Burgemeester Corver vraagt ontslag A. van Hornsveld 60 jaar lid van C.N.V. Onteigening pand Torenstraat wordt doorgezet Kinfo '79 Soest kinfo Z# gezien... au i 8.45 diiUüi' Strafwerk f§gp Na val van balkon overleden Zaterdag 29 september in O. L. school Overhees: Nieuwe directeur „Molenschot" Vergadering school psychologische dienst Bij ons zit u gewoon goed. Ook als het gaat om een vlotte schade afwikkeling. Biefstuk tartaar Shanghai Nuts WITTE REUS belegen kaas Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Een geëmancipeerde levensverzekering, wat is dat? Woensdag 26 september 1979 58e jaargang no. 5 SOESTER B COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar ƒ10.— Buiten Soest per half jaar ƒ20.— Verschijnt iedere woensdag Aan het einde van een slopende raadsvergadering (van de negentien agenda punten waren er 's avonds om elf uur pas vier afgewerkt) heeft burgemeester mevrouw mr. J. M. Corver-Van Haatten vorige week donderdag hekend ge maakt dat zij om strikt persoonlijke redenen aan H.M. de Koningin, gevraagd heeft haar met ingang van 1 januari a.s. ontslag te verlenen als burgemeester van Soest. In een spontane reactie zei de nestor van de raad. de CDA-er G. Stam, dit ver zoek zeer te betreuren. De raad had gehoopt, zo zei de heer Stam, dat de burge meester met deze raad de zittingsperiode af zou maken „hoe moeilijk dat soms dan ook kan zijn". Uiteraard zou de raad het verzoek respecteren, maar de ontslagaanvrage kwam, zo zei de heer Stam, „als een donderslag bij heldere hemel". ,,Ik heb dit besluit om persoonlijke redenen genomen, niet om andere redenen. Ik zou in ieder geval niet de raadsperiode met u hebben afgesloten want aangezien iemand op een goed moment 65 jaar wordt, zou ik eerder weggegaan zijn dan deze raad. En ik zou dan juist weggegaan zijn in de periode waarin u moet praten over het profiel enz. Dat praten zou dan misschien beïnvloed kunnen worden door de verkiezingsstrijd. Uit die overweging zou het misschien toch praktisch geweest zijn dat ik wat eer der zou zijn weggegaan", aldus de bur gemeester. Een dergelijk standpunt nam inder tijd ook burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck in. Mevrouw Corver werd bij Koninklijk Besluit van 28 april 1972, op haar verjaardag, met ingang van 1 juni benoemd tot burgemeester van Soest. Op die datum werd zij geïnstalleerd door wijlen wethouder K. de Haan. Zij was sinds oktober 1968 burgemees ter van Heiloo. Daarvoor was zij ondermeer lid van de Tweede Kamer voor de VVD. In een gesprek dat wij begin mei 1972 met haar in haar woning in Heiloo hadden zei zij ondermeer over in spraak' „Moeilijk woord. Kan wel nut tig zijn, maar mag niet leiden tot het vertragen van besluiten. En die be sluiten moeten genomen worden, Daar waar het volgens de huidige wetgeving behoort". Over openbaarheid„Van commissie vergaderingen? Ben ik niet direct een voorstander van. In Heiloo hebben we dat tegengehouden. Een commis sievergadering dient ter informatie van de raadsleden. Dan kunnen de meningen van het college nader uit eengezet worden en toegelicht. Daar moet het publiek niet bij zijn. De openbare raadsvergaderingen zijn daarvoor de plaats. Dan kan ieder raadslid duidelijk maken voor het publiek hoe hij er over denkt". Spe ciaal een openbare vergadering van de commissie financiën leek haar moeilijk. Met beide zaken heeft zij in Soest zeer nadrukkelijk t^e maken gekregen. In Heiloo, waar zij maar twee wet houders naast zich had, beheerde zij ondermeer de portefeuilles van onder wijs, financiën en personeelszaken. In Soest waren vier wethouders en dat deed haar veronderstellen misschien wat meer tijd te krijgen voor lezen. Dat heeft denkelijk wat anders uitge pakt. In Soest speelde toen de kwestie van de Weg-over-de-Eng en dat luidde min of meer de turbulente tijd in van fel verzet tegen gemeentelijke 'plannen. Er werden heel wat plannen gemaakt, die evenwel bijna allemaal weer van tafel verdwenen. Het Centrumplan en de Centrumweg haalden het niet in verband met „maatschappelijke on aanvaardbaarheid". Het plan woning bouw Kerckelandt leverde 360 be zwaarschriften op; het eerste Cen trumplan circa 3600- en het tweede Centrumplan ruim 5000. Plannen om een nieuw gemeentehuis