„Ik wil Indonesia aan mijn klanten erkopen" Alles voor alle reizen Reisburo VAKANTIEREIZEN ZAKEN- en PRIVÉREIZEN Dordelijk ;orte tijd r zijn ge- hij in de Nassi als ontbijt Nachttrein naar Jogyakarta Bali 35° in de schaduw Twee kinderen ons bezoek werden wij vriendelijk jewuifd. t was moeilijk om van deze mensen cheid te nemen. Onze gids had nog i hoogtepunt voor deze dag: een ■oek aan de familie Udjo. Deze fa lie met 10 kinderen en enige vriend en vriendinnetjes uit de buurt heb- i een anklung orkestje opgericht, er meisje of jongen bespeelt een dung. Een anklung is een bamboe- trument met 2 loszittende bamboe- sjes, die door verschillende omvang i eigen toon geven. De klank ont- at als men met de hand een tril de beweging maakt. Na een optre- t van het orkestje moesten dé gas- ook meespelen en kregen wij elk anklung instrument in de hand Irukt. Op elk instrument had men cijfer gedrukt en zo konden wij idels de cijfers op een bord zien meer men aan de beurt was om de lung te laten trillen. Na enig oe- sn kwam er een leuk Indonesisch !je uit. Voldaan kwamen wij in ons ïl terug en wij zullen nog vaak ïgdenken aan deze mooie dag in >m Bandung. /olgende dag stond op ons program een tocht naar de krater van de gkuban Prahu, ongeveer 40 km. noorden van Bandung. Via Lem- g bereikten wij een hoogte van om- eks 2000 meter. Het landschap wij- zich enigszins en langs de weg in nu grote kerststerren en nog ho- naaldbomen, varens en kinabo- 1. en bij de rand van de krater is parkeerterrein. Men voelt aan de peratuur dat wij op behoorlijke rte zijn gekomen. Per groepje van irsonen krijgen wij een gids toe- ïeld om in de krater af te dalen, e gids loopt iedere dag 12 km. af zijn kampong naar deze kra- om te horen of hij een groepje isten mag begeleiden. Nu in het e seizoen daalt hij 2 maal per k in de krater af en dat brengt i ongeveer 1000-1500 rupiahs op. Soester Courant van woensdag 5 december 1979 Het paleis uit het oude koninkrijk van Karangasem De bekende apendans op het eiland Bali Wij dalen via glibberige paadjes af naar de krater. Halverwege krijgen wij al een mooi uitzicht op de krater en zien in de diepte al de rookplui men uit de aarde opstijgen. De stijle afdaling valt niet mee en de gids is onze steun en toeverlaat. Eenmaal beneden in de krater aangekomen be merkt men al gauw een indringende zwavellucht en komt het kokende water uit diverse spleten uit de grond. Wat een belevenis, de laatste uitbar sting van deze krater is in 1969 ge weest, dus nog niet zo lang geleden. Na een vermoeiende klim naar boven weer verder naar onze lunch in het Grand Hotel in Lembang. Dit is nog een echt koloniaal hotel en wij genoten van een heerlijke rijsttafel. Overigens staat mij 2 maal per dag een rijst tafel nog steeds niet tegen en geniet ik er nog dagelijks van. Ik zie in het hotel enkele Indonesische gasten in de morgen als ontbijt al nassi goreng bestellen. Dat gaat mij als Europeaan net iets te ver. Wij hebben door tijdnood gedwongen onze keuze gemaakt voor de nachttrein van Bandung naar Jogyakarta. Keurig werden wij weer door de vertegen woordiger van Satriavi naar het sta tion gebracht. Wij werden door een zij deur binnengeloodst naar een prachti ge kamer met lederen fauteuils. Wij dachten dat dit hoorde bij een le klas se treinbiljet, maar niets was min der waar. Deze le klasse trein bleek helemaal niet zo comfortabel te zijn. De afwerking van deze in de D.D.R. gemaakte wagons was slecht en de „airconditioning" leek nergens op. een