7.o gezien... 4.98 3.69 10.98 Nazomer Honsbergen Huzarensalade Honsbergen APPELS 2 kilo betalen Honsbergen ZOUTJES Honsbergen BIER Honsbergen 18.000 gulden voor dierenbescherming SOESTDIJk VILLA Kattekwaad is niet goedkoop Woensdag 10 Oktober 1979 58e jaargang no 7 Foto Herman van Dam ALLEEN DONDERDAG JAPANSE met klein beentje KILO 7Je ome advertentie door GEKARD PAUL ALLEEN DONDERDAG: GEGARNEERD KILO Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG: 3 KILO HOLLANDSE halen ALLEEN DONDERDAG: 250 GRAM van 3.98 voor DEZE WEEK HEINEKEN KRAT Zie onze advertentie Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar f 10.— Buiten Soest per half jaar /20.— Verschijnt iedere woensdag Het scheen dat de hele be volking van het provincie stadje het stralende najaars weer had aangegrepen om zich te concentreren in de nauwe winkelstraten waar opge schoten jongens en meisjes, mannen, vrouwen en kinderen kris-kras door elkaar heen wandelden, de terrasjes be volkten en langs de grachten kuierden alsof men zich voor de laatste maal wilde koeste ren in de zon. Karig door zo merse temperaturen bedeelde mensen wilden zich nog even inbeelden dat het Hollandse klimaat nog zo gek niet was. Een draaiorgel strooide zijn pepmelodietjes als confetti over de zich feestelijk voelende menigte, die op haar beurt de mansende orgelman nu eens niet met afgewende blik voor bij liep, maar gul kwartjes en dubbeltjes in de rammelbak liet vallen. Ter ere van de milde gever en uit praktische overwegingen werd telkens heel even het ritmisch schud den gestaakt en bedankte de straatmuzikant iedereen met een zwier alsof hij juist op die gift had staan wachten. Welvoorziene winkels schenen uit te puilen, waar zij hun ter ritorium hadden uitgebreid tot in het wandelgebied, zodoende de drempel voor het koop lustige publiek wegnemend, hetgeen de welwillende sfeer alleen maar ten goede kwam. En toen gebeurde het. Bijna was ik haar tegen het welgevormde lijf gelopen en tegelijkertijd helemaal in ver- warring geraakt omdat ik dacht dat ik na lange tijd on verwachts een oude vriendin terugvond. Toch kende ik haar niet of het moet uit mijn dromen zijn. Gewend aan be wonderend op haar gerichte blikken verplaatste zij haar veelbelovende lichaam met een energie die haar ogen deed glanzen en natrilde tot in haar borsten, die haar gra cieuze verschijning vervol maakten. Even was ik warm geworden en wilde ik haar volgen om.... Plotseling bleef ik stilstaan, zette mijn blik op oneindig en schudde langzaam mijn hoofd. Zou ik zomaar ineens verliefd zijn De collecte teri bate van het Soester Dierentehuis heeft dit jaar 18.000 gul den opgebracht. Dat is 1000 gulden minder dan vorig jaar. Als reden voor de lagere opbrengst wordt gezien het niet doorgaan van de straatcollecte, terwijl ook de traditionele grote gift gevers, dit jaar minder genereus waren. Alle gevers en collectanten worden voor hun belangeloze mede werking van harte bedankt. Te koop een riante met plm. 2200 m. tuin/park. Deze villa heeft zoveel extra's, dat het er teveel zijn om op te noemen. Geschikt voor kantoor of praktijk aan huis. Wilt U het eens bezichtigen, maak dan vrijblijvend een afspraak met ons. Prijs nader overeen te komen. \J. G. van ROUWE ND AAL Burg. Grothestr. I la I Soesf Tel. 02(55-1 01 «7| Uw lieve dochter kan een potje breken bij de buurvrouw. Maar als dat potje een kostbare Chinese vaas is, moet u misschien toch over de brug komen. Als u als fietser of voetganger schade veroorzaakt, kan dat aardig oplopen. En uw hond, de goedheid zelve, kan niettemin dure brokken maken. We bedoelen maar; als u kinderen hebt, of huisdieren, moet u ook een aansprakelijkheidsverzekering voor particulieren hebben. Voor de kosten hoeft u het niet te laten. Eén telefoontje naar ons en het komt in orde. frmlJin Demmers en «'«w'de Wotff b.w. Torenstraat 17 - Soest Tel. 02155-15451 SOESTER COURANT Prinses Beatrix opende Soester dorpshuis 'De Borg' In aanwezigheid van de commissaris der Koningin in de provincie Utrecht mr. P.J.Verdam, de man die begin vorig jaar de "eerste" paal heide, van Mark Knop pers die vorig