)0D tIES ffoZZand-JnfernationaZ reishuro yakt de ko ffers Joop Schimmel weet er meer van noes 0 1.98 'e2.95 4.95 4.69 !n15.89 2.35 3.49 3.55 2.58 0.95 5.95 1.69 ).95 5.75 1.49 1.59 1.49 1.98 Reisburo WOLAND INTERNATIONAL Feestelijk gebaar atten van ptember M i Soester Courant van woensdag 19 september 1979 9 Een beroep dat nu in relatie tot de reiswereld wat merkwaardig aandoet, maar in de vijftiger jaren een begrip was. Door allerlei omstandigheden zo als oorlog en werkloosheid zagen veel Nederlanders voor zichzelf en hun kinderen geen toekomstmogelijk heden meer in Nederland. Landen als Canada - Australië - Nieuw Zeeland en Zuid-Afrika leken paradijsjes ver geleken met de Lage Landen in West- Europa. Emigratie, zeg maar landverhuizing op grote schaal, was de strohalm waar aan vele landgenoten zich hebben vast geklampt. Het was natuurlijk een com merciële zaak voor een reisburo om de passages van de vertrekkenden te ver zorgen. Emigratie per boot was het meest populair, omdat men nagenoeg de hele huisraad kon meenemen. Bovendien was vliegen nog niet zo in. Het was gewoonweg keihard zaken doen. Anderen hielden zich met de so ciale een maatschappelijke problema tiek bezig, ik moest reizen verkopen. Probleem voor mij als nieuwkomer was natuurlijk waar ik mijn klanten kon vinden. Je kunt toevallig niet aan iemands neus zien of hij van plan is binnenkort met zijn gezin naar Cana da of Australië te vertrekken. De eerste dag dat ik in de auto van mijn baas op stap ging om klanten te zoeken zal ik nooit vergeten. Ik had mijn reis doel bepaald op het plaatsje Lopik. Waarom weet ik vandaag de dag nog niet. Rond de klok van tien uur in de ochtend ben ik midden in het dorp gestopt, heb een papiertje uit mijn zak gehaald waarop zo maar een naam stond. Met dat papiertje in mijn hand heb ik de plaatselijke postbode aange houden en hem verteld dat ik de naam en het adres van een toekomstige emi grant in Lopik was kwijtgeraakt. Met een zei de man dat ik naar de familie Jansen moest gaan die dan en dan zouden emigreren naar Nieuw Zeeland. Ik er naar toe. Het geluk was met mij. Ze hadden nog geen passage ge boekt en werden op deze manier mijn eerste klant. In de aanloop van die nieuwe baan heb ik eerlijk gezegd dat spelletje met veel sukses dikwijls gespeeld. Correct zaken doen heeft bij mij overigens al tijd voorop gestaan. Daar ga je toch op den duur de vruchten van plukken. Langzaam maar zeker kreeg ik een grote klantenkring. Een klantenkring die ontstond door de wijze waarop ik »C«C BW85 Het koffers pakken van reis buro HOLLAND INTERNA TIONAL heeft voor een aantal in Soest wonende gehandicapte kinderen plezierige konse- kwenties. Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe pand aan de Steenhoffstraat 15A gaan de kinderen van "De Nieuwe Weg" op uitnodi ging van HOLLAND INTER NATIONAL een uitstapje ma ken. Reisdoel is Amsterdam met als hoogtepunten in de hoofdstad een rondvaart en een bezoek aan A rtis. De 35 gelukkigen worden bij terugkomst in Soest verwel komd door de directie van pannekoekenhuis DE SMIK KEL, die de jongelui een gratis pannekoekenfestival zal op dienen waarover nog lang zal worden gesproken. De thuisblijvers in Soest, JfO.OOO min 35 worden ook niet vergeten. HOLLAND INTERNATIONAL organiseert een foto-wedstrijd waarmee o.a. een geheel ver zorgde 8-daagse vakantie-reis voor twee personen naar Mal- lorca is te verdienen. Toch maar even een kijkje in Steen hof f straat l5A-etalage nemen. Directeur Holland International Reisburo J .Schimmel Holland International Reisburo pakt nu eens zelf de koffers. Directeur Joop Schimmel en de zijnen verlaten, overigens niet zonder een beetje weemoed, het vertrouwde witte gebouwtje van de Soester VW en zijn vanaf vrijdag 21 september a.s. bereikbaar in de Steenhoffstraat 15A. Een pand dat de fa. Cornelisse te krap werd en nu op maat is gemaakt voor Holland International. Aanleiding voor