de.ze Pa^na van de Soester Courant zullen be- t a W1J met opzet slechts één, weliswaar belang- ben belicht l6Ven Van Peter Van den Breemer heb" Over deze markante Soester figuur zijn echter veel meer wetenswaardigheden bekend. BreeZVnn?ekf wij iedereen, die „onze" Peter van den of annpprfot gekend heeft en meer wetenswaardigheden rertTtll t OV®r hem kennen, deze schriftelijk aan onze var. Qii zenden, zodat wij via ons blad, door plaatsing scbPtalr1lnZen !fgen' een 20 vollediS mogelijk beeld kunnen iarfn t r— llIustere Soester agrariër, die in de gewichtinde Semeentebe5ta"- Soester Courant van woensdag 7 november 1979 door Simon Couvée Peter van den Breemer „Zijne Edelachtbare van Soest" Rechts staande op de foto Peter van den Breemer als wethouder van de gemeente Soest. Dit bij gelegenheid van de installatie van zijn voorganger, Mr. Deketh, als burgemeester van Soest. Maar, bovenal een man, die verstand had van land en vee. Kon men zich op dat ogenblik wel een deskundiger burger vader als Peter wensen? Peter van den Breemer besloot het hoge ambt van burgemees ter te aanvaarden, tot men een nieuwe burgervader had ge vonden. Maar, men moest niet denken dat hij het uit ijdel- heid deed, of om gewichtig te lijken. Neen, hij kon eenvoudig niet weigeren, omdat hij nog nimmer iets had geweigerd als het gemeentebestuur zijn hulp inriep. Bovendien had Peter nu eenmaal zijn hart aan Soest verpand en moest iedere mede burger altijd op hem kunnen rekenen. De wat oudere Soestenaren zullen hem zeker meteen herkennen: Peter van den Breemer, een eenvoudige boer, die noodgedwongen vier maanden burgemeester van Soest is geweest. Hier staat hij naast het straatnaambordje van de weg die naar hem genoemd werd. Foto: redactie-documentatie Spaarnestad. Peter van den Breemerweg: een vertrouwde straatnaam in Soest, die zeker bij de wat oudere Soestenaren heel wat nostal gische herinneringen zal oproepen. Geen wonder. De man naar wie deze weg is genoemd, behoort ongetwijfeld tot één van de markantste persoonlijkheden uit de geschiedenis van Soest. Wie was Peter van den Bree mer en wat maakte deze man zo uniek voor Soest. Terug naar de jaren twintig, toen de lande lijke rust in Soest nog niet was verstoord. De bevolking be stond voornamelijk uit boeren een gesloten, maar eerlijke en sterk aan tradities gebonden gemeenschap. Zoals in iedere kleine gemeen te, kende men elkaar van ha ver tot gort. Van ingewikkel de vraagstukken was nauwe lijks sprake. Deden zich wat moeilijkheden voor, dan stapte men even naar de burgemees ter om de zaak op te lossen. De burgemeester was immers de vraagbaak voor iedereen, had overal verstand van en bezat bovendien een eindeloos geduld. Tot het moment dat de burger vader overleed en Soest plotse ling zonder burgemeester zat. Wat te doen? Een goede op volger bleek op korte termijn niet te vinden. Tot ergernis en verdriet van de boeren, die geen dag zonder hun burge meester konden. Eindeloos werd er in de gemeenteraad over de opvolging gepraat en gediscussieerd. Men begon de zaak al somber in te zien, tot op de zoveelste gemeente raadsvergadering plotseling de naam Peter viel. Peter van den Breemer, een boer gelijk andere boeren in Soest met alleen dit verschil, dat hij ook gemeenteraadslid en wethouder was. Een rusti ge, opgewekte man en die het met iedere boer in zijn gemeen te uitstekend kon vinden. Eenmaal burgemeester, ging zijne edelachtbare van Soest er hard tegenaan. Vooral de boe ren waren vol lof over hem en riepen voortdurend in koor, dat zij nog nooit zo'n goeie burge meester hadden gehad. Behal ve dat zij gemakkelijk met hem overweg konden en vriendschappelijk met de bur gervader omgingen, was hij ook hun dagelijkse vertrouw de raadgever. Was er wat aan de hand, dan zei hij altijd: ,,Je moet het zo eens gaan pro beren". Achteraf bleek dan meestal dat zijne edelachtbare van Soest de spijker voor de zoveelste maal op de kop had geslagen. Het gebeurde herhaalde malen dat men burgemeestér Van den Breemer met zijn gast door het land zag wandelen om het vee te bekijken en het gewas te aanschouwen. Voor iedere moeilijkheid had hij wel een of andere oplossing en op iede re vraag wel een deskundig antwoord. Zijn voorgangers wisten natuurlijk ook wel hun weetje, maar volgens de boe ren begreep Peter hen altijd even iets beter. Door zijn een voudige benadering van de pro blemen, maar bovenal door zijn grote kennis van zaken. Jammer, maar na vier maan den kwam er een eind aan het burgemeesterschap van de bekendste boer van Soest. De rol van zijne edelachtbare was slechts een tussenoplossing ge weest, zodat hij - tot verdriet van de bevolking - zijn ambts keten weer moest overdragen. Diep in zijn hart was Peter van den Breemer eigenlijk wel gelukkig met de komst van de nieuwe burgervader. Want, hoe boeiend ook het ambt van burgemeester mocht zijn, 't was toch een drukke en verant woordelijke post die veel kop zorg en beslommeringen gaf. Ondanks zijn hoge leeftijd bleef Peter van den Breemer een harde werker. Het gebeurde zelden dat hij zijn werkzaam heden aan anderen overliet. Dus, werd Peter weer boer. Een uitzonderlijke boer, die tot op hoge leeftijd van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat werkte. Zelfs op 80-jarige leef tijd sjouwde hij nog met de zwaarste hooilasten. Een werk ezel van het meest zeldzame soort. En, burgemeester of niet, niets ontging hem in de gemeente Soest. Hij wilde ten koste van alles goed op de hoogte blijven met het reilen en zeilen van zijn gemeente. Ook na gedane arbeid gunde de ex-burgervader zichzelf nauwelijks rust. Dan stond zijn boerderij aan de Olykeweg open voor iedere Soestenaar. Uren kon hij dan praten en verhalen vertellen over hoe het vroeger was in Soest. Nooit scherp of hatelijk, maar al tijd spontaan en overgoten met vleugjes humor. Uit dank voor alles wat Peter van den Breemer voor Soest had gedaan, werd er een weg naar hem genoemd. Peter van den Breemerweg, waar hij zelf meermalen geheimzinnig glimlachend heeft langs ge wandeld. Volgens zijn vrienden zou hij dit initiatief wat over dreven gevonden hebben. Zo van: „Gekheid, ik heb toch niets bijzonders voor Soest ge daan?" Een wat al te bescheiden uit spraak van een man, die eens zijne edelachtbare van Soest was en als een sieraad werd beschouwd voor de vrije boe renstand. Burgemeester of niet, het water werd gewoon uit de pomp gehaald. Ondanks het feit, dat hij zich intensief bezig hield met tal van nieuwe zaken voor zijn gemeente, moest Peter van den Breemer van een kraan in zijn boerderij voor lopig niets hebben.

Soester Courant | 1979 | | pagina 31