auto's is ken Raad spreekt vertrouwen uit in beleid burgemeester t, groei en bloei )urius ER drijf Ondubbelzinnige stellingname Raad tegen fascistische demonstratie uwe vogel werkster Gemeenteraadsvergadering Hobby kasjes" bij KMTP „Groei en Bloei iwerkster ie - SOEST ïl. 02155-19544 R B.V. Streep onder demonstratie Soestduinen: AFG-KREDIET te SOEST Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde 18 19 Soester Courant van woensdag 21 november 1979 19 142 meervoudig Ivan3t/m gevraagd len en. 3 een was; hiervoor huishoudelijk v G. Hazelaar, 177 te Soest. om de bestelde edrukken. bedrukking hoge werkzaamheden agen wij op korte Jrukvoorschriften diploma 'digheid behoren *ij u uw sollicita- ïken. ons onder- 'erlening aan de 'elijk op orde Als je de 20 bent 2n een stel n we je uit afspraak nds na 18.00 uur) 26 Met een motie van vertrouwen in het beleid van de burgemeester heelt de ge meenteraad een streep gexet onder de demonstratie van het Nationaal Jeugd Front (NJF) te Soestduinen op zaterdag 20 oktober. In de motie sprak de raad haar afschuw uit over het gebeurde en wees tevens elke vorm van discrimina tie af. De drie leden van de fractie van Progressief Soes stemden tegen. Progressief Soest kwam met een eigen motie, die ongeveer dezelfde strekking had. Maar daaraan was het verzoek aan het college van burgemeester en wet houders verbonden, in de toekomst nauwlettend toe te zien dat een dergelijke demonstratie niet meer zou kunnen plaatsvinden. En juist die toezegging kon niet gegeven worden en dat begreep de raad. De rechten van de mens op vrijheid van meningsuiting en van demonstratie zijn daarbij In het geding en aan die rechten wilde de raad in meerderheid niet tornen. Dat wilde ook Progressief Soest niet, maar de fractie wilde niet begrijpen dat bij het tegengaan van dergelijke demonstraties geen taak weggelegd is voor hoofden van plaatselijke poüties. Zij mogen alleen zorgen voor het handhaven van de openbare orde. ..Met afschuw"zo zei mevrouw Greef- horst namens het CDA, hebben wij kennis genomen van de uitspraken, gedaan tijdens de bijeenkomst van het N.J.F. op 20 oktober j.1. De uiterst discriminerende uitlatingen, getuigend van racisme en anti-democratische ge zindheid, keuren wij ten sterkste af". De fractie verwees naar de Tweede Wereldoorlog en vond het betreurens waardig dat een dergelijke demonstra tie in 1979 weer mogelijk was. „Daarom willen wij duidelijk stelling nemen tegen deze uitwas in onze sa menleving. Wij zullen attent moeten zijn en blijven, deze lieden mogen niet weer de kans krijgen", aldus me vrouw Greefhorst. I Zij betreurde het dat misbruik ge maakt was van het recht van vrije meningsuiting en was het met het college eens dat daarom deze de monstratie niet verboden had kunnen worden. Zij citeerde een uitspraak van prof. Diepenhorst: ,,Ik heb liever mis bruik van de mogelijkheden, dan de onmogelijkheid om mensen te laten de monstreren" en voegde er aan toe dat de fractie het fascisme zou be strijden en tegelijkertijd zou opkomen voor de minderheidsgroepen die door het NJG veroordeeld waren. Sprekend over de tegen-demonstratie vond zij het jammer dat Visser deze benutte „om grotendeels in een per soonlijke sfeer een aanval te doen op de burgemeester". „Niet de strijd tegen het fascisme stond bij hem centraal, maar persoon lijke verdachtmaking en insinuaties gericht aan de voorzitter van de raad". De fractie keurde de houding van Vis ser als zijnde hoogst ongepast af. „Ook hij kan weten dat ook woorden kunnen wonden", aldus mevrouw Greefhorst. De fractie zei er op te vertrouwen dat Visser inzag onjuist gehandeld te heb ben en de moed kon opbrengen be paalde insinuaties te herroepen. Mevrouw Greefhorst wilde voorkomen dat niet de verwerpelijke demonstra tie de hoofdaandacht kreeg, maar de houding van de heer Visser en daarom liet zij het bij deze verklaring. Onsmakelijk De fractievoorzitter van de