Van Dijk's Kaashuis over in andere, vertrouwde handen NOU VOORUr, U MAG JOK OVERMORGEN KOMEN KIJCEN BIJ ARTIHOMÏ w i±ÏÏ Vraag: Eenoptometrist. u H@FMAN TTssurantien DE VLAM IN DE PAN! HYPOTHEEK INFORMATIE voor plan „STEENBERGHE II" te SoesterbeFg WONING? butzelaar Is dat een ijker van gewichten van koekoeksklokken? Antwoord: Boekennieuws: Alles over electriciteit m „Verkoop Rode Kruis- Welfare artikelen Zoekt U een makelaardij zoek uw woning zelf uit! Zaterdag a.s. „Prinsenbal" Ledenvergadering „Petersbaan" Waag om onze gratis voorlichtingsbrochure. Hij ligt voor u klaar. brilmocle Het BROOD van de welbekende BAKKER KUIPER uit BAARN jJs dagelijks vers verkrijgbaar bij TO^reie$rfsc?ve vail 37.50 A O ft voor slechts Ü«7V boekhandel Soester jongen ernstig gewond bij steekpartij Autobestuurder breekt neusbeen Westland/Utrecht Hypotheekbank N.V. INDIVIDUELE INFORMATIE 2 3 Soester Courant van woensdag 7 november 1979 3 arusberq een rijkje verrezen. It u er makkelijk en het groen ïoom tegen het ippartement /an ruim 45 m', kelder, toilet, Foto Herman van Dam Pieter Borde nieuwe eigenar van Van Dijk's Kaashuis aan de Kerkstraat Na twintig jaar een kaaszaak gehad te hebben, besluit de beer Van Dijk op 55-jarige leeftijd zijn zaak over te doen „aan de jongere generatie". Twintig jaar een kaaszaak in Soest hebben is een periode waar Van Dijk met plezier op terugkijkt. „Voorheen was deze zaak een slagerij. Dit pand kwam vrij en omdat de in deling van een slagerij toen niet zo veel verschilde met die van een kaas zaak, hebben wij besloten het pand te kopen". Natuurlijk is er in die twin tig jaar heel wat veranderd. Het kaas- gebruik per hoofd van de bevolking is sterk toegenomen. Ook de vraag naar buitenlandse kaas is groter ge worden. Twintig jaar geleden werd er heel weinig buitenlandse kaas gebruikt, terwijl het nu een wezenlijk bestand deel van de omzet is geworden. Een kaaszaak drijven in deze tijd, zonder buitenlandse kaas te verkopen is eigen lijk niet meer denkbaar. Er worden tegenwoordig erg veel kaassoorten, die in Frankrijk al lang bestonden, naar Nederland geëxporteerd. Toch zijn er in Frankrijk verschillende soorten kaas bijgekomen. Een voor beeld daarvan is de Boursin". Deze kaas is in een korte tijd in Ne derland erg populair geworden van wege de knoflooksmaak. In Nederland zijn vooral de Brie en de Camembert van de Franse kaas soorten het meest bekend Jammer genoeg zijn er tegenwoordig heel wat zaken die Camembert-achtige kaas verkopen. Deze kaas is door de Fran sen gemaakt om aan de vraag naar een goedkope camembert te kunnen voldoen. Gelukkig zijn er ook nog za ken die de échte kwaliteits-Camem- bert verkopen. Van Dijk's kaashuis, binnenkort Bor's kaashuis. is er één van. De heer Bor: „De beste Camembert komt eigenlijk uit Normandië. Daar is deze kaas voor het eerst gemaakt. De lekkerste Brie vind je, hoe kan het ook anders, in de provincie Brie. Een andere bekende kaas is de Roque fort. Deze kaas komt ook uit Frank rijk. Deze kaassoort wordt in grotten gerijpt. Oorspronkelijk is het maken van deze kaas werk van kloosterlingen geweest. Tegenwoordig wordt het fabrieksmatig gemaakt. De kaas rijpt bij plm. 10 graden C. Voor uw: BRUILOFTEN - PARTY'S RECEPTIES KOUDE BUFFETTEN RESTAURANT SOESTER NATUURBAD Van Weerden Poelmanweg 4 SOESTDUINEN-Tel. 02155-13156 Van een eenvoudige huzarensalade tot een uitgebreid koud buffet: onze keuken is gespecialiseerd in exclu sieve schotels voor uw party thuis, uw bedrijf enz. Denkt u vast aan de komende ■feestdagen? Met behuljvan naalden brengt men een bepaale schimmel in de kaas. Door deze shimmel krijgt de kaas de specifieke oquefort smaak". Ook uit Zvtserland wordt kaas naar Nederlandeëxporteerd. Door de Ige koers van de Zwitser se franc i het bijna ondoenlijk om originele yitserse kaas (Emmerta- Ier) in Neirland te verkopen. Tegen woordig kten de Nederlanders