■UR Van pillen en kruiden naar optiek foto en film UPPER t IITSUBISHI onontbeerlijk timaal komfort, weggedrag e veiligheid, auto om heel ?aan kijken, ïakkelijkge- ille Mitsubishi en de nieuwe n showrooms. n er maar liefst Vraagt u dan de mogelijk- ps-inbouw. re Lancer rdmet >ccofl600cc f13.498,- >assenheim. 24 ONAFHANKELIJK ADVIESBUREAU r spoedige Soestdijk, even naar tel. 21600. DBS CORPORATION 25 Soes ter Courant van woensdag 21 november 1979 2g 40 laar van Essen in Soest-Zuid Het pand van Van Essen op de hoek van de Birkstraat en de Soesterbergsestraat De vestiging van de fa. van Essen in Soest-Zuid, specialisten in optiek - foto en film, vond zo'n veertig jaar geleden plaats. Het pand waarin tegenwoordig de Nederlandse Middenstandsbank (filiaal) is gevestigd was het eerste onderkomen in 1939. Van Essen sr. had er zijn zinnen op gezet huur in koop om te zetten, maar slaagde in die opzet niet. Het naastgelegen pand kwam vrij, werd aangekocht en wat nu in Soest-Zuid een begrip is startte aan het eind van de dertiger jaren als de apotheek drogist van Essen. De verkoop van brilmonturen was slechts een bijartikel. Vandaag zijn pillen en kruiden uit het assortiment verdwenen en spelen optische zaken - film en foto - de hoofdrol len. Het sukses is groot. Aanleiding tot een stevige verbou wing over te gaan en het Koning Klant nog meer naar de zin te maken. Het streven naar klantenbinding en service is een van de pijlers waarop het sukses van het bedrijf is gebaseerd. v. Essen jr. vertelt daar over: „Vroeger was je als midden stander, zeker in een kleine plaats als Soest, genoodzaakt meerdere branches in een zaak te vestigen. Vader was van huis uit apo theker en opticiën, verbreedde zijn omzet met een drogisterij en had brilmonturen en een be scheiden hoeveelheid fotografi sche produkten als betrekke lijk onbelangrijke bijartikelen. Als vakman was hij ook in ander opzicht specialist. Hij hield er niet van zijn bedrijf tot een soort bazar te zien uit groeien. Geen vijf en twintig handeltjes bij elkaar, maar twee of drie zaken goed doen. Dick van Essen R. G. van Essen Als eerste verdween, ook een beetje noodgedwongen door de oorlogsjaren, de apotheek. Fo to - optiek en drogisterij ble ven overeind. Vijf jaar na de oorlog, in 1950, besloot vader het avontuur met uitsluitend monturen en fotografische ar tikelen aan te gaan. In dat jaar werd de drogisterij afge stoten. Zijn gok is goed geweest. Als bril en fotohandel waren wij de eerste die zich in een der gelijke combinatie aan het pu bliek presenteerde. Eindelijk kon mijn vader zich ontpoppen als een perfectio nist. Ik ken niemand die bij voorbeeld in staat is brilmon turen zo voortreffelijk pas klaar te maken. Toen ik zelf in 1963 de M.T.S. verliet ben ik bij vader in de zaak geko men. Er wordt wel eens gesteld dat je het vak beter bij een an der kunt leren, maar daar ben ik het wat mij zelf betreft niet mee eens. Een betere leer meester als mijn vader had ik mij niet kunnen wensen. Hij leerde mij niet alleen de tech nische kneepjes van het vak, ook de omgang met klanten - leveranciers en relaties stonden op zijn lesprogramma. Geen gemakkelijke leermeester. Dat komt waarschijnlijk omdat hij zelf ook nooit iets cadeau heeft gekregen. Wij zagen hem in de avonduren zelden thuis. Altijd op bezoek bij klanten of op weg er naar toe. De avonden dat wij hem thuis hadden was hij aan het werk. Ook moeder heeft meer dan een steentje bijgedragen. De winkel was tij- dens de