NS bü u Rechter beoordeelt of strafrechtelijke regels worden geschonden Youth For Christ 'éémê Vanavond ere-divisie volleybal in Soest De AROS heeft uw hulp nodig Ruim 6800 gulden voor „Jantje Beton" Rabobank «ara? Demonstratie Soestduinen: Toneelgroep Septiem speelt in de Borg Stichtse Imkerdag: A.s. zaterdag in „De Borg" rvangem rukkerij Smit CERTIFICAAT ïnklasse twerp inveloppen Iriefpapier ;eningen enz. Burgerlijke Stand Zonnebloem- Welfare R.K. kerkdiensten J.van Zal Predikbeurten Medische Dienst 26 RAAT7A, 9en9A tDZ.Z. 160 )N 15758 Ie week geopend tot iterdagstot5uur. gs gesloten. al :OON 19064 >2154-18633 Weedestraat 29 27 Soester Courant van woensdag 14 november 1979 27 moetfn aantreden. Dit alles in de 1/8 finale van het tpwi.Tp.n.1.' Da toegang: is gratis. Afgelopen zaterdag speelden de dames ?n van dï yna.m°.en wel tegen het tweede team. De dames verloren met 8 müoÜ ges'agen koploper In deze divisie. In de eerste set kon Olympia tot Daarna k°n het sterk spelend Dynamo uitlopen tot 9-13 en wist l0"15- leaeelean/Dynamo had ook in de tweede set een m™ ilïu de aanval en de lengte In hun team zorgde ervoor dat het 0,nspeeld kon worden. Ook deze set eindigde met dezelfde cijfers (10-10). In de laatste set kon Olympia niet in haar eigen spel komen» vooral omdat de stop van de dames slecht was en deze set ging dan ook verloren met 1-15. De heren speelden tegen Labyellov 1 en verloren met 2-3. De eerste set werd gewonnen met 15-7.Olympia toonde hierin goed spel hoewel de serve niet goed was. De tweede set ging verloren met 11-15 en dit kwam vooral door het snelle spel van Labyellov waarop Olympia weinig antwoord had. De derde set ging lang gelijk op. Van 5-5 werd het 7-7 en 10-10. Daarna drukte Olympia door en won met 15-10. De vierde set ging weer verloren doordat de heren enigszins ongeconcentreerd gingen volleyballen. (7-15). De beslis sende set werd uiteindelijk door Lab yellov met 10-15 gewonnen. De heren wisten echter van een 1-8 achterstand sterk terug te komen tot 10-10. GEEF UW BABY OOK EVEN BIJ ONS AAN... Voor iedere nieuwe Soester baby ligt het oer gezellige „BOEK VAN IKKE" klaar. Om al die leuke dingen in te bewaren en op te schrijven. De eerste kreetjes van de baby, de belevenissen als kleuter, het eerste schoolrapport. Nu leuk om te doen en straks een onbetaalbaar bezit. „HET BOEK VAN IKKE", een bijzonder geschenk van de Rabobank. GRATIS, voor u en uw babyl geld en goede raad Kerkplein 9 Koninginnelaan 28 Smitsweg 4 Soesterbergsestr. 14 Tel. vooralle kantoren: 12568 Lever dit certificaat in bij de Rabobank. U krijgt er een spaarbankboekje voor op naam van de nieuwe kleine man of vrouw, met een gratis eerste inleg van GEBOREN: Yvonne, dochter van R. A. Bruin en M. J. Jas. - Nancy Johanna Maria, doch ter van J. H. Sall en J. B. M. van den Deijssel. - Sander Peter, zoon van R. P. Vink en E. Berkemeijer. - Gaby Hanit, dochter van D. K. Santcroos en S. Berghoff. - Guido Xander, zoon van H. C. de Wildt en J. G. T. Beaux. - Jacobus, zoon van G. van Altena en F Oostendorp. - Matthijs Gerben, zoon van G. J. de Groot en C. H. Oostwal. - Hanim, dochter van A. Yazir en F. Yazir. - Raymond, zoon van C. J. van Dijk en P. B. ter Weijden. ONDERTROUWD Arthur Deelen en Martina Wilhelmina Hamoen. - Hubertus Nicolaas de Vree- den en Cornelia Theodora Maria de Groot. - Peter Anton Dierdorp en Adriana Geraldina Johanna Hilhorst. - Gerrit van Tricht en Wilhelmina Cor nelia Maria