Cursus wijnkennis nu ook in Soest „LA CONFRÉRIE DU VIN DES VIGNOBLES" Aanmeldingsformulier Wie kunnen aan deze cursus deelnemen? Wat gaat zo'n cursus kosten? De Wijnkelder 21 Soester Courant van woensdag 7 november 1979 21 „Wijnkenners bestaan niet scheid maken tussen rijp en nog niet rijp of tussen goede en minder goede wijnen. De meeste mensen kopen een fles wijn omdat het etiket mooi overkomt en blijven deze wijn dan jaar in jaar uit drinken. Dat is fout, je moet op avon tuur gaan en verschillende wij nen uitproberen en dan kom je tot heel bijzondere ontdekkin gen. Het is ook geen kunst om een goede wijn te kopen b.v. een Grand Cru Mouton-Roth- schild of een Chateau Lafite van 80,00 tot 100,00. Die zijn altijd wel goed, zelfs in minder goede wijnjaren. De kunst is juist de mooie kleine wijnen te vinden tegen nog redelijke prij zen en die zijn er nog steeds. Ik geef toe dat dit voor de Fran se wijnen steeds moeilijker wordt. De prijzen in alle Fran se wijngebieden schieten om hoog, maar waarom moet het altijd Frans zijn? Er zijn nog veel mooie wijnen op de wereld tegen redelijke prijzen. Zoveel dat je daar alleen al een mensenleven mee bezig kan zijn". Cursus wijnkennis Genietend van het glas Cha teau Croix des Sablons 1964 wil len we toch meer weten over de plannen van GEURT HEIJ- KAMP betreffende zijn Cursus Wijnkennis, waardoor ook Soestenaren binnenkort kun nen proberen van zijn wijn kennis. Zijn wijn door het glas wal send zegt hij: ,,Ja, na 2 jaar door het land trekken om proef- avonden te geven wil ik het wat dichter bij huis zoeken. Half november starten we met een wijncursus in Soest. Voor deze wijnstudie zijn er 3 moge lijkheden. De eerste is een cursus „Fran se wijnen" waarin tevens uit voerig het wijnproeven behan deld wordt, de gehele wijncul tuur met het gistingsproces en verder alles wat met de wijn bereiding te maken heeft. Verder zal uitvoerig worden in gegaan op de wijnstreken, zo als Bourgogne, Bordeaux, El- zas en Cötes du Rhone, De ove rige wijngebieden van Frank rijk komen op één avond aan bod. Deze cursus „Franse wijnen" bestaat uit 5 lesavonden van 2,5 uur. Hiervan is de eerste 1,5 uur een lezing over het be treffende wijngebied en het laatste uur zal gebruikt wor den om het wijnproeven in praktijk te brengen. Dit proe ven is heel belangrijk omdat men daardoor ervaring opdoet, in zowel de wijnen als het com- mentariseren van de wijnen. De meeste mensen hebben een bepaalde angst om over wijn te praten, maar dat is op deze manier na twee avonden snel verdwenen. Het zijn gewoon gezellige uitgaans-avonden waarbij men spelenderwijs vertrouwd raakt met wijn en wijnproeven. Na deze 5 avonden kan men een examen afleggen voor het diploma wijnkennis Frankrijk van „La Confrérie du Vin des Vignobles". Deze Confrérie geeft in Soest eens per maand een wijnproef voor zijn leden om op deze manier de opge dane kennis zelf verder uit te breiden. De tweede Cursus behandelt de wijnen van Europa, waar de landen Duitsland, Italië en Spanje een bijzondere plaats innemen, maar waar ook de rest van de wijnlanden aan bod komen. Ook hier weer de eerste 1,5 uur lezing en het laatste uur wijnproeven. Deze cursus kan eveneens met een examen van „La Confré rie du Vin des Vignobles" wor den besloten. De derde cursus is een combi natie van de twee voorgaande en is bestemd voor de wat meer ervaren wijnproever. Tevens gaan we hier spelen met culinaire hapjes met de daarbij behorende wijnen. In deze cursus behandelen we hoe men op eenvoudige wijze een feestdis kan samenstellen om huisgenoten en vrienden te ver wennen. Door een speciaal sys teem, uit ervaringen die ik de laatste jaren heb opgedaan, kunnen de cursisten hun eigen wijnboek samenstellen tijdens de cursus. Men ontvangt per avond een syllabus en kaarten van het wijngebied. Daarbij zijn aparte bladen voor aantekeningen en proef- lijsten, waardoor men zelf dat gene wat men belangrijk vindt kan aantekenen. De kaarten van de wijngebieden