Fransen en Japanners Schrijfmachine en Sporthal l Niet alles stinkt wat naar benzine ruikt 19 Soester Courant van woensdag 14 november 1979 19 Auto Smeeing met het oog op morgen. Wat is nou, maatschappelijk gezien, een jongen van vijftien jaar die, dank zij de inspanningen van de legendarische „meester" Hilhorst en zijn medewerkers in de vijftiger jaren lijn MULO- diploma heeft behaald? Jan Smeeing (37) bijna twintig jaar uiterst betrouwbare doelwachter van het B.D.C.-handbalteam was er zo één. Toendertijd een eigenzinnig baasje die de slagerij van zijn vader niet zag zitten, maar rommelen en rotzooien met auto's als het hoogste ideaal had gesteld. De schoenen van zijn vader pasten hem niet, motoren en benzine spraken meer tot zijn verbeelding. Ontdekte na een verblijf van vier maanden bij garage Richard en Signor dat slechts een MULO-diploma onvol doende was om het op technisch gebied in de wereld van paarde- krachten te kunnen maken. Behaalde in een nieuwe recordtijd zijn L.T.S.-diploma (auto-techniek) in Amersfoort en stortte zich vervolgens in een wereld die zich op vier wielen voortbe weegt. Heeft zeer recent een „auto-toko" geopend die voldoende gesprekstof oplevert voor het nu volgende verhaal. KLEIN BEGONNEN Jan Smeeing's eerste werk kring na het behalen van zijn L.T.S.-diploma was bij auto sloperij Luiben. Kijken en on derzoeken hoe auto's van voor tot achter, van onder tot boven in elkaar zitten. Volgende leer meester was het in Soest be kende autobedrijf Houdijk. Nam vervolgens bij de firma Lebon en Visser het onderhoud van het wagenpark voor zijn rekening, en behaalde tussen de bedrijven door een groot aantal diploma's die hem in staat moeten stellen ooit nog eens op eigen kracht te gaan varen. Zijn avondcursussen werden afgesloten met het be halen van een patroonsdiplo ma. Of het Jan Smeeing ooit voor ogen heeft gestaan doel bewust naar een carrière als werkgever toe te werken wordt ln ons vraaggesprek niet duide lijk. Het heeft er de schijn van dat 't hem allemaal is toe gewaaid, de werkelijkheid is echter anders. Jan Smeeing werd in 1967 van de ene dag op de ander zelfstandig zaken man in plaats van werknemer. Ontdekte dat het vrachtwagen- park van baas Lebon &Visser werd gemoderniseerd en trok daaruit de conclusie dat daar in de toekomst minder te sleu telen zou zijn. Kwam met de firma tot een accoord dat hij er voortaan incidenteel op uur basis zou gaan werken, de werkuren die hij overhield nam hij in eigen produktie. Een mulsklein schuurtje aan de Korte Brinkweg werd zijn eer ste vestiging. Een schuurtje waar, naar de mening van Jan Smeeing, zegen en het broodno dige portie mazzel op rustte. Kuyer vertrok er, Smeeing werd voor luttele guldens de nieuwe huurder. Zijn inzet, tachtig werkuren per week wa ren geen zeldzaamheid, de aan schaf van een nieuwe compres sor waren de eerste investerin gen. De eerste dag als zelf standig ondernemer leverde twee klanten op. Boer Jan Hartman en de heer Bottel- berghs. De eerste is nog steeds een graag geziene klant en ook de familie Bottelberghs blijft garage Smeeing sinds meer dan twintig jaar trouw. Jan Smeeing weet zich te herinne ren dat Jan Hartman opdracht gever van de eerste spuitklus was, assurantie-expert Bottel berghs zocht een vakbekwame monteur voor zijn Porsche. Dat was het begin. Niets stond Jan Smeeing naar zijn zeggen voor ogen. Werken, de kost op een fatsoenlijke manier verdie nen en gelukkig zijn met echt genote Adri. Wat heeft een mens nou meer te verlangen in zijn leven? Bewust of onbe wust moet Jan Smeeing zich die vraag toch wel eens hebben gesteld. „Daar heb ik eerlijk gezegd nooit bij stil gestaan. Ik hield van werken, was er mee opgegroeid en wist dat ik een paar handen aan mijn lijf had. Ook met de vrouw nooit problemen gehad. Zou het niet lukken dan was er immers nog geen man over boord. Mijn handen neem ik tenslotte over al mee naar toe. Ik zag het zitten, een gok is het nooit ge weest