Wijkcentrum zonder make-up VERBETERD PROGRAMMA Vrijdag a.s. - 's morgens om 10.30 uur, zal H.K.H. Prinses Beatrix de nieuwste aanwinst van Soest, het Dorpshuis en Wijkcentrum "De Foto Herman van Dam Borg" officieel openen. Een week geleden heeft U in de Soester Cou rant kunnen lezen wat "De Borg" straks allemaal te bieden heeft. Vandaag een exclusief vraaggesprek met Milly van Stiphout-Croonen- berg, de vrouw die, meer dan wie ook in Soest en omgeving, aan de wieg van "De Borg" heeft gestaan en het volwassen heeft gemaakt. Milly van Stip hout- Croonenberg "Op welke wijze kwam «en financieel akkoord tot stand" "Heeft de burgerij van Soest de gevraagde "con tributie" voldaan?" Opening Dorpshuis "De Borg" vrijdag op 5 en 6 oktober 1979 17 Soester Courant van woensdag 3 oktober 1979 17 Dorpshuis "De Borg "Wanneer is het plan ont staan dit project te be ginnen?" In 1974 is er een werkgroep gestart onder leiding van mijn voorganger, de toenmalige wethouder K.de Haan. Een werkgroep die zich in de eerste plaats ten doel had gesteld na te gaan of de gemeenschaps ruimten van de scholen niet iets groter kon worden om te komen tot een stukje "dorps huis". Dat was het allereerste begin. Allerlei Soester vereni gingen en instellingen werden uitgenodigd daarover mee te praten. Ze kwamen maar al te graag, omdat Soest op dit ter rein een vol-onontgonnen ge bied was. Na het overlijden van wethouder De Haan heb ik zijn taak overgenomen. In eerste instantie kwamen we tot de conclusie dat het gebrek aan ruimte voor verenigingen en de daaraan gekoppelde zalennood groter was dan wij ons had den voorgesteld. Eerder was over dit onderwerp al eens een nota verschenen van een stuur groep die alles op een rijtje had gezet, maar de werkelijk heid werd pas goed duidelijk toen alle in de werkgroep ver tegenwoordigde instellingen en verenigingen met hun klachten en verlangens kwamen. Heel concreet kwam toen al spoedig vast te staan dat de nieuw bouwwijk Overhees een be hoorlijk dorpshuis annex wijk centrum moest hebben waar van heel Soest mee zou kun nen profiteren. "Was iedereen in de werkgroep enthousiast over de "dorpshuis"-ge dachte?" Er werd om begrijpelijke re denen in eerste instantie ver schillend over gedacht en ge sproken. Over één zaak was men het echter in alle opzich ten eens: er moest ruimte komen. De R.K.gemeenschap die de H.Joannes-parochie vormt had natuurlijk andere motieven dan een toneelvereni ging. Er was bijvoorbeeld de kunstenaarsvereniging Artis- hock, die sinds enkele jaren al de wens te kennen had gege ven om te decentraliseren. Op hun verlanglijstje stond een aparte ruimte voor volwassen mensen en jonge kinderen. De peuterspeelzaal moest in een nieuwe wijk met jonge gezin nen, waarin verhoudingsgewijs de meeste kinderen worden ge boren, ook een onderkomen hebben. Een nieuwe wijk zon der een bibliotheekvestiging leek ook allerminst aantrekke lijk, en dan waren er natuur lijk nog de vele en begrijpe lijke wensen van de Sport stichting. Bovendien waren er rapporten van de dienst Maat schappelijke Dienstverlening Soest, waaruit bleek dat de meeste probleemgevallen zich in Overhees afspeelden. Alle maal dus verschillende belan gen, maar iedereen wel op zoek naar ruimte. "Hoe kwam men tenslotte uit op het begrip "dorps huis"?" Het begrip dorpshuis lijkt mis schien een vondst, maar is het in feite niet. Het is langzamer hand gegroeid. Wij zijn met z'n allen om de tafel gaan zitten om tot multifunktionele ruim ten te komen. Daar was bij het begin verder geen gedachte over. Het is een groeiproces geweest. Het is uiteindelijk de architect die de gedachte en