Zuid- Duitse ka in plaats van de Zwit serse Emrntaler. Een anderiderwerp is de verpakking van de kaa Veel kaas Jrdt tegenwoordig in plas tic verpak Iets dat de smaak vaak niet ten gde komt. Tegenwoordig beschikkerverschillende kaashande laren overeen speciaal pakpapier. Het oudentse vetvrije pakpapier is vervangen oor een speciaal ontwik keld plasti welke wél voor kaas ge schikt is. De Brie eiJamembert worden vaak in spanen osjes verkocht. Wij vroe gen de hen van Dijk en Bor wat bedoeld wdt met Brie en Camem bert van de at. De heer vaDijk: „Brie van de mat is eigenlijken konsumenten-uitdruk- king. Feitelijk is t gewoon een hele grote Brie. Met vcdeel van Brie van de mat is, dat dezeaas veel mooier en be ter kan rijp dan de kaas die stijf verpakt in dsjes zit". e Nederlandse kaas Via de buitemdse kaas komen we op de vele verruilende soorten Neder landse kaas.oor degenen die denken, dat Nederla alleen maar Goudse kaas producrt is de „bespreking" van de volgde Nederlandse kaas soorten. Goudse kaa* Deze kaas wordt be halve in de >riek ook nog op Zuid hollandse en rechtse boerderijen ge maakt. Het ootste deel van deze Goudse kaasordt echter op de fa brieken geprnceerd. De smaak van de Goudse ka die op de boerderijen wordt gemaakan sterk verschillen. Reden hiervais het gebruik van on- gepasteuriseee melk. Edammer ka.; gen toch weer heel andere smaa heeft de Edammer kaas. Deze is er het algemeen har- tiger van sm* dan de Goudse. De structuur van ^aas is tamelijk vroeg al droog en brc Leidse kaas: produktie van deze kaassoort vergael wat meer tijd dan die van bovenioemde kaassoorten. De Leidse ka^ordt gemaakt van sterk afgeroon melk. De Boeren- Leidse is meaj wat sterk van smaak, terwijl door de fabriek be reide Leidse wa,uder is. Kernhem: Eenl-as die eigenlijk on voldoende aand-it geniet is de Kern- hem. Deze zachte k£g00rt is ontwikkeld door het N.I.Z. (Nederlands Insti tuut voor Zuionderzoek). Deze kaas is romig smaak en is zeer zeker de moeivatl het proberen waard, Maar Nederlanöeft nog meer kaas soorten. Zoveel fSi dat het onmo gelijk is alle sten te bespreken. We beperken ons enige namen: Brood EdammeRoomijs, witte Meikaas, Kwar Cottage cheese, Mon Chou, Suben.at Bluefort, Dieet- kaas, SmeltkaaSqeddar en de ma gere kaas. Dan kunnen we u laten zien wat beter wonen betekent. Beter wonen begint bij een goed interieur-advies. Bij Artihome helpen binnenhuis-architek- ten u bij uw keuze uit een exclusief assorti ment meubelen, wandsystemen, eethoe- ken, slaapkamers en verlichting. Voor komplete interieur-verzorging: Artihome, Burg. Grothestraat 1a in Soest. Wat gaat er gebeuren met van Dijk's kaashuis? Zoals gezegd, stopt de heer Van Dijk met „de Kaas". De jongere Pieter Bor neemt de zaak met veel plezier over. Behalve het feit dat de heer Bor over de nodige diploma's beschikt, heeft hij ook vele jaren ervaring in de kaashandel. Al op 14-jarige leeftijd werkte de heer Bor in de zuivel. Op 19-jarige leeftijd ging hij bij een groothandel in levensmiddelen wer ken. Ook de levensmiddelenzaak be viel hem niet. Pieter Bor gaf de voorkeur aan kaas. Door elke keer weer een stapje ho gerop te klimmen, is de heerBor nu in de gelegenheid een eigen zaak te beginnen. Overigens zal de zaak en het assortiment aan kaas niet zo erg veranderen. Wel zal de heer Bor het stokbrood in de toekomst als bij-pro- dukt gaan verkopen. In de verre toe komst ligt het in de bedoeling, een noten-bar in de zaak te creëren. Om kort te gaan: Van Dijk's kaas huis wordt overgenomen door Pieter Bor. Een gebeurtenis die „gevierd" wordt. In de periode van 8 november tot 10 november krijgt ieder koper van kaas een pakje kerstboter gratis. Natuurlijk is dit een éénmalige aan bieding maar ook in de toekomst kun nen de bezoekers van Pieter Bor's kaashuis leuke aanbiedingen en een uitstekende, persoonlijke service ver wachten. Liefhebbers van een lekker stuk