Tarief huisarts 1931 Tarief huisarts 1979 Dr. H. J. Stroband Behandel je een verkoudheid dan duurt het veertien dagen. Doe je er niets aan dan duurt het twee weken. Hondje Hondje Sïïïiïeen arts Consult 1,-- Visite 1,50 Consult/ 22,'-- Visite 30»-- Sportproj zaterdag Zondag lf Bingo-avor bij SEC Sïnt-Nicola voor de kin van VVZ Slacht-bing Weer meer belangstelli bij derde V klaverjas- wedstrijd 23 Afscheid van een arts Ieder vraaggesprek begint met een wit vel papier. Of eigenlijk met veel blanco vellen wit papier. Die vol moeten. Wat hebben mensen eigenlijk te vertellen? Er zijn er die veel praten en niets zeggen. Er zijn er die met een enkel woord, een enkele aanduiding iets feilloos kunnen belichten. In dit verhaal praten met iemand die ondanks zijn hoge leeftijd nog elke dag te weinig tijd heeft. Een man die oud is in tevredenheid en onlangs het niet ge makkelijke besluit nam praktijk en patiënten met in gang van 17 november a.s. voor gezien te houden. Op deze pagina nader kennis maken met dr. H. J. Stroband (73). Bijna vijftig jaar heeft hij met hart en ziel zijn werk als huisarts in Soest en omgeving op voorbeeldige wijze verricht. Praten met een arts van „de oude stempel" die een stukje van zijn veelbe wogen leven voor de SOESTER COURANT belichtte. Een man van weinig woorden. Woorden die evenwel veel te zeggen hebben. VOETBAL WZ 12.00 uur VVZ 5 - Zu 12.00 uur FC Horst 5 14.30 uur VVZ 7 - V\ 14.30 uur VVZ 8 - W HEES 12.00 uur Baarn 4 - F 14.30 uur OSO 4 - Hei 12.00 uur Sperwer 5 SEC 12.00 uur Hierden 3 - 12.00 uur VOP 3 - SE 12.00 uur SEC 4 - Col SOESTERBERG 12.00 uur S'berg 2 - F 12.00 uur S'berg 4 - L VOETBAL SEC 11.30 uur SEC 4 - Vee 11.30 uur S'berg 4 - S'. 11.30 uur SEC 6 - Ach S.O.SOEST 11.30 uur Soest 4 - S'b 11.30 uur HVC 5 Soe 11.45 uur Actif 4 - Soe 11.30 uur Soest 7 - BF 14.30 uur Soest 8 - Roi 11.00 uur Quick 8 - So 14.30 uur Soest 10 - K1 14.30 uur Hoogland 9 SOESTERBERG 11.30 uur Soest 4 - S'b 11.30 uur S'berg 4 - SI 11.30 uur Dorestad 6 - 14.30 uur VVZA 6 - S't Stichting AMIVEDI S ken onder telefoonni 10667. Tevens is het raadzaa huis, Klein Engendai nummer 13583, en de tie (Politie Soest, teleft hoogte stellen van vondst van een huisdie VERMIS 6-11. Reu kruising po< patrijs, zwart, krulleri slag, flaporen, lange i band, loopt moeilijk bi 12 jaar; (vermist reg Oehle rs, Dijkgravenla veen, tel. 020-414427 b.g.g. dokterstelefoon: 3-11. Kater, zwart, wit Vlooienband je; De Haa tel. 16421. 7-11. Poes, cypers/rood 2% jr.Van der Veen, 32, teL 21578. GE V ON Dl 11-11. Bouvier, zwart; inl. Amivedi, tel. 10667. 5-11! Reu, kr. Meche herder, lichtbruin, dor kop, groene halsband rabiëspenning Fromm dood op snelweg bi Utrecht; inl. Politie Ut 321321. In de kantine van de voe SEC aan de Bosstraat avond, 16 november, zijn prachtige prijzen t acht uur rollen de bal eerste keer. Het jaarlijkse St. Nicola* kinderen van VVZ-ers za morgen om 10 uur plaat klubhuis. A.s. zaterdagavond om 2t de traditionele slacht-bii in het klubhuis van VVZ weg. Personeel van slagi uit Soest zal weer zorgdra een normaal verloop zal 1 weet men vooruit, dat d verzorgd zullen worden Tijdens de pauzes worc woonlijk heerlijke hapjes De derde klaverjaswedsti welke maandagavond 12 het klubhuis aan de E« gehouden, werd een groot minder dan tweeënzevent heren gaven acte de pre gewoonlijk heerste er ee sfeer en toen na afloop naars bekend konden wor< was het ruim 23.00 uu: Prijswinnaars werden: 