en er van wakker liggen was er niet bij". Ook in de pio niersfase werd het Jan Smee ing nog niet duidelijk dat zijn inzet en visie op tal van zaken meer levensvatbaarheid hadden dan slechts een eenmanszaak waarin dag en nacht moest worden geploeterd. De klanten kwamen, het werk werd ge daan, de aparte benadering met zijn afnemers deed de rest. Tijd en geld voor het plaatsen van advertenties ontbraken, Smeeings klanten waren zijn beste propagandisten. Jan Smeeing'. „Als ik de tijd van toen vergelijk met die van nu dan ben ik er van overtuigd dat zulk soort bedrijven nog steeds een prachtige toekomst hebben. Het zal naar mijn me ning nooit verdwijnen. Kerels die wat in hun mars hebben, en bereid zijn om te werken kunnen ook vandaag de dag als zelfstandige slagen. Het heeft te maken met het warme- bakker-effect. De baas zelf die werkgever en werknemer tege lijkertijd is, zijn klanten een zeer persoonlijke bediening en service geeft en aan alles iets speciaals toevoegt". Het duur de minder dan een jaar alvo rens Jan Smeeing „warme- bakker" af was. In 1968 trad Ton Sino als eerste werknemer bij Jan Smeeing in dienst. Een jaar later vertrok het 2-tal naar een pand met grote achter tuin aan de Laanstraat. Het was in die tijd dat Jan Smeeing en Peugeot zich steeds meer voor elkaar begonnen te interesse ren. Waren tot die tijd de handel in 2e-hands-auto's repara ties de voornaamste bronnen van inkomsten geweest, Peu geot had snel ontdekt dat ook in de auto-handel alles wat goed is bijzonder snel naar voren komt. EIGEN BAAS, HOOGSTE GOED Om verschillende redenen is de relatie tussen de importeur van Peugeot en Jan Smeeing nooit uitgegroeid tot strakke contractuele verbintenissen. Vrijbuiter Smeeing is er de man niet naar om zich in dat opzicht met handen en voeten te binden. Desondanks staat het bedrijf Jan Smeeing bij de Peugeot-importeur in hoog aanzien. Geen wonder overi gens bij een omzet die schom melt tussen de 150 en 200 Franse renpaarden per jaar. Jan Smeeing: „Mijn voorkeur toen en nu ging en gaat niet uit naar zo maar een merk. Peugeot in zijn totaliteit is een merk waarvan ik zelf een beet je gek ben. Ik zou qua karakter nooit het dealerschap kunnen voeren van iets waar ik niet achter sta. Misschien is het zakelijk wel onverstandig van mij ge weest dat ik in die tijd de markt niet beter heb bestu deerd. Er waren aanbiedingen genoeg van importeurs, maar Peugeot was en is het nog altijd voor mij. Sinds 1 novem ber j.1. staan bij Jan Smeeing ook de Japanners van MIT SUBISHI op stal. De vraag of daarmee het niet gesloten hu welijk met Peugeot in gevaar komt krijgt als antwoord: „Na tuurlijk is MITSUBISHI niet toevallig hier binnengeko men. Daar is een uitgebreid marktonderzoek aan vooraf ge gaan. Fransen en Japanners hebben ook in auto's een eigen stijl. Ze zijn niet met elkaar te ver gelijken. Weliswaar zijn het te genwoordig uitsluitend Ita liaanse ontwerpers en compu ters die een auto maken, wat PEUGEOT en MITSUBISHI Foto Herman van Dam betreft verschillen „de karak ters". Daarvoor is in Soest en omgeving naar mijn opvatting een markt. Nog even terug naar de voltooid verleden tijd, de Laanstraatperiode. Daar werd de basis voor de toekomst vergroot. Allround autoverko per HENNY GRIFT deed zijn intrede en voor het eerst in zijn leven moest Jan Smeeing een deel van zijn werk dele geren. Eerstgenoemde nam verkoop en inruil voor zijn re kening, Jan zelf hield in de garage de vinger op de pols. Niet zonder trots wil de baas graag kwijt dat deze verbinte nis nog steeds stand houdt, hetgeen in de auto-branche een zeldzaam voorkomend ver schijnsel is. Naast verkoper is HENNY GRIFT in 1979 uitge groeid tot eerste en naaste me dewerker van Jan Smeeing. DE PEUGEOTS 204 - 304 en vooral 504 waren er de oorzaak van dat het garage Smeeing in de zeventiger jaren niet slecht ging. Enthousiaste kri tieken in de vakbladen werden gevolgd door goede verkoopre sultaten, kortom het werd de