Wolfsen. - Wilhelmus Nico laas Johannes Grift en Theodora Hen- drika van Kleef. - Heinrich Günther Voortj es en Johanna Grada Maria 't Lam. GEHUWD: Jan Pranger en Adriana Marianne van der Craats. OVERLEDEN Petrus Bonefacius Antonius Maria Janssen. - Anna Maatje Frederika Alida Willemsen, wed. van G. Goed hart. - Maria Werkhoven. - Jan Warin- ga, echtgen. van W. Dam. - Gerrit Adrianus Westerveld. - Michiel Willem de Val, echtgen. van B. Bieze. - Johan na Kooij, echtgen. van P. van Gllst. Verkooptentoonstellingen „Hons- bergen" en „Molenschot". De Welfare-afdeling van De Zonne bloem afd. Soest/Soesterberg houdt weer haar jaarlijkse tentoonstellingen en verkopen in bovengenoemde centra. Iedereen la van harte welkom. Van de opbrengst van de verkoop wordt weer nieuw materiaal gekocht. Alle tentoongestelde werkstukken zijn gemaakt door de bewoners van „Hons- bergen" en „Molenschot" en door bed- legerlgeft elders in Soest. De openingstijden zijn: Honsbergen: Wiardi Beckmanstraat 475, zaterdagmiddag 17 november a.s. van 13.30-16.30 uur. Molenschot: Alb. Cuyplaan 101, vrij dag 23 november a.s. van 19.00-21.00 uur en zaterdag 24 november a.s. van 10.00-12.00 uur. Overigen teams Dames Dames 2 speelde tegen het eerste damesteam van Olly B. De eerste set gaf een wat rommelig spelbeeld te zien toen hij Olympia de pass beter werd, werd er ook beter aangevallen. Toch ging deze set met 11-15 verloren. De volgende set kwam Olympia snel met 8-4 voor. Deze set ging naar Olympia en wel met 15-8. De derde set ging tot 4-4 gelijk op maar toen kon Olly B, voornamelijk door een slechte stop bij Olympia, de set toch naar zich toetrek ken (5-15). De laatste set speelde de dames aanvankelijk erg goed. Olym pia speelde Olly B volledig uit het spel en kwam met 12-1 voor. Daarna was het Olly B dat sterk ging spelen en wist terug te komen tot 13-12. Toch werd deze set door Olympia gewonnen: 15-12. Ook Dames 4 speelde tegen Olly B en wei het tweede team. De dames van Olympia streken met de volle winst omdat het door vertrek van speelsters in moeilijkheden gekomen Olly B niet in staat was om tegenstand te bieden tegen het spel van Dames 4. (15-2,15-1, 15-3). Dames 5 verloor met 0-3 van het zeer bekeken spelende SVV 5. Door dit bekeken spel wist SW de eerste twee sets vrij eenvoudig te winnen (2-15, 3-15). De derde set liep echter anders. Er werd bij Olympia beter geblokt en meer aangevallen. Toch kon de set winst niet binnen gehaald worden: 15-17. Heren Olympia 2 speelde 2-2 gelijk tegen de heren van Sportcentrum 2. In de eerste set werd er door Olympia goed volley bal getoond. Een goede aanval zorgde ervoor dat men met 10-4 voorkwam. Hoewel Sportcentrum terug wist te komen kon Olympia deze set met 15-13 winnen. Daarna kwam Sportcentrum beter in het spel en ging Olympia minder geconcentreerd spelen waar door Sportcentrum deze set makkelijk met 15-7 kon winnen. De derde set was echter weer in het voordeel van Olym pia: 5-15. In de laatste, spannende, set was het uiteindelijk Sportcentrum dat aan het langste eind trok: 15-13. Heren 3 speelde tegen het tot nu toe ongeslagen Almere. In het begin speel de Olympia iets te makkelijk waardoor Almere met 6-0 voorkwam. Olympia kwam daarna echter goed in hun spel en wist deze set te winnen met 13-15. Ook de tweede set wist Olympia de heren van Almere onder druk te hou den hetgeen resulteerde in een 15-3 setstand. Ook de laatste set werd zonder al teveel problemen met 15-9 gewonnen. Het