jaar op 21 oktober de "eerste" steen legde en van wethouder mevrouw M.van Stiphout-Croonenberg, die als voorzitter van de Stichting het pannebier voor het "hoogste" punt uitreikte, opende Prinses Beatrix vrijdag morgen onder grote publieke belangstelling het dorpshuis "De Borg". Er volgde een rondleiding en daarna enkele officiële speeches. Opmerkelijk was dat de burgemeester, mevrouw mr. J.M.Corver-van Haaf ten, de gemeenteraads leden nadrukkelijk voorhield dat het dorpshuis in de toekomst geld gaat kosten. "We zullen een aantal tekorten moeten dragen in de toekomst". Ze hield hen daarbij voor dat ze alle medewerking gegeven hadden om het plan te kunnen realiseren; "we hebben het dus zelf gewild", aldus de burgemeester. De Prinses werd bij "De Borg" waar zo'n 850 schoolkinderen met ballonnen gereed stonden, verwelkomd door de commis saris der Koningin; door de burgemeester en mevrouw Van Stiphout als voorzitter van de stichting Wijkdienstencen trum Soesterveen en de heer E.Maathuis, directeur-beheer der van "De Borg". De Prin ses kreeg bloemen aangeboden door de 8-jarige Ilse van de Haar en de burgemeester en mevrouw Verdam door de achtjarige tweeling Saskia en Christel van Houten. Op dat moment werden duiven gelost. Bij de hoofdingang van het ge bouw sprak de burgemeester een kort welkomstwoord ("een grote dag voor Overhees en voor Soest"), waarna me vrouw Van Stiphout de Prinses uitnodigde de officiële opening te verrichten. Die handeling bestond uit het doorknippen van een lint waaraan talrijke witte ballonnen zaten, die daar na de lucht ingingen. Vlak daarop lieten ook de kinderen hun ballonnen los en dat gaf een fraai veelkleurig gezicht. Nadat de schoolkinderen onder leiding van mej.Colpaart een soort canon gezongen hadden, ging het officiële gezelschap naar binnen voor de rond leiding. In het gezelschap be vonden zich ook mevrouw M. A.R. de Kanter geb. Jonk- vrouwe Van Mühlen, Dame du Palais van Hare Majesteit de Koningin en mevrouw Verdam. In alle zalen waren aktiviteiten en zo kreeg de Prinses een goed beeld van het gebruik van het riante gebouw. Zij maakte ook kennis met de overige Stichtingsbestuursleden. Na een informele ontvangst in de grote zaal vertrok de Prin ses enige minuten voor twaalf uur. Gelukwensen Als eerste van het zestal spre kers wenste de burgemeester het stichtingsbestuur veel ge luk met de opening van het gebouw. De voorgeschiedenis ging terug tot het jaar 1973. In dat jaar al werd voor het eerst gesproken over een geza menlijk gebouw voor Soester verenigingen. De enquête le verde een enorm aantal vier kante meters op; teveel vol gens het ministerie van CRM en daarom werd er in de loop der jaren driftig in de opper vlakte gesnoeid. Het gemeentebestuur had van zijn kant steeds alle medewer king gegeven. Nu het pand ge reed was kon men dan ook te vreden zijn. Er zouden naar haar mening in de toekomst zeker tekorten gedekt moeten worden, maar de raadsleden moesten dan niet flauw doen. Ze hadden de bouw immers zelf gewild. Dank bracht de burgemeester tenslotte aan de stichtingsvoor zitter, mevrouw Van Stiphout, voor haar niet aflatend enthou siasme tijdens de bouwperiode en de vele vergaderingen die daaraan vooraf gingen. Die dank werd onderstreept met een boeket bloemen. Namens alle aannemers sprak vervolgens architect C.Kals- beek. Hij wenste het stichtings bestuur geluk met het gebouw dat evenwel nooit meer dan een middel kon zijn om tot een be tere samenleving te komen. Die samenleving was naar zijn mening op het moment wel erg gespleten en uit elkaar geval len Men heeft geen oog meer voor elkaar en men is erg op lisme viert de boventoon en dat is aan vele andere dat was aan vele andere nieuwe gebouwen te zien. Dat waren afgietsels van de cultuur waarin men leefde: rijk in bezit, maar arm in de geest. In Soest had hij een grootse ervaring gehad; waren zijn ogen open gegaan dat er ook een andere samenleving be stond, waarin geweldig werd samengewerkt. Daarvoor bracht hij dank. Kalfsbeek bood tenslotte na mens alle aannemers een kunstwerk aan van Jan Snoeck, dat op het voorplein werd