HET LAATSTE SPREEKUUR JAN STROBAND 1979 JAN STROBAND Jan Strohand Ridder in de Orde van Oranje Nassau Voor de pechvogels Jan Stroband van toen tot nu. geëindigd in 13 Soester Courant van woensdag 21 november 1979 13 Afscheid nemen doet altijd een beetje pijn. Wat moet het de 73- jarige H. J. Stroband, (zijn patiënten noemen hem niet zelden Jan) en zijn vrouw Annie enorm goed hebben gedaan dat zoveel ziekenfonds- en particuliere patiënten zijn laatste spreekuur hebben bezocht. Het waren zaterdag j.1. geen plicht matige beleefdheidsbezoekjes. Boeren, burgers, buitenlui, colle ga's en gemeentelijke overheidsfunktionarissen waren bereid een uur of langer te wachten teneinde Jan Stroband's laatste spreekuur te bezoeken. In hun handdruk zat vriendschap, waardering en respect opgesloten. Tijdens de afscheidsrecep tie die in restaurant Darthuizen plaats vond kwam heel nadruk kelijk tot uiting dat Jan Stroband meer moet zijn geweest dan zomaar een dorps-arts. Onze cassette-recorder registreerde tij dens de drie uur durende receptie onder meer de navolgende opmerkingen van receptie-gangers. In tegenstelling tot verge lijkbare verslaggeving heeft de redaktie van de SOESTER COURANT ge meend de tijdens de af scheidsreceptie van dr. H. J. Stroband gehouden toe spraken onverkort te moe ten weergeven. Hopelijk wordt daarmee de hon derden wachtenden die geen oog- en oorgetuigen konden zijn een dienst be wezen. Van horen zeggen: Jan nog vele jaren in goede ge zondheid na je lange loopbaan van hard werken - U heeft aan mij dan wel geen goeie klant gehad, maar desondanks toch bedankt voor de goede zor gen - Er staan nog honderden mensen te wachten en dus maak ik het kort. Het allerbes te dokter - Wij zien elkaar hier niet voor 't laatst. Annie en Jan julie komen bij ons logeren - Je weet hoe ik over je denk jongen. Nog heel veel jaren met geluk, en bedankt voor alles - Jan je ziet er goed uit en zorg er voor dat 't zo blijft - Je weet wat we gezegd hebben in de Hoge Vuursche - Ik wens u een hele goede rustige tijd en nog be dankt wat u voor onze jongen heeft gedaan - Wij kennen el kaar nu al dertig jaar lang, had u nog niet even kunnen wachten met afscheid nemen - Weet u nog dat ik u heb thuis gebracht toen u stond te wach ten op de bus - Ik ben zo dankbaar dat ik in de moei lijke jaren van mijn huwelijk zo prettig met u heb kunnen praten - Dokter met onze doch ter gaat het nu veel beter - Ik dank u voor alle steun die u ge geven heeft en ik hoop dat u nog eens aan komt zakken - Dokter ik heb 't er zo moei lijk mee gehad - Ik hoop dat deze receptie een strohalm is om later aan vast te houden - Ik wou u alleen maar vertel len dat als u vanavond thuis komt dat u tegen uw vrouw moet zeggen: nou begint onze grote vakantie - gezondheid dokter en straks maar proost tegen deze fles zeggen - Ik ben nu naar een andere dokter ge gaan. Die zal mij niet behande len zoals u gedaan heeft, maar ja alles moet wennen - Gaat het goed met de kinderen - Mijn vrouw ligt met griep op bed. Ik moest vanmiddag naar u toe om te bedanken - Wij komen elkaar nog wel eens tegen dok ter als wij het hondje uitlaten - Het was te veel voor mijn man om hier te komen. Hij zal u nog schrijven - Nog een hele fijne tijd - Bedankt ook namens de jongens voor de goede zorgen die u aan moeder heeft be steed - Dokter doe 't rustig aan hè - Wij mogen toch bij je vriendenkring blijven horen - Onze dank is onuitsprekelijk en dat u nog jaren mag genieten van uw rust - Dokter mag ik u vandaag nou eens een zoen ge ven uit dankbaarheid - Tot ziens bij de banketbakker - Be dankt dokter dat wij zo weinig klachten kregen. Dat was een goed teken - Nu officieel be dankt namens de SBBS, offi cieus doen we het ook nog wel eens een keer - Nu gaan genie ten van de tuin en de vrijheid hoor - Ik heb een keer een le lijk woord van u gehad en toen had ik geen schuld. U ook niet hoor. Het was gewoon een mis verstand - Dit had je nog te goed. Een tape van je af scheidsdiner - Jan volhouden hoor, nu komt jouw tijd - Dok ter bedankt dat je mij eens de waarheid hebt gezegd. Ben een ander mens geworden. Van horen zeggen (2) Jan Stroband: „Bedankt" - Was toch fijn - Oppassen hoor - Vergeten en