Kleine raadsfracties willen schoolbioloog aanstellen Hendrik Smit Olaf de Landell spreekt op 17 october in "De Borg" Makelaardij b.v "De wederkomst van Jezus Christus" Standaardboek over Elfenland Soester slapers WV Nieuws SOESTDIJK Zoys en Eldorado herdachten Dierendag en klein. Baarn DE VRIES CAFÉ-RESTAURANT BRUILOFTEN PARTIJEN RECEPTIES 1450 Gulden uit geldkistje gestolen HET FUNDAMENT VAN UW VERTROUWEN Natuurwandeling I.V.N.-Eemland Boekennieuws: ShidtohariakarwocziR V fantastische Soester Courant van woensdag 10 oktober 1919 In het Autotron te Drunen is van 16 t/m 20 oktober Drunen onder stoom, een rally met antieke stoomvoertuigen, inl. tel. 04163-3631. In schouwburg Gooiland te Hilversum kunt U op 12 en 13 oktober naar de satirische musical „De club" waarin alle 7 mannen gespeeld worden door vrouwen. Met Annet Nieuwenhuyzen, Adele Bloemendaal, Jenny Arean, enz. Aanvang 20.00 uur. Prijs 16,- t/m 28,-. Van 5 t/m 11 nov. kunt U in het bezoekerscentrum Corversbos aan de Vaartweg 165 te Hilversum kijken naar pentekeningen van de Eempolder van Ita Eckhardt. Geopend vr. t/m zo. 10-17 uur. In Expositiehuis „'t Hoogt" aan 't Hoogt 4 te Utrecht is tot 22 okt. een tentoonstelling van clandestiene lite raire tijdschriften, „Parade der Profe ten" (1944-1945). Geopend dagelijks 12-17 uur. In het Cultureel Centrum „de Klinker" te Winschoten is op 13 okt. een interna tionale rolschaatsmanifestatie, de IRMA '79, met 500 kunstrijders(sters) en wereldkampioenschap Rolldans, tel. inl. 05970-14369. Op zo. 14 oktober zal wederom voor de ware natuurliefhebbers een wandeling, georganiseerd door I.V.N. Eemland, van start gaan. Onder leiding van natuurgidsen trekt men dan rond het Pluismeer. In deze tijd een gebied waar vele paddestoelensoorten de kop pen boven de grond steken. Verzamel plaats is tegenover het Spiehuis aan de Biltseweg. Vertrektijd 14.00 uur. In galerij „De Drie Ringen" aan de Kerkstraat 11b te Soest is t/m 31 oktober een tentoonstelling van schil derijen van Wilfried van den Boorn. Geopend di. t/m za. van 11-17 uur en volgens afspraak. Zo. en ma. gesloten. Op 19, 20 en 21 oktober organiseert de werkgroep „Filmhuis Artishock een 3-daags Filmfestival rond de Neder landse, niet commerciële films van 1979. Informatie en voorverkoop vanaf 15 oktober van 18.00-19.00 uur. Tel. 02155-12689. Van 1 t/m 4 nov. vindt in de RAI te Amsterdam de 22e Internationale In- door Concours Hippique Jumping Am sterdam plaats, waarin alle Europese topruiters strijden om de eerste punten voor de „wereldcup voor Springrui ters". Een geweldig hippisch evene ment. Op 20 en 21 okt. vindt in de RAI te Amsterdam de Internationale katten tentoonstelling Felikat plaats. Ca. 1000 fraaie en bijzondere poezebeesten zul len hier aan deelnemen. IN de Petrus en Pauluskerk te Soest is op do. 18 okt. een Najaarsconcert van het Soester Mannenkoort „Apollo" o.l.v. dhr. G. v.d. Schepop met melo dieën van Johann Strauss, Robert Stolz e.v.a. Aanvang 20.15 uur. Toegang 8,« p.p. Kaartverkoop en inl. WV kantoor Soest. Het wijkcentrum „De Borg" aan de Willaertstr. 49 te Soest is van 1 t/m 19 okt. een expositie van kleurenfoto's van leden van de kleurendruk groep. Geopend van 8.30-24.00 uur. De jaarlijkse bloemen/kunstexpositie Herfstflora wordt dit jaar gehouden van 5 t/m 14 oktober in de zalen van het bekende Singer Museum te Laren (N.H.). Het thema van dit jaar is „Bloemlezing", daar de zalen van het Singercomplex gesierd zullen worden met bloem arrangementen die door be kende boeken zijn geïnspireerd. Open. tijden: 10-22 uur; zond. 10-17 uur. Nadere inf. tel. 02153-15656. Haarlem viert 140 jaar Spoorwegen. Hoofdwerkplaats en station houden open huis. Op 16, 17 en 18 oktober is er in het station een expositie, waaraan het Frans Halsmuseum en het Spoor wegmuseum hun medewerking verle nen. Op het station vinden film- en diashows plaats. Men kan vanaf Spoor l met een oude trein, getrokken door een stoomlokomotief, een bezoek bren gen aan de Hoofdwerkplaats waar enkele exposities worden gehouden. In de Jaap Edenhal te Amsterdam is op 2 november een concert met t.v.