Veel lof voor opstellers Welzijnsplan Raad akkoord met meerkosten feestviering De donderslag bij heldere hemel Politiebureau krijgt noodlokaal Paal en perk aan overlast rond Honsbergen uanUlonv l/l/ton-Aï Cross wedstrijden in natuurgebieden blijven mogelijk Gemeenteraadsvergadering College stelde beleid bij Erfpacht een politieke zaak Geen huizen voor bootvluchtelingen Allemensen wat een dieren margriethal - utrecht U 5 t/m 7 oktober 1979 Interieurproblemen? Eerlijk a dvies? uanlUoav Poppenexpositie 11 Soester Courant van woensdag 26 september 1929 11 Zonder uitzondering hebben alle raadsfracties hulde gebracht aan alle medewerkers die gedurende twee jaren veel vrije tijd opofferden voor het opstellen van het Welzijnsplan. Ook bijna zonder uitzondering werd betreurd dat het college de ambte lijke steun aan deze werkers op het allerlaatste moment introk. Waarom gebeurde dat en waarom gebeurde het zo weinig takt- vol? wilde men weten. Het door het Algemeen Welzijnsover- leg Soest (AWOS) opgestelde rapport Welzijnsplan in wording" werd vori- g° week behandeld tijdens de raads vergadering. Daarbij kwamen ook de aanbevelingen, uif het rapport ter sprake en het advies van het college. Naast de hulde aan de medewerkers werd gesproken van de ..onvoldoende weerklank" die het rapport gevonden had bij de bevolking. Teleurstellingen waren ook niet uitge bleven. vond mevrouw Greefhorst van het CDA en de samenwerking met het adviesbureau Stad en Landschap ver liep niet altijd even soepel. Men mocht echter niet vergeten dat Soest op dit terrein pionierswerk verrichtte. Ervaringen hier of elders waren er niet; Soest was als een der eerste gemeenten, zo niet de eerste, begonnen een welzijnsplan op te stellen naar de ontwerp kaderwet. Van groot belang was daarom, alvorens verder te gaan, de beide evaluatie-rapporten goed te bestuderen. Men kon lering trekken uit de kinderziektes die er nu waren. Met name wilde zij een visie over de wijze waarop de bevolking er meer bij be trokken kon worden. Er moest voor gewaakt worden dat het niet uitslui tend bleef bij een mooi papieren rap port. De eindfase van de betrokkenheid voor de AWOS-medewerkers noemde me vrouw Greefhorst minder plezierig. Overleg met de betrokkenen ware beter geweest. Zij adviseerde tenslotte dat de overheid in de naaste toekomst uitsluitend voorwaarden scheppend zou werken en zich niet direct zou bezig houden met de invulling van het plan. Daarbij moeten ook minderheids groepen een kans krijgen. De aanzet om te komen tot een integraal beleids plan nu aanwezig. Ook mevrouw A. Blommers-Biezeno (WD) vond dat het particulier initia tief en de particuliere deelname onont beerlijk waren voor de uitvoering van het plan; de gemeentelijke overheid moest de voorwaarden scheppen, omdat, naar de mening van de VVD, de Soester burger zelf het beste wist wat aan zijn specifiek welzijn ontbrak. Er moest derhalve geen vaste starre wel- zijnskoepel zijn, maar een flexibel kader waarbinnen steeds ruimte was voor nieuwe impulsen. De prioriteiten zouden naar haar mening dan ook door de gebruikers moeten worden aange geven. Ook mevrouw Blommers betreurde het dat zo weinig particulieren hun oordeel over het plan gaven tijdens de in spraakavonden. Zij veronderstelde dat er mogelijk sprake geweest was van inspreekmoeheid en dat men inspreek- moedeloos was geworden. Wat betreft de toekomstige inspraak adviseerde zij steeds te komen met korte samenvattingen van het voor heen op dit gebied verzette werk. Het werkersoverleg in het AWOS zou zo spoedig mogelijk versterkt en uitge breid moeten