Admiraal Indrukwekkende muzikale manifestatie van APOLLOCRESCENDO en Karin Ostar Jaarlijkse bijdrage bedrijfsleven volgend jaar SV%% hoger Auteur signeert Gebarenboekje 100% Zuiver scheerwol Tijdelijk flink in 't voordeel een machtig tapijt uonlUaav l/l/ton-Aï baarn bv Bingo-avond in „De Borg" Kledingbeurs brengt 4300 gulden op Extra kontrole langzaam verkeer Nieuwe huisvesting Kamer van Koophandel urgent Soester Courant van woensdag 24 oktober 1979 Foto Herman van Dam laanstraat 115-117 postbus 233 3740 AE baarn telef 02154-18101 Foto Herman van Dam Het mannenkoor begeleid door de Baarn se Harmonie Crescendo De sopraan Karin Ostar tijdens haar optreden met „Apollo" Het traditionele najaarsconcert dat donderdagavond j.l. in de Petrus en Pauluskerk door het Soester Mannenkoor Apollo werd georganiseerd zal lang in de herinnering van de aanwezigen bewaard blijven. Alles op een rijtje zettend heeft de muzikale manifestatie waaraan werd meegewerkt door APOLLO - de Baarnse Harmonie CRESCENDO - de sopraan KARIN OSTAR en de pianist GER MUTS vele pluspunten opgeleverd. Het is langzamerhand een unieke gebeurtenis dat het heden daagse publiek, voorzien van radio televisie en grammofoon platen, voor de aktiviteiten van amateurs warm loopt. Soest en omgeving deed dat wèlmet als gevolg dat ruim voor de aan vang van het concert allé beschikbare plaatsen volledig waren uitverkocht. Een groot en opvallend sukses voor het organise rende APOLLO-bestuur. In zakelijk opzicht was er echter meer dat de aandacht trok. Provincie en Gemeente hadden voor dit evenement garantie subsidies verstrekt, terwijl HET BRILCENTRUM met een groots gebaar als sponsor optrad (kosten drukwerk) en daar slechts in zeer bescheiden mate de aandacht op vestigde. Het aanvaarden van subsidies en de medewerking van een spon sor schept verplichtingen. Aan die verplichtingen hebben alle uitvoerenden, de één met meer sukses dan de ander, volledig voldaan. Dat sukses is in de eerste plaats te danken aan twee ras muzi kanten: Gerard v.d. Schepop, dirigent van APOLLO en Wim Vedder die de directie van Crescendo voor zijn rekening had genomen. Twee zeer opvallende dirigenten met twee ver schillende stijlen. Van de Schepop heeft een wat ingetogen sobere directie, zijn Baarnse collega lijkt de uitbundige maestro die op een dyna mische wijze zijn orkest opzweept. En dan was er de bekende sopraan KARIN OSTAR die tijdens dit programma zes maal soleerde en haar repertoire zowel voor als na de pauze aan het „commerciële karaktervan het con cert had aangepast. Tenslotte GER MUTS, een soort muzikale atleet, die, afgaande op mijn gehoor, over meer dan tien vingers moet beschikken. Zijn taak was op deze avond even moeilijk als ondankbaar. Er wordt ten onrechte wel eens geringschattend geoordeeld over piano-virtuozen Ger Muts is er zo één) die uitsluitend de begeleiding voor hun rekening nemen. Laten wij er geen misver stand over laten bestaan dat men als pianist over een rijk ar senaal muzikale kwaliteiten dient te beschikken om zo'n taak tot een goed einde te brengen. Ondanks de concurrentie van een orkest slaagde GER MUTS voortreffelijk in zijn muzikaal aandeel. Jammer en eigenlijk onbegrijpelijk dat hij zich met een eenvoudige piano moest behelpen. Een man met zijn kwaliteiten had een vleugel als begeleidings instrument niet misstaan. Komen wij dan nu bij het nabeschouwen van de 18 zeer geva rieerde programma-onderdelen. Het is even acclimatiseren in een kerkgebouw wanneer een harmonie met een mars het programma opent Crescendo's uitvoering van Glück-auf maakte al vrij snel duidelijk dat de Baarnse gasten over grote muzikale kwaliteiten beschikken. Gedurende het gehele programma wist men door een zeer at tente directie een hoog muzikaal peil te handhaven. In kwali tatief opzicht hielden koper en hout elkaar volledig in even wicht. Prachtige trombone- en trompetsoli in de Robert