Unieke kraammarkt in Soest EXCLUSIEVE A/WBIEDIHG PTT-hoofdbesteller W. van Diermen met pensioen Zonnebloemwedstrijd 1979 Als u denkt aan een woning in STEENBERGHEIB SOESTERBERG dan moet u beslist even stilstaan bij de Bondsspaarbank. Eindstand **- BONDSSPAARBANK f Op heterdaad Aantrekkelijk hoor, zo'n eigenhuis in het nieuwe plan. En beslist niet zo prijzig als u denkt, wanneer u de hypotheek door de Bondsspaarbank laat verzorgen. U profiteert dan immers van gunstige voorwaarden en een aantrekkelijke lage hypotheekrente vanaf 9%. 22 Soester Courant van woensdag 3 oktober 1979 22 Foto Herman van Dam Moeders voor moeders Zwangerschapsgymnastiek Soest toch een beetje een Zonnebloem-dorp Foto Herman van Dam Afgelopen week zijn de laatste metingen verricht in de Soester Zonnebloem wedstrijd 1979. De stand van de vorige week heeft op enkele punten nog een wijziging ondergaan. Dit jaar liepen er twee wedstrijden naast elkaar en dat had alles te maken met de viering van het 950-jarig bestaan van Soest. Aan alle schoolkinderen werden zonnepitten uitgereikt om Soest een zonnebloem-uiterlijk Breedste bloem; 1. P. van Beest, te geven. Dat is^ gedeeltelijk gelukt; de natte zomer en vooral de enorme Kampweg 54, Soesterberg, 36.8 cm; 2. hoosbuien rond pinksteren hebben heel wat zonnepitten weggespoeld. Maar zo j. m. Bremer, Gen. Winkelmanstraat was er toch een wedstrijd voor de schooljeugd en voor senioren. 32, Soesterberg, 36,2 cm. Aanvankelijk zag het er naar uit dat de Shantal Wildenburg, Weegbreestraat Meeste bloemen: 1. F. Duyst, v.d. schooljeugd op alle drie onderdelen zou 569, 4.52 meter. Veldeplantsoen 59, 41 stuks; 2. mevr. gaan winnen. Dat is uiteindelijk niet Breedste bloem; 1. Bennie Nap, Wiek- P- van Asselt. Kerkstraat 45, 39 stuks, het geval geweest. In de categorieën sloterweg WZ 5, 40.7 cm.; 2. Rob De prijsuitreiking zal plaatsvinden op hoogste plant en meeste bloemen aan Flinterman, Driehoeksweg 14,40,4 cm. vrij^ae 19 oktober om 20.00 uur in een plant waren de records dit jaar Meeste bloemen; 1. Annette Kuijer, gebouw De Rank Dat gebeurt tijdens voor de senioren. In de categorie Schoutenkampweg 10,40 stuks; 2. Eeco een gezamenlijke bijeenkomst van de breedste bloem was het record voor de Migo, Morane 8, Soesterberg, 32 stuks, beide initiatiefnemende verenigingen jeugd- Senioren: hoogste plant: 1. mevr. T. de Soester imkers en de afdeling Soest De volledige uitslag is als volgt: Dop, Van Lenneplaan 19, 4.65 meter; 2. van de Koninklijke Mij. voor Tuinbouw Jeugd: hoogste plant; 1. Ada Verkade, P. van Beest, Kampweg 54. Soester- en Plantkunde. Wethouder Plomp zal Middelwijkstraat 75, 4.62 meter; 2. berg, 4.30 meter. daarbij aanwezig zijn. Sinds 10 jaar is deze vereniging lande lijk bekend. Echter, al ruim 40 jaar ge leden werd de mogelijkheid gebruikt om uit de urine van een a.s.moeder een bepaald hormoon te winnen, waar mede mogelijk de onvruchtbaarheid van een andere vrouw is op te hef fen. Moeders voor moeders is dus eigenlijk een organisatie die er voor zorgt dat de urine van de zwangere vrouw naar de fabriek wordt vervoerd. De organisatie doet dit op een zo dis creet mogelijke manier. Deelnemende a.s. moeders krijgen van "Moeders voor moeders" buitengewoon aardige attenties voor de a.s. baby toegestuurd. Hij bracht hem namens de directie dank voor zijn grote inzet, ijver en trouw. Bewonderenswaardig noemde hij de soepelheid waarmee hij de ingrijpende veranderingen van de laat ste jaren, de bestellingen terugge bracht tot eenmaal per dag en de plaatsing van de groene buitenbussen, had meegemaakt. Van Diermen had altijd plezier in zijn werk gehad, zo wist de heer Van Leeuwen, en hij was een prima vakman. De samenwerking met hem was altijd uitstekend ge weest. Namens de directeur-generaal van de PTT overhandigde hij de afscheids- penning van de PTT met inscriptie en hij bood namens Soest een kalender- blok aan en vier cadeaubonnen. Voor mevrouw Van Diermen waren er bloe men en tenslotte overhandigde de heer Van Leeuwen namens het personeel een electrische slijpmachine. Bloemen overhandigde ook de adjunct directeur van het district, de heer C.A.L. Trommelen. Hij belichtte in