MEUBIDICK Een sportief gezicht l Wéér minder detailhandelsbedrijven Autoschade? -elna degc aand De Bruin - Boomkwekerijen £X pk Bel 15677 /frUDIO LRPPER dcl\cïi voor ^\^^Ua^ek°tstekeus Opzicht 1980: Met Raad en Daad Vrouwen Nu voor uw tuin: CONIFEREN vanaf f5,-tot f20,- HEIDEPLANTEN 10 stuks f 12.50 Wie heeft er voor U een EXTRA gemakkelijke en voordelige autoverzekering? WIJ!!! JOS UPS Expositie van het meest perfekte bed F0T0K0PIËN RADIO TELEVISIE STEREO 295.- Van Schalkwijk B.V. VERBOUWEN? P. J. van Rouwendaal Verleei Verand comn Gemc Soester Courant van woensdag 24 oktober 1979 Soesterberg (centrum), Rademakerstraat 40,Telefoon 03463-2285. Dagelijks 9-18 uur. Vrijdags tot 21 uur. Zaterdag 9-17 uur. In een sportieve brillen-parade in de RAI te Amsterdam is het duidelijk gewordenhet gezicht anno 1980 is een sportief gezicht. Dit dankrij de kollektie vlot-ogende brillen, die de opticiens straks in huls zullen hebben. Met een knipoog naar de Olympische Spelen en verder gewoon omdat het past in het modebeeld. Sportieve brillen voor 1980. Dat wil zeggen: niet al te grote monturen, die gemaakt zijn van lichtgewicht mate riaal (kunststof) en naast pasteltinten ook in sprankelende, primaire kleuren. Rood, oranje, geel, groen en blauw. Sprekende tinten zonder franje of poes pas, geheel in overeenstemming met het verwachte kleurengamma van de kleren die wij zullen dragen. In de meeste gevallen zijn de kleuren geheel effen gehouden, en als er al gecombi neerd wordt, dan bij voorkeur met wit. Daarnaast zullen voor de liefheb(st)- ers ook zwarte en witte brillen in de kollekties zijn opgenomen. En voor de echt retro's onder ons komen de brui nen weer terug. Wat de modellen betreft is er een grote variatie te vinden. De vlinderbril uit de 50-er jaren, die vorig jaar terugkwam, is er nog steeds, zij het in een wat afgezwakte uitvoering. Alleen voor de groep echte disco-brillen kan het na tuurlijk niet gek genoeg: hierin vinden we de echte ouderwetse vlinder op z'n vlinderigst. Voor nog meer geks in de disco-sfeer zorgen de transparante brillen, „gevuld" met glitterspul, dat mysterieus van kleur verandert onder invloed van die typische disco-verlich ting, die onder de naam „black- lights" door de wereld gaat. En nu we het toch over uitgaan hebben - bij sportieve gebeurtenissen horen ook de feesten na afloop - het gezicht 1980 heeft ook z'n elegante kanten: monturen met ingelegde strass-steen- tjes zullen het bij zo'n festijn prima doen. En wat denkt u van brillen van transparant kunststof met kleurige op gelegde glitterrandjes van boven en langs de zijkant? Voor de „très-très distinguées" (of heet dat „poep-sjiek" tegenwoordig? zijn er monturen in fraaie grijze kunststof, monturen in goud of zilver, en monturen waarin edelmetaal en kunststof zijn gecombi neerd. Het CBS berichtte onlangs voor de zoveelste keer dat het aantal detail vestigingen in Nederland ernstig is teruggelopen. Voora het aantal sluitingen in de levensmiddelenbranche (bijna 800) viel daarbij op. Hoe komt zoiets? Ik denk omdat een middenstander per definitie een duizendpoot moet zijn. En dan een hinkstapsprong moet maken om te overleven. Van een middenstander wordt namelijk wel een bijzonder komplete „uit rusting" voor het bedrijfsleven verwacht. Hij moet een goede inkoper, een geroutineerde verkoper zijn. En een bekwaam administrateur. Hij moet ook over verstand en gevoel voor reklame beschikken, goed met zijn mede werkers kunnen omgaan en daarnaast uiteraard zeer veel verstand hebben van de produkten die hij verkoopt. Wie daaraan voldoet mag met recht aanspraak maken op de titel duizendpoot. Maar daarmee is hij er nog niet. Duizendpoten moeten