Raad en Daad Twee uitslaande branden binnen twaalf uur t t Korenmolen „Be Windhond" komt terug op de Eng Bh KVO1 verliest van MIA1 Kraats,,en" winnen koppelviswedstrijd Agenda Soester Gemeenschap snaar Eigen licht Korfbal: Sukses voor motorcoureur Van Homoet NCVB Soestdijk Uitnodiging REFORM-avond Van Dam nodigt u veer hartelijk uit om een in formatie-avond te bezoeken. Ditmaal kunt u onder't genot van een kop koffie luisteren naar een lezing gehouden door een specialist op het gebied van J&form-en dieetprodukten. Ook kunt u weer uitgebreid vragen stellen. De avond wordt op november gehouden in de OpenHof. Veenbesstraat Z te Soest: Aanvang 20.00 uur. De toegang is vrij. Neem gerust vrienden mee Tol ziens R 13. Soester Courant van woensdag 7 november 1979 13 7 november: Zonnebloemactie met als doel zieken, gehandicapten, hulpbehoevenden en bejaarden op 6 december te verrassen met een pakketje, géén dure kado's, maar een leuke attentie. Als u aan deze actie wilt deelnemen kunt u tot en met 15 november a.s. telefonisch contact opnemen met voor Soest: met Mevr. M. F. van Hoorn, tel. 19875; voor Soesterberg: met Mevr. C. A. Tammer, tel. 03463-1630. Dan ontvangt u van ons een adres en enige gegevens van degene aan wie u dan een sinterklaaspakje kunt stu ren. 7 november: Repetitieconcert van de Goolse Com pagnie in het Artishock-gebouw, Steen- hoffstraat 46 te Soest, aanvang 20.00 uur. Toegang gratis. 7 november: In Galerie (dorpshuis) DE BORG van 24 oktober tot 17 november een expo sitie van wandkleden van mevrouw Corry Jaarsveld-van de Wilt uit Soest. Deze tentoonstelling van mevrouw Jaarsveld is de eerste in de serie „Van eigen bodem". Galerie De Borg is geopend van maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 24.00 uur. - 's Zondags tot 18.00 uur. De toegang is vrij. 8 november: Filmhuis Artishock met de film „The Bad Sleep Well", regie: Akira Kuro- sawa - 135 min. Het is een film over korruptie in een grote bouwonderne ming. Aanvang 20.30 uur, toegangs prijzen 4,50, leden CJP, 65+ 3,50. In de pauze gratis thee. Adres Steen- hoffstraat 46 te Soest. 9 november: Opening tentoonstelling Artishock: Werk van Melchior van de Zant uit Soest in de kleine theaterzaal. Muzika le omlijsting door de Fazz Four. Aanvang 20.30 uur. De tentoonstelling duurt van 9 t/m 30 november. Dagelijks geopend van 2-5 uur. 9 november: Tentoonstelling De Rietpluim presen teert „Een zoen van miss Urk", van Max Andrea, een spel in drie bedrij ven. Deze voorstelling wordt besloten met het bekende „bal-na", met muzi kale medewerking van het Magie Vox trio. Dit alles zal plaatsvinden in de grote zaal van de Rank aan de Soes- terbergsestraat. Kaarten in voorver koop verkrijgbaar bij H. Hagen, Lange Brinkweg 25, T. Ruizendaal, Sint Jozef straat 2 en Posthuma, Smitsweg 95. 11 november: Nederlands Instituut voor Volksont wikkeling en Natuurvriendenwerk NI- VON organiseert een wandeling in de bossen bij „Groeneveld", Baarn. Verzamelen om 10 uur v.m. t/o Paleis Soestdijk. Geen kosten. 13 november: Unie van Vrijwilligers, afd. Soest, or ganiseert een kontaktmiddag in het Dienstencentrum „Honsbergen", W. Beckmanstraat 475, aanvang 14.00 uur. 13 november: Wederom toneelvoorstelling van to neelvereniging DE RIETPLUIM, zie bericht van 9 november. 