ge plaatst en dat aan het slot van de officiële opening door hoofd aannemer Huurdeman werd onthuld. Problemen Dat het bestuur nog tal van problemen zal krijgen te ver werken en nog voor veel ver rassingen zal komen te staan, hield de heer N.Cohen, voor zitter van de Stichting samen werkende Sociaal Culturele Centra in de Provincie Utrecht het bestuur vervolgens voor. Men zou nog veel belangrijke beslissingen moeten nemen. Het bestuur kon net als in de afgelopen jaren op de steun van zijn stichting rekenen. Hij bood een voorzittershamer aan. Namens het ministerie van CRM sprak mevrouw W.Holl. Zij had meerdere bouwverga- deringen meegemaakt en con stateerde nu dat veel wat toen aangedragen werd, ook gerea liseerd was. Verwonderd zei zij te zijn over de naam "dorps huis", maar mogelijk werd daarmee het verantwoordelijk heidsgevoel verwoord, dat dik wijls een kenmerk is van kleine gemeenschappen. Tegen de normen in, kreeg Soest nu een derde bibliotheek filiaal, maar gezien de uitge strektheid van de plaats was zij het met het bibliotheekbe- stuur eens dat dit filiaal nodig was. Helaas kon zij geen uitbreiding van personeel aan bieden, maar wel de toezeg ging dat het filiaal door het mi nisterie als vestiging erkend zou worden. Waardering Woorden van dank en waarde ring voor de samenwerking in de afgelopen jaren sprak pastor W.Mali namens de Jo- annes-parochie. Voor de paro chianen was een droom werke lijkheid geworden. Veel lof had hij voor architekt Kalfsbeek die de moeilijke opgaaf in een dergelijk gebouw een kerk in te passen, op meer dan voor treffelijke wijze had opgelost. De heer Mali bracht dank aan alle bouwers; aan de voorzit ter van de Stichting voor haar temperamentvolle inbreng tijdens de talloze vergaderin gen ("niemand kreeg de kans in te slapen"); aan gemeente werken en aan de parochie vertegenwoordiger de heer A.v.d.Haar. Namens de parochie bood hij een klok aan. De nieuwe directeur van Artis- hock, de heer N.Halbertsma, filosofeerde over het begrip "nieuwsgierigheid". Nieuws gierigheid is een fundament- tele eigenschap van de mens en essentieel voor het mens zijn.". De bijzonderheid van "De Borg" is dat het de be zoeker iedere keer opnieuw nieuwsgierig maakt en dat daarmee wordt voldaan aan de filosofie van de creativiteit. Blij was hij dat Artishock in het gebouw een plaats kreeg en deze delen mocht met de peuterspeelzaak en de kinder crèche van de Joannes-pa- rochie. Hij sprak de wens uit dat het samengaan in "De Borg'een aanzet zou zijn voor het samengaan van alle in woners van Soest. Als laatste sprak tenslotte mevrouw Van Stiphout. Haar dank ging uit naar allen die in de afgelopen jaren op welke wijze dan ook, bijgedragen hadden aan de bouw van "De Borg". Aanvankelijk dacht men in be stuurlijk Soest slechts een ge bouw nodig te hebben dat niet groter was dan drie gemeen schapsruimten van een lagere school Er was een groeiproces voor nodig om te weten dat het anders moest. Men had er veel voor moeten vechten, maar Soest kon blij zijn dat het er nu stond. Speciale woorden van dank sprak zij tot het gemeentebe stuur; tot het ambtenaren korps ("als zij de redelijkheid van een verzoek inzien, dan zijn het de meest fantastische medewerkers, die je je maar denken kunt!"); tot de plant soenendienst ("de beste van heel Nederland") en tot de tal loze vrijwilligers ("als je de burger weet te motiveren, is hun inzet geweldig' Dank bracht zij ook aan de provinciale werkgroep ("als wij het niet meer zagen zitten, drongen zij aan op gewoon verder gaan"); aan architect Kalfsbeek en de Soester aan nemers ("elk probleem werd door hen opgelost, eventueel ten koste van vrije tijd")aan het ministerie, de Joannes-pa- rochie ("uw afgevaardigde, de heer A.v.d.Haar, was onze unieke penningmeester. Zie dat u hem in het stichtings bestuur houdt "Ik hoop", zo besloot mevrouw Van Stiphout, "dat de fijne samenwerking zal blijven voortbestaan en dat zo de doel stelling van het gebouw waar gemaakt kan worden". Voor verdere verslaggeving over "De Borg" en veel foto's zie men elders in dit blad.

Soester Courant | 1979 | | pagina 1