worden. Daarnaast wachtte de VVD op de beloofde in spraaknota en men zegde bij voorbaat alle steun toe aan elk idee dat kans gaf op betere participatie van de burger bij het opstellen van gemeentelijke plan nen. Mevrouw L. Tomassen-Holsheimer (PS) kwam terug op de hulp van het adviesbureau Stad en Landschap. Haar fractie had daar van het begin af aan bedenkingen tegen gehad. Zij hoopte wel dat het uitstekende rapport „onder handbereik" zou blijven liggen en ook in het voorjaar betrokken zou worden bij het bijstellen van het be leidsplan. De fractie wilde verder we ten of in de toekomst ook de sport bij het AWOS zou worden betrokken. Mevrouw A. van Gelder-Cornelissen (PvdA) zei het eens te zijn met de vragen uit de evaluatie-rapporten, dat de opdracht eigenlijk te ruim, te vaag was en er sterke verschillen van me ning bestonden over de inspraak. Het was alles bij elkaar een complexe materie en voor de raad was betere informatie daarom noodzakelijk, Wél gaf het plan, zoals het er nu lag, voldoende mogelijkheden om te komen tot een welzijnsplan. Onduidelijkheden en misverstanden zouden erdoor kun nen worden voorkomen. Mevrouw Van Gelder betreurde het wel dat het college op geen enkele wijze ingegaan was op de gevolgde procedure. Daar wilde zij nog iets over horen. Bij de prioriteitstelling zouden De meerderheid van de raad wil dat er paal en perk gesteld wordt aan de over last rond het dienstencentrum Honsbergen. Met belangstelling wacht men op het advies van burgemeester en wethouders hoe daar tegen opgetreden zal worden. In de vorige week gehouden raadsver gadering kwam de zaak aan de orde naar aanleiding van een brief van de bewonerscommissie van Hons bergen. De heer A. Onderdelinden (VVD) merkte daarbij op dat het niet de eerste keer was dat er ge klaagd werd. En steeds betrof het de bezoekers van de onder het diensten centrum gevestigde bar. Het nemen van repressieve maatregelen was uiterst moeilijk, wist de heer Onder delinden en in dat verband vroeg hij zich af hoe men ooit nachtvergunning aan de bar had kunnen verlenen. Was het niet mogelijk dat de beheerder exploitant zelf maatregelen nam? Het CDA sloot zich bij de opvatting van de VVD aan. Men maakte het college attent op de klachten van omwonenden over het misbruiken van het wandelparkje. Ook daar moest wat aan gedaan worden. De burgemeester zegde dat toe. Zij vond wel dat het een ongelooflijk moeilijke zaak was. Hoe bar- en park bezoekers zelfdiscipline bij te bren gen! Het college zal zich er echter over buigen. de politieke uitgangspunten van belang zijn en mevrouw Van Gelder zei nu al dat er verschil van mening zou zijn over de vraag wie de prioriteiten zou moeten stellen. Naar haar mening niet de welzijnswerkers, maar de raad. Men mocht zich niet verschuilen ach ter verenigingen. Het stoppen van de werkzaamheden van het AWOS noemde zij een ongeluk kige beslissing en ook zij zag met belangstelling de voorstellen over de verdere uitwerking van het welzijns plan tegemoet. De heer H. Jonker (D'66) bracht even eens lof aan allen die aan de opstelling van het rapport medewerkten en hij vroeg het college „het onzalige en weinig taktvolle besluit om de ambte lijke assistentie terug te trekken" te herroepen. Wat de inspraak betrof dacht de heer Jonker dat men in Soest niet altijd een even gelukkige hand had „of het nu door of namens de gemeente georga niseerd werd", Ook hij betreurde het dat de sport niet bij het AWOS betrok ken was, al was daarmee tegemoet gekomen aan de wens van de sporters zelf. Wat de toekomstige struktuur betrof was D'66 een voorstander van