Maak 's een film van wat voorbij gaat Kleine wegwijzer in kamera-land De nieuwe camera? Het effect van lage doses straling Eerst „droogt oefenen MODERNE FILMCAMERA'S KUNNEN MEER De nieuwe Sankyo EM-40XL Fiesta Team r$*r'' &M: <'S'* v». Zo'n oude Urker op de dgk. een zeldzame verschijning. Maak van de dingen, die voorbij gaan, eens een filmpje. Dat is het advies van onze filmmedewerker in bijgaand artikel. Er verandert nogal wat in onze wereld. Er zijn mensen, die zich daar terecht zorgen over maken en die zich verzetten tegen deze ontwikkeling. Toch zijn veel dingen niet tegen te houden en dan zijn ze op een bepaald mo ment ongemerkt verdwenen. Goede raad voor wie een filmkamera heeft: maak in dit seizoen in elk geval eens een film van de dingen, die waar schijnlijk voorbij zullen gaan. Wie ze nu filmt, kan ze een leven lang vasthouden en zichtbaar maken ook als ze in werkelijkheid niet meer bestaan. Beweging belangrijk Wie zo'n kleine filmreportage wil gaan maken, moet er natuurlijk wel aan denken, dat een filmkamera vooral zinvol is als je bewegende motieven opneemt. Stilstaande onderwerpen zijn meer geschikt voor de fotokamera om er foto's of dia's van te maken. Wie filmt, legt bewegingen vast. Wie een film wil maken van de dingen, die voorbij gaan, zoekt het dus vooral in levende en bewegende onderwerpen. Lijstje maken Stel, dat u in uw eigen omgeving zo'n film wilt gaan opzetten. Dan is het verstandig een lijstje te maken van de onderwerpen, die daarvoor in aanmer king komen, bijvoorbeeld een dorp waaar klederdrachten nog in ere zijn (als daar tenminste ge filmd mag worden een markt of braderie, waar oude ambachten worden gedemonstreerd de koetsjesverhuurderij waar paar den worden ingespannen een streek waar nog molens draaien een stadswijk of dorp, waar de on vervalste kinderfeesten worden geor ganiseerd met zaklopen, koekhappen en dergelijke het optreden van een folkloristische dansgroep; een optocht van oude auto's. Alles in één Wie de bovengenoemde of andere eve nementen niet zo gemakkelijk kan rea liseren, kan een dagje doorbrengen in het Openluchtmuseum in Arnhem, waar vele dingen, die in het gewone leven niet of zelden worden gedaan, nog worden toegepast zoals bijvoor beeld het met de hand scheppen van papier en - vaak - het rietdekken. Dit laatste gebeurt trouwens ook nog veel op het platteland en in villador pen; een vraag of u dit werk mag filmen zal niet licht worden afgewe zen. Een echte reportage De kunst van het maken van een of enkele van deze filmpjes is vooral om de handelingen duidelijk in beeld te brengen. Werk dus veel met totaal beelden en daarna met close-ups. Be studeer van te voren wat er gebeurt, zodat u alle belangrijke handelingen in beeld kunt brengen. Probeer ook - door de volgorde van de gebeurtenissen of handelingen goed aan të houden - een bepaalde lijn in uw film te brengen. Niet zonder toestemming Het is al even genoemd: filmen van mensen zonder toestemming kan pro blemen geven. Voorkom deze door vooral even toestemming te vragen. Er is zelfs een plaats, waar het ver boden is te fotograferen en te filmen. In Staphorst is er een politie-verorde- ning waarin het aan de openbare weg niet is toegestaan een kamera te ge bruiken. Boeiend materiaal Wie een goed onderwerp heeft gevon den en gefilmd of meer onderwerpen in beeld heeft kunnen brengen, kan thuis na de ontwikkeling van het film materiaal, die losse opnamen samen voegen tot een geheel. Met wat opna men van teksten of met een kommen- taarstem en toepasselijke geluiden ont staat er zo een