12Vz Jaar Loodgieters- en C.V. bedrijf Kerkhof Dubbel feest 17 Soester Courant van woensdag 26 september 1979 17 E.G. Kerkhof trale verwarming. Het nieuwe bedrijfspand Foto Herman van Dam klas vakman. De anderen heb ben er een kerel van gemaakt. Zoiets doet je echt goed." Er valt even een pauze in ons gesprek. Mijmerend gaat hij verder: ,,Toch wel leuk om zo'n hele film nog eens terug te draaien. Ik weet nog, hoe moeilijk Gijs van de Pol het gehad heeft toen ik besloot om zelfstandig te gaan werken. Ik trouwens ook wel. Uiteinde lijk hadden we zo'n veertien jaar als broers samengewerkt. We hebben altijd met erg veel plezier samengewerkt. Overi gens, we zijn ook nu nog erg goede vrienden." Ook buiten zijn werk maakt Evert Kerkhof het een en ander mee. Zo is hij enkele jaren prins Karnaval geweest. Om dat het op een gegeven moment teveel tijd vergde heeft hij dat moeten opgeven. Nu kijkt hij er met veel plezier op terug. Ook het begin van zijn lidmaat schap bij de Loodgietersbond is vol herinneringen. Evert presteerde het om, voordat hij een erkende firma had, secretaris van de bond te wor den. Toen hij op een gegeven moment zijn erkenning kreeg, waren verschillende mede leden daar verwonderd over. Zeker is in ieder geval dat hij er wel hard vo^r heeft moe ten werken om zijn huidige bedrijf zo groot te maken. Als laatste hebben we het nog over het beroep loodgieter. De vraag naar deze ambachts lieden is nog steeds erg groot, volgens de heer Kerkhof. Een reden hiervan is ook, dat er geen echte dagopleidingen meer zijn om dit beroep te leren. Om loodgieter te worden moet je echt bij een baas in de leer komen en met behulp van cursussen je vakdiploma's halen. Veel is, zoals ook eerder in dit verhaal bleek, gebaseerd op praktijklessen. Zeker is, dat voorlopig de vraag naar loodgieters zal blijven aan houden. Zeker is ook, dat men voor een goede service altijd bij Evert Kerkhof terecht kan. Een bedrijf dat binnenkort in een nieuw jasje gestoken wordt en dat nog steeds de term ,,De klant is hier koning" hoog in het vaandel heeft staan. Gelegenheid tot feliciteren heeft u op zaterdag 29 septem ber in het nieuwe pand aan de Korte Brinkweg 37a. In oktober 1979 zal het Loodgieters- en C.V. bedrijf E. G. Kerkhof 12y2 jaar bestaan. Een loodgietersbe- drijf met een stuk geschiedenis.. Begonnen in een kip- penschuurtje bij schoonvader nu een bedrijf met zo'n 27 man personeel. Binnenkort zal het loodgietersbe- drijf verplaatst worden naar een groter pand aan de Korte Brinkweg 37a te Soest. Ter gelegenheid van deze twee „mijlpalen" voor het bedrijf Kerkhof hiel den wij een gesprekje met de heer E. G. Kerkhof. Evert Kerkhof is geboren in Achterveld, zo'n vijftig jaar geleden. Veel gelegenheid om naar school te gaan kreeg hij niet, want nadat hij de lagere school had doorlopen, brak de oorlog uit. Als kind van der tien jaar begon hij zijn eerste baan als knecht bij een boer. Een tijd waar hij met niet al te veel plezier op terug kijkt: ,,Als knecht werd je geacht boven de stallen te slapen. Het weekend was ik niet vrij. Soms, één keer in de twee weken mocht ik op zondag naar huis. Als ik 's nacihts naar bed ging, werd de deur, die de stal van het woonhuis scheidde, met sloten vergrendeld. De boer ging uit van het. principe dat je knech ten maar beter niet kon ver trouwen. Als kind van dertien maakte j je lange dagen, vaak tot tien uur 's avonds. Vooral tijdens cle oorlog was dat erg zwaar. J e kreeg erg weinig te eten. Eem van de naarste her inneringen stamt uit