14 november: Maandelijkse verenigingsavond van de Postzegelvereniging Eemland in het restaurant van het Soester Natuurbad, v. Weerden Poelmanweg, aanvang 20.00 uur. 14 november: Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde, „GROEI EN BLOEI", organiseert, aansluitend op de vorige lezing van de heer Ruysch met het thema „CACTUSSEN EN VETPLAN- TEN" een avondexcursie naar de gro te kas met duizenden cactussen van ons mede-lid de heer H. Rubinh. Ver zamelen: om 20.00 uur - Valeriaan straat 193 (in het doodlopende stuk). 15 november: Maandelijkse Openbare vergadering Gemeenteraad, vindt plaats in de grote zaal van de brandweerkazerne aan de Lange Brinkweg, aanvang 20.00 uur. 15 november: Filmhuis Artishock met de film „DO- DESKADEN", regie: Akira Kurosa- wa - 135 min. - kleur. De sfeer van deze film roept herinneringen op aan „Wonder in Milaan", het meesterwerk van Victorio de Sica. Aanvang 20.30 uur in het Artishockgebouw. 16 november: Toneelvereniging De Rietpluim met het blijspel, „Een zoen van miss Urk" van Max Andrea met na afloop Ton Steenbeek In de grote zaal van de Rank aan de Soesterbergsestraat Kaarten verkrijgbaar: H. Hagen, Lange Brinkweg 25 en Posthuma, Smitsweg 95. 16 november: Postzegeltentoonstelling ter gelegen heid van het 10-jarig bestaan van de P.Z.V. „Eemland", in de Borg, Wil- laertstraat. De opening vindt plaats om 19 uur met daarna receptie van het bestuur. 17 november: Postzegelmiddag ook n.a.v. het 10-ja rig bestaan van de P.Z.V. „Eemland in de „Borg", Willaertstraat Over- hees te Soest. Aanvang van 12 tot 17 uur. 17 november: Zonnebloem-Welfare-Verkoop in het Dienstencentrum Honsbergen, Wiardi Beckmanstraat 475 van 13.30-16.30 uur. 17 november: In Artishock een folkconcert door de groep CRACKËRHASH met in het voorprogramma de Mexicaanse gita rist Azul. De groep bestaat uit: Bert Aalbers: accordeon, concertina, gitaar, zang. Jos Koning: viool, tinwhistle, zang. Ineke Rullmann: tinwhistle, bodhran, zang. Paul Rullmann: gitaar, waldzither, zang. Crackerhash brengt hoofdzakelijk Britse muziek (Engels, Iers en Schots). Ook spelen zij Nederlandse Volksmu ziek. Het repertoire is erg afwisse lend. Aanvang: 21.30 uur. Toegangsprijzen: 5,-, leden enz. ƒ4,-. 17 november: Vereniging tot bevordering der bijen teelt in Nederland organiseert de pro vinciale honingkeuring in het wijkcen trum „De Borg" aan de Willaert straat te Soest. Inl. de heer P. J. H. Seegers, Braamweg 20, tel. 19073. propeller buis met verticale as tandwielen rubberkap In een buitenhuisje zou ik een 12-volts lichtinstallatie willen maken met een autowisselstroomdynamo voor het opladen van enkele accu's. Deze wil ik mon teren op een verticale buis met daar boven een propeller voor windaandrijving. Als de propeller zich naar de wind richt, hoe moet dan de snaaroverbrenging naar de dynamo mede draaibaar worden? Hoe bescherm ik de installatie tegen te krachtige wind? Hoe bescherm ik de dynamo tegen regen? Welke doorsnede moet de kabel hebben om weerstandsverlies te voorkomen? Kent u adressen van zaken die propellers leveren? En kunt u mij een deskundige in de buurt noe men, die mij kan behoeden voor evt. fouten? Antwoord: In principe kan de instal latie worden opgezet volgens het bijge voegd ontwerp. Bij het zelf bouwen en bedrijfsklaar maken van dergelijke kleine windmolens voor eigen energie behoefte stuit men echter op talrijke moeilijkheden, die in dit korte bestek van een krantenrubriek niet uitvoerig uit de doeken kunnen worden gedaan. Wij gaan daarom slechts kort in op de gestelde vragen en verwijzen u verder naar de Stichting De kleine aarde, postbus 151 te Boxtel. Samen met de Technische Hogeschool