OD IES mensenleven L 0.79 3.19 .0.99 1.25 *4.25 15.90 1.69 4.79 1.49 1.98 5.45 1.59 3.59 1.49 1.95 1.89 0.85 5.98 1.79 i voor de ;er? t het is de moeite i met een winkel- rnele kwaliteit is et 27 oktober 1979 ppen één zegeltje 46 zegeltjes ont- erveringscheque, ode van 1 t/m 5 mboter-amandel- Van Dam. Halen of spaarkaarten, paarkaarten. hoe Soester Courant van woensdag 26 september 1979 Tijdens E.H.B. O. -oefeningen wordt de werkelijkheid zo realistisch mogelijk nagebootst. Rie van Herwaarden en de E.H.B.O. Op een uitzondering na is in dit ver haal de naam van de E.H.B.O. nog niet ter sprake gekomen, terwijl het 50- jarig lidmaatschap van Rie van Her waarden de aanleiding voor dit ai tikel is. Wie de rol van Rie van Herwaarden binnen haar Soester E.H.B.O. wil leren kennen en begrijpen kan er niet om heen ook kennis te nemen van de andere kant van de medaille. Haar persoonlijkheid en dienstbaarheid in het dagelijks leven kan niet los worden gezien van iets dat meer is dan zo maar een hobby. Bewogenheid met medemensen was er namelijk ook de oorzaak van dat zij in 1929, op 23- jarige leeftijd lid werd van de Soester E.H.B.O. Vertelt Rie van Herwaarden: "De E.H.B.O. in Soest werd opgericht in 1927 door Willem Hilhorst, directeur van de Coöperatie, het bedrijf waar ik werkte, en de oude dokter Rupert. Het was een organisatie die mij boeide. In de Coöperatie zag ik de onmacht van de mensen wanneer er ongeluk ken gebeurden. Soest was in die tijd ook al een typische "doortrekplaats" Burgemeester mr. S.P.Baron Bentinck speldt mevr. van Herwaarden de gouden ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op, t.g.v. haar 1^0-jarig lidmaatschap in 1969 van de Soester E.H.B.O. Eerste hulp bij ongelukken Met centjes stuivertjes en dubbeltjes werd deze E.H.B.O.-ambulance in de vooroorlogse jaren door de Soester bevolking bij elkaar gespaard. en ondanks het betrekkelijk geringe verkeer waren er relatief gezien toch vrij veel ongevallen. Met de komst van de E.H.B.O. nam het aantal ongeluk ken natuurlijk niet af, maar we konden de grote en kleine slachtoffers beter helpen. Twee jaar na mijn - komst kwam de eerste echte ambulance. Daarvóór deed een oude vrachtwagen dienst voor ziekenvervoer. Dat leek na tuurlijk nergens op, maar we hadden niet anders. Mej. Hille, de latere me vrouw Voerman, vroeg mij in een com missie zitting te nemen die als taak had de gelden voor een nieuwe ambulance bijeen te brengen. Uit de opbrengst van loterijen en feestavonden kwam een bedrag van 8000,- bijeen waar voor wij een nieuwe Packard-ambu- lance konden kopen. De oude heer Alblas was de eerste chauffeur, latei- hebben Jaap Broerse en vele "Klom pen" de ambulances ook gereden. Tot 1972 was Soest de enige E.H.B.O.-af deling in Nederland die kans zag haar eigen ziekenauto's met het daarbij be horende personeel te exploiteren." Een wal zakelijke mededeling, maar cijfers geven de exploitatie van één en ander wat meer gewicht. In 1970 bij voorbeeld reed de ambulance een af stand van ruim' 21.000 km. over een totaal van 1004 ritten en werd in 129 gevallen eerste hulp bij ongelukken verleend. Van 1931 tot 1972 was het Rie van Her waarden die de exploitatie administra tief begeleidde, totdat duidelijk werd dat een verantwoorde exploitatie door zelfs onbezoldigde E.H.B.O.'ers niet meer haalbaar was. Niet zonder wee moed nam men het besluit de ambu lances aan de gemeente Soest te ver kopen en de accenten in het E.H.B.O.