de oorlog. De Duitsers hebben toen de hele boel geplunderd. Dat was 's nachts. Gelukkig heb ik de hond die bij me sliep weten stil te houden. Als ze mij had den ontdekt zou het niet zo goed met me afgelopen zijn. Nu kreeg ik alleen de volgende ochtend van de boer op m'n duvel" Na die tijd heeft het nog even geduurd voordat Evert Kerk hof voor het beroep van lood gieter koos. Na enkele jaren als boerenknecht gewerkt te hebben, werd hij knecht bij een paardensmid. Dat beviel hem niet, evenals het beroep van kachelsmid. Door de broer van Evert Kerkhof die, als loodgieter werkzaam was, kwam hij op het idee om dat beroep ook te kiezen. De eerste baas had zijn bedrijf in Barne- veld. Na Barneveld werd het Amersfoort. Inmiddels kreeg Evert kennis aan een meisje in Soest. Via zijn schoonvader is hij toen in contact gekomen met loodgieter Gijs van de Pol. De heer Kerkhof: ,,Ik ben naar van de Pol gegaan en heb te gen hem gezegd dat ik bij hem wilde komen werken, maar niet als knecht. Ik wilde een filiaal beginnen in Achterveld. Ik heb toen eerst een tijdje samengewerkt met Van de Pol. Foto Herman van Dam Het oude bedrijf aan de Hartweg Daarna heb ik in Hamers- veld gewerkt waar Van de Pol bezig was met het leggen van een pijpleiding voor water voorziening". Toen het projekt klaar was werd de heer Kerkhof als be drijfsleider bij de firma Van de Pol aangesteld. Daar heeft hij IWfc jaar met erg veel ple zier gewerkt. Inmiddels was hij 37 jaar geworden. Toen be sloot hij een eigen loodgieters- bedrijf te beginnen. Een be drijfje in een kippenhok dat de naam „Gas- en servicebe drijf" droeg. De bedoeling was eigenlijk om het be drijfje klein te houden, maar de aanvragen voor service- en loodgieterswerk stroomden binnen. Binnen drie maanden besloot Evert Kerkhof een extra kracht aan te trekken. Na een half jaar bestond het kleine be drijfje al uit vier man. V-fa jaar later was het kippenhof te klein. Loodgietersbedrijf Kerk hof ging verhuizen naar een veel groter pand aan de Hart weg. Inmiddels had het aan tal werknemers zich uitge breid tot zeven. De ruimte van de huidige zaak aan de Hart weg heeft na 9% jaar afge daan. Voor een bedrijf van 27 man is nu een nieuwe be stemming gevonden. Toevalligerwijs valt de ope ning van de nieuwe zaak sa men met het 12%-jarig be staan van loodgieters- en C.V. bedrijf Kerkhof. Mede dankzij de hulp van aannemer Weste meier kan het 12%-jarig be staan in het nieuwe pand aan de Korte Brinkweg 37a wor den gevierd. In de periode dat het loodgie tersbedrijf bestaat is er wel het een en ander veranderd. Kerk hof zelf bevindt zich voor een groot deel van zijn tijd op kan toor. Het calculeren is een van zijn voornaamste bezig- Bovendien verzorgt hij de afdeling een- Het bedrijf heeft sinds jaren ook een be drijfsleider; Gerrit Verbeek. Ook de uitvoerder Hans Kok ontbreekt niet. Kok kan bijna een medewerker van het eerste uur genoemd worden, want begin januari is hij 12% jaar bij de firma. De fa. Kerkhof beschikt inmiddels over lfi auto's. Een flink bedrijf dus. Maar daar waren wel de nodige diploma's voor nodig. Evert Kerkhof haalde het grootste deel van zijn „pa piertjes" in zijn vrije tijd. Nu beschikt hij over een diploma van de tekenschool en een van het ambacht loodgieter. Ver der is hij ook nog in het bezit van diploma „gas en water" en „centrale verwarming",. Een groot bedrijf betekent ook een druk bedrijf en omdat service nog steeds hoog in het vaandel staat kan men in nood gevallen nog steeds, ook buiten kantooruren, verschillende