vierde herenteam verloor met 3-1 van Keizer Otto. De eerste set ging verloren door een slechte stop van Olympia: 15-2. De daaropvolgende set wist Olympia ruim voor te komen: 14-2. Daarna ging men minder spelen en wist Keizer Otto goed terug te komen. Toch won Olympia deze set en wel met 12-15. De derde en vierde set gingen verloren door een slechte stop en toch ook door de verdediging, die te weinig bewoog. Olympia 5 speelde tegen Spokers 2 en wist met 1-3 te winnen. De tegen stander had weinig antwoord op de goede aanval van Olympia. Hoewel de verdediging in het achterveld nog wel eens te wensen over liet werd er goed gespeeld (6-15, 11-15, 15-7, 5-15). Mede dankzij een nieuwe aanwinst voor He ren 5 moet het niet moeilijk zijn zich in deze nieuwe tweede klasse te handha ven. De wedstrijd tussen SVV 6 tegen Olym pia 6 was een goede strijd waarbij een het sterkere SVV verdiend heeft ge wonnen. Door goed en vooral enthou siast spelen wist Olympia nog een set te winnen (16-14, 15-5, 11-15). Heren 7 speelde tegen Voleem 2 en won verdiend met 3-0. De opslag was over het algemeen goed maar daar de pass niet al te best lag was er weinig variatie in de aanval. Parochie Soest, Kerkplein, tel. 12688. Zaterdag 19.00 uur Zondag 8.00, 9.30 (hoogmis) en 11.30 uur. In de week H. Missen te 8.30 en 19.30 uur. Parochie Soestdijk, Burg. Grothe- straat, telefoon 12775. Zaterdagavond 19.00 uur Zondag 09.00 en 11.00 uur Dinsdag en donderdag 9.00 uur Maandag, woensdag en vrijdag 19.00 uur. Parochie Soest-Zuld St. Willibrordusstraat, tel. 19943. Zaterdag 19.00 uur Zondag9.30 uur (hoogmis) en 11.00 uur Woensdag 19.00 uur. Parochie Soesterveen Willaertstraatöl. tel. 16929-10522 Zaterdag 18.00 uur Zondag 10.30 uur St. Caroluskerk, Soesterberg, tel. 03463-1521 Zaterdag 19.00 uur Zondag 9.30 en 11.30 uur Voor al uw AUTO, PLAAT-en SPUITWERK Beckeringhstraat 11 - Tel. 11018 De A.R.O.S., de omroep voor zieken en bejaarden vraagt uw aandacht voor het volgende. Door uitbreiding van de programma's, heeft men dringend behoefte aan medewerksters (ers) die samen met de mensen van de presentatie een paar uur per week willen besteden aan het maken van die program ma's. Het gaat dus uitsluitend om mensen, die de knoppen in de technische ruimte willen bedienen. Technische kennis is belist niet noodzakelijk, een ieder kan het leren. Om met de apparaten te kunnen werken, krijgt men een opleiding van 3 maanden. Dames en heren, met een minimum-leeftijd van 21 jaar, zijn bij de A.R.O.S. van harte welkom. Een maximum-leeftijd is er niet, dus ook de ouderen ziet men graag komen. Het A.R.O.S.-team bestaat uit men sen van 21 tot 65 jaar. Heeft u zin en wat tijd om dit team te komen ver sterken? Waag er een telefoontje aan en bel de technisch leider: H. Westerhof, tel. 19629 (tussen 18.00 en 19.00 uur). Een briefje naar A.R.O.S., post bus 193 te Soest is ook voldoende In de raadsvergadering van morgen donderdag 15 november zal de demonstra tie van het Nationaal Jeugd Front [N.J.F.] aan de orde komen naar aanleiding van aan de gemeenteraad gerichte brieven. Het college van burgemeester en wethouders stelde er een notitie voor op waarin alle mogelijkheden voor de overheid zijn opgesomd hoe een dergelijke demonstratie wettelijk benaderd kan worden. Opgemerkt wordt dat de beoordeling of bij een demonstratie wettelijke regels, in het bijzonder strafrechtelijke regels, worden geschonden, uitsluitend ter beoordeling van de rechterlijke