Stichtse honingkeuring te Soest werd groot succes Fusie Mariaschool en Theresiaschool „Wij een school - zij een school" Auto Alblas BV 700 m2 groter PIETER BOR'S KAASHUIS Nieuws van de Volksuniversiteit Soest/ Soesterberg Afscheid burgemeester mr. J. M. Corver- van Haaf ten PIETER BOR'S KAASHUIS (v.h. A. van Dijk) zuivelbakjes of mandjes i c LEUKE KAASPLANK Vereniging „Soesterbergs Belang betaalt alles Dixi-dienst Optreden Larens Vocaal Ensemble Concert in de Oude Kerk J aar ver gadering Soester Zakenkring Tweede Kamer via C.A.I.-net Geslaagd Vleesverkoop Bezoek Amerikanen aan Rinke Tolmanschool Hoge onderscheiding voor kolonel Pruden Show van dieren in „De Rank" Aktie opening scholen op 23 november 10 Soester Courant van woensdag 21 november 1979 11 t t <g' Foto Herman van Dam kunt u bij ons terecht. Per 1 augustus 1982 zullen de Maria school en de St. Theresiaschool samen gaan. Vanaf die datum zal uitsluitend gebruik gemaakt worden van de Ma riaschool en zal het huidige hoofd van de St. Theresiaschool, de heer Th. Krops als hoofd van de nieuwe basis school gaan fungeren. KERKSTRAAT 40 - TELEFOON 12771 Daar, waar het boertje buiten staat De Volksuniversiteit Soest/Soesterberg draait op het ogenblik op volle toeren met een aantal cursusten van tegen de 500. Dat brengt veel werk met zich mee dat uitsluitend door vrijwilligers wordt gedaan. In het bestuur van de V.ü. is er op het ogenblik plaats voor enige mensen die het werk van een Volksuni versiteit te harte gaat en die bereid zijn om mee te werken aan een nog grotere ontplooiing van de V.ü. Soest/Soesterberg ten gunste van de inwoners van de gemeente Soest en omgeving. Begin volgend jaar starten nog weer enige nieuwe of uitgestelde cursussen t.w.: Nederlandse Letterkunde. Een cursus van 12 lessen op maandagavond van 20.30 - 22.00 uur vanaf 14 januari 1980 in de Ingenhofschool. In de eerste zes lessen van deze cursus wordt de ge schiedenis van de Nederlandse letter kunde behandeld. In de overige lessen wordt in overleg met de cursisten een speciaal thema gekozen. Kunstgeschiedenis, 12 lessen op dins dagmorgen van 9.00-10.30 uur in de Pr. Willem Alexanderschool te begin nen op 15 januari 1980. Het doel van deze cursus is meer begrip voor de schilder- en beeldhouwkunst te kwe ken. Bepaalde kunstuitingen zullen in musea worden bekeken. Sommige the ma's uit de beeldende kunst zullen in overleg met de cursisten vastge steld worden. Biologie: Ook weer een cursus van 12 lessen op dinsdagmorgen van 10.30- 12.00 uur in de Pr. Willem Alexander school, start 15 januari 1980. In deze cursus wordt op speelse wijze ingegaan op de natuur in onze onmid dellijke omgeving. De verzorging van onze kleine huisdieren en kamerplan ten krijgt de aandacht, maar ook het milieu in groter verband. De cursus bestaat uit een theoretisch en een prak tisch gedeelte. Psychologie. Deze cursus is op maan dagavond in de Ingenhofschool van 19-20.30 uur en bestaat uit 12 lessen. De nadruk van deze cursus ligt op het menselijk gedrag in de omgang met anderen in de ruimste zin des woords; ledereen heeft zo zijn eigen psycho logie". Het doel is die .boven tafel" te krijgen en te bespreken en te ver gelijken met anderen o.a. ook aan de hand van het boekje „Mensen onder elkaar" van M. Argyle en P. Trower. Van de cursisten wordt eigen inbreng op prijs gesteld, ook wat betreft de vormgeving van deze