1. Joh. van Koolj, 5841 p. Logtestein, 5785 p. 3. Me Wolfsen, 5478 p. 4. Jan Stig Paul Visser, 5425 p. 6. Ja 5260 p. 7. Rob Duit, 5230 Bovenkamp, 4966 p. 9. W, 4921 p. 10. G. Smit, 4909 Opmeer, 4870 p. 12. Mev man-de Bruin, 4869 puntei De troostprijs was voor ir Tricht met 3723 punten. H de prijsuitreiking door de minderen. Wat het voorschrijven van medicijnen betreft geloof ik het zo te moeten stellen dat de meeste patiënten ontevreden zijn wanneer ze niet iets voorgeschreven krijgen. Ik ben ook nooit de huisarts geweest die zijn pa tiënten zeer snel naar een specialist verwees. Sinds vele jaren hebben de Soester huisartsen wekelijkse bijeen komsten met de specialisten van het ziekenhuis Zonnegloren. Een goede zaak voor patiënten en artsen. Zelf ging ik ook iedere zaterdag naar de Lichtenberg in Amersfoort voor soort gelijke werkvergaderingen". „Welke medische ontdek kingen maakten de meeste in druk?" ,,Daar hoef ik niet lang over na te den ken. Natuurlijk de penicelline. Een geschenk van de medische weten schap. Vroeger stond je tegenover ziektes als longontsteking en belroos meestal machteloos. Had je als pa tiënt geluk dan kwam je er door en an ders kon je het wel vergeten. En dan de vondsten natuurlijk die de weten schap heeft gedaan met betrekking tot de bestrijding van bloedarmoede en leverkwalen. Tabletten en injecties ne men de plaats in van de ponden lever die de patiënt soms zonder sukses ter bestrijding van zijn kwaal moest consumeren. Los van de nieuwe medi camenten zijn er nog meer verschil len vergeleken met vroeger. Ziektes als t.b.v. en Engelse ziekte kom je praktisch niet meer tegen. Dat is dan misschien de verdienste van de wel vaart waarin wij leven. Dikwijls was een tekort aan vitaminen D de oorzaak van de gevreesde Engelse ziekte. Als je in de grote steden door de arme buurten liep dan zag je heel wat klei ne kinderen met O-benen. Gevolg van Engelse ziekte was o.a. dat de vrouwen op latere leeftijd vernauwde bekkens kregen waardoor bevallingen moeilijk en niet zelden gevaarlijk waren. Te genover het nagenoeg verdwijnen van het een is het ander in de plaats gekomen. Stress bijvoorbeeld. Hoewel de mensen vroeger langer en zwaarder werkten was er van de stress zoals wij die nu ervaren bijna nooit sprake. Spanningen bij en naast het werk zijn naar mijn mening de oorzaak van de ze ziekte. De mensen moeten soms te veel op hun tenen lopen om het werk goed te kunnen doen, het tempo ligt ondanks de arbeidstijdverkorting in sommige bedrijven te hoog en niet zelden heeft de solidariteit van vroeger plaats gemaakt voor naijver en een groot stuk ongezonde onderlinge con currentie. Buiten het werk gunnen veel mensen zich te weinig tijd om te re laxen. En dan versta ik onder re laxen bepaald niet luisteren naar ra dio of het kijken naar televisie. De mensen zijn zonder direct aanwijsbare oorzaken doorlopend moe. Misschien heeft het lawaai waarin wij leven er iets mee te maken. Radio's en disco's verscheuren de stilte, motoren en au to's doen hetzelfde. Narigheid die je ln een krant leest of op de televisie ziet kan op den duur zijn uitwerking niet missen. Je kunt wel redeneren dat het pro bleem van de bootvluchtelingen zich ver van je bed afspeelt, maar de let ters die je daarover hebt gelezen en de beelden die je hebt gezien laten indrukken achter en veroorzaken machteloosheid en moedeloosheid. En dan het verschijnsel kanker. Het was er voor de oorlog, het is er nu. Van daag hoort men er meer over spreken. Dat heeft drie oorzaken: De mensen worden ouder en het is nu eenmaal een ziekte die meer bij oude dan bij jonge mensen voorkomt. In de twee de plaats is de diagnostiek verbeterd. Vroeger stierven de mensen aan ver val van krachten, tering of een maag zweer. Tegenwoordig herkennen we dat als kanker. Ik ben er van over tuigd dat vele van de vooroorlogse t.b.c.