de instelling van een commissie ex artikel 61 of 62 van de gemeentewet. In haar antwoord zei wethouder me vrouw Van Stiphout dat het natuurlijk het streven van ieder gemeentebestuur was de bevolking optimaal bij het bestuur te betrekken. Men had echter in Soest moeten roeien met de riemen die men had. De taken waren zoveel mogelijk verdeeld en verder had men het opstellen van het concept-rapport overgelaten aan het AWOS. De opdracht was ruim geweest, maar dat kwam mede omdat Soest niet kon terugvallen op ervaringen van elders. Men had risico's gelopen en daarvan geleerd. De fouten zouden daardoor in de toekomst vermeden kunnen worden. Overigens bestond naar haar mening een volmaakte in spraakprocedure niet. Duidelijk moest voor een ieder zijn dat de aanbevelingen uit het rapport ook in vier jaren te realiseren waren; aan de raad was de taak toebedeeld de priori teiten te stellen. De aanbevelingen waren bruikbaar om te komen tot een welzijnsbeleid en tussentijds bijsturen, waar ondermeer de PvdA naar ge vraagd had, zag zij niet zo zitten. Dat zou in de praktijk nauwelijks uitvoer baar blijken te zijn. Wat de ambtelijke bijstand aan het AWOS betreft was het college niet eenstemmig. Later ver klaarde zij door het AWOS overtuigd te zijn dat voor de resterende twee ple naire vergaderingen die bijstand on ontbeerlijk was. Er werd toen over gestemd maar met 16 tegen 10 stem men werd alsnog afgezien van deze bijstand. De meerderheid van de raad was het met het college eens dat er problemen zouden komen voor de ambtenaar, die enerzijds het AWOS adviseerde en anderzijds hetzelfde moest doen voor het college. Het ging het AWOS immers ook om de toe komstige struktuur. Met wethouder mevrouw Van Stiphout stemden de fracties van D'66, PvdA en Progressief Soest tegen de visie van het college. Wat de deelname van de sport aan het AWOS betrof zei wethouder Plomp dat de sport zelf besloten had niet mee te doen. Zij beschouwt de sportstichting als het platform waarop men zijn wensen kan kenbaar maken. De sport stichting had een coördinerende taak en men vergaderde in het openbaar zodat ook niet-clubleden wensen zou den kunnen kenbaar maken. Soest heeft zelf een te groot aantal woningzoekenden om huizen beschik baar te stellen voor bootvluchtelingen. Dat zal meegedeeld worden aan de Stichting Comité Hulpverlening Zuid- Oost-Azië. Het verzoek van de Stichting om woon ruimte beschikbaar te stellen kwam vorige week in de raadsvergadering aan de orde. Aanvankelijk wilde het college het verzoek voor kennis geving aannemen, maar daar stak de CDA-er R. van Logtenstein een stokje voor. Hij kreeg steun van de heer H. Goote van de PvdA. Beiden waren van mening dat minimaal de Soester situatie uitgelegd diende te worden. Wethouder mevrouw Van Stiphout vond dat Soest met zijn vele buiten landse werknemers als woningzoe kenden. niet op de brief hoefde in te gaan. Hel zou immers een zinloos gebaar worden. Wel ging zij er mee akkoord dat schriftelijk aan de Stich ting mee te delen. Met de fraetie van Progressief Soest tégen is de raad akkoord gegaan met het voorstel nog ruim 72.348 gulden beschikbaar te stellen om de kosten van de viering van het 950-jarig bestaan van Soest te dekken. Met enig geharrewar werd vorig jaar 95.000 gulden beschikbaar gesteld inplaats van de gevraagde 125.000 gulden. Men had toen niet al te hoge verwachtingen. Achteraf werd het een grandioos feest en daarom wilde de raad nu niet vervelend doen. In de discussie werd hulde gebracht aan de organisatoren. Jammer was uiteraard dat men de financiën niet beter in de gaten gehouden