Wenskaarten voor eerste ronde geschud Kansen - maar weinig snelle successen St. Joseph blijft op de vlucht En toch...de Mooiste Bankstellen vindt u Wj de Scepter Per jaar maar drie miljoen voor wensenlijst Gemeentelijk woningbezit overgedragen aan nieuwe vereniging Klein deel Nachtegaal weg verkocht AFG-KREDIET te SOEST Gemeenteraadsvergadering Vóórdat u uw keukenkeus maakt Oproep van Rode Kruis en Unicef NEC-wereldreiziger over China: Toekomst verlengde Talmalaan niet duidelijk Molenstraat-rotonde commissiewerk Belastingen omhoog 11 Soester Courant van woensdag 24 oktober 1979 11 De raad heeft vorige week de wensen van de Soester bevolking, zoals die op kaart waren gebracht, na heel wat schudden, in drie stapeltjes verdeeld. Aan die stapeltjes (noodzakelijk, zeer gewenst, gewenst) wordt nu niet meer getornd, tenzij er heel gewichtige redenen zijn om dat achteraf, en dat zal dan volgend voorjaar worden, alsnog te doen. Belangrijk wordt nu de vergadering van november waar de stapeltjes in volgorde gelegd worden en hoe het sta peltje „noodzakelijk" er uit zal gaan zien is vooralsnog onbekend. In commis sies (in het openbaar) en in de fracties (besloten) zal daar nog terdege over gepraat gaan worden. Visser's fractiegenoten, mevrouw To massen en Nuijten en de twee PvdA- ers Van Gelder en Goote, waren het daar niet mee eens. De atletiekbaan en de honkbalaccom modatie werden ondergebracht bij „noodzakelijk", waar overigens het overdekte zwembad bleef staan. De discussie in de raadsvergadering duurde bijna twee uren, maar stelde eigenlijk niets voor. Enkele fracties, progressief Soest, het CDA en ook D'66 wilden het tot nu toe gedane werk relativeren. Oldenboom (CDA): fractie wenst geen absolute betekenis toe te kennen aan deze lijst We willen niet in een keurs lijf. Jonker (D'66): Uiteraard is het de raad die beslist en is afwijken van aanbevelingen toegestaan. Het is dan echter wel gewenst het waarom dui delijk over het voetlicht te brengen. Storimans (CDA): Er is rond 68 mil joen nodig om aan alle wensen te vol doen. Trek daar gemeentehuis en politie bureau af en er blijft 45 miljoen over: dat is 3 miljoen per jaar. Laten we zeggen hoe we ieder jaar die drie mil joen uitgeven en verder niet moei lijk doen. Het duurt vijftien jaar voor de laatste wens vervuld is. Visser (Pr.S.): Burgers begrijpen niets van dit gedoe. Ons lijstje is erg wankel; er zal niet veel van terecht komen. Dus maar relativeren. Goote van de PvdA nam dat niet. Het was een serieuze zaak waar men mee bezig was; het was geen potje dammen met alsmaar doorschuiven. Men moest volgend jaar wel met heel goede argumenten komen om dan nog veranderingen aan te brengen. Iedereen kan overigens begrijpen dat lang niet alles wat onder „noodzake lijk" komt te vallen snel gerealiseerd zal worden. In die zin sprak ook de heer A. On- derdelinden (WD). De Burger moet nu geen al te hoge verwachtingen gaan koesteren. In het beleid komt een lijn; er zijn principiële uitgangs punten en er zal nog veel gewikt en gewogen moeten worden. De burgemeester was het helemaal met de heer Goote eens. „Ik begrijp anders niet waarom u zo op een be leidsplan hebt aangedrongen. Uiter aard moet het bestuur flexibel blij ven, maar dat houdt niet in dat straks de boel weer vlot door elkaar gegooid zou mogen worden. „Er zullen sterke argumenten moeten zijn, om van de prioriteiten af te wijken!", al dus de burgemeester. Storimans hield zij voor dat de prio riteitenlijst juist gemaakt was om straks wat eenvoudiger te kunnen be palen welke voorziening het eerst aan gepakt moest worden. Storimans merkte daarbij op dat Soest goed moest weten dat het slechts om drie miljoen ging en als de Radema- kerstraat bijvoorbeeld overgenomen werd, een zesde van dat bedrag op was. „Misschien", aldus Storimans, „is