ook nog specia listen zijn in de hinkstapsprong: be drijfsvereniging, BTW en fiscus zorgen samen voor een zware belasting. Voeg daarbij de problemen van vergrijzende wijken, de huidige huren van moderne winkelcentra, de kor.kurrentie van het grootwinkelbedrijf, de bijna verplichte facelift van de winkel om de 5 a 6 jaar en het beeld is kompleet. Geen wonder dat vele detaillisten hun heil zoeken in een franchisingketen of zich door de overheid laten uitkopen. Natuurlijk leidt dat tot een verschraald aanbod op de markt. Dat valt het meest op in nieuwe wijken. Soms is al bijna een geheel nieuw stadsdeel opgetrokken en wonen er 10.000 of 20.000 mensen, voordat de eerste „nood-winkel" gestalte krijgt. Duizenden mensen hebben tot die tijd hun aankopen buiten de eigen wijk moeten doen. Hetgeen niet bevordelijk is voor een homogene sfeer in de nieuwbouwwijk En uiteindelijk ook niet voor de detail handel waar al die aankopen zo lang worden verricht. Een detaillist in de aanlooproute naar zo'n wijk is meestal niet berekend op die gestaag toenemende toeloop, maar hij mag er ook geen langere termijnplannen op realiseren, want zijn omzetgroei is maar tijdelijk. Zo worden klant en detaillist samen slachtoffer van faktoren als schaal vergroting en geringere return om investeringsmogelijkheden. Wie is de schuldige? Levensmiddelenbedrijven sluiten, boekhandels en platenzaken hebben hun aanbod sterk moeten terugbren gen; we kopen steeds meer fietsen bij steeds minder fietsenmakers en de sigarenzaak om de hoek is er ook al niet meer. De winkel heeft als bijver dienste afgedaan. Het midden- en kleinbedrijf is onder druk geraakt en keiharde business geworden. Met het publiek als grote verliezer. Maar kon het anders? De overheid is bereid boeren in landschapsparken te subsidiëren. Maar een kruidenier in een dorp met 200 a 300 inwoners moet het zelf maar uitzoeken en heft zijn bedrijf op. En dat is logisch. Ergens moet er een eind komen aan subsidiëring en ondersteu ning. Het is een triest feit dat we te duur zijn geworden voor elkaar. Alom wordt geklaagd over het honorarium van de reparateur van TV of koelkast, over stijgende prijzen, over verminderde service. We willen allemaal veel ver dienen en weinig betalen. En daarin schuilt een duidelijke tegenstrijdig heid. En omdat ook het buitenland on ze prijzen te hoog vindt, laten Neder landse bedrijven hun produkten in toenemende mate in Korea, Taiwan, Marokko en andere landen fabriceren. We zullen prioriteiten moeten stellen: of meer werk en hogere prijzen beta len voor produkt en service of min der werk en lagere prijzen. Maar ook dat is gemakkelijker gezegd dan ge daan, want we wonen op een eiland; ons land was een der eerste om tot Europese samenwerking te komen en daarmee de grenzen open te stellen voor voordelige produkten en arbeids krachten. Helpt elkaar, koopt Nederlandse waar U kent die kreet nog wel, een uiting van vérgaande solidariteit. Ik moest er op vakantie in Ierland weer aan den ken, toen ik op sommige produkten een vignet zag staan met: Garantueed Irish. Het betrof lang niet altijd kwali tatief goede produkten (mijn Ierse schoenveters kapten binnen een paar dagen) maar ze werden trots verkocht onder het motto: Zo helpt u onze in dustrie. Ierland is nog wel een eiland, EEG of niet. Maar de solidariteit van de Ieren is de onze niet. Wij zijn allang niet meer zo arm dat het ook een eerste levensnoodzaak is elkaar zó te steunen. En daarom ko pen we liever een Philips TV die in Korea is gebouwd dan een Nederlands fabrikaat van hetzelfde merk. En daar om gaan we liever naar het grootwin kelbedrijf dan naar de winkel om de hoek. De Nederlander rekent nu eenmaal