:NS Motorrijders nemen soms teveel risico Met Raad en Daad Eenvoudig onderhoud met Sadolins 78 en Sadotopp MOEDER KAN HET OOK iig ;n idenklasse ontwerp e Enveloppen Briefpapier Rekeningen enz. Drukkerij Smit R. WESTRA J een EXTRA voordelige 3ring? Het gemak dient de mens: Escort Bordeaux Laat je man vanavond zien wat hij vandaag gemist heeft 28 Kil en ELEFOON 19064 ON 02154-18633 Van Weedestraat 29 Nieuweweg 59 - Soest Telefoon 13288 koopt LOMPEN. IJZER. PAPIER en METALEN: Zaterdags na 12 uur GESLOTEN. ii Dm deze te verge- u nu betaalt. En oon bij ons uw jen: >t 17,- Soest 2155-17962 om 's avonds te laten zien! pjM' fsWctsbalir^M WH tkyfhsgevaariykf tocrw MfyrotxM wC'pSrf»i %ekómen motorbestuurde liïUt ééns ecr\ r\jbew{j$. 29 DE 101 SCHOTEN - Waarom worden er bij de geboorte van een prinses 51 en bij die van een prinsje 101 schoten afgevuurd? Antwoord: Het ontstaan van het ge bruik om saluutschoten af te vuren gaat verloren uit de tijd van de eerste kanonnen. Daarmee is men bij be paalde gelegenheden een groet gaan geven, zoals men ook een saluut geeft met de hand of met de vlag. Door de jaren heen bleken er steeds meer sig nalen nodig en nu zijn die internatio naal in een protocol vastgelegd, zodat in alle landen gelijke regels gelden. Het saluut bestaa' b.v. altijd uit een oneven aantal schoten met losse flod ders. die met regelmatige tussenpozen van tien seconden worden afgevuurd Het aantal is door een zekere nood zaak vastgesteld en sindsdien gehand haafd, vanaf l schot voor de boeg bij 't tot stoppen dwingen van een schip, via 5 schoten bij begroeting van een vice-consul en dan oplopende aantallen tot 21 schoten voor een staatshoofd. Alleen bij verjaardagen en geboorten van leden van de vorsten huizen zijn er kleine verschillen. In Nederland worden bij geboorte van een prinses 51 schoten gelost en als het een prinsje is 101 schoten. Dit aan tal ligt zo hoog, omdat het beslist méér moest zijn dan het saluut voor alle andere autoriteiten. CHAMPIGNONS TELEN - Ik ben werkloos en wil wat champignons gaan telen. Waar kan ik zaad kopen en hoe kweek ik dat op? Hier in de buurt kan ik het niet krijgen. .AntwoordChampignons vormen geen zaad en dat is dus niet te koop. Maar ook de benodigde sporen of mycelium- delen van deze eetbare paddestoelen kunt u nergens krijgen, want het broed en de voedingsbodem worden alleen in het groot aan beroepstelers geleverd. Daar komt nog bij, dat het een zeer gespecialiseerde kweek is, die heus niet kan worden ondernomen met si naasappelkistjes, wat paardemest en een kelderkast zoals u allemaal op het oog hebt. Het zijn geen gemakkelijke planten en er moet een goede cel voor worden gebouwd. Gaat u maar eens kijken op een champignonbedrijf. Wij raden u aan andere planten te gaan kweken. Als u een keuze maakt, zullen wij u wel aanwijzingen geven. MUNTSTEDEN - Op veel Duitse mun ten komen letters voor van de munt steden waar ze geslagen zin. Waarvoor staan B, E, en H? Antwoord: Tot 1878 stond de B voor Hannover, tussen 1938 en 1944 voor Wenen. Tot 1886 sloeg men munten te Dresden met een E en van 1887 tot 1953 werd dat de muntletter van Mulden- hütten. De H komt voor op munten die tot 1882 te Darmstadt zijn aangemaakt. LEES SMAKELIJK - Toen ik laatst de oudste boeken uit m'n (grote) boeken kast inkeek, zag ik tot m'n schrik dat daarvan de randen van de pagina's waren aangevreten. Zelfs van niet opengesneden antiquarische exempla ren waren de vouwen afgebeten. Wat is daar tegen te beginnen? AntwoordAls de papierranden en ook vouwen als het ware worden afgevre- ten, denken wij aan een aantasting door psocoptera ofwel stofluizen. Dit zijn uiterst kleine insektjes, die mees tal aan de aandacht van de mensen ontsnappen. Veelal