Chemco n verstandig bedrijf met 'n goede toekomst powertS De eerste foto De samenstelling van de fotografische Het Chemco POWERLITH Fotografische baden Zo maakt men een afdruk op fotopapier systeem Het Chemco systeem Het Chemco systeem Chemco De vijf fotografische systemen van Chemco Fotochemie Vissen in onze vijvers Chemco: serieuze veiligheidsbegeleiding Chemco: 'n bedrijf met 'n goede toekomst film "pOWERMATICi NORMAUTE Afval voor verbranding in Rijnmond l 32 Soester Courant van woensdag 19 september 1979 32 1 Chemco vertelt hoe fotografie nu eigenlijk werkt en over de plaats van Chemco in de grafische industrie Ml O De fotografische film is opgebouwd uit verschil lende lagen: 1. Polyester, de „drager" voor de diverse lagen. 2. Dunne gelatine schutlaag ter bescherming. 3. Hechtlaag tussen polyester en emulsie. 4. De lichtgevoelige laag: gelatinemassa met zilver bromide of zilverchloride- kristalletjes. 5. Hechtlaag. 6. Ruglaag tegen omkrullen van de film. Voorkomt tevens lichtverstrooiing en reflektie („antihalolaag") Het woord „fotografie" stamt uit het Grieks en is een samentrekking van het woord „Phoos", dat „licht" betekent en het woord „Graphein", dat „schrijven" betekent. „Schrijven met licht" dus. Omstreeks het jaar 1822 vond Nièpce een methode uit om op een tinnen plaat, waarop een lichtgevoelige laag was aangebracht, beelden „te schrijven". Aanvankelijk werd zonder lens gefotografeerd. Het beeld bereikte de gevoelige plaat via een gaatje in de camera (camera obscura). Op belicht fotopapier is aanvankelijk helemaal niets te zien. Er zijn fotografische baden voor nodig om de afbeelding zichtbaar te maken. De foto moet namelijk nog ontwikkeld worden. Het belichte foto papier wordt in een „ontwikkelaar" gedompeld. Na twee minuten is de afbeelding klaar en moeten we meteen maat regelen nemen om het ontwikkelen abrupt te stoppen. Hiervoor gebruiken wij een z.g. stopbad. Anders zou de foto dóórontwikkeld worden en als een pikzwarte plaat eindigen. Om het ontwikkei- proces een halt toe te roepen is een ander fotografisch bad nodig: het fixeerbad. Het beeld blijft daarna zoals het is en wordt niet meer door licht of ontwikkelvloeistof beïnvloed. Na spoelen en drogen is de foto klaar. Chemco biedt aan afnemers steeds komplete pakketten van produkten, die precies op elkaar zijn afgestemd. Het Powerlith- systeem is daar een goed voorbeeld van. Het Powerlith-systeem wordt vooral bij de diverse druk- procédés toegepast. Chemco levert voor deze procédés films, het fotopapier en de baden. Deze lith film heeft een zeer hoog fotografisch kontrast. Het dagbladbedrijf levert elke dag strijd tegen de klok om de krant1 op tijd gedrukt te krijgen. Ook bij de voor bereiding van het drukken van een krant wordt gebruik gemaakt van fotografische materialen. Om drukkers van kranten tijdwinst te bezorgen, bedacht Chemco een nieuwe ont wikkelmethode die slechts 2 minuten vergt, het Chemco PowerMatic- .-v systeem. Fotopapier heeft dezelfde eigenschappen als een licht gevoelige film. Om een afdruk te maken hoeven we niet méér te doen, dan het negatief strak op het fotopapier te leggen en licht door het negatief te laten vallen. Bij het overbrengen van het negatieve beeld van de film op het papier vindt „omkering" plaats: wat op het negatief wit is, wordt op de foto zwart en andersom. Chemco stelde een efficiënt pakket voor het foto grafisch zetten samen. De tot dit pakket behorende fotozet- film is een nieuw produkt van Chemco, dat de verwachting van een zeer grote omzet rechtvaardigt. Lithografische bedrijven doen (o.a.) het voor bereidende werk voor kleurendrukwerk. De kwaliteit van hun produkt, de „litho's", is van grote invloed op de uiteindelijke kwaliteit van hét drukwerk. Chemco is lèverancier van de NORMALITE film, die litho- grafen dagelijks nodig hebben. Tot voor kort moest de lithograaf de meeste van zijn werkzaamheden in de donkere kamer uitvoeren. Door de komst van de Chemco