kaas en een goed glas wijn doen er onge twijfeld goed aan, een deze dagen een bezoek te brengen aan Pieter Bor's Kaashuis aan de Kerkstraat. (Daar waar het „kaasboertje buiten staat). kom naar middelwijkstraat 54 telefoon0215S-13539 In onze FOTOKAMER staat uw stoel gereed en U zoekt UW EIGEN WONING UIT in onze overzichtelijke systeem tafel, in uw eigen tempo, rus tig op uw gemak, met een kopje koffie enmet onze assistentie. Grote keuze in SOEST-BAARN en wijde omgeving. Zaterdag 10 november a.s. zal ter opening van het Karnavalsseizoen 1980 het jaarlijks "prinsenbal" van de Kar- nalvalsvereniging "de Narre Knollen" worden gehouden. Op deze avond zul len de nieuwe Prins Karnaval en zijn Raad van Elf zich aan de leden presen teren. Daarna zal, als vanouds, alvast een voorschot op het karnaval worden genomen met een aantrekkelijk een gezellig "feestavondje". Het prinsen- bal wordt gehouden in het restaurant van het Soester Natuurbad. Daar be gint men om 20.30 uur. De toegang is voor de leden van de karnavalsvereni- ging gratis. Niet-leden kunnen dit feest eveneens bijwonen, mits zij zich deze avond aanmelden als lid van "De Narre Knollen". A.s. vrijdag 9 november, aanvang 20.00 uur, wordt in het clubgebouw aan de Eemweg de jaarlijkse algemene leden vergadering gehouden van de Soester IJsvereniging "Petersbaan". De agenda kent de gebruikelijke punten als jaarverslagen van secretaris en penningmeester; het verslag van de kascontrolecommissie; een bestuurs verkiezing en de vaststelling van de contributie voor het komende seizoen. Wat het bestuur betreft zijn aftredend, doch herkiesbaar de heren Kok, Möhrman en Wassenaar. Een optometrist O.V. is een gediplo meerd oogmeetkundige. Een jarenlange opleidingbijscholing, moderne apparatuur en het lidmaatschap van de Optometristen Vereniging (O.V) staan er borg voor dat uw oogsterkte deskundig, zorgvuldig en met uiterste precisie kan worden vastgesteld. BIRKSTRAAT 2 TELEFOON 02155-12874 slliliro MCTC Delicatessen JUM. IVlfc I O Wijnkoperij VAN WEEDESTRAAT 90 - TELEFOON 02155-12404 (behalve 's maandags) Bij de Gooise Uitgeverij te Bussum is verschenen: „De Bliksem getemd" van de schrijver Leonard de Vries. Het is de geschiedenis van de electriciteit; van de eerste bruikbare lamp van Edison tot de superhogedruk-kwiklamp met in wendige reflectielaag. En omdat de auteur een Nederlander is, wordt aan de nationale gigant „Philips" niet voorbij gegaan. Tijdens de Nederlandse cadeau- periode, tot 31 december, is de prijs van 25,90 terug gebracht tot 15,90. Naast veel lezenswaardige tekst bevat bet boek (160 pagina's) 300 gravures, foto's en oude affiches. Leonard de Vries heeft reeds heel wat boeken op zijn naam staan; hij is ook in het buitenland geen onbekende. Mèèrdere boeken werdén vertaald." Dat hij het feit dat honderd jaar gele den Thomas Alva, Edison met de eerste bruikbare gloeilamp kwam,-aangreep om met een nieuw product op de markt te komen, ligt voor de hand. Dat hij daarvoor veel „spitwerk" deed om toch maar vooral goed gedocumen teerd te zijn, ligt eveneens voor de hand en geheel in de lijn van de Vries. In zijn inleiding zegt de auteur: „De gedeelten van dit boek over Gerard Philips, die vóór 1886 spelen, berus ten grotendeels op fantasie". En ver der: „Alle feitelijke gegevens uit de periode 1875, voorzover deze niet direct betrekking hebben op Gerard Philips, zijn echter historisch juist". Toch hebben enkele personen bij Phi lips tegen deze werkwijze ernstige be zwaren geuit „o.m. omdat ze deze vermenging van „Diehtung und Wahr- heit" misleidend vinden en er een ge vaar voor legendevorming in zien". Dat gaat dan om de hoofdstukken één en vier. In alle andere hoofdstukken is „de Vries „bijbelvast". Niet Edison ont dekte de gloeilamp, maar Davy. Edi son komt echter de eer toe dat hij een gloeidraad gebruikte, die het lan ger dan de anderen uithield en boven