hoogste tijd voor een décor- verandering te zorgen en op zoek te gaan naar grotere ruimte en meer mankracht. Een pand aan de Beukenlaan werd gehuurd als verkoopkan toor, in de Laanstraat werden nieuwe medewerkers aange trokken. Ondanks deze uitbrei ding bleef het woekeren met mensen en ruimte. Vier jaar geleden kwam er een investe ring van ca. een half miljoen op tafel teneinde de eerste fa se van garage Smeeing - Ko ningsweg te kunnen bekosti gen. „Die investering", zegt Jan Smeeing „is zeer bewust gedaan. Wij stonden voor de keuze een klein maar degelijk zaakje te blijven, of de vleu gels verder uit te slaan. Voor het laatste is gekozen. Met het oog op morgen (november 1979) werd meer grond gekocht dan ln 1975 qua bouw kon wor den benut. Woonhuis - werk plaats - showroom en kantoor vonden in 1975 een onderkomen aan de Koningsweg. De reste rende plannen verdwenen in de ijskast. „Morgen weer een dag luidde de niet onver standige redenering. Eerst maar eens afwachten of fase I levensvatbaar zou zijn. Zes man vonden in deze periode een goed belegde bo terham, Jan Smeeing keek in tussen naar 2000 vierkante me ter renteloos liggend maar duur betaald land. Die zorg heeft niet lang geduurd. On dernemingsstrategie maakte Jan Smeeing duidelijk dat zijn nog steeds groeiend garage- en autobedrijf in de toekomst meer te bieden moet hebben. Hij zag en ziet de marktverza- diglng in aantocht. Jan Smeeing: „Wat hier zeer recent is voltooid heeft niets te maken met hetgeen wij gis teren nodig hadden. Het is ge bouwd met het oog op de toe komst, een zogenaamde lange- termijn investering. Die visie op de marktverzadiging is ove rigens niet van mij afkomstig. Serieuze onderzoeken van Eco- Foto Herman van Dam nomische Zaken en de Bovag hebben dat reeds geruime tijd geleden aangetoond. Ook de Shell behoort tot dit soort marktonderzoekers. Uitkomst van deze onderzoeken js de groei van de bevolking. Men sen die over vier jaar een auto moeten kopen zijn allemaal al lang geboren. Door de terug gang van de bevolkingsgroei zijn er over een aantal jaren minder potentiële kopers, nog afgezien van het feit in welke welvaartfase wij ons dan bevin den. Met wat hier tot stand is gebracht willen wij ons nu en straks onderscheiden van ver gelijkbare bedrijven. Op plat getreden paden valt er voor geen enkele ondernemer in de toekomst iets te verdienen". SMEEING NIEUWE STIJL Wat het laatste betreft, daar door wordt garage Smeeing niet in het minst gehinderd. Een twintigtal medewerkers (er zijn nog vacatures) heeft de beschikking over maar liefst negen bruggen, zelfs ze ven-tonners kunnen aan de Ko ningsweg terecht. Schit terende showrooms laten zien wat er op het gebied van gloed nieuw tot niet van nieuw te onderscheiden allemaal te koop is. De laatste categorie heeft een eigen ,,make-up"-af- deling waar alle modellen wor den gereinigd - gepoetst en van extra snufjes voorzien. Ab solute primeur is de CAROLI NE richtbank, een groot en in drukwekkend apparaat waar mee de grootste, kleinste en verborgen schade tot in détails kan worden opgenomen. In de directe omgeving van het al ziende en constaterende mon ster een hypermoderne spui- terij. Rondkijken bij Smeeing nieu we stijl vraagt tenminste een uurtje tijd. Wie regelmatig tus sen de wielen zit kijkt hier zijn ogen uit. De „auto-win kel" aan de Koningsweg legt vooral het accent op service. Winkelende ouders kunnen het kleine kroost parkeren in een speciaal ingerichte kinder speelhoek. Geen minuut ver veling voor de klant die al tijd haast heeft. Telefonische zakengesprekken kunnen altijd worden gevoerd, in een aparte ruimte staan schrijfmachines ter beschikking voor degenen die menen dat tijd nog altijd geld is, terwijl koffie en snacks de begeleiding zijn voor de klant die de tijd met het le zen van een krant wil korten. Op zijn minst opzienbarend is de bouw en aanleg van een in- mense hal, die beurtelings kan worden gebruikt als manifesta tieruimte