Kinderen op de fietsveiligheid vereist Veilig autorijden in herfst en winter Film en geluid Op lamswol groeien te vroeg geboren babies sneller Extra aandacht voor fietsende kinderen Dank Werkesr Met Raad en Daad ;ember lende en en. P 1 k als de )ok van keringea ereerst een ren Van Dekten over rbodig is. i alle tijd en :en kantoor zich kunt die extra 'en of goed, zekeren ik heeft ;en. >ank isea 24 ider nr. 83/1979 25 oc Soester Courant van woensdag 5 december 1979 Z& DULBEA Laatst zag ik* dit merk waardige woord, dat ln geen enkel woordenboek voorkomt. Wat betekent het? Antwoord - Département de 1'Univer- sité Libre de Bruxelles d' Economie Appliquée of in het NederlandsAfde ling Toegepaste Economie der Vrije Universiteit van Brussel. Het wordt alleen in schoollectuur gebruikt. BEKLADDE MUREN - Op onze zij muur heeft een al te vlijtige actie groep met verf haar leuzen geklad. Hoe krijg ik dat alles er weer af? Antwoord - De meeste verfsoorten lossen goed op in terpentijn of ben zol (giftig!), soms in petroleum en vaak ook in afbijt. Deze middelen pro beert u eerst uit op een klein plekje. U komt dan niet voor verrassingen te staan als blijkt dat het middel even erg is als de kwaal. Soms kan men met een staalborstel of schuurmachine óók veel weg krijgen. Muren die met witte cement of muurverf zijn be streken kan men daarna weer bijwer ken. Er bestaan echter ook spuitbus sen met verfsoorten die lastig weg te werken zijn, evenals teersoorten. Ove rigens zijn wij met u van mening, dat een fatsoenlijke actiegroep ander mans muren niet beklad. Er gaat meer antireclame van uit dan propaganda, menen wij. MESURATIS - In onze omgeving komt de geslachtsnaam Mesu voor. Nu heeft iemand een genealogie doen ver schijnen, waariri hij ter verklaring van de naam wijst op de mesuratus. Dat was een hoge ambtenaar aan het hof van de karolingische vorsten, belast met het toezicht op de maten en gewichten, dus een soort ijkmees ter. En toch twijfel ik aan deze ver klaring. Antwoord - Terecht, want Mesu is een z.g. spotnaam. De hierheen ge vluchte Hugenoten spraken uiteraard Frans. De vocatief messieur werd dus vaak gehoord. Gekscherend werd één van hen zo genoemd den dit ver basterde tot mesu. Vandaar ook de klemtoon op de tweede lettergreep. De sprong naar de Karolingen was zuivere fantasie. Volg de verkeersinformatie via de radio. Bel de ANWB (070-264455) of de Algemene Verkeersdienst Rijks politie (03438-4321) voor uitgebreide informatie over de toestand van de wegen. Houd vooral 's-morgens en 's-avonds rekening met plotseling opkomende gladheid ten gevolge van nachtvorst bij bruggen en viaducten. Ook kan gladheid optreden door rot tende bladeren. Conditie van de auto Voorkom pech onderweg. Contro leer tijdig het koelsysteem op het antivriesgehalte. Vul het waterreservoir van de ruitensproeier met anti-vries. Neem een extra flesje anti-vries mee om eventueel het waterreser voir onderweg bij te vullen. Zorg dat de bladen van de ruiten wisser in orde zijn. Zorg voor een goed ijskrabbertje. Alvorens te gaan rijden dient niet alleen de voorruit, maar ook de achterruit en de zijruiten schoon gemaakt te worden. Laat op tijd remsysteem en schok dempers controleren, zodat contact tussen wielen en wegdek optimaal is. Let op de banden. Een profieldiepte van 2 mm is als minimum nog aan vaardbaar. Toch gestrand met pech langs de weg? Hinder het overige verkeer niet; zet de auto zoveel mogelijk rechts aan de kant van de we g Plaats op een afstand van 30 meter een gevarendriehoek. Zorg dat deze niet kan omwaaien; vergeet hem niet! Meld via praatpaal aan ANWB of de Algemene Verkeersdienst Rijks politie waar de auto zich bevindt. Deze instanties waarschuwen zo nodig de wegenwacht