Zo gezien... WE mm m 1.09 3.29 69 Demonstratie Soesterduinen: Onze schande Afdeling sterke verhalen Crossterrein Koningsweg ROOKWORST Honsbergen PINDA'S Honsbergen Pers- sinaasappels Honsbergen Kuikenbouten Honsbergen Honsbergen Uit het ziekenfonds, dus ook uit de zorgen? Woensdag 31 oktober 1979 58e jaargang no 10 SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H.E. J.SMIT Abonnement per half jaar f 10.— Buiten Soest per half jaar f20.— Verschijnt iedere woensdag Nederland niet gediend van Nationaal Jeugdfront en Glimmerveen Foto Herman van Dam Op het parkeerterrein van het Soester Natuurbad heeft j.1. zaterdag weldenkend Nederland, waar onder zeer veel jongeren, afstand genomen van het Nationaal Jeugdfront en de Glimmerveen aan hangers. In hoeverre de Glimmerveens en de verdwaasde jeugd afstand van Soest hebben geno men, zal de tijd leren. De geschiedenis heeft bewezen dat dergelijke groeperinkjes de plaatsen, waar zij een nederlaag leden, tot „heilige" grond verklaarden en zo zou Soest best eens het na oorlogse Lunteren kunnen worden. Daaraan werkt misschien mee het feit dat Glimmerveen zelf de onkiesheid had, niet alleen om naar het natuurbad te komen, maar ook in discussie te gaan met omstanders. Gezegd moet weer worden dat de „primeur-mentaliteit" van persjongens hem alle kansen bood opnieuw onzinnige taal uit te slaan. Zo „wist" hij dat er in de Tweede Oorlog geen zes miljoen Joden vergast waren. „Er zijn er wel wat omgekomen in concentratiekampen, maar geen zes miljoen". Hij had niets tegen Joden; wel tegen Surinamers. Die moesten het land uit. Glimmerveen beweerde verder naar Soest gekomen te zijn om te luisteren of soms „groepen Ne derlanders beledigd, gediscrimineerd werden". Hij zou dan een aanklacht indienen. Die aanklacht kan misschien toch wel komen, want Glimmerveen werd, hoe kon het anders, zeer hardhandig door omstanders van het terrein verwijderd. Leo van den Berg's kreet voor de microfoon: Glimmerveen ga nu van het terrein af. Ik roep de hulp van de politie in om ons te beschermen", deed eigenlijk lachwekkend aan. De demonstranten wisten goed raad met hem en hadden de hulp van de politie niet nodig. In feite moest Glimmerveen in bescherming genomen worden. Hij werd meegenomen naar het Soester politiebureau. Hoe voorkomen moet worden dat Soest heilige grond wordt is eigenlijk in de Soester Algemene Verordening nu wel voldoende geregeld. Vreest men moeilijkheden, dan kan het hoofd van de poli tie de aangemelde demonstratie verbieden. En moeilijkheden zullen er zéker komen als de Glim merveens en het Nationaal Jeugdfront nog ooit in Soest bijeen komen. Aanklacht In de loop van de vorige week diende Jan Visser de fractie-leider van Pro gressief Soest een aanklacht in tegen het Nationaal Jeugdfront, naar aanlei ding van de op zaterdag 20 oktober gehouden demonstratie. Het gaat daarbij om artikel 137c van het Wetboek van Strafrecht: Hij die zich in het openbaar, mondeling of bij geschrift of afbeelding, opzettelijk be ledigend uitlaat over een groep mensen wegens hun ras, hun godsdienst of hun levensovertuiging, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar of een geldboete van ten hoogste tienduizend gulden". Het gevolg van deze aanklacht kan zijn dat de voorzitter van het Jeugdfront, Peter Duisterhof, wordt verhoord. Daarvan wordt een proces-verbaal op gemaakt, en verdere stappen zijn dan voor de officier van Justitie. De officier van Justitie