Zo gezien... Grote Zilveren Tilanus Legpenning voor mevrouw M. van Herwaarden Voor zaalvoetballers ook volgend jaar geen ruimte Enkelvoudige Molna r - dakopbouwen toegestaan Verenigingsvoorzitters openen opgeknapte Artishockgebouw Vanuit de bajes 50 jaar lid Soester EHBO Goudreinetten KAAS ppelmoes PINDA'S Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Radio „Fantasia" uit de lucht Kattekwaad is niet goedkoop SOESTDIJk VILLA Uitspraak kort-geding: Woensdag 17 oktober 1979 58e jaargang no 8 ALLEEN DONDERDAG KIST Zie onze advertentie Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG JONG BELEGEN DEZE WEEK 2 GROTE POTTEN Ziè onze advertentie door GERAKDPAUL ALLEEN DONDERDAG 500 gram van 3.70 voorUiTU Zie onze advertentie Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar f 10.— Buiten Soest per half jaar ƒ20.— Verschijnt iedere woensdag Een bewaker draaide de zwa re ijzeren deur achter mij in het slot. „U komt zeker voor de kerkdienstvroeg hij op een toon die niet anders dan bevestigend beantwoord kon worden. Rammelend met zijn sleutel bos beende hij voor me uit en ontsloot de deur aan het andere eind van de vluchtsluis. Vóór mij zag ik een brede, kale gang met overal deuren. Een gastarbeider dweilde de gra nieten vloer. Ik was nog nooit eerder in een gevangenis ge weest en verbaasde mij dat het er precies zo uitzag als ik mij had voorgesteld. Alleen was de werkelijkheid deprimeren- der dan het beeld dat ontstaan was door boeken en televisie. Toegevoegd aan hetkoortje van loslopende gemeenteleden betraden we gezamenlijk een kille ruimte, waarin een veer tigtal plastic kantinestoelen, die voor ongeveer de helft reeds bezet waren door voorna melijk jeugdige delinquenten en een bewaker. Een bosje kleurige chrysanten deed vertwijfelde pogingen om het zaaltje wat op te vrolijken. Achter de talloze vuile ruitjes, gevat in hoge boogramen, schemerden onverbiddelijk de tralies. Verspreid over de zaal, waren de bewoners van het Huis van Bewaring duidelijk gescheiden van de binnenkomende bezoe kers, die de open plaatsen vul den, waarna het wonder zich voltrok: er ontstond een nieu we, grotere eenheid waarbij de één zich in niets onderscheid de van de ander. Nooit tevoren heb ik de geloofs gemeenschap inniger beleefd dan op dat moment en zelden heb ik sterker de behoefte ge voeld om met elkaar het avond maal te gebruiken of commu nie te vieren. De voorganger schilderde met krachtige streken de vrede als toekomstperspectief waar de gerechtigheid als vanzelf uit voortvloeit, kernteksten voor de aanwezige Chinees in per- fekt Engels herhalend. We hebben gezamenlijk het „Onze Vader" gebeden, waar na de schapen van de bokken werden gescheiden. Alsof wij vrijuit gingen. Zondagmiddag werd door de Amers- foortse politie in het bos bij het dieren park de zendapparatuur van de uit Soest afkomstige illegale radiozender „Fantasia" in beslag genomen. De zender was in werking, maar er werd niemand bij aangetroffen. Uw lieve dochter kan een potje breken bij de buurvrouw. Maar als dat potje een kostbare Chinese vaas is, moet u misschien toch over de brug komen. Als u als fietser of voetganger schade veroorzaakt, kan dat aardig oplopen. En uw hond, de goedheid zelve, kan niettemin dure brokken maken. We bedoelen maar; als u kinderen hebt, of huisdieren, moet u ook een aansprakelijkheidsverzekering voor particulieren hebben. Voor de kosten hoeft u het niet te laten. Eén telefoontje naar ons en het komt in orde. fnill II fi Demmers en Wl»W'deWolff b.w. Torenstraat 17 - Soest Tel. 02155-15451 SOESTER COURANT Te koop een riante met plm. 2200 m. tuin/park. Deze villa heeft zoveel extra's, dat het er teveel zijn om op te noemen. Geschikt voor kantoor of praktijk aan huis. Wilt U het eens bezichtigen, maak dan vrijblijvend een afspraak met ons. Prijs nader overeen te komen. Tijdens de druk bezochte receptie is mevrouw M. van Herwaarden door het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Vereniging EHBO onderscheiden met de Grote Zilveren Tilanus Legpenning. Deze zelden uitgereikte legpenning kreeg mevrouw Van Herwaarden voor haar 50-jarig lidmaatschap van de Soester afdeling van de EHBO. Bestuur en leden van de afdeling boden haar een handgeschilderde oorkonde aan en gouden oorknopjes met briljanten. Van alle gediplomeerde EHBO-ers kreeg zij bloemen en een groot aantal cadeau-bonnen. Afdeling-voorzitter dokter J. H. H. Overbeek