Oentraalbureau voor Schimmelcultures te Baarn viert 75-jarig bestaan mim 25 Soester Courant van woensdag 19 september 1979 25 Het kantoorgebouw van het Centraal bureau voor Schimmelcultures te Baarn Foto Herman van Dam kent men nog een aantal schimmel infecties van diepere organen, waarbij de algehele gezondheid van de patiënt ernstig kan worden bedreigd. Geluk kig zijn dit soort infecties, althans in gebieden met een gematigd klimaat, veel zeldzamer dan de oppervlak kige schimmelziekten. Men heeft ech ter geconstateerd, dat behandeling met bepaalde moderne geneesmid delen en wel speciaal die, welke de natuurlijke afweer verlagen, de. regel- ..maat en de ernst van schimmelziekten kan doen toenemen. Een van deze schimmels, een gist met de welluiden de naam Candida albicans, komt bij vele gezonde personen als een onschuldige commensaal voor op de slijmvliezen. Wordt nu de afweer van de gastheer op de een of andere wijze minder, dan grijpt deze gist zijn kans en breidt zich abnormaal uit, hetgeen schadelijke gevolgen voor de gezondheid kan hebben. Weer een andere schimmel, Aspergillus fumiga- tus geheten, komt in de vrije natuur vaak in grote massa voor op plant aardig afval, waar hij sporen vormt, die gemakkelijk kunnen worden inge ademd. Gewoonlijk worden die inge ademde sporen door de natuurlijke afweer van mens en dier onschade lijk gemaakt maar wanneer die af weer tekort schiet, dan kan het ge beuren, dat een spore kiemt en schim meldraden vormt, die in de longen of bronchiën verder groeien. Ingeademde sporen van deze en an dere schimmelsoorten kunnen bij bepaalde personen en dieren overge voeligheden of allergieën, b.v. schim- melasthma, veroorzaken, die bij zonder hinderlijk zijn voor de patiënt. Het kweken en determineren van de hierboven behandelde, parasitaire en allergene schimmels behoort tot een van de belangrijkst taken van de nu 27 jaar oude afdeling voor medi sche mycologie van het Centraal bureau voor Schimmelcultures, die voor een zeer groot deel wordt ge subsidieerd door de Gezondheids organisatie TNO. Schimmels en ons voedsel Door de eeuwen heen zijn schimmels, en in het bijzonder paddestoelen, een belangrijke voedselbron geweest. In vele landen zijn paddestoelen nog steeds een geliefde delikatesse, zoals bij ons de truffels, de kantharel en het eekhoorntjesbrood, in Japan de Shii-take en in China en Oost-Azië Mu-Erk en de rijstzwam, terwijl de champignon niet meer uit ons dage lijks menu is weg te denken. Door kweekmethoden is de champignon tegenwoordig het gehele jaar te ver krijgen. Naast de vele tientallen eetbare pad destoelensoorten, zijn echter ook van oudsher schimmels voor de bereiding van voedsel gebruikt. Niet alleen bij de fermentatie van bier en wijn, maar ook bij de broodbereiding worden geselecteerde stammen van de bak- kersgist toegepast. Ook de verschil lende Camembert, Brie en blauw- geaderde Roquefort- of Gorgonzola kazen zijn typische voorbeelden van door schimmel gefermenteerde pro- dukten. Tegenwoordig zijn vele in Arabische landen en het Verre Oosten met schimmel bereidde voedselpro- dukten (tempeh, miso) ook in de Westerse wereld bekend. In de voed selindustrie worden schimmels ook gebruikt, omdat ze belangrijke pro- dukten afscheiden, zoals bijvoor beeld citroenzuur door Aspergillus niger. Bederf door schimmels is altijd een probleem geweest bij het bewaren van levensmiddelen. Door de moder ne stand van de levensmiddelenhy giëne en bewaartechnieken zijn deze problemen tegenwoordig tot een minimum beperkt. De laatste jaren wordt door een betere kennis van de schimmels en