is ook door de minister van Justitie benaderd om zijn bevindingen naar aanleiding van de demonstratie op 20 oktober mee te de len. De gezamenlijke raadsfracties hebben hun afschuw over het gebeurde ver woord in een communiqué dat vorige week werd uitgegeven: Onderstaande raadsfracties en bestu ren hebben met afschuw kennis geno men van hetgeen zich in Soest op 20 oktober j.1. tijdens een openbare bij eenkomst van het Nationaal Jeugd front heeft afgespeeld. Demonstratie De demonstratie, j.1. zaterdag, bijge woond door zo'n 1500 tot 2000 man, had een vrij ordelijk verloop. Glimmer veen en een groep feministen zorgden even voor enige wanorde. Glimmerveen maakte op zijn manier gebruik van de democratie, omdat hij staat kon maken op politiebescher ming. Achteraf zal hij zich zeker afge vraagd hebben wat hij hier nu ei genlijk kwam doen. De demonstranten op de Van Weerden Poelmanweg met aan duidelijkheid niets te wensen overlatende spandoeken. dat de politie van Soest een neutrale instantie was, ,,die alleen opdrachten van hogerhand uitvoert". Alsof uit de geschiedenis geen lering getrokken is, zijn wij opnieuw gecon fronteerd met een uiterst verwerpelijk manifestatie van de de kop opsteken de rassendiscriminatie. Door alle democratische organisaties en groeperingen zullen de nationaal- socialistische denkbeelden moeten worden bestreden. In onze gemeente wordt sterke behoef te gevoeld aan duidelijke afwijzing van het voorgevallene en vooral aan maatregelen die - indien mogelijk - herhaling kunnen voorkomen. In Soest kende men tot begin 1978, via de Algemene Politieverordening een vergunningen-stelsel voor demon straties. Dat werd afgeschaft en in de nieuwe Algemene Verordening Soest, vervangen door een „plicht" de de monstratie te „melden". Daaraan werd voor de demonstratie van 20 oktober voldaan. De primeur- jagers van een landelijk dagblad ves tigden de aandacht op deze demonstra tie en zo kwam de bal aan het rollen, uitmondend in een duidelijke stelling- name afgelopen zaterdag. Het wordt ten diepste betreurd dat Soest op déze wijze landelijk in het nieuws is gekomen". Soest, 26 oktober 1979. Fracties en besturen in Soest/Soester- berg van Christen Democratisch Ap pèl; Volkspartij voor Vrijheid en De mocratie; Partij van de Arbeid; De mocraten '66 en Progressief Soest. In de raadsvergadering van donderdag 15 november zal de zaak zeker nog- eens aan de orde komen. De landelijke pers zal ook daar wel belangstelling voor hebben. De feministen maakten duidelijk dat naar hun mening het optreden van de politie, overal in den lande, puur fascistisch was. Zij voelden zich ge discrimineerd, omdat zij 's avonds tegenwoordig niet meer rustig op straat konden lopen. Een groep „pun kers" onder aan het podium wekte hun woede op, want in hen zagen zij de bedreiging. Organisator Leo van de Berg maakte met een forse „knoop" voor de micro foon een einde aan deze rel. Hij vroeg de dames constructief aan de demon stratie mee te werken „en niet elkaar op te naaien". Van de Berg vertelde zijn gehoor, dat in een brede optocht vanaf het sta tion Soestduinen naar het demonstra tie-terrein kwam, dat hij na de demon stratie van 20 oktober, gemeend had dat er snel iets moest gebeuren. Daar om had hij de bijeenkomst opgezet in de hoop dat er betere tijden uit zouden voortkomen voor de Surinamers, de Turken en alle minderheidsgroepen in Nederland. Neutraal Jan Visser van Progressief Soest bleek in een week