Wijkcentrum "De Borg" een gezelligheidsgebouw bij uitstek Eend 3R (ER. TRA JT PROGRAMMA Prinses Beatrix opent /oor de :keu van de i levens- zoeker, itrekt. lagsena- d te praten voor ge- 2-liters lensen die een 15,6 bij issend: 15.390,-. gunstig Opening Dorpshuis "De Borg" op 5 en 6 oktober 1979 24 25 Soester Courant van woensdag 26 september 19*39 25 - het moeilijkste kwam de beslissing van C.R.M. af, maar op 14-10-1977 werd bericht, dat in principe mede werking werd verleend, maar eerst op 16-12-1977 werd het licht op groen He belangrijkste data waren daarna: in maart 1976 werd de keuze gemaakt met welke architect in zee gegaan zou worden: het werd de heer Kalfs- beek, een geweldige vormgever, na een aantal aparte gesprekken met de diverse participanten, dat zijn de vaste gebruikers van het gebouw, kwam in mei 1976 het eerste schets ontwerp op 14 juli 1976 werd de Stichting W.D.C. Soesterveen opgericht als voortzetting van de werkgroep eind 1976 kwam een geweldige dom per: het aan de overheden (C.R.M. en de gemeente) voorgelegde uitge werkte schetsontwerp werd afgewe zen, omdat het te groot ca. 5000 m vloeroppervlakte) en daardoor te duur was; ,„W(in nadat deze tegenslag was verwerkten er op korte termijn een nieuw om werp was opgesteld, werden in mei 1977 de subsidieverzoeken naar C.R.M., de provincie en de gemeen te gestuurd; de gemeente besloot op 16-6-1977 het verzoek te honoreren en meer dan dat: besloten werd tevens dat de Stichting van de gemeente slechts de grond onder het gebouw behoefde te kopen tegen de grondprijs welke r J„ onnlo f> U/n- gezet; - na een onderhandse aanbesteding werden in december 1977 de namen van de aannemers bekend, geluk kig alle drie uit Soest - op 16-2-1978 werd de "eerste" paal door de Commissaris der Koningin in Utrecht "de grond in gejaagd"; - de eerste steenlegging vond plaats op 21-10-1978. terwijl het hoogste punt op 7-9-1978 bereikt werd - de winter 1978/79 gooide daarna weer behoorlijk roet in het eten; de op levering van het gebouw werd er ernstig door vertraagd en kon eerst op 17-8-1979 plaatsvinden; - vervolgens brak de periode van in richten aan, waarna de diverse ruimten successievelijk in gebruik genomen konden worden; - de officiële opening op vrijdag, 5 ok tober a.s. door H.K.H. Prinses Bea trix. "Als men de genoemde punten zo droog achter elkaar zet. dan is het net alsof alles vrij eenvoudig en gladjes is ver lopen. Het tegendeel is eerder waar. Vaak zijn er moeizame gesprekken ge voerd, intern, met architectenbureau, de gemeente en het Ministerie. Maar nu we zien wat er door al dat gepraat is gerealiseerd, is de geleden pijn, de gevoelde onvrede en dergelijke ver geten en voelen we ons blij en dank baar, dat wij aan de totstandkoming van "DE BORG" hebben mogen mede werken", aldus mevrouw Van Stiphout. De dank van de Stichting gaat uit naar de dienst van gemeentewerk en, de PUEM voor de gratis advi sering bij de warmte-installatie van het gebouw; de provinciale werkgroep Sociaal-culturele voorzieningen, de aannemers, het architectenbureau en een groot aantal vrijwilligers die de diverse adviescommissies van de Stichting bemanden, danwel aktief waren bij de geldwerving. Wat dit laatste betreft zei mevrouw Van Stiphout dat ongeveer de helft van de benodigde 75.000 gulden bin nen is en dat het restant nog bin nen zal moeten komen. Het gebouw is geheel volgens de be doeling van het stichtingsbestuur veel méér geworden dan een steenklomp. Bewust werd gekozen voor een pand