hun giftige produkten veel onderzoek gedaan naar hun voor komen in ons voedsel. Dit onderzoek is vooral begonnen na de ontdekking Op 21 september a.s. wordt het feit herdacht dat het Centraal- bureau voor Schimmelcultures (CBS) te Baarn, 75 jaar gele den op initiatief van de Association Internationale des Bota- nistes" werd opgericht. De taak was en is het opbouwen en be heren van een kollektie levende schimmels. Een in Deldt ge vestigde afdeling van het CBS houdt zich met een bijzondere groep van schimmels bezig: de gisten. Sinds 1968 is het CBS een Instituut van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen. Zaterdag 22 september zal het instituut van iO.OO tot 16.00 uur geopend zijn voor belangstellenden. Gedurende dit Open-Huis zullen er demonstraties gegeven worden over het werk met de kollekties en het wetenschappelijk onderzoek. Ook zullen er enkele populaire films over schimmels gedraaid worden. Het laboratorium is gevestigd aan de Oosterstraat 1 (vanaf Soest eind Torenlaan rechts) te Baarn. In 1920 verhuisde het CBS mét het fytopathologisch labo ratorium naar Baarn, waar beide instituten in hetzelfde gebouw aan de Javalaan een onderkomen vonden. Dat duur de tot 1964; toen ging het CBS ,,de hoek om" naar de Ooster straat. In 1959 nam prof. Westerdijk afscheid en in dat jaar ook kregen het fytopathologisch laboratorium en het CBS ieder een eigen direktie. Het CBS zou de volgende vier jaar ge- Schimmels Onder schimmels verstaan we in het gewone spraakgebruik volgens de grote van Dale bepaalde vormen uit het plantenrijk die zich als ..vlokkerige hoopjes van verschillende kleur" voor doen. Maar daarnaast geeft van Dale ook aan dat er in feite alle groepen van levende organismen onder val len die in de plantkunde vanouds als fungi worden aangeduid. En dat zijn dan, naast bovenbedoelde schimmels met hun vaak sléchte image ook de zwammen en paddestoelen die we, vooral in het najaar, in grote aantallen en verscheidenheid aantreffen in onze bossen en weilanden. Aspergillus flavus, de schimmel die Foto: R. A. Samson een kankerverwekkende stof kan maken (vergroting 1500 x Schimmels leven in de natuur bijna altijd in samenhang met andere leven de wezens, zoals bakteriën, andere „hogere" planten en allerlei dieren, waarmee ze samenlevingen vormen, waarin nu eens de een dan weer de ander de overhand kan krijgen, maar waar elk organisme een zekere af hankelijkheid van het geheel heeft. Om nu schimmels, die in deze ingewikkel de verbanden leven, afzonderlijk te kunnen onderzoeken op hun speci fieke eigenschappen en behoeften, kan men trachten ze uit de natuur te isoleren. In het laboratorium brengt men daartoe wat sporen of stukjes mycelium over op kunstmatige voe dingsbodems waarvan men de samen stelling zo kiest dat de schimmels er gemakkelijker op groeien dan andere organismen. In deze voedings bodems heeft men te voren alle even tueel aanwezige- kiemen van ander leven gedood door ze te steriliseren. Ontkiemen nu de sporen of wil het mycelium op de aangeboden voedings- stoelen. Er zijn echter ook schimmels die in of op bepaalde organen van mens en dier kunnen gaan groeien en zo een schadelijke werking kunnen uitoefenen. Vooral in de vochtig- warme, tropische gebieden op aarde zijn dit soort schimmelinfecties al gemeen, maar ook in onze gematig de windstreken kunnen wij ze tegen komen. Een van de bekendste is wel de voet- of zwembadschimmel, die in staat is de beschermende hoorn- laag van de huid af te breken. Ook nagels en haren worden soms aange tast. Infecties door huidschimmels kunnen verder nog optreden door