tijds een salto mortale gemaakt te hebben. Hij verklaarde nu We hebben onze bossen en 't was een fijn bezit zo'n heerlijk stuk natuurschoon) en wij waardeerden dit, je kon er uren wand 'len en was er ongestoord voor wat je leed zou aandoen, voor wat er ook niet hoort. Nu werd het bos geschonden, de boze geest brak los bij 't vallen van de bla'dren, en zo is dan ons bos geworden tot een schande, want weg is alle eer van ons bezit, het is nu ons mooie bos niet meer. We moeten ons nu schamen voor 't bos, een eigendom van Soest, het is geschandvlekt en 't is bekend al om dat ivat niet had gemogen er plaats vond, deze smet heeft onze mooie bossen in kwade reuk gezet. „In zo'n situatie kun je aktief laten optreden; je kunt ze ook passief laten toezien. Ik weiger mee te doen aan de hetze en scheldpartijen tegen de Soes ter politie en tegen commissaris Ade- ma. Stopt u daarmee!aldus Visser. Hij hield zijn gehoor voor dat de ver antwoordelijkheid bij het hoofd van de plaatselijke politie lag: bij de burge meester en bij de officier van justitie. Visser merkte verder op dat de gebeur tenis van 20 oktober zich afspeelde op een terrein langs de Van Weerden Poelmanweg, dat eigendom is van De fensie. Het betekende, vond hij, dat de marechaussee opsporingsbevoegdheid had. „Vergeet mevrouw Corver of heeft u er niet aan gedacht dat diezelfde ma rechaussee op 19 juni 1976 tijdens een vliegfeest, praktisch op dezelfde plek, veertien pacifisten arresteerden zon der opgaaf van redenen, omdat zij vredelievende pamfletten stonden uit te delen langs diezelfde openbare weg?", aldus Visser. „U ziet: als het maar in het goede pulletje valt, dan kan dat allemaal maar". Namens het landelijke bestuur van de P.P.R. beloofde hij te zullen blijven werken aan een maatschappij waarin minderheden zich thuis en veilig voe len. Na Visser sprak de heer Constandse; een wat dubieuze keus van de organi satoren na zijn t.v.-optreden een week eerder. Constandse hield, net als na hem alle andere sprekers, zijn gehoor voor dat in de twintiger jaren het in Duitsland ook allemaal begonnen was met een zeer klein groepje lieden. Waakzaamheid was daarom geboden en Constandse was blij dat er nu vooral veel jongeren demonstreerden. Drs. G. Gerritse, CDA-kamerlid, maakte attent op de fusillade-plaats, vlakbij op de vliegbasis. Daar waren zo'n vijfendertig jaar geleden mensen doodgeschoten, die vochten tegen het facisme en de zaken welke het Na tionaal Jeugdfront nu nastreefde. Zij dienden te beseffen dat de Nederland se samenleving hun ideeën niet onder schreef. In gelijke zin spraken achtereenvol gens nog de heer Lutikhuizen namens de bond van anti-facisten in Nederland (hij bracht de groeten over van gelijk gerichte groeperingen in België en Duitsland en riep op tot internationaal solidarisme)het WD-kamerlid J. Blaauw; Kees Jagers namens de na tionale federatieve raad van het voor malig verzet; Henry Does (hij hekelde fel het politieoptreden in Soest)een Surinamer van de groep Redi Dron; Roel Walraven van de CPNWim Kat van de PSP-jongeren; Joop Voogd van de PvdA en een Marokkaan. Muzikale medewerking was er van de muziekgroep „Drukwerk"; de Chi leense zanggroep Amaranto; Redi Dron uit Suriname en een Amersfoorts vrouwenkoor. Tot slot trad de popgroep The Suspen- der op. Het was ondanks de zon, bar koud en tegen half vier verlieten de eerste demonstranten het terrein al. GERARD PAUL Een cursief schrijver, die er van uit gaat