beschadigen ze niet het papier zelf, maar vreten ze de kleine schimmeldraden op die altijd in oud papier te vinden zijn, waardoor dit tot stof uiteen valt. Men moet daarom om te beginnen papier zo droog moge lijk bewaren. U klopte de boeken wel geregeld tegen elkaar, maar de eerder ontstane schimmeldraadjes verdwe nen daar niet mee. U kunt een insek- tenpoeder halen bij de drogist en dit tussen de bladen strooien, maar veel resultaat mag u hiervan niet verwach ten, omdat het papier al sterk is aan getast. VLEK IN AANRECHT - Na het ge bruik van een (gootsteen) ontstop- pingsmiddel bleek ons glimmend sta len aanrecht vol vlekken te zitten. En we krijgen die er met geen mogelijk heid uit. Wat nu? Antwoord: Ten onrechte menen velen, dat een zg. roestvrijstalen aanrecht tegen alles bestand is, maar dat is beslist niet waar. Scherpe zuren en bijtende middelen kunnen vlekken ach terlaten die niet meer te verwijderen zijn. Ook poetsen en polijsten helpt niet, omdat door het zuur een deel van het chroom in de staalkorrels is weg gevreten. Wel zal het gevlekte deel minder opvallen als het aanrecht op de duur wat slijt. Gelukkig bestaan er ont- stoppingsmiddelen die niet zo aggre- sief zijn. Let in elk geval goed op wè,t u koopt, of laat zo'n paardemiddeltje slechts druppelsgewijs in de verstopte afvoer toe. (Dat stond ook op de gebruiksaanwijzing. D. J. UITPOETSKNOP - Er schijnen radiotoestellen te bestaan met een ,anti-discjockeygezwamknop"zodat je hun geklets uit een programma kan wegpoetsen. Hoe werkt dat en waar koop ik die? Antwoord: Die bijnaam is misleidend en het gaat niet om radio's, maar om bandopnemers en cassetterecorders. De schakeling is een uitvinding van Philips. Als op de band opgenomen muziek op een ongelegen moment is afgebroken, dan wel door een storing of stem werd onderbroken, kijkt men op de toerenteller waar dat precies ge beurde, draait dan de band terug en regelt met een afzonderlijke volume regelaar (al) het geluld terug, zodat de muziek heel langzaam wegebt. Van de storing Is dan niets meer te horen. Het betreft dus zg. post-fading, ofwel ln het Nederlands het achteraf wegdraaien van het totale signaal. U kunt hiermee (nog) niet de stem wegtoveren en de muziek vasthouden. SPIJKERBROEK KRIMPT Hoe voorkom lk het krimpen van een ge wassen spijkerbroek? Antwoord: Als spijkerbroeken uit de was komen, kunt u die maar het beste aan de uiteinden van de pijpen ophan gen en dan Iets zwaars aan de broek band bevestigen. Heel geschikt daar voor is een broekenklem, want aan de haak hangt u dan een emmer met wat water. Met de hoeveelheid water kunt u de spanning regelen. Soester Courant van woensdag 19 september tijdsgrenzen gebonden. Dat wil zeggen dat kinderen die te jong zijn om een goed passende helm te dragen of bij wie de helm niet op deugdelijke wijze kan worden be vestigd door middel van de kin band, niet als passagier op een motor mogen worden vervoerd. Jaarlijks gaan er in Nederland miljoenen guldens verloren doordat houtwerk ondeskundig of met een verkeerd produkt wordt behandeld. Toch is het zo eenvoudig: wie Sadolins 78 of Sadotopp gebruikt kan met een minimum aan inspanning een maximum resultaat bereiken en is bovendien verlost van veel tijdrovend onderhoudswerk. Als er na verloop van tijd een nieuwe laag moet worden aangebracht behoeft er niets geschuurd of afgekrabd te worden. Alleen afborstelen, overstrijken - klaar! Aldus de heer Ton Roozendaal.adjunct- directeur van Sadolin Produkten BV in Hengelo (O), de Nederlandse vestiging van een der grootste verffabrieken ter wereld, de al meer dan twee eeuwen in Kopenhagen gevestigde Deense gigant van Nederlandse oorsprong: Sadolin en Holmblad. Sadolin heeft speciaal de laatste tien jaa een