De Borg werd gebouwd door: Wethouder Menne daagt bromfietsende jeugd uit 15 Soester Courant van woensdag 10 oktober 1919 15 3 dagen "Hoera" voor De Borg! Zondag j.1. droeg Zijne Eminentie Kardinaal B. Alfrink de plechtige H.Mis met assistentie op Foto Herman van Dam Foto Herman van Dam wijding plaats van de Joanneskerk. In zijn toespraak gaf de oud-aartsbis schop hierop een toelichting: "In een gebed vroegen wij zojuist om God's zegen over de kerk die Hij ons heeft laten bouwen. Deze kerk is een eigen tijdse kerk. Dat is een goed iets. Leven als Christen betekend leven in het heden. Al hebben we de basis van ons geloof meegekregen uit het verleden, dat wil niet zeggen, dat we in het verleden moeten leven. Christen zijn betekend ook leven in het heden. De kerk waarin wij nu verblijven is nieuw van vormgeving, ons geloof in Christus is echter hetzelfde gebleven. Het mag geen profaan gebouw zijn. We moeten eerbied hebben voor de ruimte waarin God verblijft. We zijn hem dankbaar dat hij onder ons wil wonen. Wat wij zeker niet uit het oog moeten ver liezen is het feit, dat de verkondiging van de Blijde Boodschap die het Evangelie ons brengt de centrale be tekenis is die aan deze ruimte zal worden gegeven. Het is aan de gelo vigen deze boodschap in hun hart te bewaren en ook in het dagelijkse leven als Christen te leven. Deze kerk is een ruimte waarin wij God kunnen danken en loven. Het is tevens een ruimte waarvan wij zeker weten dat God altijd voor ons klaar staat." Zijne Eminentie eindigde zijn preek met alle aanwezigen dank te zeggen voor hun gelovige aanwezigheid en sprak de hoop uit, dat de nieuwe Jo anneskerk een bron van zegen, een kracht in het geloof en een bron van vrede zou zijn. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door het jongerenkoor en het gemengd koor van de Soesterveen parochie. Na de H.Mis werd een kopje koffie aangeboden aan alle aanwezigen, 's 's Middags was er in De Borg een receptie voor genodigden. Zo eindigde zondag j.1. het eerste feestweekend in De Borg. Een gebouw dat zeer zeker ook in de toekomst zal bruisen van aktiviteiten. Architect: C.Kalfsbeek BV, Hoofdstraat 19, Borger. Hoofdaannemer: Bouwbedrijf A.Huurdeman BV, Birkstraat 161, Soest. Electra: Frans Bosman BV, Birkstraat 48, Soest. Loodgieterswerk: H. J.Bosboom BV, Burg.Grothestraat 60, Soest. Schilderwerk: A.W.Timmermans, Utrechtseweg 113, Amersfoort. Heiwerk: Hei-Team BV, Prins Hendriklaan 72, Soest. Vlechtwerk: Van der Horst BV, Amperestraat 1, Nijkerk. StaalconstructieStaalbouw Vianen BV, Placotiweg 5, Vianen. Grondwerk: SminkBV, Schothorsterlaan 37, Hoogland. Constructie vloeren: Peko BV, KerkpadNZ2, Soest. Staalwerken: HilhorstBV, Schoutenkampweg42, Soest. Voegwerk: J.Schuuring BV, Dorresteinseweg 62, Amersfoort. GrintvloerenSfreddo BV, Albert Neuhuysstraat 20, Amersfoort. Dekvloeren: Werkhoven, Groenekanseweg 52, Groenekan. Dakbedekking: Meycopren Nederland, Postbus 144, Helmond. Tegelwerken: Schreven BV, Birkstraat 163, Soest. Volksdansen van de Turkse dansgroep Gezellige muziek van de Eemlander Blaaskapel digd. Opvallend mooi was de bijna antieke kleding. Onder de uitstekende begeleiding van een acordeonist zongen zij al dansend bekende Neder landse volksliedjes. Muziekgroep Animato zorgde voor een gezellige muzikale omlijsting tussen de verschillende optredens van de dans groepen. Overigens hing er die avond een heel gezellige sfeer in De Borg. Bakkerij Faas zorgde voor vele zoete en enkele hartige lekkernijen (waar onder de "Borgsnack"), terwijl