het met het oog daarop beter die overdracht nog maar wat uit te stel len". Schoolbioloog Enkele punten sprongen er daarna uit bij de indeling van de wensen in de drie kolommen. Zo werd nog al even stil gestaan bij de schoolbioloog. Progressief Soest, D'66 en PvdA wilden deze functionaris vooruitgeschoven zien van „gewenst" naar „noodzake lijk". Zij legden het af tegen het gesloten front van CDA en WD. Met 14 tegen 9 stemmen bleef de schoolbioloog on der „gewenst" staan. Niet tot stemmen kwam het voorwat betreft de verfraaiing van de Konin- ginnelaan. De verfraaiing kreeg de prioriteit „zeer gewenst" en bleef daar ook. Van kardinaal belang was de vraag of het winkelcentrum in de gemeen telijke plannen gehandhaafd blijft, maar daar kon de wethouder nog geen antwoord op geven. Verschuiving is strals mogelijk als het totale winkel plan voor Soest gereed is. Progressief Soest wilde niet zo lang wachten, maar stond alleen. Aan het hoofdstuk Economische Zaken werd toegevoegd onder „noodzakelijk" het opstellen van de energiebespa ringsnota. En naar „noodzakelijk" ging niet de uitbreiding van de staf van de Molensoos. Hier kregen de drie kleine fracties steun van de CDA-er Bolhuis. Sport Lang werd stilgestaan bij het advies van het bestuur van de sportstichting om de atletiek- en de honkbalaccom modaties de prioriteit „noodzakelijk" te geven. Goote (PvdA) was daar sterk tegen. Hij vond dat het college terugkwam op een eerder ingenomen standpunt dat een overdekte zweminrichting voor Soest noodzakelijk was. Meer mensen zouden daarvan kunnen profiteren. Ook uitbreiding van de voetbalvelden voor Soest zag hij niet zitten. Als SEC en Soest met elkaar overlegden, dan waren er terreinen genoeg. Ook de heer W. Blaauw (WD) voelde er niets voor Soest aan een atletiek- accommodatie te helpen. Geen enkele gemeente in de regio deed dat en waarom Soest dan wel. Wij waren er te klein en bovenal te arm voor. Van hem mocht ook het overdekte zwem bad verdwijnen van „noodzakelijk" naar „gewénst". CDA en D'66 steunden echter de atle- tiekwensen en dat bleek later, dankzij de voorstemmen van Visser (Pr. S.) en Van den Brakel (PvdA) voldoende te zijn. Kom keukens kijken, zowel in kunststof als In massief hout en profiteer van onze premie voor gratis inbouwapparatuur. 5 topmerken 50 modellen 500 mz showroom bij de-makkelijk bereikbare- keukenspecialist van midü,en^Nederland .eukenbeurs 'ouderiberg Voorstr 39-41 Tel 03498-2824' Maandags gesloten Een klein gedeelte van de Nachtegaalweg wordt verkocht aan de heer D. Vogel en Is daarom onttrokken aan het openbare verkeer. De raad kon zich daar na een korte discussie mee verenigen. De discussie betrof het ongemak en na deel dat twee bewoners van de Nach tegaalweg er van zouden kunnen on dervinden. De een, de heer Radstok, voorzag dat hij door de verkoop en daarmee samenhangend parkeren langs de Nachtegaalweg, zijn erf niet meer zou kunnen bereiken. Raadslid Van den Brakel (PvdA) deed bovendien een poging om althans een deel van het perceel open te houden voor voetgangers en fietsers. Maar v.d. Brakel kwam te laat met zijn idee; hij had dat in een veel eerder stadium moeten doen. Nu was alles al geregeld en ook de grootte van het te verkopen stuk grond vastgelegd. „Anders moeten we weer helemaal van voren af aan beginnen", hield wethouder Hoekstra hem voor. Hoekstra zag ook de problemen voor de heer Radstok niet zo zitten. „La ten we dat nou even aankijken. Zijn er problemen, dan kunnen die door een eenvoudige verkeersmaatregel, parkeerverbod, opgelost worden". De raad had er vrede mee. Rode Kruis en Unicef hebben een beroep gedaan op de gehele wereld bevolking om een bedrag van 220 miljoen bijeen te brengen voor de vluchtelingen langs de Thais-Cambod- jaanse grens. Televisie-beelden confronteren ons