de redaktie van de Soester Courant U te laten kennis maken met Joop Schimmel, een langzamerhand oude getrouwe in de Nederlandse reiswereld, die in de loop der jaren duizenden Soesters op het goede vakantiespoor heeft gezet. Joop Schimmel, een goed ogende vijftiger, begon als boekhouder bij een groothandel in aardewerk. Kreeg spoedig in de gaten dat in deze branche het begrip arbeidsvreugde met kleine lettertjes werd geschreven, en dus ging hij op zoek naar een nieuwe bestemming. Zijn eerste kennismaking met de Nederlandse reiswereld was een merkwaardige. "Het reizen" zegt hij, "had na de oorlog natuurlijk wel veel belangstelling, maar de mensen gaven om begrijpelijke rede nen eerst hun geld en aandacht aan andere zaken. Ondanks dat zag ik toch moge lijkheden. De toenmalige Koninklijke Rotterdamse Lloyd vroeg een typiste en op deze funktie heb ik gesolliciteerd. Ik zag het als een eerste mogelijkheid om met het reiswezen in aanraking te komen. Natuurlijk geen schijn van kans, maar mijn lef om op zo'n funktie te solliciteren is toch niet onopgemerkt gebleven. Enige maanden later bleek men mijn naam nog te kennen en werd ik bij het passageburo van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd (Ruys) aangenomen als aquisiteur. De start van het eerste reisbureau in Soest. Een hoekje gehuurd bij het V. V. V.-kantoor. emigranten op weg heb geholpen. Het was, wat de reiswereld betreft, een voortreffelijke scholing. Dag en nacht was je in de weer. In de avonduren de ene dag een voorlichtingsavond geven in Groningen, de volgende morgen fris en monter passages boeken in Eindhoven. Bruto maandsa laris 250,-. overuren werden niet uit betaald en omzetpremies kenden wij niet. Daar tegenover stond dat je met mensen in aanraking kwam, vrij was, en min of meer eigen baasje kon spe len." Als ooit het gezegde dat mensen elkaar altijd weer tegenkomen bewijs kracht heeft, dan weer Joop Schimmel Haar over mee te praten. f'Ik sta hier vorige week aan de balie. Komt er een heer binnen die mij vraagt zijn terugreis naar Australië te willen herbevestigen. Het was de heer Wan tenaar uit de Birkstraat. Ik zie dat hij een mapje op de balie legt waarop met gouden letters staat gedrukt RUYS. De man had dat mapje veertien jaar bewaard. Ik zeg: "Ik geloof dat ik U ken." Dat bleek te kloppen. Veertien jaar geleden was ik bij hem thuis ge weest in de Birkstraat. Daar de pas sage geboekt en hem naar Australië geholpen. Nakaarten natuurlijk over vroeger. Dan is het leuk om te horen dat zijn onderneming in dat nieuwe land vol ledig is geslaagd. Hij was hier alleen maar op familiebezoek en kwam weer bij mij om de passage voor de terug reis te bespreken. En dan zijn er natuurlijk ook de men sen die er minder dan veertien jaar voor nodig hebben om weer passage bij je te komen boeken. Het zijn eigen lijk de emigranten die niet goed weten wat ze willen. De helft van een echt paar komt terug, een andere familie verhuist vanuit Australië via Neder land naar Canada. Het zijn de ruste- lozen. Ook de mensen die het in Neder land weer willen proberen. Tien tegen èén dat het ze in dit kleine landje met een volkomen ander leefklimaat na verloop van tijd toch weer te benauwd gaat worden. Een ander emigratieland wordt dan hun zoveelste reisdoel. Ik heb wel eens met ze te doen. Slaag je niet in het ene emigratieland dan is de kans op sukses elders gering. Het menselijke drama is dan meestal dat de al of niet getrouwde kinderen in het eerste emigratieland zodanig zijn geacclimatiseerd dat ze er niet aan denken vader en/of moeder naar hun nieuwe bestemming te vergezellen. Ruim vijftien jaar heeft Joop Schim mel zich met de passages van emi granten bezig gehouden. Aan het eind van de vijftiger jaren bleken zijn land genoten minder belangstelling voor emigratie te hebben en dus kwam er in zakelijk opzicht de klad in. Duimen draaien is nooit een hobby geweest van de HOLLAND INTERN