monteurs bellen. Op de tele foon van de heer Kerkhof is na kantoortijd een antwoord apparaat aangesloten, omdat die telefoon nogal eens „over belast" dreigt te worden. Uit eindelijk kunnen de cliënten altijd drie telefoonnummers draaien. Mocht de centrale verwarming eens een keertje dienst weigeren, dan is daar voor altijd een monteur be schikbaar. Ook bedrijven hoe ven niet bang te zijn dat ze met lekkage of storingen blij ven zitten. De heer Kerkhof probeert na 12^2 jaar een heel klein beetje gas terug te gaan nemen. Voor een eigenaar van een lood gietersbedrijf betekent het namelijk wel elke morgen erg vroeg „uit de veren" en dat ga je of je wilt of niet, toch merken. Dankzij de goede samenwerking is dat al voor een klein deel mogelijk gewor den. Vroeger hielp mevrouw Kerk hof zelfs mee in de zaak. Toch betekent het voor de heer Kerk hof nog steeds zes dagen in de week bezig zijn in het be drijf. Een nadeel van een groot bedrijf is wel, dat het perso neel onderling minder kame raadschappelijk met elkaar omgaat dan vroeger het geval was. Gelukkig proberen zowel werkgever als werknemers dit probleem op te lossen via de personeelsvereniging en door gesprekken. Helemaal oplossen is niet mogelijk omdat lang niet iedereen elkaar (goed) kent. Iets dat Evert Kerkhof wel betreurt: „Ik zou ze veel liever bij elkaar zien. De bin ding vind ik toch wel erg be langrijk. Dat is voor het be drijf zelf ook beter. Ze mogen van mij best openlijk met el kaar praten. Ze hoeven er ook geen geheim van te maken wat ze verdienen. Verschillen zijn er toch altijd. Iemand die jon ger is verdient minder dan een oudere. Iemand die har der werkt en beter werk levert merkt dan aan zijn loon. Via het onderwerp salaris ko men we over opleidingen te praten. De heer Kerkhof: „De opleiding op zich is geloof ik niet zwaarder geworden. Te genwoordig is het wel zo, dat de jongeren een veel betere ondergrond krijgen. Ik heb vroeger een avondcursus aan de avondschool moeten volgen. Dat waren vier avonden in de week en dat vier jaar lang. Tegenwoordig hoeft dat niet meer. Drie van mijn jongens gaan maar twee dagen in de week naar school. Dat is in verband met de leerplichtwet. Dat was er in mijn tijd niet bij. Dat betekende twee da gen minder loon. Tegenwoor dig wordt dat van overheids wege geregeld". We vragen de heer Kerkhof hoe hij denkt over de jongens die direkt na school met een bepaald salaris beginnen. „De jongens ontvangen heel wat geld voor dat wat ze in het begin moeten presteren. Daar staat wel tegenover dat ze erg veel leren in een korte tijd, mits je ze maar bij een goede loodgieter zet. Zelf vind ik bet niet zo erg dat ze be ginnen met zo'n salaris. Uit eindelijk zitten ze allemaal bij de vakopleiding. In hun vrije tijd moeten ze vaak nog werk stukjes maken voor de oplei ding. Bovendien krijgen ze een bepaalde hoeveelheid theorie te leren. Ik ben blij dat ze hun kennis op die manier kunnen verwerven. Sommige jongens kunnen, als ze willen elk lood gietersmateriaal omvormen tot een gewenst model. Daar moet echter wel een heel groot stuk wil bij zitten. Dat valt voor sommigen niet altijd mee. Met een consulent van het leerlingenwezen bespreek ik dé prestaties van degenen die nog een opleiding volgen. Dat geeft weinig problemen. Vaak haal je ze er zo uit waar van je zegt „dat wordt een ech te vakman." Ik heb het ook meegemaakt dat iemand erg verlegen was. Daardoor ging het in het begin niet zo erg goed. Nu is hij echter een eerste

Soester Courant | 1979 | | pagina 17