te Eindhoven heeft zij experimenten uitgevoerd op het gebied van energie opwekking en zij geeft goede literatuur in de Nederlandse taal uit over de constructievormen en keuze van wind molens met volledige schema's voor het elektrische gedeelte erbij. Litera tuur: „Energie anders", jatwerk wind, uitgave: De kleine aarde, a) Zie de tekening. b) Beveiliging is mogelijk met een cen trifugaal regelaar, die boven een wind snelheid van 10 meter per seconde een rem (bijvoorbeeld een bromfietsrem- naaf) in werking stelt, of valse wind doet toestromen door gemonteerde ex tra schoepen. Zwaarder belasten van de generator door bijschakeling van extra lampen of dgl. is ook een moge lijkheid. c) Tegen regen moet u de installatie beschermen met een rubber kapje, waarin u zuigend een gat voor het doorlaten van de buis hebt geboord. Zie de tekening. d) U kunt voor de verbinding tussen dynamo en accu bijvoorbeeld twee maal 4 a 10 stuks 2,5 m2 installatie draad parallelschakelen. e) Een adres voor propellers is: Sim Holland B.V., Antwerpseweg 10, 2803 PB Gouda. f) Een adres voor het controleren van uw constructie is bijvoorbeeld: Free- energySluisweg 2,4241EA Arkel. KVO 1 moest zaterdag, spelend tegen het Amersfoortse MIA 1, genoegen ne men met een 6-5 nederlaag. In een goede wedstrijd, waarbij lange tijd de beide teams elkaar in evenwicht hielden bleek de Amersfoortse tegen stander de langste adem te hebben. In de 11 min. scoorde MIA van grote afstand. 1-0. De KVO aanval bleek het juiste antwoord toch in huis te hebben. Een prachtig op maat aangegeven bal werd door Linda Preusser op de juis te wijze verzilverd, 1-1. Precies 4 min. De motor renner Chris van Homoet uit Soest is derde geworden bij de natio nale kampioenschappen voor de 50 cc-klasse. De laatste wedstrijd van dit seizoen werd j.1. zondag verreden in het Brabantse Soerendonk. Winnaar en nationaal kampioen werd Harry van Hout uit Geldropde tweede plaats in de eindklassering was voor Gerrit Voskuilen uit Baarn, een pupil van van Homoet. De NCVB afd. Soestdijk vergadert don derdag 8 november in het wijkgebouw van de Emmakerk aan de Regentes- selaan. Drs. F. Bruining, natuurkundi ge te IJsselstein spreekt over: „Kern energie". Door toenemende behoefte aan en een steigend verbruik van energie, is de laatste jaren het onderwerp „kern energie" steeds meer in het middel punt der discussie komen te staan. Daarbij groeide de behoefte meer te weten van het mechanisme van ener giewinning uit kernbrandstoffen en de samenhang tussen kernenergie ener zijds en welvaart anderzijds. In het teken van dé „brede maatschap pelijke discussie" vindt deze bespre king plaats. Een en ander wordt geïllustreerd door een film. Aanvang 20.00 uur! Foto Herman van Dam De blussingswerkzaamheden bij het huis aan de Waldeck Pyrmontlaan de brandweer liep het restaurant ove rigens geen schade op. Er werden zes stralen ingezet en bin nen een kwartier werd het sein „brand meester" gegeven. Overigens laaide tegen het middaguur de brand weer wat op. De brandweer rukte er op nieuw voor uit en daarna werd het Vorige week hebben twee uitslaande branden flinke schade aangericht. Dinsdagavond tegen half elf brak brand uit in een vrijstaand houten huis achter het instructiebad „de Turf" aan de Waldeck Pyrmontlaan; woensdagmorgen rond acht uur ontstond brand op de bovenverdieping van het pension voor buitenlandse werknemers aan de Burg. Grothestraat. Het huis aan de Waldeck Pyrmontlaan ging geheel