zijn toespraak de samenwerking met de heer Van Diermen in de districts dienstcommissie. Van Diermen was er vanaf 1958 lid van en hij was een bijzonder kundig lid van de commissie geweest. ,,U sprak uit ervaring; uit de praktijk en vroeg steeds wat er met besluiten aangevangen moest worden. Het ging u om de uitwerking", aldus de heer Trommelen. Er werden soms harde noten gekraakt, maar de sfeer bleef altijd vriendelijk en dat vond de heer Trommelen, in vergelijking met de huidige gang van zaken, een lofwaardige zaak. Hij was er hem zeer dankbaar voor: ,,U zorgde steeds voor het instandhouden van een goede overlegsfeer". Dank bracht de heer Trommelen ook voor de bijdrage van de heer Van Diermen in de bedrijfs-zelfbescher- ming, waarvan hij de medailles van 10 en 15 jaren trouwe dienst kreeg uit gereikt. Hij memoreerde Van Dier- men's bijdrage aan de Lotusgroep bij oefeningen. Het district was hem dank baar voor alles wat hij voor „Soest" gedaan had. Bloemen onderstreepten deze dank. Voor de vierde achtereenvolgende maal, was er maandagavond Kraammarkt in het Medisch Centrum te Soest. De Kraammarkt is indertijd opgericht op initiatief van de wijkverpleging Soest en de zwangerschaps-lerares mevrouw Leber. Doel van de markt was ouders, maar vooral ook a.s. ouders, te infor meren over de periode vóór, tijdens en na de zwangerschap. Ondanks de uitgebreide informatie die ouders kunnen krijgen van wijkverenigingen, bleek toch nog een grote behoefte te bestaan aan algemene informatie. Een behoefte waarin maandag j.1. ruimschoots werd voorzien. schillende mineralen. Als "voedings- tips" kregen zij mee: bruin brood, mager vlees, kaas, veel groenten, geen zoet, geen kruiden, weinig of geen zout, tot de zesde maand zeker 0,5 liter melk of karnemelk per dag. Borstvoeding, Natuurlijk Deze vereniging is in 1976 ontstaan. Aanleiding was een radiogesprek in juli van dat jaar. Omdat het voor veel vrouwen moeilijk is om uit hun di recte omgeving steun en informatie van ervaren moeders te krijgen pro beert deze vereniging aan die behoefte te voldoen. Zij doet dit door o.a. de zogenaamde moe der groepen. In deze groepen wordt gepraat over het hoe en waarom van borstvoeding. Verder heeft de vereniging een telefonische hulpdienst. Te allen tijde kan een "ervaren moeder" geraadpleegd wor den over problemen die zich voor kun nen doen bij borstvoeding. *ltl «wiangsieuende a.s. moeders en vaders bij de Kraammarkt In het Medisch Centrum was een in formatiemarkt opengesteld met de na volgende kramen. Kraamcentrum Het doel van dit centrum is het ver lenen van zorg aan kraamvrouwen en pasgeborenen. In dienst van het Kraamcentrum zijn leerling-kraam verzorgsters en gediplomeerde kraam verzorgster. De leiding van het cen trum is in handen van enkele adjunct- leidsterdocenten en een leidster-docent. Zij organiseren o.a. hulp aan gezinnen Aan de hand van dia's en een boek werden de aanwezigen op de hoogte gesteld van de kraamzorg thuis. Wat zeker met name genpemd mag worden, was een map waarin aan de hand van plaatjes en tekst (ook in het Marokkaans en Turks!duidelijk werd gemaakt hoe de bevalling in z'n werk gaat en welke voorzieningen ervoor ge troffen dienen te worden. Tandarts Speciaal voor de vrouwen in de zwan gerschap en hun toekomstige kind was een tandarts aanwezig. Zij legde in haar kraampje uit, dat men niet vroeg genoeg kan beginnen met de gebits verzorging. Veel a.s. moeders dienen extra aandacht te besteden aan hun gebitsverzorging. Door een andere hor moonwerking zou, volgens tandarts Steen, het gebit van de a.s. moeder ernstig achteruit kunnen gaan. "Dit is niet nodig, mits men het gebit goed verzorgt"aldus de tandarts. Artishock Met opvallend mooi speelgoed was ook Artishock aanwezig. In de stand was tevens de mogelijkheid aanwezig om zich op te geven als cursist. Twee cur sussen genoten die avond weer spe ciaal de aandacht, n.1. "Van alles wat", kenningsmakingscursus voor iederéén. In deze cursus worden verschillende technieken als hout- en metaalbewer king, weven, fotografie en boetseren bijgebracht; en de cursus "Moeder en kind": In deze cursus worden spel en bewegingsvormen behandeld. Be doeling