?zw Postzegelvereniging „Eemland" in tien jaar uitgegroeid tot een nationale vereniging Kunst voor afscheid burgemeester JOS IWORTMANN Nederlandse Hartstichting op bezoek bij E.H.B.O. EEMLAND Gehannes... Sublieme „kijkkasten" van Hans Wijnstok Lady Brax - King Burberry - Loden Frey - Gor-Ray os JÉ Nu óók voor damesg" -DO - ■I M herenkleding Wilson Glenny Vico - Bleyle - Stylemaster AFG-KREDIET te SOEST „In de Ruimte" POSTZEGEL VER ENIG INC Commando overdracht Amerikanen Doorrijder opgespoord In Galerij De Drie Ringen: F.C.Küyperstraat 24-26 (hel straatje naast A H EG Soest *02155-20656 Q) net even anders! CD O) 03 s TEL. 1511H J 1. \.\STH.\ AT 65 B\AIL\ CA O CD CA Wij bemiddelen vakkundig en discreet bij het verstrekken van alle kredietvormen. Persoonlijke leningen, woningkredieten, tweede hypotheken en continue-kredieten. VOORBEELDEN: 5.000 36 x179,20 10.000,- 48 x 278,51 15.000,- 60 x 348,48 15.000,- 96 x 254,13 15.000,- 120 x 227,68 tussenliggende en hogere bedragen mogelijk. Bei: 02155-18540 of schrijf naar antwoordnummer 10, 3760 WB Soest. Hr. A. van Ginkel uw persoonlijke adviseur. gratis lichtadvies aan huis moderne en exclusieve verlichting erkend elektrotechnisch-installatieburo BINNEN EN BUITEN Soester Courant van woensdag 14 november 1979 Artishock stelt iedere burger in de gemeente Soest in staat een kunstwerk te maken en in te leveren voor een afscheidstentoonstelling voor burge meester mevrouw mr. J. M. Corver- van Haatten. Wie in de afgelopen 7 jaar een schilde rij, een tekening, een foto, een object, etc. vervaardigd heeft, dat maar iets met Soest of Soesterberg te maken heeft, wordt uitgenodigd aan deze ex positie mee te werken. Dit uitge leende werk blijft natuurlijk eigendom van de auteur en zal geëxposeerd worden van vrijdag avond 28 december tot en met dinsdag 1 januari. De inzendingen, die beoor deeld zullen worden door de tentoon stellingscommissie van Artishock, moeten vóór zaterdag 15 december tijdens de kantooruren overdag in het AS-gebouw, Steenhoffstraat 46, afge geven worden. Deze expositie hangt samen met de educatieve tentoonstelling, die dan ge durende diezelfde periode voor het publiek te bezichtigen is. Bij dit schoolproject ,,Soest(erberg) nader bekeken" geven kinderen hun visie op onze gemeente. Nadere inlichtingen telefonisch bij Ar tishock: 18456. Een heel bijzondere serie over de Apocalyps wordt vervolgd door ds. H. H. ter Welle, de predikant van Evange lie Gemeente ,,In de Ruimte". Zondag 18 november worden de diepe re oorzaken behandeld waardoor chris tenen hun eerste liefde tot God kunnen kwijtraken. De diensten worden ge houden in de kerkzaal aan de Klein Engendaalweg om 16.00 en 19.00 uur. Muzikale bijdragen zullen het geheel omlijsten. Iedereen is van harte wel kom. Dinsdagavond 6 november j.1. werd door de afdeling Soest van de E.H.B.O. een voorlichtingsavond georganiseerd met medewerking van de Nederlandse Hartstichting. Woordvoerder die avond was de heer F. W. de Winter, promotor van de Stichting voor centrum-west Nederland. Ondanks de korte voorberei dingstijd (oorspronkelijk was het de bedoeling geweest dat dokter Klingen de avond zou volpraten, deze was echter op het laatste ogenblik verhinderd door ziekte) bracht de heer De Winter duidelijke informatie over bovengenoemde Stichting. Enkele schrikbarende cijfers: In Ne derland komen per jaar zo'n 50.000 ge vallen van hartinfarcten voor. Van dit aantal sterven er zo'n 20.000. Van deze 20.000 sterven er zo'n 15.000 vóórdat het ziekenhuis bereikt is. Re den hiervan is het niet tijdig aanwe zig zijn van deskundige hulp. Deze hulp is echter van zeer groot belang. Doordat de bloedcirculatie stopt, ont staat er een zuurstof-tekort in de her senen. Wanneer de bloedcirculatie niet spoedig op gang gebracht wordt, kan dit tekort ernstig hersenletsel en zelfs de dood tot gevolg hebben. De Nederlandse Hartstichting pro beert door het geven van demonstra ties de E.H.B.O.