het karakter dorpshuis ge maakt heeft. Vooraf zijn wij met architect Cor Kalfsbeek naar een vergelijkbaar dorps huis in Norg geweest. Daar heeft hij o.m. ruimten gecre- eerd voor verschillende disci plines, die desondanks toch een saamhorigheidsgevoel op riepen. Verder zijn wij vooraf gaan kijken naar vergelijkbare dorpshuizen in Haarlem, Hou ten, Schalkwijk en Eindhoven. Het dorpshuis in Norg heeft tenslotte model gestaan voor hetgeen in Soest "De Borg" heet. Vanaf de dag dat wij met z'n allen wisten wat wij wilden is er werkelijk eindeloos met C.R.M. gesproken, het minis terie waar veel geld vandaan moest komen. Binnen de Raad in Soest zijn er ook vele uren aan besteed. Plannen maken, en plannen realiseren zijn uit eindelijk twee totaal verschil lende zaken. Dat werd vooral bij C.R.M. spoedig duidelijk. Groot enthousiasme voor de plannen, maar de eerste schet sen en begrotingen lagen nog niet op tafel in Den Haag, of ook de problemen dienden zich aan. Problemen die vooral be trekking hadden op de opper vlakte van het project. Men vond het namelijk veel te groot op basis van het aantal in woners en op basis van het multi-funktioneel gebruik. In het oorspronkelijke plan dat wij hadden ingediend waren er aparte ruimten voor Artishock en de Peuterspeelzaal en had den de theater-c.q. muziekzaal een grotere omvang. Niet al leen C.R.M., ook de financi ële commissie van de gemeen te Soest stelde de eis dat de oppervlakte moest worden ver kleind. Voorjaar '76 is het hele project toch wel wat broos ge weest. Als werkgroep moesten wij door de gestelde eisen water bij de wijn doen. Tege lijkertijd had je natuurlijk je eigen verantwoordelijkheid en wensten wij in onze concessies niet zóver te gaan dat er van onze opvattingen en intenties weinig of niets overbleef. Wij hebben ons echt toen de gewe tensvraag gesteld of alles waarmee we bezig waren nog wel zinvol was. Per slot van rekening bouw je zoiets kost baars niet alleen met het oog op vandaag, maar meer nog met het oog op morgen. We hadden wat de capaciteiten betreft duidelijk rekening ge houden met de bouw van Over hees III en IV, en hadden het toegerekend aan een deel van Klaarwater en Smitsveen en natuurlijk aan Overhees I en II. De vertaling van het water bij de wijn doen kwam er op neer dat we moesten instemmen met het feit dat de bouw kosten van zeven miljoen werden teruggebracht tot vijf en een half miljoen. Dat was nog net acceptabel, verder zouden wij niet zijn gegaan. Voordat het sein wat de bouw betreft op groen werd gesteld is er de bepaling gemaakt dat de Soester burgerij een bij drage van 75.000,- voor de tot standkoming van het project moest bijdragen. Dat is een probleem waar je levensgroot tegenaan loopt. Geen probleem dat typisch betrekking heeft op Soest. Het heeft te maken met een mentaliteit en gedachte die er van uitgaat dat uitsluitend de overheid voor dit soort za ken heeft te zorgen. Wat "De Borg" betreft is die opvatting volkomen onjuist. "De Borg" is eigendom van, en wordt ge ëxploiteerd door een stichting. In die stichting is de gemeen te Soest slechts door de heer Logtestein en mij vertegen woordigd. Natuurlijk is het voor mij echt wel een teleur stelling geweest dat die 75.000,- er vóór de opening van "De Borg" nog niet zijn. Je voelt je bij iedere steen en drempel van het project be trokken, je rekent bijna van zelfsprekend op ieders begrip en medewerking. Aan de an dere kant is het ook zo dat ik er rekening mee heb gehouden dat die teleurstelling er wel eens aan zou kunnen komen Ik had het voorbeeld aan wat zich in een vergelijkbaar ge val in Zeist heeft afgespeeld. Daar