k Kookboek van de hartstichting GRIFFEL-li 50 jaar geleden in Soest [CONTANT-BON I METEEN ZILVEREN BILDE RUITER GO S Brandstotientiandei HET KOOKBOEK VAN vAARöeRhooqt's tuintips VOOR öoe-het-zelveRS oon? jkt... Korte beschrijving bekroonde kinderboeken BEKROOND zeer moMn is in hei uemruih. Glaasje op - toch gereden aan. /an alle nde >v Bennie Buurke •uw HART...UW LEVEN' Besheersters (deel I) Staatssecretaris mevr. Kraaijeveld spreekt in Soest E. G. Kerkhof 11 October 1929 E. G. Kerkhof Vrijdag 2 november grote klaverjas-drive in Honsbergen E. G. Kerkhof Minimum 4 regels f6,00 10 1 Soester Courant van woensdag 10 oktober 1979 Bovenkant van een briljant kroonhoogte 14,6 pet. 5 2 iet. 43,1 pet. paviljoendiepte iiamantbeurzen eer deskundige isief mee bezig. r i iw- lo). i, it... De Nederlandse Medische wereld heeft in het afgelopen weed-end gecongres- seerd ln het Limburgse Maastricht. "Hedendaagse voeding", was het thema van het belangwekkende 3-daagse congres. Tijdens dit congres werd door de Nederlandse Hartstichting het door Bonnie Buurke samengestelde Kookboek van de Hartstichting geïntroduceerd. Een vrijwel compleet kookboek dat in samenwerking met, en onder supervisie van, De Nederlandse Hartstichting tot stand kwam. Het boek geeft duidelijk, zonder com merciële beïnvloeding, antwoord op de steeds meer gestelde vraag wat nu precies gezonde en verantwoorde voeding is. Wie zich namelijk vandaag de dag afvraagt wat nu eigenlijk ge zond voedsel is, komt daar niet zo maar uit. Volgens de reclame in de kranten, op radio en televisie is fruit gezond, groente gezond en bepaalde margarine-soorten, hoewel roomboter ook niet gek is. Verder schijnt vlees er dagelijks bij te horen en is vis ook lang niet te versmaden. De dokter is het met de bakker eens over een be paald soort bruinbrood, en ministers, komieken, baby's en oma's roepen ons toe "dat melk moet". Van alles is een beetje waar, maar niemand vertelt hoeveel je van dat'ge zonde" moet eten. Bij de reformhandel weer een ander geluid. Daar zijn na- tuurprodukten tegen een iets hogere prijs "ware gezondheid". Alles met elkaar éénzijdige en onduidelijke voor lichting. Een mens ziet wat dat be treft door de bomen het bos niet meer. Dit nieuwe kookboek laat voedings deskundigen aan het woord. Niet alleen voor mensen die al eens "een waar schuwing" hebben gehad, maar ook, en misschien wel in het bijzonder voor mensen die voorkomen beter dan ge nezen vinden. Ideeën voor ontbijt, lunch en warme maaltijd zijn in dit boek uit voorraad leverbaar, evenals honderd en één sug gesties voor gezonde en verantwoorde voeding. Wie ernst maakt met "de tik ker" zal in dit boek ontdekken dat smakelijke maaltijden tot de mogelijk heden blijven behoren. Snel aanschaf fen, het kan immers nog! Lr. Gouden griffel: Guus Kuyer - Krassen in het tafelblad (15,90) 8-10 jaar. Helder geschreven boek over Madelief, wiens oma ge storven is. In gesprekken met haar opa leert Madelief haar oma, die tij dens haar leven een lastige vrouw was, een beetje kennen. Zilveren griffels: Dit boek kreeg tevens de gouden pen seel voor de tekeningen van Tom Eyzenbach. Verschillende verhalen in de bekende stijl. Wel erg moeilijk, maar ook erg leuk. Boeken sleutel. Virginia Allen Jensen Wat is dat (14,90). In eerste instantie bestemd voor slechtziende en blinde kinderen, het is een voelboek, het verhaal van kleine ruig, stippel en streep moet je voelen. Heel geschikt voor kleine kin deren, het ziet er ook erg leuk uit en is van stevig papier. Op de gezamenlijke ledenvergadering van de N.C.V.B.