belangrijk marktaandeel in ons land veroverd en vooral nu met de vernieuwde produkten Sadolins 78 en Sadotopp. Er wordt nog wel eens geaarzeld welke van die twee te ge bruiken omdat beide voor dezelfde toepassingen in aanmerking kunnen komen. Toch zijn er duidelijke ver schillen. Sadolins 78 Sadolins 78 heeft na de opstrijk een kenmerkend facet: de matte tint. Het is géén beits maar een houtveredeling, een nieuw, in Scandinavië al uit en te na beproefd produkt. Het is bijna onbeperkt binnen en buiten toe te passen, lichtecht en weerbestendig. Vooral op nieuwe, lichte houtsoorten is Sadolins 78 erg aantrekkelijk: het dringt naar binnen waardoor een be hoorlijke bescherming wordt bereikt. Er zijn twaalf mooie, natuurlijke tinten plus kleurloos. Het zo goed ogende matte effekt biedt voor binnenwerk vele decoratieve toepassingsmogelijk heden. Verwerking zonder schuren en plamuren. Onschadelijk voor mens en dier. Verkrijgbaar in bussen van 3/4 en van 3 liter. Maar Sadolins 78 is, zoals gezegd, geen beits: het vormt slechts in geringe mate een laag, het moet daarom na één of twee jaar opnieuw worden gezet. Kostprijs is circa 1,50 per vierkante meter. Sadotopp Superbeits is uiteraard, zoals de naam al zegt, wél een beits. Het duidelijkst direct zichtbare kenmerk is de mooie zijdeglans. Het kan ook binnen gebruikt worden maar vooral buiten profiteert men var, de sterke, robuuste samenstelling. Sadotopp geeft een goede film (laag) vorming, is dan ook door Komo goedgekeurd. Er zijn eveneens twaalf zeer fraaie kleu ren plus blank maar die is alleen voor binnen bedoeld. Er doet zich geen verkleuren of bloeden voor en nadon- keren is er praktisch niet bij. Wie Sadotopp goed toepast (vaak in twee of drie lagen als het om maxi mum bescherming gaat) zal zien dat zich geen trekken in het hout voordoet en evenmin zwellen of scheurvorming. Staand water dringt niet in het hout. Als er via een beschadiging toch vocht is gepenetreerd ontwijkt het vanzelf door verdamping. Men noemt het daarom vochtregulerend. Sadotopp is geschikt voor alle zachte maar in het bijzonder voor alle hard houtsoorten, zowel binnen als buiten. Behalve dan de al genoemde kleurloze variëteit die alleen voor het binnen werk kan worden gebruikt. In tegenstelling tot Sadolins 78 is Sado topp uitstekend geschikt voor al eerder gebeitst hout. Het onderhoud is even eens zeer eenvoudig: een nabehande ling na circa drie jaar is voldoende voor een uitstekend resultaat. Onscha delijk voor mens en dier. In blikken van 3/4 of 3 liter. Sadolins 78 en Sadotopp kunnen belde buiten worden gebruikt voor bijvoor beeld akers (putemmers), bankjes, pergola's, plankieren, plantenbakken, prieeltjes, garages, konijnehokken, kozijnen, poortjes, schuren, veranda's. Al eerder bewerkt (geverfd) hout moet natuurlijk eerst worden afgekrabd en schoongemaakt maar dat is dus alleen in dit geval. Daarna is het bijhouden zo gemakkelijk dat een kind het kan doen. En wie eerst Sadolins 78 heeft opgezet kan er later nog altijd Sadotopp Super- beits overheen strijken Sadotopp al leen heeft ook tal van toepassingen. Buiten bij voorbeeld voor tuinstoelen en -tafels, wastobbes, balkonspijlen, buitentrappen, dakgoten en -kapellen, duiventillen en nog veel meer. Voor binnenshuis zijn toepassingen van zowel Sadolins 78 als van Sadotopp Superbeits bijna onbegrensd en naar gelang van de voorkeur in een matte tint (Sadolins 78 of in een matglans (sadotopp) kan ieder naar eigen in zicht handelen. En een heel belangrijk facet blijft natuurlij de razend ge makkelijke verwerking en het pro bleemloze onderhoud. Dan pas zien vakman zowel als leek wat de voorde len zijn en waarom zowel Sadolins 78 als Sadotopp Superbeits zo'n verba zingwekkende opgang maken. Voor de derde keer brengt Ford, vanaf de tweede helft van september, tijde lijk een speciale versie van de Ford Escort op de markt, genaamd Escort Bordeaux. Tegen een speciale prijs van 1.115,- in plaats van 2.095,- (incl. BTW) krijgt men op een Escort 1300 L, in 2- of 4-deurs uitvoering, het volgende pak ket: automatische versnellingsbak, origi nele Ghia stoelen en bekleding, hoofd steunen, van binnenuit verstelbare bui tenspiegel, bumperbeschermers vóór en achter en console met klok. 