of garage. Via de praatpaal is het mogelijk in dringende gevallen familieleden te informeren. Zorg voor goede warme kleding, plaids, e.d.; het kan zijn dat er langere tijd in de auto doorgebracht moet worden. Het is verstandig bij het achter laten van de auto naam en adres duidelijk zichtbaar achter de ruit te plaatsen. Een te vroeg geboren baby die niet op het gebruikelijke ziekenhulslaken maar op een warm, zacht dekentje van lamswol te rusten wordt gelegd, groeit sneller, slaapt beter en verliest minder lichaamswarmte. Dat is de opmerkelijke conclusie van een recent Engels onderzoek op de Universiteit van Cambrldge. Maar ook normale, voldragen babies die een met lamswol "beklede" wieg hebben, voelen zich daarin overduidelijk meer op hun gemak dan op een strak gespannen laken. Het resultaat: ze huilen minder en slapen beter. „Geen wonder ook", zegt dr. Martin lamswollen dekentje. Aan het eind van Richards, de leider van het Engelse elke dag werden de kleintjes gewogen, onderzoek. „Ik kan me goed voorstel- Met verbazingwekkende resultaten, len dat een baby een ondergrond waar- Dr. Martins: „Onze verwachtingen in hij of zij zacht wegzinkt verre prefereert boven een hard laken dat vaak nog koud is ook". In Cambridge legde dr. Martins gedu rende zo'n twee weken zes babies de ene dag op het gebruikelijke zleken- huislaken en de andere dag op een werden verre overtroffen. Per dag groeiden de babies 30 gram op lamswol tegen 20 gram op laken. Een verschil van 50%. Bovendien huilden ze minder en lagen ze rustiger. Ik kan me voor stellen dat de isolerende werking van lamswol de babies warmer houdt. En als ze dan rustiger zijn in hun slaap kan de energie van de voeding worden omgezet in groei. Maar dat verklaart het verschil maar voor een deel". „Ik denk dat deze babies vooral hard groeien omdat ze gewoon gelukkiger zijn. Op lamswol zien ze er ook meer tevreden uit en ik kan me goed voor stellen dat het voor een baby geen pretje is om in een couveuse op de nogal hardè katoenen lakens te liggen die gewoonlijk worden gebruikt". Dr. Richards hoopt meer onderzoek te doen naar de effecten van lamswol bij voldragen babies. In Nederland zijn de lamswollen vachten verkrijgbaar via de apotheken. De marktcijfers tonen aan dat het geluidsfilmen stormenderhand toeneemt. Juist door de gewone consument, de filmer die zijn vakanties wil vastleggen en de huisvrouw die de eerste stappen van haar baby wil filmen, wordt het filmen met geluid dat direkt in de camera op de film wordt opgenomen, steeds meer met enthousiasme beoefend. De huis-tuin-en-keuken-filmer die goede beelden en een goed geluid op zijn films wil hebben, heeft aan enkele vuistregels voldoende. Men kan optimale resultaten bereiken door van tevoren met een proeffilmpje te oefenen in het opnemen van het - Ook bij geluidsfilms blijft het beeld het belangrijkste. Is het geluid mislukt Geen nood, met behulp van een projec tor kan er achteraf altijd nog geluid en/of muziek aan de film worden toegevoegd. Zijn de filmbeelden mis lukt, maar is het geluid prima? Jam mer, maar de film is dan verloren. -De filmer die alle aandacht wil geven aan zijn beelden en geen kopzorgen wil hebben over het geluid, schaft zich bij z'jn camera een goede microfoon aan. Sommige camera's worden al met een uitstekende microfoon geleverd. De microfoon is de belangrijkste schakel in de geluidsketen. - Men moet er rekening mee houden dat de meeste camera's minimaal een halve seconde nodig hebben om het geluid mee „op te starten". Bovendien zit er een afstand van 18 beeldjes tussen beeld en geluid. Als men een spreker filmt, moet de eerste zin pas beginnen één seconde na het indrukken van de ontspanner. - Een windkap op de microfoon is bij