-afdelingen Soest, Soestdijk, Soest-Zuid en Soesterveen, die woensdag 17 oktober a.s. gehouden wordt zal staatssecretaris mevrouw J. G. Kraaijeveld-Wouters spreken over haar werk, met als thema: .Vrouw en emancipatie". De verga dering wordt gehouden in gebouw ,,De Open Hof" aan de Veenbesstraat (hoek Dalweg) en begint om 20.00 uur. Iedere geïnteresseerde is van harte welkom. Voor een BEDRIJFSZEKERE CENTR. VERWARMINGS INSTALLATIE Ook voor doe-het-zelvers Service-abonnementen schoonmaken enz. Wij helpen U direct! Loodgieters- en C.V.-bedrijf Hartweg 58 - Soest Tel. 14332-b.g.g. 10816 Sheila Lavelle - Allemaal appeltaart (13,90) kleuters. Met weinig tekst en veel kleurige tekeningen wordt ver teld over moeder, die een appelboom koopt, hem plant en verzorgt zonder daar hulp bij te krijgen van haar fa milieleden, totdat er van de appels een taart is gebakken, dan wil iedereen haar wel helpen met opeten. Jacques Vriens - Zondagmorgen (12,90) 5 - 7 jaar. Katja en Jan zijn op zondagochtend beduidend vroeger op dan hun ouders. Als ze beneden gaan spelen, maken ze zoveel lawaai, dat papa wakker wordt en boos. Ge schreven in éénvoudige taal en korte zinnetjes met op elke bladzijde illu straties. Dolf Verroen - De kat in de gordijnen (15,90) 6 - 8 jaar. 38 korte verhaal tjes over allerlei dingen die kleine kinderen mee kunnen maken. Er gaan mensen dood, kinderen spelen vader en moedertje, de kat wil mee op vacantie enz., enz. Er is geen bepaalde hoofd persoon. Alet Schouten - Het huis van roos en lap (15,50) 7 - 10 jaar. De wereld wordt bekeken vanuit 2 poezen, die heel ver schillend van karakter zijn. Ze praten met elkaar over de baas en zijn vrouw, over de verbouwing van het huis en over hun beider vriend, een zwerf kat. Ook heel geschikt als voorlees boek voor jongere kinderen. William Steig - Abels eiland (15,90) 11 -12 jaar. Abel is een jonge, pasge trouwde muis, die door een storm op een onbewoond eiland terecht komt. Hij probeert alles om weer bij zijn vrouw te komen en om te overleven. Uiteindelijk lukt het hem om de rivier over te zwemmen en een kat te slim af te zijn en komt hij thuis. Niet éénvoudig geschreven (aardig wat moeilijke woorden en lange zinnen). Prima boek om over te praten met kinderen: wat zou jij in zo'n situatie doen? Nigel Hinton - Vluchten kan niet meer (13,90) 14 plus. Indringend geschreven verhaal over Peter, die een motor steelt en daarmee een vrouw dood rijdt. Het boek handelt over de dagen erna. hoe Peter zich voelt en wat hij doet. Hij geeft zichzelf niet aan, maar weet ook niet wat hij verder moet doen. Gerard Brands - Padden verhuizen niet graag (15,90) 8 - 10 jaar. Korte be schrijvingen van dieren uit Nederland. Dieren, die we allemaal wel eens tegen komen. Een voorwaarde is, dat een kind van dieren houdt, want het zijn geen verhaaltjes. Weinig illustraties, wat erg jammer is. Roald Dahl - Het wonderlijke verhaal van Hendrik Meier (22,50) 14 plus. Alleenverkoop voor Baarn en Soest SOEST, NIEUWSTR. 14 - TELEF. 2103 BAARN, TERREIN S.S., TELEFOON 274 LAANSTRAAT 118 TELEFOON 83 ODE AAN DE HEET-WATER KRUIK Trouwe troost in koude nachten, Troetelding wat ben je puik, Middelpunt van nachtgedachten. Bruine, heete waterkruik! Steenen buis vol stukken stoppen. Bed-gezel van zeven cent, Ieder haalt jou op de proppen, Dekt jou toe aan 't voetenend. Broer en zus en nichtje Netje. Oome Kees en Tante Sjoo, Gaan met jou in 't bibber-bedje, In d' alcoof of 't Lit-Jumeau. Vader legt jou in z'n lenden, Tante achter in d'r hals, Oome Chris, aan 't voeteneinde. Danst op jou 'n warme wals. Opoe zou je willen kussen Met haar tandeloozen mond Opa rolt jou eerst wat tusschen Bed en sprei en laken rond. En des morgens bij 't ontwaken Zijn ze weer met jou verblijdt. Wasschen ze d'r kouwe kaken Met jou lekk're lauwigheid. O, trouwe troost in koude nachten. Troetelding wat ben je puik, Middelpunt van nachtgedachten. Bruine, heete waterkruik! UIT DE RAADSVERGADERING 3. en W. stellen thans voor het badhuis te bou wen aan de Pieter de Hooglaan achter het ge- oouw „Religie en Kunst". De heer