kleine dokumentaire, een persoónlijke visie op zo'n onder werp, dat het waard is te worden vast gelegd voor later. Wie zo de filmka mera gebruikt, heeft er veel plezier van, want al filmend leg je voor al tijd vast wat er straks misschien niet meer zal zijn. Deze wildfoto eemaakt in het Nationale Park „De Hoge Veluwe" is een plaat, die met een spiegelreflex-kamera kan wor den genomen De kamera was daartoe voorzien van een telelens. In dit artikel wordt verteld welke kamera typen er zijn. wat hun eigenschappen zijn en waarvoor ze in het bijzonder gebruikt kunnen worden. Kr zijn in Nederland zo'n kleine vier en een half miljoen kamera's. Dat wil zeggen, dat er gemiddeld in bijna elk gezin een kamera is. Toch worden er nog veel toestellen verkocht, vooral omdat steeds meer mensen een °'Kcn kamera prefereren boven een gezinskamera. Zo'n persoonlijke kamera stelt de bezitter in staat de foto's te maken, die hij of zij graag wil, want p,k kamera-type heeft z'n eigen mogelijkheden en pluspunten. Het is niet zo eenvoudig een keuze te maken uit die vele honderden verschillende uitvoeringen. Daarom hierbij een kleine ..wegwijzer in kamera-land" voor het geval u op zoek bent naar een nieuwe kamera. Vier soorten Er zijn wel talloze uitvoeringen en werken, maar bijna alle kamera's be horen tot de volgende vier soorten: de pocket-, de kompakt-, de spiegel reflex- en de direkt klaar-kamera. Welk soort u kiest hangt af van wat u met uw foto's wilt bereiken. En in welke omstandigheden u de kamera wilt gebruiken. Altijd bij de hand Dat is de pocket-kamera, die door zijn plat en handig formaat past in iedere zak of tas. Meestal is de lens zo sa mengesteld. dat afstands-instelling niet nodig is, zodat alles vanaf onge veer I1*, meter van de kamera tot in de verte haarscherp op de foto staat. De belichting is simpel: symbo len voor zon, heel of half bewolkt en flitsen, zorgen voor een duidelijke in formatie. Een filmpje inleggen is zo gemakkelijk, dat het niet fout kan gaan. Kortom: de ..pocket" is een ka mera. die altijd bij de hand is en die in rake foto's ons leven van alledag vastlegt. Probleemloos fotograferen Daarvoor is de kompakt-kamera het ideale toestel. Het is óók licht van ge wicht. maar heeft een groter negatief formaat dan de pocket-kamera, waar door de foto's, die met deze kamera gemaakt worden, onbeperkt kunnen worden vergroot. Voordelen zijn ver der: de (meestal(automatische belich- tingsregeling. waardoor de foto's steeds goed belicht zijn. De afstands-instelling is vaak in sym bolen aangegeven voor dichtbij, meer personen en oneindig. Deze symbolen zijn ook vaak af te lezen in de zoeker. De kompakt-kamera is eigenlijk een kleine komputer. die maakt, dat u zon der problemen kunt fotograferen in al le omstandigheden. Droomwens De spiegelreflex... dat is de droom wens van elke serieuze amateurfoto graaf. Z'n belangrijkste eigenschap is. dat de lenzen van dit kamera-type verwisselbaar zijn. Je kunt daardoor de verte dichterbij halen met een tele lens. Of van heel dichtbij foto's maken met de makrolens. Je kunt de wereld breed zien. zodat er veel op de foto komt met de groot hoeklens. Of elke beelduitsnede kiezen, die je maar wilt met de zoomlens. En je kunt er - met de standaardlens natuurlijk ook gewone" foto's mee maken. Door de lens Omdat je door de zoeker via een spie geltje door de lens kijkt, zie je pre cies hetzelfde als straks op de foto komt. Daardoor is het gemakkelijk om goed scherp te stellen en het juiste beeld te kiezen. Het belichten gebeurt automatisch, half-automatisch, of