dat als het ware afgekeerd staat van de wijk, maar er toch bij hoort. Het lijkt aan de straatzijde een afgesloten geheel, door de vijver, maar nodigt uit naar de andere zijde te gaan. Naar de opvatting van het stichtingsbestuur geeft het een gevoel van ouderwetse gezelligheid, een gevoel van erbij wil len horen, van herkenning en van nieuwsgierigheid; een gevoel van zich geborgen weten. "De Borg", aldus mevrouw Van stip hout "staat voor meerdere beteke nissen. Het is een gebouw waar je heen vlucht als je je bedreigd voelt; het Zij sprak de hoop en verwachting uit dat het centrum een begrip zal worden voor heel Soest en niet alleen voor de bewoners van de wijken Overhees, Smitsveen en Klaarwater, waar het in eerste instantie toch voor is neer- Circa 5V2 miljoen gulden heeft het wijkcentrum "De Borg" in Overhees gekost, basketbal en badminton. Het is het duurste gebouw dat in Soest voor de gemeenschap met gemeen- °er/reLnelSeLSdLtPtaUonawLr2op schapsgeld werd gebouwd, maar het is voorlopig ook het mooiste gebouw dat we nog eens 50 man kan plaatsnemen. De rijk zijn en bovenal een bijzonder gezellig gebouw waar van alles in te doen is. ^aée^dLsv"oeVreDeazLïiTmëf^ Vrijdag 5 oktober a.s., 's morgens om 10.30 uur, zal H.K.H. Prinses Beatrix het vouwwand van het R.K.kerkgedeelte --- gescheiden. Op hoogtij-dagen kan de zaal bij de kerk getrokken worden. De bowlingbanen zijn tegelijk te ge bruiken door 36 spelers; zes per baan. De huurprijs wordt per uur 's morgens 17,50; 's middags 20 gulden en 's avonds 25 gulden. De foyer van het dorpshuis is geopend van 's morgens half negen tot 's avonds twaalf uur. Er is een ruime bar, maar er wordt niet "bediend". In het dorps huis staat ook een biljart, dat eveneens per uur is te huren. Bij de ruimten voor het maatschap pelijk werk en de fysiotherapeut is een grote wachtkamer. De bibliotheek is uiterst modern in gericht met ruime leeshoeken zowel voor de jeugd als voor ouderen. De leiding is in handen van mevrouw H. Westerhof die één assistent krijgt. Er komt een ruime documentatiehoek; een leespatio en een documentatiecen trum voor de jeugd. Het boekenbezit is momenteel 10.000 banden en het streefbezit 20.000. "De Borg" is de derde vestiging van de Stichting Openbare Bibliotheek. Een grammofoonplaten-uitleen komt er niet; daarvoor zal men naar de bi bliotheek aan de Abert Cuyplaan moeten. De Stichting Peuterspeelzalen is ge huisvest in een multifunktionele ruim te, tesamen met Artishock. De speel zaal is 5 ochtenden per week open en kan 40 kinderen ieder twee ochtenden ontvangen. De leiding is in handen van twee ervaren peuterleidsters. De ouders worden zoveel mogelijk bij de gang van zaken betrokken. officieel openen. Alles is dan in bedrijf, zodat de Prinses een goed beeld kan krijgen van het functioneren van het wijkcentrum. Na haar vertrek volgen de toespraken. De Borg is zowel de openingsdag als de daarop volgende zaterdag voor iedere Soester te bezichtigen. Er zijn programma's gepland met aktiviteiten voor jong en oud. In een persconferentie liet de voorzitter van de Stichting dorpshuis De Borg, mevrouw M. van Stiphout-Croonenberg, de bewogen geschiedenis van het wijkcentrum nog eens de revue passeren. Bij de vast stelling van het globale be stemmingsplan Overhees in 1911 werd een stukje grond ge reserveerd bij "bijzondere be stemming ten behoeve van een rnulti- functioneel gebouw Niemand dacht toen aan het riante pand dat er nu staat; eerder overwoog men een gebouw zoals het