had. Jonker (D'66) was realistisch genoeg om eenvoudig te stellen dat er nu achteraf toch niets meer aan te doen was. Op Visser na redeneerden alle fracties zo. Wel bleek dat de feestcommissie het college tijdig geïnformeerd had dat het gegeven krediet overschreden zou worden, maar toen viel er eigenlijk weinig meer aan te doen. Men kon de organisatie niet meer terugdraaien. Wat de controle betreft vond de burge meester dat men er van uit moest gaan dat het comité daar zelf voor had moeten zorgen. De raad stelde im mers, zonder nadere voorwaarden, 95.000 gulden beschikbaar. En boven dien was de samenstelling van dit comité zó, dat een bankdirecteur als penningmeester optrad. Wat kon men nog meer willen? De heer J. van Poppelen (CDA) maak te zich bijzonder boos over de opmer king van de burgemeester ten aanzien van de bankdirecteur. Die opmerking sloeg naar zijn mening nergens op. De burgemeester trachtte de rimpel glad te strijken door aan haar opmerking toe te voegen dat de bankdirecteur tè laat de gegevens van de sub-commis sies doorkreeg. Hij kon er dus niets aan doen. De heer Van Poppelen bleef echter boos. Alle mensen die van dieren houden heel wat gelukkig) kunnen van 5 t/m 7 oktober in de Margriethal te Utrecht genoeglijke en educatiéve uren doorbrengen. De tentoonstelling ORNITHOPHILIA is door haar bonte verscheidenheid voor dierenliefhebbers een onvergetelijke belevenis, Hoenders, duiven, pelsdleren, sier- en watervogels, te veel om op te noemen. Bovendien dit jaar voor het eerst een kitten- en castratenshow van de vereniging Fellkat. Tevens wordt dit de 28e landelijke jongdieren- tentoonstelllng. Leerzaam, óók voor kinderen door Informatie over dierenhuisvesting, voeding, teelt enz. Een fascinerende wereld vol kleuren beweging. Openingstijden: 5okt. vart 10.00-22.00uur 0 en 7 okt. van 10.00-17.00 uur InlichtingenKoninklijke Nederlandse Jaarbeurs Postbus 8500. 3503 RM Utrecht Tel.: (030)914914.telex: 47132 De burgemeester gaat weg. Met in gang van 1 januari 1980 moeten we het doen met onze loco, drs. G.A.W.G.A. Plomp. "Een donderslag bij heldere hemel", zei het oudste raadslid, de heer G.Stam. Nou is dat wat over dreven, maar wat moet je anders zeg gen in zo'n geval. In iedere Neder landse gemeenteraad zal altijd wel een nestor gevonden worden, die deze woorden, dikwijls bij gebrek aan beter, snel even zal zeggen. Want wat Soest betreft waren de wolken aan de lucht al lang te zien. Iedereen weet dat geen enkele burgemeester zijn opvolger wil lens en wetens wil opschepen met een geheel nieuwe raad. Dat deed inder tijd burgemeester Bentinck niet en dat doet mevrouw Corver nu ook niet. Zij werkt de begroting nog af en dan houdt zij het verder voor gezien. Te dikwijls ook liet zij de laatste tijd horen "er zo vreselijk moe van te worden" en dan bedoelde zij de eeuwige drang van de Soester raad om de vraagstukken die voorlagen nog- eens een keer van weer een andere kant te gaan bekijken. Er zijn van die partijen, die, zo gauw er een hobbel opdoemt, op de rem gaan staan. En van dat eeuwige geschok wordt je bek af. Alle begrip en respect dus voor de burgemeester en haar ongetwijfeld persoonlijk zwaarwegende redenen. En dat is niet alleen de moeilijk doende raad, daar zijn wij van over tuigd. De "donderslag" van de heer Stam nemen we derhalve maar met een korreltje zout, al hadden wij eerlijk gezegd dat aftreden ook pas in april verwacht. Geen nieuwjaarsreceptie dus méér met de heer en mevrouw Corver. Dat gaan we versieren met de heer en mevrouw Plomp en dat kan best een heel leuke receptie worden. Serieus