- werk te verleggen. Rie van Herwaarden: "Het was een voudig pure noodzaak. We begonnen met een ambulance die 8000,- kostte, in 1971 was een bedrag van een halve ton onvoldoende om een nieuwe aan te schaffen. Bovendien moesten wij op zoek gaan naar een nieuwe behuizing voor de Soester E.H.B.O. Vanaf de op richting is het daarmee altijd een beetje sukkelen geweest. Nu zitten wij goed aan de Parallelweg, maar vanaf de oprichting zijn daaraan vooraf ge gaan: de oude Mavo aan de Prins Bernhardlaan - het gebouw aan het Witte Paardestraatje - De Gouden Ploeg - het St.Josefgebouw en de ves tiging aan de Pieter de Hooghlaan. Geld was en is er altijd voor de E.H.B.O. nodig. Ook al hebben wij 300 betalende leden en een veelvoud van dit aantal donateurs, financieel rond komen we nooit. Het maakt mij ver drietig en boos. kortom ik vind het onbegrijpelijk, dat de gemeente Soest ons jaarlijks niet meer dan een be drag van 150,- aan subsidie wenst te geven. Dag en nacht zijn wij als E.H.B.O. voor alles en iedereen in Soest beschikbaar, en dan ieder jaar zo'n fooitje krijgen". Beter te spreken en heel wat opgewekter zijn de ge luiden die wij noteren als de belang stelling van de Soester bevolking voor haar E.H.B.O. ter sprake komt. Rie van Herwaarden: "Onze cursussen zijn voor een heel seizoen volgeboekt. Met de beste wil van de wereld kun nen wij er niemand meer bij hebben. Dat is toch wel een bewijs dat de E.H.B.O. de mensen in Soest aan spreekt". Minder te spreken is Rie van Her waarden over de propaganda-akties van "concurrent" Het Rode Kruis. "In tegenstelling tot de E.H.B.O. geeft het Rode Kruis een kosteloze cursus, maar men vergeet erbij te vertellen welke verplichtingen de cursist aan gaat t.a.v. de kleding, in tijden van rampen en de duur van de opleiding. Bij ons kost het geld (overigens maar het schijntje van 80,- per cursus) maar er'staat geen énkele vérplicHting tegenover." Ter sprake komt de verklaring, waaruit de belangstelling van mensen voor de tegenwoordige E.H.B.O. voortkomt. "In de tegenwoordige tijd zien de mensen veel ongelukken gebeuren. Niet alleen op kantoor of in de fa briek, maar vooral tijdens vakanties en op de grote drukke verkeerswegen. De mensen realiseren zich dat ze met1 een E.H.B.O.-diploma in sommige ge vallen iets minder machteloos zijn, en daardoor voor een ander en zichzelf iets kunnen betekenen. De cursisten zijn vogels van allerlei pluimage. Zijn ze geslaagd dan zwermen ze uit naar fabrieken, zijn te vinden bij alle sport evenementen, ze zijn in staat een mensenleven te redden." Onderscheiding Rie van Herwaarden werd tien jaar geleden t.g.v. haar 40-jarig lidmaat schap door haar Soester E.H.B.O.- vrienden en Burgerlijke Overheid uit bundig gehuldigd. Ze ontving ter gele genheid daarvan de ere-medaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau en de zilveren dr. C.J.B.Tilanus-legpenning. Aan een nieuwe huldiging valt straks niet te ontkomen. Komt er in het leven van de gouden jubilaresse ooit nog een dag dat de Soester E.H.B.O. niet meer van haar vrijwillige diensten gebruik kan maken? Rie van Herwaarden: "Ik heb al een paar keer laten doorschemeren dat het oude eruit moet. Nieuw en jong bloed moet een kans krijgen. En natuurlijk ben ik in de omgang ook geen gemak kelijke, hoewel mijn bestuursleden dat ontkennen. Als ik mijzelf zou moeten karakteriseren, dan ben ik er niet ver naast wanneer ik mijzelf een "kalte- kop" noem. Als iets mij niet aanstaat dan weet ik dat ik nogal bruut kan reageren. Dat was vroeger zo. en dat zal wel blijven ook. Aard van het beestje. Alleen bereik ik over het alge meen wel het effect dat mij voor ogen staat. Wat het allemaal in de toekomst zal gaan worden weet ik niet. of mis schien weet ik het wel. maar het E.H.B.O.