moet men zelf inkleuren, hierdoor leert men spelenderwijs alle wijnge bieden kennen, ook geogra fisch, wat heel belangrijk is". „Iedereen die interesse in wijn heeft kan deelnemen. Wijnken nis is niet gebonden aan leef tijd, en natuurlijk is de cursus voor zowel dames als heren. Dat wijn alleen een mannen- aangelegenheid zou zijn slaat nergens op, en is allang verwe zen naar het land der fabel tjes. Het doet mij dan ook al tijd plezierig aan wanneer ik met mijn vrouw ga eten en de ober vraagt, „Wie van u proeft de wijn?" De avonden zullen gehouden worden in de wijnzaal van res taurant „Taveerne d'Oude Enghe" Middel wijkstraat 2, Soest. Met deze samenwerking ben ik erg blij, omdat in de eerste plaats de omgeving en de sfeer erg belangrijk zijn, hetgeen bij de familie Henne- berke geen probleem is. Het cursusgeld bedraagt 150,00 per cursus plus onge veer 20,00 voor het boek, dat in de loop van de cursus door de cursisten zelf wordt opgebouwd. We hebben de prijs zo laag kun nen houden, omdat het geheel niet commercieel is opgezet. Men kan dan ook geen wijn kopen bij „La Confrérie du Vin des Vignobles". Wél streven wij naar een zo groot mogelijke samenwerking met wijn-importeurs en de wijnhandel om onze cursisten zoveel mogelijk te informeren over de wijnen die ook werke lijk te koop zijn. Wij zullen ook deze wijnen gezamenlijk proeven en hierover een oor deel geven, hetgeen de wijn handel weer een informatie kan geven over het in de smaak vallen van zijn assortiment. De leden van „La Confrérie du Vin des Vignobles" kunnen jaarlijks deelnemen aan het druivenplukken in diverse wijnstreken, zoals wij dit nu al jaren doen. Daarnaast organi seren wij studie-wijnreizen naar diverse wijnstreken meestal is dit een 5-daagse reis. Tijdens zo'n reis ontstaat er een bijzondere sfeer onder ling, hetgeen je geheel uit de dagelijkse sleur haalt. Je aan dacht wordt geheel in beslag genomen om tot de geheimen van het natuurprodukt wijn door te dringen". Wanneer wij in de kleine uur tjes ons glas Bordeaux leeg drinken moeten wij afscheid nemen van onze gastheer GEURT HEIJKAMP, na een leerzame en sfeervolle avond. Vanuit de wijnkelder die onge twijfeld een der mooiste pri- vé-keiders van Nederland is, beklimmen we de wenteltrap om ons weer in de realiteit van elke dag te begeven. Bij ons is nog maar één vraag overgebleven: „Bestaan er werkelijk geen wijnkenners? Informatie adres: G. Heij- kamp, Nassauplantsoen 8, Soest, tel. 13226. Naam AdresTel Plaats Geeft zich hierbij op voor deelname aan de wijncursus „FRANSE WIJNEN". Cursusavonden, 20 en 27 nov. 11 en 18 dec. 8 jan. (dinsdag). 22 en 29 nov. 13 en 20 dec. 10 jan. (donderdag), aanvangstijd: 20.00 uur. Zenden aan „La Confrérie du Vin des Vignobles" G. Heijkamp, Nassauplantsoen 8, Soest, tel. 13226. Foto Herman van Dam Kleur Geur Smaak wel wijnsnobs" Neen, wijnkenners bestaan niet zegt GEURT HEIJKAMP wanneer wij met hem in gesprek zijn in zijn wijnkelder, welke hij onder zijn huis heeft gebouwd. Als je voor wijnkenner door wilt gaan moet je minstens 300 jaar worden en dan nog zou je elke dag tot de ontdekking komen dat er wijnen zijn waarvan je het be staan niet weet. Er zijn meer dan 30.000 verschillende wijnen op de wereld die van oogstjaar tot oogstjaar verschillen. Hoe zou een mens deze wijnen in zijn leven kunnen proeven? In de 20-jaren dat ik nu bezig ben met mijn hobby „wijn" heb ik al heel wat erva ring opgedaan, maar wijnkenners bestaan voor mij niet. Het is trouwens helemaal niet nodig veel van wijn af te weten om te genieten van een goed glas wijn, „Wijn kan gewoon lekker zijn", maar men kan meer genieten als men achtergronden kent en de bijzonderheden. Wanneer men voor zichzelf kan bepalen aan welke wijn men de voorkeur geeft, ben je al een heel eind op weg. De ellende is dat men in Nederland generaties lang de wijn op een voetstuk heeft gezet en dat deze maar voor een enkeling toegankelijk was. Hierdoor bleef de wijnkennis beperkt tot een zeer