*1 Nieuw systeem in open-haarden-industrie -I Praat van een schoorsteen veger i 3 t t J Up im Moderne haard met rustiek uiterlijk Een voorhanghaard in iedere kleur Open haard met ingebouwde veiligheid 'even, WmÊÊÊS* - - 12 13 Soester Courant van woensdag 28 november 1979 13 Fre.jo Soest heeft warme primeur „Wie de verkoopcijfers van open haarden er op naslaat, komt tot de constatering dat Nederland er dit jaar weer zo'n 60.000 houtvuurstokers bij krijgt. Tot 1985 verwacht men dat dit aantal jaarlijks met zo'n 10 tot 15% zal stijgen. Door een snelle toename in de vraag naar open haarden is er naast een aantal gerenommeerde merken ook keuze uit een aantal fabrikaten van minder goede kwaliteit. Het ontstaan van die inferieure fabrikaten komt meestal voort uit een opdracht voor het maken van een open haard aan een plaatselijke dorpssmid, die na uitvoering van zijn opdracht brood ziet in een continuproduktie van zo'n uitge voerd model, zonder dat hier gedegen research aan is vooraf gegaan. Wie nu nog een grote inves tering doet om in deze overvolle markt te gaan opereren, moet wel zeker van zijn zaak zijn en de houtvuuraanbidders met zijn modellen iets extra's kunnen bieden. Dat heeft ook het in Soest ge huisveste bedrijf SYSTEL BV doorzien. Vandaar, dat een aantal in de open haarden sector goed thuis zijnde ontwerpers voor dit bedrijf een systeem in open haarden ontwikkeld heeft, dat naast een basering op hoge kwaliteit ook nog een aantal noviteiten kent". Bovenstaand nieuws met de daaraan gekoppelde conclusies lazen wij in de 14-daagse periodiek BOUWWERELD, een onafhankelijk voorlichtingsorgaan dat is bedoeld als praktijkblad voor de bouw. SYSTEL BV, in zakelijk opzicht direc te familie van plaatwerkindustrie FREJO B.V., is sinds 1 maart j.1. op de markt. Het revolutionaire SYSTEL- systeem in open haarden voorziet dui delijk in een steeds groter wordende vraag naar dit artikel. Tot voor kort was er sprake van een complete chaos in de open haardenmarkt. De consu ment kon door de bomen *t bos niet meer zien en ook een redelijk objec tieve voorlichting liet veel te wensen over. Niet minder dan dertig grote en kleine fabrikanten produceren momen teel open haarden, desondanks in vele opzichten toch opperste verwarring. SYSTEL-directeur Fred de Zoete ver schaft toelichting op zijn suksesvolle nieuwe programma-onderdeel. Fred de Zoete: „Voor ons is het bou wen van een open haard niets nieuws. In de afgelopen jaren hebben wij hon derden open haarden voor diverse merken vervaardigd. Bij de opdracht gevers hebben wij er regelmatig op aangedrongen bepaalde veranderin gen aan te brengen. Zonder sukses. Misschien gaf men ons, zonder 't uit te spreken wel gelijk, maar verande ren deed er niets. De kleurenfolders van de bestaande open haarden waren gedrukt en het artikel zelf werd goed en vlot verkocht. Dan groei je naar een situatie toe dat er een dag aan breekt waarop je besluit zelf initiatie ven te gaan ontplooien. De taakstellen de opdracht die wij ons gegeven heb ben luidde: wij bouwen een nieuwe open haard met alle voordelen van de oude haarden die er zijn. Uitgangspunt verder was dat wij ons met het nieuwe produkt niet laten meeslepen in een zinloze prijzenslag, maar het accent zullen leggen op absolute topkwaliteit. Fors en royaal brandt het open vuur in de driezijdige open haard „Royal" Het is een moderne haard met een rustiek uiterlijk die iedere genieter ruim schoots zicht op het vuur geeft. De fiere schouwkap bestaat uit een binnen- en buitenkap en wordt gespoten en gemoffeld in iedere gewenste kleur. De maten zijn: 110 cm. breed en 55 cm. diep. De hoogte is verstelbaar van 255 tot 280 cm., bij een plateauhoogte van 30 cm. Gestookt wordt op een keramische vuurplaat die, afhankelijk van het ty pe, 