broek te bemachtigen. Na afloop van het gebeuren sie-muzikant, veel studiowerk interviewden wij Ferry Maat. Ferry is geboren in 1947 in Voorburg. Daar heeft hij de lagere school doorlopen. Daar na heeft hij I.V.O. gedaan individueel onderwijs). Tege lijkertijd volgde hij een mu ziekopleiding. Hij vertelt: "Er is toen besloten om op die school te gaan omdat ik heel vroeg bij was, ik speel vanaf mijn vijfde jaar piano. Od m'n 12de jaar zat ik eigenlijk al op de conservatorium-afdeling. Dat betekende twee dingen te gelijkertijd. School en studie. Op mijn achttiende was ik af gestudeerd voor piano. Tevens mocht ik het beroep van leraar uitoefenen. Daarna ben ik een beetje gaan "rommelen" in de muziek; in bandjes gespeeld, plaatopnamen gemaakt, ses- voor andere artiesten en ar rangementen gemaakt. In mijn vrije tijd had ik als hobby het werken in een discotheek in Loosdrecht. Daar heb ik echt de hobby "disc-jockey" ge kregen." Wij vroegen of het niet op pro blemen stuitte, wanneer je als afgestudeerde van een conser vatorium disc-jockey wordt. Ferry Maat: "Ik heb eigenlijk nooit meer iemand gezien bij wie ik in de groep zat. Een enkele keer bij de radio zie ik nog wel eens Ton Hartsuiker bij wie ik moderne muziekleer studeerde. Ik heb nu weer een vleugel gekocht en ga nu weer heel hard studeren. Voor mij is het erg belangrijk om de techniek van het pianospelen op te halen. Wat dat betreft heb ik aan klassieke muziek een goede oefening. Als muzi kant heb je op een gegeven moment gewoon weer behoefte aan een piano". Ondanks zijn liefde voor het pianospelen werd het toch de .radio. Ferry Maat: "Toen ik de kans kreeg bij de radio te komen, heb ik deze kans met beide han den gegrepen. Het werd radio Noordzee. Dat heb ik van de eerste, tot de laatste dag mee gemaakt". Even schijnt hij te rug te denken aan "die goede vertrouwde piratentijd". Maar na Noordzee werd het de TROS. Een omroep die ook een pi raten-verleden had en groeien de was. In de vijf jaar dat Fer ry Maat bij de TROS werkt, heeft hij nooit problemen on dervonden met medewerkers. Dat neemt niet weg dat hij,, wanneer het hem elders beter lijkt, er geen enkele moeite mee zou hebben om van om roep te veranderen. Wel vindt hij, dat een omroep in pro gramma's met popmiuziek geen politieke opvattingen moet verkondigen. Ferry Maat is nog steeds tevreden over zijn beroep van disc-jockey: Foto Herman van Dam In extase voor Ferry Maat

Soester Courant | 1979 | | pagina 17