Normalite daglicht film, kan dat nu bij gedempt daglicht. Een grote verbetering van de werk omstandigheden. Chemco fabriceert en verkoopt vijf fotografische systemen. Klanten van Chemco zijn vooral grafische bedrijven (drukkerijen en fotozetterijen) die voor hun werk dagelijks produkten van Chemco gebruiken. De belangrijkste produktgroepen van Chemco zijn: - het POWERLlTH-systeem - het POWERMAT1C- systeem - het Powertype-systeem t.b.v. fotozetten -NORMALITE films voor lithografische bedrijven - het POWERDOT diffusie- 1 overdracht-systeem Een fotografische emulsielaag bestaat uit lichtgevoelige zilverchloride- en/of zilverbromidekristallen, ingebed in gelatine. Deze kristallen worden gemaakt door zilvernitraat en een halogenide, zoals KBr, NaCl en NH 4Br, in een gelatineoplossing met elkaar te laten reageren: AgNO.ï+- KBr -* AgBr I KNO* Door de neerslag- vormings- en kristalgroeikondities te variëren, kunnen kristalvorm, -grootte, en -grootteverdeling sterk beïnvloed worden. Ruwweg gezegd bepaalt de kristal grootte (tussen 0,1 en 2,5 pm) de initiële lichtgevoeligheid en de kristalgrootteverdeling het kontrast van de emulsie. Bij de belichting vindt een gedeeltelijke reduktie van het zilverhalogenide plaats: 2AgBrÜïÜ!2Ag Br,/ Deze door belichting aangevangen ontleding kan chemisch voortgezet worden met behulp van een „ontwikkelaar": Qjttj (OH)4- 2 AgBr 2 KOH - QH,,0 2 Ag 2 KBr 2 H20 Het niet-belichte en niet-ontwikkelde zilverhalogenide wordt via het fixeer - proces in een wateroplosbaar komplex omgezet en uit de laag verwijderd. Het koelwater van Chemco wordt geloosd op vijvers. Het ijzer bezinkt in de eerste vijver. i In de tweede vijver zorgen planten voor zuurstofproduktie. Kontrole vindt plaats in de derde vijver. In deze vijver zwemmen kanjers van vissen. Een goed bewijs dat het water schoon is! Door de omvang van de produktie is er bij Chemco sprake van een grote aan- en afvoer van goederen. De veiligheidsaspekten van het transport worden, ook binnen het bedrijf, uiterst serieus behandeld. Zoals ieder bedrijf, is ook Chemco onderworpen aan de wettelijke Verordening Industriële en Chemische Afvalstoffen (de V1CA). Het huishoudelijke en industriële afval gaat via een overslagstation in Utrecht naar de vuilverbranding in Rijnmond. Het afvalwater wordt zeer regelmatig door de Provinciale Waterstaat gekontroleerd en akkoord bevonden. Zilverrestanten uit de intern verbruikte fotobaden worden door Chemco terug gewonnen. De Chemco Kommissie Veiligheid Milieu brengt verbeteringen aan via opleiding, goed gereedschap en middelen ter persoonlijke bescherming. Overigens: vrijwel alle stoffen die Chemco gebruikt zijn BIO LOGISCH AFBREEKBAAR of voor het milieu onschadelijk. Chemco levert aan de grafische industrie, de wereld van de kommunikatie. Als één van de vijf belangrijkste leveranciers van lichtgevoelige grafische produkten ter wereld, heeft Chemco een solide basis voor een goede toekomst. Maar ook in de foto grafische industrie is de wereld in beweging. De produkten die vandaag nog volop gefabriceerd en verkocht worden, kunnen over enkele jaren achterhaald zijn. Daarom is Chemco intensief bezig met onderzoek naar nieuwe technieken en nieuwe afzet mogelijkheden. Naar produkten, die het nu goed- draaiende bedrijf ook in de toekomst goed zullen laten draaien. Een voorbeeld van geslaagd „snel-reageren" op marktveranderingen is de Chemco NewsPlater, een elektro-fotografisch systeem, dat in de nabije toekomst in bepaalde toepassingen de huidige films zal vervangen. A. Kroese Magazijnbediende H. van Bekkum Ploegbaas Gietzalen D. Brands le Emulsiemaker P. Zaal Chef Gietzalen R.O. Veldhuizen Opsmelter Morsing Chef Opsmelterij S. van Leeuwen Afweger Emulsie C.E. Hornung le Emulsiemaker A. Prosec Hoofd Gietzalen Y. Maathuis Adm. medewerkster Bedrijfsbureau A. Hous Roller/gietzalen Chemco, Inc. De Beaufortlaan 28 3768 MJ Soest Tel.: 02155-19844 4

Soester Courant | 1979 | | pagina 32