-gevallen ln feite longkanker wa ren. Alleen we wisten het niet. De derde oorzaak is dat ik inderdaad ge loof dat het meer voorkomt. Het kan te maken hebben met voeding, roken en het milieu waarin wij leven. Een andere volksziekte is langzamerhand het overmatige gebruik van alcohol geworden. Er is niets tégen het drin ken van een of meerdere glazen. Mijn vrouw en ik zijn liefhebbers van een goed glas, maar we leggen ons wel beperkingen op. Over dag wordt er geen alcohol gedronken. Het is mij bekend dat bijvoorbeeld ln de bouw bouwvakkers dagelijks wor den vergezeld door kratjes pils. Niet overal natuurlijk, maar het gebeurt. Op zo'n manier kunnen de kwalijke ge volgen van het alcoholgebruik niet uit blijven. Daarmee is dan ook verklaard waarom jonge mensen van 30 jaar al leverfunktie-stoornlssen hebben". „Zijn er patiënten die u om per* soonlijke redenen niet waar deren?" „Of die er zijn. Het zijn de mensen die proberen mij voor hun wagentje te spannen. Controle-patiënten bijvoor beeld. Ik ben zo'n 25 jaar gemeente arts geweest en dan kwam het wel eens voor dat ik patiënten kreeg die veertien dagen ziek waren en zich niet onder behandeling van een arts hadden laten stellen. Bij zulk soort patiënten gaat er, wanneer ze bij mij voor controle komen, een lichtje branden. Dan leren ze een andere Stroband kennen. Een andere categorie is de patiënt die het altijd beter weet dan de arts zelf. Dan vraag je je af waar om ze je komen consulteren. Met dat soort betweters heb lk weinig op. Ze lopen de kans dat ik kwaad en drif tig tegelijkertijd word. Misschien mijn grootste fout, maar zo zit ik nu eenmaal in elkaar". „Terugkijken van toen naar nu. Wat constateert u dan?" „Dan kom ik toch terug bij de zoge noemde goeie oude tijd. En dat was het ook ln bepaalde opzichten. De plichtsbetrachting van de mensen van toen was groter dan tegenwoordig het geval is. Daar zat natuurlijk wel noodzaak achter, maar het zat ook in het karakter van de mensen zelf. Vroeger waren de mensen tevreden met weinig, vandaag is men ontevre den met veel. Als positief ervaar ik in 1979 dat veel mensen het in financieel opzicht beter hebben gekregen. Ik heb voor de oorlog mensen meegemaakt in Soest die honger leden. Machteloos was je. Dat ls gelukkig voorbij. Werkloosheid en ziekte hebben geen honger, armoe en verpaupering tot ge volg. Aan de andere kant vind ik het niet gelukkig dat mensen bijna nergens meer voor behoeven te zorgen. Er wordt voor hun gezorgd. Dat heeft als gevolg dat men ook zo weinig bereid is op het intermenselijke vlak zich el- kaars zorgen aan te trekken. We leven naast elkaar. Weschelden als bij het val len van de eerste sneeuwvlok de pe- kelwagen niet te zien is. We vergeten dat die rommel gevoegd bij alle uit laatgassen ons milieu om zeep brengt. Let op mijn woorden: over tien jaar ia er geen levende boom meer langs een verkeersweg te vinden. Er komen slechts stoplichten voor in de plaats' „Wat was de aanleiding om de praktijk te beëindigen?" De laatste jaren ben ik wat met mijn