W. Derks, chef magazijn A.H met pensioen 50 jaar geleden in Soest CONTANT-BON vMRöeRhooqt's tuintips öoe-het-zelveRS „Bodemloze put of fontein" VOOR Schrijfmiddag in Amnesty Centrum •I Zendingsmaand in Evangeliegemeente „Inde Ruimte" tteSs T Kapsalon E. G. Kerkhof Een Slobkous. Bedenkt U voorts, dat wij speciaal zijn in kousen, ook in sterke schoolkousen. Manufacturen-Magazijn POST 22 November 1929 De Haag als afscheiding (D E. G. Kerkhof Toneel Friese Vereniging E. G. Kerkhof Scrabble- wedstrijd in Honsbergen Minimum 4 regels f6,00 17 Soestei Soester Courant van woensdag 21 november 1979 17 Exact op de dag dat hij veertig jaar geleden bij het filiaal Soest van Albert Heljn in dienst kwam, gaat de heer W. Derks met pensioen. Hij is dan 62 jaar. Met hem verdwijnt een man die het oude Soest op zijn duimpje kende en die door de vele klanten vereenzelvigd werd met Albert Heijn. Veertig jaar bij dezelfde baas is niet niks en komt eigenlijk zelden meer voor. Een dergelijk jubileum zal in de toekomst vermoedelijk in het bedrijfsleven nergens meer gevierd kunnen worden en daarom zal A.H. het niet ongemerkt voorbij laten gaan. A*s. zondag 25 november zal in Evangeliegemeente „In de Ruimte" een bijzon dere dienst gehouden worden. Deze dienst is de opening van de zendingsmaand, een serie van 4 zondagen, die geheel in het teken van zending staan. Dhr. T. van der Weele, die zelf 12 jaar als zendeling in Thailand werkzaam is geweest, zal spreken over het thema: „bodemloze put of fontein?" De vragen die vooral aan de orde zullen komen zijn: Welke funktie heeft de plaatselijke kerk; Welke Invloed kan de plaatselijke kerk hebben op het wereldgebeuren; is onze kerk een „bo demloze put" of een startplaats voor wereldaktiviteit? Derks is geen geboren, maar wèl een getogen Soester. In Ermelo zag hij het levenslicht, maar op tweejarige leef tijd trok hij met zijn ouders naar Soest. Soest is hij trouw gebleven, al heeft hij even bij een boer in Azewijn, gemeente 's Heerenberg, gewerkt. Hij was leerling van de Da Costaschool en later van de school aan de Drie- hoeksweg. Enkele jaren werkte hij ook bij drukkerij Smit, maar daar kwam hij niet meer terug na een door de vak bond uitgeschreven staking. De grafi sche wereld hield hij daarna voor gezien. In 1939, tweeëntwintig jaar oud, werd Albert Heijn zijn baas. „Horen en bezorgen" werd zijn taak en zo leerde hij Soest kennen. „Soest was heel wat kleiner dan nu, maar ik had klanten in Soestduinen, aan de Birkstraat tegen Amersfoort aan, op de Wieksloot en op 't Hart. De mensen waren vriendelijk, al waren er natuurlijk lastige klanten bij. Bestelde spullen mee terug geven, vond men gewoon", aldus Derks. Daar stond tegenover dat anderen gul waren met koffie. Hij herinnert zich een zeer koude na-oorlogse winter, „28 graden onder nul was het bij Kraal", dat hij met de bakfiets naar Soest-Zuid moest. Vóór het twaalf uur was, had hij achttien kopjes koffie en zes borden soep op en toen kwam de chef, de heer Muller, hem achterop met een ther- moskan koffie. „Je zult er wel trek in hebben, Derks!", maar Derks kon geen koffie meer zien. Zijn beginsalaris was zes gulden per week en dat was aanzienlijk méér dan de vijftien gulden per maand die elders betaald werden. Voor dat geld moest wel aangepakt worden en Derks herin nert zich nog goed dat er vroeger van acht uur 's morgens tot acht uur 's avonds gewerkt moest worden. Za terdags werd het zelfs half elf en daags voor Kerstmis bijvoorbeeld moest soms 's avonds om negen uur nog een tocht met een afgeladen bakfiets naar de Wieksloot gemaakt worden. Op een gegeven moment werd de vrije woens dagmiddag doorgevoerd en dan was je om vijf uur, later zelfs om vier uur vrij. "Goeie ouwe tijd? Ja in sommige opzichten toch wel, maar