ATIONEL- directeur en dus ging hij op zoek naar nieuwe mogelijkheden. Na een uitge breid marktonderzoek in Soest wist hij zijn toenmalige direktie ervan te over tuigen dat er in deze plaats mogelijk heden waren voor een reis- en passage buro. Dat het geluk nooit met de dom- men is ondervond Joop Schimmel nadat hij met de informatrice van het WV, mevr. Broers, had gesproken. Er zijn vele eenzame, prachtige baaien langs de kustlijn van New Providence op de Bahamas, waar zwemmen, zonnen en speervissen in het heldere water voorname privileges zijn in een complete privacy. Van haar kreeg hij toestemming halve dagen "kantoor" te houden "in een hoekje van het VVV-gebouw". "Ik begon", zegt hij, "met het plaatsen van advertenties in de Soester Courant. Die hebben mij geen windeieren gelegd. De eerste dag dat ik "zitting" hield ging om negen uur de deur al open. Een heer op sokken, zijn klompen stonden voor de deur, kwam voor zijn vrouw en zichzelf een Rijnreisje bespreken. Diezelfde morgen heb ik nog een re tourtje naar Echternach verkocht. Dat was mijn eerste handel, mijn eerste klanten. Wil best kwijt dat ik met de dames Broers en De Boer een bijzonder prettige tijd bij het VVV heb gehad. Gastvrij en altijd tot helpen bereid. De zaken zijn van meet af aan goed gegaan. Op een gegeven moment kom je dan tot de conclusie dat een reis buro voor halve dagen ook niet alles is, en bovendien was de ruimte die ik kreeg toebedeeld veel te klein. Halve dagen werden hele dagen en ook de ruimte waarover ik mocht beschikken werd groter. In dat VV V-gebouw heb ik altijd het gevoel gehad eigen baas te zijn. Zelf plakte ik de reklame- teksten, mijn vrouw maakte de gor dijnen. Dat was de leuke tijd. Mag tegenwoordig niet meer, het wordt al lemaal voor je gedaan. Sinds ik een volledige dagtaak in Soest had gingen de zaken steeds beter. Na vérloop van tijd mocht ik een me dewerkster aantrekken en nu zijn we zelfs zover dat er drie meisjes Jenne- ke Hilhorst, Karien Fieret, Carla van Piggelen) als team werken. Fijne meiden die erg van werken en van lachen houden. Een probleem: we komen altijd tijd tekort en dat is dan weer het beste bewijs dat Soest en om gevingons weet te vinden. Natuurlijk ligt de vraag voor de hand waaruit de suksesformule van Joop Schimmel c.s. bestaat. Joop Schim mel: "Deels heeft dat te maken met het feit dat we niet uitsluitend uit boekjes met fraaie plaatjes verkopen. We moeten in principe weten wat we verkopen. Persoonlijk durf ik te zeg gen de halve wereld te hebben gezien en dus sta je niet snel met de mond vol tanden. Los daarvan hebben wij buiten het sei zoen incidenteel de gelegenheid studie reizen te maken. En dan bedoel ik met studie-reizen bepaald geen pretreizen. We gaan dan naar bestemmingen die wij onze klanten later al of niet zullen adviseren. Het is natuurlijk onmoge lijk alle hotels te bezoeken die in onze reisgidsen zijn vermeld, maar wel moet je weten waar je het over hebt wanneer klanten iets over landen, streken en sfeer willen horen. Het is duidelijk dat het nog betrekke lijk jonge HOLLAND INTERNATIO NAL een jarenlange reputatie heeft hoog te houden. Wie gaan er in deze grootste Nederlandse reisgigant schuil? Joop Schimmel: "Van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd zijn we via Ruys naar Ruys en Co gegaan, vervolgens ontstond een samenwerking met Intra- ned, naast Ruys de andere poot in de scheepvaartwereld. Daarbij voegde zich de bekende reisorganisatie Lis- sone-Lindeman, het oudste reisburo in Nederland (100 jaar). Uit de wisse lende fusies kwamen honderd reis- buro's tot stand waarvan de helft de vertrouwde naam heeft van Lissone- Lindeman, de andere helft gaat door het reisleven met de naam HOLLAND INTERNATIONAL. Wat de laatste naam betreft wil Joop Schimmel graag kwijt dat het begrip service in zijn zaak geen versleten kreet is. Joop Schimmel: "Ik heb mij er wel eens over verbaasd dat wij zoveel