cursus. Deze cursussen kosten ieder 80,-. Rechtshulp en wat daarmee samen hangt. Twee lezingen in Soest op 16 en 29 januari 1980 in de openbare MAVO van 20-22 uur en in Soesterberg op 9 en 23 Januari 1980 in De Hoeksteen van 20-22 uur. Kosten van de 2 lezingen 15,-. Behandeld wordt o.m.: de weg naar instanties en personen die rechts hulp verlenen en de mogelijkheden voor gratis rechtshulp. Inschrijving voor cursussen en lezin gen telefonisch vóór 7 januari 1980 bij cursusadministratie V.U. Soest/Soes terberg, telefoon 03463-1310. den uitgevoerd. Zondag 25 november a.s. om 7 uur 's avonds zal de 2e ,,Dixi"-dienst in de Emmakerk plaatshebben. Deze keer zal de jeugddienst, waarin ds. H. K. de Wilde voorgaat, als thema hebben: „Kerstbereiding". Een voor zichzelf sprekend woord. Het „Dixi"-jeugdkoor en de instrumenta listen staan o.l.v. Freek Berrier. A.s. zaterdagavond 7.00 uur zal het Larens Vocaal Ensemble „St. Rapha- el" onder leiding van haar dirigent, de heer J. S. Peerink haar medewerking verlenen aan de Eucharistieviering in de Mariakerk van Soestdijk. Naast gregoriaanse gezangen zal het koor een uitvoering geven van de Missa in G van G. B. Casali, terwijl er verder nog enige motetten zullen wor- Het officiële afscheid van mevrouw mr. J. M. Corver-van Haaften als burgemeester van Soest zal plaatshebben op dinsdag 18 december a.s. In „De Borg". Dit afscheid zal bestaan uit een van 16.00 tot 16.45 uur te houden bui tengewone openbare raadsvergadering en een van 19.00 tot 22.00 uur te houden receptie. Deze recpetie zal een bijzonder karakter dragen. De verschillende gemeentelijke diensten en bedrijven alsmede de gemeentesecretaris nemen afscheid van de burgemeester op don derdag 20 december van 15.30 tot 17.80 uur eveneens in „De Borg". heeft voor Sinterklaas leuke Prijzen vanaf Iwi' Ook voor een Zaterdag 24 november a.s. zal in de Oude Kerk een concert gegeven wor den, dat geheel bestaat uit werken uit de Franse barokperiode. Uitvoerenden zijn: Lex Vos, blokfluit; Piet Dhont, barokhobo; Willen Bouten, barokcello; Jan Jansen, orgel en clavecimbel. U kunt o.a. luisteren naar orgelstukken en een concert voor hobo van Fr. Couperin, clavecimbelstukken van J. P. Rameau en een Suite van M. Ma rais. Aanvang is om 8.15 uur. Toegang 4,-. De jaarvergadering van de Soester Zakenkring wordt dinsdag 27 novem ber a.s. gehouden in Restaurant 't Zwaantje te Soesterberg. Het offi ciële gedeelte begint om 20.00 uur; vooraf is er een apéritief, gevolgd door een gezamenlijke warme maaltijd. Sinds enkele maanden bestaat de mo gelijkheid om via op kabelnetten aan gesloten radiotoestellen rechtstreeks de volledige debatten in de Tweede Kamer te volgen. De Soester gemeen teraadsfractie van de WD vraagt het college van burgemeester en wethou ders of het niet zinnig is daarvan gebruik te gaan maken. Als dat zo is. dan vraagt de fractie stappen te ondernemen om die aanslui ting tot stand te brengen. Er zijn kosten aan verbonden, maar volgens de fractie moeten die niet in rekening/ gebracht worden aan de Soester luiste raars; de gemeente zou zelf alles moeten betalen. „Het nut van deze dienstverlening ligt voor de hand", zo zegt de fractievoor zitter de heer A. Onderdelinden in zijn brief aan b. en w. Hij wijst daarbij op de nuttige effecten welke kunnen wor den verwacht voor de voorlichting, de politieke bewustwording, het onder wijs