Hoofd NOS-Journaal ED van WESTERLOO: Tussen ons in wonen, leven of werken mensen van wie wij weinig we ten. Desondanks spreken ze tot onze verbeelding. Ed van Westerloo, sinds vele jaren Soester burger, getrouwd met echtgenote Mia en va der van zoon Arjan, was er zo één. Vele jaren diende hij als een soort vliegende reporter K.R.O.'s aktualiteiten-rubriek Brandpunt. Hij maakte deel uit van een team waarin een niet vergrijsde Aad v.d. Heu vel, een somber ogende Frits v.d. Poel en een olijk kijkende Ad Lange- bent binnen en buitenlands nieuws door een katholieke bril bekeken. Sinds 1 januari '76, de dag waarop hij bij de NOS als hoofd van de jour- naaldienst ging werken, is zijn gezicht van de buis verdwenen en komt het nog slechts sporadisch voor dat voorbijgangers omkijken en zich afvragen: wie is die man toch, ik heb hem meer gezien. Ondanks zijn verdwijnen van het beeldscherm is het de moeite waard Ed van Westerloo nader te leren kennen. Vandaar dat hij op deze pagi na de hoofdrolspeler is. 11 Soester Courant van woensdag 3 december 1979 11 „Tegenwoordig is alles al een keer gebeurd. Ed van Westerloo Ed van Westerloo (38), gebo ren Amsterdammer en, het zij hem vergeven, thuis televisie kijkend of rond het veld begaan met het wel en wee van Ajax. Studeerde middelbaar onder wijs aan het Ignatiuscollege, bekwaamde zich in zijn geboor testad en Culemborg in journa listiek. Had een hoogst merk waardige carrière in militaire dienst. Doorliep vele rangen, bracht het tot luitenant maar werd om plausibele redenen terug naar af verwezen. Ver sleet in zeer korte tijd vele werkgevers. I Uit de serie twaalf ambachten I dertien ongelukken zijn z'n 1 werkzaamheden als K.L.M.- employé en etaleur absolute hoogtepunten. Zijn jongens- droom, ooit journalist te wor- den, werd werkelijkheid bij het A.N.P. Luchtvaartzaken - f Nieuw-Guinea, de E.E.G. 'i een keiharde leermeester wa tt ren de sparringpartners voor het latere sukses. Een sukses dat zich in 1964 aandiende. De tegenwoordige K.R.O. televi sie-directeur Richard Schoon hoven, destijds eindredacteur Brandpunt, haalde hem naar Hilversum. In dat zelfde jaar kwamen kerk en burgerlijke stand er aan te pas om zijn verbintenis met echtgenote Mia vast te leggen. Astrologen moeten voor Ed van Westerloo in 1964 een bij zonder goed jaar kunnen zien. Werken bij Brandpunt beteken de in gezelschap van camera man Piet Kaart, tegenwoor dig studio-regisseur bij de K.R.O.-televisie, op reis gaan -met een loodzware camera en geluidsapparatuur. Zaken en toestanden registreren die de kijkers niet mocht worden ont houden. Harde concurrentie strijd met actualiteitenrubriek van andere omroepverenigin gen, die vanuit hun levensbe- schouwelijke visies soms de zelfde onderwerpen maar met een andere toonzetting en kleur in de huiskamers brachten. Ed van Westerloo maakte in zijn Brandpunttijd o.a. twee maan den lang de onmenselijke oor log in Vietnam mee, had een opzienbarend inteview met ex-president Soekarno en ont wikkelde zich tot een graag ge ziene en beluisterde verslag gever. Sprekend over die periode con cludeert hij: ,,Ik had natuur lijk de tijd wel mee. Er werd anders, zeker met meer inte resse, naar televisie gekeken. De onderwerpen die je liet zien waren nieuw. Tegenwoordig lijkt alles al een keer gebeurd te zijn. „Zeven wilde jaren brachten hem in de wonderlijkste uithoe ken van de wereld. Jaren die ook duidelijk maakten dat het beroep van televisie-verslag gever tenminste op één punt overeenkomst vertoont met dat van een zeeman op de wilde vaart. Dertig dagen op en één dag af was geen zeldzaamheid. Toen de toenmalige K.R.O.- voorzitter mr. P. van Doorn hem het commando opdroeg van de Brandpuntploeg, uitge rekend op de dag dat zoon Ar jan zich nadrukkelijk ging aan kondigen, was de keuze niet Kijkje achter de schermen tijdens een uitzending van het NOS journaal vinden. Daaraan wordt nu zeer binnenkort iets gedaan. Per 1 januari a.s. gaan we met een wat vernieuwde vormgeving aan het werk. Daar zijn wij nu mee aan het stoeien en aan het werk. Het moet allemaal wat losser worden' Niet uitsluitend bij feministen is het geknars der tanden hoor baar als dagelijks wordt gecon stateerd dat het presenteren van een journaal een nogal ex clusieve lijkt die uitsluitend voor mannen is gereserveerd. Ook van Westerloo kent de kri tiek. „Die kritiek" zegt hij „is niet helemaal ongerechtvaar