nemen we de vraag van de CDA-er Bolhuis over de zin van het raadslidmaatschap. Bolhuis stelde zich die vraag naar aanleiding van een voorstel controlerapporten van het verificatiebureau voor kennisgeving aan te nemen. Bolhuis maakte in het verleden daar opmerkingen over, waaraan naar zijn mening het college nauwelijks aandacht besteed. En zijn opmerkingen betreffen soms de han delwijze van ambtenaren, waarvoor het college verantwoordelijk is. Bol huis zei er "moe van te worden". Als dat nou maar niet het vertrek van de heer Bolhuis inluidt, want hij is voor ons nog steeds één van de weini gen die echt tegenspel weet te bieden. Een man als De Wilde in de vo rige raadsperiode; helaas soms even lang van stuk. Maar net als De Wilde moet je je begeven op het niveau van de mensen waar je mee te maken hebt en dan kan de uitleg wel eens veel tijd kosten. Ondanks dat niveau of dankzij dat ni veau komt de tijd van de "heilstaat" Soest in zicht. Naast een beleidsplan hebben we nu ook een "welzijnsplan in wording", beide goedgekeurd door de raad. Alle facetten van onze samen leving zijn onder dé loep geweest en vrijwilligers hebben er een rapport over geschreven. Ons welzijn is ge waardeerd en gewogen en vele "witte plekken", waar we soms helemaal geen weet van hadden, zijn opgespoord. In Soest is binnenkort alles van de wieg tot de oude dag geregeld, de gemeenteraad zal de voorwaarden scheppen dat we altijd ergens mee bezig kunnen zijn. Er was eén klacht; de burger toonde eigenlijk nauwelijks interesse in al dat voorbereidend, coördinerend, aanvul lend en opsporend werk van de vrij willigers. Het kwam er op neer zoals de perstafel wist te beweren: "de man in the street interesseert het geen r..." En dat is treurig, want goed gezien gaat in de naaste toekomst de gemeen teraad uitmaken wie er voor steun uit de gemeentelijke pot in aanmerking komen. Voorheen deed het rijk dat. maar het rijk heeft de zaak doorge schoven naar de gemeenten omdat men daar beter weet wie, wat en hoe, doet. Om dat zeker te weten werd een soort sociale kaart gemaakt en daar staan we nu allemaal op. Na je geboorte kun je naar de peuterspeel zaal en als je oud wordt naai' de bil jartzaal. De raad zorgt ervoor dat het biljart er staat. Nou, kijk, dat is nou de zin van het raadslidmaatschap: zorgen voor de medemens. Niet alle partijen komen aan hun trek ken, want als je toevallig van auto crossen houdt, dan mag je dat eigen lijk van D'66. de PVDA en Progres sief Soest én de heer Bolhuis niet in Soest. Onze. bossen zijn voor rustige recreanten. Crossen mag je niet in de bebouwde kom, crossen mag je ook niet buiten de bebouwde kom. En dat zijn dan de partijen van de inspraak, de ruggespraak, het terugkoppelen enz. Je mag alles, als je maar doet wat die clubs goed voor je vinden. Gelukkig is de sport buiten het welzijnsplan gebleven; de sporters zijn mans genoeg om voor zichzelf op te komen, zei wethouder Plomp. Die voelen er niets voor in het vVelzijns- plannetje onder te gaan. Nou is eer lijk gezegd hun kostje toch wel ge kocht. want door lid te zijn van de sportstichting is hun toekomst zo goed als veilig gesteld. De gemeente riep immers een sportstichting in het leven. Die stichting ging geld lenen om sport- aecomodaties aan te leggen en die stichting kreeg dat geld omdat de gemeente garant stond voor rente en aflossing. Geen centje pijn lijden ze in de toekomst, want de gemeente zal die verplichtingen hoe dan ook moeten nakomen. Als dat verrekend is. komen de (andere) welzijnsplannen pas aan bod. Merkwaardig in deze raadsvergade ring was ook de discussie