verloren, terwijl de boven verdieping van het pension uitbrandde en de ondergelegen etages waterschade opliepen. Voor het blussen van de brand dins dagavond zette de brandweer twaalf stralen in. In circa twintig minuten had men het vuur onder controle; daarna begon het nablussen. Om even over half twaalf kon de brandweer Inrukken. De woning ging verloren; de bewoner, de heer Vermeulen, ver toefde in het buitenland. Over de oor zaak van de brand is niets bekend. De brand in het pension is vermoe delijk ontstaan doordat men vergat een gasstelletje uit te doen. Ook hier zette de brandweer veel materieel in en er werd ondermeer gebruik ge maakt van de ladderwagen. Politie en omwonenden wekten onder meer de bewoners van het Chinees- Indisch Restaurant, dat aan het pen sion grenst. Door het snel optreden van pand tot laat in de middag onder controle gehouden. Door de brand in het pension werden dertig Turken dakloos. Zij konden, zij het met enige moeilijkheden, onder gebracht worden in pensions in Soest en Amersfoort. De schade wordt ge schat op 150.000 gulden. De blussingswerkzaamheden werden in beide gevallen gadegeslagen door de burgemeester mevrouw mr. J. M. Corver-Van Haaften. Foto Herman van Dam later bracht Rick Mast, met een af standstreffer, KVO aan de leiding. 2-1. MIA had echter haar antwoord direct klaar. Via de gelijkmaker, 2-2 bracht het nieuwe aanvalsvak KVO weer op achterstand, 3-2. Jaap van den Hoek bracht nog voor rust KVO weer langszij, 3-3. Voor rust kwam hierin geen verhinde ring. De thee had MIA kennelijk de meeste aspiratie gegeven, want vrij wel onmiddellijk na de hervatting werd de KVO verdediging opnieuw gepas seerd, 4-3. In de 10e min. van de 2e helft gaf Linda Preusser KVO het even wicht weer terug. Misverstand in de MIA verdediging was hier de oorzaak van. De vakwisseling bracht KVO echter definitief op achterstand. Twee zeer fraaie afstandstreffers brachten MIA op een 6-4 voorsprong. De vakwisseling, daarop volgend, stond slechts 1 KVO treffer toe. Een toegekende strafworp werd feilloos door Jaap van den Hoek benut, 6-5. Ondanks hard werken stonden de ver dedigingsvakken geen scoren meer toe. Eindstand derhalve 6-5, waarbij dient te worden aangetekend, dat de wedstrijd op goede wijze werd geleid door de heer J. van Rooijen. KVO's reserves speelden thuis tegen Vinken 5 en behaalden een monster overwinning van 13-2. KVO 1 jun. verlo ren thuis met 7-1 van DVS 2, met welke stand ook de KVO A asp., ten onder gingen tegen Altius A. KVO 1 pup. tenslotte speelden uit tegen het pup. l team van de KV Amersfoort en hielden de stand op dubbel blank. De heren W. v.d. Kraats senior en ju nior hebben samen de jaarlijkse kop pelviswedstrijd van de Hengel Sport Vereniging „de Snoekbaars" gewon nen. Er waren zestien koppels in de strijd, maar van de meeste vissers bleef de vangst ver onder de maat. Tussen de nummer één en vijf was een vangst-verschil van liefst 503 cen timeters. De Kraats-en haalden 590 centimeter boven water en kwamen in het bezit van de wisseltrofee. De grootste vis werd overigens gevan gen door de heer E. Bijl: 41 centi meter. De uitslag van de eerste acht koppels was alsvolgt: 1. W. v.d. Kraats Sr. - W. v.d. Kraats Jr. 590 cm.; 2. Th. Bosman - R. Horst 527 cm.3. M. Mosk - A. Hooft 393 cm. 4. H. v.d. Linden - E. v.d. Kraats 139 cm.; 5. T. Hak - E. Bijl 87 cm.; 6. H. Vermeij - W. Groen 57 cm.; 7. H. Horst - H. Bosman 54 cm.; 8. B. v. Keulen - W. Hottinga 40 cm. i* (als de Soestenaren