WD, de heer A. Onderdelinden, wilde met een paar duidelijke uitspraken een streep zetten onder deze, wat hij noemde „onsmakelijke affaire". „Onsmakelijk omdat opnieuw geble ken is dat er nog steeds duistere gees ten zijn die het neo-fascisme aanhan gen en willen uitdragen en die bepaal de labiele en zich ten onrechte supe rieur voelende groepen in onze samen leving weten te infecteren met hun vergif, waarvoor de normaal denkende mens in de vrije wereld gelukkig vol ledig immuun is geworden. Groepen die louter belust zijn op macht over hun medemensen en die de voortschrij dende liberalisering en democratise ring van onze samenleving niet zien zitten", aldus de heer Onderdelinden. De fractie sprak er haar afkeer over uit en wilde dat de raad daar niet de minste twijfel over zou laten be staan. Jammer vond de heer Onder delinden het dat Visser de tegende- monstratie, „helaas met enig sukses", gedevalueerd had tot een gewone dorpsrel. „Hij deed dit door middel van kren kende uitlatingen aan het adres van de burgemeester in persoon; door middel van een, om maar weer zijn woor den te gebruiken, in het juiste pul letje vallende afbakening van jurls- dictiegebieden en het op onbeholpen wijze op de tocht zetten van het grond recht van de vrije meningsuiting", al dus de WD-fractlevoorzltter. Hij vond het merkwaardig dat juist Visser als een van de zich progressief noemende fracties, de meldingsplicht (van demonstraties) op de tocht wil de zetten. Daarmee kwam hij aan het grondrecht van iedereen op vrijheid van meningsuiting en het recht op de monstreren. „Wij leven niet in een politiestaat, maar, Gode zij dank, In een democra tie waarvan de kracht (en tegelijker tijd haar zwakte) is en blijft dat zij zichzelf en haar beginselen nooit ver loochent door anti-democratische krachten te bestrijden met anti-demo cratische middelen. Dat speelt anti democratische krachten Immers pre cies In de kaart", aldus de heer On derdelinden. De fractie was van oordeel dat de burgemeester geen smaad of kritiek toekwam, want juist zij beschermde de democratische beginselen binnen het kader van haar bevoegdheden, béter dan sommige zich politiek mani festerende lieden, die van de tegende- monstratie misbruik maakten. Luid- schreeuwend etaleerden zij hun onver draagzaamheid tegenover politiek an dersdenkende demonstranten, In plaats van eens één keer solidair te zijn en onverbloemd stelling te nemen A. Onderdelinden (VVD) tegen alles wat naar fascisme en na- tlonaal-socialisme zweemt. De heer Onderdelinden konstateerde verder dat de demonstratie van het NJF, wat de openbare orde betrof, rustig verliep, alhoewel er waarschijn lijk wel strafbare feiten waren ge pleegd. Naar zijn mening had de poli tie de taak strafbare feiten op te spo ren en daarom kon naar zijn mening de vraag gesteld worden of de poli tie door goed luisteren had moeten kon stateren of er inbreuk gemaakt wordt op de rechtsorde. Dat had dan moe ten gebeuren onder verantwoordelijk heid van de officier van justitie „en dus niet onder de verantwoordelijk heid van de burgemeester". Hij veronderstelde verder dat dankzij het gebeuren In Soest elders In het land voortaan dergelijke demonstra ties, in verband met te verwachten wanordelijkheden, verboden konden worden. Tenslotte bood hij namens zijn fractie een motie aan, waarin de afschuw over de NJF-demonstratie werd vast gelegd en waarin tevens het vertrou wen in het beleid van de burgemees ter „met betrekking tot het hanteren van bevoegdheden ten aanzien van openbare demonstraties" werd uit gesproken. Vooroverleg Ook de heer Jonker van D'66 sprak zijn verontwaardiging uit over het „misselijke en discriminerende" op treden van het NJF. Hij betreurde het dat niet vooraf overleg gepleegd was met de fractievoorzitters. Met de les van het Soester gebeuren vers in het geheugen was dat in Den Haag daarna wel gebeurd. „Natuurlijk weten we nu méér dan degenen die in