en een nieuw politiebureau te bouwen, ook door de raad als zeer noodzakelijk gezien, konden daardoor nog steeds niet wor den uitgevoerd. In feite kwam in de afgalopen jaren nauwelijks iets van de grond. Het volk is mondiger geworden, maar ongetwijfeld is door de inspraak „besturen" moeilijker dan ooit. De raad lijkt er besluiteloos door te wor den; beslissingen worden als maar uitgesteld. Een frustrerende zaak voor allen die aan de hand van die besluiten moeten werken. Aanhouden, meenemen; de vertraging viert hoog tij- r Aan de vooravond van de realisatie van het nieuwe gemeentehuis en politiebureau, (over de bouwplaats bestaat nu overeenstemming) treedt zij terug. Een beslissing die iedereen zal respecteren. Vrijdag j.l. werd de heer A. van Horns veld gehuldigd ter gelegenheid van het feit dat hij 60 jaar lid van het C.N.V. (Christelijk Nationaal Vakverbond) is. De heer van Hornsveld is geboren in 1898 en was dus op jeugdige leeftijd al lid van de bond. In gezelschap van zijn vrouw W. van Hornsveld-Bakker en enkele familie leden ontving hij van het C.N.V. een zeer fraaie fruitmand. Van de afde ling kreeg hij bovendien een houten koekoeksklok aangeboden. Officieel is de heer Van Hornsveld lid van de hout- en bouwbond C.N.V. In de vele jaren van zijn lidmaatschap is hij verschillende jaren bestuurslid geweest. Ook heeft hij plm. 25 jaar de functie van penningmeester vervuld. De heer Ermerins hield als afgevaar digde van de bond een kleine toe spraak waarbij hij de hoop uitsprak, dat de heer Van Hornsveld en zijn vrouw nog vele jaren in goede gezond heid mogen doorbrengen. De heer F. van Lenten bood namens de afdeling de klok aan. Na het officiële gedeelte vertelde de heer Van Hornsveld, dat hij zijn be stuursfunctie nooit had kunnen uit voeren zonder de hulp van zijn vrouw. "Want", zo zei hij, "er gaat toch wel wat werk in zitten". Met slechts de stemmen van de VVD-ers Beijen, Blaauw en Onderdelinden en mevrouw Thomassen en Jan Visser van Progressief Soest tégen, heeft de raad besloten de onteigenings procedure van het pand Torenstraat 5 in gang te zetten. De tegenstemmers hebben bezwaar tegen het moment waarop de gemeente tot onteigening wil overgaan, gezien in relatie tot de financiële situatie van de gemeente Soest en de bedragen die mogelijk met de onteigening gemoeid zijn. Het pand Torenstraat 5 maakt deel uit van het plan Kerkebuurt en het be schermd dorpsgezicht. Recentelijk nog sprak Monumentenzorg haar waar dering uit over dit stukje oud Soest. Het plan Kerkebuurt passeerde de raad zo'n veertien jaar geleden. Twee jaar geleden pas kwam, na beroeps procedures, ook de goedkeuring van de Kroon af. De heer Beijen (VVD) merkte op dat binnen de VVD-fractie twijfel bestond over de vraag of het plan nu voltooid moest worden, wat de onteigening impliceerde. Beijen vond dat volgende maand die kwestie aan de orde kon komen bij het opstellen van de priori teitenlijst voor de gehele gemeente. Door de onbekendheid van de finan ciële gevolgen van de onteigening wa ren de twijfels binnen de fractie nog versterkt. Beijen stelde verder vast dat door een plan tot herbouwing van de oude bak kerij van Van der Flier en het café „De Posthoorn" of het café „De Gou den Ploeg", het steriel mooie buurtje, wat leven ingeblazen kon worden. Dan was afbraak, c.q. onteigening van het pand niet meer nodig. Beijen wees er verder op dat het bedrag dat gemoeid is met de liquida tie van het winkelwoonhuis door de rechter zal moeten worden vastgesteld en daarna door de inspecteur van de belastingen in verband met de hoogte van de met de onteigening samenhan gende belastingbedragen. Bij een deel van de VVD-fractie bestond de vrees dat door de fiscale gevolgen van de onteigening de werkelijke huidige on- roerendgoedwaarde nog wel eens met de factor twee vermenigvuldigd zou kunnen worden, omdat het onteige- ningsrecht nu eenmaal uitging van volledige financiële schadeloosstelling. Hij wilde het standpunt van het college weten voor hij zijn stem aan het voorstel kon geven. D'66, CDA, PvdA en de heer Nuijten van PS Soest waren het echter eens met het voorstel en de heer Ebbers van de VVD gaf te kennen dat Beijen niet namens de hele fractie gesproken had. Mevrouw