gezondheid gaan sukkelen. Een paar keer in het ziekenhuis geweest. In mei voor 't laatst. Goed ziek geweest en toen ook besloten er mee te stoppen. Dat had natuurlijk ook eerder gekimd, maar als een mens zijn werk nu met plezier doet waarom dan op 65-ja- rige leeftijd of eerder uit stappen? Ik vind het nog steeds bijzonder jam mer dat ik noodgedwongen moet ein digen. Ondanks dat ik het de laatste jaren al wat kalmer aan ben gaan doen kon ik het toch niet bolwerken. En dan komt straks de dag dat ik af scheid moet nemen. Afscheid van nieuwe patiënten, maar ook van ge zinnen die mij al 42 jaar als huisarts meemaken. Dat is geen kleinigheid. Mijn leven zal veranderen. Gelukkig zijn er hobby's zoals reizen, fotogra feren en filmen. Na de receptie foto's inplakken en films monteren. Dat komt in de plaats van mijn spreekuur en patiënten. Het zal wel even wennen zijn". Dat laatste is ook van toepassing op de ruim 1500 patiënten die het na 17 november a.s. zonder hun dokter Stro- band zullen moeten stellen. Zij gaan op zoek, of hebben dat al gedaan, naar zijn plaatsvervanger. Ze laten een arts achter die veel moeite heeft mentaliteitsverande ringen bij te benen, te begrijpen en te aanvaarden. Hij was en ls niet gebon den aan een kerk of religie. Deson danks concludeert hij dat het leven nutteloos is om geleefd te worden als er na dit leven niet iets is. H. j Stroband, een merkwaardige misschien wel schilderachtige medi cus, die hard werken, het nakomen van afspraken en het proberen „een goeie" voor zijn patiënten te zijn als eerste Mpdoel heeft gesteld. Die instelling is niet onopgemerkt ge- SnV8fl' t?,rdaB 17 november a.s. ble- patlent«n hem een afscheids- non hl restaurant Darthulzen 2 18 00 uur- Zijn laatste con- HIJ ziet er tegenop, maar wil het ook niet missen. Oud worden ln tevreden, held en een stukje geluk Is wat wij mgbSkt t°ek0mSt tOCWenSen' En JAN LEI JENDEKKER. zelf in gespeeld, al bracht ik het niet verder dan het reserve-elftal. Ook vandaag ben ik nog altijd benieuwd hoe Vitesse 't er van af gebracht heeft. Na het behalen van mijn HBS- diploma in Arnhem medicijnen gaan studeren in Utrecht. Eigenlijk met tegenzin. Ik zag het meest in een car rière als zee-officier. Tot tweemaal toe voor mijn ogen afgekeurd, en toen stond het voor mij vast dat ik de Ma rine niet zou zien. Achteraf ben ik blij dat het niet is gebeurd. Anders zou ik het grootste deel van mijn leven op zee hebben ge zeten. Als je jong bent kijk je daar anders tegen aan. Na de pensionering van mijn vader zijn mijn ouders in Soest gaan wonen. Zeven jaar heeft mijn studie in Utrecht geduurd. Hard gewerkt en niet het uitbundige klas sieke studentenleven gekend. Vader had een bescheiden pensioen. Het was al heel wat wat dat hij mij de kans gaf te gaan studeren. In november '31 was ik afgestudeerd. Had wel aspira ties om mij te gaan specialiseren, maar het financiële aspekt werd het struikelblok. Er zouden weer meer studiejaren in gaan zitten en als as sistent was er geen droge boterham te verdienen. In die tijd was het sa laris van een hoogleraren-assistent vijftienhonderd gulden per jaar en voor dat bedrag probeerden ze dan nog twee assistenten in dienst te ne men". Dr. H. J. Stroband in zijn funktie als gemeente-arts tijdens een nachtelijke speurtocht in Soest. „Waarom vestiging in Soest?" „Terwijl ik studeerde in Utrecht was het mij opgevallen dat in het midden van de twintiger jaren de bevolking van