Soest medio oktober voor deze beslissing stonden. We zijn bereid aan te nemen dat op basis van artikel 19 van de Algemene Verorde ning Soest op grond van de toen ter beschikking staande gegevens tevoren niet opgetreden kon worden", aldus de heer Jonker. Betreurd werd echter dat uit het voor overleg met de officier van justitie geen duidelijke instructies waren voortgekomen om van dichtbij te con stateren of er sprake zou zijn van strafbare feiten. Dan had ingegrepen kunnen worden volgens artikel 137c van het Wetboek van Strafrecht. Nu was de kans verloren gegaan om ter plaatse te ontbinden. Betreurd werd ook dat de Soester po litie door de gang van zaken op 20 oktober, op ongelukkige wijze in de publiciteit gekomen was. „Een lande lijk ochtendblad suggereerde zelfs", aldus de heer Jonker, „dat men niet ingreep omdat men elders in de ge meente het te druk had met woonwa genbewoners te hinderen. In werkelijk heid werd een demonstratie van woon wagenbewoners op soepele wijze door het verkeer geloodsd. Van de heer Visser wilde hij graag een nadere uitleg hebben wat hij bedoel- de met zijn opmerking „het goede pulletje". Geen twijfel bestond er bij de fractie over de afkeer van de burgemeester van het fascisme. Graag had men haar aan het einde van haar loopbaan „deze ellende" bespaard. De notitie over het gebeuren, opgesteld door het college, vond hij echter te koel en formeel. Er mocht best wat meer gevoel in gelegd worden. Hij sprak tenslotte de hoop uit dat voorkomen kon worden dat Soest het Lunteren van de jaren tachtig zou worden. Duidelijkheid Ook de heer Goote zei namens de PvdA-fractie niet anders dan afschuw te hebben voor de NJF-demonstratie. Hem was echter gebleken dat bij de bevolking geen begrip bestond voor het achterwege blijven van politie-optre- den. Er diende duidelijkheid te komen en de raad was daar de juiste instantie voor. Daarbij diende de verschillende aspecten en verschillende verantwoor delijkheden onderscheiden te worden. Het ging om de vrijheid van demon straties, de vrijheid van meningsuiting en die vrijheid diende zo min moge lijk beperkt te worden. Verbieden van het NJF had geen zin en zou zelfs averechts kunnen werken. Optreden was alleen mogelijk geweest als er gegronde reden was om te ver wachten dat de openbare orde ver stoord zou worden en dat was hier niet het geval. De politie was dan ook terecht niet opgetreden. Van wijziging van de Algemene Ver ordening Soest wilde de fractie niets weten. Wel diende het NJF fel bestre den te worden door het organiseren van tegen-krachten. De spontane te gen-demonstratie was er een goed voorbeeld van. Goote betreurde het dat de officier van justitie geen instructies gegeven had om eventuele strafbare feiten tij dens de NJF-demonstraties op te sporen. Hij vroeg zich af of de politie zich toch niet aktiever had moeten opstellen. Had men geen proces-verbaal moe ten opmaken om materiaal te hebben voor een eventuele vervolging? Ook hij wilde daardoor voorkomen dat Soest het Lunteren van de tachtiger jaren werd. Goote onderkende dat de burgemees ter bij het handhaven van de open bare orde een autonome taak had. De demonstratie was geen reden om de politie te laten optreden om de open bare orde te handhaven. Wat de opspo ring van strafbare feiten aanging, was de officier van justitie verantwoorde lijk voor de instructie van de politie en duidelijk was daarom dat de bur gemeester geen verwijten, in welke vorm dan ook, gemaakt konden wor den. De heer Goote zei tenslotte zich met name zeer gestoten te hebben aan de passage in de toespraak van Visser waarin een vergelijking getrokken werd tussen het optreden tegen deze fascistische jongeren en tegen pacifis tische jongeren enkele jaren geleden. „De suggestie, de insinuatie die hier uit naar voren komt, als zou de bur gemeester niet tegen fascistische jon geren maar wel tegen pacifistische jongeren laten optreden, vind ik