digd. Maar wat moet ik? De vier mannen die nu het jour naal presenteren deden dat ook al toen ik kwam. Moet ik er dan een ontslaan en zeggen ik wil een vrouw er bij heb ben? Dat kan toch niet. Maar geen misverstand; er zijn wel degelijk vrouwen in Nederland die het journaal goed zouden kunnen presenteren. Een van mijn wensen voor de toekomst is niet dat een van die mannen weggaat, maar dat op den duur er een vrouw voor de presenta tie bijkomt. Nu al namen noe men zou voorbarig zijn, maar ik heb er wel een op 't oog. Een ander bekend gezicht: nieuws lezer Harmen Siezen Ongerechtvaardigd vind ik de kritiek van mensen die je ver tellen of schrijven dat je be paalde dingen onjuist hebt ge zegd. Mensen die slecht kunnen luisteren. Zelfs dan moet je toch bij jezelf te rade gaan of je het toch niet zo onzorg vuldig geformuleerd hebt dat mensen wat anders konden verstaan. Over het algemeen komt er echter sporadisch on gerechtvaardigde kritiek. Ver der zijn er de mensen die blij ven roepen dat we te weinig cultuur en sport in het jour naal doen. Wat de cultuur be treft was ik het tot voor een jaar met ze eens. In 1979 heb ben wij er erg veel aan gedaan. Met enorm grote regelmaat berichten wij uit de sector cul tuur. Sport is een probleem apart. We doen er weinig aan. Dat is historisch verklaarbaar. Televisie staat buiten het jour naal bol van sport. Zelf ben ik mateloos geïnteresseerd in sport. Ik ben zo arrogant te durven stellen dat ik meer van sport weet dan de meeste sportredakteuren. Dat zegt in relatie tot de inhoud en samen stelling van het journaal ech- Kcdaktie-afdeling van het NOS journaal. In Vaktermen: „Central Desk" in Newsroom ter niets. Ik werk met een staf van 80 mensen die alle maal op hun terrein inbreng hebben. Ook al zou ik persoon lijk meer sport in het journaal willen hebben dan lukt mij dat niet. „Ter sprake komt een regel matig opduikende en steeds te rugkerende „klacht" dat het NOS-journaal qua politieke sig natuur zich wat „linkserig" zou opstellen. Aanwijsbaar zelfs, aangezien de hoofdredac teur van Nederlands grootste krant duidelijke P.P.R.-sym pathieën zou hebben, hetgeen objectieve berichtgeving in de weg moet staan. Ed van Westerloo: „Je moet mensen niet definitief uitspra ken nadragen die ze acht jaar geleden gedaan hebben. Ik heb acht jaar geleden een keer gezegd: ik stem dit keer op de P.P.R. Dat heb ik heel be wust gedaan. Overigens meer op Bas de Gaay Fortman dan op de P.P.R. Dat betekent niet dat ik verder iets met die P.P.R. heb. Ik ben geen lid van een politieke partij, heb wel mijn sympathièn. Ik stem iedere keer als er gestemd moet worden. Als ik nu zou moeten kiezen zou ik het niet meer publiekelijk zeggen. Als ik het nu zeg dan komt er over tien jaar weer iemand die mij daaraan herinnert. Dat lesje heb ik intussen wel geleerd. Toen ik die uitspraak deed werkte ik nog bij de K.R.O. Ik heb er een hoop gesodemie ter en gelazer mee gehad. De mensen schijnen dan plotse ling te gaan denken dat letter lijk alles wat je doet vanuit een politieke-partij opvatting of voorkeur voortkomt. Ik heb mijn partij-politieke opvatting thuis, als burger, maar op mijn werk kan ik mij er uitstekend van losmaken. Als ik nu tegen jou zeg op welke partij ik zou stemmen dan wordt alles wat ik op mijn werk doe daarmee geassocieerd. Het is een zie kelijk verschijnsel dat je in Nederland in een hokje kan worden geduwd. Ook al stap je er zelf uit, voor 't publiek blijf je erin. In hun ogen ben je tegen alles wat de rest is. Zo eenvoudig is het natuurlijk niet. Ik werk bij het journaal met heel veel vogels van diver se pluimages. Wat wij van ons zelf eisen is dat wij onze poli tieke ideeën die wij hebben op zij zetten als we ons werk doen. Dat kan heel goed, en wij doen het ook". Een schijnbaar geruststellende mededeling voor „verontruste kijkers" die evenwel aan het wankelen wordt gebracht door van Westerloo's aansluitende opmerking dat objectiviteit in het journaal ontbreekt. „De eis van objectiviteit moet je niet stellen. Hou daar maar mee op. Dat kan niet. Dan moet je robotten of machines inhuren, in ieder geval geen mensen. Mensen zijn nooit ob jectief. Objectiviteit is een be grip waar ik erg moeilijk mee kan werken. Het betekent niet dat ik partij-politiek bezig ben. Het betekent dat ik probeer de zaken zoveel mogelijk te ob jectiveren. Afstand nemen van mijn eigen oordelen en voor