Stolz-potpourri: accentueerden het onmiskenbaar aanwezige talent in Crescen do. Harmonie-muziek van absoluut grote klasse. KARIN OSTAR trok voor de pauze de aandacht met een 8-tal zeer herkenbare operette-melodieën, waarvan Het Vïljalied uit Die Lustige Witwe een onbetwist hoogtepunt werd. Na de pauze kreeg haar mooie sopraanstem nog meer reliëf in samen spel met APOLLO. Veel waardering voor de uitvoering van musicalmelodieën. Jammer alleen dat Denza's compositie Funi- culi-Funicola, wat haar aandeel betrof, beneden de maat bleef. Resteert nog een beoordeling van wat APOLLO die avond ten gehore bracht. Het is, en dat kan niet genoeg worden her haald, de verdienste van dirigent Gerard v.d. Schepop dat hij met een groot persoonlijk overwicht er veelal in slaagt zijn intenties op de koorleden over te brengen. In nagenoeg alle on derdelen die voor rekening van APOLLO kwamen werd deze conclusie bevestigd. Twee uitzonderingen slechts. De interpre tatie van Das Lied der Berge was hinderlijk door de tempo wisselingen waardoor begeleider GER MUTS min of meer ge noodzaakt was een muzikale achtervolging in te zetten tenein de zang en begeleiding weer met elkaar in evenwicht te brengen. Eenzelfde indruk hadden wij tijdens het beluisteren van Kldnge aus Wien. Schoonheidsfouten die men niet op rekening van een dirigent kan schuiven. Ook in enkele andere koorwerken zen ongelijke inzetten er op dat er aan de discipline of het attent reageren van sommige koorleden nog iets ontbreekt. Kanttekeningen ook bij de keuze van het repertoire. Wie zich als koor aan muziek van Johan Strauss waagt, en dan met slechts de begeleiding van een piano, moet over soepel jong stemmateriaal beschikken. Spijtig genoeg is daarvan bij APOL LO (nog) geen sprake en dus ontstaat een uitvoering die traag, sober en allerminst Weens is. Daar waar APOLLO zich muzikaal gesteund wist door CRES CENDO, zoals tijdens de selectie uit Der Vogelh "andier, de uit voering van Ketelby's karakterwerkje On a Persian Market en Schrammel's Wien bleibt Wien was er van muzikaal „vuur werk" sprake. Tenslotte nog een kritische opmerking over de opbouw van het programma. Dat men bij de samenstelling van het repertoire zich zelf beperkingen heeft opgelegd is een te prijzen zaak. APOLLO zou echter in dit genre concerten qua repertoire een andere plaats in het programma moeten hebben. Robert Stolz horen spelen door dat machtige Crescendo, gevolgd door de zelfde heer Stolz met alleen piano-begeleiding levert een ver tekend muzikaal beeld op. Hetzelfde geldt voor Crescendo's uitvoering met muziek uit Sound of Music, dat dan wordt gevolgd door de wereldberoemde drinking song uit The Stu dent Prince. Best aardig om te beluisteren, maar onderweg vraag je je wel af waar Mario Lanza is gebleven. Ondanks deze kritische kanttekeningen zullen bezoekers aan dit concert nu al uitkijken naar de avond die APOLLO en mogelijk opnieuw CRESCENDO straks in petto heeft. Vast staat dat muzikale evenementen als deze in Soest slechts wei nig te beluisteren zijn. En met deze conclusie wil ik APOLLO graag feliciteren. JAN LEIJENDEKKER. De vorige week onder auspiciën van de Raad van Kerken Soest georganiseer de kledingbeurs in „de Open Hof" heeft 4300 gulden opgebracht. Dit bedrag is bestemd voor het lepraziekenhuis „Non Somboen" in Thailand. Het zal worden aangevuld met de opbrengst van de „wereldmarkt", die op 3 no vember a.s. gehouden wordt in de Wilhelminakerk. De overgebleven kleding van de kle dingbeurs is opgehaald door de Stich ting „Mensen in Nood" te 's Hertogen bosch. Eerder al werd katoenen kle ding opgehaald voor Bangla-Desh en wollen kleding voor een project in het hooggebergte van Brazilië. Het was de negende kledingbeurs die door de diaconie van de Gereformeer de Kerk in Soest georganiseerd werd. De tiende kledingbeurs staat op het programma voor de herfstvakantie Foto Herman van Dam In