- opnamen van Herman Brood. Aanvang 20.00 uur. Prijs 15,-. Voorverkoop begint 11 okt. alhier te reserveren. In theater Carré teAmsterdam is op 12 november een optreden van Harry Belafonte. Aanvang 20.15 uur. Prijzen 75.-; ƒ60,- en 55.-. Op 18 november kunt U in Carré naar Andy Williams. Aanvang 20.15 uur. Toegang 61,-; 41,-; 21,-, alhier te reserveren. Verder kunt U in Carré op 22 okt. naar een optreden van Manitas de la Plata. Aanvang 20.15 uur. Prijzen 30,- en 25,-. Op 23 okt. is er een optreden van Lionel Hampton in Carré. Aanvang 20.15 uur. Prijzen: 35,-; 30,-; 25,- en 20,-. Op 25. 26 en 27 okt. is Cralg Russel 3 dagen in Carré. Prijzen 35,- en 25,-. Voor al deze concerten kunt U vanaf een maand tevoren reserveren aan ons kantoor. In sportpaleis Ahoy te Rotterdam zijn op 3 nov. twee concerten van Fischer Chöre. Het le concert begint om 14.30 uur; het 2e concert om 20.00 uur. Prijzen: 15,- t/m 25,-. Op 1 nov. kunt U in de Ahoy naar een concert van Dire Straits. Aanvang 20.00 uur. Prijzen 20,- en 25,-. In muziekcentrum Vredenburg te Utrecht is op 12 okt. het International Hot Jazz Festival met drie orkesten: Papa Blue's Viking Jazz Band, Rod Mason Band en Max Collie's Rythm Aces. Toegang 13,- 65+ 10,50; cjp 9.-. Aanvang 20.15 uur. Op 14 okt. geeft het Utrechtse Synfonie Orkest in Vredenburg een familiema tinee met een populair-klassiek pro gramma, o.m. werken van Brahms en Bruch. Aanvang 14.30 uur. Toegang 10,-; 65+ ƒ7,50; cjp 5,-. In de Expohal aan de Soestdljker- In de Expohal aan de Soestdijker- straatweg is op 13 oktober een pop festival met Golden Earing, de groep Massada en Sweet d'Buster. Aanvang 18.30 uur. Prijs 20,-. Alhier te reser veren. Vergeet U bij het zoeken naar een kado die handige Soester Kadobon niet als mogelijkheid om iemand te verrassen? OPEN HAARD...? 02155-10652 SOEST I De kleine raadsfracties, PvdA, D'66 en Progressief Soest, willen een school bioloog voor de lagere scholen aanstellen. Zij zijn het niet eens met de door het college gegeven lage prioriteit „gewenst" en willen de hoogste prioriteit „noodzakelijk" aan de aanstelling toegekend zien. In de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening namen fractie-vertegenwoordigers van CDA en WD een ander standpunt ln. Ook zij vinden het geven van biologisch onderwijs op de lagere scholen belangrijk, maar dat moet dan op een andere manier georganiseerd worden. Hun gedachten naan uit naar specifieke onderwijs pakketten. Gebruikmakend van het spreekrecht van de tribune hield de bekende na tuurbeschermer Chris Uiterwijk een vurig pleidooi voor de aanstelling van een schoolbioloog. Liefde voor de na tuur kweekt tevreden mensen, hield Uiterwijk de commissieleden voor en die liefde moest op jonge leeftijd en dan vooral door deskundigen bijge bracht worden. Hij had geen vertrou wen in de onderwijspakketten waar dikwijls allerlei zaken door elkaar ge haald werden en soms ook foute in formatie gegeven werd. De heren Nuijten (PS), Goote (PvdA) en Jonker (D'66) namen geen ge noegen met het college voorstel de schoolbioloog, die op de lijst opge voerd werd voor 140.000 gulden per jaar, te plaatsen in de categorie „gewenst". Aan de aanstelling