de werktij den zijn nu natuurlijk veel beter. Voor personeel is het bestaan wat mens waardiger geworden, alhoewel dat hier en daar wel ten koste gegaan is van het plezier, de gemoedelijkheid", aldus Derks. Vijf bedrijfsleiders heeft hij „versle ten". Né Muller, de heren Jongbloed, Bakhuizen, van de Kemp en nu v.d. Leen. „Albert Heijn is een gezond bedrijf, want alle bedrijfsleiders zijn nog in leven", weet Derks. A.H. is sinds 1939 sterk veranderd. Toen waren er twee winkeljuffrouwen en vier bedienden en chef Muller. Als een van de eersten in Nederland ging het bedrijf op de supermarkt-tour en deed de zelfbediening haar intrede. Voor Soest was het in februari 1964 zover en dat betekende voor Derks dat het „horen en bezorgen "-tijdperk voor bij was. Hij werd chef van het maga zijn. Vanaf dat moment was het zijn taak te zorgen dat de voorraden op peil bleven, de binnenkomende goederen gecontro leerd werden en de lege emballage klaar stond. Ruim vijftien jaar heeft hij dat ge daan; het verliep altijd gladjes. Een paar keer is hij in het centraal maga zijn in Zaandam geweest; zo maar om eens te kijken. Hij maakt nu gebruik van de mogelijk heid om vervroegd met pensioen te gaan: langer doorgaan heeft wat het pensioen betreft eigenlijk ook geen zin. Bovendien doen zijn kinderen en klein-kinderen in toenemende mate een beroep op hem en dan wacht thuis nog de vrij grote tuin. „Mijn dagen zullen goed gevuld zijn". Het afscheid zal niet ongemerkt voor bij gaan. 'n goed verzorgd kapsel voor HAAR en voor HEM Steenhoffstraat 53 - Soest - 02155-21433 T. van der Weele Dhr. v.d. Weele vertrok in 1963 voor het eerst naar Thailand, waar hij, na 2 jaar Thai-taalstudie, aktief betrokken was bij leprawerk en gemeentevorming. Vanuit dit werk ontstond de vraag naar het houden van conferenties, waarin vooral de nadruk lag op het verhogen van de kwaliteit van de plaatselijke kerk en van daaruit evangelisatie werk. In 1975 keerde hij met zijn gezin terug naar Nederland, waar hij al gauw betrokken raakte bij het lesge ven. Hij is momenteel verantwoordelijk voor het studieprogramma van de Middelbaar Theologische opleiding, die verbonden is met de Evangeliege meente. Hij geeft daar tevens les in zendingsprincipes en pastoraat. Hij is ook werkzaam in de Evangelische Zendings Alliantie, als adviseur van zendingskandidaten, en in het secreta riaat van de Evangelische Alliantie. In samenwerking met o.a. een psychiater werkt hij tevens als adviseur van het rehabilitatiecentrum „De Paltz". De kerkzaal van de evangeliegemeente doet nu tevens dienst als „expositie- t ruimte", waar U gedurende de hele zendingsmaand geïnformeerd kunt worden over allerlei takken van zen dingswerk over de gehele wereld. De muzikale medewerking zal op deze zondag verleend worden door het koor „Share". U bent hartelijk welkom om 16.00 of om 19.00 uur. Een kado zoeken voor familie, relatie of vriend moeilijk? Probeer eens een Soester kadobon. Makkelijker kunt U het zichzelf en de ontvanger niet ma ken. Voor al Uw DAK-ISOLATIE DAK-BEDEKKINGEN en SHINGLES DAKEN Wij helpen U direct! Loodgieters- en C.V.-bedrijf Hartweg 58 - Soest Tel. 14332-b.g.g. 10816 Tusschen een slobkous en een slobkous is een groot verschil. Onze Slobkousen zitten gegoten aan den voet. Verkrijgbaar in fijn tricot gemoltonneerd. Wol met zijde. Wol. leder paar gegarandeerd. Nog groote voorraad in flanellen Nachthemden. Pri ma kwaliteit, f2.48. Keurig en practisch gemaakt. F. C. KUIJPERSTRAAT No. 4 - TELEFOON 2135 E£n adres maar kan het beste zijn. J HERZIENING DER LIJST VAN 1NKWARTIE - RING Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat op heden is aangeplakt en gedurende veertien dagen, van 25 November tot en met 9 December aanstaande, ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage is gelegd de herziene lijst, bevattende de namen der inwoners, die voor het verleenen van Inkwartiering en onderhoud aan krijgsvolk in aanmerking komen, met aanduiding van de mate waarin ieder hunner, naar gelang van de beschikbare ruimte zijner woning, en van de gebouwen en getimmerten voor stalling bruikbaar, geacht wordt daarin te kunnen voorzien. Inlich tingen omtrent het indienen van bezwaren tegen .de lijst zijn ter gemeente-secretarie te bekomen. Soest, 18 November 1929. Burg. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, G. DEKETH. De Secretaris, J. BATENBURG. Ie SOESTER VOETBAL- EN ATHLETIE KCLUB Genoemde club vierde Maandagavond in de zaal van Eemland haar 6e jaarfeest, hetwelk druk bezocht was. De praeses, de heer P. Clemens, opende de bijeenkomst met een woord van welkom, bracht dank aan de restaurateur voor het gratis afstaan der zaal en aan de handelaars en winkeliers voor den ondervonden steun. Het strijkje V.O.P. uit Amersfoort zorgde voor een prettige entre-acte. Een clubje uit de V.B. verzorgde het tooneel. Opgevoerd werd „Gesnapte Huisvaders", waarbij een paar knappe huisvaders een slippertje gaan maken en de bloemetjes eens buiten gaan zetten. Maar o, wee, de vrouwtjes komen er achter, en nu loopt alles niet zoo vlot. Gelukkig is spoedig de vrede weer geteekend. Het spel liep vlot van stapel; de optredenden hebben eer van hun werk. De dames ontvingen bloemen, de regisseur, de spil van het geheel, een vulpenhouder met fai'ence rookstel, de voorzitter van Esvac, de ziel van het zaakje, een vrij rookertje. In de gezellige pauze, tombola met mooie prijzen, terwijl ten slotte werd opgevoerd „De Hoofdrol", waarbij ons boertje en prachttype bleek. Een mooie avond met een leuk bal, onder leiding van den heer v.d. Weerd, tot slot. Esvac heeft leuk gefeest. WERKVERSCHAFFING Naar wij vernemen bestaat het voornemen in deze gemeente, de werkverschaffing op 2 December te doen aanvangen. BLOEMENTENTOONSTELLING De heer J. Geijtenbeek, bloemist, behaalde 19 Nov. te Baarn bij de Koninkl. Ned. Maatschappij voor tuinbouw- en plantkunde, afdeeling Baarn en Om streken, met inzenden groep Begonia's, 15 punten. De heer S. de Zoete, tuinbaas van het Kon. Domein Soestdijk, diverse planten en bloemwerk van Chry santen, eveneens 15 punten. SCHAKEN Dinsdag 3 Dec. a.s. wordt in Hotel Okhuizen een Simultaan Seance gegeven. Schakers houdt dien avond vrij. Nadere bijzonderheden volgen. Toegang vrij. VOORDRACHTAVOND De A. M. V. van Soest en Omstreken houdt Maandag 25 a.s. een voordrachtavond, waar ds. A. R. de Jong zal voordragen „Godszoekers", naar het Duitsch van J. W. Rakasoff en orgelspel door den heer F. Breekveldt gegeven zal worden. Voor bijzonder heden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. POST VLUCHTEN NEDERLAND-INDIË Op 28 November a.s. vertrekt weder een vliegtuig voor postvervoer naar Nederlandsch-Indië. Laatste buslichting aan het Postkantoor te Soest den avond te voren te 21.10 uur. PAKKETPOST ST. NICOLAAS De aandacht wordt gevestigd op de noodzakelijk heid van een stevige verpakking van de pakketten, die ter gelegenheid van het St. Nicolaasfeest per post worden verzonden. CHRISTELIJKE SCHOOL TE HEES Ten einde te trachten de Chr. School te Hees te voorzien van datgene wat noodig en nuttig is voor het onderwijs, dat zoo goed mogelijk moet zijn, had een damescomité de handen ineengeslagen en een bazar georganiseerd die er wezen mocht. Twee dagen had men in Hees geëxposeerd en goede zaken gemaakt, terwijl te Soestdijk de toeloop zeer gering was. De bewoners van Hees hadden diep in de portemonnaie getast, in Soest was men achterwege gebleven. De bazar had meer belangstelling ver diend. De afd. handwerken, speelgoed en cadeaus was