Allard van D'66 betoogde dat het individueel belang ondergeschikt was in dit geval aan het algemeen belang. Wel drong zij aan alsnog langs minnelijke weg tot overeenstemming te komen met de eigenaar, de heer N. van Dam. De heer Nuijten verbond aan zijn steun de eis dat op korte termijn de beraad slaging zou starten over de invulling van het vrij komende terreintje. Zijn fractiegenoten Visser en mevrouw Tomassen vonden het echter onverant woord om in deze tijd van bezuiniging geld uit te geven voor een dergelijk object. Het algemeen belang was er zeker niet mee gediend. Visser had ook gehoord dat het pand in 1971 aan de gemeente te koop aangebo den was. Waarom was men er toen niet op ingegaan? Dat lag vrij simpel, zei de burgemees ter; het door de gemeente uitgebrachte bod werd niet geaccepteerd. Wethouder Menne hield de heer Beijen voor dat het niet ging om prioriteiten, maar om de uitvoering van een be stemmingsplan. De raad had boven dien vorig jaar november reeds het principebesluit genomen dat eventueel tot onteigening zou kunnen worden overgegaan. Op het verzoek van de heer Nuijten kon de wethouder nog niet ingaan. Eerst zou het pand in bezit van de gemeente moeten zijn. Zaterdagmorgen rond half twaali is de 78-jarige mevrouw B. M. Brouwer-Van Hofslot van het balkon van haar wo ning aan de Lange Brinkweg gevallen. Zij kwam in de tuin terecht en werd per ambulance auto naar het ziekenhuis Zonnegloren gebracht. Daar is zij zon dagavond aan de opgelopen verwon dingen overleden. De val van het balkon werd veroorzaakt door het feit dat het hekwerk in slechte staat bleek te zijn. Omdat 1979 het jaar van het kind is, wordt op zaterdag 29 september een grote informatiemarkt gehouden in de openbare lagere school Overhees. De wijkverpleegkundigen van de kruisvereniging Soest hebben het initiatief genomen voor deze dag. Behalve de Kruisvereniging werken er nog 29 plaatselijke en landelijke instanties mee aan de KINFO. Elke instantie biedt op geheel eigen wijze haar informatie aan, aan de bezoekers. Deze informatie heeft betrekking op de mogelijkheden die er zijn voor gezon de, zieke en gehandicapte kinderen in de leeftijd van 0-12 jaar. Dit gebeurt o.a. met behulp van dia's, folders en video. Ook zijn er bij een aantal instanties hulpmiddelen te zien zoals: rolstoelen en nierdialyse apparatuur. Scouting Soest toont mini pioniers werk. De school is voor deze gelegenheid omgetoverd in een grote overdekte markt. In de lokalen staan marktkra men waarop iedere instantie haar in formatie toont. Voor de kosten die deze dag met zich mee brengt is van ge meente zijde en de Nationale Kruisver eniging reeds een financiële toezegging gedaan. De organisatoren hopen het tekort op te heffen door verkoop van koffie, frisdrank en broodjes, tegen een bedrag van l,-. Tevens is er een sticker voor de KINFO ontworpen die voor 0,25 te koop is bij de kramen. Bij de ingang van de school worden plattegrondjes uitgedeeld zodat de be zoekers precies kunnen zien waar elke instantie te vinden is. Het gebouw is versierd met tekenin gen, gemaakt door kinderen van de kleuter- en basisscholen uit Soest. KINFO is geopend van 10-16 uur. Om klokslag 10 uur openen kinderen van de Scouting Soest en de Stichting Jeugdzorg op bijzondere, orginele en fleurige wijze KINFO'79. Voor de ope ning treden de drumband en majoret tes van de Springbokken op. 29 september Om 12 uur laat de volksdansgroep uit Soest zien wat zij in haar mars heeft, en hoopt dat het publiek hieraan mee doet. De bewoners van Nieuwenoord uit Baarn hebben een eigen drumband die om 14.30 uur een uitvoering geeft, wat zeker de moeite waard is om te horen. Alle optredens worden aange kondigd door een echte DJ die tevens voor de achtergrondmuziek zorgt. DeE.H.B.O. staat de hele dag belange loos paraat om bij eventuele ongeluk jes hulp te bieden. Om 16 uur wordt de dag afgesloten door dezelfde kinderen die ook de opening verrichtten. De wijze waarop de opening en de sluiting gebeuren blijft nog een verrassing. Overal in Soest en Soesterberg hangen posters om de aandacht te vestigen op de KINFO. De posters zijn evenals de stickers en de bewegwijzering gedrukt in de kleuren van Soest, dus geel/ groen. Zoals al is vermeld