65 of 80 cm breed is. Onder het halfronde rooster bevindt zich een uitneembare bak waarin de as zich verzamelt. Naar mijn mening de enige invalshoek om het te gaan maken. De consument die vandaag de dag een willekeurig merk open haard aan schaft kan aan de buitenkant de kwa liteit niet beoordelen. Niet zelaen ge beurt het dan dat na drie of vier jaar, soms zelfs ook eerder, de gebreken zich beginnen te vertonen. Logisch, want de prijs was er ook naar, maar dat kon de consument niet weten. Aan die zakkenvullersmentaliteit zullen wiji nooit gehoor geven. De research die aan de bouw van de nieuwe SYSTEL openhaard vooraf ging heeft een inves tering van ruim 4 ton gevraagd. Zo'n bedrag is alleen verantwoord wanneer je van plan bent de verkoop van het artikel voor lange tijd te continueren. Het geven van zeer langdurige garan ties vormt bij ons dan ook geen enkel probleem. Lage aankoopprijzen ver oorzaken snelle kneuzen". Waaraan is een kwalitatief slechte open haard het meest herkenbaar? „Te herkennen aan de afwerking en de inbouwmantels. Het zijn de achterwan den en eventueel de zijwanden die na intensief stoken gebreken gaan verto nen en het op den duur laten afweten. Dan is er soms het probleem van de bovenkap die beneden iedere redelijke norm blijft. Er zijn fabrikanten die bovenkappen fabriceren die niet dik ker dan 1 mm. staalplaat zijn. Alleen de minimum dikte is bij ons al twee mm. Daarmee voldoen wij aan de ei sen die in dat opzicht in West Duits land worden gesteld. Nederland kent die eisen jammer genoeg nog niet. Die moeten er wel komen anders is de schade straks helemaal niet meer te overzien. Neem een andere eis van onze Oosterburen. Daar moet iedere open haard een gietijzeren open klep hebben. Alleen in onze haarden is zoiets terug te vinden. Andere Duitse normen hebben betrekking op goed afsluitbare kleppen en omvang en kwa liteit van het rookkanaal. In ons land geen enkele wettelijke bepaling. Alles mag, tenzij de plaatselijke brandweer lekken in de veiligheidsvoorschriften constateert. Met alle respect voor die mensen, maar ik heb niet de indruk dat ze van dit onderwerp veel kaas hebben gegeten. Kan ook niet want het is een vrij ingewikkelde materie. Met T.N.O. hebben wij als enige open haar denfabrikant zitting in een commissie die een aantal normstellingen t.a.v. veiligheid en kwaliteit van open haard- onderdelen aan het voorbereiden zijn". Dat er op dit terrein op korte termijn iets zal moeten gebeuren ligt voor de hand. Een enkeling schaft zich een open haard als mode-artikel aan, het merendeel koopt er een omdat de vaderlandse gulden nog steeds stukjes welvaart binnen brengt. Buiten de pre mie-sector wordt er geen enkel huis zonder open haard opgeleverd. Ook bij huizen in de premie-sector verschijnen na verloop van tijd de open haarden. Fred de Zoete: „Wie niet op een flat woont en bij de aanleg van een rook kanaal de bovenburen niet moet pas seren kan zich een open haard aan schaffen. Dat hoeft niet altijd een in- bouwhaard te zijn, het kan ook een voorzethaard worden. Er ligt op open haardengebied nog een enorme markt open. De gezelligheid is in de Neder landse gezinnen weer aan het terugko men. Men kijkt selectief naar tele visie - kaartspelletjes worden in ere hersteld - over en weer gaat men weer bij elkaar op bezoek. En dan is er nog zoiets als 't energie-probleem. Nie mand koopt natuurlijk een open haard om daarmee zijn hele woning te ver warmen. Dat is uitgesloten. Een open haard is er uitsluitend voor gezelligheid en bij verwarming. Toch is het een gegeven dat wanneer onver hoopt energiebronnen als gas en elec- triciteit uitvallen, de open haard een mooie vervanging kan betekenen. Ei genlijk is er wat dat betreft niets nieuws onder de zon. De open haard is qua