Uitnodiging aan de kleinste jeugd in Soest 11 Soester Courant van woensdag 14 november 1979 11 Wim van Hall: „Zet de schoentjes ook bij ons maar klaar..." Er zijn talloze redenen te bedenken om bij Van Hall Soestdijk dezer dagen eens binnen te stappen. Meer en meer gaat deze firma zich toeleggen op de verkoop van een aantal vrij exclu sieve zaken. Onder het motto „mooi te geven, fijn om te ontvan gen" werd in de afgelopen weken in geheel Soest een fraai boek werkje bezorgd dat door de meeste lezers zeker niet achteloos terzijde zal zijn gelegd. Voor wie het onverhoopt niet ontvangen mocht hebben, in dit artikel een kleine inhoudsopgave. De glorie van het oude am bacht krijgt bij van Hall gestalte in de vorm van verkoop van fraai, maar zeer kostbaar Makkumer aardewerk. Verder ligt het werk van Franse meester-edelsmeden in fraaie tafelcou verts op tafels in de Van de Weedestraat uitgestald. Recht streeks geïmporteerd uit Engeland een zeer fraaie Wedgwood- collectie, waar het modale inkomen alleen maar naar kan kij ken. Dat laatste is zeker niet van toepassing op een verzame ling oude ambachten in tin vervaardigd. De serie bestaat uit 28 voorstellingen die apart vekrijgbaar zijn. Liefhebbers, en vooral de kenners van kristal zullen met genoegen kennis ne men van de nieuwe Van Hall-collectie. Uitschieter daarin is de kristallen suikercoupe met verzilverde rand, die royaal bene den de twintig gulden blijft. Wat meer te vertellen over de inhoud van dit tot kopen uitnodi gende boekje? Met de vaststelling dat Van Hall met zijn assorti ment ook duidelijk mikt op de kleine beurs is niet alles gezegd. Niet alleen in de maanden november en december is dit keer een hoofdrol weggelegd voor de afdeling speelgoed. Er is de afgelopen weken in de Van Weedestraat hard gesleuteld en getimmerd aan een opmerkelijke uitbreiding van de speelgoed afdeling. Geen luxe voor een zaak die geen mogelijkheid onbenut laat zoveel mogelijk artikelen op een aantrekkelijke manier onder de aandacht van het kopende publiek te brengen. Ook al heeft Van Hall op het terrein van speelgoed een voortref felijke naam te verliezen, de poppen en treinen dreigden qua etalering onder de voet te worden gelopen door al het aantrekke lijks waarvoor uitsluitend volwassenen belangstelling hebben. Een conclusie die door de me de-eigenaar Wim van Hall wordt beaamd. Wim van Hall: „We kwamen met het speelgoed wat in de verdrukking omdat het aanbod van speelgoed vooral de laatste jaren enorm is uitgebreid. On danks passen en meten met stellingen slaagden wij er niet in ieder nieuw en oud artikel een in 't oog lopende plaats te ge ven. Het werd voller en voller totdat de klant en wij ons in een pakhuis waanden. Dan komt de dag dat je constateert dat het zo niet langer gaat. Plannen maken, tekeningen ontwerpen en aan de slag gaan. Racen tegen de tijd, want een speelgoedafdeling wordt in de maand januari niet door klan ten overspoeld. De ruimte die wij nu hebben gecreëerd is zo'n vijftig procent groter, waar door speelgoed weer net zo centraal staat als andere arti kelen. Achter onze speelgoed afdeling nieuwe stijl zit overi gens meer dan alleen maar de gedachte aan een stuk uitbrei ding. Speelgoed is tegenwoor dig een artikel dat anders wordt gekocht dan vroeger. Speelgoed wordt vandaag de dag anders, vooral gerichter gekocht. Vroeger had je speel goed voor jongens en meisjes. Dat stond overzichtelijk opge steld en liep van goedkoop