-bestuur heeft er in de eerste plaats recht op dat van mij te horen. Vervelen zal ik mij in ieder geval nooit. Ik zing en bridge bij de be jaarden, handwerk graag en admini stratief ben ik ds. J.Smit een beetje tot steun, en vergeet mijn werk voor de E.H.B.O. niet. Tot april '80 blijf ik in ieder geval nog aktief •Rie van Herwaarden, een leven zonder Ë.H;fe.O. is nauwelijks voor haar denk baar. Straks zal haar trouw - inzet en medemenselijkheid in alle toonaarden worden bezongen. "Weet U", stelt ze, „wat zo vervelend is op zo'n dag? Mensen die veel meer in die vijftig jaar hebben gedaan dan ik worden ver geten. Ik wil al die sprekers een streep je voor zijn en daarom noem ik graag de narnen van de voorzitters die de E.H.B.O. in Soest hielpen grootmaken. Dat zijn: Oude dokter J.A.H.Rupert - dr. W.J.Schutte - dr.H.J.de Vos - de heer H.E.J.Smit (de enige niet-artsl - dr.P.Donker en dr.J.H.H.Overbeek. Vergeet ook de docenten niet zoals dr. H.J.Stroband - C.J.Rip en mijn huisarts dr.J.Kuipers". Met de zeker heid dat ze met het noemen van andere namen de aandacht heeft afge leid, blijft toch de zorg en spanning bestaan over wat haar straks zelf aan allerlei feestelijks te wachten staat. Daarover nadenkende komt ze tot de geruststellende conclusie: "Acht. het zal wel meevallen. Wie komt er nou naar een mens van 73 jaar kijken die 50 jaar E.H.B.O. achter de rug heeft?" Rie van Herwaarden moet zich maar op een "teleurstelling" voorbereiden. Die belangstelling zou terecht wel eens kunnen "tegenvallen", en dat is na zoveel jaar oprechte trouw heel be grijpelijk en verdiend. JAN LEIJENDEKKER Bij de Burgerlijke Stand in Soest werd zij 73 jaar gele den ingeschreven onder de naam Marretje van Her waarden. Op school werd de roepnaam Rie, in de be schutte omgeving van het ouderlijk huis werd ze Zus genoemd. Rie van Herwaarden gaat op 73-jarige leef tijd, zeer binnenkort, feestelijke dagen tegemoet. Oktober is de maand dat ze het feit herdenkt vijftig jaar lang onafgebroken als lid van de Soester EHBO zich voor de naaste te hebben ingezet. Een gebeu- tenis die in de landelijke E.H.B.O.-afdelingen als een uniek feit wordt ervaren. Aanleiding voor de redaktie van de SOESTER COURANT met "Marre tje" - "Zus" en "Rie" van Herwaarden te praten over haar veelbewogen leven. aan het Kerkpad gehuisvest. Ruim 25 jaar heeft Rie van Herwaarden, met de accuratesse die haar eigen is, zich in gezet voor het werk van de vier Ne derlands Hervormde Gemeenten in Soest. In intieme kring werd haar zil veren jubileum als bureauhoudster van de N.H.Kerk gevierd. Een jaar of wat later kreeg zij bij haar afscheid een grootse afscheidsreceptie door haar werkgevers aangeboden. De toenma lige voorzitter van het college van kerkvoogden, de heer H.G.Odenboom zei bij dit afscheid o.m.: "Met L'w vertrek overlijdt het kerkelijk bureau op de wijze zoals U Jat deed. Wij hopen echter nog lang een beroep op Uw kennis te mogen doen." Een beroep dat niet tevergeefs werd gedaan. Sinds 1971 is zij tot zeer recente datum voor "haar Kerk" ook onbezoldigd aktief geweest. Begin '71 is haar leven