feliciteerde mevrouw Van Herwaarden namens de afdeling. Hij memoreerde haar inzet voor het ambu lance vervoer. „Het werd u door de gemeente afgenomen; dat was eigen lijk gemeen. Men moest zo nodig centraliseren, maar troost u óók de gemeente is het vervoer nu kwijt. Het is ondergebracht bij de regio Amers foort en de gemeente heeft het op geen stukken na zolang gedaan als U". aldus dokter Overbeek. Namens het hoofdbestuur sprak de heer J. Freriks. In de dertig jaar dat hij lid van de EHBO was had hij vele malen contact gehad met mevrouw Van Herwaarden. Zij vervulde bijna alle bestuursfuncties die er waren en haar inzet was steeds verbluffend. „Ik heb zo iemand nog nooit ontmoet", aldus de heer Freriks. Het was de tweede keer in de twintig jaren dat hij deel uitmaakte van het hoofdbestuur dat hij een gouden jubi leum meemaakte en dat hij de Grote Zilveren Tilanus-legpenning mocht uit reiken. Mevrouw G. F. Tobi-Kayser bracht de felicitaties over van het district en zeer speciaal namens de afdeling Zeist. Met Soest was het bijzonder prettig samen werken omdat er altijd zo'n geweldige sfeer was. Mevrouw Van Herwaarden was daar een voorbeeld van, zo zei mevrouw Tobi. Een boeket bloemen en een aantal cadeaubonnen namens alle gediplo- Ook volgend voetbalseizoen zullen de zaalvoetballers In Soest niet terecht kun nen. Dat zou wel mogelijk zijn indien de „grote" KNVB een ander standpunt Innam ten aanzien van de tijden waarop de zaalvoetballers hun sport mogen beoefenen. De KNVB staat dat niet toe tijdens de weekenden (zaterdag en zondag) en dat zijn juist twee dagen dat men in Soest met enige goede wil, wat zaalruimte beschikbaar zou kunnen stellen. Het bestuur van de Sportstichting schrijft dit, naar aanleiding van een brief van de KNVB van 30 augustus 1.1. De sportbestuurders betreuren het dat er in Soest geen andere mogelijkheden zijn. Met name mevrouw Greefhorst vond dat duidelijk gesteld moest wor den, voor de Soester zaalvoetballers, dat de KNVB haar wedstrijdprogram ma aan zou moeten passen aan de Soester mogelijkheden. „Zolang wij er geen sporthal bij hebben, zal de si tuatie niet veranderen", aldus me vrouw Greefhorst. Hockey-vertegenwoordiger Stroband kon ermee instemmen dat de brief uitging, maar hij wilde in ieder geval vóór het volgende seizoen de aanvraag van de zaalvoetballers opnieuw be kijken. „Het is de consequentie van ons standpunt dat zaalvoetbal als een zaalsport erkend moet worden", aldus Stroband. Ook wethouder Plomp meende dat de KNVB de oplossing in de hand had; het wedstrijd-pro gramma aanpassen aan de Soester mogelijkheden. De heer J. v.d. Brakel merkte ten slotte op dat de sportstichting eens moest gaan bekijken of er tegen de sporthal Beukendal aan een grote hal gebouwd kon worden. Daar hoefden geen miljoenen mee gemoeid te zijn, omdat men kon terugvallen op de be staande kleedaccommodatie van Beukendal. Bovendien vond de heer Van den Brakel dat er, wat de sport- voorzieningen betrof, ruimte gegeven moest worden aan het particulier initiatief. Hij wilde weten hoé het col lege vah burgemeester en wethouders daarover dacht. Wethouder Plomp wist dat het college daar wel belangstelling voor had, maar dat er altijd zekerheden inge bouwd moesten worden, dat de in woners van Soest aan hun trekken kwa men. Anders zou van enige overheids steun geen sprake kunnen zijn. J.l. vrijdag heeft de president van de Utrechtse rechtbank, prof. mr. V. J. A. van Dijk uitspraak gedaan in het kortgeding dat was aangespannen tegen de plaatsing van de enkele stuks dakopbouwen ontworpen door de in Soest wonende architect Z. G. Molnar. De beide eisers, twee buren van een huiseigenaar, die van de gemeente toestemming kreeg zijn huis met een dakopbouw uit te breiden, werden in het ongelijk gesteld. In zijn vonnis verklaarde de president van de rechtbank dat er geen sprake was van schending van het eigendoms recht, noch van het burenrecht. Hij overwoog daarbij dat de eisers sedert juli 1979 op de hoogte waren van de bouwplannen van hun buurman, maar dat zij geen AROB-beroep tegen de verleende vergunning instelden en dat de bouw voldoet aan de bepalingen van het bestemmingsplan en de bouwver ordening. Aan het kort-geding lag ten grondslag naast de schending van eigendoms recht en het burenrecht, de vrees dat de dakopbouw schade ten gevolge zou hebben voor de huizen van eisers een en ander in verband met de weinig zachtzinnige