dat samen écht willen) Al is het niet met de snelheid die Bestuur en mede werkers in hun ongeduld wel zouden wensen, toch lijkt de verwezenlijking van de herbouw van „De Windhond" op de Eng steeds meer een „haalbare kaart", gezien het welwillende oor dat onze Stich ting bij veel bedrijven heeft gevonden. En tot op he den is dat welwillende oor gevolgd door een wel willend gebaar, door een stukje reclameruimte te reserveren in de te herbouwen molen. Maar de benadering van de vele Soester bedrijven kost veel tijd. Immers, wie zo'n stukje reclameruimte wil reserveren, heeft recht op volledige informatie. Het gaat toch altijd nog om een respectabel be drag en men heeft recht te weten wat er met dat geld precies gebeurt. Met dat geld gebeurt overigens voorlopig niets. Het wordt klemvast op de bank gezet en kan eerst worden aangesproken wanneer met de bouw kan worden begonnen. Dat hoeft niet te wachten op het moment dat de volledige bouwsom is ontvan gen. Zodra - laat ons zeggen - twee ton is binnen gekomen gaan we praten met één of meer Soes ter bouwers. Misschien kunnen dan een aantal van die bouwers (of één van hen, wie weet hoe dat loopt) een begin maken door er de romp neer te zetten. Voor de bouw van die molen is - zoals bekend - een termijn gesteld en vermeld in de Stichtings- acte. U zult daarom ons ongeduld wel een beetje kunnen begrijpen. Onzerzijds zullen we er alles aan doen om niet in tijdnood te geraken, maar toch blijft die „tijd nood" een niet te onderschatten vijand, die we hopen te verslaan. Op de Braderie te Soest-Zuid werden weer vele kontakten gelegd met belangstellenden, waarmee ook het donateursbestand verder kon worden uit gebreid. (U weet het: om de bouwsom bijeen te krijgen, waaraan veel tijd en werk gebonden is, heeft de Stichting een bron nodig waaruit de kleine uitgaven, zoals papier, drukwerk, postzegels, e.d. kunnen worden bekostigd. Donateurs zijn dan ook erg belangrijk en zij bepalen eveneens in belang rijke mate of die molen er nu komt of niet. Gaarne nodigen wij iedereen, die nog geen donateur is en ons wil helpen uit, onderstaande invulbon aan ons secretariaat te willen opsturen. Op diezelfde Braderie gingen ook de reproducties van de tekening van Rien Poortvliet flink van de hand, wat eveneens een welkome aanvulling van de kas betekende. Jammer dat te laat werd ontdekt dat er via de microfoon van Dick Passchier (NCRV) reclame voor de molen kon worden gemaakt. Als dat wat eerder op de avond had kunnen plaats vinden, was de tekening van Rien nog beter ver kocht. Hoe zou het toch komen dat zo vele, vooral oude re Soestenaren, erg belangstellend zijn naar de herbouw van de molen en dat nog blijkbaar graag zouden willen meemaken, maar er niet toe kun nen komen ons met een kleine financiële bijdrage te steunen? Kom Soesters, help die molen overeind te krijgen! Ons bereikte de vraag of het mogelijk is dat par ticulieren óók zo'n stukje reclameruimte in de te herbouwen molen kunnen reserveren, daar hun naam te vermelden, om aan hun achterkleinkinde ren te laten weten dat overgrootmoeder- en vader geholpen hebben met de herbouw van die molen. Dat is zeker mogelijk. Schrijf ons een briefkaartje om een nader onderhoud en we zoeken u op om het een en ander te bespreken. Een ander initiatief, dat op stapel staat - uitslui tend bestemd voor de herbouw van de molen en niet voor de kas - is de aankoop van onderdelen van de molen door het publiek. Men kan zich - op papier - een wiek, een