en de maatschappelijke vorming. Voor rijbewijs A - B/E - C/E D/E slaagden onderstaande dames en heren. Voor A: J. H. Beijer. F. Broekhof. C. W. Diemers. E. N. L. Gerritsen. A. van Ginkel. M. Hoitingh. S. A. Jelsma. R. Jongeneel. A. J. A. v.d. Meer. A. V. D. Neut. E. F. Postema. M. E. van Ruler. R. A. Sloos. A. J. J. Verlaan en J. J. Wiss. Voor B/E: M. J. Andriessen. J. v. Barneveld. E. H. Barnhoorn. C. M. v.d. Berg. J. H. Beijer. M. C. Boon. P. A. M. Borgst. W. A. v.d. Breemer. M. Brekelmans-Huisinga. W. A. ten Brinke. P. J. de Bruin. M. W. F. Buitendijk. F. v. Buuren. W. O. Cava- lini. L. Citeur. H. F. Dam. A. B. Doe- kes-Visser. R. F. Donker. R. M. v. Dorresteijn. J. Dljs. W. J. Egbers. I. Eelzinga-v. Scheijen. E. G. L. Es- chauzier. M. N. Fagel. K. J. Fieret. A. A. M. van Fulpen. L. Gabel. W.. Gerth-van Brummelen. D. J. J. v.d. Grint. F. J. Groenestein. E. W. de Groot. P. Haagsma. M. M. v.d. Heide-Vis. H. C. Homan. R. v. Horns- veld. B. J. Jansen. J. de Jong. J. A. Kaats. P. W. de Keizer. W. R. Kel der-Harwig. A. G. Koelewijn. J. E. Koelink. M. W. T. Kok. C. F. M. Kolkman. A. Kraaikamp. I. Krone- meijer. J. W. Leber. R. G. Lipsius. H. F. v. Logtestijn. J. H. v.d. Mee. A. J. A. v.d. Meer. M. E. v.d. Meer- van Kempen. F. M. Meilink. M. J. Neep-Houtkamp. H. Pothoven-Plomp. H. D. G. Rechterschot. N. Remiens. I. M. Roest. E. Romeijn. J. W. Ros. H. J. Rijners. A. H. Schilder. N. J. Smit-Veerman. R. F. S. N. Spek. H. W. Spikman-van Asselt I. Y. Sterte- feld. A. C. Streng-Peters. A. P. Tschur. J. Veldhuizen. R. H. Vellinga. G. J. B. Verweg. M. A. T. M. Vial. E. M. C. de Vries. F. de Vries. W. C. v. Vul pen. J. C. v. Wageningen-v. Jeveren. P. J. v. Wegen. J. K. de Wilde en E. M. de Winter-Steenbeek. Voor C/E D/E: G. H. Bouwer. W. B. M. Berendsen. S. Christiaanse. C. J. v. Dijk. S. J. Fugers. H. W. Keizer. T. Kobak. A. W. de Kruijff. P. A. M. Strijbos. A. W. Tammer en C. v. Rouwendaal. Zij werden opgeleid door Autorijschool M. Los, Van Lenneplaan 47, tel. 16621. De zaterdag 17 november gehouden honingkeuring welke werd georganiseerd door de afdeling Soest-Amersfoort en omstreken van de Ned. Ver. ter Bevorde ring v.d. Bijenteelt is zeer succesvol verlopen. Reeds vroeg in de morgen was het een drukte van belang In de grote zaal van buurthuis „De Borg" waar imkers van heinde en ver hun produkten en werkstukken kwamen brengen. Op een moment dat er in Soest nog nauwelijks iemand op straat was bogen de witgejaste keurmeesters zich al over de ingezonden flacons honing om er een oordeel over te vellen. Door de zeer gevarieerde collectie ho ning nam de keuring vrijwel de gehele dag in beslag. De kwaliteit was van hoog gehalte. Toppers die in aanmerking kwamen voor een le prijs waren evenwel nog al zeldzaam. Eerste prijs-certificaten werden ver worven door: H. J. J. Meukehort, Goor - vloeibare honing; G. Kool, Uchelen - heide-slin- gerhoning; J. Vermeulen, Bunnik - hei- de-slingerhoning; P. J. Beens, Drie bergen - zomerraathoning; K, van Hol land, Veenendaal - heideraathoning; P. J. Beens, Driebergen - wasbodems; A. v. Egmont, Loenen - wasbodems; R. Tanis, Bunnik wasbodems; J. Veldhuizen Soest - honinggebak; J. Nieuwenhuizen de Jong, Blaricum - honinggebak; P. Morree, Soest - op maak verpakking; C. Uiterwijk, Soest - experimentele vormgeving; G. J. Le- ferink, Soest - functioneel vlechtwerk; H. J. v.d. Broek, Soest - siervlecht- werk. Terwijl de keurmeesters naarstig doorgingen met huiswerk begon tegen half twee het middagprogramma. De wethouder voor Culturele Zaken, de heer J. A. Plomp heette de bezoe kers welkom in een geestige toespraak waarin hij de waarde die de imkerij voor ieder heeft benadrukte. Aansluitend kwam prof. dr. P. Zonder wijk uit Bennekom aan het woord. Met behulp van een fraaie collectie dia's bracht hij een uiteenzetting van de moderne gezichtspunten welke ge leidelijk aan postvatten bij Rijks- en Provinciale Overheden met betrekking tot het beheer van bermen en groen stroken langs de wegen. Tot voor kort was het devies van de wegbeheerder Iedere andere plant dan gras te vernietigen die in de berm de kop op durfde te steken. Thans wordt er vrij algemeen veel voorzichtiger en planmatiger gewerkt. De resultaten zijn soms verbluffend. Planten en zelfs dieren die uitgestor ven leken duiken plotseling in grote getale weer op. Als voorbeeld nam de heer Zonder wijk onder meer het geval van een anjersoort die zo zeldzaam was gewor den dat zij de naam kreeg van „Zwol se anjer" omdat zij alleen nog op en kele beschermde plekjes bij de stad Zwolle voorkwam. Na invoering van alternatief bermbe heer in Overijssel waren na enkele ja ren gehele bermen roze gekleurd door deze bloem. Een even frappante ervaring werd ge daan in de provincie Zeeland waar een leyen-orchls, die zo zeldzaam was dat er enkele jaren geleden nog een poging zou zijn gedaan om van het terrein, waarop enkele exemplaren voorkwamen, een natuurreservaat te maken - plotseling en masse in be paalde wegbermen opdook. Van veel belang is het machinepark waarmee zeker uit een oogpunt van verkeersveiligheid het onmisbare bermbeheer wordt uitgevoerd. Nestgelegenheden voor vele kleinere dieren zijn onherroepelijk verloren wanneer de bermbegroeiïng door cyclo- en klepelmaaiers te lijf wordt gegaan. Tegenwoordig worden de maatsche ma's langs de wegen aangepast aan het groei- en bloeipatroon van de plan ten die er voorkomen. De wegbeheerders zijn bereid hierin nauw samen te werken met de bio logen. Men is reeds zover dat thans van kilometerpaal tot kllometerpaal de ei genschappen en begroeiïngsmogelijk- heden van de bermen in kaart worden gebracht. Uiteraard is de nieuwe methode van bermbeheer niet geheel zonder proble men. Door de afvalprodukten uit de benzine welke in de bermplanten kunnen raken zijn de boeren er niet erg op gesteld om het berm-hooi als veevoer te ge bruiken. Er komen daardoor nogal wat balen van dit hooi op de vuilstortplaats te recht hetgeen weer problemen met minder gewenst gedierte kan geven. De heer Zonderwijk was er echter van overtuigd dat ook deze problemen zul len worden opgelost. Zijn voordracht werd beloond met een warm applaus van de toehoorders. Uit erkentelijkheid bood voorzitter Nieuwenhuizen hem een oude kaart van de provincie Utrecht aan waarna de honingkeuringsdag werd besloten. Dankzij de enthousiaste hulp van veel leden en de medewerking van het Bijenhuis te Wageningen zien de Soes ter imkers terug op een geslaagde dag. BEZOEK ONZE WINKLER PRINS ENCYCLOPEDIEËN EXPOSITIE. boekhandel Morgen, donderdagmiddag om twee uur, zal aan het slachthuis verkoop van vlees plaatshebben aan alle houders van kaarten. De fusie tussen de twee Rooms-Katho- lieke basisscholen van Soestdijk is onvermijdelijk geworden door de voortdurende daling van