macht staat. Of dat wettelijk gezien bij deze demonstratie het geval was, is nog niet bekend. In de notitie wijzen burgemeester en wethouders op de „rechten van de mens". Op grond van de Grondwet en het Europees verdrag heeft een ieder recht op vrijheid van meningsuiting en bestaat daarnaast een grote mate van demonstratievrijheid. „Artikel 7 van de Grondwet beoogt niet slechts vrijheid van drukpers toe te staan, maar in aansluiting op dit grondrecht moet ook het recht van ieder worden erkend om gedachten en gevoelens te verspreiden, openlijk ten toon te stellen of anderszins in het openbaar aan het publiek bekend te maken", aldus b. en w. In het belang van de openbare orde, „bepaaldelijk ter beveiliging van het openbaar verkeer"kan de raad krach tens artikel 168 van de Gemeentewet het bekend maken van bepaalde me ningen aan beperkingen onderwerpen. Maar deze beperkingen mogen, vol gens b. en w. van Soest, nooit zover gaan dat het gebruik van een bepaald middel van bekendmaking, In het al gemeen verboden wordt. Een demonstratie kan slechts verbo den worden indien gegronde vrees bestaat voor verstoring van de openba re orde. Bij het regelen van deze materie koos Soest voor de meldings plicht (vroeger vergunningenstelsel) en daaraan voldeed het N.J.F. „Aangezien de ter beschikking staande gegevens geen reden gaven te vrezen voor onevenredige schade aan voor noemde belangen en de demonstratie tijdig was aangemeld, bestond geen aanleiding tot een demonstratiever bod. Wel is tijdig contact opgenomen met de officier van justitie te Utrecht. Van die zijde zijn echter ook geen bezwaren tegen de voorgenomen de monstratie binnengekomen", aldus b. en w. in de notitie. Het college distantieert zich zeer na drukkelijk van de door de demonstran ten ingenomen stellingname ten aan zien van bepaalde groepen personen, maar het stelt daarbij dat dit stand punt geen reden kan en mag zijn een door de Grondwet en het Europese Verdrag ter bescherming van de rech ten van de mens, erkend grondrecht terzijde te schuiven. „Dit zou het invoeren de politiestaat betekenen", aldus b. en w. Pikant Pikant is inmiddels dat Visser's „pi kante opmerking" tijdens de tegen demonstratie niet door de feiten gedekt wordt. Visser zei toen: „Het geheel speelde zich af (de NJF-demonstratie) op het terrein langs de Van Weerden Poel- manweg, dat eigendom is van defensie en in beheer is bij het rijk. Dat betekent dat de marechaussee opspo ringsbevoegdheid heeft". Visser verwees naar een aanhouding van een aantal pacifistische betogers tijdens de vliegdemonstratie op 19 juni 1976. Pikant is nu dat de „pikanterij" van Visser niet met de werkelijkheid klopt. Het terrein waar de NJF-demonstratie plaatsvond is geen defensieterreinde Van Weerden Poelmanweg is in beheer en onderhoud bij de gemeente. Een En hetzelfde geldt voor de plaats waar de demonstratie gehouden werd. De marechaussee kon en mocht er derhal ve niet optreden. Wat de demonstranten uit 1976 betreft: zij werden aangehouden op militair terrein, t.w. op de rolbaan, op de voetgangersbrug die de genie over de weg had aangelegd en op de vliegbasis zelf. De marechaussee vindt dat Visser „ongecontroleerd" beschuldigingen uit. Men vindt dat het Soester raadslid op zijn minst even bij hen had kunnen informeren. Woensdag 21 november a.s. organiseert het Nut in het Dorpshuis de Borg een toneelavond, waarbij een ouderwetse boerenklucht zal worden opgevoerd. Een boerin wil haar kinderen