deur, een molensteen of zelfs een tiental stenen „aanschaffen", hetgeen tot uitdrukking komt met een prachtig certificaat, waarop de naam van de koper en het onderdeel dat werd gekocht wordt vermeld en wat ervoor werd betaald. Dat betekent een mooie prent aan de wand, een leuk aandenken of een mooi stuk voor het familiearchief. Deze plannen zijn in voor bereiding en zullen binnenkort worden gepubli ceerd. De ladderwagen werd ingezet bij de brand aan de Burg. Grothestraat (handtekening) Zoals reeds eerder werd vermeld, wil het Bestuur van de Stichting er naar streven de herbouw van die molen zoveel mogelijk een Soester aangelegen heid te doen zijn. Daarom vragen wij nog eens extra de aandacht van die geboren en getogen Soestenaren, die in ons dorp een klinkende zaak hebben opgebouwd. Kom aan, Soester zakenlieden, vul in die bon en vraag vrijblijvend een informatiepakket aan m.b.t. de eeuwigdurende reclame in de molen. Een andere vorm van steun kan geboden worden door hen, die geïnteresseerd zijn in Oud Soest en als. medewerker/ster zouden willen toetreden. Heeft u daarvoor enige vrije tijd over? U komt dan terecht in een „club", waarvan de sfeer uitstekend en zeer vriendschappelijk is. Er is veel te doen. Voor men sen die een technische knobbel hebben of die voor propgandawerkzaamheden voelen of verstand heb ben van financiën of public relations dan wel de pen kunnen hanteren, is er werk te over. De bouwplaat van „De Windhond" wordt rond de jaarwisseling op de markt gebracht door uitgeverij Leon Schuit te Alkmaar. Het prototype van deze bouwplaatmolen hebben we al gezien en wij ver zekeren u graag dat het een juweeltje is geworden. Ontspanning dus voor de hele familie van opa tot kleindochter. Ook vordert het boek over „de Windhond" gestaag. Veel historische gegevens zijn inmiddels achter haald maar er zal nog veel in de archieven moe ten worden gedoken. Maar zonder medewerking van de Soestenaren en van het Soester Zakenleven zouden we niet veel beginnen. Daarom: Een Soes ter molen, herbouwd met de steun van de Soester overgrootvaders voor hun achterkleinkinderen van het jaar 2079. De volgende Soester ondernemingen hebben Inmid dels reclameruimte in de te herbouwen molen gereserveerd (willekeurige volgorde): Elberse In ternational, Soester Courant, Grift Trappenfabriek, Van Hengstum Apparatenbouw, René Borgts He renkleding, Sinclair Valentine, Soester IJzer en Metaalgieterij, Chemco Inc., Avia Nederland, W. Bos Timmerfabriek Soest, Super Cleaner, Druk kerij De Horizon, J. Smeeing Automobielbedrijf, RABO-Bank Soest, Peko Systeemvloeren, Bako Openhaarden, Van Keulen Autobedrijf, Westra Re cycling. Bovendien lieten Peters Makelaardij, Restaurant van den Brink en Automobielbedrijf H. Nefkens op andere wijze van hun belangstelling blijken. HET BESTUUR. Aan: Stichting „De Windhond" p/a Kooiweg 4 te Soest. Ondergetekende geeft zich hierbij op ais donateur/ trice van genoemde Stichtingen zal per jaar [min. 20,-] overmaken. Hij/zij zal gaarne half jaarlijks worden ingelicht over de stand van zaken. Naam: Adres: Woonplaats: Datum: (handtekening) Aan: De Stichting „De Windhond" p/a Kooiweg 4 te Soest. De Dlrektie van onderstaande onderneming: gevestigd te Adres: verzoek vrijblijvend toezending van de informatie map m.b.t. de eeuwigdurende reclame in de te her bouwen steilingkorenmolen „De Windhond" op de Eng te Soest. Onze kontaktpersoon is: en dit is ons bedrijfsstempel:

Soester Courant | 1979 | | pagina 13