Soesterbergse Dorpshuis. Het duurde daarna tot 1974 voordat er wat schot in de plannen kwam en pas in 1975 werd een werkgroep gevormd bestaande uit verte genwoordigers van de Raad van Kerken (in 1976 vervangen öoor een vertegenwoordiger van de Joannes-parochie)de openbare leeszaal en biblio theek; de Stichting Peuter speelzalen; de kunstenaarsver- eniging Artishock; de Stichting Lichamelijke Opvoeding en Sport; de Stichting Maatschap pelijke Dienstverlening; de Soester Gemeenschap; de ge meente en vanaf 1976 de wijk- i'ereniging Overhees. Inrichting Bij diverse gelegenheden vermeldden wij reeds wie en wat er in "De Borg" gehuisvest is. Dat zijn de bibliotheek (het pronkstuk van het gebouw)een fysiotherapeut; maatschappelijk werk; de bowlingzaal (per baan te huur per uur)de peuterspeelzaal; het dorpshuis-gedeelte; de grote toneel zaal met balkon en de R.K.Joannes- parochie. Op de bovenetage zijn twee vergader zalen; een donkere kamer voor ama teur-fotografen (met groepjes te huur) en een magnifieke gymnastiekzaal. Het gehele gebouw is makkelijk be reikbaar voor gehandicapten. Zo is er een lift in en een aparte douchege legenheid. De gymzaal is ook bruik baar voor bokswedstrijden. Er is een tribune en er zijn meerdere "ringen" te plaatsen. Uiteraard kan de zaal ook gebruikt worden voor volleybal. werd gerekend voor de sociale wo- vlucnt ais je je oecreiga voeu; nei wera gereaenu v staat borg voor tijdverdrijf en de ningbouw; de beslissing van de provincie werd genomen op 21 juli 1977 zekerheid anderen moeten". te kunnen ont- Vrijdag: 10.30 uur Officiële Opening door H.K.H. Prinses Beatrix Rondleiding, toespraken e.d. 13.30-15.45 uur Open Huis voor leerlingen van de kleuter- en basisscholen. 19.00 uur Inspelen Orgel R.K. Pastoraat 20.00-24.00 uur Open Huis met aktiviteiten en/of informatie door participanten Feestavond m.m.v. Volksdansgroep, Boerendansgroep, Turkse Dans- en Muziekgroep, Joegoslavische Dansgroep, Animato. Zaterdag: vanaf: 09.00 uur Sportinstuif 10.00 uur Openstelling Bowling Open Huis Participanten Tekenwedstrijd N.M.S. Demonstratie Drumband en Majorettes Springbokken 14.00 -16.00 uur Voorstelling Grote Zaal. 20.00 - 24.00 uur Amateurfestival Na afloop dansen. Vijver Lang is er gediscussieerd over de aan leg van de vijver. Aanvankelijk lag het in de bedoeling een waterpartij rond het hele gebouw aan te leggen, maar uiteindelijk heeft men de "af ronding" beperkt tot een vijver aan de zijde van de Willaertstraat. Er werd wat dat betreft overeenstem ming bereikt met de wijkvereniging. De vijver krijgt een aflopend talud met als hoogste diepte 30 centimeter. Rond het water wordt moeilijk door- dringbare beplanting aangebracht. Vanuit het gebouw kan men op een houten terras bij de vijver zitten. Parkeren In totaal komen er 120 parkeerplaatsen voor auto's. Zij zijn praktisch rond het hele gebouw gesitueerd. Men heeft drie man in vaste dienst en er kan teruggevallen worden op drie part-timers. Opvallend is wel dat het gebouw niet voorzien is van dub bele beglazing. De stichtingskosten mochten de 1300 gulden per vierkante meter (inclusief de inrichting) niet te boven gaan. Wel zijn de muren geïso leerd. Tentoonstellingen Het gebouw leent zich uitsluitend voor tentoonstellingen. Van 1 tot en met 19 oktober zal er een expositie van kleurenfoto's worden gehouden. Deze tentoonstelling wordt georganiseerd door de groep kleurvergroters van het rayon Utrecht-'t Gooi van de Ne derlandse Amateur Fotografen Vereni ging in samenwerking met de foto- klub Soest. Het is de eerste keer dat er in dit rayon een tentoonstelling van uitsluitend kleurenfoto's wordt ge houden. 