buitenopnamen geen overbodige luxe. Hou de microfoon zo dicht mogelijk bij de spreker, en zo ver mogelijk van de camera af. De microfoonkabel kan hinderlijke geluidstikken geven in de opname als deze over de grond bewo gen wordt. Men houdt bij voorkeur de kabel met de lus aan de microfoon vast. - Wie een familiefilm of vakantierepor tage maakt, gebruikt steeds films van hetzelfde soort en merk, waardoor opvallende verschillen in beeld- en geluidskwaliteit worden voorkomen. Bij het monteren van de geluidsfilms, is het maken van een goede las belang- rijk. - De meeste moderne filmprojectoren zijn voorzien van een mengknop waar mee bestaand geluid op de film, zoals spraak, gemengd kan worden met achtergrondmuziek of geluidseffecten. geluid en het bedienen van de meng knop op de projector. - Wie graag goed geluid wil hebben dat HiFi-normen benadert, kan beter zijn films met een snelheid van 24 beelden opnemen als de camera deze mogelijk heid biedt. - In de handel zijn tientallen grammo foonplaten met geluidseffekten en ach tergrondmuziek te krijgen. De foto- handel heeft er vaak heel wat in voorraad. - De muziek bestaat bij voorkeur niet uit nummers van de Top-10 of andere bekende deuntjes die de aandacht van de film zelf afleiden. Men kiest bij voorkeur muziek zonder zangstemmen of zoemkoren, of muziek uitgevoerd door gigantische orkesten. Achter grondmuziek hoort bescheiden te zijn. - Als de film boeiend genoeg is, hoort 99 van de 100 toeschouwers niet meer of het geluid stereofonisch wordt weer gegeven of niet. Een stereogeluidspro jector is een prachtig apparaat, maar de beelden van een film blijven hoofd zaak. - Firma's als Eumig en Kodak hebben doeltreffende brochures uitgegeven over de eenvoud van het filmen (en daarna monteren) met geluid. Vraag deze folders aan. Ook de foto- filmhandelaar beschikt over goede in formatie. - Wie last heeft van hinderlijke tikken (bij lassen, bij de opstart van een nieuwe scène of dankzij de microfoon kabel) kan deze tikken erg eenvoudig, snel en onhoorbaar wegwerken met behulp van een goedkoop apparaatje, de „geluidswisser", die op het beeldje nauwkeurig wist en tevens een handig hulpmiddel is bij de montage van geluidsfilms voor het meten van de beeldgeluidsafstand. Vele weggebralkers zullen zich de slechte weersomstandigheden van verleden herfst en winter nog kunnen herinneren. Ieder jaar weer blijken mist, regen, ijzel en sneeuw talloze automobilisten te overvallen en voor problemen te plaat sen. Veelal neemt men niet de nodige voorzorgsmaatregelen de auto 'slecht weer bestendig' te maken. Ook moet de weggebruiker zélf zich, qua rijgedrag, instellen op een andere weersgesteldheid. Velig Verkeer Nederland, de ANWB en de Algemene Verkeersdienst van de Rijkspolitie houden zich al enige jaren onder andere bezig met het'geven van tips met betrekking tot het veilig autorijden in herfst en winter. Wij willen een aantal adviezen nog eens op een rijtje zetten. Al baren de weersomstandigheden van dit moment misschien nog niet direct zorgen; gebruik dan deze tijd om voor zorgsmaatregelen te treffen. Defensief rijden Onder alle omstandigheden is het van belang 'defensief' te rijden. Het tijdig taxeren van wat er kan gebeuren, zo dat het mogelijk is het eigen rijgedrag aan te passen en noodsituaties te voor komen. is zeker onontbeerlijk bij on gunstige weeromstandigheden. Tips voor herfst en winter Verlichting Zorg voor goede verlichting, die ook juist is afgesteld. Neem een set reservelampjes mee. Voer bij dichte mist (zichtafstand van 200 meter of minder) dimlicht gedimd groot licht) of indien toege staan groot licht. Het gebruik van zogenaamde mist lampen is alleen toegestaan, daar waar groot licht gevoerd mag wor