lie ver in keiharde reële munt dan in zul ke abstrakte begrippen als sfeer, ser vice, kwaliteit. Daarom stellen we steeds meer eisen aan onze midden stand (parkeerruimte), terwijl we er minder voor willen betalen, waardoor de moderne detaillist zijn service-ver lening en assortiment wel moet in krimpen, zich daardoor minder onder scheidt van het grootwinkelbedrijf en de cirkel weer keuring rond gemaakt. Toekomst Wat kan de detaillist wat het groot winkelbedrijf niet kan? Zijn marke ting- en reklamebeleid zal achter blij ven lopen. Zijn investeringen zullen noodgedwongen kleiner moeten blij ven, zijn inkoopprijzen liggen hoger. Alleen in gemotiveerdheid steekt hij het grootwinkelbedrijf de loef af. Hij, de eigen baas, zal desnoods dag en nacht werken. Met in het achterhoofd vaak als doel te worden als zij: een grootwinkelbedrijf. Want wat enkele tientallen jaren nog ongewoon was is nu gemeengoed geworden: ketens van slagers, groentenboeren, opticiens, (kantoor) boekhandels, grammofoon platenzaken en cafetaria's, fietsenma kers zelfs. Wie een geslaagde formule vindt zal die kopiëren. Eerst met behulp van een bank, later met aandeelhouders. Ook zo wordt de kleine zelfstandige schaars, want er is geen particulier die zo'n winkelketen in zijn geheel over kan nemen. De depersonallsering zal toenemen, het aantal zelfstandige ondernemers wordt kleiner en kleiner. ONBEKENDE ZEGELS Ik kreeg merkwaardige postzegels in handen uit Indonesië. Ik sluit een fotocopie in. Kleur lichtblauw, één zijde is niet getand. Ik kon ze niet vinden in de catalogussen en geen enkele verzame laar of handelaar kon ze thuisbrengen. Zijn dit soms nooduitgiften geweest? Antwoord: Ja, deze postzegels zijn tijdens de onafhankelijkheidsstrijd van het huidige Indonesië in 1947 gedrukt in opdracht van de leider ir. Soekarno. Ze zijn door de Nederlanders uiteraard niet erkend in die tijd en zoveel moge lijk vernietigd. Zij werden door de nationalisten in de door hen beheerste gebieden wel voor frankering gebruikt, maar bleven daarbuiten onbekend. He laas zijn uw zegels geen van alle compleet. Dat kunt u het beste zien bij het bovenste exemplaar, want links van de stippellijn loopt de tekening nog door. Daarom ontbreekt ook de tanding daar. In volledige staat is zo'n zegel anderhalf maal zo breed. Het ontbre ken van een belangrijk deel van de postzegels maakt, dat uw vondst vrij wel waardeloos is. U kunt die hele strook voor hoogstens een gulden aan een liefhebber van de hand doen. DREIGENDE VADER - Ik ben 19 en omdat ik met mijn vriend op kamers ben gaan wonen, dreigt vader mij door de politie te laten terughalen. Is dat mogelijk? Wat staat me dan te doen? Antwoord: Uw vriend is meerderjarig en heeft de kamers gehuurd. Als de verhuurder geen bezwaar maakt tegen uw aanwezigheid, kan uw vader niets ondernemen. In civielrechtelijke zin bent u ook meerderjarig. Slechts in strafrechtelijke zin bent u minderja rig, maar dat speelt hier geen rol. Wat u nu te doen staat is o.i. een open gesprek, zo mogelijke met alle betrok kenen en, als dat nodig is, met een bemiddelaar of vertrouwensman er bij. Laat u niet bang maken. De politie heeft heus wel iets beters te doen. TEVEEL VAN HET GOEDE - Bijge voegde bladeren, vochtig in plastic zakje gedaan, hingen lange tijd slap en werden bruin. Hoe komt dat? Ik geef mijn kamerplanten toch wekelijks een flinke theelepel pokon. Antwoord: Elke week zo'n gift ka- mermest is veel te veel! Dit mag hier niet meer zijn dan hoogstens een afge streken theelepeltje per 3 a 4 weken, of eens per maand. En dit temeer, omdat de kamperplanten die u bij de bloemist haalt, al van een voedzaam grond- mengsel zijn voorzien. Voorts