gelukkig leven, dus natuurlijk mijn hand ook in zo'n stoepa gestoken. De Borobudur wordt thans gerestaureerd met behulp van de Unesco. Bandung heeft een heerlijk klimaat maar Jogyakarta ligt weer laag en wij beklommen deze tempel precies om 12 uur in de middag en dan staat de zon nagenoeg recht boven je. Tem peratuur omstreeks 35 graden in de schaduw. Dit eiland wordt in vele folders aange prezen als de parel in de gordel van smaragd. Toen wij echter per vliegtuig in Den pasar arriveerden viel mij het land schap erg tegen en zeker na alles wat ik op Java had mogen aanschou wen. Ook de weg naar ons hotel Sanur Beach bood niet veel natuurschoon. Wel werd er dwars door de rijstvelden een autoweg van het vliegveld naar de vele hotels aan de kust bij Sanur aan gelegd. Een echt toeristenoord. De ho tels en bungalows liggen allen direct aan het strand in schitterende tro pische tuinen. Het is te mooi aange legd en er zijn teveel toeristen in de omgeving. Zelfs 's morgens om 6 uur op het strand komen de kinderen al met koopwaar op je af. Zij hebben al lemaal hetzelfde verhaal. „Waar komt u vandaan, wanneer bent u aangeko men, hoe heet u en welkom in Bali' Daarna volgt het verkoopgesprek. Het lijkt wel of zij allemaal dezelfde tekst uit hun hoofd hebben geleer. Gelukkig blijkt er nog een ander Bali te bestaan. Dit hebben wij ervaren op onze tocht naar het Noorden van dit wonderschone eiland. Ik kan het niet onder woorden brengen, maar het is werkelijk een belevenis om in Bali te hebben mogen rondtrekken. De terrasvormige sawa's en de vul kanen bepalen de schoonheid van dit landschap. Bali is het eiland van vele duizenden tempels, het eiland van go den en demonen. Ieder huis heeft op het erf een huistempeltje voor het offeren aan de goden en de voorouders. De Balinezen zijn een diep religieus volk en meer dan 95% zijn het aan hangers van het hindoeïsme. Voortdu rend worden er offers gebracht, klei ne offers in de vorm van bloemen of vruchten. Ik heb er verschillende dan sen mogen aanschouwen, o.a. de ba- rong en krisdans. Ze stellen de strijd voor tussen het goede en het kwade. De Barong, een legendarisch dier, stelt het goede voor en Rangda het slechte. Het goede overwint altijd. De muzikale begeleiding wordt verzorgd door een gamelan orkest. Dit orkest bestaat hoofdzakelijk uit slaginstrumenten. Gamel betekent hamer. Men gebruikt deze hamers om op de diverse instru menten te slaan. Deze gamelanmuziek wordt eveneens gebruikt bij het Wajang- of schimmen spel. Men speelt met lederen platte poppen een spel achter een lamp zodat de schaduw op een wit gespannen doek valt. Volgens vaste regels laat men de wajangpoppen langs het wit te doek glijden. Met stokjes kan men de armen laten bewegen. Ook komt in zulk een spel de strijd tussen het goede en kwade weer als boventoon naar voren. Helaas is aan deze oriëntatiereis te snel een einde gekomen. Zeker had ik op het wonderschone eiland Bali nog enige tijd willen doorbrengen. Een ding is zeker: ik kom hier terug. Ik heb door mijn werk al veel van de wereld mogen zien, maar ik geloof te moeten stellen dat er geen mooier land op de wereld is dan Indonesia, de gordel van Smaragd". >assen op de eenden van de boerderij Men kon er kussens en dekens bij huren. De reis van 11 uur was een vervelende lange tocht. Misschien had den wij dan toch beter de dagtrein kunnen nemen en van het landschap kunnen genieten. Gelukkig volgde een vrije dag in Jogyakarta. Wij arriveerden pas om half 5 's mor gens in het