naar keuze met de hand. In één woord: dit is een ka mera, die werkelijk alles kan. Fotoplezier a la minute Dat geeft de direkt klaar-kamera, die instant-foto's levert in kleur en/of zwart/wit. Dit type kamera is gemak kelijk te bedienen, ze zijn door hun vaak inklapbare uitvoering, gemakke lijk overal mee naar toe te nemen en er zijn ook binnenshuis, dank zij een uitgekiend flitssysteem in één tot en kele minuten kant-en-klare (en ge slaagde) foto's mee te maken. Instant foto's zijn leuk en verrassend, je ziet direkt het resultaat en kunt er anderen op hetzelfde moment blij mee maken. Dat waren ze'. De vier belangrijkste kamera-soorten, elk met hun bijzondere eigenschappen. In elke soort zijn er vele merken en tientallen varianten, vele prijsklassen en kwaliteiten. Zoveel, dat het verstan dig is bij de aanschaf van een kamera het advies te vragen van een vakman. Rekening houdend met uw wensen, verlangens en voor dit doel beschik bare middelen kan uw fotohandelaar u het beste advies geven. Maar dan is het toch goed. dat u iets weet van de vier belangrijkste soorten dank zij deze kleine ..wegwijzer in kamera- land". hoeveelheid straling ontstaan, door het lichaam voldoende hersteld werden. Op die opvatting is men teruggekomen. Nu geldt de theorie dat elke toename van straling - hoe gering ook - meer gevallen van kanker en meer schade aan de erfelijkheid zal opleveren. De mensheid staat van nature bloot aan straling uit de ruimte en van in de aardkorst aanwezige radioaktieve stoffen. Kanker komt ook veel voor bij onbestraalde mensen. Het is dan ook zeer moeilijk om een geringe verhoging van het voorkomen van kanker tengevolge van kunstma tige straling vast te stellen. Bovendien kunnen tussen de blootstelling aan straling en het tot uiting komen van de kanker vaak tientallen jaren ver lopen. Het verband tussen die twee kan daardoor gemakkelijk aan het oog worden onttrokken. Door straling ontstaan geen nieuwe vormen van kanker, maar reeds be kende vormen ontstaan eerder en va ker. Bij grote doses straling heeft men kunnen berekenen wat de kans op het krijgen van een kwaadaardige tumor is en daarvan uitgaande leidde men het risico voor kleine doses af. Het me ningsverschil is dan ook niet over de vraag óf lage doses gevaarlijk zijn, maar hoe gevaarlijk ze zijn. Bij straling is sprake - zoals natuur kundigen zich voorstellen - van een stroom van zeer kleine deeltjes. Som mige deeltjesstromen kunnen dwars door het menselijk lichaam heen drin gen. Bij röntgenstraling maakt men hiervan gebruik en kan men foto's van bijv. botten en gezwellen maken. Zo'n „bombardement" met ontelbare deel tjes heeft ongetwijfeld gevolgen voor sommige cellen. Voor het ontstaan van kanker acht men de beschadigingen die kunnen ontstaan in het erfelijk mate riaal het gevaarlijkst. De precieze ontstaanswijze van kanker is niet bekend, maar men vermoedt dat door een verstoring in het „instruc tieboek" (in het erfelijk materiaal ligt alle informatie van de cel opge sloten) de cel zich abnormaal gaat ge dragen en bijvoorbeeld ongebreideld gaat delen. Door zo'n deeltjesstroom kunnen echter ook nog andere kleine bescha digingen ontstaan, bijvoorbeeld in de celwand. Het zijn volgens een aantal deskundigen juist deze kleine vaak her stelbare beschadigingen, die de kans op kanker tengevolge van lage doses straling groter maken dan men tot nu toe aannam. De theorie is dat de cellen met „littekens" bij een latere schadelijke invloed (bijv. een kanker verwekkende stof) minder in staat zijn om weerstand te bieden. De