vergeven - Tot ziens - Ik zie je nog wel eens - Natuurlijk vergeten wij elkaar niet - Groeten aan je man. Dat is fijn om te horen - Met ple zier altijd gedaan. - Kom nog maar eens langs. - Dat was ook de bedoeling - Bedankt. Jan Stroband, een nieuwe ridder Zaterdag 17 november. De Sint jaargang 1979 doet zijn intrede in Soest, Jan Stroband die me nigmaal als anonieme Sint is opgetreden neemt afscheid. Aanleiding voor mevr. J. C. Corver-van Haaften, burge meester van Soest, de vele ver diensten van dr. Jan Stroband in een toespraak te belichten. Mevr. J. C. Corver-van Haaf ten: „Dokter Stroband u neemt vandaag afscheid van uw pa tiënten. Dat moeten er vele zijn geweest uit vele generaties. Dat heb ik o.a. gemerkt omdat het ontzettend moeilijk was om hier binnen te komen. Men staat zelfs op straat om straks van u afscheid te kunnen ne men. Daardoor kunnen wij con stateren wat voor een geliefde dokter u bent geweest. Hoe goed u voor uw patiënten hebt De heer Stroband werd op 20 januari 1906 te Arnhem geboren. Betrokkene woont sinds 17 december 1931 in de gemeente Soest Op 11 juli 1962 trad hij in het huwelijk met Johanna Schumacher. De heer Stroband heeft 5 kinderen. Na de lagere school te Kampen volgde hij de H.B.S.-Bte Arnhem. In Utrecht studeerde hij van 1923 tot 1930 medicijnen. Daarna vestigde hij zich in 1931 als arts in de gemeente Soest. Op dit moment oefent betrokkene dus bijna een halve eeuw een huisartsenpraktijk uit in Soest. Tijdens de oorlogsjaren heeft hij vele onderduikers geholpen. Ook maakte hij deel uit van de commissie voedselverstrekking school- kinderen. In september 1944 was hij genoodzaakt zelf onder te duiken. Tot mei 191,5 is hij ondergedoken geweest in Utrecht. De heer Stroband is 25 jaar gemeentearts geweest; van 1 januari 191,6 tot 17. juli 1971. De heer Stroband toas bovendien: bestuurslid van de Stichting Zwembaden Soest van 21 december 191,5 tot 1974. voorzitter van de maatschappij ter bevordering der geneeskunst, district 11 Oooi en Eemland van 191,7 tot 1961. Van 191,7 tot 1956 was hij secretaris van de Kring Amersfoort van de ■maatschappij ter bevordering der geneeskunst. Vanaf de oprichting van de vereniging „De Duinkikkers" (zwem men/waterpolo) in 1951 tot begin zestiger jaren heeft hij pro deo alle zwemmers jaarlijks gekeurd. Daarvoor is hij in 1956 erelid van genoemde vereniging gemaakt. Voor de E.H.B.O. heeft hij 30 jaar lang pro deo diverse cursus sen gegeven. In bestuurscrises bij de Mixed Hockey Club Soest is hij enkele malen opgetreden als lid van de Commissie van Goede Diensten. - Van 1956 tot 1962 was hij lid van het bestuur van de huisartsen vereniging, afdeling Amersfoort. Plaatsvervangend lid Afdelings Raad, Amersfoort en Omstreken van 1965 tot en met 1968. Lid van deze afdelingsraad van 1969-1970. Deze afdelingsraad is overgegaan in de districtsraad waarvan hij plaatsvervangend voorzitter werd van 1971 tot plm. 1976 (een ver- trouwensfunktie bij uitstek). Dit is het orgaan van de K.N.M.G. dat is belast met de interne rechtspraak, zowel tuchtrecht als geschilsrechtspraak. 17 november 1979 benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje - Nassau. De onafzienbare rij voor „het laatste spreekuur" Om iets voor Stroband te vin den is niet makkelijk. Wie schetst mijn verbazing toen ik hoorde dat hij eindelijk eens iets zou gaan doen. Ik bedoel dan met de boor en de zaag en weet ik wat allemaal. Voor hem alvast een Black en Dec- ker-pakket, de rest, in de vorm van een cheque, komt later. Nogmaals namens ons alle maal hartelijk dank". En opnieuw zette de eindeloze stoet belangstellenden zich in beweging. Onvermoeibaar bleven Jan Stroband en zijn echtgenote goede wensen en geschenken in ontvangst nemen. Tijdens de urenlange receptie spraken wij met twee collega's van de scheidende arts. Een er van, dr. P. J. H. M. Rupert, vertelde ons: „Ik heb veel voor hem waargenomen, maar nog nooit in die waarneming ooit een blunder van hem kunnen ontdekken. Opvallend vind ik het verder dat ik uit zijn prak tijk nog nooit „overlopers" heb gehad. Opmerkelijk is ver der dat de opbouw van zijn praktijk altijd dezelfde is ge bleven. Jong - oud, boer - mid denstander". Uitzonderlijke