-ers zoveel mogelijk op de hoogte te brengen van de be langrijkheid van de eerste hulp bij hartinfarcten. Met het promoten van hartmassages is de Stichting al zo'n 7 jaar bezig. Momenteel lijkt het werk succes te hebben. Uit het buitenland (Amerika) zijn de eerste cijfers hierover al be kend. Gebleken is daar dat door scho ling zo'n 36 tot 43% meer mensen gered worden. Dat betekent voor een land als Amerika dat 4.000 mensenle vens extra gered kunnen worden, wan neer slechts 10% van de totale bevol king de vereiste kennis bezit. In Ne derland ligt dit percentage een stuk lager. Dinsdag 8 november was er dus, zoals vermeld in het E.H.B.O.-gebouw aan de Parallelweg een voorlichtingsavond van de Hartstichting. In de zeer druk bezochte zaal konden de E.H.B.O.-ers en toekomstige eerste hulp verleners kennis maken met de Stichting. In een plm. een half uur durende film, werd de aanwezigen het nut van reamimatie (hartmassage) uitgelegd. Achteraf werd hierover doorgepraat door de heer De Winter. De taken die de Nederlandse Hart stichting zich ten doel stelt zijn: a. Het bevorderen van activiteiten voor jeugdige hartpatiënten; b. Bevordering van de oprichting van klinieken met de nodige faciliteiten en toerusting daarvan met de meest geëigende apparatuur. c. Steun aan artsen en paramedisch personeel door voorlichting scholing en nascholing. d. Bevordering van de zorg voor ver pleging en revalidatie van lijders aan hart- en vaatziekten. e. Bevordering van wetenschappelijk onderzoek. f. Het wekken van belangstelling bij de bevolking door voorlichting, opvoe ding en publicaties. Tegen het eind van de avond gaf de heer F. W. de Winter voor de belang stellenden een demonstratie van een hartmassage. Al met al kan gesteld worden, dat dinsdagavond 6 november, voor de E.H.B.O.-ers van Soest en omstreken een interessante en leerzame avond is geweest. Het wapen van Eemland „Postzegelvereniging Eemland l^estaat op 14 november precies tien jaar. In 1969 was de oprichtingsvergadering in „Oranjehof. Officieel is de vereni ging op 1 januari 1970 van start gegaan. Vóór de tweede wereldoorlog kende Soest al een postzegelvereniging, de feitelijke voorloper van de huidige ver eniging. In 1941 sloot de Soester postzegelvereniging zich aan bij de landelijke vereniging „Pilatelica". Aan het woord is de heer Meinecke, lid van postzegelvereniging Eemland. Ter gelegenheid van het 10-jarig be staan van Eemland hadden wij een gesprek met hem en mej. de Bruin. Beiden zijn sinds de oprichtingsverga dering lid van Eemland. De heer Minecke: „Geruime tijd is Soest een afdeling van Philatelica ge weest. Omdat er ongenoegen heerste tussen de afdeling en Philatelica be sloot de afdeling Soest in 1969 een on afhankelijke vereniging te worden. Wij zijn toen gestart met 197 leden. Praktisch alle leden van de afdeling Soest zijn overgestapt naar de nieuwe vereniging „Eemland". Het afscheid van Philatelica is echt in goede ver standhouding gebeurd. In de afgelopen tien jaar is Eemland gestadig