kwam van de burgerij niet meer dan duizend gulden op tafel. Vergelijk ik die bij drage met de 36.000,- die wij nu hebben geteld, dan hoeven wij zeker niet te wanhopen. Het is aantoonbaar dat het vooral, misschien wel uit sluitend de kleine dorpen zijn waar dit soort akties voor honderd procent slagen. In Ab coude, waar ik vandaan kom, heb ik het meegemaakt dat een gemeenschap van circa 8000 mensen binnen zes weken een bedrag van een ton bijeenge bracht hadden als bijdrage om de bouw van een zwembad te financieren. Het heeft heel duidelijk te maken met een stukje gemeenschapszin. In Soest hebben wij dat natuurlijk ook, alleen ligt het hier wat gecompliceerder. Soest is in wijken opgedeeld, telt veel in woners die buiten hun woon plaats werkzaam zijn en maat schappelijk bezien is het hier nogal gevarieerd. Ik wanhoop overigens niet dat wij het ge vraagde geld niet zouden krijgen. De 75 mille moet eerst na een jaar "De Borg"-exploi- tatie op tafel komen. "Zijn er ooit doorslagge vende bezwaren tegen "De Borg" ter sprake ge komen?" Natuurlijk is er hier en daar oppositie geweest. Een mens zou niet zonder kunnen. Wer kelijk doorslaggevende be zwaren die ons aan het twij felen zouden moeten brengen heb ik nooit gehoord. Vanzelf sprekend is er niet licht getild aan de financiële konsekwen- ties van het project. Straks na de officiële opening is "De Borg" het kostbaarste gebouw dat Soest kent. Het feit dat in "De Borg" een bibliotheek zit, heeft nogal wat weerstanden opgeroepen. Tegenstanders vonden dat je je lectuur maar in de Albert Cuyplaan moest blijven halen. Ik vind dat een bibliotheek heel duidelijk wél in "De Borg" thuishoort. Dat heeft dan weer te maken met je opvattingen en standpunten ten aanzien van cultuurbeleid. Een voorziening die door 30% van je burgers wordt gebruikt moet je als het ware koesteren. Met alle mogelijke middelen moet je die binnen het bereik van een zo'n groot mogelijk aantal mensen brengen. Het voorziet duidelijk in een be hoefte, dan moet je er dus ook een stuk service-verlening voor over hebben. Lezen, kennis vergaren, is belangrijk voor ieder mens. Ik ben mij er echt wel van bewust dat de ser vice in "De Borg" veel geld vraagt, maar ten aanzien van het beleid dat mij voor ogen staat kunnen wij niet met min der. "Is het "dorpshuis" niet teveel gericht op be woners ,van nieuwe wijken?" De vraag is in een juiste con clusie verpakt met betrekking tot het Dorpshuis-gedeelte bin nen het wijkcentrum. Het is echter in geen enkel opzicht van toepassing op de zaalruim te. Nu al blijkt dat vereni gingen die een funktie in Soest hebben, de schaakclub, de bad mintonclub, de toneelvereni ging, de bridge-club en noem maar op, onze belangrijkste huurders zijn gaan worden. De afstand van bijvoorbeeld Soest- Zuid of Soest-Midden levert tot nu toe geen enkel bezwaar op. Verder is het de bedoeling dat er in nauwe samenwerking met het bureau Onderwijs en Cul tuur van de gemeente Soest een aantal voorstellingen in de theaterzaal wordt gegeven. Kleine theater-produkties kun nen ook in "De Borg" terecht, 't Nut zal er o.m. aktief zijn. 10.30 uur: 10.30-11.00 uur: ca. 11.45 uur: 13.45-15.45 uur: 19.00 uur: 20.00-24.00 uur: 19.30-20.00 uur: 19.30 uur: 20.30-24.00 uur: Zaterdag 6 oktober: 08.45-10.15 uur: 10.30-12.00 uur: 10.00 uur: 10.00 uur: 10.00 uur: 10.00-16.00 uur: 14.00-16.00 uur: 13.00 uur: 15.00 uur: 20.00 - 24.00 uur: 20.00 - 21.00 uur: 21.00 uur: Ontvangst van genodigden en opstellen school kinderen. Aankomst van H.K.H. Prinses Beatrix. Welkomstwoord door burgemeester; zang van schoolkinderen en openingshandelingen. Rondleiding