uiterst kwalijk. Niet alleen ik maar velen met mij hebben dit zo geproefd", al dus de heer Goote. Als Visser dat anders bedoeld had, dan kon hij het nu aan de raad dui delijk maken. Niet waar Visser zei .de verwijten van CDA en WD naast zich neer te leggen omdat het verwijten waren die onterecht ge maakt werden. Hij had niemand be ledigd. Reëler vond hij de vragen van zowel Jonker als Goote over een bepaalde passage in zijn toespraak. Hij had de opmerking over de pacifistische jonge ren gemaakt zonder meer en zo moest ook zijn opmerking over het „pulletje" verstaan worden. Wanneer anderen daar iets anders in hoorden dan hij bedoelde, dan betreur de hij dat. Hij had er niets speciaals mee bedoeld. Naar zijn mening hield een meldings plicht niet in dat elke demonstrant ongehinderd een minderheidsgroepe ring in Nederland of een ras kon bele digen en kwetsen; bij de melding van een handjevol neo-fascisten behoorden bij de overheid de sirenes te gaan loeien. Hij had inmiddels een aanklacht inge diend en volgens hem stond niets een veroordeling van deze misdaad in de weg. „Mevrouw de voorzitter, wij vinden dat de burgemeester van Soest in ge breke is gebleven, omdat op geen en kele manier deze blauwhemden be perkingen zijn opgelegd krachtens ar tikel 168 van de Gemeentewet. Een trieste zaak, omdat u in uw ijskoude, kille en ambtelijke notitie, dit artikel 168 aanhaalt doch slechts half ci teert", aldus Visser. Naast het belang van de openbare orde gaat het in het artikel ook om ze delijkheid en gezondheid. Hij stelde verder dat de politie ook de taak heeft strafbare feiten op te sporen en zo ook in dit geval omdat het vermoeden be stond dat er racistische en discrimi nerende uitingen zouden worden ge daan. „Waarom, mevrouw de voorzitter, heeft u anders die vrijdag vooraf con tact opgenomen met de officier van justitie in Utrecht en reed er een over valwagen met extra agenten op de Van Weerden Poelmanweg die zater dag? Dat zou u niet gedaan hebben als het UW demonstreert of de Jeugd club van de Emmakerk die vanavond hier in de zaal aanwezig is', aldus Visser. Als de officier van justitie dan niet reageerde, waarom werd dan niet ge bruik gemaakt van de gemeentelijke autonomie? Volgens Visser had de po litie moeten optreden op gezag van de burgemeester; een mening die gedeeld werd, zo zei hij, door de PvdA-media- deskundige J. Voogd. Visser vond ook dat de plaatselijke overheid voorzorgsmaatregelen had moeten nemen door geluidsapparatuur op te stellen en opsporingsambtenaren in te zetten om bij de eerste de bes te fascistenkreet in te grijpen. Hij kwam tenslotte met een motie waarin zijn fractie afschuw uitsprak over de openbare bijeenkomst van het NJF; waarin hij verzocht „indien mogelijk" maatregelen te nemen om herhaling te voorkomen en waarin hij tenslotte het college van burgemees ter en wethouders verzocht „in de toekomst nauwlettend toe te zien op genoemde overtredingen". Triest Visser's fractiegenoot, mevrouw To massen, vond het triest dat de speech van Visser door raadsleden uit eikaar gerafeld werd om te zien of hij niets gezegd zou kunnen hebben wat „op de een of andere manier" niet klopte. Het was niet alleen triest maar ook onjuist dat raadsleden, die de tegende- Democratie, zo lazen wij ergens, Is een van de ongemakkelijkste bezigheden, want ze ver plicht ons degenen met wie we het oneens zijn als respectabele, of zelfs intelligente mensen te beschouwen. Met zo'n opvatting over democratie hebben veel mensen het moeilijk, want anders zou de reactie op de verwerpe lijke demonstratie van het Nationaal Jeugd- front, toch wel wat anders geweest zijn. Dan had men het kunnen laten bij een tegen- demonstratie waar duidelijk gemaakt werd niet van fascistische opvattingen gediend te zijn. Nu werden er verwijten gemaakt aan het adres van de plaatselijke overheid; men had de NJF-aanhangers moeten oppakken en insluiten. Vooral Visser, fractie-voorzitter