Soest toenam. Niet zo zeer jonge gezinnen, maar vooral gepensioneer den uit grote steden als Amsterdam en Rotterdam. Er waren toen ik mij in '31 vestigde in Soest slechts drie artsen. De grootvader van de tegen woordige arts Rupert, en de artsen Vos en Donker. Drie artsen voor cir ca. 10.000 mensen. Ik dacht er kan er nog wel eentje bij. In een pand in de Kerkstraat tegenover de apotheek be gon ik mijn praktijk. Mijn eerste pa tiënt was mevr. Koppen' „Hoe komt een beginnend huis arts aan zijn patiënten?" Door in de Soester Courant een ad vertentie te plaatsen waaruit blijkt dat je je met ingang van heden als huisarts in de Kerkstraat hebt geves tigd. En dan maar wachten op tele foontjes en mensen. De eerste jaren zijn moeilijk geweest. Het heeft lang geduurd alvorens ik een praktijk had waarvan ik kon rondkomen. Dat had ook te maken met de omstandigheid dat mijn vestiging in Soest niet in dank door de toenmalige collega's werd afgenomen. Ze zagen mij dui delijk als eeri concurrent. Tot na de oorlogsjaren toe hebben ze systema tisch geweigerd mij mee te laten doen aan zondag- en avonddiensten. Ik zat twee jaar in de Kerkstraat toen dr. Veldhuizen van Santen, zich als nieuwe collega meldde. Die heb ik dan weer niet met open armen ont vangen, want zijn nieuwe praktijk was nauwelijks 200 meter van de mijne vandaan. Ondanks deze concurrentie zijn wij wel zo verstandig geweest samen te gaan werken. We namen voor elkaar waar waardoor je in de gele genheid kwam ook eens een vrije avond of zondag te hebben. Voor die samenwerking bestond mijn werkweek uit zeven dagen en niet zelden zeven nachten. Cadeau heb ik het in Soest niet gekregen, maar dat hoeft ook niet. Over het algemeen heb ik met mijn patiënten fijne contacten gehad. Ze waren verschillend van aard en ka rakter. Neem de Soeser boer van vroe ger. Die riep eerder de veearts dan zijn hulsarts. Harde mensen, ln de eerste plaats voor zichzelf. Mijn patiënten, ln de drukke jaren had lk. er zon 2000) waren vogels van divers pluimage. Boeren, midden standers en gepensioneerden. November '66. Dr. H. J. Stroband 35 jaar arts in Soest. I'atiënten boden hem tijdens een druk bezochte receptie een filmprojector aan. „Was dr. Stroband een „pillen- arts" of vertrouwde hij ook op Moeder Natuur?" „Moeder Natuur doet gelukkig altijd een heleboel. Elke verkoudheid wordt beter zonder dat een arts iets hoeft te doen. Een normaal lichaam zal zich er van herstellen. Vroeger was er een bekende uitspraak die luidde: als je een verkoudheid behandelt dan duurt het veertien dagen en als je er niks aan doet duurt het twee weken. Een griep geneest toch ook zonder dat je er iets aan doet?' Wat je neemt bij griep ls niet om de ziekte te gene zen, maar uitsluitend om de hoofdpijn weg te werken of de spierpijn te ver- „Het lijkt onwaarschijnlijk, maar er zijn nog mensen die u niet kennen. Daarom de on vermijdelijke vraag: Wie is dr. H. J. Stroband?" Een Soester „kraamheer" knipte deze actie-foto van dr. H. J. Stroband. „Ik ben er een van 1906, geboren in Arnhem. Vader was officier van de ad ministratie bij de Koninklijke Land macht. Vanuit Arnhem verhuisden wij naar Kampen waar ik tot 1917 heb ge woond. De laatste jaren zonder vader lijk gezag. Hij zat in de eerste we reldoorlog in Noord-Brabant. In mijn jeugd waren tennis en voetbal mijn hobby's. Was, en ben eigenlijk nog een beetje, een fan van Vitesse. Heb daar

Soester Courant | 1979 | | pagina 22