klanten uit grote steden trekken. Lang zamerhand kom ik er achter wat daar van de oorzaak is. HOLLAND INTER NATIONAL in Soest is ook iedere za terdag geopend. Dat is nou typisch een dag dat plannenmakers uit de grote steden naar ons toekomen. In Am sterdam en Utrecht zijn vele reisburo's gesloten. Wij vinden en maken op die dag tijd voor die mensen. Dat schijnt toch wel iets unieks te zijn. Met z'n allen proberen wij vooral in de per soonlijke benadering van de klant het beste te bieden. Alleen de naam HOLLAND INTERNATIONAL is na tuurlijk niet voldoende, de mensen die er achter staan moeten het tenslotte waarmaken". Joop Schimmel, meer dan een kwart eeuw leverancier van grote en kleine reizen, adviseur en vooral ver trouwensman van zakenmensen en va kantiegangers. Zijn er, vragen wij hem, verschillenin de vakantie-ver langens tussen toen en nu? Joop Schimmel: "Die verschillen zijn eigenlijk niet zo heel erg groot. Ik heb in mijn beginperiode meegemaakt dat een vakantiereis per trein naar Luxemburg een regelrechte sensatie was. Dat is het tegenwoordig natuur lijk niet meer. Men is op zoek naar goed weer, men wil ontdekkingen doen. Zelf zien waarover gelezen en gehoord is. Over het algemeen is de tendens dat vakantie-mensen verder van huis willen. Reizen naar Florida zijn van daag de dag heel gewoon. Een paar jaar geleden had je zoiets niet voor mogelijk gehouden. Als je in de winter met vakantie ging dan waren meestal steden in Zwitserland en Oostenrijk de plaatsen van bestemming. Tegen woordig staan we echt niet met onze ogen te knipperen als het reisdoel de Bahama's is. Misschien wilden de mensen vroeger ook wel verder, maar de mogelijkheden waren te beperkt. Tegenwoordig, en dat komt dan weer door de ontwikkeling van de lucht vaart, vliegen wij het liefst er uit." Overigens heft de belangstelling voor intercontinentale vluchten de vlieg angst niet altijd op. Soop Schimmel: "Die vliegangst heb ben we onlangs geprobeerd van een medicijn te voorzien door mensen die nog nooit gevlogen hadden op korte vluchten met het vliegen vertrouwd te maken. Besloten werd vliegtochten boven Soest te organiseren. Het heeft in sommige gevallen een averechtse uitwerking gehad. Een laag wolkendek belemmert niet alleen het uitzicht, maar maakt bovendien het vliegen niet tot een gezellig uitstapje. Er waren mensen die doodziek uit het toestel stapten. Achteraf hadden ze veel beter met een straalvliegtuig naar Malaga kunnen vliegen, dan was hun eerste luchtdoop heel wat plezieriger verlo pen. Wie het met het weer beter heeft getroffen was over het algemeen zeer enthousiast, en zag er ook niet meer tegenop per vliegtuig een paar duizend kilometer verder te gaan. Vliegangst is er en zal er ook wel altijd blijven. We zullen de mensen er niet om uit lachen. Jammer is alleen dat ze niet over die drempelvrees heenkomen en zichzelf veel vakantieplezier tekort doen. Maar tegen de zin van de mensen vliegreizen gaan aanpraten zullen wij nooit doen. Opmerkelijk vinden wij echter wel dat mensen die voor het eerst met een vliegtuig naar hun va kantiebestemming gaan over het alge meen de beste propagandisten voor het vliegen zijn. Zij zijn het dikwijls die de twijfelaars bij ons aan de balie op hun gemak stellen en het vervoer per vlieg tuig adviseren. Vakantie. Wat doen wij er tegenwoor dig mee? Is er een verschuiving gaan de tussen zomer en wintervakantie? Joop Schimmel: "Daar is moeilijk ant woord op te geven. Ik heb de indruk dat vele mensen hun vakanties split sen. Tegenwoordig heeft iedereen toch minimaal 20 werkdagen vakantie. De helft wordt in sommige gevallen be steed aan een zomervakantie, de rest gaat op aan de wintersport. Wat Soest betreft wint de zomervakantie het echter nog steeds van de wintervakan tie. Maar we zullen er niet vreemd van opkijken wanneer dat beeld straks gaat veranderen. Zomer en winter, wat reizen betreft gaat HOLLAND INTERNATIONAL geen