den. De mistlampen mogen uitslui- VOLGERS VAN DANTE - Waar zetelt de Dante Alighieri? .Antwoord: De Nederlandse Societa Italiana „Dante Alighieri" heeft een secretariaat aan het Weezenhof 8361; 6536 CG Nijmegen. Telefoon 080 - 440364. tend in combinatie met stadslichten gebruikt worden. Voer bij zeer dichte mist overdag (zichtafstand minder dan 50 meter) groot licht of mistlampen. Alleen bij zeer dichte mist (zicht afstand minder dan 50 meter) mag een mist-achterlamp gebruikt worden. Met ingang van 1 november j.1. mag in ieder geval zowel binnen als buiten de bebouwde kom een mist- achterlicht gebruikt worden. Maak bij zware sneeuwval koplam pen en achterlichten zonodig sneeuwvrij. Rijgedrag Rijd met aangepaste snelheid. Rem beheerst, pompend remmen verhoedt slippen. Voorkom snelle stuuruitslagen. de auto raakt hierdoor snel in de slip. Ga bij het veranderen van rijstrook geleidelijk naar links, vervolgens geleidelijk naar rechts. Geef ande ren de ruimte Neen voldoende afstand in acht. Raak bij het binnenrijden van een mistbank nooit in paniek, rem niet abrupt, verminder langzamerhand snelheid en let op achteropkomend verkeer. ayag Er is geen land ter wereld waar door de jeugd zo intensief gebruik wordt ge maakt van de fiets als in ons land. Het fietsen is in het gewoontepatroon op genomen en het is dan ook welhaast vanzelfsprekend dat een nieuwe fiets een zeer geijkt cadeau is bij verjaardagen c-n bij andere bijzondere gebeur tenissen. Vooral voor jonge kinderen lijkt de fiets een stuk speelgoed te zijn en voor scholieren is de fiets heel vaak hé' vervoermiddel om dagelijks naar school te gaan. Volgens een recente berekening worden voor het woon- en school-verkeer jaarlijks ruim twee miljard reizigerskilometers afgelegd. Heel veel kinderen zijn daartoe op de fiets aangewezen, omdat zij geen andere mogelijkheden hebben om zich te verplaatsen. Zij mogen nog geen gemotori seerd voertuig besturen en in vele gebieden van ons land zijn de openbaar vervoervoorzieningen onvoldoende frequent. Een aspect bij het fietsgebruik door de jeugd dat zorgen baart, is de on veiligheid in het verkeer. Ongevals statistieken wijzen uit dat kinderen en jongeren tot de meest kwestbare groe pen in het verkeer behoren. Dat bete kent dat wij zeer bedacht moeten zijn op de veiligheid van de fietsende kin deren. Houd de fiets goed in orde Van het eerste belang voor de veilig heid is een goed onderhouden fiets. En daar mankeert het vreemd genoeg heel vaak aan. Bij controles die de laatste tijd werden uitgevoerd, blijkt steeds weer dat de staat waarin de fietsen van scholieren verkeren erbar melijk is. Dat is onbegrijpelijk en het valt aan de ouders te verwijten dat ze er zo weinig op toezien dat de fietsen van hun kinderen veilig zijn. Het is toch maar een kleine moeite om daarvoor te zorgen. Veel voorkomende gebreken die steeds weer geconstateerd worden zijn niet goed werkende remmen, ka potte verlichting, niet functionerende bel, afgesleten banden, speling in de stuurinrichting, onvoldoende wit spat bord, los zittende en dus gevaarlijke onderdelen (heel vaak de bagagedra ger). Bij navraag bij een representa tief te achten aantal fietsenhandela ren, bleek dat aan het begin van het nieuwe schooljaar wel flink wat nieuwe jeugdfietsen worden gekocht, maar dat in deze tijd vrijwel geen jeugdfietsen voor een onderhoudsbeurt naar de fiet- senvakman worden gebracht. Je zou dan denken dat men het onderhoud zelf doet, maar de praktijk wijst uit dat dit niet het geval is. Ouders moe ten hun knderen leren goed op de staat van hun fiets te letten, de fiets regel matig schoon te maken en manke menten direct te herstellen of te la ten herstellen. Er bestaat een goede handleiding voor het