dat er al genoeg ellende in de wereld is, toont reeds door de schuin geschre ven lettervorm aan dat er ook een andere kant bestaat van het krantennieuws. Het belangrijkste voordeel van deze bezigheid ligt aan de zijde van de schrijver die zich ver plicht zijn ogen goed open te houden om de krenten in het dagelijks brood te kunnen ont dekken. Veelal zijn dergelijke verhalen aan de praktijk ont leend: kleine gebeurtenissen uit het dagelijks leven, met dien verstande dat pure ver slaggeving ongeloofwaardig zou worden. Een paar voorbeelden van wat ik bedoel. Kennissen van ons hebben fa milie in Engeland, waar ze zo nu en dan iemand ontmoeten die op de duur behoorlijk ver velend wordt omdat hij aan één stuk door over hetzelfde onderwerp aan de praat blijft. Ze gaan een week-endje naar Londen en melden dat aan niemand. Wie ontmoeten ze midden op Trafalgar Square? Precies, die man. Iemand anders, met naam en toenaam bekend, wandelt in Parijs, samen met drie ande ren, een tentje binnen bij de vlooienmarkt. Door de tegenoverliggende deur komen tegelijkertijd vier Nederlanders binnen. Van bei de groepen herkennen drie van de vier mensen elkaar; nota bene uit totaal verschillende si tuaties. Ooit volgden wij op onze va kantie de loop van een riviertje in Twente. Het fietspad hield op en de met gras begroeide dijk werd steeds moeilijker begaanbaar. Terugkeren wilden we niet, want in de verte zagen we een weg, dwars op het riviertje. In die tijd waren de kinderen druk met het verzamelen van statiegeld-flesjes om op die manier hun zakgeld wat aan te vullen. Midden in die negorij zie ik een flesje in het water drijven en roep aan mijn zoon tje: „Kijk es, daar ligt een kwartje!". Hij stopt, bukt zich, buigt het gras opzij en raapt een kwar tje op. Zoiets kun je toch eigenlijk niet schrijven?! Het crossterrein voor de jeugd van 11 tot 18 jaar aan de Koningsweg krijgt een grootte van 5500 m2. Voor het gebruik staat een periode van één jaar: 1 jein. 1980 tot en met 31 dec.1980. AL UW VERZEKERINGEN PER MAAND BETALEN? PAKKETPOLIS met bijvoorbeeld Autoverzekering v.a. f20,75 Brandinboedelverz. v.a. f 1,75 Aansprakelijkheidsverz. v.a. f 3,95 Rechtsbijstandverz. v.a. f 2,65 ZIEKTEKOSTEN VERZEKERING Man of vrouw v.a. f61,60 Kinderen v.a. f30,80 4e kind of meer GRATIS MAN/VROUW POLIS v.a. f24,85 Levensverzekering voor het hele gezin. NAAR DE WINTERSPORT? Haal bij ons de VRIJ UIT... auto-vakantiegids. ANWB kwaliteitscontrole. J. G. van ROUWEND AAL Burg. Grothestr. 11a I Soest - Tel. 02155 -164 67| ALLEEN DONDERDAG: HEERLIJK VERS 100 GRAM Zje onze advertentie ALLEEN DONDERDAG: Versgebrand 500 gram ZJe onze advertentie ALLEEN DONDERÓAG: SURINAAMSE 15 stuks £mm UU ALLEEN DONDERDAG: Zie ónze advertentie Als u te veel gaat verdienen voor het ziekenfonds, is dat best een felicitatie waard. Aan de andere kant krijgt u er juist een zorg bij. Omdat u voortaan zelf in uw ziektekosten verzekering zult moeten voorzien. Nu kunt u twee dingen doen. Zelf alle mogelijke folders laten komen, offer tes en voorwaarden vergelijken, wikken en wegen. Of, en dat is natuurlijk wdl zo eenvoudig, u laten adviseren. Door ons bijvoorbeeld. Wij 2ijn deskundig en laten u niet meer betalen dan nodig is. Omdat wij weten dat het de meest gevraagde verzekering is. Toch een gerust stelling. Een afspraak is snel gemaakt. ft-ml |l fiDemmeis en S&iy&r de WoNf b.v. Torenstraat 17 - Soest Tel. 02155-15451

Soester Courant | 1979 | | pagina 1