het aantal leerlingen. De daling wordt veroor zaakt door de daling van het geboorte cijfer; geen typisch verschijnsel voor Soest en voor de wijk Soestdijk - 't Hart, maar een gegeven dat zich in de hele westerse wereld voordoet. Het aantal leerlingen op de beide basis scholen bedraagt thans honderd min der dan zes jaar geleden en volgens de prognose zal over vijf jaar nog slechts de helft van het huidige aantal leerlin gen, de beide scholen bezoeken. De periode tot 1982 zal door de school teams benut worden om de leerpro gramma's zoveel mogelijk op elkaar af te stemmen, waardoor naar men hoopt, de overgang zo geruisloos moge lijk zal verlopen. Het blijft uiteraard voor de ouders die bewust kozen voor'een van beide scho len een hard gelag. Volgens het R.K. schoolbestuur houdt het feit dat de heer Krops hoofd van de nieuwe combinatie wordt, „uiteraard" niet in dat de eigen identiteit van de Mariaschool verloren zal gaan. Gestreefd zal worden naar de situatie dat de beste eigenschappen van de beide scholen in de nieuwe school verenigd zullen zijn. Door een werkgroep is geadviseerd het gebouw van de Mariaschool als school gebouw aan te houden. Daarvoor is dan wel vereist dat het gebouw een ge meenschapsruimte krijgt en grondig wordt opgeknapt. Het overleg met de gemeente hierover, is reeds gestart. Op dit moment brengt een groep van twintig schoolkinderen in de leeftijd van 11 en 12 jaar uit de Verenigde Staten een bezoek aan Europa. In het kader van dit bezoek wordt ook Nederland aangedaan. Op woensdag morgen 21 november tussen 9.15 en 12.00 uur vertoeven de kinderen in de zesde klas van de Rinke Tolmanschool aan de Smitsweg om de lessen van de Nederlandse kinderen van nabij te volgen. De vereniging „Soesterbergs Belang" betaalt alles en krijgt geen verkapte subsidie. De vrees van het VVD-raadslid ing. J. J. Ebbers is niet gegrond. Dit schrijven burgemeester en wethouders naar aanleiding van door de heer Ebbers gestelde vragen. „Soesterbergs Belang betaalt voor huur van een zaal in het Dorpshuis, de normale prijs. Ook de aangeboden consumpties worden niet gratis ver strekt. De aktiviteiten in het diensten centrum „De Drie Eiken" worden vanuit dit centrum georganiseerd en „Soesterbergs Belang" verleent daar bij slechts bemiddeling. De vereniging huurt derhalve geen zaalruimte in het centrum. Ook de vrees van de heer Ebbers dat eerder gemaakte afspraken tussen „De Drie Eiken" en het bestuur van het Dorpshuis, ten aanzien van onjuiste concurrentie, worden doorkruist, is volgens b. en w. onterecht. De koffie ochtenden worden met name georgani seerd door het dienstencentrum en kunnen bezwaarlijk in het Dorpshuis worden gehouden, omdat de oplei dingsschool voor rij-instructeur de ruimten dagelijks in gebruik heeft. Aan de andere kant wordt bijvoorbeeld de bejaardengymnastiek nog steeds in het Dorpshuis gegeven. Slechts wanneer de bereikbaarheid (trap) van de ruimten in het Dorpshuis voor de bejaarden een belemmering vormt om aan de activiteiten deel te nemen, worden deze om die reden in het dienstencentrum georganiseerd. Foto Herman van Dam Bij zijn afscheid van het 32ste Tactical Fighter Squadron is kolonel A. L. Pruden door de koningin benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Minister Scholten van defen sie hing vrijdagmiddag tijdens de her denking van het feit dat 25 jaar geleden het squadron op