gegroeid. Momenteel heeft Eemland zo'n 680 leden". Uit het leden-aantal blijkt, dat er toch wel iets bijzonders met Eemland aan de hand moet zijn. Ons vermoeden blijkt juist te zijn. De heer Meinecke: „Je kunt onze ver eniging rustig een landelijke noemen. Het gros zit uiteraard in Soest. Maar onze leden zitten in Amersfoort, Baarn, Bilthoven, Amsterdam en ga zo maar door. Zelfs tot op de waddeneilanden (Vlieland) zitten postzegelverzame laars die lid zijn van Eemland". Wij vragen ons af, hoe het komt dat Eemland in een periode van tien jaar zo enorm uitgebreid is. Mej. de Bruin: „Natuurlijk wordt er over een vereniging gepraat. Veel nieuwe leden hebben we gekregen doordat ze door oudere leden nieuws gierig gemaakt werden". De heer Meinecke: „Zoiets is natuur lijk een stille reclame. Wat Vlieland betreft, daar zit nog een extra verhaal aan vast. De stuurman van de veer boot naar Harlingen is familie van de vice-voorzitter. Het is dezelfde man die de postzegelverzamelaars van Vlieland heeft aangespoord om lid te worden van Eemland. De voornaamste binding met de Vlielandse leden is het rondzend-verkeer' Rondzend-verkeer. Een vreemd woord in de oren van een leek. De heer Mein ecke vertelt er graag meer over. Zelf is hij direkteur van het Rondzend- verkeer. „De leden zenden hun doubletten (dub bele exemplaren van postzegels) in boekjes geplakt in. Deze worden in kistjes rondgezonden. De andere leden, die de kistjes ont vangen, kunnen deze postzegels kopen. Op deze manier kunnen ook degenen die veraf wonen, regelmatig postzegels kopen en verkopen. Deze vorm van verkoop is uitsluitend bedoeld voor de leden. Het Is niet op commerciële basis. Het rondzendverkeer is feitelijk de belangrijkste schakel voor die le den, (Be niet op een vergadering kun nen komen. Het rondzendverkeer heeft op het ogenblik 475 deelnemers. Deze zijn over praktisch het hele land ver spreid. Zelfs in Diepenheim hebben wij leden die aan het rondzendverkeer meedoen". Ook aan Diepe nheim zit weer een extra verhaal vast: „De penningmees ter verhuisde op een gegeven moment naar Diepenheim. Hij bleef daar be- bepaald niet stil zitten. Hij maakte met een enkele nieuwe leden. Sinds die tijd is er ook een sectie van het rond zendverkeer in Diepenheim", aldus de heer Meinecke. Hij vervolgt: „Het rondzendverkeer is in secties verdeeld. Elke sectie is een groep van zo'n 10 tot 15 deelne mers, zijn Ingedeeld naar de plaatsen waar de leden wonen en heeft een sectie-hoofd. De taak van dit hoofd is de zending te controleren. Tevens deelt het sectie-hoofd de zen dingen rond en controleert ze ook weer achteraf". Daarna wordt het kistje naar de heer Meinecke teruggezonden. De heer Meinecke houdt dan de admi nistratie bij en zorgt, dat het geld van de gekochte en verkochte postzegels op de juiste plaats terecht komt. Lid zijn van een postzegelvereniging betekent net alleen gebruik maken van het rondzendverkeer. De maandelijkse vergadering is een ander, belangrijk onderdeel. Vergaderingen die uiterma te goed bezocht worden. De heer Meinecke: „We hebben iedere maand een opkomst van minstens 150 leden. Die grote opkomst is voor ons eigenlijk een groot probleem. Velen zullen op de hoogte zijn met de zalen- nood in Soest. We hebben jarenlang in De Rank gezeten, maar door het nog steeds stijgende aantal leden zijn we langzamerhand uit die zaal ge groeid. Bovendien voldeed de verlichting niet aan de eisen die door een postzegel vereniging gesteld worden. Momenteel zitten