Busch merkt Dp, dat, wanneer in de toekomst onze gemeente 2 badhuizen zou vragen, de plaats hem niet als meest geschikt voorkomt. De heer Grootewal beziet de wenschelijkheld op net bouwplan zooveel te bezuinigen, dat te Soester- berg ook een kleine badgelegenheid kan worden gesticht. De Voorz. wijst er op, dat, wanneer Soesterberg i een eigen gemeente zou zijn. men er ook niet aan zou denken, voor 1800 inwoners een badinrichting te stichten. De heer Gasille wijst op de badinrich ting der militairen in het vliegkamp. Besprekingen zouden wellicht kunnen worden gevoerd om deze gelegenheid ook voor de burgers open te stellen. Dit is in meerdere plaatsen 't geval. De Voorz. zegt toe in dien geest te zullen werken. Het voorstel tot stichting van het badhuis aan de Pieter de Hooghlaan wordt hierna aangenomen met 9-3 stemmen. Tegen de heeren Hilhorst v.d. Bremer, Doornman. Het omvat voor de heeren 12 douches en 4 kuipen en voor de dames 8 douches en 4 kuipen. ABATTOIR Gedurende de maand september zijn op het abat toir geslacht 53 runderen. 13 pinken, 14 kalveren, 6 paarden, 69 varkens. Ingevoerd werd 426 K.G. versch. vleesch. Buiten het abattoir zijn geslacht huisslachtingen l 1 varken en 3 geiten. Afgekeurd werden van uit nood en gestorven dieren: 3 run deren, 1 vet kalf, 1 gras kalf, 2 nuchtere klaveren, 2 paarden, 1 schaap. Afgekeurd van runderen: 26, longen, 3 harten. 20 levers, 3 milten, 1 maag en darmen, 9 nieren, 2 darmscheilklieren, 8 keelgangklieren. Van varkens: 80 longen, 3 harten, 1 lever, 1 milt, 2 maag en darmen, 2 nieren, 2 darmscheilklieren, 4 kaakklieren, 1 tong, 1 kop. 5 kilogram darm- scheilvet. Van paarden: 2 longen. 4 levers. Van kalveren: 2 longen, 1 tong, 1 kop. OUDHEID VAN DE EULT 't Is wonderlijk, hoe sommige hofsteden reeds eeuwen lang haar naam dragen. Zoo vond ik dezer dagen in het Rijksarchief van Utrecht een docu ment van 1350, waarin de Eult reeds genoemd wordt. Het was toen een bezitting van den Bisschop Jan van Arkel, die het schonk aan de St. Jans- kerk te Utrecht, om uit de pacht een altaar te onderhouden, dat hij in die kerk gesticht had. Het was ..ghelegen tusschen Soes en de Baerne bi der oude graft (het Oude Grachtje). Het strekte zich toen veel verder naar den kant van Soest uit. De Eult was dus al zes eeuwen geleden bekend. En de boerderij Wolkenburg aan de Eem ontmoet ik in 1403 als eigendom van de Abdij van Elten. en de hofstede Bloemberg, óók in die buurt, vind ik in 1456 vermeld als bezitting van heer Jacob van Gaasbeek, de stichter van 't Soester Schutters gilde. T. PLUIM, TURFMOLM DIFTHERIE Blijkens advertentie in dit nummer, verzoekt het Bestuur der Pluimvee- en Konijnenfokkers Ver- eeniging „Soest en Omstreken, hen, die turfmolm noodig hebben, dit te melden aan de secretaresse. Het bestuur heeft een zeer voordeelige aanbieding ontvangen. Wie daarvan wil profiteeren, melde zich. Ook zij, die nog kuikens hebben, die nog niet zijn ingeënt tegen diftherie, moeten dit spoedig mel den aan de secretaresse. De veearts komt dan spoedig, 't Wordt hoog tijd. DANSEN Belangstellenden verwijzen wij naar de in dit blad voorkomende advertentie betreffende aanvang van den cursus in Hotel „Bosch en Duin". Waar wederom geheel nieuwe dansen zullen wor den onderwezen, zullen belangstellenden goed doen reeds op den eersten avond aanwezig te zijn. ADVERTENTIËN: BEZOEKT DE MARKT TE BAARNAangevoerd kunnen worden kippen, eenden, duiven, konijnen, boter, kaas, eieren, groenten, fruit, bloemen, als mede alle geregelde en ongeregelde goederen. KENNISMAKING: Nette menschen, P. G. zoeken kennismaking met nette lieden (35-45 jaar), om de winteravonden gezellig door te brengen. Brie ven bureau van dit blad. Ondanks het feit dat de herfst het seizoen is waarin alles in de tuin afsterft en zich voorbereidt op de winter, biedt de