Ambarraukmo Sheraton Hotel en waren wel aan een „nacht rust" toe. Er was niet te slapen ge weest in de trein. Het hotel ligt aan de rand van de stad in een schitterend park en vanuit mijn kamer heb ik een mooi uitzicht op de vulkaan de Merapi, die nog steeds werkt en doorlopend een rookpluim laat zien. In de tuin twee zwembaden. Het was vroeger het buitenverblijf van de sultan van Jogyakarta. Naast het hotel staan nog de sultansgebouwen zoals het Kraton museum. In de mid dag zijn wij gaan winkelen. Aangezien het hotel nogal uit de stad ligt hebben wij de tocht per becaks gemaakt. Dit is een soort fietstaxi voor 2 personen en de bestuurder zit achter de passagiers en zo storten wij ons dan in het drukke verkeer van Jog yakarta. Er rijden in deze stad ongeveer 10.000 van deze becaks. Je voelt je in het begin toch wel opgelaten dat je je voor een luttel bedrag door zo'n fietsende man laat voortbewegen. Deze fietsta xi's zijn meestal geen eigendom, maar worden gepacht. Men betaalt meestal 400 Rpa per dag pacht en aangezien een uur rijden ongeveer 400 Rpa kost moeten deze mensen minstens 1 uur per dag een vrachtje hebben om de pacht er uit te hebben. Ik betwijfel of dit lukt gezien de grote aantallen becaks die er zijn. Vaak zie je deze mensen er lui in liggen, ze slapen er meestal 's nachts ook in. Jogyakarta is bekend voor batik en zilverwerk. Wij hebben dan ook enige ateliers bezocht. Het zou te lang wor den om de hele procedure van het ba tikken te beschrijven maar in grote lijnen komt het er op neer dat men op witte katoenen lappen figuren aan brengt en deze invult met was. Dit gebeurt door meisjes en vrouwen die de hele dag aan een dampend potje vet met een soort pijpje vetlijnen trek ken op de lappen stof. Meestal is het parafine of bijenwas. Daarna wordt de lap in een kleurbad gedompeld en het vet verhindert dan dat deze kleur op het doek Indringt. Men verwijdert de aangebrachte vetlagen en strepen en maakt weer nieuwe figuren en dezelf de procédé begint weer opnieuw. Loon voor een hele dag ongeveer 500 Rpa (ƒ1,50). Even buiten Jogyakarta in Kotagede hebbeh wij een atelier van zilversme den bezocht. Wij bezochten Moeljodi- hardjo een bekende leverancier van zilverwerk aan de sultan en buiten landse vorsten. Veel mannen zitten met een hamer op zilveren platen te kloppen. Met eenvoudige voorwerpen toveren zij de mooiste sieraden, lepels en messen tevoorschijn. Je moet er wel de tijd voor hebben en nemen om zo te kunnen werken. Men heeft daar de tijd. Ook een „must" is een bezoek aan het boeddhistische bouwwerk de Borobu dur. Veertig km. ten noorden van de stad Jogyakarta ligt de Borobudur. Wat de afmetingen betreft viel mij deze tempel tegen. Ik had al een en ander op TV en in kranten gezien. Deze tem pel is slechts 31 meter hoog en aan de voet 120 meter. Het is echter geen tempel om in te gaan. Het is een mas sief monument. Op de 3 terrassen staan veel opengewerkte stoepa's in de vorm van een klok. In iedere stoe pa is een budhabeeld. Kun je de budha met je vingers aanraken dan rest je per vliegtuig, trein, schip en touringcar. Ité-vliegreizen, bungalow- en appartementen- verhuur voor automobilisten vlieg- en treinbiljetten, hotelreserveringen, scheeps- passages, autoverhuur, verzekeringen. HOMND INTERN4TION4L Officieel K.L.M.-agent voor Soest en omgeving STEENHOFFSTRAAT15A TELEX: 43733 Kantooruren: - TELEFOON 16571 -14905 Maandag t/m vrijdag 9.00-17.00 uur. Zaterdag 10.00-16.00 uur

Soester Courant | 1979 | | pagina 13