wijzen bruine punten aan de bladeren vaak op te droge lucht en dat komt vooral 's winters voor bij flink stoken. Zorg voor luchtbevochtigers aan de radiato ren en vul die dagelijks bij, of gebruik een verstuiver bij de planten die dat nodig hebben. Plaats dergelijke pot planten ook niet boven een radiator op een vensterbank waar de hete en zeer droge lucht rechtstreeks langs de bla deren strijkt. Snoei de aangetaste plan ten terug tot de helft, zorg voor voch tige lucht en verplaatst ze zonodig, geef tijdelijk minder water en géén kamermest tot ze zich hebben hersteld. TAPIJT AANGEBRAND - Ik werd weggeroepen tijdens het strijken en liet de bout per ongeluk op de vloerbe dekking staan. Nu is er een harde laag bruingebakken nylon aan de bout vast- gebrand, die er met geen mogelijkheid af kan krijgen. Weet u een oplossing? AntwoordAangebakken nylon is zeer moeilijk te verwijderen en alleen met gevaarlijke hulpmiddelen. Stuur kin deren en huisdieren uit logeren en probeer het eerst met benzol. Dat is brandbaar en u mag de damp niet inademen. Doe het dus in de buiten lucht en breng de vloeistof met een stevig penseel op het ijzer. Aan de afdruppelende materie ziet u wel, of de nylon hierin nog opgelost. Lukt dit niet, dan wast u de onderkant van de bout af met lauw water en laat die eerst goed drogen. Dan kunt u proberen de aan gebrande laag te verwijderen met onverdunde zwavelzuur. Dat is een levensgevaarlijke en sterk bijtende vloeistof en kan alleen in glas worden bewaard. Zet het strijkijzer buiten op een oude plank en giet er op de juiste plaats druppeltjes zuur langs. Denk er om, dat ieder spatje gaten brandt in uw huid, uw kleding en de vloerbedek king. Laat het werkje daarom liever door een vakman of ervaren hobbyist doen, als u geen vaste hand van schenken hebt. Na afloop grondig af wassen. Helpt ook dit paardemidel niet, dan is het maar het beste een nieuw strijkijzer te kopen. MILKSHAKE Kunt u mij helpen aan het recept voor een pisangshake? Antwoord: Milkshakes bestaan uit melk, ijs en bepaalde siropen of vruchtensap. Voor pisangshake hebt u nodig: 4 bananen, 4 dl melk, 1 dl roomijs, 2 eetlepels dunne honing en het sap van enkele sinaasappelen. Pel de bananen en snij ze in stukjes, maar houd zoveel schijfjes achter als u glazen wilt vullen. Prak de rest fijn en klop alles luchtig en schuimig dooreen. Verdeel het mengsel over 4 k 0 glazen en steek de achtergehouden schijfjes banaan op de glasrand. Heesters, vaste planten, rotsplanten, heideplanten en coniferen voor de bekende lage prijzen, b.v.: VUUR DOORN per stukf 2.- Rechtstreeks van de kwekerij, altijd goedkoper. Alleen zaterdags geopend. PETER VAN DE BREEMERWEG 2A - SOEST AFG regelt 't geld Snel en diskreet financieel en assurantie advies buro vJeiöcjTstraat 18 3765ep soest Voor een snelle service van deur tot deur Vraag nu even premie op om deze; te verge lijken met de premie die u nu betaalt. En natuurlijk betaalt gewoon bij ons uw premie per kwartaal. Inlichtingen: M Nieuwstraat 17 - Soest 0 van BREUKELEN m Telefoon 02155-17962 1 ONROEREND GOED ASSURANTIËN EN HYPOTHEKEN Ga dan naar de carrosserie-specialist. Bij ons wordt de schade niet alleen snel en vakkundig hersteld, wij regelen de schade ook met de verzekering. AUTOSCHADEBEDRIJF B.V. Eikenlaan 39a Soest -Tel. 02155-20339 EF0CWA Let op dit merkhet kenmeik voor vakwerk Er zijn bedden met een spiraal, met een harde bodem en met een lattenbodem. Geen van die systemen is echt perfekt. Omdat de vering van een bed afgestemd moet zijn op het gewicht en de lichaamsbouw van de slaper. Er is maar één bedsysteem waarbij dat kan: Lattoflex. Wij laten u graag zien hoe het Lattoflex bedsysteem