over het instituut wijkagent. Er zijn clubs die menen dat de wijkagent 's morgens om zeven uur de straat op gaat en dan blijft wandelen of fietsen tot het donker is. Als er wat te regelen of te bepraten valt. dan doet hij dat langs de weg of in een toevallig leegstaande telefoon cel. Administratie bijhouden is niet no dig en als de commissaris hem nodig heeft, dan kan hij hem in de wijk vinden. Het lijkt erop. en die gedachte krijg je steeds meer als je regelmatig do raadsvergaderingen bijwoont, dat de raadsleden zelden of nooit het politie bureau binnenwandelen om te vragen hoe het met de heren gaat; hoe zij nu het instituut wijkagent zien, wat zij denken over woonerven en verkeers maatregelen. En toch weten wij zeker dat de politie ook de "vriend" is van de raadsleden en heus niet alleen van de schoolkinderen. Te veel denken de raadsleden dat niet alleen de politie- pet hen past. maar dat ze hem ook al op hebben. De politie is klein, te klein behuisd, maar wij weten dat de commissaris echt nog wel een klein hoekje heeft om even rustig met de raadsleden wat zaken te bepraten. En 't is nooit weg eens met échte, nou ja voor de raads leden. andere deskundigen te gaan praten. De heer J. van Poppelen maakte zich deze raadsvergadering onsterfelijk door bijzonder boos te worden over een wat vlotte opmerking van de burge meester over de penningmeester van het feestcomité 950-jaar Soest. Van Poppelen is voorzitter van de Rabo- bahk en de penningmeester is direc teur van de Rabobank. Het was een opmerking van de burgemeester, zo maar uit de losse hand, waar eigen lijk niets mee bedoeld werd. maar de heer Van Poppelen maakte een stam pij alsof de naam van de Rabobank in het geding was. Had hij dat maar niet gedaan, dan was de opmerking mogelijk niet eens in de notulen terecht gekomen. Van Poppelen staat overigens nog wat te wachten; loco Plomp is beroemd om zijn "vlotte" opmerkingen. De heer Beijen werd op een heel wat grovere manier onderuit gehaald door de burgemeester. Toen hij een paar woorden gezegd had over de onteige ning van het pand Torenstraat 5 zei ze: "ik denk dat D Uw toespraak van de vorige maand voor 13 hebt 5Beijen had het over het "integraal-beleids plan" dat de volgende maand aan de orde zou kunnen komen, terwijl het "beleidsplan" net aangenoemen was. Beijen raakte er helemaal door van slag. De burgemeester was overigens toch goed op dreef. Ze zei van Jan Visser, die dichterlijke neigingen heeft en zowaar soms publiceert, een af scheidsode te verwachten. Het is de vraag of Visser zoiets zo vlug kan produceren. Zijn dichterlijke gemoed moet volschieten, maar dan op een wat ander niveau dan destijds bijvoorbeeld over Honsbergen. Overi gens gaf Visser openlijk toe over "zeeen van tijd" te beschikken en dat is misschien wel "nieuws" voor be stuur en directie van de Scholenge meenschap Eemland. Als zij hem eens wat meer op de vingers kijken, worden we in Soest mogelijk voor een hoop ellende gespaard. Niet waar, autocros sers?? P.RESS laanstraat 115-117 postbus 233 3740 AE baarn telef. 