maand oktober toch erg veel kleurenpracht. Een groot deel van die herfsttinten worden naast bladkleur ook bepaald door allerlei soorten bessen, die in deze tijd afrijpen. Het is erg interessant om eens te bekijken welke heersters nu voorzien zijn van die fraaie bessenpracht, hoe ze heten en hoe ze groeien. Als heester springt heel' duidelijk in het oog, de vuurdoorn, een zeer bekende plant, die in vrijwel iedere straat wel een keer te bewonderen valt. De vuurdoorn of „Pyracantha" is een groenblij- vende heester die vrijwel altijd als leiplant wordt gebruikt, terwijl hij ook als vrijstaande struik zekere zijn charme heeft. De plant bloeit wit in de maanden mei-juni, waarna direct de besvorming tot stand komt. In september krijgen de bessen hun werkelijke kleur, die afhankelijk van de soort van kanariegeel tot diep rood kan zijn. Als de vuurdoorn dan met rust gelaten wordt door de vogels, kunnen de bessen wel tot februari aan de plant blijven. Een wat minder bekende heester is de Callicarpa of prachtbes, een plant die 's zomers weinig op vallend is, maar juist in de herfst tot de mooiste tuinplanten gerekend wordt. Vooral wanneer meer dere exemplaren bijeen staan zijn de planten in het najaar overladen met trossen kleine paarse kraaltjes die zelfs een beetje het idee geven niet echt te zijn. De takjes met de bessen worden vaak in kerststukjes verwerkt waaruit al blijkt dat de bessen vrij lang aan de plant blijven. Ook een alleenstaande Callicarpa kan bes dragen maar als er meerdere aangeplant worden is het over het algemeen de vruchtzetting een stuk beter. De vruchtzetting kan ook in hoge mate bevorderd worden door het planten van Verbena's onder de struik. De Verbena of ijzerhard is een eenjarige plant, die net als de Callicarpa een kruisbloemige is, waardoor de bevruchting beter verloopt. De prachtbes verdraagt lichte schaduw en kan tot pl.m. 2.5 m hoog worden, waarbij de breedtegroei duide lijk minder is. Een derde besheester die ook een ereplaatsje ver dient is de Pernettya of parelbes, een tweehuizige bladhoudende heester. Er zijn zowel typische vrouwelijke als mannelijke planten, die voor een eventuele bevruchting niet verder dan 2 m. uit elkaar mogen staan. De plant bloeit wit in de zomer maanden en start al vroeg met besvorming. Rond deze tijd zijn de eerste bessen volgroeid en geven de plant een erg fraai aanzien. De kleur van de 0,5 cm dikke, kogelronde vruchtjes varieert van wit tot donkerrood. Willen we dus werkelijk plezier hebben van deze vrij lage heester (maar 75 cm) die overigens tot de familie der Ericacaea be hoort, dan zijn we genoodzaakt minstens twee planten aan te schaffen, 5 tot 6 vrouwelijke planten bij één mannelijke plant is het uiterste. In dit relaas mag zeker de Cotoneaster of rotsmispel familie niet ontbreken. Deze bestaat uit een groot aantal bodembedekkende, half opgaande en op gaande heestertakken die naast een erg rijke bloei in juni en juli een rijkdom aan bessen tonen in het najaar. De bessen kleuren van oranje naar rood en blijven vaak tot diep in het voorjaar aan de plant zitten. Enkele fraaie blahoudende soorten zijn Cotoneaster watereri „Cornubia", Cotoneaster salicifolia „Floccosa" en als bodembedekker de Cotoneaster darii. Erg aantrekkelijk baldverlie- zende soorten zijn de Cotoneaster horizontalis, Cotoneaster praecox en Cotoneaster „Franchetii". Over het gebruik van de verschillende soorten kunt U zich het beste op een tuincentrum laten infor meren. Volgende week vervolgen we de beshees ters, omdat er gewoonweg teveel noemenswaar digheden zijn om er in een artikel aan voorbij te gaan! Vooral Uw LOODGIETERS WERKZAAMHEDEN EN SANITAIRE ARTIKELEN OOk voor doe-het-zelvers Wij helpen U direct! Loodgieters- en C.V.