'Door Martine voor de vrouw' Weggedrag Jammer dat nog teveel motor rijders door hun weggedrag andere weggebruikers soms de schrik op het lijf jagen. Vooral hun veelvul dig rijden in groepjes, waardoor vaak een soort wedstrijdelement ontstaat, is voor het in acht nemen van de verkeersregels kennelijk niet bevorderlijk. Hun zowel rechts als links inhalen, het rijden uit files en het niet zonder risico tussen an der verkeer doorglippen geven niet zelden reden tot hoofdschudden. Motorrijders schijnen van gedachte te zijn dat hun in verband met de grotere wendbaarheid van hun voertuig ook meer is toegestaan dan andere weggebruikers. Dat is beslist niet zol Het zou goed zijn als zij wat meer overwogen welke droevige gevolgen en hoge kosten een ongeval tengevolge kan heb ben. Ook motorrijders moeten in be ginsel zoveel mogelijk rechts hou den. Dat blijkt echter op autowegen wel op enige bezwaren te stuiten omdat zij bij geheel rechts rijden vaak door automobilisten worden ingehaald zonder dat deze behoor lijk naar de llnkerrijbaan uitwijken. VERGROTINGEN OOK Tja, het leek er even op alsof we toch een probleempje kregen toen oma een re cente foto met de eerste wankele stapjes van Martijntje wilde hebben. Maar het bleek dat onze fotohandelaar daar geen enkele moeite mee had. Binnen een week hadden we een vergro ting van 13 x 13 centimeter terug, in de zelfde mooie kleuren. EEN VOL ALBUM Wij hebben van elk kind een speciaal al bum met foto's. Maar het album van de amper éénjarige Martijn is al vol. Die vol automatische Polaroid 1000 heeft er de schuld van. Wat ik 's morgens kiek zit 's avonds al met bijschrift in het grote boek. OVERDAG HEBBEN WIJ DE KANS Doorgaans is het zo dat onze wederhelf ten naar huis komen als het al bijna bed tijd is voor de kleintjes. En dan valt er nog maar bar weinig te fotograferen. De leukste momenten met kinderen beleef je immers overdag. Daarom heb ik mijzelf een Polaroid di- rekt-klaar camera aangeschaft. Een heel goedkope hoor, hij heet Polaroid 1000 en kost nog niet eens honderd gulden. Het is een 'eenvoudig apparaat en ik maak er prachtige kleurenfoto's mee, ook bij het flitsen. Nu kan ik alle verrichtingen van onze kleine Martijn vastleggen. De foto's komen meteen na de opname uit de camera en ontwikkelen zich in pakweg vier minuten tot fantastisch leu ke kleurenfoto's. Daardoor wordt het gevaarlijke „tripleren" in de hand gewerkt en komen de motorrijders aan de ge vaarlijke zuigkracht van te dicht langs rijdende voertuigen bloot te staan. Op de snelweg is de meest gunstige plaats voor de motorrijder dan ook het midden van de rechter- rijstrook, naast de olie en vuil- streep. Dat noodzaakt anderen hen voor volwaardig aan te zien en hen te behandelen overeenkomstig de hun toekomende rechten. Daarom automobilist: geef motorrijders de ruimte. Haal ze in over de linker rijstrook. Maar ook motorrijder: Wees geen solo-motor-maniak! Overdag een leuk moment vastleggen De tijd dat een vrouw een tamelijk onmondig persoon was, die voor elk lichtelijk technisch ding een heilige vrees koesterde, is gelukkig voorbij. De moderne keuken is al haast een soort elektronische werkplaats geworden, nietwaar? Mijn haar gaat altijd een beetje overeind staan ais ik