dagelijks met de vreselijke situatie waarin de vluchtelingen verkeren. Men voelt zich machteloos. U kunt echter wel helpen: niet alleen via het gironummer 777 van het Rode Kruis of 7515 van Unicef Den Haag, maar ook door iets te doen. Daadwer kelijke hulp bij de najaarsaktie is dringend nodig. Het betreft ondermeer de wenskaartenverkoop e.d. Voor inlichtingen kan men terecht bij mevrouw H. M. Rademaker, Lange Brinkweg 62, tel. 10466. Wij bemiddelen vakkundig en discreet bij het verstrekken van alle kredietvormen. Persoonlijke leningen, woningkredieten, tweede hypotheken en continue-kredieten. VOORBEELDEN: 5.000 36 x 179,20 15.000,- 60 x 348,48 15.000,- 120 x 227,68 10.000,- 48 x 278,51 15.000,- 96 x'254,13 tussenliggende en hogere bedragen mogelijk. Bel: 02155-18540 of schrijf naar antwoordnummer 10, 3760 WB Soest. Hr. A. van GinKW uw persoonlijke adviseur. Wereldreiziger Peter P. Wip van de Nederlandse Export Combinatie te Soest [een bundeling van 520 middelgrote bedrijven] is zojuist uit China teruggekeerd waar hij voor een dertigtal bedrijven deuren heeft kunnen openmaken. De heer Wip is zeer onder de indruk gekomen van de „kennishonger" van de Chinezen. Zij willen zoveel mogelijk informatie over de produktiepro- gramma's van de Nederlandse bedrij ven en doen daar ook daadwerkelijk iets mee. Van Chinese zijde is er vooral interesse voor de agrarische sektor en kapitaalgoederen in ruimere zin voor het uitbreiden van de lichte industrie. Op dit moment spant de regering in Peking zich erg in om de bevolking langzaam maar zeker wat meer wel vaart te verschaffen o.m. betere huis vesting. China heeft nog een lange weg te gaan ln dat opzicht als men weet dat tal van eerste levensbehoeften nog altijd „op de bon" zijn. Ondanks de deviezenschaarste liggen er Interessante mogelijkheden ln Chi na. Voor de realisering is echter een lange adem nodig. Of zoals de NEC het nuchter stelt: wel kansen in China maar weinig successen op korte ter mijn. Het is nog niet duidelijk wat er in de toekomst met de Verlengde Talma laan gaat gebeuren. Weliswaar worden de indertijd door de gemeente, in verband met de Weg-over-de-Eng, aangekochte huizen weer verkocht, maar wat er met de open stukken grond tussen de hulzen gaat gebeuren ligt nog niet vast. Dit schrijft de gemeenteraad aan de heer G. Mulder, die op zo'n terrein een woning wilde bouwen. Dat kan niet doorgaan, omdat de gemeente de grond niet verkoopt. Verkopen voor woningbouw kan niet omdat de grond nog een agrarische bestemming heeft. Het huidige be stemmingsplan voorziet niet in wo ningbouw. Maar de verkoop gaat ook niet door omdat er nog geen pian- nen zijn ontwikkeld voor de aangren zende gebieden; met name voor de agrarische gronden tussen de Ver lengde Talmalaan en de Dalweg. In dat gebied zijn het nieuwe gemeen tehuis en het nieuwe politiebureau gepland en mogelijk ook nog wat woningen. „Zolang daarover nog onzekerheid heerst", zo staat in de brief, „vindt de gemeenteraad het niet verantwoord door verkoop van gronden bepaalde mogelijkheden uit te sluiten". De vragen van het raadslid Nuijten (PS) over de rotonde in de Molen straat zijn ln de vorige week gehouden raadsvergadering niet behandeld. Men was het met de burgemeester eens dat de vragen in de commissie openbare werken aan de orde moesten komen. Aan de reconstructie van de Molen straat lag een raadsbesluit ten gronde en het was daarom onjuist een even tuele foute oplossing nu in de raad te gaan bespreken. Nuijten had daar Indertijd zelf aan meegewerkt. Nuijten zag dat ook in en zag daarom van behandeling af, vooral omdat toegezegd werd dat de rotonde ln de eerstvolgende commissievergadering bespreekbaar is. De raad heeft zichzelf vorige week donder dag overtroffen. Op het appèl ontbraken dit keer wethouder mevrouw Van Stiphout en