naar duur. Daarmee had je het in feite gehad. Zó de hedendaagse verkoop met enig sukses in gaan is volkomen uitgesloten. In onze presentatie wordt mo menteel het accent gelegd op de speelmogelijkheden van de artikelen. Er is ook sprake van een verschuiving van het koop- Van Hall, als u op zoek bent naar kristal Foto HeI.man vaa Dam Wim van Hall, een vroege, moderne en wijze Sinterklaas gedrag bij de aanschaf van speelgoed. Hobby-artikelen, knutsel- en handenarbeid ge schenken komen steeds meer op de voorgrond en vinden ook duidelijk aftrek. Veel ouders van nu maken zich bij de aan koop van kindergeschenken er minder makkelijk van af. Dat stelt ook weer andere eisen aan de inkoop. In principe wil ik echt wel verkopen wat de klan ten mij vragen, maar ik be houd mij het recht voor op de ze regel toch wel uitzonderin gen te maken. Neem nu eens een artikel als een kinderpis tooltje. Kan mij best voorstel len dat zoiets op een bepaald ogenblik de grootste wens van een kleine jongen is. Op zich zelf geen ramp, de ramp is dat zo'n kreng bestaat. Daar ligt voor mij zo'n beetje dan de grens. Speelgoedartikelen" die in duidelijke relatie staan tot het moderne oorlogstuig weiger ik te verkopen. Hooguit een bouw- pakketje van een tank, maar dan heb je het ook gehad. Het heeft te maken met een per soonlijke instelling en de stijl van de zaak die ook het in het te verkrijgen assortiment speelgoed tot uitdrukking komt. Overigens is het niet al leen mijn smaak, ook het ko pende publiek ziet gelukkig oorlogstuig, als het hoogst be reikbare speelgoed voor kinde ren, niet meer zitten. Een ar tikel als messen zal men bij ons ook tevergeefs zoeken. Los van de vraag of je die tot de categorie speelgoed moet reke nen, neem ik het niet op mijn verantwoording kinderen daar mee te laten stoeien en spelen. Levensgevaarlijk spul. Wie het hebben wil die koopt 't maar, echter niet bij ons. „Wim van Hall, een zakenman die zich op zeer respectabele gronden beperkingen in de ver koop oplegt. De wijnhandelaar die zijn gezin de blauwe knoop dicteert? Wim van Hall: ,,Ik heb twee kinderen, Femke en Daphne. Iedereen zou kunnen veronder stellen dat het voor die twee hier een soort eldorado of kin derparadijs is. Dat valt reuze mee. Ik heb het hier vroeger als kind zelf ook meegemaakt. Al mijn vriendjes leefden in de veronderstelling dat ik na schooltijd en tijdens de week ends zwom in het speelgoed. Nou dat was dan toevallig niet zo. Ik mocht er naar kijken en voor de rest er met mijn vingers er van af te blijven. Ik denk dat mijn schoolvriendjes op die leeftijd meer speelgoed heb ben gezien dan ik. Je kwam thuis van school, achterom naar binnen om de klanten niet te storen, en 's avonds speelde je met de spullen die je op een verjaardag of met Sinterklaas had gekregen. Mijn kinderen hebben niet meer en niet min der. Ze spelen in principe met alles wat ze krijgen, maar Le- 'an Weedestraat go heeft de grootste belangstel ling. Dat komt dan weer voort uit de knutselwerkjes die ze op de kleuterschool doen". Weg uit de van Hall-huiskamer en terug naar de zaak. Naast een betere showing van de speelgoedartikelen wordt het bestaande assortiment aan zienlijk uitgebreid. De vergro te inkoop voor dit jaar is af gestemd op artikelen die het kinderen mogelijk maken, al of niet knutselend, maar in ieder geval creatief, bezig te zijn. De treinen die vele vaders, in- plaats van de kinderen bezig hielden, zijn wat op de achter