discussie over deze materie zal nog wel enige tijd voortduren. Vast staat dat de extra (kunstmatige) straling zo veel mogelijk beperkt moet worden. De medische toepassingen van straling komen hiervoor het meest in aanmer king, omdat uit die bron het meren deel van de stralingsbelasting van de bevolking afkomstig is. Vorig jaar heeft Ford met succes een speciale versie van de Ford Fiesta op de markt gebracht, de Fiesta Team. Ook dit jaar zal, vanaf de tweede helft van september, weer een beperkt aan tal Fiesta Team modellen leverbaar zijn. Ze worden geleverd in zes aan trekkelijke kleuren en hebben, afhan kelijk van de buitenkleur, een rode of bruine accentstreep over de zijkant van de carrosserie. De Fiesta Team heeft de volgende extra's boven de Fiesta 1100 L: door- kijkdak, wis/was Installatie op de ach terruit, vering als in de Fiesta S, matzwarte raamomlijstingen, deur grepen, buitenspiegel en bumpers, ro de of bruine accentstrepen, 4% Inch wielen met 155 x 12 banden, 4-spaldg stuurwiel, elektrische ruitewisser/ sproeier met lntervalschakelaar en „Chevron"-bekleding zoals in de Fies ta S. De prijs van dit pakket bedraagt slecht 775,- in plaats van 1.257,- (incl. BTW). Onlangs kwam de commissie van de Amerikaanse Academie van Wetenschap pen die zich bezighoudt met de effecten van straling op de gezondheid van de mens, met een verdeeld advies over de effecten van lage doses straling. Deze commissie heeft zeer veel gezag en haar aanbevelingen worden in de Westerse landen meestal tot richtlijn verheven. Het verdeelde advies is het voorlopige hoogtepunt in het al enige jaren durende debat tussen stralings-deskundigen over hoe gevaarlijk geringe doses straling zijn. Tot ongeveer 1960 dachten de meeste deskundigen dat er een zgn. drempel waarde bestond, waaronder radio aktieve straling geen schade kon be rokkenen aan de gezondheid. Men ging ervan uit dat de kleine beschadigingen in de lichaamscellen die door geringe De gemiddelde Nederlander, laat zijn dure filmapparatuur steeds minder in de kast liggen. Wat tien jaar geleden vaak het geval was - na enkele misluk kingen en teleurstellingen borg men de pas aangeschafte camera zorgvuldig weg - komt steeds minder voor. De steeds stijgende omzet in super-8 films toont aan, dat er in ons land hoe langer hoe meer gefilmd wordt. Dit vindt zijn oorzaak niet alleen in betere voorlichting in Nederlandsta lige filmbladen en over-de-toonbank bij de fotohandelaar, maar ook in de kritische houding van de moderne consument. Door die houding zijn fa brikanten en importeurs als 't ware verplicht hun filmcamera's en pro jectoren te voorzien van uitvoerige Nederlandstalige instrukties. Wie veel plezier wil hebben van zijn nieuwe camera, doet er goed aan niet meteen een reeks films vol te schieten. Beter is het eerst nog even te „genie ten" van de nieuwe aanwinst, dat won dertje van techniek, en dit „genieten" doet men het liefst samen met verloof de of echtgenote, want ook het aantal filmende vrouwen stijgt met sprongen. Doe het op de volgende manier: Lees eerst zorgvuldig de gebruiks aanwijzing met de camera in de hand. Ontdek waar elk knopje voor dient en hoe het werkt. Oefen droog, alsof er film in zit, ook met de microfoon en de eventueel aan geschafte filmzon. Maak daarna één proeffllmpje en benut met dit filmpje alle mogelijk heden van de camera. Film bijvoor beeld met erg veel licht én bij het licht van een kaarsje. Oefen in het scherpstellen van de lens. Breng tussen de proeffilm naar de fotohandelaar en wacht samen met hem de resultaten af. De