02154-18101 tapijt gordijnshop verlichting meubels slaapkamers De meerderheid van de raad wil autocrosswedstrijden in Soester natuurge bieden bij uitzondering blijven toestaan. Dit tegen de zin van de fractie van Progressief Soest, twee leden van de PvdA, twee leden van D'66 en de CDA- er Bolhuis. Zij zijn van mening dat het nooit meer mag gebeuren. Het zou de opheffing betekend hebben van de Auto Cross Club Soest. De heer J. Nuijten van Progressief Soest wilde als subdoelstelling in het Beleidsplan 1979 opgenomen zien dat de Soester natuurgebieden geheel gevrijwaard werden voor aantasting door energie verslindende motor en autocrossevenementen. Het college vond dat meer een middel dan een doelstelling. Men voerde op dit gebied al een zeer stringent be leid en tot heden werd slechts in een enkel geval voor een dergelijk evene ment vergunning verleend. Nuijten wilde het echter vastgelegd zien, maar hij kreeg te weinig steun. De VVD en ook de meerderheid van het CDA alsmede de PvdA-er Van den Brakel en Gerth van D'66 voel den er alles voor de mogelijkheid te behouden ook deze kant van de re creatie aan haar trekken te kunnen laten komen. De mondelinge stemming leverde acht voorstanders en acht tien tegenstanders van het amende ment van Progressief Soest op. Tweemaal heeft het college zijn standpunt ten aanzien van dakopbouwen her zien. Daardoor is het mogelijk geworden dat nu óók toestemming gegeven wordt voor de bouw van éen exemplaar. Aanvankelijk ging dat per blok van tien tot twaalf woningen en in een later stadium werd dat per twee stuks. Dit antwoorden burgemeester en wet houders aan raadslid Beijen. die schriftelijke vragen hierover stelde. Hij wilde weten of door de eventuele wijziging van het vergunningenbeleid dan niet een ontwikkeling in gang was gezet, waarbij het hanteren van welstandseisen zeer moeilijk, zo niet onmogelijk werd. De wijziging van het beleid kwam tot stand na advies van de welstandscom missie gevraagd te hebben en deze commissie overlegde met de archi tect. De welstandscommissie blijft per geval beoordelen of de realisering van een bouwplan het straatbeeld niet verstoort. Het college is daarom van mening dat door het hanteren van vrij strakke richtlijnen geen onge wenste ontwikkelingen (kermisachtige daktoestanden red.), zoals Beijen sug gereert. in het leven worden geroepen. Het college merkt tenslotte op dat in de vergadering van de welstandscom missie van 13 juli j.l. is beslist, dat indien een enkele dakopbouw op een drive-in-woning wordt aangebracht, steeds hetzelfde type dakopbouw moet worden geplaatst. Het al dan niet in erfpacht geven van gronden is ook in Soest een politieke zaak. Voor de PvdA en Progressief Soest is het uit den bozen dat de grond aan de ge meenschap onttrokken wordt; de Soester raadsfractie van D'66 denkt wat ge nuanceerder. Voor hen zou de erfpacht wel moeten gelden voor industrieter rein. WD en CDA hebben er aanzienlijk minder problemen mee. De kwestie van de erfpacht kwam aan de orde tijdens de behandeling van het „beleidsplan 1979". Daarin staat vermeld als subdoelstelling „het vervreemden van onroerende goede ren, waarbij verkoop regel en uit gifte in erfpacht uitzonde *ing is". De PvdA amendeerde deze doelstel ling als volgt: „het vervreemden van onroerende goederen waarbij naast verkoop uitgifte in erfpacht een rui mere plaats zal krijgen". Het college vond dat niet aanvaard baar. Ook al omdat niet duidelijk was wat onder „ruimere" moest worden verstaan. In de raadsvergadering liet de heer J. van Poppelen (CDA) we ten, (en de VVD sloot zich daarbij aan) dat de Christen-democraten voor bezitsvorming waren. Erfpacht diende een uitzondering te zijn en daarvoor zou in sommige gevallen industrieterrein in aanmerking kun nen komen. De PvdA liet aantekenen tegen de geformuleerde subdoelstelling te zijn. Met de unanieme steun van CDA en VVD is de raad akkoord gegaan met het voorstel 76.000 gulden beschikbaar te stellen voor de uitbreiding van het politiebureau. De drie leden van D'66, de drie leden van Progressief Soest en twee leden van de PVDA (v.d.Brakel ontbrak op het appèl) waren