oordelen. Geobjectiveerde criteria aanleggen. Als je dat nou maar doet met een pluriforme groep van men sen zoals wij dat doen bij het journaal, dan is het eindresul taat, de botsing der meningen, in ieder geval niet op vooroor delen gebaseerd. Al ontken ik niet dat ook criteria subjec tief zijn". Ed van Westerloo, sinds vier jaar hoofdredacteur van het NOS-journaal. Het is van de buis af te zien - te beluisteren en te lezen. Wat mogen wij, los van de in dit artikel reeds gesignaleerde veranderingen, van hem en zijn mensen verder verwach ten? Ed van Westerloo: „In ieder geval niet het ideale journaal. Het bestaat in theorie maar is in praktijk nooit te brengen. Het journaal is een dagelijks terugkerend live-programma. Het komt altijd in haast en met grote spanningen tot stand. Er is geen journaal waarvan mijn collega's en ik achteraf niet zeggen dit of dat had an ders gemoeten. Het hoogste waarop wij kunnen mikken is een journaal dat door miljoe nen met plezier wordt bekeken. Een journaal waar mensen veel aan hebben voor hun ei gen zijn in de maatschappij. Die vier tot vijf miljoen kij kers is voor ons overigens geen norm, dat is een feit. De norm is: de vier miljoen moeten er met plezier naar kijken en er voor hun bestaan wat aan heb ben. Op dat laatste ligt de na druk". Ed van Westerloo, in het Hil- versumse zeker niet de gemak kelijkste NOS-medewerker. Iedere ochtend houdt hij met zijn medewerkers zitting, door de baas zelf „ochtendgebed" genoemd. Gisteren en vandaag worden doorgesproken. Ed van Westerloo maakt op onvol groeide collega's wel eens een autoritaire indruk. Wie hem tot zijn vrienden wil rekenen moet tenminste net zo vak-bezeten zijn als hij. Buiten Hilversum, in Soest, kent hij vele kleine vriendjes. Als elftalleider is zijn „autoriteit" doorgedron gen tot dreumessen van S.O. Soest. Ajax en NOS hebben tenslotte toch niet alles te bieden. JAN LEIJENDEKKER. moest toespitsen. Van Wester loo en het journaal. Kan een vis zich beter zwemwater voor stellen? Terugkijkend naar die begin periode analyseert van Wester loo: „De club die ik er aan trof geloofde niet zo erg in zichzelf. Men had nooit een echte kans gehad zich een beetje te manifesteren. Vooral in politiek opzicht werd men klein gehouden. Wat ik óók ont dekte was een stuk bereidheid om het anders, beter te gaan doen. Ze zochten iemand die voor de peper ging zorgen. Dat heb ik geprobeerd te doen. Mij stond voor ogen met z'n allen van een passief journaal, dat slechts doorgaf wat door an deren gemeld werd, een aktief in de wereld staand journalis tiek programma te gaan ma ken. Het journaal is in wezen een kijk- en luisterkrant. Om er een volwassen krant van te maken zijn nu op tal van plaat sen in de wereld corresponden ten aangesteld die vanuit hun Nederlandse invalshoek tegen de gebeurtenissen aankijken en daarover weinig verslag doen". De eerste hoofdredacteur in Nederland die tevreden is over zijn dagelijks product moet nog worden geboren. Ook van Westerloo heeft nog zo zijn be zwaren tegen zijn huidige „mil joenenkrant". Het huidige journaal is nog niet helemaal het product dat mij voor ogen staat. Dat kan ook hiet, het is een groeiproces wat tijd kost. Kritiek op het jour naal zal er altijd blijven. Ten slotte is het journaal de groot ste krant van Nederland. Ruim 4 miljoen mensen kijken en luisteren er dagelijks naar. Het bestaat niet dat je het die alle maal naar de zin kan maken. Ik herken wel mijn opvattingen in kritiek van mensen die ons een beetje te saai en statisch moeilijk. Trouwens, in die tijd Van Doorn tegenspreken, zou een volstrekt zinloze onderne ming zijn geweest. Richard Schoonhoven verdween, een nieuwe eindredacteur kwam. Ook met Ed van Westerloo aan het roer bleef Brandpunt recht overeind, al veranderde wel het gezicht van het program ma. Er werd in journalistiek opzicht dieper gegraven, de rubriek was minder dan in de beginjaren een uitvoerige ka- leidoscoop. Nog een medewerker van het NOS journaal: Joop van Zijl Nog wordt bij de K.R.O. en andere omroepverenigingen de dag betreurd die Ed van Wes terloo deed besluiten naar de NOS te stappen. Niet alleen raakte men een bekwaam vak man kwijt, zo zeker als de K van de K.R.O. in de Emma- straat gebeiteld zou blijven, stond vast dat met de komst van Ed van Westerloo de con currentie tussen journaal en actualiteitenrubrieken zich

Soester Courant | 1979 | | pagina 11