de heren Ebbers, Van Logtenstein en Stam. Op Van Stiphout na zijn dat nu niet direct de mannen die opvallend veel praten in de vergaderingen, dus daaraan lag het niet dat er toch min of meer efficiënt „za ken" werd gedaan. De agenda kende eigen lijk maar twee belangrijke punten, een ervan was de fusering van de woningbouw verenigingen Patrimonium en Goed Wonen en de inbreng van het gemeentelijk woning- bezit in de nu tot stand gekomen nieuwe vereniging. Er werd jaren over gepraat en daarom was het wel een historisch moment dat het nu dan toch maar zover gekomen was. Voor de bewoners van huizen van de gemeen te kunnen er in feite betere tijden aanbre ken, omdat zij nu voor het eerst lid zijn van een vereniging waar ze wat te vertellen heb ben. Hoe reëel dat is, zal de tijd leren, maar dat er spannende vergaderingen in het ver schiet liggen, staat als een paal boven water. Algemeen werd betreurd dat de woningbouw- ver. St. Joseph te elfder ure afhaakte. St. Jo seph was in het begin een constructieve me dewerker, maar uiteindelijk besloot een meerderheid van de leden, dat men zelfstan dig moest blijven. De „eigen identiteit", en die was van origine katholiek, werd daarbij opgevoerd, maar dat was volgens ons een bijkomstigheid. Het zal wel een gevolg ge weest zijn van het feit dat de nieuwe ver eniging er nog al ambtelijk uitziet en dat betekent verzoeken indienen „in zoveel voud". Dan moeten er adviezen komen van joost mag weten wie allemaal en zijn die niet allemaal binnen, dan blijft de zaak liggen. Menigeen vreest dat zijn verzoek dan terecht komt in de map zoekgeraakte stukken. De nieuwe vereniging is een gigant met meer dan 3000 woningen en St. Joseph heeft er een paar honderd; de zaak lijkt dan mak kelijker te overzien. Klachten over het functioneren van de huidige Stichting, waar in de woningbouwverenigingen en de ge meente samenwerken, zijn er te over en St. Joseph kan best gelijk hebben dat zij eerst maar eens wacht tot de nieuwe ver eniging goed functioneert. Uiteindelijk gaat het om sociale woningbouw, om huizen van wat je noemt „minder draagkrachtigen". En over die draagkracht kun je denken zoals je wilt, maar het zijn in ieder geval niet de mensen die het meeste verdienen. En zij hebben dikwijls de handicap dat ze niet de juiste relaties hebben, niet weten waar ze terecht moeten en dus van het kast je naar de muur gezonden worden. Overigens blijkt een minderheid van St. Joseph wèl voor aansluiting te voelen. Dat bleek tijdens de raadsvergadering. Er was een brief van de bewonerscommissie van de Molenstraat dat zij het met het bestuur niet eens waren. Nou is dat geen nieuws: die bewonerscommissie is het een reeks van jaren niet eens geweest met welk be stuur ook en waarom zouden ze nu in eens veranderen. De raad betreurde het uitvoerig dat St. Joseph niet meedeed, maar St. Joseph heeft zo'n tweeduizend jaar geleden als eens meer moeten vluchten voor een wat al te opdrin gerige grote organisatie. Het tweede belangrijke punt was de defi nitieve verdeling van de Soester wensen in de categorieën „noodzakelijk", zeer ge wenst" en „gewenst". Het voorbereidende werk in de commissies, bleek goed gedaan te zijn. Aan de toen gemaakte opstelling is nauwelijks meer getornd. Natuurlijk waren er wat stemmingen zoals over de schoolbioloog, de atletiek accommo datie; de uitbreiding van de Molensoos- staf en zo nog een paar zaken. De schoolbioloog blijft waar hij thuis hoort: hooguit „gewenst". Want het zou wat moois zijn.Als een onderwijzer of onderwijzeres van de pedagogische akademie afkomt, dan mag je aannemen dat er heel wat ken nis is vergaard. Tot ergernis van vele ouderen worden reke nen en taal tegenwoordig naar het tweede plan geschoven en krijgt de handvaardig heid steeds meer aandacht. Als nu die aan dacht op de