oorsprong zo oud als de weg naar Rome. In iedere oude boerderij is een schouw te vinden waar bovenin dan nog een rookkamer voor de wors ten en hammen was aangebracht". SYSTEL, een nieuw revolutionair sys teem in open haarden waarbij het ac cent voornamelijk op de kwaliteit ligt. Fred de Zoete verklaart kwaliteits- en andere verschillen met betrekking tot de bestaande haarden. „Bij de presentatie op papier spelen wij niet alleen met mooie gekleurde plaat jes. Werktekeningen zijn openhartiger t.a.v. de constructie. Daarop wordt o.a. aangetoond de achterwand van zes zm. gebakken materiaal. Die is reeds voorgestookt op 1300 graden. Geen ge wone achterwand dus maar een die vooraf de temperatuur heeft gevoeld die hij later in praktijk gaat krijgen. Hetzelfde is van toepassing op de open haarden met zijwanden die 5 cm. dik zijn, aangezien zij minder hitte op vangen. Verder heeft iedere open haard een vuurkorf en aslade die zijn voorzien van gietijzeren roosters. Er zijn verder standaard in iedere open haard een regelklep - de ophangset met spanwartels en keilbouten die in diverse richtingen draaibaar zijn. De SYSTEL open haarden zijn qua stan daard-uitrusting absoluut compleet. Als eerste is SYSTEL op de markt gekomen met een open haard die wordt afgeschermd door een gordijn. Een gordijn dat in iedere open haard geheel onzichtbaar kan worden opgeborgen. Ook de rail waaraan het gordijn is opgehangen is onzichtbaar in de kap verwerkt. Dit toch wel unieke vonken- gordijnsysteem biedt de beste bescher ming tegen beschadiging van stoffen vloerbedekking en parket. Bijzonder is verder dat niet iedere SYSTEL open haard in het zwart door het leven hoeft te gaan. Ze kunnen in diverse kleuren worden geleverd. De kleur wit bijvoorbeeld is bij ons geen zeldzaam heid. De verschillende kleurschakerin gen zijn gekozen om de afnemer in de gelegenheid te stellen zijn nieuwe open haard aan te passen aan sfeer en kleur van de omgeving waarin hij wordt geplaatst". Het wordt hoe langer hoe meer dui delijk dat gewicht mag geworden toe gekend aan het nieuwe SYSTEL-sys- teem in open haarden. Los van kwali teit en noviteiten: SYSTEL zit niet aan één model gebakken. Geleverd worden 6 verschillende typen open haarden waaronder een tweetal dat heel bijzondere mogelijkheden biedt: de zogenaamde „in de hoek" en „op de hoek" open haard. Verder biedt SYSTEL eenzijdige, tweezijdige, drie zijdige en doorkijk open haarden, in diverse vuurbreedten. Naast deze in bouw open haarden een groot assorti ment in voorhanghaarden. Dat SYSTEL zich op de openhaarden markt als een vis in het water voelt blijkt onder meer ook uit het feit dat aan de Koningsweg tot op de dag van vandaag nog steeds onderdelen wor den vervaardigd voor concurrerende merken. Concurrerende merken die de komst van SYSTEL voelbaar ondervin den. Wekelijks stijgt de produktie in Soest en de in Emmen gevestigde dochteronderneming. Architecten en aannemers uit de Nederlandse bouw wereld tonen grote interesse. Fred de Zoete die in zakelijk opzicht evenmin graag op één paard wedt, lijkt met SYSTEL in de roos te hebben gescho ten. Onbesproken is in dit artikel de achil lespees van iedere open haard: rook verspreiding buiten het geëigende rookkanaal. Fred de Zoete: „Ik meen het oprecht wanneer ik beweer dat wij de beste open haarden in Nederland fabriceren. Zodra die echter de fabriek verlaten hebben zijn wij en de klant onafhankelijk van de schouwenbou- wer. Dat was een groot probleem, maar is het niet meer. Wij hebben een dealernet van schouwenbouwers georganiseerd die stuk voor stuk hoog- getalenteerde vakmensen zijn. Wij le veren direct aan de schouwenbouwer. Dat werkt aan twee kanten goed. Wij beschikken over vakmensen, zij weten dat ze met een kwaliteitsprodukt te maken hebben