goed voorzien, terwijl de attracties niet ontbra ken. Moge wat men zich had voorgesteld, verweze- lijkt wordt. UIT DE ADVERTENTIËN: BOUWTERREIN TE KOOP: gelegen Da Costa- laan, in 't Vosseveld, groot ongeveer 2000 M2. voor 1.60 de M2. Bevragen Nieuweweg 118, Soest. LAAT UW KLEEDING KEEREN: Costumes 15,-; Winterjassen 13,-; Demi's 10,-; Fluweelen kragen van 1.50 af. Beleefd aanbevelend K. Koning, Gijsbrecht van Amstelstraat 167, Hilver- sum. DE EERSTE SOESTER ELECTRISCHE BROOD EN BANKETBAKKERIJ van C. van Ee, Kerkstraat 7, tel. 2145; Soesterbergschestraat 15, tel. 2244, bericht U dat zijn St. Nicolaas-Etalages gereed zijn. Specialiteit in zuiver Amandelgebak zooals Harten, Zalmstaarten en Vlinders in verschillende grooten. Eigen Fabrikaat. Als we onze tuin wat willen afschermen tegen wind en kou of tegen inkijk van anderen, dan zijn er diverse mogelijkheden om dat behaaglijke gevoel van „vrij te zitten" te bereiken. We kunnen werken met allerlei vormen van houten schuttingen en hekwerken, met gemetselde muren of betonplaat schutting. Willen we echter liever iets groens zien op de bewuste scheidingslijn, dan is het zeker zo fraai om er een mooie levende haag te doen herrijzen. Als men tot de beslissing gekomen is dat het inderdaad een haag moet worden, dan komt de vraag. Wat voor planten gaan we ervoor gebruiken? Het antwoord op deze vraag zal voor veel mensen verschillend zijn, omdat dat sterk afhankelijk is van de wensen en eisen van de tuinbezitters. De een zal een robuuste haag willen hebben terwijl de ander door gebrek aan ruimte een veel minder krachtig uitgroeiende plant zoekt voor zijn haag. Ook het feit van zon of schaduw ter plaatse speelt een belang rijke rol en of de haag al dan niet groenblijvend moet zijn is een belangrijjk overwegingspunt. Mag het een haag zijn met een luchtige uitgroei of moet de haag regelmatig in model geknipt worden? Al deze factoren samen maken de keus uit het grote aanbod al niet makkelijker. We zullen achtereenvolgend wat verschillende haag kandidaten bespreken, zodat er misschien wat licht in de duisternis komt. Een eerste mogelijkheid is de haagconifeer in verschillende uitvoeringen. Omdat deze groenblijvend zijn en het verdragen om op vrij korte afstand van elkaar geplant te worden, zodat binnen afzienbare tijd, een vrij dichte haag gereali seerd kan worden. Soorten die hier erg geschikt voor zijn, zijn o.a. Chamaecyparis lawsoziana Columnaris (schijncy- pres) en de Thuja accidentalis (westerse levens boom). De Columnaris is grijsblauw van kleur, terwijl de Thuja 's zomers frisgroen is en 's winters bronsgroen verkleurt. De Thuja heeft als voordeel, dat deze ook vrij veel schaduw verdraagt en goed op droge grond gedijt. Om deze haag coniferen fraai in model te houden is het aan te raden ze eens per jaar (in juni) met hegschaar of snoeimes langs te snoeien, waardoor de dichtheid erg bevorderd wordt. Voor een wat smallere haag zijn de Taxus media en de Thuya occ Pyramidalis Compacta erg geschikt. Deze blijven beide uit zichzelf al smal en kunnen dus erg goed aangewend worden in de kleine tuin. De sterkste haag conifeer die er is, is wel de gewone Taxus baccata (venijnboom) een wat grillig uit schietende taxus die zowel geknipt las ongeknipt als haag kan dienen. Als we de taxus in een strak model willen knippen dan moeten we dan overdreven gezegd in een pyramide vorm knippen, waardoor het onderste gedeelte van de plant ook licht krijgt en daardoor mooi gesloten blijft. Een verkeerd ge snoeide taxus wordt van onderen kaal. Een goed verzorgde taxus haag is een fraaie donkergroene achtergrond, waartegen heel goed ieder genre tuin aangelegd kan worden. Bestaat er de mogelijkheid om een wat bredere strook in te richten als afscheiding, dan kan het erg mooi zijn om groepen coniferen aan te planten van verschillende tinten en met een verschillend tex tuur. Het mooist kan dan worden gewerkt met groepen van 3, 5 of 7 stuks van iedere soort. Door die in goede combinatie te planten ontstaat er een enorm mooi effect. Volgende week vervolgen we de haag als afschei ding en gaan we eens kijken wat de verschillende groénblijvende en bladverliezende heesters ons te bieden hebben. Voor al Uw LOODGIETERS WERKZAAMHEDEN EN SANITAIRE ARTIKELEN OOk voor doe-het-zelvers Wij helpen U direct! Loodgieters-en C.V.