graag getrouwd zien met een goede partij, maar natuurlijk nemen de kinderen daar geen genoegen mee. Zij willen zelf voor huwelijkskandidaten zorgen. Dit geeft aanleiding tot de nodige verwikkelingen. Het toneelstuk ls geschreven door D. J. Eggengoor en bestaat uit 3 bedrijven. De uitvoering wordt verzorgd door de toneelgroep Septiem. Deze jonge enthousiaste amateurgroep uit Bun schoten/Spakenburg ls In 1977 opge richt en heeft twee succesvolle seizoe nen achter zich. Het bestuur van het Nut hoopt met deze toneelavond haar leden een gezellige avond te bezorgen. Om een Nutsavond te bezoeken behoeft U geen lid te zijn. Iedereen die belang stelling heeft is welkom. De aanvang is om 20.15 uur, entree voor leden van het Nut-Soest ls gratis, niet-leden betalen een toegangsprijs van 5,- en C.J.P. en Pas-65 houders 3,50. Het Is weer zover; „Op Vrije Voeten"het klelntheater van de Youth For Christ YFC)ls in Baarn. Deze theatergroep, die bestaat uit zes jonge mensen, stelt in z'n programma onderwerpen aan de orde waar iedere jongere wel eens mee te maken krijgt. Bijvoorbeeld liefde, relatie met ouders, vrijheid, populair zijn of uit de boot vallen, etc. Dit doen ze d.m.v. toneel, cabaret, muziek en geluid. Het ls niet hun bedoeling je een pasklaar antwoord te geven op je vragen, maar je wordt wel door hun programma aan het denken gezet. Daarom is er na de voorstelling ook alle gelegenheid om over het programma door te praten wanneer je dat wilt. De eerste voorstellingen zijn inmiddels achter de rug. Dat was maandag 12 november, 's morgens in de Waldhetm-Mavo en 's avonds in het verpleegstershuls. Vrijdagmiddag, 17 november, zal de theatergroep in het Griftlandcoliege in Soest te zien zijn. Als besluit treedt het „Op Vrije Voeten" team op in de YFC-koffiebar, vrijdagavond om acht uur. (KWS, Dal- weg 11 te Baarn). Als je door dit verhaal nieuwsgierig bent geworden kom dan eens kijken. Je bent van harte welkom. HERVORMDE KERKEN Oude Kerk 10.00 uur ds. P. Kloek Emmakerk, Regentesselaan 10.00 uur ds. G. Alma 19.00 uur ds. P. Kloek „De Open Hof", Dalweg/Veenbesstraat 09.00 uur ds. Jac. Smit Ichtuskerk, Albert Cuyplaan 10.00 en 17.00 uur ds. P. van Harten Zonnegloren 10.00 uur R.K. dienst. In alle kerken kindercrèche tijdens de morgendienst behalve in Zonnegloren. Jeugddienst 10.00 uur Eltheto, Driftje Zondagsscholen 10.00 uur Da Costaschool, Pr. Bern- hardlaan: Interkerkelijk. 10.30 uur De Open Hof, Veenbesstraat 20.15 uur NPB Wijkgebouw Buntweg 11.30 uur school „de Bron" in O verhees GEREFORMEERDE KERKEN Julianalaan 19 10.00 uur ds. K. A. Flret 17.00 uur ds. H. de Wilde, Soest WUhelminakerk, Soesterbergsestr aat 18 10.00 uur ds. L. Krol, Soest 17.00 uur ds. J. Baumfalk „De Open Hof", Dalweg/Veenbesstraat 10.30 uur ds. J. Baumfalk 17.00 uur ds. K. Firet Chr. Gereformeerde Kerk, Julianalaan 90 9.30 en 17.00 uur Prof. dr. J. van Genderen. Gereformeerde Kerk, (Vrijgemaakt)Kerkgebouw N.P.B. Rembrandtlaan 20 8.30 uur dr. A. Hendriks 17.00 uur ds. R. Pos, Spakenburg GEREFORMEERDE GEMEENTE Dalweg (hoekBeukenlaan) 9.30 en 14.30 uur Leesdienst Woensdag 21 november: 15.00 en 19.30 uur ds. J. van Haaren, Dankdag. VERENIGING VAN VRIJZINNIG GODSDIENSTIGEN N.P.B. Rembrandtlaan 10.15 uur mevr. C. Jolles „IN DE RUIMTE", Schaapskooi, KI. Engendaalweg 52 16.00 en 19.00 uur ds. H. ter Welle BAARN DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.30 uur ds. J. Hilverda, Hilversum GEREFORMEERDE KERK 10.30 en 17.00 