we in de zaal van het Soester Natuurbad. Deze zaal voldoet uitste kend aan de eisen, maar ook hier be ginnen we uit te groeien" Wat wordt er op zo'n bijeenkomst nu gedaan? „Op de avonden wordt altijd een vei ling gehouden die alleen voor de leden bestemd is. De postzegels worden door de leden ingezonden en er kan door de leden ook gekocht worden. Verder wordt er op zo'n avond altijd een keer gekiend. Ook dit is alleen voor de le den van de vereniging bestemd. Af en toe wordt de maandelijkse avond besteed aan een lezing' Een hele organisatie. Mevrouw De Bruin wist ons te vertellen dat de or ganisatie van dergelijke avonden in handen van het bestuur ligt. Voor de volledigheid noemen wij de genen, die nauw bij de organisatie van de vereniging betrokken zijn: Voorzitter: A. J. Hensen. Vice-voor zitter: J. C. Duijnker. Secretaris: H. J. J. Roelofs. Penningmeester: H. Ber telsmann. Ledenadministratie: C. M. de Bruin. Commissaris: A. Groen. Dir. Rond zendverkeer: K. Meinecke. Commissa ris Rondzendverkeer: J. G. J. Gijten- beek. Redaktie: J. H. H. Kuypers. Een apart onderdeel van de organisa tie is de jeugdklub „Jong Eemland". Deze klub bestaat uit zo'n 60 leden. De heer Meinecke: „Jong Eemland is onafhankelijk van de grote vereniging. Alle jongens en meisjes van 8 tot 14 jaar mogen deelnemen aan de activi teiten die Jong Eemland organiseert, mits zij lid zijn. Wanneer de jonge lui 14 jaar zijn, kunnen ze juniorlid worden van Eemland. De leden van Jong Eemland worden al een beetje Phllatelistisch opgeleid. Ze hebben ook een eigen rondzendverkeer. De leider van „Jong Eemland" is de heer Van de Waaij". De heer Meinecke is vol lof over deze leider: „De heer Van de Waaij is erg actief en doet er werkelijk alles aan om „Jong Eemland" te doen slagen". Tot zover ons gesprek over de inde ling en organisatie van postzegelver eniging „Eemland". We verplaatsen ons onderwerp van gesprek naar „de Postzegel". Bij het doorbladeren van de catalogus voor postzegels van Nederland en Overzeese Rijksdelen, komen we al snel tot de conclusie dat de waarden van verschillende postzegels erg ver schillen. Voor postzegels uit het begin van deze eeuw worden al snel enige duizenden guldens gevraagd, terwijl postzegels van rond 1979 vaak maar enkele centen opbrengen. De waarde van een postzegel is o.a. afhankelijk van de oplage. Over het algemeen kan gesteld worden, dat de waarde van een zegel hoger is, naarmate de oplage kleiner is. Verder spelen as pecten als afwijkingen van de zegels, papiersoorten, afstempeling, perfora tie en tanding een rol in het bepalen van de waarde def postzegels. De oudste postzegel is die van Enge land. Deze postzegel werd in 1840 uit gegeven. Vóór die tijd werden post stukken echter wel voorzien van post merken. Al vanaf 1667 werden op de brieven uit Amsterdam stempels ge plaatst. De eerste Nederlandse postze gels werden in 1852 uitgegeven. In de loop der jaren zijn er heel wat postzegels op de markt gekomen. Wel ke mensen sparen er nu postzegels? Wij legden deze vraag voor aan de heer Meinecke. „Vóór de tweede wereldoorlog werden de postzegels voornamelijk verzameld door ouderen die verder niet veel meer om handen hadden. Ook jeugdigen ver zamelden de zegels. De middengroep ontbrak feitelijk helemaal. Deze men sen hadden er geen tijd en vaak ook geen geld voor. De grote vlucht naar de postzegels is na de tweede wereld oorlog gekomen. Vooral in de vijftiger jaren werden er heel wat postzegels verzameld. Tegenwoordig