afwezigheid van vader vele dagen en avonden haar domein. Mijn komst in de zaak van vader had uitsluitend te maken met mijn belangstelling voor foto en film. Verdiende op school wat zakgeld bij met inrulltjes en was een redelijke amateurfotograaf. Na een niet kinderachtige opleiding aan de Foto Vakschool In Den Haag had ik de papieren om zelfstan dig in foto en film te gaan ope reren. Vijf en zeventig gulden netto was mijn eerste maand salaris, desondanks heb ik het vanaf de eerste dag helemaal zien zitten. Wat ik aantrof als professional" was een leven dige maar tijdrovende handel, waarin ik de eerste jaren geen fluit te vertellen had. Maar goed ook. Q^M,t„rh.r„e»trast 1, waar de heer R. O. van Essen sr. In 193» begon. Nu Is daar de NMB gevestigd. In 1»4« ver- ïndsdede faTvan Ehnwruiaar Birkstraat 2, het huidige pand. Het publiek heeft snel in de gaten of men met een deskun dige of een gladde verkoper te maken heeft. Het eerste is ze ker ook van toepassing op Ben Wildschut. In '67 stapte hij bij de fa. van Essen, met slechts een MULO A-diploma op zak, naar binnen. Behaalde na een cursus van 4 jaar het diploma Vakopleiding Opticiën (avond school) en bekwaamde zich verder door het diploma opto- metrist (oogmeetkunde) bin nen te halen. Met vader en zoon van Essen is hij de derde aan deelhouder in het tot b.v. uitge groeide bedrijf. Wij informe ren naar de rolverdeling in de dagelijkse gang van zaken. Dick van Essen: „Zelf heb ik ook optiek gestudeerd. Die stu die heb ik niet kunnen afmaken omdat het te druk in de zaak werd en mijn belangstelling bovendien naar foto en film uit ging. In die sector ligt mijn werk. Ben heeft de afdeling op tiek voor zijn rekening geno men en vader is aan 't af bouwen". Vakbekwame spe cialisten met duidelijk ieder een eigen interesse en klanten kring. Dick van Essen: „Alle leeftijdsgroepen zijn bij ons vertegenwoordigd. Het begint al met jongelui van een jaar of zeventien, soms nog jonger. Het is geen zeldzaamheid dat kinderen van een jaar of tien met een camera voor een prijs van een handvol tientjes de zaak verlaten. Het zijn meest al de ouders die hun hobby's al vroeg op de kinderen willen overbrengen. Mooier creatief speelgoed is nauwelijks voor stelbaar. Er zijn kinderen bij die met beperkte mogelijkhe den prachtige plaatjes maken en daar zijn ze wild enthousiast van. Ik heb mij altijd op het standpunt gesteld dat het geen kunst is een camera te ver kopen. Wat er bij hoort is een stuk begeleiding in de vorm van voorlichting. Geen klant die bij ons de zaak verlaat zon der volledig te zijn geïnstru eerd. Met film gaan wij nog verder. Er is een grote ontwik keling in de geluidsfilm. Daar voor organiseren wij voorlich tingsavonden waar de moge lijkheden worden besproken en gedemonstreerd. Voor de liefhebbers leerzame avonden die graag en veel wor den bezocht. Duidelijk is ook aan het worden dat filmen het langzamerhand van het foto- paferen lijkt te winnen. De technische perfectie van een fotoapparaat is nagenoeg be reikt. In een gezin met kinde ren zijn tegenwoordig meerde re camera's aanwezig, terwijl een filmcamera toch altijd nog iets exclusiefs heeft. De po pulariteit van het filmen is vooral de laatste jaren ook in de hand gewerkt door de forse prijsverlagingen van filmca mera - film en projectoren. Het is langzamerhand gelukkig een artikel geworden dat binnen het bereik van iedereen is ge komen". Deze laatste conclusie brengt ons tot de vraag waaruit het enthousiasme, met