17,18 en 19 november wordt er in het gebouw een nationale post zegeltentoonstelling gehouden met op zaterdag 17 november een grote lande lijke ruilbeurs. Ingebruikneming orgel Op vrijdag 5 oktober pm 19.00 uur zal in de aanééngesloten dagkerk van de Joannesparochie en grote zaal van De Borg het nieuwe orgel van de Joannes- kerk in gebruik genomen worden. Na een korte demonstratie en over dracht van het orgel volgt een kamer concert van ongeveer drie kwartier door een ensemble dat is samengesteld uit docenten aan de Stichting Verenig de Muzieklycea te Hilversum. De di- rekteur van deze stichting, de orga nist Ton van der Meer. is nl. als extern adviseur betrokken geweest bij de aanschaf van het orgel. Volgens de traditie in de orgelwereld komt de adviseur de eer toe om het instrument voor de eerste keer in het openbaar te laten klinken. Ton van der Meer wordt hierin bijgestaan door An- nemiek van Riemsdijk en Wouter Heering (viool). Gerard Thomassen (cello) en Jan Lieste (contrabas). Het programma vermeldt werken voor orgel-solo van Zipoli, J.S.Bach en Langlais; voor ensemble het orgeicon- sert opus 4 nr. 6 van Handel en en kele kerksonateV van W.A. Mozart. De toegang tot het concert is vrij. Hoewel het mechanische pijporgel over drie klavieren (waaronder een koppelklavier), een vrij pedaal en tien registers beschikt, is het door zijn nauwe mensuren en compacte bouw in feite een uitgebreid koororgel. Het is gebouwd door Kerkorgelbouw Pels Van Leeuwen te Waardenburg. Bij de bouw is variatie het uitgangspunt geweest boven akoestische draag kracht. Gelukkig lijkt op dit laatste punt de zaalruimte van De Borg pret tig te gaan meewerken. Prinses Beatrix opent vrijdag 5 oktober a.s. om half elf het dorps huis "De Borg" in de wijk Overhees. Daarna volgt een rond leiding door het magnifieke gebouw dat volop "in bedrijf" zal zijn. Na haar vertrek volgen de toespraken. Artishock Vrijdagochtend: Demonstratie en informatie over de kursus "van alles wat" door de docent Herbert Schouten. Vrijdagmiddag: Poppenkastvoorstellingen door de groep "DIJN" voor de kleuterscholen. Vrijdagavond: Informatie over de kursus textiele werkvormen door de docente Inger Blom en de kursus edelsmeden door de docent Frank de Melker. Zaterdagochtend Informatie en demonstratie van de kursus bloemschikken door de docente Moni Post. Vanaf 10.30 uur openbare yoga-les door de docent Prem Arifo. Zaterdagmiddag: Informatie over de kursus ruimtelijk vormen door de docent Herman Joos- ten. De kursus "moeder en kind" door de docente Ike Schouten en de kursus "van alles wat" door de docent Her- bert Schouten. Tevens zal de ballet docente Els Couwenberg om plm. 15.00 uur twee maal een korte demon stratie geven met haar leerlingen. Zaterdagavond: Indien nodig is er iemand van de administratie aanwezig om informatie te geven. Sportzaal Vrijdagavond: Badmintoninstuif door "Selby" vanaf 19.30 uur, met om plm. 21.00 uur een optreden door een aantal Nederlandse topspelers, t.w.: Rob en Piet Ridder, Herman Leidelmeijer en Guus v.d. Vlugt. Zaterdagochtend 09.00-12.00 uur sportinstuif. Zaterdagmiddag Basketbalwedstrijdi en Zaterdagavond 20.00-21.00 uur demonstratie boksen m.m.v. de heren A. van Engelen, E. en K. Scheffers. A. Vastenburg, J. van Loenen. 21.00-22.00 uur demonstratie Taek wondo. i ft

Soester Courant | 1979 | | pagina 25