-bedrijf Hartweg 58 - Soest Tel. 14332-b.g.g. 10816 De Friese Vereniging „Frysk en Frij" te Hilversum organiseert op vrijdag 30 november a.s. een zang- en toneel avond in de zaal bij de Oosterkerk, Minckelerstraat 161, hoek Anth. Fok- kerweg te Hilversum. De aanvang is gesteld op 20 uur. Het koor, onder leiding van Peter de Boorder, zal een aantal Friese liederen ten gehore brengen. Terwijl de bezoe kers hun hart kunnen ophalen aan enkele bekende meezingers. De toneelclub van de Friese Vereni ging uit Amersfoort speelt deze avond „Route Kopenhagen" van Koos Beswi- no, in een bewerking van mevr. A. Siderius-Boonstra. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door: J. Dijkstra, Meidoorn weg 9, Soest (02155-15942). Donderdagmiddag 22 november aanstaande om 13.30 uur wordt de laatste schrijfmiddag van dit jaar gehouden in het Amnesty Centrum, Middelwijkstraat 72 [zij-ingang]. Deze maand wordt er in het bijzonder geschreven voor gevangenen in Syrië, Laos, Taiwan en Somalië. Schrijven voor gevangenen, die van wege hun mening, huidskleur, geloof of ras gevangen zitten en vaak worden gemarteld, is een belangrijk onderdeel van het werk van Amnesty Internatio nal. Uitgebreide talenkennis is voor deze aktiviteiten niet nodig. Er zijn voor- Vooreen BEDRIJFSZEKERE C'ENTR. VERWARMINGS INSTALLATIE Ook voor doe-het-zelvers Service-abonnementen schoonmaken enz. Wij helpen U direct! Loodgieters- en C.V.-bedrijf Hartweg 58 - Soest Tel. 14332 - b.g.g.10816 beelden van brieven voorhanden, wel ke kunnen worden overgeschreven. Voor postpapier, postzegels en ander schrijfmateriaal wordt gezorgd. Dankzij de aktiviteiten van de „schrij vers" komen per dag gemiddeld vijf gevangenen vrij. Dat is een uiterst belangrijk resultaat. Nadere informatie verstrekt mevrouw L. J. Vernede, Julianalaan 31, Soest, tel. 11913. Ter gelegenheid van het vijfjarig be staan van het dienstencentrum Hons bergen wordt op woensdag 28 novem ber a.s. een scrabble-wedstrijd voor ouderen georganiseerd. Voor deel name moet men zich aanmelden bij de heer Van Genugten, leider van Hons bergen (tel. 10607). De wedstrijd begint op 28 november 's morgens om 9.00 uur. Vooralle leeftijden is er in Honsbergen iedere zaterdagmiddag vanaf 14.00 uur gelegenheid om te scrabbelen. voor het opgeven van een KLEINE RUBRIEKADVERTENTIE in de SOESTER COURANT Naam: Straat: Woonplaats: Tel verzoektmaal plaatsing Op woensdag ATTENTIE: één letter of leesteken per hokje, tussen twee woorden een hokje blanco laten Ondertekening 1 2 3 4 5 5 regels f 8,00 6 6 regels f 10,00 7 regels 1 12,00 8 regels f 14,00 9 regels f 16,00 10 regels f 18,00 11 regels f 20,00 12 regels f 22,00 7 8 9 10 11 12 De bon moet uiterlijk maandag 16.30 uur in ons bezit zijn voor plaatsing in de Soester Courant van woensdag daarop volgend. Bewijsnummer 75 ct. extra. Brieven onder nummer: f 2,50 extra (De binnengekomen brieven worden u dan toegestuurd). Deze bon ONGEFRANKEERD zenden aan: advertentieafdeling SOESTER COURANT Antwoordnr. 136, 3760 VB SOEST. Het verschuldigde bedrag insluiten door middel van groene bank-betaalcheque, Eurocheque of blauwe girobetaalkaart (geen giro-overschrijvingskaart):)

Soester Courant | 1979 | | pagina 17