name voor het artikel film, moet worden verklaard. Dick van EsenVoor negentig procent het vastleggen van ge beurtenissen uit hun eigen le ven. Vacanties en trouwerijen zijn als onderwerpen de meest geschoten beelden. De rest re ken ik duidelijk tot de dikwijls zeer bekwame hobbyisten. Bei de partijen zijn mij even lief, ook al omdat het schieten van „kiekjes" de mensen enorm veel plezier bezorgt. Een ple zier dat ook weer te maken heeft met een stuk service van ons. De foto's zijn bij ons zes en dertig uur later al ontwik keld en afgedrukt. De resulta ten van hetgeen men heeft ge maakt hoeven dus niet lang op zich te laten wachten. Ben Wildschut Naast de „strijd" tussen film en foto die overigens nog niet is beslist staat wel vast dat zwart-wit het van kleur defi nitief heeft verloren. Mijn om zet in zwart-wit is momenteel hooguit vijf procent. „Ter spra ke komt het aspect concurren tie. Als dit ergens moordend is dan is het in de wereld van foto en film. Kwaliteits artikelen worden soms tegen dumpprijzen op een schijnbaar niet te verzadigen markt ge slingerd. Wat is daarop het ant woord van een weliswaar ge specialiseerd maar toch mid denbedrijf? Dick van Essen: „Camera's, of het nu film of foto is, zijn een zeer service- gevoelig artikel. Service mag naar mijn opvatting nooit te lijden hebben van een prijs. Dat moet er echter wel toe lei den als de verkoopsprijs te laag is. Het zoeken is naar het compromis tussen een zo goed mogelijke service en een zo laag mogelijke verkoopsprijs. Door een zeer alerte inkoop slagen wij daarin. Daarom durf ik ons zonder voorbehoud een foto en filmspeciaalzaak te noemen". In dit verhaal een overstap naar de afdeling optiek van v. Essen. Woordvoerder Ben Wildschut vertelt er over: „Er wordt te genwoordig meer dan vroeger gebrild. De ogen krijgen steeds meer aandacht, het bril montuur heeft een kortere le vensduur omdat men ook in dit opzicht modebewust geworden is. In dit verband is het wel aardig om te vertellen dat op donderdag 28 en vrijdag 29 no vember a.s. in onze zaak een schoonheidsspecialiste het aanbrengen van make-up zal demonstreren in relatie tot de kleur en vorm van montuur en glazen. Een primeur die ongetwijfeld belangstelling zal trekken. Tot ons dagelijks werk behoort ver der het verrichten van oogme tingen. Zonder voor oogarts te willen spelen nemen wij wel een deel van zijn werk over. Bij ons geen overbezette wachtkamers, maar snel en deskundig advies. „Voor 't eerst mengt van Essen sr. zich in dit gesprek. Het onderwerp oogmeting be hoort kennelijk tot een van zijn optische stokpaardjes. Richard van Essen: „Ik heb wel eens klanten die voor een afspraak niet eerder dan over drie maanden bij een oogarts te recht kunnen. Constateren wij zelf een medische afwijking dan wordt de cliënt natuurlijk alsnog naar de oogarts verwe zen. Eigenwijze specialisten zullen we niet zijn en nooit wor den ook". Een constatering waar een steeds groter wor dende klantenkring duidelijk van overtuigd is. Wanneer straks de verbouwing bij de 40-jarige v. Essen b.v. tot stand is gekomen dan zullen de twee shops in één pand met hun artikelen nog nadrukkelijker naar voren komen. Vanaf a.s. dinsdag zal de v. Essen-aan hang intussen al kunnen profi teren van een 40-ARTIKELEN FESTIVAL. Aantrekkelijke aanbiedingen die de kosten voor de komende feestdagen moeten verlagen. Een service die menige Sinterklaas de Birkstraat 2 in dank zal afne men.

Soester Courant | 1979 | | pagina 25