contact met besmette dieren. Deze vervelende aandoeningen zijn zeer al gemeen en vaak zeer hardnekkig, maar voor de algehele gezondheid ongevaarlijk. Ze kunnen worden bestreden met geneesmiddelen die soms bereid worden met de hulp van andere schimmels. Afgezien van de hierboven behandel de oppervlakte schimmelziekten Microsporum gypseum, een van de Foto: K. A. Samson ziekteverwekkende schimmels (ver groting 1100 x van het aflatoxine, een produkt van Aspergillus flavus. Tegenwoordig zijn er tientallen schimmelgiften (mycotoxinen) bekend, vaak met Sterk kankerverwekkende eigenschap pen. In onze hedendaagse Westerse wereld zijn nog geen gevallen bekend, waarbij beschimmelde levensmid delen direkte ernstige gevolgen voor de mens hadden. In India, de Philip- pijnen en andere tropische landen zijn echter ernstige vergiftigingen ge rapporteerd, waarbij vele mensen het slachtoffer werden. De kans dat er giftige schimmels in Uw voedsel zitten, blijkt in Nederland gelukkig met zo groot te zijn. De Keu ringsdiensten van Waren houden be schimmelde produkten nauwlettend in het oog. Toch dient men op te pas sen en het verdient zeker aanbeveling beschimmelde noten, pindakaas, kazen (natuurlijk niet de Franse Camembert, Brie of Roquefort), vruchtesappen (ook appelmoes) te mijden. Het bewaren van levensmid delen in de koelkast is voldoende om beschimmeling tegen te gaan, maar er zijn ook enkele schimmels die graag bij lage temperaturen groeien. Het wegscheppen of snijden van de schimmel of de beschimmelde plek is niet afdoende. Het schimmelgif blijkt soms al in het hele produkt te zitten. Tentoonstelling Tijdens het Open Huis op 22 septem ber a.s. zal een kleine tentoonstelling te zien zijn, waar belangstellenden zich nog nader kunnen oriënteren over de invloed van schimmels op de gezondheid van mens en dier. Het feit dat het CBS 75 jaar bestaat lijkt niet veel als men bedenkt dat het Rijksherba rium te Leiden anderhalve eeuw oud is en het Berlijnse Botanische museum en herba rium al het 300 jarig bestaan vierde. Toch is het CBS bijna net zo oud als deze tak van de plantkunde en de beslissing in 1904 om het centraalbureau op te richten gaf blijk van groot inzicht. In het CBS heeft men nu een verzameling van 25.000 ver schillende schimmels in rein cultuur, afkomstig uit de gehe le wereld. Ze worden in leven gehouden door telkens als de voedingsbodem uitgedroogd of uitgeput raakt, een klein stukje schimmel op een verse voedingsbodem over te bren gen. Er zijn schimmels bij die al meer dan 70 jaar op deze wijze worden verder ge kweekt. Het CBS heeft 's we relds grootste kollektie schim mels. De stichting van de CBS is in feite een gevolg van het eerste Internationale Botanische Congres dat in 1904 in Wenen gehouden werd. Daar zag de Utrechtse hoogleraar F. A. F. C. Went, een leerling van de beroemde mycoloog A. de Barry, die in 1903 het initia tief terzake had genomen, zijn voorstel gehonoreerd met een opdracht een kollektie op te zetten. In 1906 kwam de eerste kata- *ogus van beschikbare cultu res uit en deze bevatte 78 soor ten, die men kon kopen of rui len tegen andere schimmelcul tures. De 29e editie van deze catalogus, 75 jaar later, ver meldt meer dan 20.000 stam men van cultures en 4000 gis ten. Prof. Went gaf in 1907 de zorg voor de kollektie over aan dr. Johanna Westerdijk. Meer dan vijftig jaar gaf zij leiding. In 1917 werd zij de eerste vrouwelijke hoogleraar in Nederland. Ruim 50 jaar berustte de leiding bij prof. dr. Johanna Westerdijk leid worden door mej. Agate van Beverwijk. Zij maakte de plannen voor de geschei den