onderhoud van de fiets en het zelf verrichten van eenvou dige reparaties: het boekje Fietsver- zorging, dat door overmaking van 9,80-op postgirorekening nr. 234567 kan worden aangevraagd bij de stichting: Fiets! in Amsterdam. Bij aankoop van een nieuwe fiets is het verstandig naar degelijkheid te kijken. Te vaak wordt bij jeugdfietsen een la ge prijs aantrekkelijk geacht, maar dat gaat dan ten koste van kwaliteit en dus lijfsbehoud. Veel ouders staan er kennelijk niet bij stil dat de opti male veiligheid van hun kinderen een stevige prijs, eigenlijk elke prijs waard is. Wie terzake op een koopje uit is, doet aan kindermoord, zeggen sommi gen overdreven. Ook is de goede maat leert dan wat goed verkeersgedrag is en hoe in wisselende situaties moet worden gehandeld en gereageerd. Dat vraagt veel oefening en de ouders en andere opvoeders mogen wat dit be treft er zich niet met een Jantje van Leiden afmaken. Als het mis gaat, is het ook hun schuld. Het fietsende kind moet verantwoordelijkheidsbesef worden bijgebracht en dat zal door werken. Jong geleerd, oud gedaan, geldt ook hier. Wie wat dit betreft basis-voorlichting zoekt, kan die vin den in het boekje Fiets-etiquette, dat door overmaking van 3,60 op postgi rorekening nr. 234567 kan worden aan gevraagd bij de stichting fiets! in Am sterdam. Hierin staan niet alleen alle verkeersvoorschriften en verkeersbor den waarmee de fietser te maken krijgt, maar worden ook adviezen ge geven over juist gedrag in het ver keer en veiligheidsmaatregelen die men nemen kan. Kinderen maken ge bruik van de fiets, moeten dat vaak doen, maar dan moet wel gestreefd worden naar optimale veiligheid. Dat vraagt zorg en aandacht, die behoort bij de dagelijkse opvoeding. van de fiets van betekenis. Een te kleine en een te grote fiets zijn bei de onveilig. Hoe nonchalant er gehan deld wordt, blijkt wel uit het feit dat nog steeds een heel groot aantal fiet sen (waaronder veel jeugdfietsen) niet voorzien zijn van de grote rode achter reflector en reflecterende pedalen. Per 1 november van dit jaar zijn de ze veiligheidsattributen wettelijk ver plicht. Dat is in het belang van de fietsers en het is onbegrijpelijk dat zovelen het aanbrengen hiervan, heel onnozel, zo lang mogelijk uitstellen. Of de veiligheid afhankelijk zou zijn van een wettelijke maatregel. „Het ie fietsers ver boden een wagen of een kruiwagen, een kinderwagen of een dergelijk klein voer tuig voort te bewegen" (art. 01 RW). In Ne derland wordt jaarlijks per flets ruim 0 mil jard kilometer afge legd. Volgens een ra ming is dat een ge middelde van ruim 640 km per flets. Van do bijna 10 miljoen fietsen in ons land zijn er volgens de RAI meer dan 5 miljoen regelmaig in bedrijf. Volgens gegevens gaan 1,3 miljoen Nederlanders met de flets naar hun werk. 0,8 miljoen van hen legt per werkdag gemiddeld 10 km af. De rest fietst per werkdag ge middeld 20 of meer kilometer. Om naar werk en school te gaan wordt ruim 4 miljard kilometer verreden. 2 miljard kilometer wordt door fiet sers met een gemiddelde van 500 km per jaar afgelegd. De fiets mag zich dan ook in een toenemende populariteit verheugen, zowel om mee naar school te gaan als voor plezier. Voor de jeugd is hij beslist onmisbaar. Men kan er dan ook overal mee komen en men kan er bijna overal mee tussendoor. Helaas gebeurt dat „ergens tus sendoor rijden" maar al te vaak met veel risico, tot ergernis van het gemotoriseerde verkeer en op dikwijls hinderlijke wijze. Weuaen Ten aanzien van de gedragingen van fietsers bestaan er dan ook nogal wat wensen, die beslist in vervulling dienen te gaan om het aantal ernstige verkeersongevallen waarbij fietsers zijn betrokken, te doen dalen. Een heel belangrijke bepaling die de