grond geraakt. Poppen bleven recht overeind, het zelf door kinderen vervaardigen van poppenkleding komt steeds meer in de belangstelling. Belangstelling zal er ook zijn voor de wijze waarop Wim van Hall de nieuwe speelgoedaf deling bekendheid in Soest wil geven. Wim van Hall: „Wanneer ales volgens plan verloopt, en dat ziet er nu toch echt naar uit, dan zal de presentatie op vrij dag 23 november a.s. plaats vinden. Onderdeel van de pre sentatie is een aantal fantas tische aanbiedingen die tegen zeer redelijke prijzen te koop zijn. Juist omdat het gaat om een afdeling die betrekking heeft op Kinaerspeelgoed hebben wij gemeend in de eerste plaats de kinderen zelf bij de opening het meest te betrekken. Wie vrijdag 23, of zaterdag 24 november a.s. zijn of haar schoentje komt brengen kan er op rekenen dat de dames en heren van Van Hall Soestdijk in gesprek gaan met Sinter klaas. Ieder schoentje wordt inge nomen tegen aflevering van een nummer. Met dit recu kun nen de ongetwijfeld goed ge vulde schoentjes, want zo is de Sinterklaasi met wie Van Hall relaties onderhoudt, dinsdag 27 november a.s. worden afge haald. Heel nadrukkelijk voeg ik er aan toe dat men noch bij in levering of afhalen zich ver plicht moet voelen iets bij ons te kopen. Wij zijn ontzettend blij dat de verbouwing een feit is. Op deze manier willen wij daaraan uitdrukking geven' Hoe spontaan, origineel de van Hall-stunt in eerste instantie ook overkomt, de twijfel dat hier een bijzondere pientere zakenman iets slims heeft uit gedacht blijft hangen. De grote slag slaan in de feestmaanden en de rest van het jaar wat de verkoop in speelgoed betreft maar freewheelen? Wim van Hall: „Van dat ver haal wil ik wel eens een keer af. Natuurlijk is een december maand voor ons in zakelijk op zicht bijzonder belangrijk. Daar zal niemand in onze branche een geheim van ma ken. Wat betreft de persoonlij ke benadering van de klant mag de ouverture naar de de- Foto Herman van Dam cember-feesten heel lang du ren. Wie vroeg komt kan er op rekenen rustig te kunnen win kelen en op z'n wenken te wor den bediend. De aktiviteiten van mijn collega's en mij be ginnen vroeg. Niet alleen uit zakelijke belangen, wat ons be treft louter en alleen om de klant beter van dienst te kun nen zijn. De mensen die op het laatste nippertje dan toch maar besluiten 5 december te vieren, komen dikwijls in chao tische toestanden terecht en zijn qua aanbiedingen het minst voordelig uit. Drukte is voor een zakenman natuurlijk gezellig. Of de klant er pro fijt van heeft is voor mij geen vraag meer. En wat het zake lijk stimuleren van het Sinter klaasfeest betreft: in oktober kwamen mijn kinderen van de kleuterschool al thuis met Sin terklaasliedjes. Wie is er dan mee begonnen? Wat mij verder opvalt is de bijzonderheid dat ouders er een gewoonte van maken hun kinderen met 5 de cember bergen speelgoed te (laten) bezorgen. Verder is er dan nog een verjaardag, de 363 overige dagen komen wat het geven van speelgoed be treft niet in het stuk voor. Daarmee bedoel ik niet dat kin deren meer speelgoed zouden moeten hebben, een betere ver spreiding van wat men geeft lijkt mij persoonlijk heel wat zinvoller. Maar wie ben ik? Een zakenman die graag, veel en goed verkoopt. Desondanks verbaast de inkooppolitiek van ouders mij wel eens. Naar mijn mening wordt daarmee het kind tekort gedaan. Ik maak zo dikwijls mee dat moeder met kind de zaak binnenstappen. Moeder koopt een