waarnaar ze ook vijf jaar later geen omkijken hebben". SYSTEL, systeem van stellen, is op weg de Nederlandse open haar denmarkt te veroveren. Geen consta tering die uitsluitend op de waarne ming van een scribent berust. Vak bladen wijden aan SYSTEL uitvoerige beschouwingen. Ondernemingen als Bouwcentrum Rotterdam en TOP- FORM hebben de Koningsweg-produc ties in hun programma opgenomen. Schipper Fred de Zoete, stuurman Jan Smit en Gerard den Ouden staan op de stookplaats die de snelheid van SYSTEL bepaalt. Geen zee zal ze te hoog gaan om hun nieuwe produkt in de huiskamer te brengen. Als we het op deze pagina dan toch over open haarden hebben, dan kan het misschien geen kwaad u er op te wijzen dat ook de schoorsteen waarop een open haard is aangesloten, jaarlijks moet worden geveegd. Veelal wordt er in een open haard hout gestookt. Hout zet snel roet aan in het rookkanaal en zeker het harshou- dende hout van naaldbomen. Ook al heeft u de afgelopen maanden niet of nauwelijks gestookt, vogels trekken zich daar niets van aan. Integen deel zelfs. Zij zien daardoor hun kans schoon in en rond de schoorsteen nestjes te bouwen. Schoonmaken dus die schoorsteen voor aan het nieuwe winterse stookseizoen begonnen wordt. Zoekt voor deze klus een erkende vakman die over het traditionele ge reedschap de beschikking heeft. Beter een grondige beurt door een vakman dan lapwerk van goedkope beunhazen. Overigens bent u wettelijk verplicht uw schoorsteen voor iedere stookseizoen te laten reinigen. Is de schoorsteen veger voor u onvindbaar dan zal de Soester Brandweer u ongetwijfeld wel aan een betrouwbaar adres kunnen helpen. Doen ze graag, al was het maar omdat voorko men beter is dan genezen. Spreek in ieder geval met uw schoorsteenveger voor de aanvang van de werkzaam heden de financiële konsekwenties af. Alle partijen wor den op zo'n manier op de meest prettige wijze vooraf uit de brand geholpen. De toenemende belangstelling voor een knetterend open vuurtje in de kamer doet velen besluiten tot de aankoop over te gaan. Het schoorsteenprobleem kan tegen woordig veilig, simpel en snel worden opgelost met een bouwpakket schoor steenelementen van roestvrij staal, zo dat ook zij die geen rookkanaal bezit ten, toch snel een open haard kunnen realiseren. Een metalen voorzethaard is zo'n an dere kant-en-klaar oplossing. Hij wordt kompleet gekocht en gemonteerd zon der rompslomp van metselen e.d. Meestal zijn ze zwart. Of rustiek met een koperen kap. Wat denkt u echter van een metalen haard die in iedere kleur gemoffeld kan worden en desgewenst ook naar ieder ontwerp? Passend bij het meubilair en andere sfeerbepalers. Deze dubbelwandige haard heeft een moffellaag die poetsen geheel over bodig maakt. Hij is 238 cm. hoog, 92 cm. breed en 53 cm. diep. De schouwkap heeft een speciale lakbe- handeling ondergaan waardoor de fi nish niet glad is maar een enigszins „geschuurd" effekt heeft. Andere ef- fekten zijn ook mogelijk. Een vonk, zegt men, kan een groot vuur doen ontbranden. Dat vuur kan vreugde of verdriet veroorzaken. Met een vreugdevuur in gedachte, ontwikkelde een jonge open haardenindustrie een nieuwe inbouw open haard met ingebouwd vonkengordijn. Het charmante, metalen vonkengor dijn glijdt in een vernuftige inbouw- koker, die vóór het inmetselen van bo ven af op het boezemijzer wordt aan gebracht. Het hangt dus onderaan het metalen verloopstuk. Alhoewel vonkengordijnen op zich niet nieuw zijn is deze konstruktie dat wel. Wanneer het gordijn niet gebruikt wordt kan het namelijk zover wegge schoven worden dat het onzichtbaar is en het vreugdevuur niet verstoort. Als het nodig is kunt u het dichttrek ken om te voorkomen dat uitspatten de vonken een vuur van verdriet doen ontstaan.

Soester Courant | 1979 | | pagina 13