natuur gericht moet worden, waarom passen die pedagogische akademies zich dan niet aan? En waarom doen de onder wijskrachten dan niet iets aan zelfontwik keling? Voor het zangonderwijs heeft Soest inder tijd een speciale leerkracht aangesteld, omdat nu eenmaal niet iedereen zingen kan. Heel begrijpelijk! Maar als we nu ook zo iemand aanstellen voor de biologie, dan is het hek van de dam. Dan komen er straks aparte leerkrachten voor aardrijkskunde, ge schiedenis (de wereldoriëntatie), voor reke nen, taal enz. Wat doen de onderwijzers en onderwijze ressen eigenlijk? Moeders helpen al bij leesgroepjes, vaders bij handenarbeid, de politie bij de verkeerslessen. Eigenlijk is zo'n ontwikkeling ongelofelijk en daarom is het maar goed dat de Soester raad met een duidelijke meerderheid 14 tegen 9 - de kleine partijtjes zagen er poli tiek gewin in) nee zei. „Ja" werd er gezegd tegen het voorstel nu eindelijk ook de atleten, die al zo'n tien jaar bezig zijn hun sport beoefenen en nu op de nationale en internationale markt aanzien hebben verworven aan een atletiekbaan te helpen. Dat is natuurlijk mooi, zo zonder accommodatie al zo hoog eindigen en wat dat betreft kan het blijkbaar ook zonder die voorzieningen. Maar net als het samenbun delen van leden van woningbouwverenigin gen, voor beter functioneren nodig is, zo gedijt ook een sportvereniging beter als er meer leden zijn. En er komen meer leden als er een beetje accommodatie is. En boven dien wordt er nu al zo'n vijf jaar over ge praat en dan wordt het tijd om door te zet ten, wil je over vijf jaar tenminste iets heb ben. De stemming scheidde de voorstanders van de tegenstanders en aardig was te horen dat de VVD en bloc tégen was, van de PvdA- fractie twee man en van Poregressief Soest ook twee man. CDA en D'66 waren en bloc vóór en daarbij kwamen de drie wethouders plus Van den Brakel van de PvdA en Jan Visser van Progressief Soest. Geen reden dus voor welke atleet ook om bij een volgende gemeenteraadsverkiezing „over te lopen" alle partijen hadden stemmers bij de vóór standers. Wat de prioriteiten betreft: zoals eer der gezegd, volgende maand gaat het er serieus om spannen. Dan worden alle wensen uit de kolom „noodzakelijk" in rangvolgorde gezet. Dan gaat het er om hoe de drie miljoen, die per jaar voor het ver vullen van wensen beschikbaar is, besteed gaat worden. Wie komt in 1980 aan de beurt? Iedereen kan er van verzekerd zijn dat de raadsleden onze belangen op het oog heb ben, maar het zal zo zijn, dat de een het geld wil besteden aan fietspaden, de andere aan de Molensoos en een derde aan de sport. Het belooft ln ieder geval wat. Wat de sport betreft nog even dit. Tijdens deze vergadering is gebleken dat de wet houder van sportzaken al jaren lid is van de „grote reisvereniging"waarmee ambte naren op studiereis gaan. Hij bezocht Berlijn al eens en zo was hij kort geleden in Canada. De directeur van de sportstichting verge zelt hem dan, want met twee zie je meer dan alléén. Berlijn kostte 2000 duizend gul den; Canada 3000 gulden. Wat Berlijn opgeleverd heeft weten we niet, maar in Canada kwamen de heren onder meer tot de conclusie dat zaalsporten een grote toekomst hebben. Dat wisten wij in Nederland natuurlijk nog niet. Wel zijn we al jaren in Soest bezig om zowel Soester- berg als Soest aan nog enige sporthallen te helpen, maar gelukkig zijn wij er dankzij deze reis nu achter gekomen dat het ver antwoord is ze te bouwen. De zaalsport krijgt steeds meer belangstelling! De zaal voetballers zullen er blij mee zijn. Vragen hebben ons bereikt of ook anderen van de diensten van dat reisbureau gebruik kunnen maken. Twee man voor drieduizend gulden naar Canada, inclusief reizen daar en verblijf, bezoeken aan Ottawa en Montreal, is, laten we eerlijk zijn niet, duur. Dat zal wel niet