wezenlijk gaan veranderen. Ze is zoals ze het zelf noemt "gaan leven". Er zijn heel wat slapeloze nachten vooraf ge gaan aan haar besluit de woning aan het Kerkpad te verkopen. Pas op 72- jarige leeftijd vond ze het een verant woorde transactie. Mensen die zich in dienst stellen van anderen hebben, wanneer ze 't goed en oprecht doen. weinig of geen tijd om aan zichzelf te denken. Zo ook Rie van Herwaarden. Bij haar afscheid van het Kerkelijk Bureau Soest verdiende ze in '71 voor een full-time job een maandsalaris van 900,-. A.O.W. en een zeer be scheiden pensioen hebben na haar af scheid vele jaren de materiële kant van haar leven gevuld. Als het gesprek op dit onderwerp komt valt het op dat Een vertrouwde naam De naam v. Herwaarden heeft al gene raties lang in Soest een vertrouwde klank. Toch zijn de Van Herwaardens van oorsprong geen Soesters. De stam boom van de Van Herwaardens is ge plant in het Betuwse Asperen. Het fraaie familiewapen dat een.opvallen*" de plaats in Rie's woning heeft, maakt dat duidelijk. Grootvader en vader Van Herwaarden hebben als veehandelaren het grootste deel van hun leven door gebracht in en rond DE DRIE RIN GEN. Zus v. Herwaarden was in deze omgeving weinig te zien. Tot haar elfde jaar ondervond ze de weerslag van een zwakke gezondheid, dat in tegenstel ling tot haar broer "reus" Bram. Ook hij bleef echter niet in de omgeving van DE DRIE RINGEN. Werd predi kant, deed dienst in Nieuw- Guinea en is nu geestelijk verzorger in de gevangenissen van Vught en Den Bosch. Opvallende overeenkomst: zowel de één als de ander hebben een groot deel van hun arbeidzame leven in dienst van de medemens gesteld. In veler ogen misschien buitenbeentjes, maar dan wel met het hart op de goede plaats. Broer en zus zijn in de loop der jaren door de omstandigheden wat uit elkaar gegroeid. Zijn werkzaam heden concentreren zich vooral in het week-end, Rie daarentegen had en heeft tijdens de weekdagen de handen vol. Het zijn de kinderen van predi kant Bram die de contacten tussen broer en zus regelmatig in stand houden. Hoe het verder ging Terug naar de tijd dat Rie van Her waarden haar toekomst nog moest be palen. Op 12-jarige leeftijd ging zij naar de Handelsdagschool in Amers foort, behaalde er na vier jaar studie haar diploma. Had snel in de gaten dat, zeker in die tijd, één diploma ontoereikend was en bekwaamde zich in de avonduren verder in handelsvak ken. Hield het drie maanden bij een Baarnse drukkerij uit en kreeg toen toestemming van haar vader naar een andere werkkring uit te zien. Rie van Herwaarden over die periode: "Ik heb mij altijd op het standpunt gesteld dat de mensen mij geen knol len voor citroenen moeten verkopen. De baas van de drukkerij had mij in het vooruitzicht gesteld dat ik wat journalistiek werk mocht doen. Ik heb hem aan die afspraak meerdere malen herinnerd, maar er kwam nooit iets van terecht. Dag 25 gulden die ik er iedere maand verdiende, maar het kon mij niets schelen. Afspraak is af spraak. Een nieuwe baan zoeken was in die tijd niet eenvoudig. Uiteindelijk kreeg ik er één in Soest bij de Co- operatie van de Landbouwvereniging. Er waren honderd sollicitanten', en ik werd het. Dat had ik vooral aan mijn vader te danken. Op de Coöperatie deed ik hoofdzakelijk de boekhouding. Ging toen in die tijd al met zeer veel geld om. Vader was natuurlijk in deze kringen geen onbekende, maar ik kon er toch alleen komen als hij zich in financieel