Wonen en Werken in Soest Grossier en Horeca- groothandel Entrecöte a la maison 25 Soester Courant van woensdag 3 oktober 1979 25 Vrieskist? Je kunt bij mij een half varken kopen, maar ik raad het iedereen af. Lamsvlees? Het begint er heel langzaam in te komen. Kunstvlees? Dat is geen artikel, 't Heeft geen porum. Foto: Fototrend, Eemnes Het Vleescentrum B. V. De tekst op deze pagina werd verzorgd door Gerard Paul. Inlichtingen omtrent „Wonen en werken in Soest", tel. 12094 of bureau Soester Courant. vliegen en dat weer te volgen is als hij het zegt). Ik bestel diis bij mijn leveranciers lendes met haas, bestemd voor de Horeca en ook wel voor col lega-grossiers, die op hun beurt weer doorverkopen aan hotels en restaurants. Hierbij wer ken we zo veel mogelijk met standaardmaten en gewich ten omdat we mèt zo weinig mogelijk mensen zo veel moge lijk willen produceren met zo weinig mogelijk kosten" Hij lacht verontschuldigend om de open deur die hij hier mee intrapt: welke zakenman streeft niet precies hetzelfde na? Eén van de manieren waarop het Vleescentrum dit wil bereiken is de aanschaf van machines, die routinewerk uit handen kunnen nemen. De produktiviteit ligt volgens de heer Hartog ook erg hoog. Iets dat niet alleen te danken is aan de lage temperatuur in de werkruimten, maar ze ker ook aan de sfeer en de werkverhoudingen, waarover hij uitgesproken meningen heeft. Zo noemt hij zijn chef per ongeluk „mijn compag non", wat hij als de plannen doorgaan overigens ook best kan worden. De personeels- kern van het Vleescentrum ontvangt een winstuitkering. Het mes snijdt aan twee kan ten want wie zou zo niet gemo tiveerd zijn om een stuk goed werk af te leveren? Bovendien is het erg moeilijk voor een slager om aan personeel te komen en is er vooral een groot tekort aan ervaren vaklui. Voor Hamburgers, grillbur gers en carbonades zijn machi nes aangeschaft waar onge schoolden mee kunnen werken. „Ik denk er hard over om ook een vliesmachine te kopen. Tot nu toe is het vliezen echt wel vakwerk, maar er is nu een machine ontwikkeld die het helemaal perfekt doet. Je moet wel als je produktie wilt maken en je geen slagers kunt krijgen", Winkel Via het ambachtelijke werk kijken we terug naar de tijd toen de heer Hartog als éen der eersten op de markt ver scheen met een zogenaamde „kilowinkel", waar al het vlees onverpakt in de winkel lag. Voordelig maar onaan trekkelijk om te zien. In het begin liep het uitstekend, maar later wilden de klanten weer liever zien wat ze kochten, kwam er tegenzin tegen de verplichte kilopakken en groei- Blik in een hoekje van de koeling vend". Ik werk altijd gewoon, door en leg continu een voor raad aan van waaruit ik ver koop. Ook als ik dus geen or ders zou hebben kan ik gewoon doorgaan. Als die voorraad niet binnen 14 dagen verkocht is schuiven we het op en vrie zen we de zaak in". In de 50 m2 grote vriescel, waar een temperatuur van -20°C heerst, wordt op deze manier een buffervoorraad aangelegd. Het voordeel hier van is dat ze bij het Vleescen trum altijd vooruit kunnen en dat er zeer drukke tijden en grote orders mee opgevangen kunnen worden. „Het is hier bij natuurlijk uiterst belang rijk dat alles zo vers moge lijk wordt ingevroren. Je moet dit materiaal natuurlijk geen dagen laten liggen" onder wijst de goed van de tongriem gesneden vakman. „Het gaat bij ons hoofdzakelijk om de rug van de koe met de osse- haas er op, waar de tourne- dos van gemaakt wordt... (volgt een college waarbij de entrecötes, ossehazen en T-bone steaks me om de oren Duizenden grill-burgers vinden van hieruit hun weg naar de consument Foto: Fototrend, Eemnes Joop Ruiter, bedrijfsleider van het Vleescentrum. Eén van de meest opvallende verschijnselen