vindt de KINFO'79 plaats in de openbare lagere school Overhees aan de Willaertstraat 43 te Soest, (in wijk Overhees). De Stichting Jeugdzorg Soest zorgt voor bewegwij zering door geheel Soest zodat de school voor een ieder makkelijk te vinden is. De deelnemers hopen op een grote belangstelling. De toegang is gratis. Deelnemers L.O.M. School, Revalidatiecentrum en Mytylschool „De Trappenberg", Stich ting Peuterspeelzalen, Stichting Jeugdzorg, Scouting Soest, Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Speel-o-theek Eemland. De Blauwe Vogel, Eemer- oord, Veiligheidsinstituut, Werkgroep Kind en Ziekenhuis, Schoolartsen- dienst, Schooltandverzorging, Logope diste, Schoolpsychologische dienst, Ver. Spierdystrofie Ned, Nier Stichting Nederland, Diabetes Ver. Ned., Epi lepsie Bestrijding, Nederlands Astma Fonds Ver. van Ouders van Geestelijk Gehandicapte Kinderen, Ned. Vereni ging Autisme, Werkgroep Buitenland se Werknemers, Oppascentrale Ouders van Gehandicapten, Lager Onderwijs, Afdeling Welzijn, Gemeente Soest, Kruisvereniging Soest. GERARD PAUL Toen Martijn (10 jaaron deugend was geweest kreeg hij strafwerk van de juffrouw, dat hij op creatieve wijze tot een boemera ng wist uit te werken. De opdracht was om een opstel te schrijven onder de titel: Als ik rijk was, dan... Verongelijkt over het hem aan gedane- "onrecht" pruttelde hij: "Als ik rijk was, dan kocht ik een geweer om U dood te schieten, maar dat hadden ze niet. Daarom kocht ik een mitrailleur om U dood te schieten. Die kostte f 200,-, maar dat kon best van de acht tien miljoen d richonderd vijfen- dertigduizend achthonderddrie gulden en vijfenzeventig cent, dus had ik nog achtticnmiljocn d riehond e rd vijfend e rti gd uize nd zeshonderd drie gulden en vijf enzeventig cent over. Er kwamen bedelaars aan de deur. Het waren er drie. Iedere bedelaar kreeg vijf gulden drieëndertig, dus was ik vijftien gulden negenennegentig kwijt. Ik werd vastgepakt en omhelsd. Toen ze weg waren ging ik naar de bank om mijn rente af te halen, dat was 10%, dus kreeg ik éènmiljocn achthotidcrd- drieëndertigduizend vijfhonderd- achtenvijftig gulden ca zeven- enzeventigzeshonderdste cent. Ik werd later van alle rente zo rijk dus liet ik een geld- pakhuis van goud bouwen. Het geldpakhuis was 10 meter bij 10 meter bij 10 meter. Elk muntje was een kubieke centi meter, dus reken zelf maar uit hoeveel muntjes er in zaten. Jaren later stonk ik ia het geld. Ik liet er nog een pak huis bij bouwen van honderd cub. Toen had ik zoveel geld dat ik geen zin meer had om de juf dood te schieten. Door het algemeen bestuur van het bejaardencentrum „Molenschot" is mevrouw E. E. Vischer-Diepgrond be noemd tot directrice Mevrouw Vischer was tot nu toe adjunct-directrice en hoofd van de verpleging. Vrijdag a.s. 28 september om 13.30 uur begint in het Baarnse gemeentehuis een openbare vergadering van de schoolpsychologische dienst. De tien punten tellende agenda vermeldt ondermeer de aanstelling van de heer S.Rambali ais consulent voor anders talige kinderen. Aan de orde komen verder een begrotingswijziging, een wijziging van de bezoldigings- en ver goedingsregeling en de vaststelling van het jaarverslag over 1978. /Vi. G. van ROUWENDAAL~ r Burg. Grothestr. 11a Soest - Tel. 02155-16467 ALLEEN DONDERDAG ALLEEN DONDERDAG ALLEEN DONDERDAG JONG DEZE WEEK 500 GRAM 6.98 KILO voor KILO 500 GRAM van 3.58 voor Zie onze advertentie Zie onze advertentie 7je onze advertentie Heel eenvoudig: dat is een levens verzekering die vader en moeder allebei verzekert. Moet dat nou? Ja. Want als vader overlijdt, moet er geld komen. Om de terugval in de inkomsten zo goed mogelijk op te vangen. Maar als moeder wegvalt, moet er óók geld zijn. Want anders kan vader de hoge kosten van huis houdelijke hulp niet betalen. En dan worden de kinderen de dupe. Zo'n polis die vader en moeder allebei verzekert is niet duur. En het aardige is, dat er bij leven en welzijn, als vader 65 wordt, een bedrag op tafel komt dat doorgaans hoger is dan alle betaalde premies samen. Als u ons even belt, komen we praten. Natuurlijk liefst als u dan alle bei thuis bent. Demmers en de Wotff b.v. Torenstraat 17 - Soest Tel. 02155-15451

Soester Courant | 1979 | | pagina 1