te regelen zijn; zeker niet de ont vangst door de Canadese minister van sport en recreatie en het bezoek aan de Neder landse ambassadeur. Maar de wethouder heeft er ondermeer ge constateerd dat de temperatuur in de over dekte accommodaties laag gehouden wordt omdat de spelers zich daar warm spelen en dat wisten we hier niet. En ook dat door particulier initiatief een sportaccommodatie is uitgevoerd voor indoortennis, compleet met parkeervoorzieningen, restaurant en zelfs een crèche. Hoe ls het mogelijk he? Dat wisten we ook niet, want de plannen van de LTC Soest voor een hal met restaurant was heel iets anders; daar zat geen crèche bij, om nog maar niet te spreken van het particuliere initiatief om Soesterberg aan een overdekte accommodatie te helpen. Gelukkig is de wethouder in Canada geweest en nu liggen die zaken allemaal veel duide lijker. Straks zal blijken dat de Canadezen ons nog steeds „bevrijden". Kwalijk is wel dat de bestuurders van de sportstichting niet van de reis op de hoogte waren, al wist het dagelijks bestuurslid raadslid er wel iets vanaf. Dat bleek ons, toen zoals dat heet „de mond voorbij gepraat werd". Die geheimzinnigheid zal niemand aan staan, maar mogelijk is het een troost dat dagelijks tientallen ambtenaren de wereld over vliegen „op studiereis" en dan is het een geruststelling te weten dat een reis voor twee personen naar Canada, in clusief verblijf, slechts 3000 gulden kost. En we plukken dan toch maar mooi daar de vruchten van: sporthallen met crèches, lage temperaturen, geen hekken rond de sport velden en ook geen politie, ruimte voor particulier initiatief, enz. Wedden dat er landelijk ambtenaren op pad zijn om ergens te zien dat windmolens best gebruikt kunnen worden om stroom op te wekken! Wat die reis betreft: wethouder mevrouw Van Stiphout woonde deze vergadering niet bij. Gefluisterd werd dat zij naar Florida was om „dorpshuizen" te bekijken. Lage temperaturen daar, multifunctioneel ge bruik, een bibliotheek er in en een toneel zaal. Je weet maar nooit wat er ontdekt kan worden. Maar die reis is naar onze mening doodge wone roddel en daar doen we niet aan mee. Tenslotte nog even dit: de plaatselijke be lastingen gaan omhoog. Maar u weet het hè: als we zuinig zijn met gas of electrici- teit, gaat de prijs zéker omhoog, want al hebben de ambtenaren daar dan minder werk mee, ze blijven in dienst en zijn trend volgers. Zuinig zijn is sparen voor de volgen de geslachten, maar dat kunnen we niet via de eigen bankrekening doen. Daar zorgt de staat wel voor, of beter gezegd, dat voor komt de staat. P. RESS. Het gemeentelijk woningbezit, circa 2500 huizen, wordt met algehele instem ming van de raad overgedragen aan de nieuwe woningbouwvereniging, waarin ook het bezit van de verenigingen Patrimonium en Goed Wonen zal worden ondergebracht. De woningbouwvereniging St. Joseph doet niet mee en blijft zelfstandig voor haar leden sociale woningbouw behartigen. In de raadsvergadering werd juist dit wegblijven van St. Joseph in hoge mate betreurd. Want St. Joseph werkte aan vankelijk constructief mee. Onbegrij pelijk vonden alle sprekers het, dat de vereniging zich nu achteraf nog terug trok. Men hoopte op een ander stand punt in de toekomst. Jan Visser (PS) had overigens wel bezwaren rond de gehele gang van zaken bij de fusering en met name vanwege het feit dat de bewoners van gemeentewoningen buiten de onder handelingen gehouden waren. En dat betrof dan voornamelijk de opstelling van de statuten. Weliswaar was de participatie van die bewoners in artikel 19 van de statuten ge regeld, maar hoe moet het nu met de twee bewonersverenigingen (Varen- straat) en de bewonerscommissie die de stichtingsvorm heeft (Weegbreestraat?). Hij wilde het fusie-voorstel daarom een maand aanhouden. Geen van de ande re