op mijn tocht langs Soester bedrijven is de bescheidenheid waarmee zij zich pre senteren, zich zelfs schijnbaar schuil houden achter een een voudig woonhuis of winkelpand. Neem nou zo'n „Vleescentrum" aan de Birkstraat waar een zakenrelatie vier maal voorbij reed voordat hij ontdekte dat achter een winkeltje, dat nog niet eens elke dag open is, de vleesfabriek schuil ging waar hij naar zocht. Toch is het een bedrijf waar het vlees met vrachtwagens vol aangevoerd en verwerkt wordt en van waaruit talrijke ho tels en restaurants in Soest en omgeving bediend worden. Met deze machine worden de tournedos vacuum verpakt de de belangstelling voor de ambachtelijk slager. Voor de winkel gaat het Vleescen trum van hetzelfde principe uit als bij de groothandel. Twee dagen is de kleine winkel aan de Birkstraat geopend (don derdag en vrijdag van 8 tot 5 uur) en er werken alleen part-timers: weinig kosten en een grote omzet. „Ik heb wel meer winkels ge had in Amersfoort en Laren, maar dat ging me allemaal veel te snel en het werd veel te druk", aldus de heer Hartog. In de winkel in Soest is het ook altijd stampvol. De klan ten komen van heinde en verre en halen soms voor de hele buurt vlees. Iemand uit Naar- den komt één maal per maand zelfs met een bestelwagen en neemt voor 12 gezinnen vlees mee. Toch concentreert het Vleescentrum zich in de eerste plaats op de levering aan ho tels en restaurantbedrijven in de regio. Dat de inwoners van Soest buitenshuis zo heerlijk kunnen „smikkelen en smul len" is danook ongetwijfeld voor een belangrijk deel te danken aan de zorgen van het Vleescentrum Hamburgers? We hebben er vandaag 18.000 gemaakt. 2 entrecötes van ieder 250 gr. zout peper U uien 200 gr. ham 200 gr. champignons enkele druppels azijn 1 dl. witte wijn Wrijf de entrecötes in met per en zout en bak ze in hete boter. Neem ze uit de pan en leg ze op een goed voorverwarmde schaal. Leg in de achtergeble ven boter de gesnipperde uien, ham en champignons en laat dat aanbraden. Sprenkel er enkele druppels azijn op en giet de witte wijn erover uit. Laat dit zachtjes pruttelen, waarbij u met een houten lepel de massa tot puree roert. Breng dit op smaak met zout en peper en schep de puree over de entrecötes. wordt alles zo snel mogelijk uitgebeend en vacuum ge trokken met een machine die bijvoorbeeld telkens een aan tal tournedos van gelijk ge wicht in vacuum verpakt. Nog dezelfde dag verdwijnen ze in dozen van elk 30 stuks naar de 35 m2 grote koelcel, waar ze tijdelijk en in het don ker worden opgeslagen bij een temperatuur van 0°C. Een produktiemethode die vooral voor de entrecöte in het voor deel werkt omdat zich daar het rijpingsproces voltrekt. „Het vlees moet goed bestorven zijn" aldus de heer Hartog. „Daarvoor krijgt het de tijd in die koelcel. Kijk, onze pro duktie is eigenlijk „opschui- Wie, nieuwsgierig geworden, wil zien waar die „fabriek" staat, heeft grote kans dat een vleeswagen in de oprit naast de winkel het uitzicht geheel belemmert. Je kunt dan niet zien dat het vlees uit de ge koelde vrachtwagen in ijltem po wordt overgebracht naar de eveneens gekoelde werk plaats, waar de temperatuur constant op 8°C. gehouden wordt. De heer J. Hartog, eigenaar/directeur van het bedrijf, heeft de partij bij de leverancier uitgezocht en ge keurd en sjouwt zelf even hard als zijn personeel om even tuele bacteriën geen schijn van kans te geven: vlees is een gevaarlijke handel. Direkt nadat de lading, met een voor de spekgladde tegel vloer noodzakelijke glijloop waarbij de voeten nauwelijks van de grond komen, in de werkplaats is binnengebracht, volgt de bewerking die deels ambachtelijk, deels routine matig wordt verricht. Daar

Soester Courant | 1979 | | pagina 25