moest de hoogste prioriteit „noodzakelijk" worden toegekend. Het bedrag van 140.000 gulden kon mogelijk omlaag door het inschakelen van vrijwilli gers, die de functionaris zouden kun nen assisteren. Mevrouw E. Korthuis-Elion (WD) was het eens met Uiterwijk dat voor lichting aan de jeugd belangrijk was, maar één schoolbioloog voor 3600 kinderen zou niets effectiefs kunnen uitrichten. Deze mening werd gedeeld door de CDA-er Oldenboom. Biologie-onder- wijs was noodzakelijk, maar niet ln de- de vorm. Hoe het wel moest, wist ook Oldenboom niet. Met drie tegen drie (CDA en twee WD-ers tegen PS, D'66 en PvdA) staakten in deze commissie de stem men. Men vond elkaar wel op de andere punten van de prioriteitenindeling. Bij het hoofdstuk ruimtelijke en volkshuisvesting is het opstellen van een werkplan voor de vaststelling van nieuwe bestemmingsplannen en het herzien van oude bestemmings plannen „noodzakelijk". En op ver zoek van mevrouw Korthuis zal be keken worden of het plan Dalweg (gemeentehuis en politiebureau voor rang kan krijgen. Bij het hoofdstuk milieu wordt als noodzakelijk gezien: het instellen van een commissie van advies aan b. en w. inzake het milieu; het inven tariseren van bedrijven en inrich tingen die onder de Hinderwet vallen; het vaststellen van een beheersplan voor de bossen; het samenstellen van een notitie over het doel en de betekenis van een beheersplan, waar in tevens wordt aangegeven voor welke gebieden een beheersplan zin vol kan zijnhet stellen van stringente voorwaarden ter bescherming van ge bieden en het instellen van een onder zoek naar de wenselijkheid van het instellen van het instituut milieu inspecteur. „Zeer gewenst" zijn: het nemen van maatregelen om vervuiling door honden tegen te gaan; het inventa riseren van de straten en plaatsen die voor meer vergroening in aan- BART KOOY Vredehofstraat 6 Telefoon 12525 Voor uw In oud-hollandse stijl ingerichte zaal merking komen; het zo mogelijk medewerking verlenen aan het stre ven van de groene verenigingen eigen permanente ruimten te verkrijgen en het verlenen van financiële steun aan de milieuverenigingen. De schoolbioloog is voor de een „ge wenst" en voor de ander „noodza kelijk", maar voor alle fracties is „gewenst" dat er een gedragscode opgesteld wordt ten aanzien van kappen, strooien of andere hande lingen die van invloed zijn op natuur, landschap en milieu. „Noodzakelijk" wat betreft het hoofd stuk economische zaken is het instellen van een onderzoek naar de bestemming en toekomst van de ln het verleden aangekochte gron den ten behoeve van niet vastgestelde plannen; het samenstellen van een nota omtrent de winkelvoorzieningen en het stichten van een winkelcentrum in Overhees. Tenslotte vinden de leden van de commissie ruimtelijke ordening het ook „noodzakelijk" dat er een werk groep van deskundigen ingesteld wordt ten behoeve van de screening van de inventarisatie karakteristiek Soest. Uit een woning achter het Kontact der Kontinenten aan de Amersfoortse- straat te Soesterberg nam een inbre ker 1450 gulden weg uit een geldkistje. Dat geldkistje stond in een metalen- kast in de bijkeuken. De kast werd geforceerd. De onbekende dief kwam het huis binnen via een openstaand bovenlicht. De eerstvolgende Nutsavond wordt op woensdagavond 17 oktober a.s. om 20.15 uur in De Borg gehouden. Als gastspreker treedt op Olaf de Landell. Hij zal vertellen uit eigen werk en over eigen ervaringen. Olaf J. de Landell, pseudoniem voor Jan Berend Wemmerslager van Spar- woude geniet als auteur een grote populariteit. In 1951 werd zijn. verhaal „De porcelyntafel" uitgeroepen tot boekenweekgeschenk en