het dorpshuis „De Borg" organi seert de wijk vereniging Overhees a.s. zaterdag een grote bingo-avond. Er zijn niet alleen veel, maar ook mooie prijzen te winnen. Om half negen wordt begonnen en iedereen is welkom. Landelijk wordt deze week het lang zaam verkeer op de korrel genomen. Het betreft voetgangers zowel als fiet sers en bromfietsers. Gelet wordt op het verkeersgedrag en uiteraard op de verlichting. Bij brommers zal ook de snelheid en het geluid niet aan de aandacht ontsnappen. Afgelopen zaterdag signeerde de bekende auteur Herman Pieter de Boer zijn „Nederlands Gebarenboekje" bij boekhandel Van deVen aan de Soesterbergse- straat. De Boer deed dat eerder in Groningen en in Nijmegen en hij was niet ontevreden over de belangstelling van lezend Soest. In feite overtrof die zelfs zijn verwachtingen en hij bleef langer dan gepland was. Tientallen boekjes voorzag hij van zijn handtekening, maar niet alleen daarom had hij het in Soest best naar zijn zin. Soest Tijdens de vergadering kwam ook de winkelvoorziening in de diverse Eem- land gemeenten aan de orde. Wat Soest betreft werd de „maatschappelijke onhaalbaarheid" van het Centrumplan gememoreerd. Onderkend werd de toe genomen betekenis, zowel in kwantita tieve als in kwalitatieve zin, van het (wijk) winkelcentrum Van Weede- straat. De realiteit gebiedt een en ander bij de uitstippeling van een nieuw winkelbe- leid te verdisconteren. In het bijzonder zal nog gedacht kunnen worden aan enige versterking van enkele nader te bepalen reeds bestaande buurtcentra. In opdracht van de gemeente is een stedebouwkundig bureau momenteel doende in nauwe samenwerking met de Winkelcommissie, waarin ook de Ka mer participeert, een basis te formule ren voor de uitstippeling van een nieuw winkelbeleid. Wel wordt ondertussen gewerkt aan de opzet van een buurt centrum in Overhees van circa 2000 m2, waartoe een projectgroep is gefor meerd. Ook hierbij is een vertegen woordiger van de Kamer betrokken", aldus de aanbiedingsbrief. De jaarlijkse bijdrage voor de bij het handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Eemland ingeschreven ondernemingen zal op basis van de richtlijnen van het Ministerie van Economische Zaken voor 1980 een algemene verhoging van 3%% te zien geven. Ditzelfde percentage is toegepast op de voor de Kamer geraamde inkomsten uit retributies. Dit blijkt uit de begroting welke tijdens de openbare Kamervergadering door de leden werd goedgekeurd en thans zal worden voorgelegd aan het Ministerie van Econo mische Zaken. Door de voorzitter van de Kamer van Koophandel, de heer Chr. Karelse, werd in dit kader nog gewezen op de gebrekkige hulsvesting, waarmee de Kamer momenteel kampt. Het streven Bestuur is er steeds op gericht geweest in de decembervergadering door de Kamer een principebeslissing te doen nemen met betrekking tot de huisvesting van de Kamer. Door de 3 jaar geleden ingestelde Bouwcommis sie zijn intussen verschillende studies verricht. De locatiemogelijkheden die aan het programma van eisen voldoen (circa 1000 m2 bruto, inclusief enkele bijzondere voorzieningen; goede be reikbaarheid; eigen identiteit en ei gendom) blijken echter bijzonder schaars te zijn. Voor wat de termijn stelling betreft is het beleid geënt op de realisering van een adequate huisves ting uiterlijk ultimo 1981. Deze plan ning werd eind vorig jaar uitgestippeld in verband met de urgentie van de zaak. Momenteel klemt de situatie welhaast nog sterker. Het Bestuur hoopt omtrent dit alles in de vergadering van 7 december a.s. nader te rapporteren. De opdracht tot een herhuisvesüngsonderzoek door een raadgevend bureau voor projectbege leiding is daarop afgestemd. Het moet niet uitgesloten worden geacht, dat een efficiënte en aan de eerdergenoemde eisen beantwoordende oplossing met zich zal brengen, dat de begroting 1980 een aanpassing behoeft.

Soester Courant | 1979 | | pagina 9