zie dat de echtgenoten van mijn sexegenoten het fototoestel van hun wederhelft ontfutselen, om dat zij menen dat fotograferen voor vrouwen zoals u en ik te ingewikkeld zou zijn. Mijn ervaring is dat de heren er in praktijk maar weinig van te recht brengen. Wat tips: Handig als u zelf fotografeert om te we ten hoe je geslaagde Polaroid-foto's maakt. Als u flitst, en dat moet in huis altijd, zorg dan voor een rustige achtergrond en vermijd spiegelende oppervlakten zoals deuren en spiegels of ramen, want die ge ven rare lichtvlekken. Als u kinderen fotografeert ga dan al tijd even door de knieën. De foto wordt dan veel leuker. Zorg ervoor altijd wat flitsblokjes in huis te hebben. Ook op vakanties is dat erg handig want er is vaak wat te fotogra feren in hotels, tent of op de boot. Ruim tien jaar geleden bestond het aantal tweewielige motorvoertuigen op onze wegen uit bijna zeventigduizend scooters en ruim 2x zoveel motorfietsen, samen 140.000. In middels is de scooter vanwege zijn geringe stabiliteit geheel verdwenen. Hoewel door de toenemende welvaart ongeveer een derde gedeelte van de eigenaars van motorvoertuigen op de veiliger en gerieflijker auto is overgegaan, bedraagt het aantal motorrijders momenteel nog bijna 90.000. Genoeg om aan hun gedrag, hun rechten en hun plichten in het verkeer aandacht te besteden. is er verantwoordelijk voor dat ook zijn mede-passagier aan deze ver plichting voldoet. De kans is dan ook groot dat berijders van gemo toriseerde twee-wielers bij een on geval hoofdletsel oplopen, wat de dood of levenslange invaliditeit ten Een nadelig element van motor rijden is helaas dat het risico, ge rekend naar kilometers per man per jaar, bijna zesmaal groter is dan dat van autorijden. Het aantal slachtoffers van motorrijden be draagt dan ook per jaar ongeveer 160 doden en bijna 3000 gewon den. Als oorzaken worden aange merkt de mindere stabiliteit van het voertuig, de geringe ervaring, het tekort aan verantwoordelijk heidsgevoel en gebrek aan zelfdis cipline van de vaak jonge bestuur ders. Het aantal slachtoffers be staat dan ook voor ongeveer 80% uit jongeren beneden de 26 jaar. Verklaarbaar De vooral in de laatste jaren weer toegenomen belangstelling voor motorrijden is verklaarbaar. Het is goedkoper dan autorijden en er zit een sportief element in, zodat het vooral jongeren aantrekt. Het verleidt helaas gemakkelijk tot snel rijden en het niet zo nauw nemen met de bepalingen ten aanzien van de verkeersveiligheid. Toch gelden voor hen in hoofdzaak dezelfde be palingen als voor motorvoertuigen in het algemeen. Ook de „motorso list" dient de maximumsnelheid in acht te nemen, mag alleen bij file- verkeer rechts voorbij rijden, en moet een zodanige afstand houden dat ander verkeer kan invoegen. Ook mogen motorrijders niet met zijn tweeën naast elkaar blijven rij den en moeten zij hun snelheid zodanig aanpassen dat zij tijdig tot stilstand kunnen komen. De bepaling ten aanzien van het dragen van de valhelm, in het be lang van de veiligheid van de mo torrijder en van zijn eventuele duo passagier, wordt in het algemeen goed in acht genomen. Die ver plichting geldt trouwens ook voor inzittenden van een eventuele zij- spanwagen. Voor hen allen geldt dat de helm goed passend moet zijn en door middel van de kinband op deugdelijke wijze op het hoofd moet zijn bevestigd. De bestuurder gevolge kan hebben. Volgens be schikbare gegevens lopen motorrij ders en hun passagiers die géén helm dragen zevenmaal zoveel kans aan hoofdletsel te overlijden dan zij die wel een helm dragen. Daarom nooit zonder helm op de motor. Ook niet bij korte afstan dent. De verplichting tot het dragen van een valhelm is niet aan leef- x

Soester Courant | 1979 | | pagina 29