winkelier kan gemaakte fouten beoordelen, maar ook of er eventueel nog een fabricage-fout in de camera mocht zit ten. uitkomen van kuiken uit ei enz.) versneld kunnen worden gefilmd. Tijdens projektie ziet men het pro ces zich in enkele minuten voltrek ken. De mogelijkheden gaan nog verder doordat men de camera na verloop van b.v. -5 of 10 sekonden vanzelf gaat draaien, gedurende een even eens instelbare periode 5-10 sekon- de. Daardoor kunt u zelf eens in beeld komen. De professionele filmer kan wel eens jaloers kijken naar de smalfilmer an no 1979. De 16 of 35 mm. camera doet nauwelijks meer dan rechttoe- recht aan filmen. Trucs maken, een hele reeks verschillende snelheden draaien, macroshots nemen op zeer korte afstand, het is voor hem niet weggelegd. Bestudeer de bepalingen van uw ga rantiebewijs. Dan zal men gewaar schuwd zijn dat in de meeste gevallen een val van de camera niet gedekt wordt. De aankomend filmer doet er goed aan zich vanaf het droogoefenen me teen een vaste volgorde van „werken" eigen te maken. Wie vergeetachtig is, kan deze volgorde op een spiekbriefje op zijn camera of in de binnenkant van de tas plakken. 11 Zit er film in de camera? 2) Is de lensdop verwijderd? 3Zijn de batterijen nog goed? 4) Is de microfoon aangesloten? 5Is er goed scherpgesteld? 6) Als er ge-zoomd wordt, eerst even droog-oefenen. 7) Staat diafragma op automatisch of hand-instelling? 8) Staat de juiste filminstelling inge steld? 9) Is het geluid op automatisch of handregeling? 10) Filmt men buiten en is het dag lichtfilter ingeschakeld? Een compacte electronische camera De nieuwe Sankyo EM-40 XL is een strak gelijnde en uiterst com pacte filmcamera. Het toestel be schikt over een breed gamma van aantrekkelijke filmtechnieken. Daar is b.v. de mogelijkheid om de film professioneel te laten afdonkeren het z.g. afblenden, als overgang in de scene. Na de afdonkering, die men geheel automatisch verrichten via de camera, heldert het beeld bij de nieuwe scene weer op. De Macro-instelling maakt het mo gelijk op probleemloos vanaf 5 cm. van de frontlens te filmen. Men kan het beeld daarbij vanaf oneindig tot op macro te draaien en daardoor eveneens een frappant shot te ma ken. Ook opvallend fraaie titels kunnen op deze wijze tot stand worden gebracht. Intervaltimer Bij het filmen is het al net als met autorijden: na korte tijd gebeuren veel handelingen automatisch. Daarom is het goed lezen van het instructie boekje, het droogoefenen van tevoren en het wennen aan een vaste reeks van handelingen van belang. Het voor komt later teleurstellingen. Overigens „mislukken" de meeste amateurfilms op het punt van de scherpte. Men heett tijdens de opname niet goed scherp gesteld. Het goed oe fenen in het scherpstellen is één van de belangrijkste zaken yoor de be ginnende filmer. Technische data: Deze camera heeft verder als tech nische data; Objectief f 1.2/9.2- 37 mm. Correctie voor tegenlicht- opnamen, automatische belichting "door de lens" naar wens met de hand in te stellen. XL mogelijkheid dus filmen bij avond in huis zonder filmzon. Batterijcontrole. Ruime zoekerinformatie (waarschuwing tegen onder of overbelichting) snel heden 18-24 en 36 beelden per se- konde. Motorzoom e.v.a. Meer informaties over deze camera (en de andere typen EM-30XL-EM 60 EL) verkrijgbaar bij Transconti- nenta BV, Postbus 8396, 1005 AJ Amsterdam, 020-118105. Op deze camera is ook een z.g. in tervaltimer aanwezig, waarmee lang zaam verlopende processen (het uit komen van een insect uit een pop.

Soester Courant | 1979 | | pagina 27