huisvesting. Mej. Van Be verwijk werd opgevolgd door dr. J. A. van Arx. In 1964 werd de nieuwbouw aan de Oosterstraat in gebruik genomen en in 1968 werd het CBS ingelijfd" bij de Konink lijke Nederlandse Akademie voor Wetenschappen. De Aka demie droeg reeds lang bij aan het financieel runnen van het CBS. Momenteel zijn in totaal 16 akademici en een iets groter aantal technische medewer kers aan het CBS verbonden. Het grootste deel van hun werkzaamheden is nog steeds het verzorgen van de kollek tie en daarnaast wetenschap pelijk onderzoek. De nadruk ligt hierbij op het systema- tisch-mycologisch onderzoek dat leidt tot monografische bewerking van bepaalde schim- melgroepen. Ook vallen er vormen onder die als parasieten van mens, dier of plant ons voedsel of onze gezondheid kunnen bedreigen of die daarentegen juist onze bondgenoten zijn. Denken we maar aan de rol die de gisten (ook schimmels!) spelen bij de bereiding van brood, bier, wijn, de betekenis van sommige schimmels als pro ducenten van bepaalde geneesmidde len (antibiotica) of aan schimmels die gebruikt kunnen worden als bestrijdingsmiddel tegen insekten- plagen. Naast de schimmels die door hun op vallende vormen, de aandacht trek ken zijn er veel andere soorten die slechts een verborgen leven leiden in de grond, in water, mest, kompost of rottende plantenresten. Schimmels groeien op een zeer breed scala van substraten, die ze verbruiken of af breken tot stoffen die weer in de kringloop van de natuur kunnen wor den opgenomen. Schimmels groeien meestal ais fijn- vertakte draden (hyfen) die samen 'n zwamvlok (mycelium) vormen. Aan Ndeze mycelia worden op allerlei manie ren vaak in enorme hoeveelheden spo ren gevormd (te vergelijken met zaad jes). Bij de penseelschimmel (be kend als producent van penicilline, op bijgaande foto afgebeeld) gebeurt dat aan de eindvertakkingen van het penseel, waarbij duizenden sporen af gescheiden worden. Bij anderen ge beurt dat in speciale organen zoals paddestoelen, die men kan beschou wen als de vruchten van de eigen lijke plant, die meestal een verborgen leven leidt. De penseelschimmel. I'enicillium chrysogenum. (vergroting 260Óx) bodem groeien dan ontstaat en zgn. reincultuur, dwz. een levende schim mel op een kunstmatige voedingsbo dem die zonder bijmengingen van andere organismen verder kan leven. Ziekteverwekkers Reeds van oudsher zijn zowel mens als dier geconfronteerd geweest met ziekteverschijnselen veroorzaakt door schimmels en zwammen. Voor wat de microscopisch kleine soorten aangaat werd hef oorzakelijke ver band daarvan pas tegen het einde van de vorige eeuw ontdekt. Vergif tigingen door paddestoelen of zwam men waren in Europa echter al bekend in de tijd van de Griekse en Romein se beschavingen. Foto: R. A. Samson Deze vergiftigingen, die gelukkig lang niet altijd een dodelijke afloop had den, sluiten nauw aan bij de uitwer king van de z.g. hallucinogene padde stoelen die door bepaalde volksstam men b.v. in Mexico, voor hun gods dienstige riten worden gegeten om in een soort extase te geraken. Een dieper inzicht in de aard en de werking van de gifstoffen heeft de laatste jaren al geleid tot een belangrijke 'verbe tering van de therapie van padde stoelvergiftigingen. Naast vergiftigin gen door paddestoelen heeft men nu ook ontdekt, dat zelfs microsco pisch kleine schimmels vergiftigingen kunnen veroorzaken. In een volgend artikel zal nader op dit aspekt wor den ingegaan. Tot nu toe spraken we over de schade lijke werking op de gezondheid, die kan optreden na het eten van padde-

Soester Courant | 1979 | | pagina 25