sprekers wilde dat, al had iedereen toch wel moeite met artikel 19. De CDA-er Verheus sprak van een historisch moment en dat was het ook na zo'n twee jaar praten. Hij meende dat St. Joseph honderdtachtig graden gedraaid was, sinds het begin van de besprekingen. Verheus wilde weten hoe het met de positie van de mee overgegane ambtenaren was. De heer H. Goote PvdAen de heer H. Jonker (D'66) voegden aan deze dis cussie weinig nieuws toe en mevrouw Korthuis (WD) die namens de raad alle fusievergaderingen had meege maakt meende dat alle bewoners van de gemeente woningen nu voor het eerst écht konden gaan meepraten. Ze gaan er aanzienlijk op vooruit, ver geleken met de toestand tot nu toe. Zij betuigde haar respect aan de bestuur ders van Patrimonium en Goed Wonen die veel vrije tijd opofferden om de fusie rond te krijgen. Mevrouw Korthuis op haar beurt kreeg woorden van dank namens het college en de raad voor haar inzet. Wethouder Hoekstra zei dat zij een belangrijke inbreng had en ook hij was de vereni gingsbestuurders dankbaar. Met Visser was hij het eens dat de voorlichting aan de bewoners van ge meentelijke woningen misschien wat anders had gekund, maar daar stond tegenover dat er op rondgestuurde brieven, niet of nauwelijks gereageerd was. Ook de leden van de woningbouw verenigingen brachten nooit een wijzi ging aan in de voorgelegde concept statuten. Inderdaad was achteraf gebleken dat artikel 19 niet geheel de opname van bestaande bewonersverenigingen (c.q.stichting) dekte, maar dat zou geregeld worden via het nog op te stellen beleidsplan. En wat de rechtspositie van het perso neel betrof, had hij contact gehad met het algemeen burgerlijk pensioen fonds. De rechten van de mensen waren veilig gesteld. En daarmee was de fusie wat de raad bet»of, een feit. Van den Brakel (PvdA) meende tenslotte nog te moe ten opmerken dat de overdracht van 62 huizen aan St. Joseph, hem niet hele maal geruststelde. Hij vond dat de bewoners van die huizen nooit de dupe mochten worden van een eventueel falend beleid van St. Joseph. Wethouder Hoekstra: „Laten we er maar niet teveel meer over zeggen". Van den Brakel: „Nee dat hoeft ook niet!". Hoekstra: „Nou dan sluiten we maar!" Met ingang van 1 januari a.s. gaan diverse rechten en belasting omhoog. In het algemeen met 3V4 procent, met uitzondering van de marktgelden (28Vi%), de begraafrechten (ll»/i%) en de reinigingsrechten (25%). Progressief Soest verzette zich in de vorige week gehouden vergadering te gen de verhoging van de marktgelden. Vorig jaar was een kostenstaatje toe gezegd en dat had de raad nog nooit bereikt. Mevrouw Allard (D'66) betreurde het dat Soest op deze manier meewerkte aan de inflatie. Overigens had zij wel begrip voor de noodzaak daarvan, om dat er immers een respectabel wensen- lijstje lag. Zij meende evenwel dat er enkele zaken self-supporttng moesten zijn en zij noemde in dat verband de begraaf plaats!!). Het kostenlijstje moest nog steeds ge maakt worden, zei wethouder Menne, maar het kwam er aan. En wethou der Hoekstra kon reeds zeggen dat ge meentewerken wat haar deel in de kosten betrof, steeds binnen de begro ting bleef. Globaal zou er dit jaar 62.000 gulden mee gemoeid kunnen zijn en dat was voor Jan Visser een reden om te solliciteren naar de func tie van „marktschoonmaker". Hij bleef met zijn fractie tegen de verhoging van de marktgelden, maar de fractie stond alleen. Niet te gelovenDat achter die eenvoudige entree zo'n grote en werkelijk schitterende koliektie bankstellen u toestraalt. Uiterst voordelig geprijsd, maar ook zeer luxueus. In stof of leer. Zeer veel in het "nieuwe eiken". Kortom, bezoek de Scepter. Dat maakt uw meubeltoer pas echt kompleet! Welkom. Gcuzenweg 45a Hilversum Tel. 035- 859741 EIGEN PARKEERRUIMTE

Soester Courant | 1979 | | pagina 11