dien zakenman genoeg was om er pa tent op te nemen. Ook ontwierp hij een elektriciteitscentrale met een compleet ondergronds distributiesys teem. De Vries vertelt er uitvoerig, en voor al op voor ieder begrijpelijke wijze, over. Alle uitvinders vóór Edison ko men aan bod. Ook de felle concurren tiestrijd met de gasverlichting en de perfectionering, die overigens nog steeds aan de gang is, van de gloei lamp. Een interessant boek en mogelijk een leuk cadeau, met de feestdagen in zicht, voor jeugdige natuurkundigen. Verkrijgbaar in de boekhandel. Door de Welfare van de afd. Soest/ Soesterberg van het Nederlandse Rode Kruis zal een verkoping worden gehou den van de door de deelneemsters aan dit werk gemaakte handvervaardigde artikelen. Ook een drietal handwerken zal tijdens deze verkoping worden ver loot. Deze verkoping zal worden gehouden op dinsdag 13 november a.s. van 2-5 uur in de Verzorgingsflat „Hoog-Soest- dijk", welke gelegen is aan de Prins Hendriklaan 12 te Soest. Van de opbrengst van de verkoop zal de afdeling weer nieuw materiaal kun nen kopen om weer verder te kunnen werken met de deelnemers aan dit wel fare-werk. Gerekend wordt op een groot aantal bezoekers uit Soest en uit Soester berg. Stuntprijsverlagiiig - KOKKEREL Fors opgezet kookboek waarin bekende Neder landers aan het fornuis ons honderden kookideeën aan de hand doen. Nu met een ongekende stuntprijsverlaging: Da's mooi meegenomen zo vlak voor St. nicolaas! Zie ook advertentie op pagina 4 Soesterbergsestraat 53 Soest Telefoon 12419 Bij een steekpartij in de nacht van za terdag op zondag is de volkomen on schuldige 22-jarige Soester B. R. vrij ernstig gewond. Hij werd met een dolkmes gestoken en verloor vrij veel bloed. In het ziekenhuis Zonnegloren werd hij dezelfde nacht nog geope reerd. Zijn toestand is bevredigend. Bij de steekpartij was weer de be ruchte 16-jarige E. E. betrokken. Hij was pas enkele dagen daarvoor uit voorarrest ontslagen. E. werd enige weken geleden gearresteerd in ver band met het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel aan een jongeman op de Anna Paulownalaan. Zijn advo caat wist invrijheidstelling te bewerk stelligen. Het slachtoffer fietste in de nacht van zaterdag op zondag met twee vrienden, na een bezoek aan een bar, over de Van Weedestraat, richting Soest- Zuid. Op het fietspad stonden enkele jongens, die niet aan de kant gingen. Er werden wat gebruikelijke opmer kingen gemaakt, maar niemand stapte af. Op de Steenhoffstraat nabij het ge meentehuis werd het drietal achter haald door de andere jongens. Er ont stond een .woordenwisseling, waarbij direct al gedreigd werd met een sti letto. De twee vrienden van R. zagen kans de benen te nemen, waarna R. zelf aangevallen werd. Hij werd ge schopt en geslagen en ook met een dolkmes gestoken. Hevig bloedend zag hij daarna kans het politiebureau te bereiken, vanwaarult hij naar Zonne gloren werd gebracht. Zondag werden in een woning in Baarn aangehouden de 16-jarige B. A. uit Baarn en de Soesters B. H. (19) en E.E. (16). Later werd nog de Soester H. B. (17) gearresteerd. De 19-jarige H. uit Baarn heeft inmiddels bekend met de dolk gestoken te hebben. De vier knapen zijn ingesloten. Op de Foekenlaan raakte de 23-jarige autobestuurder R. Z. het rechte spoor bijster en botste met zijn voertuig te gen een rechts van de weg staande boom. Z. brak daarbij zijn neusbeen en hij werd met een surveillanceauto van de politie naar het ziekenhuis Zon negloren gebracht. In samenwerking met de te Amersfoort, kunnen wij u aan de hand van uw persoonlijke omstandigheden bijstaan om een keuze te maken uit verschillende hypotheekmogelijkheden. donderdag 15 november a.s. van 19.00-22.30 uur in 't Dorps huis, Dorpsplein, Soesterberg Hypotheken-Beleggingen- Financieringen-Verzekeringen NIEUWEWEG 27 - 3765 GA SOEST - TELEFOON 02155-15459

Soester Courant | 1979 | | pagina 3