van Progressief Soest, en een landelijk dag blad, wonden zich daarover op. Visser ver weet het plaatselijk hoofd van de politie, de burgemeester, in een wat al te persoonlijke aanval dat er gefaald was. Dat heeft de raad niet genomen en dat werd vorige week donderdag in een vijf kwartier durende discussie aan hem duidelijk ge maakt. Aardig is het dan Visser te horen zeggen dat de PvdA-mediadeskundige Voogd vond dat de Soester politie had moeten ingrijpen. Voogd kwam tot die conclusie nadat hij van zijn interviewer de mededeling kreeg dat de Soester politie van te voren over pamfletten van het NJF beschikte en dus kon weten welke kant de demonstratie op zou gaan. Voogd was er zélf niet geweest en hij kon niet weten dat de vragende journalist zelf de pamfletten aan de Soester politie overhandigde en er bij zei dat hij niet wist of ze wel van deze (NJF) groep afkomstig waren. Maar Voogd had toch maar gelijk, vond Vis ser, ook al was Voogd er helemaal niet bij ge weest. Maar de CDA-fractievoorzitter, me vrouw Greefhorst, moest haar mond houden over Visser's optreden tijdens de tegende- monstratie, omdat ze daar (zelf) niet geweest is. Zo kun je de zaak proberen naar je hand te zetten: als Voogd wat hoort, dan heeft hij gelijk en als mevrouw Greefhorst wat hoort (en later ook nog eens letterlijk lezen kan), dan heeft ze ongelijk. De hele discussie, waarvoor grote belangstel ling ook van de landelijke pers bestond, mondde uit in twee moties: één van de VVD en één van Progressief Soest. Eigenlijk hadden de twee moties precies dezelfde strekking: afschuw over wat er gebeurd is. De WD-motie sprak echter het vertrouwen uit in het beleid van de burgemeester, terwijl de motie van Progressief Soest eindigde In een verzoek aan b. en w. om in de toekomst nauwlettend toe te zien dat zoiets nooit meer in Soest zou gebeuren. De motie van Visser werd verworpen, vanwege dat verzoek. B. en w. hebben hier geen taak; alleen de burge meester als hoofd van de politie. En zij had al duidelijk gemaakt dat het handhaven van de openbare orde iets anders is als het opsporen van strafbare feiten. Dat laatste namelijk behoort tot de competentie van de officier van justitie. En als de officier van justitie geen instructies geeft, dan rest de politie niets anders dan het handhaven van de openbare orde. Het leek er op dat de „zwarte piet" doorgespeeld werd, maar wie wist eigenlijk iets van het NJF af? Hadden al die mensen die het NJF kenden dan niet de taak justitie daarvan op de hoogte te stellen? Of zou het leuker zijn er een rel van te kunnen maken? Ongelooflijk is eigenlijk dat Visser de VVD- motie niet steunde. Een blunder! Enfin dit hoofdstuk in de Soester geschiedenis is afgesloten. Ongeveer vijftig jaar geleden haalde Soest de landelijke pers omdat een raadslid b. en w. beschuldigde van malversa ties met de begroting. Ook toen klaarde de burgemeester met opgeheven hoofd de zaak, maar of het zo briljant gebeurde als nu, is de vraag. Want gezegd moet worden dat me vrouw Oorver met kop en schouders boven de discussie uit stak. Zij wist waar ze het over had en beheerste de zaak volkomen. De heren Beijen (VVD) en Storimans en Stam (beide CDA) woonden de vergadering niet bij, maar op de tribune zaten de oud-VVD raadsleden mevrouw Oranje en de heren Van Ee en Hilhorst. Er heerste wel een beetje een zenuwachtige stemming, die bijvoorbeeld tot uitdrukking kwam toen raadslid Ebbers de voorzitter aansprak met „mevrouw Ebbers". Zover hoeft de verering natuurlijk niet te gaan! Door het hele gedoe kwam het eerste rondje koffie ruim een uur later dan anders en daardoor ook kreeg een groep kinderen de limonade pas na negen uur. Formidabel in deze raadsvergadering was de afstraffing die wethouder Van Stiphout enke le raadsleden gaf. Het ging om de toewijzing van huizen in het plan Steenberghe te Soester- berg. Tijdens een in Soesterberg gehouden politiek café