funktioneert. En waarom het verstandig is om zo te slapen. Behalve volmaakt gekonstrueerd zijn Lattoflex bedden ook fantastisch mooi om te zien. Passend in elk interieur, elke stijl. Bovendien zijn Lattoflex bedden extra komfor tabel door het in hoogte verstelbare hoofd- en voeteneinde. U zou eigen lijk eens bij ons langs moeten komen. IR IBIST Direct aan de grote weg Soest/Amersfoort, v. Lenneplaan 73. Tel. 02155 -11004. Elke vrijdag koopavond A4 TOTA3 FORMAAT #Typoset tekstverwerking Beckeringhstraat 11 - Soest Tel. 21106 ALLE MERKEN KERKSTRAAT 3-Soest Radio - T. V. -specialist verwachten veel van een naaimachine. m Mijn naaimachine moet handig, licht maar ook degelijk zijn. II Mijn naaimachine moeteen vrije arm hebben, zodat je geen naaitafel nodig hebt. m Mijn ^Naaimachine moet veel handige steken hebben en alle soorten stof bewerken. w Mijn f naaimachine ftioet eigeniijk net zo als de Elna Air Electronic zijn. ar air electronic Kom ki/ken bn van Huissteden naaimachines Soesterbergse- straat 28 Soest Tel. 02155-13480 SCANNER MET 8 KANALEN 2 banden inclusief beugel. 70-90 MHZ 150-170 MHZ antenne en snoer O O O O O O 3 38 HBSB ELEKTRONICA STEENHOFFSTRAAT 61 SOEST TELEFOON 12906 ONAFHANKELIJK ADVIESBUREAU PAULUS POTTERLAAN 6 Bel aannemingsbedrijf TELEFOON 17390 - SOEST Onderhoud - Verbouw Bungalowbouw Verlening d.d. 16 ok a. utbreiden van e Pyrmontlaan 73 866). b. uitbreiden van (kadastraal beki c. uitbreiden van een terrein, gel» kend gemeente Ingevolge de Wet gen (Wet AROB), sluit rechtstreeks i tekening van de bes bezwaarschrift indi Wanneer het beroe is ingediend, blijft c men kan aantonen wijs verlangd kon w Maandag 29 oktobf veranderd worden. Dit geldt voor de abc Enige tijd geleden C.A.I.-bedrijf d.m.v, Toepassing artikel lid 8 van de Woningv Bij het college is een het uitbreiden van c anderen van een scl domweg 7 (kadastra Genoemd bouwplan gen ter inzage op d tussen 9 en 12 uur. Gedurende bovengei ter en wethouders sc genomen bouwplan. Op de gemeenteseci om een vergunning v a. H. van Rouwend: richten, in werki] kluis op het perce P. Valk, Sterren oprichten, in wer punt voor motorl ting voor motorv» motorvoertuigen Schriftelijke bezwar dagtekening van dezi Op dinsdag 13 nover openbare zittingen g gemachtigde bezwaï ting „b" is om 9.30 ui N.B. Inwoners van d beroep, indien zij in zijn verschenen. Andere belanghebbe van bezwaren binnen b. maandag 29 oktober Op de agenda stas voorlopige vastst» lager onderwijs c vak 1971 t/m 1976 afrekening met s lager onderwijs, b Beleidsplan Soest maandag 29 oktober - In deze agenda koi voorstel tot het be en de verlichting voorstel tot het b< van de brandweer tweede interim-ra aanleg van een tr rein aan de Postwi aanbrengen van w Beleidsplan Soest dinsdag 30 oktober -1! Aan de orde komei voorstel tot het ve Zóneverordening in werking houde Brinkweg 34-36 te I Voorstel inzake v heer en mevrouw schade ex artikel 4 Beleidsplan Soest voorstel tot verda het ontwerp-bestei woensdag 31 oktobei verlening O.m. staan op de a prioriteiten welziji donderdag 1 novembe 0.m. vermeldt de i Beleidsplan Soest krediet voor de rei krediet t.b.v. verl Van Weerden Poel donderdag l novembe Op de agenda staa Beleidsplan Soest De volledige agenda' gemeentelijk Informi meentehuis, naast de Spreekrecht public 1. Vanaf één kwa: kunnen spreke) opgeven voor 1 ting bij een bep 2. Voor de behanc uit het publiek aan de commis 5 minuten per p 3. De commissie opmerkingen bi 4. De voorzitter k missie behoefte gen hun opmei verduidelijken Burgemeester en wet! brengen ter openbare jaar 1980: a. van de plaatselijke b. voor het openbaar c. voor het wonlngbec f

Soester Courant | 1979 | | pagina 4