bij kaashandel Van Dijk smakelijke kaas soorten op een plankje konden worden gekocht voor het geringe bedrag van drie gulden. Buurman Van de Linden zorgde voor een voortreffelijk glas wijn. Rond de klok van twaalf werd de eerste avond in De Borg afgesloten. Een heel ander gezicht had de eerste zaterdag in het dorpshuis. Bijna de gehele dag stond in het teken van de sport. Vanaf kwart voor negen werd een ieder in de gelegenheid gesteld deel te nemen aan de sportinstuif. Een gelegenheid waar vooral door de jongere kinderen gebruik van werd ge maakt. De nieuwe gymnastiektoestel- len waren in de sportzaal opgesteld en onder leiding van ouderen kon ieder een zich uitleven. Die ochtend werden ook de bowlingbanen opengesteld voor het publiek. Volgens kenners, zeer de gelijk uitgevoerde banen. Directeur Maathuis opende de avond met een korte toespraak. Vervolgens beet hij de spits af met het liedje "Plankenkoorts". Groot succes was ook het door hem gebrachte Engelse volksliedje "Cockles and Mussels". Van de amateurs kwamen de Dancing Sisters uit Baarn het eerst aan bod. Zonder danslessen te hebben genoten brachten zij op het liedje "In the Navy" een zelf ingestudeerd dansje. Jammer genoeg was een tweede dansje minder succesvol, daar de helft van de Dan cing Sisters min of meer in paniek raakte toen zij een verkeerde dans pas maakte en daardoor uit de maat raakte. Tweede in de rij was Gert Jan Groenendijk. Hij begeleidde zichzelf met de gitaar terwijl hij songs van o.a. John Denver en The Beatles ten gehore bracht. Moderne muziek die echter ook de ouderen aansprak. Dat gold, jammer genoeg niet voor de formatie Fazz Four. Tot genoegen van vele jongeren, maar over het algemeen tot "verdriet" van de ouderen brachten zij eigentijdse popmuziek. Daar stond tegenover dat het de for matie niet bepaald mee zat. Twee leden van de groep hadden zich terug getrokken, zodat de formatie slechts uit twee man bestond. Een ander on plezierige bijkomstigheid was het feit dat de installatie deels dienst weigerde. Twee voorvallen die zeker bijgedragen hebben aan het feit dat the Fazz Four op de vijfde plaats eindigden. De zesde en laatste plaats was overi gens voor Jan van de Sluis die een imitatie-show van "de zangeres zonder Naam met de lange armen" gaf, maar daarbij vergeten was, dat deze dame ook nog mank loopt. Winnaars werden Foto Herman van Dam de zusjes Ankie en Lisette Thuis. Zij brachten een perfecte balletuitvoering. Tevens hadden zij de choreografie op professionele wijze verzorgd. Goede wijn behoeft geen krans en dat gold dan ook voor de Eemlander Blaaskapel van P.V.O. 's Middags had den zij in Noord Brabant enkele prijzen in de wacht gesleept, terwijl ze deze avond goed waren voor een derde plaats. Na afloop van het festival deelde Piet Daalhuizen verschillende prijzen uit, waaronder de Borgtrofee voor de win naars. Deze trofee werd ontworpen door Kees van Tricht. Voor de volledig heid vermelden wij de einduitslag van het amateurfestival "Plankenkoorts '79": Op de eerste plaats eindigden Lisette en Ankie. Zij kregen onder meer een gehonoreerd optreden aange boden door wijkvereniging Overhees. De tweede prijs was voor Gert Jan Groenendijk, terwijl de derde plaats bestemd was voor de Eemlander Blaaskapel van P.V.O. De 4e, 5e en 6e plaatsen werden verdeeld onder resp. The Dancing Sisters, Fazz Four en Jan van de Sluis. Na een gezellig samen zijn in de ontmoetingsruimte van de Borg werd de dag, wederom rond twaalf uur, afgesloten. De zondag stond in het teken van de