het daar niet mee eens. Dat betrof niet zozeer de uitbreiding alswel de wijze waarop die tot stand kwam. D'66 en PVDA misten teveel infor matie, terwijl P.S. de uitbreiding op de aangewezen plaats niet zag zitten. Er worden wijkagenten in gehuisvest en P.S. huldigt de opvatting dat wijkagenten kantoor moeten houden in de wijk waar zij gestationeerd zijn. De toch nog vrij lange discussie spitste zich vooral toe op de vraag of er ook een ander, minder kostbare oplossing mogelijk was. De portocabine werd herhaaldelijk naar voren geschoven; met zo'n verplaatsbaar geval kon men later nog wat doen. Burgemeester Corver en wethouder Hoekstra wisten de raad uiteindelijk te overtuigen dat men niet goedkoper uitkwam. Dat was ook het geval met leasen (de huurkoop), terwijl boven dien het argument gold dat de gekozen oplossing beter aansloot bij de reeds geplaatste noodlokalen. Visser van Progressief Soest maakte zich zeer boos over het feit dat hem brieven niet ter inzage waren gegeven. De ene ambtenaar zei dat het niet mocht omdat slechts één raadslid er naar vroeg, de andere ambtenaar wist dat er zaken in de brief van de politie commissaris stonden die Visser niets aangingen. Visser zei ook het advies van de directeur van gemeentewerken gemist te hebben. Was dat wel uitge bracht? Bovendien was de fractie van mening dat de kosten van toezicht (van ge meentewerken), een bedrag dat in de duizenden guldens loopt bespaart zou den kunnen worden indien men een kant- en klaar gebouwtje liet plaatsen. Maar bovenal kon de fractie zich niet met het voorstel verenigen omdat ae wijkagent kantoor diende te houden in de wijk. In Amersfoort gebeurde dat ook. Jonker van D'66 gaf ook de voorkeur aan het spreekuur in de wijk. Hij wilde zich evenwel niet verzetten tegen de plaatsing van het noodlokaal als het voor de geestelijke en lichamelijke gezondheid van de wijkagent nodig was dat hij contact hield met het hoofdbureau. Ook Jonker zei nogal wat informatie gemist te hebben en hij stelde daarom voor het voorstel nog maar een maandje aan te nouden. Zover ging de heer H. Goote (PvdA) niet. Hij meende echter dat niet voor de goedkoopste oplossing gekozen was. Waren er wel alternatieven bekeken? Hij had diezelfde vraag in de commis sievergadering gesteld en hij miste nu een behoorlijk gedocumenteerd ant woord. In haar antwoord betoogde de burge meester dat de uitbreiding nodig was, voor het instituut wijkagent. Juist Pro gressief Soest had daar in het verleden bij herhaling naar gevraagd. In een gemeente als Soest kon de wijkagent niet alleen gelaten worden, maar was het dagelijkse contact met het korps van wezenlijk belang. Het waren, zoals de heren Jonker en Goote gezegd hadden „kosten op het sterfhuis", maar het duurde minimaal nog vier jaar voordat een geheel nieuw bureau gereed zou zijn. De meerderheid van de raad ging daarna met het voorstel akkoord. Me vrouw Korthuis (WD) benadrukte dat haar fractie grote waarde hechte aan de eenheid binnen het korps. Een wijkagent kon niet steriel in zijn eentje opereren. Spreekuur in de wijk zou alsnog mogelijk zijn, alhoewel daar ook nadelen aan verbonden waren. Ook het CDA kon zich met het voorstel verenigen, al vond de heer Van Poppe len dat er voortaan meer informatie beschikbaar moest zijn. In de „Kaasboerderij" van de heer Hilhorst aan de Birkstraat 123 worden tot 6 oktober a.s. poppen geëxposeerd van Liesbeth Cheval. Het zijn allen karakterpoppen. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 10.00 tot 16.00 uur en zondags van 14.00 tot 16.00 uur.

Soester Courant | 1979 | | pagina 11