en sporthal. Na de bewogen en drukke openings dagen is deze ruimte dagelijks enige uren als recreatieruimte in gebruik. Vanuit de Smeeing- Pub, ook al geen sluitpost van de begroting, kan men kijken naar tennis - handbal - korf bal - zaalvoetbal, of het zelf beoefenen. Het laatste wordt zeer intensief gedaan door de Smeeing-medewerkers die ook tijdens de week-ends in de om geving van de Koningsweg te vinden zijn. Jan Smeeing: „Er zijn mensen die mij voor gek verslijten dat ik deze voorzie ning heb laten aanbrengen. Sterker nog, dit soort particu lier initiatief schijnt nog te kunnen worden gestraft ook. Althans er zijn er die in deze veronderstelling leven. Ik lig er opnieuw niet van wakker. Wanneer het op zakelijke gron den verantwoord is kan deze recreatie-ruimte worden ge bruikt door mijn medewer kers - klanten en relaties. Is er dan nog speling dan kan de alternatieve „werkplaats" nog worden gehuurd ook. Mis schien komt het omdat ik zelf klein begonnen ben en mij nog steeds niet de gearriveerde on dernemer voel, maar de Pub en de sporthal hebben iets heel aparts voor mij. Meer dan de helft van mijn medewerkers is niet ouder dan 25 jaar. Ieder een bij ons, de hoogst en de laagst betaalde, heeft een stuk eigen verantwoording. Zo jong als ik ben; het zakenleven, ze ker in deze branche, heeft mij wel duidelijk gemaakt dat je alleen nergens bent. Mag ik dan als werkgever, op mijn manier, proberen iets terug te doen voor de mensen van wie ik en het sukses van de zaak mede afhankelijk zijn. Kom eens met mij mee kijken?Be neden hebben een tweetal au to-monteurs hun werkkleding verwisseld voor tennisuitrus- ting. Hoe enthousiast hun spel ook is, hoe snel de bal zich ook verplaatst, illusies om ooit een Okker of Borg te worden moeten ze maar niet koesteren. Het plezier in hun spel is van de gezichten af te lezen. Secundaire arbeidsvoorwaar den in een bedrijf dat naar morgen kijkt? Ik zou het lie ver „arbeidsvreugde" willen noemen. JAN LEIJENDEKKER. Onvermijdelijk komt op deze pagina ook de vraag aan de orde hoe het kan bestaan dat een bonafide dealer ook zaken doet in tweedehands auto's. Het lijken over het alge meen niet moeders be trouwbaarste kinderen die er in opereren. Jan Smeeing: Ook die markt heeft een ontwikkeling meegemaakt waarmee geen enkele bonafide au tohandelaar gelukkig zal zijn. Na de oorlog was de auto een schaars ar tikel. Veel vraag, wei nig aanbod. Onontgonnen terrein waarop vooral louche figuren zich als een vis in het water voe len. Het is de verdiens te van media zoals KO NING KLANT en andere consumentenvoorlich ting dat het publiek lang zamerhand heeft doorge kregen wat men moet doen en laten bij de aan schaf van een niet nieuwe auto. De markt van ge bruikte auto's heeft zich zelf verschoond. Toko op zetten, gebruikte kneus jes verkopen en met de Noorderzon vertrekken, is tegenwoordig gélukkig een zeldzaamheid. Iedere bonafide hondelaar die een gebruikte auto ver koopt werkt tegenwoordig met een BOVAG-garan- tie. Daarnaast geeft men zelf soms nog extra ga rantie. Bij ons varieert dat van een half jaar tot een jaar. Volledige garan tie op gebruikte automo bielen. Persoonlijk ben ik van mening dat je voor dagelijks gebruik geen re delijke wagen beneden een prijs van circa f /f500, kunt kopen. Onder die prijsklasse zit teveel kaf onder het ko ren. Je kunt natuurlijk geluk hebben, maar dat mag bij de aanschaf van een gebruikte automobiel geen uitgangspunt zijn. Op die toer wordt bij ons ook geen zaken gedaan. Het heeft te maken met de stijl van de zaak, maar ook de overweging dat ik de eigenaar van een nieu we Peugeot 50die voor zijn vrouw een gebruikte auto wil aanschaffen als klant wil behouden. En dan zijn er de mensen die van hun gespaarde cent jes willen rijden. Rustig slapen is ook een automobielhandelaar wat waard". Wat de handel in gebruikte auto's betreft stinkt blijkbaar niet al les wat naar benzine ruikt.

Soester Courant | 1979 | | pagina 19