stonden die raadsleden met de mond vol tanden. Vooral de CDA-er Verheus mag zich dat aantrekken want hij was tijdens de CDA-soos vooraf geïnformeerd over de te stellen vragen. Maar Verheus had niet de moeite genomen om bij de gemeente eens te informeren hoe het allemaal zat en dat lijkt ons, politiek gezien, een onvergeeflijke fout. Gerth van D'66 deed dat heel wat beter. Tijdens de raadsvergadering zei hij dat Soest de Soesterbergers nu toch eindelijk eens als volwaardige burgers moest gaan beschou wen. Daar ontbreekt altijd nog veel aan, wist hij. D'66 deed trouwens toch veel aan reclame dit keer. De drie raadsleden kwamen nadrukke lijk de zaal ln met draagtassen met opdruk: D'66 het redelijk alternatief. Goed bekeken, want je kon t.v.-opnamen verwachten en zo'n gratis spotje is nooit weg. En dan is de raad er toch ook wéér in geslaagd een beslissing voor zich uit te schuiven. Dat betrof de prioriteitenlijst. Per hoofdstuk (algemeen bestuur, openbare wer ken, onderwijs enz.) waren de allerbelang rijkste zaken geselecteerd en het ging er nu om vast te stellen waaraan men volgend jaar zal gaan beginnen. Maar ho maar! Men sprak zijn goedkeuring uit over de lijst, die men notabene zelf had opgesteld en daar bleef het bij. PvdA, D'66 en PS deden nog een poging de lijst nog wat uit te breiden, maar dat was het dan. Bij de behandeling van de begroting, in december, zal pas vastgesteld worden waarvoor men volgend jaar het geld gaat uitgeven. Overigens mogen de atleten er nota van nemen dat voor wethouder mevrouw Van Stiphout, mevrouw Van Gelder (PvdA), de heer Goote (PvdA), mevrouw Tomassen (PS), de heer Nuijten (PS), mevrouw Blom- mers (WD) en de heer Blaauw (VVD) die atletiek accommodatie er niet hoeft te ko men. Zo'n dure voorziening voor zo weinig mensendat kan volgens hen niet. De comple te fracties van CDA en D'66, alsmede v.d. Brakel van de PvdA, Visser van Progressief Soest en de VVD-ers mevrouw Korthuis, de heren Onderdelinden, Ebbers en de wethou ders Plomp, Hoekstra en Menne dachten er anders over. Wethouder Plomp leek overigens zijn partij, de WD, verlaten te hebben. Bij heel wat stemmingen over nieuw op te voeren priori teiten, ging hij met PvdA, D'66 en Progressief Soest mee. Heel opvallend, want tijdens een commissie-vergadering die hij voorzat, had hij duidelijk gemaakt dat de wensenlijst natuurlijk véél groter zou kunnen zijn, maar dat het onrealistisch was daar alles maar op te zetten. Want de mogelijkheden zijn nu eenmaal beperkt; de polsstok is niet uit te schuiven tot aan de hemel. Soms krijg je de indruk dat men in de Soester raad al nadrukkelijk bezig is met de verkie zingen van 1982. Dat zal wel menselijk zijn, want heel wat raadsleden zullen nog wel eens vier jaar „op de stoel willen zitten". Maar de vraag is of men de belangen van de Soesters nü goed behartigt! En je in de „kijkert" praten heeft daar niets mee te maken. De kiezers van 1982 zullen dat beslist wel door hebben. P. RESS. H. J. Goote PvdA monstratie niet bijwoonden hun reac tie baseerden op onvolledige informa tie waardoor de aandacht afgeleid werd van de zaak waarom het gaat. „Wij hebben als gemeenteraad geza menlijk een verantwoordelijkheid die vastgelegd is in regels, voorschriften en verordeningen. Maar tevens hebben zij ook een morele verantwoordelijk heid die vaak niet vast te leggen is op papier. Wat veel meer een gevoels kwestie is en een kwestie van menta liteit", aldus mevrouw Tomassen. Vanuit die verantwoordelijkheid moest de raad verder denken en praten om te voorkomen dat een soortgelijke de monstratie nog ooit eens zou kunnen worden gehouden. Ook zij vond dat de burgemeester de plicht had opdracht te geven om ln te grijpen bij een demonstratie, zodra er discriminerende uitlatingen gedaan werden. Tenslotte vond zij dat juist CDA en WD van de demonstratie een dorps- rel maakten. Verval In haar antwoord zei de burgemeester dat de demonstratie