verzamelt ook die mid dengroep veel postzegels. Het is iets dat in de loop der jaren van vader op zoon of dochter is overgegaan". Dat postzegels verzamelen een kunst op zich is blijkt wel uit het volgende. De heer Meinecke: „Voor het blanco opzetten van een verzameling is erg veel tijd nodig. Er zijn eigenlijk ver schillende manieren om postzegels te verzamelen. Je kunt gewoon een postzegelalbum in een winkel kopen. In dat album zitten bladen met vakjes waarop een post zegel afgebeeld staat. Je kan dan pro beren die vakjes op te vullen maar dat vinden wij niet echt verzamelen. Je kan ook blanco opzetten. Op blan co papier. Dat is feitelijk de echte Phi- latelie. Je zet je postzegels dan aan de hand van een catalogus op. Of je zet een landenverzamellng of een motiefverzameling op. Er is niets moei lijker dan een motiefverzameling. Als verzamelaar moet je alles over het on derwerp dat je wilt gaan verzamelen weten. Wanneer men eenmaal weet welk motief men wil verzamelen, kan men dit ook nog op verschillende ma nieren doen. Men kan ze gestempeld verzamelen, dan zijn ze gewoon door de post afgestempeld. Men kan ze ook ongebruikt verzamelen. Wanneer voor de laatste manier gekozen wordt, zijn er weer drie mogelijkheden. Of de ze gels zijn zonder gom, dan hebben ze niet veel waarde. Of ze zijn met gom zonder plakker, dat heet postfris, de ze zegels zijn het meest waard. Een andere mogelijkheid is dat de postze gel gegomd is en voorzien van een plakker. Deze hebben altijd minder waarde dan de postfrisse zegels. De laatste jaren is er wel iets heel eigen aardigs met de Nederlandse postzegels aan de hand. In feite zijn de gestem pelde postzegels duurder dan de post frisse zegels. De stempels beginnen voor de Nederlandse verzamelaren ook waarde te krijgen. Omdat de kostbare zegels naar het buitenland gaan, is hier moeilijk aan te komen' Duidelijk wordt ons ook, dat postzegel vereniging Eemland een gezellige sfeer onder de leden van het bestuur kent. De heer Meinecke: „Iedereen doet zijn werk met veel plezier en het is altijd een stimulans als we zien hoe goed alles in de vereniging loopt. Ook de opkomst van de leden stemt de be stuursleden erg blij. Uiteindelijk bete kent het voor het bestuur dat we weer klank vinden bij onze leden. Verder is het bestuur bijzonder goed op elkaar ingespeeld. We kunnen altijd op el kaar aan. Feitelijk hebben we nog nooit problemen gehad. Dat is erg be langrijk. Want wanneer er strubbe lingen in een bestuur komen, wreekt zich dat altijd op de leden". Wat zeer zeker vermeld moet worden is het feit dat Eemland totaal geen poli tieke of Christelijke levensbeschou wing aanhangt. Iedereen is, onafhan kelijk van afkomst en opvatting, wel kom bij de vereniging, mits hij of zij een serieus verzamelaar is. Vrijdag a.s. viert de postzegelvereni ging Eemland feest. Dan bestaat Eem land tien jaar. Aanleiding genoeg vond het bestuur om een receptie te geven. Tevens zal die avond de tentoonstel ling „Kind en Postzegel" geopend wor den. Het gebeuren speelt zich af op de eerste verdieping van dorpshuis De Borg. Namens de redaktie van de Soester Courant, wensen wij het bestuur en de leden van de postzegelvereniging Eem land van harte gezellige jubileumda- gentoe! JANNY. „Vergaderen" bij Eemland Veurige week haa'k aal waat ezeid óver de Molenstroat moar aas't mooi weer is mok aaltied fietse en toeng kwaam ik voor 't Kaarkpad. Daa's ok waatdoaro! Eerst wou de gemeengte d'r een weg vaan moake