sindsdien was zijn naam gevestigd. Zeer bekend is zijn familietriologie „De Porselein boom", over het Friese geslacht Ta- makelaars-taxateurs in onroerende goederen hypotheken en assurantiën Burg. Grothestraat 32 - Soest Telefoon: 02155-11304* Aanstaande zondag, 14 oktober, wordt in Evangelie gemeente "In de Ruimte" een kerkdienst gehouden, waarin Ds. Auke van Slooten zal spreken over bet thema "De wederkomst van Jezus Christus". Hoewel de snel verslechterende werel- situatie in onze dagen steeds duide lijker naar een algemene ondergang heenwijst, laat het onderwerp dat aan de orde komt zien, dat de wereld juist op weg is naar een geweldig keerpunt: De wederkomst van Jezus Christus". De Belgische pianist Willy Appermont In deze dienst wordt veel tijd ingeruimd voor een optreden van de bekende Belgische pianist Willy Appermont. Willy Appermont studeerde aan het Koninklijke Muziek Conservatorium te Brussel en behaalde daar diverse prijzen, onder andere de Bachprijs. In 1975 werd hij onderschelden. De laatste jaren heeft hij zich meer toegelegd op geestelijke muziek. Samen met zijn team, bestaande uit een cellist, een fluitist en de sopraan Ria de Jong, zal hij, om 16.00 en 19.00 uur een gevarieerd program ma brengen. Om 16.00 uur zijn er tevens kinderdiensten voor de diverse leeftijdsgroepen. coma van Oenstra. De drie delen zijn sterk autobiografisch. De schrijver vertelt in deze boeken eigenlijk over zijn eigen familie. Over zijn jeugd in Indië, waar zijn vader dokter was in de Kraton van de sultan van Cheribon op Java, heeft hij onlangs zeer aangrijpend verteld in een televisiepresentatie. Olaf de Landell heeft zijn succes te danken aan zijn meeslepende vertel trant en aan zijn speelse fantasie. Door het lezen van of luisteren naar zijn verhalen belandt men even in een andere wereld. Even de wereld van alledag te vergeten is toch de wens van menigéén die naar een boek grijpt. Als dit ook Uw wens is, komt U dan op woensdagavond a.s. om 20.15 uur naar „De Borg", Willaertstraat 49. Het be stuur hoopt daar dan vele leden en belangstellenden te zien. Om een Nuts avond te bezoeken behoeft U geen lid te zijn. Iedereen die belangstelling heeft in de lezing van Olaf de Landell is welkom. De entree is gratis voor leden van het Nut-Soest, niet leden betalen een toe gangsprijs van 3,50 en C.J.P. en Pas-65 houders 2,50. De Belgische pianist Willy Appermont Op de avond van 4 oktober herdachten de hondenvereniging Zoys en de Stichting Rultersportcentrum Eldorado ln de manege aan de Bosstraat de dag van het dier. Om 8 uur mocht de heer J. Kraaij, instructeur van manege Eldorado, mede namens het bestuur van de hondenvereniging Zoys, een talrijk publiek verwelkomen. De heer Kraaij gaf in het kort weer, wat de bedoeling van deze avond was. Hij vond dat één dag stilstaan bij het dier zinloos is, indien men de rest van het jaar niet zou trachten het dier te begrijpen en zodanig te behandelen en eventueel af te richten, dat het dier zich prettig voelt en zich dusdanig weet te gedragen in onze samenleving, dat niemand hier enige-hinder van onder vindt. Tijdens zijn toespraak kon het publiek er zich van overtuigen, dat het in de hand houden van het paard niet berust op kracht, maar op kennis en techniek. Zo kon men bijv. constateren, dat een meisje van 12 jaar een W.P.N. paard van ca. 600 kg. in alle gangen volledig onder controle hield. Hierna presenteerde de instructeur, de heer P. Roos, daarbij geassisteerd door de heren J. v.d. Meij en C. Bosman, tien leden van de hondenver eniging Zoys met hun dieren. In hun eerste optreden demonstreerde hij de „fijne dressuur", zoals de hond strak