Soesterberg gestatio neerd werd, de bij de onderscheiding horende versierselen om. In zijn toe spraak wees minister Scholten op het unieke van de Soesterbergse situatie, waar de luchtmachten van twee landen van één basis gebruik maken. De samenwerking, sinds 1954 was sukses- vol, aldus de minister. Hoogtepunt van de viering was een vliegshow en het aansnijden van de verjaardagstaart. Daarna werden geschenken aangebo den door burgergroeperingen. Inwo ners van Soesterberg boden drie pru nusbomen aan. Men was de Amerika nen dankbaar omdat men mede daar door nog steeds in een klein en nat land kon wonen in het vrije Westen. Morgenavond, donderdag 22 november opent de burgemeester, mevrouw mr. J. M. Corver-Van Haaften, in gebouw De Rank de grote dierententoonstelling georganiseerd door de postduivenhou- dersvereniging Soest. Dat gebeurt om 20.00 uur. Daarna kan men tot 22.00 uur terecht om de vogels van velerlei pluimage te bewonderen. Vrijdagavond is de expositie dan nog open vanaf 19.00 uur tot 22.00 uur en zaterdag 24 november vanaf 's mor gens 10.00 uur tot 16.00 uur. De toegang is vrij. Met een overweldigend druk bezochte receptie nam, de directie van Auto Alblas B. V. vorige week de 700 vierkante meter grote verkoophal achter de „Autokluis" aan de Van Weedestraat in gebruik. Orote belangstelling kregen de nieuwe mo dellen van Alfa Romeo en Skodade twee merken die Alblas in Soest en omgeving vertegenwoordigt. Niet anders dan lof werd de directie toegezwaaid voor deze geweldige uitbreiding, die de service aan de klanten ten komt. Op 23 november a.s. vieren het Chr. College Griftland en de Chr. Mavo Soest feest. Op die dag wordt namelijk het nieuwe schoolgebouw aan de Noorderweg geopend. Ter gelegenheid hiervan voeren de leerlingen van beide scholen een bliksemaktie. De opbrengst van deze aktie komt geheel ten goede aan opbouw en onderhoud van een aantal scholen in Suriname. Vijf gulden aktie De leerlingen hebben vorige week alle maal vijf gulden als beginkapitaal meegekregen. Op de een of andere manier moeten ze op de 23-ste novem ber er minstens vijftien van maken. De één zal dit doen door u een eigenge bakken taart aan te bieden tegen een al dan niet concurrende prijs, een ander zal uw ramen willen lappen, een derde zal u voorstellen winterviolen in uw tuin te zetten. Medewerking Voor het welslagen van de aktie (beide gemeentebesturen gaven hun toestem ming) is het uiteraard van belang, dat u als Soester bevolking uw gul le medewerking verleent. Houdt er rekening mee, dat tussen 13.00 en 15.00 uur de leerlingen van beide scholen uitzwermen over Baarn en Soest en waarschijnlijk ook bij u zullen aanbel len. De leerlingen kunnen zich legiti meren. Mocht u niet thuis zijn of wordt u door de leerlingen niet bereikt: het bankrekeningnummer van de aktie luidt 684354713 t.n.v. „Wij een school zij een school" (NMB Soest, postgironummer van de bank 134908). Feestdag Het feest begint al in de loop van ochtend. De opening zal op een zodanig spectaculaire wijze plaatsvinden, dat de Soester en Baarnse bevolking meteen nog even aan de komende aktie wordt herinnerd. Na een gezamenlijke maaltijd op school gaat iedereen op stap. De dag wordt besloten met een denderende feestavond voor alle 1044 leerlingen en ca. 80 medewerkers. De nieuwbouw van het Chr. College Griftland aan de Noorderweg

Soester Courant | 1979 | | pagina 11