de herfst... een mooie bladzij in uw foto-album 2.598,- 18 19 Soester Courant van woensdag 7 november 1979 19 k* ERKEND DEALER TELEFUNKEN, BLAUPUNKT EN SONY. 3 jaar garantie Pioneer Miniset jÉpK' Denneappels in de herfst De vraag, die je moet stellen als je een onderwerp ziet, dat de moeite waard is: wat is er belangrijk? In dit geval was dat vooral die overvloed van denneappels op de voorgrond. Daardoor werd de horizon boven in het beeld geplaatst. Bovendien heeft de fotograaf door het aksent te leggen op de voorgrond, bereikt dat de foto een goede dieptewerking krijgt. Een heel-gewoon onderwerp Dat is een grote mand vol uien, die ergens staan te drogen. De man met de kamera, die oog heeft voor goede foto-onder werpen, maakte een kleurendia van de uien. Als je dat op het scherm ziet is het een spel van vormen en kleuren; een stil leven waarin de zon is gevan gen in een mand vol goudgele uien. De eerste rijp Straks is er in deze herfsttijd een nevelige morgen met wat vorst en dan is ineens de wereld versierd met ijskristallen, de voorboden van de winter. Hier is zo'n late herfstfoto, bewust genomen met een donkere ach tergrond en tegen het licht in om een goed kontrast te ver krijgen. En ook dit is een foto, die een plaats verdient in het fotoalbum van de vierjaar getijden, waarin de herfst voor een van de meestgeslaagde hoofdstukken zorgt. Herfstkunstwerk Tussen de struiken ontdekt u 's morgens, vóór de zon door de nevel dringt, veel spinnen webben, behangen met dauw druppels. Een prachtig foto motief, dat echter door de vaak lichtgrijze achtergrond, op de foto niet voldoende uit zal ko men. Doe dan wat deze foto graaf heeft gedaan: Zoek een mooi exemplaar op en steek heel voorzichtig een stuk zwart papier achter het web, maar wel zo, dat het licht er nog zoveel mogelijk overheen valt. Maak enkele opnamen met verschil lende belichtingstijden en plaats de kamera recht voor het web. En ook dit is een van de vele gezichten van de herfst. Schuur in herfstsfeer Een fotograaf kan hulpmidde len gebruiken om sfeer te scheppen. Dit is daar een voor beeld van, want met behulp van een speciaal net-filter heeft deze foto in de donkere kamer een zacht en sfeervol effekt ver kregen, dat goed past bij het jaargetij, dat we nu beleven. Ook bij het fotograferen kun nen, met behulp van effekt-fil ters, in zwart/wit en in kleur veel opvallende resultaten wor den bereikt. Uw fotohandelaar kan er alles van vertellen. De bomen krijgen er een kleur van en worden doorzichtig. De grond ligt plotseling vol denne appels. Paddestoelen en zwammen komen te voorschijn uit niets. Mist kruipt over een wei land. Ziedaar één bladzij uit het foto-album van de vier seizoenen. U staat er midden in om het met uw kamera vast te leggen. Want filmen en foto's maken is: zo'n herfst voor altijd bewaren. Goed advies: maak 's een herfstwandeling, een fiets- of autozwerftocht door de herfst met uw kamera bij de hand. De herfst zorgt dan voor een mooie bladzij in uw persoonlijke foto-album. Spelen met de mist Het is mistig, dus dan kun je niet fotograferen. Dat denken mensen, die streven naar plaat jes, die alles laten zien. Wie de sfeer van de herfst wit vangen, kan de mist echter goed benut ten zoals uit deze foto blijkt. Dat naar de achtergrond steeds waziger beeld geeft een goede dieptewerking evenals de don kere boom op de voorgrond. Want ook dat is een goede fototip: zorg bij dit soort land schapsfoto 's voor een donker element vóór in het beeld om de dieptewerking te versterken. Letten op details Een tip voor u: rijd eens een fotoroute, dat is een tocht, die wordt beschreven in een z.g. fotoroutefolder, die speciaal is samengesteld voor automobi listen, die graag tijdens een trip mooie foto 's willen maken. In de folder wordt verteld waar u met de foto- offilmkamera mooie opnamen kunt maken. Daarbij wordt ook gelet op details, zoals hier: een versiering boven de deur van een West- friese boerderij, die beschreven wordt in de fotoroute "Hollands Glorie". Er zijn in totaal elf folders; voor elke vervormen, dat er een verte kend, maar toch bijzonder beeld ontstaat. Diepte scheppen 't Bijzondere van deze foto is, dat dit vlakke stuk papier een dieptewerking heeft van zeker ruim honderd meter. Da's ook een geheim van geslaagde foto's: zoek naar diepteschep- pende of beter gezegd diepte suggererende elementen. Dat zijn in dit geval de palen, die van heel dichtbij weglopen tot om de hoek van de duinweg. Het prikkeldraad, dat nauwe lijks zichtbaar is, zorgt toch voor een verbinding. provincie één. Ze zijn te bestel len dooreen bedrag van f 9,50 over te maken op giro 338 van de Stichting Amateurfotografie in Amsterdam. De II kleurige folders worden u dan toege zonden Vissertje aan de Maas Ook in de herfst kun je langs het water zo'n kleine visser ontmoeten, die al zijn aandacht konsentreert op de hengel en zijn dobber. In de verte zijn er de schoorstenen van een indus triegebied, maar hier is de rust van een rivier, die langzaam voorbij glijdt. Een foto, die be wijst dat de plaats van de hori zon zich niet altijd net boven het midden van de foto hoeft te bevinden. Als de voorgrond boeiend is, dan kan de horizon ook boven in het beeld worden verwerkt. Wilgen in spiegelbeeld Water is een bondgenoot van de man of vrouw, die bijzon dere foto's wil maken. Dat be wijst deze mooie plaat. Een echt-hollandse herfstfoto, die iedereen "in het voorbijgaan" kan maken, 't Enige wat je er voor nodig hebt is: een kamera en een opmerkzaam oog. Dan is er dat spel van de golven, die de knotwilgen langs de kant zó

Soester Courant | 1979 | | pagina 19