eigenschappen worden Jan Stroband ook toe gekend door collega Richard Buss, chirurg in ziekenhuis Zonnegloren. Richard Buss: „Hij is een uniek huisarts geweest. Dat is zijn belangrijkste verdienste. Het vertrouwen dat deze man bij zijn mensen wist in te boe zemen en het gevoel tijd te heb ben voor de mensen, en de mens achter zijn klachten te zien was een uitermate sterk punt voor zijn patiënten en voor al zijn collega's. Voor huisarts en specialist was hij een lichtend voorbeeld. Dat is wat de man gemaakt heeft tot wat hij is. Ik noem hem met opzet geen dokter van de gezorgd. Het is bijna vijftig jaar geleden dat u zich hier in Soest als huisarts heeft geves tigd. U bent hier nooit meer weg gegaan. Bijna vijftig jaar heeft u uw werk met groot ent housiasme en grote vreugde gedaan. In de oorlogsjaren hebt u zich ook niet onbetuigd gelaten. U hebt gezorgd voor heel veel onderduikers. Ze kre gen de medische zorg die ze nodig hadden en werden ook op andere wijze geholpen. U maakte deel uit van een comité dat zorgde voor voedsel voor kinderen. Op een goed moment was het ook met u zover dat u zelf verdwijnen moest en pas na de bevrijding weer boven kon komen. In de dertig jaren, (u heeft daar iets van verteld in een interview wat u wegge geven hebt, en daar was u niet zo scheutig mee) in de dertiger jaren heeft u uw werk gedaan in een heel andere sfeer en in een heel andere gemeente, misschien wel een veel leukere gemeente. U bent niet alleen huisarts geweest. Als ik de lijst van maatschappelijke werkzaamheden bekijk die u naast uw praktijk had, ik noem uw werk voor de stichting zwembaden - uw gratis keu ringen voor de zwemvereni ging De Duinkikkers - uw be- stuursfunktie van de huisart senvereniging en al die andere vrijwillige zaken. Vandaag mogen wij constateren dat u rustig uw gang bent gegaan ten bate van zo heel veel men sen. Dat dit wordt gewaar deerd blijkt uit de aanwezig heid van zovelen hier. Maar behalve deze overweldigende belangstelling mag ik u ook mededelen dat Hare Majesteit u benoemd heeft tot Ridder in de Orde van Oranje Nas sau". Na deze mededeling ontving een zichtbaar ontroerde dr. Stroband de versierselen beho rende bij de hem verleende on derscheiding. En opnieuw zette een woud van benen zich in be weging om zich een weg te banen naar de afscheid nemen de huisarts en zijn echtgenote. Honderden kwamen hun beste wensen aanbieden totdat na mens de Soester-collega's dr. B. C. A. Nicolas bij de nieuwe Ridder op het spreekuur ver scheen. Dr. B. C. A. Nicolas: „Annie, ik begin met jou om toe stemming te vragen verder het woord tot Jan te richten. Jan, er zijn tijdens verschillende gele genheden al een heleboel dingen tegen je gezegd. Ik heb al eer der kunnen zeggen dat ik het verschrikkelijk plezierig vind dat wij op deze manier af scheid van je kunnen nemen. Ik heb daarbij gedacht aan afscheid van andere collega's die op veel minder plezierige wijze voor ons verliep. Ik be dacht daarbij dat die collegae die de laatste tien jaar overle den zijn jou toen als huisarts hadden. Ik denk dat daar mee eigenlijk alles wat wij als collegae tegen elkaar zouden kunnen zeggen gezegd is. Dat je daarmee de erkentelijkheid hebt als vakman en als mens, want wij kunnen het vak van elkaar een beetje beoordelen. Toch, terwijl alles gezegd is probeer ik een paar dingen er „Ridder" Stroband wordt gelu aan toe te voegen of te analy seren. Je was voor ons een geweldige vent en een uitstekend collega. Je integriteit, je vermogen tot relativeren. Ik denk vooral aan je individuele benadering. Jij wilde als individu benaderd worden, je benaderde ons en je patiënten ook als individu. Ik heb je maar twee keer boos ge zien op onze vergaderingen. Een keer toen er gedreigd werd aan de individuele rechten van patiënten en artsen getornd te worden. De andere keer toen de dienstbaarheid ter sprake kwam. In die gevallen werd jij boos. Voor de rest eigenlijk nooit en je had altijd toch dat relativerende woord. Je weet onze plaatselijke huisartsen vereniging bestaat officieel niet. We zijn dus niet groot ge noeg om nog meer lintjes uit te reiken, bovendiemwe kunnen er toch niet tegen op. Ik heb in de lijst die de burgemees