vaasje, het kind vraagt om een kleitje. Dat laatste wordt dan afgewe zen onder het motto: het is im mers niet altijd feest. Hadden ze van de berg met 5 decem ber een bergje gemaakt dan was er met het kopen van een kleitje een heel klein feestje bijgekomen. Misschien maken wij die fout allemaal wel, maar jammer blijft 't". Shoppen bij Van Hall is na tuurlijk meer dan blijven stil staan bij een speelgoedafdeling en daar weer een heel klein beetje kind worden. Het begin van dit artikel heeft u dat al duidelijk gemaakt. Over hoe 't allemaal begonnen is, de ont wikkeling, de naamsverande ring en de huidige eigenaren werd nog niet geschreven. Wim van Hall: „Het was en is een typisch familiebedrijf ge bleven. Samen met een oom van hem is vader deze zaak in '36 begonnen. Later is de zaak uitsluitend zijn eigendom ge- wordéh. Moeilijke zakelijke vooroorlogse jaren, het nulpunt werd in de oorlog bereikt en daarna gouden jaren. Tot de vijftiger jaren kon je alles aan 4cdereen slijten. Vader heeft er nooit misbruik van gemaakt. Het was zijn karakter, zijn stijl niet. Naarmate de tijden veranderden, de welvaart steeg, zijn wij ons gaan aan passen. Vroeger hadden wij be kendheid onder de naam Ba- zar de Luxe. In feite een ach terhaalde naamgeving. Wat wij sinds vele jaren ver kopen heeft een zekere luxe. Óm daarop de aandacht qua naamgeving te vestigen leek ons overbodig". Desondanks kan men bij de vroegere Bazar de Luxe ook vandaag nog met een paar dub beltjes terecht om een rolletje klappertjes te kopen. Wie de kinderschoenen is ontgroeid en de lotto heeft gewonnen kan in hetzelfde pand een Makkum- Van Hall, een huis vol Wedgwood en nog veel meer pot ten bedrage van een slor dige acht mille aanschaffen. Merkwaardige inkoopmoge lijkheden in een bedrijf dat zich ruim veertig jaar in Soest weet te handhaven. Zelfs de komst van het fonkelnieuwe Tip-Top-centrum in de directe omgeving van van Hall geeft onze woordvoerder geen kop zorgen. Wim van Hall: „In ons assor timent vullen wij elkaar aan. Samen vertegenwoordigen wij in onze branche een compleet aanbod. Geen klant die naar elders hoeft te gaan omdat hij het bij de één of de ander niet zou kunnen vinden. Wij hebben nooit pijn aan elkaar gehad en zullen 't niet krijgen ook". Wim van Hall, sinds '73, het jaar waarin zijn vader, pio nier van 't bedrijf stierf, met mevrouw van Hall mede-eige naar van een dynamisch en op vallend bedrijf. Een beschei den onopvallende zakenman, bepaald niet de omhoog geval len figuur die het allemaal ca deau gekregen heeft. Vader van Hall stuurde zijn zoon naar de concurrentie om het vak te leren. Eerst nadat senior met zijn gezondheid begon te tobben deed hij een beroep op de eerste en enige reserve. Onopvallend in zijn optreden, opvallend daar entegen in zijn uitspraken. Wim van Hall: „Natuurlijk koop je dingen in die je per soonlijk leuk vindt. De verstan digste inkoop is echter die, die gebaseerd is op de smaak van je Klanten. Soms denk ik wel eens als iemand met een artikel de zaak uitstapt: Hé ik heb mij vergist dat was toen ik het inkocht niet voor jou be doeld. Als ik jonge mensen met een kostbaar goud-gerand kopje bijvoorbeeld de deur zie uitgaan. Zouden ze er geen spijt van krijgen als het te barsten valt?" Zeker weten van niet. „Je kunt", om een uitspraak van Wim Kan te misbruiken, „toch nieuwe kopen Mien". Bij van Hall, om eens wat te noemen. Foto Herman van Dam

Soester Courant | 1979 | | pagina 11