van 20 oktober aangetoond had hoe ver we weer zijn met verval van maatschappelijk norm besef. „We hebben in de dertiger jaren ge zien tot welke misdadige consequen ties, en velen van u hebben daar al op gewezen, het heeft geleid. En wij dach ten na 1945 dat we door verklaringen van de rechter van de mens, door het aannemen van verdragen over de rech ten van de mens, en de fundamentele vrijheden een stap verder zouden ko men. En nu wordt van deze rechten en vrijheden weer gebruik gemaakt in strijd met de wezenlijke bedoelin gen waarvoor ze gegeven zijn", aldus de burgemeester. Als gemeenteraad kan men zich daar tegen uitspreken, maar dergelijke uit spraken geven geen wezenlijke oplos sing. „Ik denk", aldus mevrouw Cor- ver", dat we zullen moeten trachten Iets te bereiken door een verdere ont wikkeling van het gevoel van ver draagzaamheid, rechtvaardigheid en het begrip voor de naasten zullen moe ten ontwikkelen bij ons zelf. De beginselen zullen we dan moeten overdragen op onze jonge mensen en op onze kinderen". In de door het college opgestelde no titie hadden burgemeester en wethou ders zich zeer nadrukkelijk gedistan- cieerd van de door de demonstranten ingenomen stellingname ten aanzien van bepaalde groepen en personen. Dat betekende evenwel niet dat daar door de Grondwet en het Europese Verdrag ter bescherming van de rech ten van de mens, terzijde geschoven werd. Het zou invoeren van de politie staat betekenen. Zij was blij dat de raad in meerder heid op haar beleid ten aanzien van de openbare orde geen opmerkingen had gemaakt en dat men het met haar eens was. Dat was de eerste dagen na de betoging wel anders geweest. „Niet van uw kant", maar elders in den lande, naar zij veronderstelde door verkeerde informatie. Als hoofd van de plaatselijke politie, belast met het handhaven van de open bare orde, onthield zij zich van het oordeel of de politie zich aktiever had moeten opstellen ten aanzien van het opsporen van een strafbaar feit. Dat was de taak van de rechterlijke macht. „Ik wil wel als mijn hoogst persoon lijke mening uitspreken dat ik van oordeel ben dat de politie terecht niet tussenbeide is gekomen. Ik meen ook dat het uitermate moeilijk zal zijn om uit de woorden en de uitdrukkin gen die daar gebruikt zijn strafbare feiten te halen. Ik zeg daar bij dat het verschrikkelijk is, maar ik meen dat het zo is", aldus de burgemeester. Van overleg met fractievoorzitters, zo als door de heer Jonker werd ge vraagd, was zij in het algemeen geen voorstander. Het handhaven van de openbare orde is een taak die de burgemeester niet kan overdragen. Verbaasd was zij over Visser's uitleg van zijn speech. Als voorzitter van de raad vond zij dat Visser niet ge handeld had in overeenstemming met de zorgvuldigheid die het maat schappelijk leven ten aanzien van een ander persoon, zeker ten aanzien van de Koninklijke Marechaussee, in acht moet nemen. Visser's opmerkingen in zijn toespraak tijdens de tegendemonstratie noemde zij, voorwat betreft het optreden van de Koninklijke Marechaussee, „vrij warrig" en „ontoelaatbaar". Het ging om grondgebied van de gemeente en daar heeft de marechaussee niets te maken. Met de motie van de WD had het college geen moeite; de motie van Progressief Soest raadde zij af van wege het „verzoek" aan het college. Het college heeft in deze zaak geen bevoegdheid, terwijl ook de burge meester geen taak heeft om toe te zien op overtredingen. Dat is de taak van de officier van justitie. Er kwam geen steun voor de motie van Progressief Soest, ook niet toen Visser verklaarde dat men naar de intentie van de motie moest kijken. Het ging hem om het voorkomen van dergelijke demonstraties. De PvdA-er Goote noemde Visser's motie halfslachtig en halfhartig. „Wie ln het openbaar spreekt moet de uiterste zorgvuldigheid betrachten", aldus Goote die Visser verweet uiterst „onzorgvuldig" gehandeld te hebben. Uiteindelijk werd de