wijze waarop de dakop bouw geplaatst zou worden; de onvol doende draagkracht van de gemeen schappelijke tussenmuren en de waar devermindering omdat het bouwsel lelijk zou zijn. Van „weinig zachtzinnig te werk" gaan is volgens de president van de rechtbank echter geen sprake om dat het aanbrengen van de opbouw preci siewerk istevoren aangebrachte bou ten moeten vallen in corresponderende gaten. De onvoldoende draagkracht wordt weerlegd omdat het bouwplan daarop ondermeer gecontroleerd is door het adviesburo A. Meijer en door de dienst van gemeentewerken van Soest. En wat de.lelijkheid" van het bouwsel betreft, stelt de president van de recht bank dat de Welstandscommissie van de gemeente Soest geen bezwaren heeft, maar dat er ook verklaringen liggen van andere omwonenden, dat deze geen esthetische bezwaren heb ben. Wat het burenrecht betreft verwijst de president naar artikel 685 van het burgerlijk wetboek, waarin is gesteld dat iedere mede-eigenaar op eigen kosten gemeenschappelijke muren ho ger mag optrekken. Een eventuele schade is door eisers niet aannemelijk gemaakt en verwezen wordt naar het feit dat al enkele enkelvoudige dakop bouwen zijn geplaatst, zonder dat eni ge schade aan de belendende percelen is opgetreden. Ook wordt het luchtruim boven de daken van eisers niet aangetast; hun volledig eigendomsrecht wordt ge handhaafd, terwijl bovendien, indien eisers alsnog een opbouw op het dak van hun huizen zouden wensen, dat met relatief minder kosten mogelijk zou zijn, dan die welke thans daaraan voor gedaagde verbonden zijn. Pleiter voor de gedaagde was mr. E. M. van Zelm van het advocatenbureau Van der Goen uit Soest. Door een grote strik los te trekken openden Soester voorzitters het gerenoveerde Artlshockgebouw. De voorzitter van de kunstenaarsvereniging Artishock, mevrouw Henny Vis ser, werd j.l. zaterdag bij de officiële heropening van het geheel gerenoveerde Artishockgebouw blij verrast met de Artishockmedaille en een goed gesloten blikje met oude lucht. De medaille kreeg zij voor het vele werk dat zij voor de kunstenaars verzette en het blikje lucht om de „oude sfeer" te bewaren. Voor de heropening van dit Soester de eerste burgeres van Soest, mevrouw kulturele centrum nodigde de vaste mr. J. M. Corver-Van Haaften, als staf van Artishock alle verenigings- voorzitter van de gemeenteraad. Ook voorzitters uit die de gemeente rijk is. Van de circa honderdvijftig heren en dames die als voorzitter fungeren, kwamen er zo'n vijftig opdagen. Dat waren de voorzitters van sportvereni gingen, politieke partijen, muziekver enigingen en andere hobbyclubs en ook oud-artishock-directeur André Oud- heusden bevond zich onder de genodig den. Gezamenlijk trok men een grote strik los, die het gehele gebouw om spande. Artishock's nieuwe directeur, Nico Halbertsma, noemde de verenigings voorzitters „de steunpilaren van de Soester samenleving op vergader- en creatief gebied". Mevrouw Visser verklaarde trots te zijn op het gerenoveerde centrum. Zij sprak de hoop uit dat de „verwijzing" naar het gebouw in alle opzichten nog beter zou worden. Aan de „opgekomen" voorzitters vroeg zij een blijvend aandenken aan de opening achter te laten in de vorm van een verhaaltje of tekeningetje in het gastenboek. Dat deed men na het gebouw bezich tigd te hebben. meerden overhandigde daana me vrouw C. Beens-Maas. Het geld daar voor bijeen te krijgen, was geen pro bleem geweest. Gul en graag had men gegeven, zei mevrouw Maas. In haar dankwoord zei mevrouw Van Herwaarden alles altijd met liefde gedaan te hebben. „Dit feest is voor mij een mijlpaal; ik zal in de toekomst minder voor het bestuur gaan doen, maar dat hoort u nog van mij". De afdeling Soest was de gezelligste ver eniging die zij kende; de sfeer was beter dan in welke vereniging ook. Zij rekende erop dat het zo zou blijven en dankte allen waarmee zij in de loop der jaren had mogen samenwerken. Onder de velen die hun gelukwensen kwamen aanbieden waren ook wethou der mevrouw M. van Stiphout-Croo- nenbergde oud-voorzitters tevens ere leden dokter W. J. Schutte en de heer H. E. J. Smit vergezeld van hun echtgenoten en de oud-docent tevens erelid, dokter H. J. Stroband en echt genote. Het gemeentebestuur zond een bloemstuk. Mevrouw M. van Herwaarden met de haar geschonken handgeschilderde oorkonde; E3< 'ma,i rechts EHBO-voorzitter dokter J. H. H. Overbeek.

Soester Courant | 1979 | | pagina 1