uur ds. H. Kiezebrink 10.30 en 17.00 uur ds. M. Bakker, Haar lem. Evangelisch Lutherse Gemeente, Kapelstraat, Baarn 10.30 uur ds. W. Manger SOESTERBERG Hervormde Kerk „De Hoeksteen" 10.00 uur ds. J. de Waard, Utrecht Sterrenberg 10.30 uur ds. H. Schouten GEREFORMEERDE KERK 10.00 uur ds. J Luinstra 17.00 uur ds. J. Sap, Bunnlk. De in het kader van het Jaar van het Kind in Soest en Soesterberg gehouden collecte van het Nationaal Jeugdfonds „Jantje Beton" heeft in totaal 6418,11 opgebracht. Dat is ongeveer 650 gulden meer dan in 1978. De peuterspeelzaal „de Pruttelpot" te Soesterberg haalde 1226,54 op; de overige speelzalen in Soest samen 4350,04. De showband van „de Spring- bokken" inkasseerde 358,19 en de padvinders van de Don Bosco-groep 438,34. Hieruit blijkt dat volwassenen (moeders van peuters) aanzienlijk meer ophaalden dan de jeugdige col lectanten. Daar de helft van de op brengst van deze nationale collecte ten goede komt aan genoemde collectan ten (groeperingen), kunnen wat de peuterspeelzalen betreft, veel plannen ten uitvoer worden gebracht. Op landelijk niveau geeft het fonds met het overige deel van de opbrengst steun aan tientallen jeugdprojecten. Sinds de start van het fonds kon op deze manier ruim twaalf miljoen worden uitgekeerd. Het plaatselijke actieteam dankt iedereen voor zijn bijdrage. SOEST De artsendienst ingaande zaterdag morgen 08.00 uur tot zondagavond 24.00 uur wordt waargenomen door: dokter J. Kuipers, Middelwijkstraat 34, tel. 12815 en dokter H. van Dorssen, G. van der Veenstraat 129, tel. 15631. Het ls aan te raden niet direct naar de dienstdoende arts te gaan. Eerst opbellen! Dokter E. Floor, Varenstraat 39 ls voor haar patiënten doorlopend bereikbaar via tel. l214obij geen gehoor dokters centrale Amersfoort 033-722000. SOESTERBERG Tijdens het weekend heeft dienst: dokter J. Lucas, Prof. Lorentzlaan 21, tel. 1200. SOEST Tandartsen Zaterdag en zondag van 13.00 tot 13.30 uur: C. Dorrestein, Ossendamweg 43. DIERENARTS Weekenddienst van zaterdag 12.00 uur tot maandag 08.00 uur. Grote- en klein huisdieren: R. Komijn, van Mecklenburglaan 15, tel. 15215. Weekend- en nachtdienst apotheken: Ingaande vrijdag 17.30 uur alsmede de gehele zaterdag en zondag tot de daar opvolgende vrijdag 17.30 uur: Apotheek Soest, Kerkstraat 86, tel. 12497. Extra dienst op zaterdag en 8.30 tot 12.30 uur: Apotheek Julius, Laanstraat 26, Baarn, tel. 02154-12432. Tel.nummer Ambulancevervoer: 033-12345 (voor Soest en Soesterberg), 14049 (alléén voor Soest) Werkgroep Kind. en ziekenhuis: behartigt belangen voor, tijdens en na ziekenhuis opname. Voor informatie mevr. J. Rasker, tel. 19085; mevr. E. Davelaar, tel. 20312. WEEKENDDIENST MAATSCHAPPELIJKE HULPVER LENING Hulp aan mensen met problemen be reikbaar van vrijdag 19.00 uur tot maandag 07,00 uur, tel. 19911, DIENSTEN GEZAMENLIJKE KRUISVERENIGING SOEST EN SOESTERBERG De avond- en nachtdienst, tevens weekenddienst van de gezamenlijke kruisverenigingen in de gehele ge meente Soest, dus ook in Soesterberg, wordt verzorgd door de zuster, waar van naam en adres wordt verstrekt via de telefonische informatie onder nummer 02155-18770. Het Medisch Centrum, Nieuweweg 14, telefoon 18770, is Iedere werkdag van 9.00-12.00 uur geopend voor o.a.aan vragen van hulp, Inlichtingen, uitlenen van verpleegartikelen en opgeven van cursussen o.a. zwangerschapsgymna- stiek, moeder- en kleutercursus en nieuwe leden. Spreekuren wijkverpleegkundigen el ke