van de Prinses; ontvangst genodigden in de grote zaal. Afscheid van H.K.H. Prinses Beatrix. Open Huis voor de leerlingen van de kleuter en basisscholen in Overhees met diverse acti viteiten in het gehele gebouw. Inspelen van het orgel in de dagkerk van de R.K. Joannes-parochie. OPEN HUIS: met activiteiten/informatie in de ruimten van: Artishock/Peuterspeelzaal; bibliotheek; maatschappelijke dienstverlening. Rondgang P.V.O. Badmintoninstuif door badmintonvereniging Selby met om ca. 21.00 uur een optreden door een aantal Nederlandse topspelers waaronder Rob en Piet Ridder, Herman Leiderleijer en Guus v.d. Vlugt. FEESTAVOND met volgende optredens: 20.30 uur - Boerendansgroep; 20.50 uur - Turkse muziek- en dansgroep; 21.30 uur - Animato 21.50 uur - Volksdansgroep; 22.40 uur - Joego-slavische dansgroep; 23.00 uur - Animato. Kraampjes van: kaashandel Van Dijk wijnhandel Van Der Linden; Bakker Faas. Sportinstuif voor de groep l/m 9 jaar. Sportinstuif voor de groep van 10 t/m 13 jaar. Rondgang en demonstratie van De Springbokken. Tekenwedstrijd, georganiseerd door de Neder landse Middenstands Spaarbank. OPEN HUIS met activiteiten/informatie in diverse ruimten. Openstelling bowlingbanen; gratis kaarten af te halen op vrijdagavond vanaf 20.00 uur. Voorstelling "Onderste uit de kan" door Elly en Sonja; gratis kaarten af te halen op vrijdag avond vanaf 20.00 uur. Basketbalwedstrijd van een jeugdselectieteam van The Red Stars, leeftijd 10-12 jaar; tegen een nog te bepalen tegenstander. Basketbalwedstrijd van een seniorenselectie- team van The Red Starstegen een nog te bepalen tegenstander. Finale amateurfestival met tussendoor gelegen heid tot dansen. Demonstratie boksen; o.a. conditietraining, stoten, slaan en sparrings-wedstrijden o.l.v. de heer A.v.Engelen. Demonstratie Taekwon-do; o.a. conditie training, basistechnieken, éèn-staps-technieken, trap- en stootoefeningen in beweging en spar ringsoefeningen o.l.v. de heer H.Boersma. Het zal er geen behelpen wor den. Qua licht en geluid is er in de toneelzaal absoluut sprake van een professionele aanpak, en voor de rest zal het stichtingsbestuur in de toe komst moeten aftasten waar voor men in Soest belangstel ling heeft. Overigens is het na tuurlijk niet zo dat men in het "De Borg"-theater grootse schouwburgprodukties mag verwachten. Daar is het niet op ingesteld. Dat er echter veel kan zal de toekomst aantonen. "Hoe ziet Milly van Stip- hout-Croonenberg haar toekomst in "De Borg"?" Officieel heb ik er van gemeen telijk standpunt uit gezien met ingang van 1 januari a.s. geen bemoeienis meer mee. Dan treed ik af als voorzitster en zal ook het raadslid Logtestein de gemeente niet meer ver tegenwoordigen. Vertegen woordigers van de stichting zijn: Pastoraat, Artishock, Ge bruikersraad, wijkvereniging Overhees en wellicht straks be sturen van andere wijkvereni- gingen, Peuter Speelzaal, Sportstichting, Bibliotheek, Stichting Maatschappelijke Dienstverlening. Dat zijn de mensen die samen "De Borg" levensvatbaarheid moeten ge ven. "Is "De Borg" in de toe komst niet een financiëel zorgenkind?" Het is mijn absolute overtui ging dat dit niet het geval zal zijn. De Stichting is voor haar inkomsten afhankelijk van de huur van verenigingen en in stellingen, die op hun beurt weer gesubsidieerd kunnen worden. Tegelijkertijd is de stichting afhankelijk van de in komsten die ze uit het dorps huis haalt. Het is geen toeval dat er prachtige bowlingbanen en een fraaie bar zijn. De ze kerheid is er dat de vaste parti cipanten sportstichting e.a. een belangrijk deel van de vaste lasten opbrengen. De gemeen te Soest zal in