verkeersveiligheid beoogt is, dat fietsers niet met zijn tweeën naast elkaar mogen blijven rijden indien zij daardoor het andere verkeer hinderen. Als er een bepa ling is die door de fietsers wordt overtreden dan is het deze. Of uit onwetendheid of uit pure onwil om de ander de nodige ruimte te geven om te kunnen passeren, blijven veel fietsers rustig naast elkaar rijden, terwijl een andere wielrijder op een fietspad, of een automobilist maar moet zien hoe er langs te komen. Wielrijders, zo ontstaat gevaar, u moet in zo'n geval achter elkaar gaan rijden! Verboden is het ook voor fietsers zich door een ander voertuig dan een flets te laten voortduwen of voorttrekken. De koppeling fiets-bromflets is uitdrukkelijk verboden en dat is dan ook zeer gevaarlijk. Denk maar eens aan het in elkaar geraken van de sturen. Verboden is ook te fiet sen zonder het stuur met tenminste een hand vast te houden, alsook de beide voeten van de trappers te nemen. Ook mag een fietser ln het verkeer geen gevaarlijke voorwer pen vervoeren, geen kinderwagens en dergelijke kleine voertuigen voortbewegen en niet meer dan een dier geleiden. De veiligheid van de fietser is ook gebaat met goed rechtshouden, vooral daar waar een fietspad ont breekt. Op de rijweg gebeuren de meeste ongelukken en meestal ook de ergste. De vele rakelings voorbij rijdende auto's veroorzaken vaak Zö'n zuiging, dat menige wielrijder maar nauwelijks ontkomt aan de wielen van een volgende auto. Fiets daarom goed rechts. Het Voor de jeugd is de fiets beslist onmisbaar. Vooral als de school waar de kinderen heengaan, tamelijk ver van hun ouderlijk huis verwij derd is, is de fiets van onschatbare waarde. snelverkeer heeft dan minder vat Slachtoffers Van het jaarlijks aantal doden in het verkeer bedraagt het aantal fietsers ongeveer 500. Het aantal gewonde fietsers is enkele malen groter. Van de dodelijk veronge lukte fietsers in het verkeer is ruim een kwart 86 jaar en ouder. Jaarlijks worden in ons land vierhonderd kinderen slachtoffer van een verkeersongeval. Een groot deel hiervan zijn school gaande kinderen. Van deze school gaande kinderen werd eenderde deel als fietser slachtoffer van een verkeersongeval. Fietsertjes tot acht jaar blijken in veel verkeers situaties slechts over beperkte vaardigheden te beschikken. Daar om vragen vooral onze jonge kinde ren in het verkeer extra aandacht en past andere weggebruikers ten aanzien van hen extra voorzichtig heid. Ouders, controleer het gedrag van uw kind als fietser en leer het nadrukkelijk hoe het wel en hoe het niet moet. Het welzijn van uw kind is daarvan voor een groot deel af hankelijk. Voor fietsers geldt in het algemeen: wees duidelijkl Dat wil zeggen, laat geen twijfel bestaan over wat u wilt of waarheen u wilt. Geef dus tijdig en duidelijk rich ting aan, ook bij het rechtsaf slaan! Met invalidenfietsen (voertui gen), al of niet motorisch, mag (binnen de bebouwde kom) zowel op rijbaan, fietspad als op het voetpad worden gereden. Buiten de be bouwde kom mogen ze alleen op de rijweg als er geen voetpad of fietspad is of als het gebruik van die paden moeilijkheden oplevert. Op het voetpad mag hun snelheid niet hoger dan stapvoets zijn. Fietsers, gedraag u beschaafd! Goed verkeersgedrag Een goed onderhouden fiets is dus be langrijk, maar even belangrijk is goed verkeersgedrag. En ook op dit gebied valt nog veel te verbeteren. De mees- te kinderen leren op school de ver keersregels, maar veel te weinig wordt de toepassing hiervan in de praktijk geoefend en gecontroleerd. Aan het kind moet geleerd worden hoe het zich op de fiets in het verkeer moet gedra gen. Daarom moeten de ouders met de kinderen gaan fietsen. Het kind

Soester Courant | 1979 | | pagina 25