werkdag van 13.00-14.00 uur en dinsdag en donderdag van 18.00-18.30 uur. Diabetici: Telefonische hulpdienst 033-25083 dag en nacht bereikbaar. Voor Soest, tel. 15628 en tel. 14796. Stichting Hulpcentrale Soest Hulp aanvragen dagelijks tussen 9.00 en 10.00 uur. tel. 19999. VROUWEN BELLEN VROUWEN Luistertelefoon: 033-24520. Openingstijden maandag en vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. Woensdag 20.00 tot 23.00 uur. „BORSTVOEDING, NATUURLIJK" Vereniging „Borstvoeding, Natuur lijk", afd. Soest houdt iedere maand informatie-bijeenkomsten over borst voeding. Secr. H. Stroband-Collard, tel. 17551, N. van Doorn-Cazemier, tel. 16026. Voor het eerst in de vele tientallen jaren dat de afdeling Soest-Amersfoort en Omstreken van de Vereniging tot Bevordering der Bijenteelt in Nederland bestaat, organiseert de club de jaarlijkse provinciale honingkeuring in Soest. Twee jaar geleden deed men dat ook, maar toen werd de keuring in Utrecht gehouden. De keuring wordt omkleed met een attractief lezingenprogramma, dat ook voor niet-leden interessant is. Zo zal de heer M. Someyer uit Utrecht spreken over „angelloze bijen", een onderwerp dat zeker iedere niet-imker zal aanspreken. En verder houdt een autoriteit op het gebied van bermbegroei ingen, prof, dr. P. Zonderwijk, een inleiding over de wilde flora en de bijen. Zonderwijk is een uitzonderlijk makkelijke spreker, die steeds weer zijn gehoor met eenvoudig woordgebruik weet te boeien. Deze honingkeuring, ook wel Stichtse Imkersdag genoemd, wordt a,s. zaterdag in het dorpshuis „De Borg" gehouden; 's morgens de keuring, 's middags de inleidingen. Iedereen is welkom. ?;G. Nieuwenhuizen, voorzitter van de Soester imkers Aan de keuringen zit heel wat vast en de voorzitter van de Soester imkers, de Blaricumer S. G. Nieuwenhuizen, weet er alles van. Hij verwacht een honderdtal inzendingen (deelnemers) uit de provincie, waaronder dan een dertig uit Soest. De imkers kunnen in negen plus één categorie meedoen; negen echte ho- ning-inzendingen en als tiende de cate gorie „vrije vormgeving". Deze laatste categorie ls mogelijk het aan trekkelijkst voor het publiek want dat betreft ondermeer beeldhouwwerken uit was, kaarsen, honinggebak enz. en ook de inrichting van een verkoop stand. De honingkeuring heeft betrekking op de negen categorieën honing: vloeibaar, gekristalliseerd, heide, zomerraat, heideraat, brokhoning, wasbodems, honingkoek en verpakking. Gekeurd wordt op kwaliteit, helderheid en ver pakking. Daarvoor zijn ervaren keur meesters aanwezig. Iedere deelnemer start met honderd punten en al naar gelang er minder juiste zaken in de te keuren onderdelen worden aangetrof fen, worden er strafpunten gegeven, die van het honderdtal worden afge trokken. De kwaliteitskeuring gaat over het land van herkomst (buitenlandse ho- ningsoorten, b.v. slnaasappelhoning mogen niet meedoen), de geur en de smaak. De helderheid heeft te maken met de verwerking van de honing door de imker. Onder andere wordt het vocht gehalte gemeten, waarvoor de keur meester gebruik maakt van een re- fractometer. Men gaat er van uit dat honing een natuurproduct is, dat zuiver moet zijn. Hoe minder wasdeeltjes uit de raten in de honing terecht komen, hoe beter de helderheid. Om de voe dingswaarde te behouden, mag de honing bij het „zemen" (het zeven) niet hoger dan tot 40 graden verwarmd worden. Wordt, zoals dat gebeurt door grote producenten, de temperatuur hoger opgevoerd, dan