en toeng mos ut weer een paad blieve en daat kostte aalemoal moar insproak. Goed, op 't lest kwaam ut toch veurmekoar en toeng kwoame d'r aalemoal vaan die vaalkule in. Bie de kaark, an de Kruus- weg en de Roadhuusstroat plof je zo een end omloag en mojje weer teuge die raand op traa- pe. Ik goat doar aaltied moar effe op de pedoale stoan, aan- ders krieg ik zó'n ping aan me aachterste. Affinf, doar haadde nog meer Soesders laast vaan denk. Dus kwaam d'r weer insproak vaan. Ik zaal baarste ak d'r waat vaan snaap. En noeng wordt ut net aan- der som. Ze moake noeng vaan die opstoakels in de dwaars- stroate. Noeng stoóte de min- se in de auto hullie haarses an 't daak as ze 't niet kaalm oan doen. Wie hetter noeng geliek? 'k Zaal baarste ak der waat vaan snaap. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, daat ongze burgemees ter moar beslist, daat ze 't om 't joar moar veraandere, daan hejje allemoal waat. Zo blieft d'r waark, en daas weer mooi veur bestek '81. HANNES VAN DE NENG A.s. zaterdag, 17 november, zal kolonel Albert L. Pruden Jr. zijn commando van het 32ste Tactical Fighter Squa dron, gelegerd op de vliegbasis Soesterberg, overdragen aan kolonel Donald R. Delauter. Op de Van Weedestraat werd de daar geparkeerde auto van M. v.d. B. aan gereden. De dader reed weg, maar kan worden opgespoord. Het was de 20- jarige E. M. uit Amersfoort. Hij be kende. Omdat hij niet alcoholvrij was, kreeg hij een rijverbod. Afdeling „Voorlichting Eemland"Mej. De Bruin en de heer Meinecke In galerij De Drie Ringen toont Hans Wijnstok een nieuwe serie van zijn opmerkelijke werkstukken, die hij „kijkkasten" noemt. Wat hiermede bedoeld wordt kan men te weten komen bij een bezoek aan de tentoonstelling die tot 29 november is te zien. Wijnstok - 33 jaar - volgde de Kunst academie in Den Haag. Daarna zat hij bepaald niet stil: was als decorontwer per verbonden aan de Haagse Come- die, was intussen loco-burgemeester van Madurodam onder burgemeester Prinses Beatrix, werkte op de afdeling moderne kunst van het Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie, werd cultureel ambtenaar in Zeist, waar hij vijf jaar lang zijn stempel drukte op het tentoonstelllngsbeleid in Het Slot, om tenslotte enige jaren „decorontwerpen" te doceren aan de Academie voor Expressie te Utrecht. Een beweeglijk man dus en iemand met een oorspronkelijke geest. Twee Jaar geleden zette hij onder al z'n andere aktiviteiten een streep om zich daarna alleen met scheppende arbeid bezig te houden. Dat Wijnstok zich jarenlang met de corbouw bezig hield is af te lezen aan zijn objectkunst, waarin hij, in samen spel tussen tweedimensionale inkt- tekeningen en driedimensionale toe voegingen, zijn kritische kijk op de samenleving op ons overbrengt. Dat samenspel - het in twee scenes uitbeel den van zijn boodschap - heeft hij vaak nodig om zijn spitse „doordenkertjes" te verduidelijken. Het .werk van Wijkstok is subliem uitgewerkt, gewoonlijk zwart-wit uitge voerd met alleen toevoegingen in kleur wanneer dit als accent wordt vereist. In zijn uitbeeldingen geeft hij een af standelljke beschouwing op de samen leving weer, soms cynisch, soms maat schappij-kritisch, ook vaak mild-iro- nisch of duidelijk grotesk, maar altijd wel helemaal van deze tijd een bedoeld voor fantasierijke en Intelligentie kij kers. Tot 29 november - Kerkstraat U-B - geopend dinsdag t/m zaterdag van 11-17 uur. „Het detail" van Hans Wijnstok

Soester Courant | 1979 | | pagina 15