Joanneskerk. Zijne Eminentie Bernar- dus Kardinaal Alfrink was door het bestuur uitgenodigd om in de plechtige viering voor te gaan. In zijn preek sprak hij zijn dank uit aan het kerk bestuur omdat hij samen met zijn ge lovigen in de gelegenheid werd ge steld de nieuwe kerk in gebruik te Foto Herman van Dam mogen nemen. Voorafgaand aan de preek had de Een vrachtwagen vol vuil, verzameld rond „De Borg". Over de hoofden van zo'n 150 schoolkinderen uit de wijk Overhees, heeft de wet houder van milieuzaken een beroep gedaan op jong Soest, een eind te maken aan het geweld en het geluid van de brommers. "Bij de gemeente komen heel veel klachten binnen van vooral oudere mensen, die de herrie en het geweld in parkjes, maar ook vlak voor ramen en deuren niet meer kunnen verdragen. Ik wil daarom een dringend beroep doen op jullie oudere broers en zussen om ermee te stoppen. Ik daag ze allemaal uit om op mijn spreekuur te komen elke woensdagmiddag om mij de overtuigen van de voordelen van dat brommers- geweld", aldus de wethouder. Deze cri-de-coeur van de wethouder was het slot van een toespraak die hij tot de hondervijftig leerlingen van de vier hoogste klassen van de open bare lagere school in Overhees hield, aan het eind van een schoonmaak- aktie. Die aktle vond vorige week donderdag plaats en had alles te maken met de feestelijkheden rond de opening van het dorpshuis "De Borg". Onder super visie van Chris Uiterwijk vulden de kinderen in de directe omgeving van het dorpshuis tachtig grote papieren zakken met alle mogelijke afval: stenen, papier, blikjes, dozen enz. Grote takken en fietsframes werden op de door de gemeente beschikbaar ge stelde vrachtauto gegooid. Verbolgen kwamen de kinderen ver tellen dat een automobilist in het gras olie ververst had en met ontzag werd gekeken naar een egeltje met twee jongen dat een weg zocht in de be- Foto Herman van Dam gToeüng. Het was voor de kinderen een leer zame middag, die overigens vele malen herhaald zal worden. Als eerste school in Soest zegde het schoolhoofd G.de Jong toe, dat zijn kinderen meer dere keren per jaar aktief zullen zijn in het schoonhouden van de buurt. Wethouder Menne in zijn toespraak tot de kinderen: "Een schoon milieu is heel belangrijk omdat het de omgeving is waarin wij moeten leven, wonen en werken. Het milieu moet echter niet alleen schoon zijn als er prinsessen op bezoek komen" en hij vond dat de kinderen een voorbeeld zijn voor iedereen. Hij beloonde de schoonmaakwerk- zaamheden met een boek over de na tuur, dat hij aan schoolhoofd De Jong overhandigde. Eindelijk was het dan zover. Vrijdag j.1. ontving wijkcentrum De Borg de eerste bezoekers. Drie dagen drukte, gezelligheid en sfeer in het kersverse dorpshuis. Drie dagen een volbe- laden programma. Voor iedere Soester bood het centrum 1 "geBorgenheid". Nu alle feestdrukte alweer enkele dagen voor bij is, willen we nog eens terugblikken op de gezellige openings dagen van De Borg. Op het programma van vrijdag avond 5 oktober stond om 19.00 uur het inspelen van het orgel in de Jo anneskerk. Een bescheiden om schrijving voor een schitterend kamer- concert. Een instrumentaal ensemble, gevormd uit docenten van de Stichting Verenigde Muzieklycea uit Hilversum bracht prachtige klassieke klanken ten gehore. Het ensemble bestond uit Ton van der Meer; orgel, Annemiek van Riemsdijk: viool, Wouter Heering; viool, Gerard Thomassen; cello, Jan Lieste; contrabas. In een programma van ruim een uur voerden zij o.a. twee koraalwerken van J.S.Bach en enkele