aan de voet laten gaan en op een door de begeleider te bepalen plaats te blijven liggen en/of te wachten en daarna op commando weer te volgen. Hierbij viel het op, dat door met de hond te blijven praten, het contact begeleider/hond goed in stand werd gehouden. Hierna toonden twee pony-ruiters, hoe je met liefde en begrip een pony kunt leren, dat hij moeiteloos op de grond gaat liggen en zich weer opricht met de ruiter op zijn rug. Terwijl zij hiermee bezig waren kwam een amazone de piste binnen, die samen met haar instructeur liet zien, dat een paard in principe nooit op een ander levend wezen zal trappen. Dit werd aangetoond door Claudia de Borst, die met haar paard over de heer Kraaij sprong, die op een hindernis lag, zonder dat hij daarbij geraakt werd. Dit werd weer afgewisseld door Zoys, die gehoorzaamheids- en gedragsoefe ningen bracht, zoals het afleggen van de hond, het blijven bij het uit het zicht zijn van de baas en het weer voor laten komen. Men wist verschillende honden bij het vóórkomen halverwege een halt toe te roepen en na enig wachten weer verder naar de begeleider te laten komen. Dit mag een uitzonderlijke prestatie ge noemd worden, vooral als men zich realiseert, dat deze vereniging opge richt is op 23 mei van dit jaar. Deze vereniging is erkend door de Raad van Beheer. De show, gegeven door de heer Kraaij met de Friese modelmerrie in het tuig, werd door het publiek met een warm applaus gehonoreerd. In het laatste optreden van de honden vereniging Zoys toonde zij de voorbe reidingen van verdedigingsoefeningen, zoals het vooruitsturen van de hond, het apporteren, het zoeken en het gevonden voorwerp van afstand mee te laten nemen. Tevens demonstreerde men hoe de hond in de goot moet worden geplaatst, indien het dier zijn behoefte moet doen. De heer Roos merkte hierbij op, dat men zich met deze gang van zaken niet zo erg gelukkig voelde, omdat diverse automobilisten zó dicht langs het trot toir rijden, dat zowel de hond als de begeleider hierbij een hartinfarct drei gen op te lopen De heer Roos pleitte ervoor, dat men van gemeentewege enige terreinen aangewezen zou krijgen, waarop de honden veilig uitgelaten zouden kun nen worden. Na deze woorden bedank te hij de aanwezigen voor hun belang stelling en de Stichting Ruitersport centrum Eldorado voor de prettige samenwerking. Tot slot werd aan het enthousiaste publiek getoond, hoe een jong onbe- leerd paard voor de eerste maal onder het zadel gebracht wordt. Hierbij bleek, dat het paard geen moment protesteerde of nerveus werd. Opvallend was het steeds weer de aandacht trekken van het paard bij elk nieuw gebeuren, het steeds herhalen van dezelfde handelingen, opdat het paard dit in zijn geheugen kon opne men. De aanwezigen werden door de in structeur erop geattendeerd, dat een dier de zaak niet verstandelijk kan beredeneren, doch zich alleen de pret tige en de onprettige dingen kan herin neren, hetgeen de africhter tot taak geeft, dat hij ervoor waakt, dat alle verrichtingen die hij van het dier vraagt, bij het dier prettige herinne ringen achterlaten. Hierdoor zal het dier altijd bereid zijn om deze hande lingen te herhalen. In dit africhtingsonderdeel werd een zesjarig rijpaard voor het eerst in het tuig gezet en vervolgens voor de wagen gespannen. Ook dit gebeurde in alle rust en overeenkomstig de methode, die hiervoor werd beschreven. Aan het einde van deze demonstratie, deelde de heer Kraaij mede, hierdoor aange toond te hebben, dat met rust, kennis en begrip voor het dier, geweld en wild-west taferelen bij de africhting van het paard ongewenst, ja zelfs uit den boze zijn! Hij bedankte alle aanwezigen voor hun belangstelling en de rust, die men had weten op te brengen, zodat hij deze demonstratie goed tot zijn recht kon laten komen. Zondag 14 oktober zal wederom voor de ware natuurliefhebbers een wan deling. georganiseerd door I.V.N.