ter genoemd heeft twee dingen gemist: Je bent ook nog lid van verdienste van het Neder lands Genootschap voor Psy- cho-therapie en voor ons het belangrijkste: je was jaren lang onze nestor. Wij hadden de bedoeling om het afscheid te completeren door een serie foto's aan te bieden van de voorbereidingen die wij hebben gehad voor de diverse festivi teiten. Technisch is de maat schappij echter nog niet vol maakt en het lukt nog niet. Dus tegen de tijd dat je vie ring klaar is dan komen we je de foto's nog geven". En opnieuw gaf ceremonie meester Aize de Visser de toen nog ruim 1000 wachtenden ge legenheid afscheid te nemen. Ze hadden en namen er de tijd voor. De stoet patiënten die af scheid wilde nemen van hun dokter was uitgegroeid tot een klein legioen en had zelfs be zit genomen van de Prins Bern- hardlaan. Ijverige Darthui- zen-obers liepen af en aan om ook het buitengebeuren van drankjes en hapjes te voorzien. gewenst door de burgemeester Bepaald pech had Stroband's collega dr. Visser. Na een uur geduldig wachten had hij ein delijk de receptieruimte ge haald toen hem het bericht be reikte dat zijn aanwezigheid in het ziekenhuis dringend ver eist was. Rond de klok van vijf uur stap te Bert Hovestadt uit de ver zameling patiënten naar voren en bood het cadeau namens de Stroband-fans aan. Bert Hovestadt: „Tante Annie en Oom Jan. Toen ons drie maanden geleden werd verteld dat u er mee ophield in Soest was het toch wel voor ons als patiënten een schok. We had den het allemaal wel een keer verwacht, maar het moment waarop is dan toch een com plete verrassing. Acht en veer tig jaar huisarts in Soest is niet niks. We hebben gemeend daaraan iets te moeten doen. Wat is beter dan te proberen je via een receptie op deze ma nier afscheid van je patiën ten te laten nemen. Ik ben blij dat u hier weer in goede ge zondheid kunt staan, samen met uw vrouw en de kinderen. Allereerst wil ik u namens de patiënten feliciteren met uw koninklijke onderscheiding. De respons van de patiënten om deze dag niet onopgemerkt voorbij te laten gaan is enorm geweest. Er is meer dan vijf tienduizend gulden binnenge komen. Ik kan dit bedrag niet zo maar overhandigen, want de receptie moet ook nog wor den betaald. Ik heb wel ge meend hier niet met lege han den te moeten staan. In de eerste plaats een klein cadeau tje voor tante Annie. Wat zij al die jaren heeft gepresteerd is ook niet niks. Ze heeft mij vaak genoeg gezegd als een berg tegen deze dag aan te kij ken, maar aan de andere kant vindt ze het ook leuk vandaag nu eens mensen te zien de ze alleen maar door de telefoon heeft gehoord. oude stempel, omdat er van daag nog steeds mensen zijn zoals hij. Mensen die zich weg cijferen ten behoeve van de taak waarvoor ze gesteld zijn. Dokters van „de oude stem pel" worden nog steeds gebo ren. Dr. Stroband bezat de ga ve om in tien woorden zijn pa tiënt zóveel vertrouwen te ge ven dat daardoor een goed ge sprek uit de verf kwam. Een gave die niet iedereen heeft. Hij gaf je het gevoel alsof je met je vader zat te praten. Ook op andere punten onder scheidde hij zich. Dr. Stroband had een ochtendhumeur en kon soms ontzettend te keer gaan. Als hij als controlerend genees heer mensen op z'n spreekuur kreeg waarvan hij de zeker heid had dat ze normaal kon den werken, maar tegenover hem de kluit belazerden, dan werden ze aangepakt op een manier waar de honden geen brood van lusten. Tot ver in de omtrek was zijn gebulder te horen. Het hoorde helemaal bij de arts met zo'n hoge en inte gere opvatting van zijn taak. Hij kon niet begrijpen en aan vaarden dat een ander dat niet had. Agressief was hij ook in het rally-rijden. Daarin reed hij met zijn zoons en vele anderen zo hard dat de poedelprijs menigmaal op hem wachtte". Zijn laatste spreekuur heeft hem geen enkele poedelprijs opgeleverd. Hartelijke wen sen - vriendelijke raadgevin gen en een volgepakte tafel met geschenken een Konink lijke onderscheiding brachten tot uitdrukking dat dokter Jan Stroband en zijn echtgenote Annie bij tenminste 1500 Soes- tenaren ook na dit laatste in drukwekkende consult in res pectvolle herinnering zullen blijven. JAN LEIJENDEKKER.

Soester Courant | 1979 | | pagina 13