-bedrijf Hartweg 58 - Soest Tel. 14332-b.g.g. 10816 Het ligt in de bedoeling van de bewo nerscommissie van Honsbergen, om op vrijdagavond 2 november wederom een grote klaverjas-drive te houden in de grote zaal van het dienstencentrum. Aanvang 20 uur. De commissie heeft nu als eis gesteld, dat degenen die zich voor deelname opgeven en zonder ken nis te geven, niet komen opdagen, verplicht blijven hun inschrijfgeld te betalen, dit met het oog op de aankoop van de vele prijzen. Men kan zich voor deelname opgeven tot en met 27 okto ber bij C. van Wijngaarden, Honsber gen 185, tel. 13262. In het afgelopen weekend hebben weer diverse autobestuurders een rijverbod gekregen in verband met alcoholgebruik. In enkele gevallen raakten de bestuurders de goede richting kwijt en werd er schade aangericht. In de nacht van vrijdag op zaterdag overkwam dat de 22-jarige A. S. Hij nam de bocht in de Van Lenneplaan te ruim, raakte daardoor een links van de weg geparkeerd staande auto, schoot vervolgens naar rechts en nam op zijn rit twee vuilnisbakken mee, velde een boompje en kwam tenslotte tegen een lichtmast tot stilstand. Ook de licht mast kwam uit het lood te staan. S. werkte mee aan de blaasproeven, die beiden in zijn nadeel uitvielen, maar weigerde vervolgens de bloedproef. Hij kreeg een rijverbod en een p.v. Zijn voertuig werd zwaar beschadigd en moest worden weggesleept; het kente kenbewijs werd door de politie in beslag genomen. Een rijverbod zonder meer kreeg de Vooral Uw DAK-ISOLATIE DAK-BEDEKKINGEN en SHINGLES DAKEN Wij helpen U direct! Loodgieters- en C.V.-bedrijf Hartweg 58 - Soest Tel. 14332-b.g.g. 10816 Amersfoorter F. van K: (21). Hij werd in dezelfde nacht aangehouden op de Varenstraat. Zondagavond om tien uur werd op het kruispunt Dalweg-Beukenlaan een lichtmast omver gereden. De autobe stuurder reed door, maar hij kon later aangehouden worden in de wijk Over- hees 2. Dat was de 27-jarige G. G„ die verklaarde zo van de botsing geschrok ken te zijn, dat hij in een reflex was weggereden. Ook voor hem vielen de beide blaasproeven nadelig uit en ook hij weigerde de bloedproef. Getuigen gevraagd In de vooravond botste de 47-jarige C. R. uit Amersfoort op de Dalweg fron taal tegen de personenauto bestuurd door mevrouw H. R.-F. (44). Zij werd gewond en voor onderzoek in het zie kenhuis Zonnegloren opgenomen. Mevrouw R. kwam uit de Rubenslaan en werd bij het nemen van de bocht de Dalweg op, frontaal aangereden door de links rijdende Amersfoorter. Rem sporen van circa negenendertig meter wezen uit dat hij veel te hard gereden had. Hij wachtte de blaasproeven niet af maar reed mee in de auto van een vriend. De politie had het te druk met de gewonde autobestuurster en met haar echtgenoot, die bij het zien van de ravage onwel geworden was. De beide voertuigen werden zwaar beschadigd. Getuigen van deze botsing worden verzocht zich met de politie in verbin ding te stellen. De aanrijding vond zondag om 18.00 uur plaats. voor het opgeven van een KLEINE RUBRIEKADVERTENTIE in de SOESTER COURANT „Tel. Naam: Straat: Woonplaats: verzoektmaal plaatsing Op woensdag ATTENTIE: één letter of leesteken per hokje, tussen twee woorden een hokje blanco laten Ondertekening 1 2 3 4 5 5 regels f 8,00 6 6 regels f 10,00 7 regels f 12,00 8 regels f 14,00 9 regels t 16,00 10 regels f 18,00 11 regels f 20,00 12 regels f 22,00 7 8 9 10 11 12 De bon moet uiterlijk maandag 16.30 uur in ons bezit zijn voor plaatsing in de Soester Courant van woensdag daarop volgend. Bewijsnummer 75 ct. extra. Brieven onder nummer: f 2,50 extra (De binnengekomen brieven worden u dan toegestuurd). Deze bon ONGEFRANKEERD zenden aan: advertentieafdeling SOESTER COURANT Antwoordnr. 136, 3760 VB SOEST. Het verschuldigde bedrag insluiten door middel van groene bank-betaalcheque, Eurocheque of blauwe girobetaalkaart (geen giro-overschrijvingskaart)

Soester Courant | 1979 | | pagina 11