kleine groep. Gelukkig verandert dat de laatste tijd erg snel. De wijn is onder de hoge hoed van daan gekomen en bereikbaar voor iedereen en dat is goed, want het is heerlijk in alle rust te genieten van een goed glas wijn in gezelschap van wijnliefhebbers. Als wij de wenteltrap afdalen naar de kelder zijn onze ver wachtingen hoog gespannen. Via een soort binnenplaats met een muurschildering die ons wegwijs maakt in de Franse wijngaarden komen we in het heilige der heilige. Na enkele ogenblikken van be- dusdheid moeten we ons goed realiseren waar we zijn. Is het een wijnkelder, een proeflo kaal of een wijnmuseum? Het is een combinatie van al les wat met wijn te maken heeft. Maar wat ons het meest op valt zijn de informaties over de wijngebieden van de gehele wereld. Uiteraard spant Frankrijk de kroon, maar Ita lië, Spanje, Duitsland, Tunesië en zelf Engeland zijn rijkelijk vertegenwoordigd. Wanneer we plaatsnemen aan de grote proeftafel vraagt onze gastheer wat we willen drin ken, maar we laten dat graag aan hem over. We beginnen met een frisse Sylvaner uit de Elzas van het wijngoed Lau- rent Gall. De wijn en de sfeer van de kelder brengen ons snel ver over de grens, en wij rea liseren ons dat dit een hobby is waar je nooit op uitgekeken raakt en die steeds weer nieu we mogelijkheden geeft. GEURT HEIJKAMP laat ons weten dat de Sylvaner die wij nu drinken geplukt en geperst is door een groep Nederlan ders waar hij ieder jaar mee naar de Elzas trekt om daar 5 dagen mee te helpen met de oogst. Het zijn de mooiste en meest ontspannen dagen van het jaar, en gelijkertijd doen we veel praktijk op van de wijncultuur en leren we de kneepjes van het wijnvak be ter kennen. Dat het wijnvak hem niet on bekend is bewijzen de oorkon den die aan de wand prijken: Confrère Maitre Saint - Ëtien- ne d'Alsace, Confrère Gentils- hommes de Fronsac, Hospita lier d'Honneur de Pomerol, Confrère Saint Emilion en, waar hij zelf het meest trots op is, een onderscheiding uit Bordeaux als Commandeur d'Honneur du Bontemps dè Mè- doc et des Graves. Het zijn stil le getuigen die ons duidelijk maken dat we hier te doen heb ben met een man die zijn hob by met ernst opvat en het uit diept tot in de wortels van de wijnrank. Terwijl hij een rode wijn in schenkt, een Chateau La Tour des Fermes 1971 „Cru Bourge ois" St. Estephe zegt hij „Kijk, wijnproeven is niet zo moeilijk als je maar weet wat je moet proeven. Iedereen kan wijn proeven en wijn beoordelen maar je moet er dan wel bij vertellen waar men op moet letten. Als ik zeg dat deze Bordeaux nog wel wat jaren kan hebben, moet je er ook bij vertellen waarom. Deze wijn bezit nog voldoende Tannine en is nog lang niet op zijn hoogtepunt van ontwikkeling.i Tannine is een conserveringsmiddel in de wijn. Het rijpingsproces van wijn, bestaat voor een deel uit de afbraak van deze tannine. Het geeft ons dus een informa tie of de wijn al volledig op dronk is of dat hij nog een tijd je moet blijven liggen om zich verder te ontwikkelen. Tannine kun je duidelijk proeven, het geeft een droog gevoel in je mond en het kleeft aan je tan den. Het komt dus veel voor bij jonge Bordeauxwijnen. Wanneer je dit de mensen ver telt komen ze er achter en is het heel simpel vast te stellen' Wij maken direkt gebruik van deze kennis en proeven de wijn aandachtig op de aanwezigheid van de Tannine. We stellen vast dat de wijn nog wat hard is en inderdaad aan je tanden kleeft. Onze gastheer staat op en pakt een fles Chateau La Croix des Sablons 1964 Mèdoc Bordeaux. „Deze wijn is volledig op dronk en proeft u nu eens het ver schil met de 1971?" Weer gaan we proeven en in derdaad is deze wijn veel soe peler, geen hardheid meer te bespeuren. Gewoon een heer lijk glas wijn om even stil van te genieten. Maar onze gastheer gaat door. „Kijk" zegt hij, „je moet de mensen ook de verschillen la ten proeven, dan kun je onder- Cursisten beoordelen de wijn Foto Herman van Dam 'V

Soester Courant | 1979 | | pagina 21