opzicht voor mij garant stel de. Vandaag kijk je vanzelfsprekend vreemd tegen zoiets aan, maar in die tijd was dat heel normaal. Tot 1943, zestien jaar lang, heb ik er gewerkt. In die periode nog veel diploma's ge haald. Dat was noodzakelijk om thuis in financieel opzicht ook te kunnen helpen. Vader was in 1939 gestorven, moeder was bijna blind, mijn broer was als student tijdens de oorlogs jaren ondergedoken. Het kwam dus wel allemaal een beetje op mij neer. Wanneer ik dan ook nog vertel dat mijn salaris in 1943 niet meer dan 75.- per maand was dan kan iedereen be grijpen dat 't moeilijke tijden waren. Rie van Herwaarden, zestien jaar lang, de meest toegewijde kracht van de Coöperatie. Opgegroeid in een gezin waarbij het principe dat je je dienst baar moest maken aan mensen en kerk voorop stond. Vader van Herwaarden had in die tijd het kostersambt van de Oude Hervormde Kerk als ere-baan- tje. broer Bram liet zich tien jaar in dezelfde kerk als gewaardeerd orga nist beluisteren. Nieuwe start na de oorlog Evenals aan het eind van de zeventiger jaren lagen ook vlak na de oorlog de baantjes niet voor het opscheppen. De woningnood was er de oorzaak van dat er beslag dreigde op Rie's huis aan het Kerkpad. Na de dood van haar ouders, moeder van Herwaarden stierf op oudejaarsavond '45, vond de plaatse lijke overheid dat Rie van Herwaarden over een te grote woon-en leefruimte beschikte. "Daar hadden ze", meent Rie van Herwaarden, "volkomen ge lijk in." Rie trad in dienst van het na de oorlog opgerichte Kerkelijk Bu reau Soest en dankzij een voorstel van de toenmalige direkteur van het sana torium Zonnegloren werd het kantoor van de nieuwe organisatie in de woning Mevr. M. van Herwaarden zij, ondanks haar bescheiden levens wijze, er een opvallende levensfiloso fie op nahoudt. Rie van Herwaarden: "Vergeleken met vroeger vind ik de mensen tegenwoordig zo ondankbaar. Ze zijn snel geraakt, ze weten alles beter. Van spaarzin is bijna geen sprake meer. en daardoor komt het dat een ander altijd noodgedwongen in materieel opzicht voor een ander moet zorgen. Sinds kort heb ik mijn huis verkocht. Als ik het ongeluk heb niet meer voor mijzelf te kunnen zor gen dan moet ik, omdat ik zuinig ben geweest, alles afstaan wanneer ik in een bejaarden- of verzorgingshuis word opgenomen. Dat klopt toch niet. Na het vertrek, noodgedwongen door de oorlogsomstandigheden, bij de Coöperatie wijdde Zus van Herwaar den zich aan de zorg van een ernstig zieke moeder. Daarover vertelt zij: "De oorlogsjaren waren natuurlijk moeilijk, maar vergeleken met de mensen in bijvoorbeeld de randstand Holland hebben wij het niet slecht ge had. Echt honger hebben we niet ge kend. Het was heerlijk om ook nog iets voor anderen te kunnen doen. Het is gelukkig dat mijn moeder niet alles heeft geweten. Het mens zou geen leven hebben gehad. Tussen het nor male werk door heb ik met illegaal werk fijne dingen kunnen doen. Dat kon ondermeer omdat we de beschik king hadden over de ambulance van de E.H.B.O." Wanneer wij informeren of voor dit werk na de oorlog van overheidswege in één of andere vorm iets aan erkentelijkheid is opgebracht dan wordt het even stil. Een stilte die wellicht een beetje verdriet of te leurstelling zou kunnen betekenen. "Weet U wat 't is", zegt Rie van Her waarden, "ik ben niet zo'n mens die wat dat betreft op de voorgrond zal treden. En erom vragen, dat nooit."

Soester Courant | 1979 | | pagina 9