- Eemland, van start gaan. Onder lei ding van natuurgidsen trekt men dan rond het Pluismeer. In deze tijd een gebied waar vele paddestoelensoorten de koppen boven de grond steken. Zondag 14 oktober is het verzamel punt bij de laan, liggend tegenover het Spiehuis. Zoals bekend start men tussen twee uur en half drie in diverse groepen. Het Spiehuis ligt aan de Biltseweg en is bereikbaar komend van Baarn, direct na het paleis rechtsaf en komend van Amersfoort vóór het paleis links af. Deze weg heet de Biltseweg en die zal enkele kilometers moeten worden opgereden om aan de linkerhand het restaurant te zien liggen. Paddestoel zijn altijd interessant door hun vormgeving en kleur. Nimmer zul len zij hetzelfde zijn. Gaat u maar eens mee met de wandeling en u zult het zelf kunnen beamen, gedurende die twee uurtjes! Enige jaren gelegen kwam Rien Poortvliet uit met zijn fantastische boek over het leven en werken van kabouters. Poortvliet sprak onder andere met de toen 379 jaar oude Tomte Haroldson, die op de Vlasakkers woont. Wat de kabouters bij ons zijn, zijn de Elfen in Engeland en over hun doen en laten schreven Briah Froud en Alan Lee een prachtig geïllustreerd boek: "de Elfen" (Fairies). Het werd ln het Nederlands vertaald door Alet Schouten en Ernst van Alte- na en uitgegeven door Van Holkema en Warendorf/Unieboek te Bussum. Nederlanders denken aan Elfen als ijle wezentjes met gazen vleugeltjes; een lieflijk soort libellen, fraai van vorm en mooi om naar te kijken. In Enge land valt onder het begrip Elfen heel wat meer: witte wie ven, trollen, plaag geesten, aardmannetjes, diefachtige huisgeesten, allen leden van een onder wereld-omspannende stam. Het is een gecompliceerde wereld waar de Engelse auteurs de lezer mee laten kennismaken. Zij geven ons in zicht in de hiërarchie, topografie eh etnologie van Elfenland; hun gebrui ken en gewoonten. Vermoedelijk ls Avalon het beroemd ste elfenland, waar de legendarische koning Arthur leefde. Hij werd ver zorgd door vier elfenkoninginnen. Maar Elfenland is ook overal. Het kan zich opeens en zonder waarschuwing openbaren om dan even onverwacht weer te verdwijnen. Met zijn grenzen van schemer, mist en verbeelding is het overal om ons heen. Elfen hebben eigen territoria; elke heuvel heeft zijn eigen koning en koningin. De elfenspeurder weet dat een echte Elf niet altijd een stukje lieflijkheid is, dat in een bloemkelk schommelt. Er is soms zelfs niet schattigs aan. Zijn uiterlijk mag menselijke trekken vertonen, maar zijn denken en voelen liggen soms zeer veer van het onze verwijderd. Een Elf is ook niet sentimenteel, want bekend is dat voor iedere doodgereden egel, een wraakzuchtige elf er in de berm bijkomt. En bedenk ook dat het ijzer in onze auto allang geen afweer middel meer ls; de Elf heeft zich echt wel aangepast aan onze techniek. El fenland ls geen recreatieoord waar je als ongemanièrde toerist doorheen kunt banjeren. Het boek maakt dat helemaal duide lijk. De illustraties zijn verbluffend mooi. Naast liefelijke - ook heel wat wrede, lachwekkende en hoogst merk waardige gezichten, en mogelijk moet een gevoelige natuur het boek niet vlak voor het slapen gaan even in kijken. Bij de boekhandel verkrijgbaar. getUpioroecrd •cboonheMwpedali*tc Burg. Grothestr 25 Soest Tel. 20488^ /Hi/fjdo RIA GALLAND (r V/ Qezond bruin d.m.i». T zonnebank en zonnehemel We hebben slapers! Nu, daar valt