principe geen tekorten voor haar rekening nemen. Over dat laatste heeft men zich in een Raadsbesluit heel duidelijk uitgesproken. "Is, nu "De Borg" er staat, geloof in particu lier initiatief in stand ge bleven?" Ik heb ontzettend veel respect voor de energie en het werk dat particulieren in zo'n ge bouw hebben zitten. We hebben echt jaren om de tafel geze ten. Ik ken mensen die tussen toen (1975) en nu (1979) twee avonden per week van hun vrije tijd hebben gegeven. Kom mij niet vertellen dat het parti culier initiatief in Soest niets zou voorstellen. Neem een man als v.d.Haar, hij is penning meester, wat die aan vrije tijd heeft gegeven is onvoorstel baar. Ik noem er nu maar eentje, er zijn er veel meer. Mijzelf laat ik buiten be schouwing. Ik ben er tenslotte voor ingehuurd, al geef ik di rect toe heel erg blij met "De Borg" te zijn. Wat die parti culieren aan vechtlust hebben laten zien. Ongelooflijk. Zo'n stemming van het zal en moet er komen. Dat hebben ze dan toch maar met elkaar volge houden, zonder dat daar bonje over kwam. Dat is toch wel erg knap, vooral als je bedenkt dat ieder daar voor zijn belangen opkwam. En het waren toch hier en daar knap tegenstrij dige belangen: Artishock, de kerk, Maatschappelijk werk, de Bibliotheek en noem maar op. Met z'n allen hebben die mensen op het hoogst haalbare gemikt. Zij zijn daarin vol komen geslaagd. Wat mij be treft vond en vind ik het nog steeds jammer dat de grote theaterzaal die ons voor ogen stond er om financiële redenen niet is gekomen. Vooral ten aanzien van amusement en cul turele vorming zou zo'n grote zaal zoveel meer mogelijkheden hebben gehad. Hoofdzaak is echter dat Soest met de komst van "De Borg" ruimte heeft gekregen voor tal van aktivi- teiten. "Wat is na "De Borg" het volgende project?" Voorlopig is uitvoering geven aan het Welzijnsplan mijn eerste en voornaamste op dracht. Wat bij mij daarin het zwaarst weegt zijn de proble men rond de buitenlandse werknemers. Als wij daar op korte termijn niet iets aan doen dan ontstaat een situatie die onaanvaardbaar is. In de eer ste plaats zullen wij aandacht moeten schenken aan de huis vesting, en tegelijkertijd zorg hebben voor de zogenoemde 2e generatie. Zorg voor de zwer vende kinderen van circa 1000 buitenlandse werknemers in Soest. Er ligt een cultuurkloof tussen ons en die mensen die je niet voor mogelijk houdt. Een onvoorstelbaar probleem. Hoe werk je dat in de prak tijk op een behoorlijke manier uit? We zullen de buitenlandse werknemers en hun kinderen binnen onze verenigingen en instellingen moeten inte greren. Ook al moet je respect hebben voor de eigen cultuur patronen van die mensen, toch zul je moeten blijven proberen ze binnen eigen instellingen te krijgen. Mensen die laten blijken dat ze binnen onze sa menleving blijvende burgers zijn, mag je niet aan de kant laten staan. Niemand heeft het recht mensen bewust op eiland jes in onze samenleving te plaatsen. Dan ben je bezig met verbanning op ongemotiveerde gronden en dat is onmenselijk. De oplossing vraagt maar om één principe: solidariteit. Mis schien heb ik een bord voor mijn kop, maar ook in Soest geloof ik in dit principe. Ik biijt er van uit gaan dat men sen best goed willen, mits je ze van de noodzaak doordringt. Als 't niet zo werkt ben ik mis lukt in het overbrengen van de boodschap. Ik geloof echter niet dat mensen zo afwerend zijn, zo weinig solidair dus, dat ze bewust, willens en we tens, een ander in de kou laten staan. Als ik dat ooit zou moeten geloven en aan vaarden, dan stap ik op en ga ik naar huis. ,JA!N LE1JEMJEKKEK.

Soester Courant | 1979 | | pagina 17