WD-motie aan genomen. De fractie van Progres sief Soest stemde tegen. Wij bemiddelen vakkundig en discreet bij het verstrekken van alle kredietvormen. Persoonlijke leningen, woningkredieten, tweede hypotheken en continue-kredieten. VOORBEELDEN: 5.000 36 x 179,20 10.000,- 48 x 278,51 15.000,- 60 x 348,48 15.000,- 96 x 254,13 15.000,- 120 x 227,68 tussenliggende en hogere bedragen mogelijk. Bel: 02155-18540 of schrijf naar antwoordnummer 10, 3760 WB Soest. Hr. A. van Ginkel uw persoonlijke adviseur. AFDELING SOEST 99 De KMTP „Groei en Bloei" vervolgt op woensdag 28 november a.s. In De Rank haar winterprogramma met een voordracht over „Hobbykasjes". Na enkele jaren is het gelukt hiervoor de meest deskundige spreker aan te trekken die voor dit onderwerp in Nederland is: Ing. W. O. Hiddema, medewerker aan het Consulentschap voor Tuinaanleg en -onderhoud te Wageningen. Onlangs verscheen van zijn hand „Het kassenboek". Die planten kweken en tuinieren echt als hobby bedrijft, zal wel eens verlan gend aan een kasje gedacht hebben. De seizoenen worden als het ware ver lengd en de kweekmogelijkheden ver ruimd. Planten, die in ons klimaat in één jaar niet of nauwelijks tot bloei te brengen zijn door het korte zomersei zoen, kunnen in een kas gemakkelijk worden voorgekweekt om later met een voorsprong in de tuin verder te groeien. Planten, die wel vrucht dragen (b.v. druiven) maar door de inval van de herfst niet tot volle rijpheid komen, worden in een kas wel rijp. Planten, die niet winterhard zijn, maar het 's zo mers juist bulten goed doen (olean ders, agapanthus, passiebloem, fuch sia's, pelargoniums) kunnen in een kas beter worden overgehouden dan in huis. Planten, die wel een koude win- terrust nodig hebben om in bloei te komen, maar niet winterhard zijn (b.v. cactussen en andere vetplanten) kun nen in een kas moeiteloos in bloei gebracht worden. Er bestaan verschil lende typen kassen: de bloemenkas met tabletten „tafels" die van onde ren dicht is en ook wel als muurkas wordt gebouwd; de druivenkas, met glas tot aan de grond en het warenhuis, wat men eigenlijk alleen in de beroeps- tuinbouw aantreft. De particulier, die een kasje wil aanschaffen moet zich van tevoren goed realiseren waarvóór hij zijn kasje wil gebruiken. Fruitteelt (druiven, tomaten, kom kommers) is eigenlijk niet te combine ren met bloemen/kamerplantenteelt, omdat de laatste groep meer warmte nodig heeft in voor- en naseizoen. Bovendien heeft fruit vaak meer frisse lucht nodig, hetgeen andere eisen aan de ventilatie stelt. Een matige verwarming van de kas is onmisbaar voor de bloemen en de kamerplanten en voor het zaaien van eenjarigen en vetste planten. Over kas- verwarming is het laatste woord nog niet gesproken. Er zijn allerlei kachels in de handel, maar een echte broeikas- gaskachel waar iedereen enthousiast over is, is er nog niet. Gasgevelkachels met thermostaat zijn voorlopig nog het beste. Aansluiting op de c.v. van het woonhuis heeft alleen zin voor grote kassen, maar ls voor kleine kasjes duur en onpractisch. Losse petroleumkachels gebruiken vee] zuurstoien produceren veel verbrandingsgassen, wat allebei ongunstig ls voor de planten. Electri- sche verwarming is zeer practisch en goed, maar niet goedkoop. De spreker zal op dit onderwerp uitge breid ingaan. Hij spreekt ook over veel dingen waar U nog helemaal niet aan gedacht hebt: de beste constructie van de kas met betrekking tot de lichtval (schaduwgevende elementen, helling van het glas), goede afmetingen, lucht- ramen, onderhoudswerkzaamheden, schermen, isoleren en de beste plaats in de tuin voor een kas. Wie een goed kasje wil, maar niet alles zelf wil doen of bedenken, doet met een bouwpakket vaak een goede keus. Let op: andere avond, andere zaal. Dit keer op woens dag 28 november in de Rank, Soester- bergsestraat 18, naast het hulppost kantoor. Toegang niet-leden 3,-.

Soester Courant | 1979 | | pagina 19