zee te hoog. Voor de hand lig gend is de vraag waarin HOLLAND INTERNATIONAL zich meent te on derscheiden van andere reisburo's. Joop Schimmel: Vooropgesteld geen kwaad woord over de concurrentie. Ieder doet zijn werk op de best moge lijke manier en heeft zijn eigen aan pak. Ieder werkt keihard- Wij hebben alleen een gigantische or ganisatie. Touroperators als Fit - Cen- tourr Euro Tours en Sterreizen zijn door HOLLAND INTERNATIONAL opgekocht. Zo'n concentratie moet je tegenwoordig hebben, anders ben je in de nabije toekomst hopeloos verloren. Er zijn al zoveel klappen gevallen." Het gevaar is niet denkbeeldig dat deze monopolie-positie niet in het voor deel van reislustigen is. Tenslotte kan een situatie ontstaan dat men iedere [.vorm van "reisvervoer" maar heeft "t^ slikken'. Een veronderstelling die echter met nadruk van de hand wordt - gewezen. Joop Schimmel: "HOLLAND INTER NATIONAL" mag dan de grootste reis organisatie in ons land zijn, zonder concurrentie zijn wij niet, en dat is op zichzelf een gezonde zaak. Reisorgani saties zijn geen goudmijnen. Daarom zijn wij gedwongen bedden en vlieg- tuigstoelen tegen scherpe prijzen in te kopen. Dat kan alleen wanneer je om zet draait, anders ziet niemand je in de woelige reiswereld staan. HOLLAND INTERNATIONAL kan dat. Daarmee zijn onze lage prijzen ver klaard. Niet onbelangrijk is verder dat we een leger hostesses hebben die mensen op vakantie in het buitenland met raad en daad bijstaat." Vakantie in het buitenland, terug kijken naar de zomer van 1979. Spanje handhaaft zich met moeite op de reis- hitlijst als de jarenlange topper. Joop Schimmel zoekt de oorzaak: „Spanje had dit jaar tégen dat de prijzen nogal drastisch zijn verhoogd, de service aanzienlijk is teruggelopen, mede ten gevolge van de stakingen, en ook de bommeldingen werkten niet uitnodigend. Naar mijn mening is er in de Spaanse vakantieplaatsen de laat ste jaren veel te veel gebouwd. Men heeft geen geld, of het er niet voor over, flats onderhoudsbeurten te ge ven. De appartementen die een jaar of wat staan voldoen niet meer aan de eisen die de mensen stellen. Als daar geen koersverandering plaatsvindt dan zal het Spanje als vakantieland nog eens een keer opbreken. Een land als Griekenland treedt steeds meer als vakantieland op de voorgrond. Leert men daar van de in Spanje gemaakte fouten, dan zie ik er steeds meer mensen naar vertrekken. Vertrekken gaat ook, zijn het dichter bij huis, HOLLAND INTERNATIO NAL. De oude vestiging in het VVV- gebouw die tijdens hoogtij-dagen veel leek op een filiaal van Westra oud-papier, gaat een forse uitbreiding tegemoet. Joop Schimmel maakt er geen geheim van dat het water hem en zijn mede werksters langzamerhand aan de lip pen stond. "We hebben hier", zegt hij, "met veel plezier gewerkt. Het was er gezellig, maar soms schaamden w ij ons in deze behuizing de klanten te moeten ontvangen. De direktie van HOLLAND INTERNATIONAL heeft dat gelukkig ook ingezien en dus gaat een ruimere huisvesting nu eindelijk een feit worden. We hebben hier in Soest en omgeving een enorm stuk goodwill opgebouwd. Daar ben ik na tuurlijk blij mee, maar belangrijk is ook dat we nu professioneler naar buiten kunnen komen. Wat sfeer en service betreft zal er niets veranderen. Daar kunnen alle klanten, die ik in iedere straat of laan van Soest heb, op rekenen. Vanaf de eerste dag dat ik hier in Soest begonnen ben heb ik geen klanten, maar uitsluitend vrienden gehad. Dat is wat mij be treft geen loze kreet. De keren dat mijn medewerksters van klanten een atten tie ontvangen zijn geen zeldzaam heden. Zoiets doet je toch wel wat." Joop Schimmel, in niets het type van de harde of gewiekste zakenman. Zoon van een vermaarde Utrechtse wijn koper. die het leven met wijn niet zag zitten. Uitgegroeid tot een groot vak man en reisorganisator met van ons het predicaat GRAND CRU. Lr ÜÜBÜtii

Soester Courant | 1979 | | pagina 9