wordt de honing vloeibaarder en is daardoor makke lijker te „zemen". Men krijgt een zeer helder product, maar de voedings waarde is aanzienlijk minder. De keur meesters zien dat feilloos. Een apart onderdeel van de keuring is de keuring van gekristalliseerde ho ning. Die moet volkomen egaal van kleur zijn en om dat te bereiken moet men over veel vakmanschap beschik ken. En tenslotte wordt dan ook de verpak king beoordeeldiedere inzending (per soort) bestaat uit drie volkomen ge lijke potjes. De potjes moeten heel zijn evenals de deksels, geen beschadigin gen derhalve, en ook de etikettering wordt beoordeeld. Volgens de heer Nieuwenhuizen ls de keuring uiteraard belangrijk voor de Imker (niet alle imkers willen mee doen, juist vanwege het wedstrijdele ment), maar het resultaat is zeer wel te bekijken door het publiek. De imker is maanden en maanden bezig met de voorbereiding voor de keuring; hij immers krijgt de kans zijn vakman schap te bewijzen. Welvarend De afdeling Soest is een welvarende afdeling. Er zijn honderd imkers bij aangesloten en daardoor is Soest één van de grootsten van het land. In de provincie Utrecht is de afdeling Bun- nik/Houten eveneens een bijzonder ak- tieve klub. De afdeling Soest bestond al in de twintiger jaren. Er waren toen in Soest enkele imkers, die van hun hobby hun beroep maakten. De heer Nieuwenhui zen schat dat de Soester leden geza menlijk nu zo'n 300 400 volken hebben en die allen tesamen zou mogelijk voldoende zijn om er een bestaan aan te hebben. Brood-imkers derhalve niet meer in Soest; wel zeer veel hobby-isten. men sen met twee a drie volken tot enkele tientallen. Het aantal imkers bedroeg na de tweede wereldoorlog in Soest circa dertig. Nu zijn het er honderd, voorzover aangesloten bij de vereni ging. Toch is naar de mening van de heer Nieuwenhuizen het totaal aantal volken hetzelfde gebleven300 a 400. Het zijn allemaal wel enthousiaste imkers en voor hen is het a.s. zaterdag een grote dag. De honingkeuring vindt 's morgens in de grote zaal van het dorpshuis „De Borg" plaats; vanaf tien uur kan men (het publiek) daar terecht. Het middagprogramma begint om 13.15 uur met officiële openingswoor den door afdelingsvoorzitter Nieuwen huizen en wethouder drs. G. Plomp. Ook spreekt dan nog een hoofdbe stuurslid, maar om iets over half twee is het woord aan de heer M. Someyer. Zijn onderwerp: Zijn er perspectieven met angelloze bijen? Angelloze bijen komen in Zuid-Amerika voor. Kunnen deze in Europa gedijen? Na hem spreekt prof. dr. P. Zonder wijk over Bermen en Bermbeheer- Wilde Flora en Onze bijen. Beide lezingen nemen niet al te véél tijd in beslag. Om kwart voor vier volgt dan de uitslag en prijsuitreiking van de keuring. Gezond Honing is gezond. Dat staat vast. Maar het zijn wilde verhalen dat honing voor alles goed is. Het is nooit schadelijk, zegt de heer Nieuwenhuizen en hij heeft afnemers die er enorme baat bij hebben. Een oude man van 80 jaar verwerkt per week vier potten honing door al zijn eten tot op de sla toeen ls opvallend fit. Vast staat ook dat honing bijzonder heilzaam werkt voor mensen die adem halingsmoeilijkheden hebben en ook werkt het kalmerend. Bekend ls dat een lepel honing in een glas warme melk voor het naar bed gaan ln vele gevallen de slaappil kan vervangen. Mensen die dat allemaal eens willen uit proberen kunnen zaterdag op de markt terecht voor het kopen van zuivere bijenhoning.

Soester Courant | 1979 | | pagina 27