Kirchensona- ten van W.A.Mozart uit. Het grootste succes van het concert mag echter Concert opus 4 nr. 6 in Bes van G.F. Handel genoemd worden. Van dit bijna perfecte concert (op enkele verdwaal de noten van het nieuwe orgel na) werden de delen "andante allegro", "larghetto" en "allegro moderato" ge speeld. Opvallend was overigens de zeer grote belangstelling die voor een aanzienlijk deel uit de jongere klas- siekliefhebbers bestond. Iets heel anders was de rondgang van P.V.O. Met een pittige mars en kleur rijke vaandels werd de feestavond in geluid. Was het aanvankelijk de be doeling dat het hele korps door De Borg zou trekken, door de drukte moest hier van worden afgezien. Er was die avond in De Borg nog veel meer te doen. Badmintonvereniging Selby had een sportieve badminton- instuif georganiseerd. De sportzaal van het centrum was in vier velden verdeeld. Belangstellenden konden zich daar, zeer zeker in sportief op zicht, uitstekend vermaken. Ook het optreden van de badminton-topspelers Rob en Piet Ridder, Herman Leidel- meyer en Guus van de Vlugt genoot veel belangstelling. Die belangstelling gold overigens ook voor de volksdansgroepen. Jammer was wel, dat lang niet alle dansen perfekt gingen. Nu is het op een feestavond als die van vrijdag j.1. niet te doen om te zorgen voor een pro- fesioneel geheel. Dat neemt niet weg, dat tussen professioneel dansen en amateuristisch rondspringen een le vensgroot verschil bestaat. Duidelijk werd die avond wel dat voor som mige groepen het deelnemen aan de feestelijke opening belangrijker was dan het aanspraak mogen maken op artistieke aspiraties. Ongetwijfeld was de Joego-slavische dansgroep die avond in velerlei op zichten het meest geslaagd, terwijl ook de Turkse dansgroep zeer goed voor de dag kwam. Overigens was de Turkse dansgroep één van de weinige met levende muziek. Ook de Soester Boerendansgroep was vertegenwoor- Voor de kinderen was er een teken wedstrijd uitgeschreven door de N.M.S. Behalve kleurplaten en teken vellen, werden er bovendien gratis ballonnen, reflektoren, zeep, nagelvijltjes, zonne- kleppen, lucifers, pennen en kwartjes mappen uitgedeeld. Wat de beoordeling van de wedstrijd betreft: De jury zal bestaan uit drie leden, t.w. de heer Van Ginkel, de directeur van de N.M.S. in Soester- veen-Overhees, een hoofd van een la gere school en een medewerker van public relations. De te winnen prijzen zullen bestaan uit spaarbankboekjes van 50,-, 40,- en 30,-. 's Middags was er voor jong en oud basketbal in de sportzaal, georgani seerd door The Red Stars. De vele jongeren vermaakten zich met de voor stelling van Elly en Sonja die de titel "Het onderste uit de kan" droeg. Ook 's avonds bruiste De Borg van ak tiviteiten. In de sportzaal werd vol enthousiasme gekeken (voornemelijk door jongeren en heren) naar de boks- demonstratie o.l.v. de heer A. van Engelen. Leden van de boksscholen uit Soest en Hilversum, begonnen al touwtje-springend met de demonstra tie. Na een trainingdemonstratie van ruim een half uur werd een "vriend schappelijk" partijtje gebokst in de grote boksring, die speciaal voor de demonstratie was opgesteld in de sportzaal. Later op de avond kon men kennis maken met de "vechtsport" Taekwon-do. Onder leiding van de heer H.Boersma werd ook van deze sport een voortreffelijke demonstratie gege ven. In de amusementszaal was vanaf half negen de finale van het amateurfesti val "Plankenkoorts" te aanschouwen. Een vriendschappelijke bokspartij in de sportzaal

Soester Courant | 1979 | | pagina 15