is dat de moeder of de vader èn het kind (vanaf plm. jaar) gezamenlijk inschrijven. Verloskundigen Geen kraammarkt zonder verloskun digen. De aanwezige vrouwen konden alle informatie krijgen over de functie van de verloskundige. Verder werd het belang van de bloedcontröle, urine- onderzoek en het meten van de bloed druk nog eens benadrukt. Voedingsvoorlichting Ook de diëtiste ontbrak niet. Zij gaf de a.s.moeders vele nuttige wenken ten aanzien van hun eetgewoontes. Bij een voldoende gebruik van voedings stoffen is het naar haar mening voor de moeder onnodig om na de zwanger schap met een veel te hoog gewicht te blijven rondlopen. Waar vooral op ge let moet worden zijn stoffen als; ei witten, ijzer, vitamines A.D en B, bouwstoffen, fosfor, calcium en ver- Wat absoluut niet weg te denken valt op een kraammarkt zijn de zwanger- schapsgymnastiek-lessen. Als voorbe reiding op de geboorte van het kind worden gymnastiekoefeningen gege ven die speciaal bestemd zijn om de bevalling zelf te verlichten. De a.s. moder leert op een goede manier de ademhaling te controleren. Een ander belangrijk onderdeel is het leren ont spannen. Verder worden bepaalde spieren door gymnastiekoefeningen soepeler gemaakt, hetgeen een vlot tere bevalling bevordert. Kraamafdeling Zonnegloren Twee verpleegkundigen van het Soes ter ziekenhuis verschaften maandag j.1. alle informatie over het voor en tegen van het bevallen in een zieken huis. Ook was hier alle informatie te verkrijgen over het z.g. "Poliklinisch bevallen". Wijkverpleging Taken van deze kruisvereniging zijn o.a. het geven van voedingsadvies, het afnemen van de z.g. hielprik, geven van voorlichting, verpleging en verzorging, houden van huisbezoeken. Ook de consultatiebureau's en het uit lenen van verpleegartikelen valt onder de taken van de wijkverpleging. In de vertoonde film werd zeer duide lijk weergegeven hoe een kind geboren wordt. Na afloop van de film konden de aanwezigen vragen stellen aan een forum van drie dams, een arts, een verloskundige en een fysiotherapeute. Opvallend was tijdens de markt de rustige en ontspannen sfeer. Een kraammarkt die in alle opzichten ge slaagd genoemd mag worden. Op heterdaad werd de 48-jarige H. J. uit Kortenhoef op de parkeerplaats aan de Foekenlaan betrapt bij het openbreken van een geparkeerde auto. De man, een oude bekende van de politie, werd ingerekend door de bospolitieman. PTT-directeur P.J.van Leeuwen (links) neemt afscheid van zijn hoofdemployè W. van Diermen Foto Herman van Dam Maandagmorgen hebben de directeur van het plaatselijke postkantoor en een afgevaardigde van de directie van het district Utrecht afscheid genomen van de heer W. Van Diermen die om gezondheidsredenen vervroegd met pensioen gegaan is. Daarbij waren ook aanwezig de heer F. Hollander, de opvolger van de heer Van Diermende heer L. Minderhout, chef-besteller Soest en de heer H. Bos namens het personeel. De heer W.van Dierman (62) trad in dienst van de PTT op 12 december 1936 en maakte de 43 dienstjaren bijna vol. Drie jaar geleden nog werd hij vanwege zijn veertigjarig dienstver band koninklijk onderscheiden. In zijn toespraak zei de plaatselijke directeur, de heer Van Leeuwen dat Van Diermen in de goede zin van het woord „er altijd een van de oude stempel gebleven was". Hij doorliep de leerschool in de tijd dat het gezegde gold, „wie niet werken wil, krijgt geen eten". Dat was weliswaar geen beste tijd, maar drukte toch een stempel op allen die hem meemaakten. Het werk ging voor en dat is altijd zo gebleven. Van Diermen was een buitengewoon goed vertegenwoordiger van het per soneel in de districts dienstcommissie geweest, waarvan hij twintig jaar deel uitmaakte. De belangen van het perso neel waren bij hem in goede handen. Het dienstverband kende uiteraard en kele hoogtepunten en dat waren met name de vieringen van het 25-jarig en het 40-jarig dienstverband. Het af scheid mocht er volgens de heer Van Leeuwen ook onder gerekend worden, want uiteindelijk was 43 jaar niet gering. Kantoren in Soest: Soesterbergsestraat 32,02155-18016 Steenhoffstraat 56,02155-12691 Koninginnelaan 18,02155-16600

Soester Courant | 1979 | | pagina 22