U niet direct van achterover, is ook niet nodig, maar 't zijn dan wel wat bij zondere, erg eigenzinnige, en toch zo lieflijke gasten. Let wel: we maken er géén eters van! Wij weigeren cate gorisch het ons min of meer opgedrongen en schijnbaar on afwendbare bezoek nog aange namer voor het drietal te maken dan het al is. Het drietal: twee kleine spier witte mannen en een, voorna melijk bruine, kleine vrouw. Van afmetingen een ietsepiet sie groter dan de kabouters van Rien Poortvliet, maar be slist géén kabouters. Hun taal versta ik niet, klinkt echter lieflijk en een beetje ééntonig voor mijn oren, maar ik maak er toch wat uit op. Ze zijn -ook dat nog- letterlijk uit de hemel komen vallenNiet zo zeer óp ons dak, als wel in de zgn. buitenkamer van onze flatwoning. Zo maar, ineens, jawel. Die buitenkamer, een wat breed en ruim uitgevallen balkon: daar slapen ze! Met vergezicht op de koninklijke bossen nota bene! Eén witte man kiest steeds het daar aan wezige tafeltje tot slaapplaats. De twee anderen, kennelijk een echtpaar of wat daar voor doorgaat, kiezen een grote bloempot, waar twee klim planten nog proberen het herfstige leven wat te rekken. Die eerste witte man - un facheux troisièmef- op dat tafeltje dus, komt steeds als eerste aan, en houdt zich koest. Dan komt de tweede man, en tenslotte landt de grotendeels bruine vrouw, met haar fraai opstaande bruine kraagop de rand van het bal kon. Onmiddelijk begint dan haar witte partner op de grond enige rondjes of achtfiguurtjes te draaien, en roept in zijn taal tje dat ze maar moet komen slapen. Zij houdt bij die cere monie haar hoofdje wat scheef, en laat de witte man eventjes z'n best doen. Vervolgens een luchtig sprongetje en getweeën zoeken ze de grote bloempot op. Die kleine partner-man herken ik terstond aan zijn rechtervoet je: een soort hor- relvoetje; maar dat schijnt hem niet te hinderen. Tijdens deze Einlandung zum Bett is de tweede witte man heel stil, en houdt ook zijn hoofdje scheef. Alle drie hebben ze fraaie heel heldere kraaloog jes. Daarna zijn ze stil. Een heel enkele keer, midden in de nacht, als de slaapplaats blijkbaar niet helemaal je dat is, begint het gekir-taaltje even opnieuw, maar meestal is het zwijgen tot de zonsopgang. Vervelend is een beetje wel dat ze, zo blijkt na hun ver trek, de toch beschikbare bloembakken blijkbaar niet zo'n passend toilet vinden. Hun ochtendlijke, of nachtelijke hoopjes vinden we op de vloer. Géén plasjesIk vond dat iedere morgen weer schoon vegen -in tegenstelling tot mijn vrouw- wel wat bewerkelijk worden en meende er eens een paar kranten te moeten neer leggen; dat is toch makkelijker ruimen, niet? Maar dat beviel onze slapers helemaal niet. Ze kwamen, na de inval, even kijken, zo op de rand van het balkon, en toen hoeps, weg. Weg van die lelijke kranten. Dat was geen stijl, vonden ze. "Dus", zegt mijn vrouw, "weg kranten. Ik vond ze veel te leuk, en ik ruim het wel." Goed, goed. Iedere avond drie fraaie duiven. Twee echt lelieblanke mannen pauwstaartjesen een bruin- wit duivinnetje, met opstaand kraagje en wit kopje. Fraai hoor. Maar waarom nu juist óns balkon? Zo maar, zevende étageZelfs al klapten we in 't begin wel eens in de handen om ze te verjagen, na een uur tje waren ze er weer. Maar één ding mag beslist niet ge beuren. Niet nestelen. Dat wil len we echt niet. We schuiven dit probleem voor ons uit. Maar ik vrees dat het straks wel een harde strijd zal wor den. Meedogenloos. Misschien helpen dan een paar kranten Voorlopig is 't nog aardig, nog wel, die gevederde vrien den; duifjes met hun blanke veren.... A.W.M.

Soester Courant | 1979 | | pagina 21