FILMREGIE B," BS Isi Extra bescherming tegen corrosie-vorming op alle nieuwe Europese Fords Help uw kind om gezond te leren eten ss buro :o b.v. 0000 185 40 uwd is op auto- Audi BRUIDSREPORTAGE FOTO HERMAN VAN DAM .aMfcantgËH - Htnta'.niHïmii-.H Aandacht door close-up. Nieuwe ontwikkelingen in de Smalfilm BEAULIEU 6008 S EEN TOPCAMERA "met 60 meter cassette" VAKLUI FILMEN OP SUPER 8 Extra behandeling wordt nu toegepast in alle Europese Ford personenwagenfabrieken ipparaten GINKEL Enveloppen Briefpapier Rekeningen enz. Drukkerij Smit PRAAMGRACHT 5 - SOESTDIJK - TEL. 02155-17552 M II II T - Soester Courant van woensdag 5 december 1979 EEN BOEIEND BOEKJE OPEN OVER AMATEURFILMERIJ. Het hoogste percentage smalfilmers treft men in ons land aan. Het ligt ge middeld percentage op ca. 10 a 12 procent, in ons land komen wij aan ca. 14-15 procent van de beroepsbevolking. Allemaal goed voor het ronde aantal van een dikke half miljoen filmers. VOORBEELDEN MINISCENARIO'S Het tweede deel geeft de uitwerking aan van de theorie. In de vorm van een soort mini-scenario's, weergege- HOE ZIET EEN AMATEURFILM ER UIT? De moderne camera verzorgt de las tige taken zelf b.v. de belichting en soms zelfs de scherpinstelling. Des- ondank^ ziet de doorsnee amateur film er vaak niet al te best uit. Als los zand aan elkaar hangend, van de hak op de tak springend, nauwe lijks gemonteerd worden kostbare herinneringen als een hutspot aan de arme kijker voorgetoverd. TOCH KAN HET BETER! Filmen is niet een kwestie van tech niek, maar van gevoel, van goed kij ken zo u wilt. Het is ook een kwestie van voor lichting. De amateurfilmer die de moeite neemt een goed boek over filmen te lezen, vermijdt de ergste filmfouten al meteen. Hij schept letterlijk orde op zaken. ven als fotoseries, leest en ziet de amateur hoe hij het beste een film kan maken van b.v. een trouwpartij, een kermis, een verjaarspartij enz. Motieven die vrijwel elke smalfilmer aanspreken. Met dit boek als gids zullen of haar films beslist beter worden. Filmregie is verkrijgbaar bij elke boek- en fotohandel voor de prijs van f 37,50. FILMREGIE: Bij Elsevier Nederland verscheen een nieuw boek over smalfilmers met als titel Filmregie. Het boek is opgezet als een soort draaiboek. Het boek geeft geen ingewikkel de technische zaken weer, maar gaat recht op de man (of vrouw) af, met praktische wenken. In gemakkelijk leesbaar Nederlands worden belangrijke zaken als opti sche dynamiek, bewegings- en tijd- dynamiek aan de hand van een vloed van illustraties uiteengezet. Er is een sterk stijgende belangstelling voor de betere Super 8 camera. Be langstelling van de veeleisende smalfilm-amateur, maar ook van de vakman. Er zijn de laatste jaren z.g. 8 mm. filmbedrijven ontstaan. Bedrijven die voor relatief weinig geld, professionele films maken voor het midden en kleinbedrijf; Filmreporters gebruiken graag een Super 8 camera b.v. voor het filmen in dictatoriale landen, simpelweg omdat de "toeristische" ca mera niet opvalt. Filmen op 16 mm. geeft onmiddelijk problemen. De amateur is ook volwassen geworden. Hij kiest een betere camera om de scherpte, om de technische mogelijkheden, om het betere geluid. De fa brieken van de betere smalfilmcamera spelen op deze ontwikkeling in. Men kan er z.g. overvloeiers (super impose) of afdonkeringen mee ma ken. Een servomotor regelt "con stant" de juiste belichting. Het toe stel is voorzien van een instelbare motorzoom. De camera heeft een zeer lichtsterk objectief f 1.4 en een zoombereik van bijna 12x nl. van 6 tot 70 mm. een echt Schneiderob- jectief. Naar wens kunnen gewone of 60 meter cassettes worden gebruikt. De camera is voorzien van een ge luidsunit ingebouwd, met een DIN- aansluiting voor b.v. een Sennhei- serkwaliteitsmicrofoon, heeft mee luistermogelijkheid. Het geluid is naar wens met de hand instelbaar op het gewenste niveau. De vorm geving van deze nieuwe camera is iets hoekiger dan de vorige typen de 5008 S of de 5008 MS. Ook dit toestel heeft het unieke zoeker- syteem met de verspiegelde sluiter. Informatie Kinotechniek B.V. J.v.Rentstraat 160, Badhoevedorp. BEAULIEU 6008 MET 60 METER CASSETTE. De Beaulieucamera heeft altijd een uitstekende naam gehad bij ken ners. Deze camera heeft men nu uitgerust met een extra grote film cassette die 60 meter film kan be vatten. Daarmee komt men tege moet aan het verlangen van gebrui kers die de normale 3 1/2 minuut film bevattende cassette te kort vonden. Voor reportage is deze gro te cassette ideaal. VEEL FILMISCHE MOGELIJKHE DEN. Deze semiprof-camera biedt in feite meer mogelijkheden dan de echte vakcamera's. Het gamma aan film snelheden omvat b.v. 4-9-18-24-36 en 56 beelden per sekonde en en kelbeeld. De camera is uitgerust met een z.g. selftimer die het moge lijk maakt dat de camera uit zich zelf gedurende een bepaalde perio de, een bepaald aantal beelden op- In het vervolg zullen alle Europese Ford personenwagens en lichte bedrijfs wagens, zoals de Escort bestelwagen en de Transit, extra behandeld worden volgens een nieuw, meervoudig anti-corrosie procédé. Dit nieuwe procédé is op zeer vergaande wijze ingepast in het totale produktie- Droces van alle Ford personenwagenfabrieken in Europa. Deze nieuwe behandeling, die is toegevoegd aan reeds eerder door Ford ontwik kelde methodes, verlengt het leven van de carrosserie aanzienlijk en is het di rekte resultaat van een enkele jaren durend onderzoek naar alle aspecten van carrosievorming op voertuigen. Grootste en meest gedetailleerde onderzoek Dit onderzoek naar middelen tegen corrosievorming - het grootste en meest gedetailleerde in Europa - werd uitgevoerd door uitermate deskundige vakmensen, die in 13 verschillende lan den hebben gewerkt. Er werden op sy stematische wijze bijna 4500 auto's van verschillende merken onderzocht en dit geschiedde vanaf het noorden van Scandinavië tot in de zuidelijkste stre ken van Spanje en Italië. De wagens variëerden in leeftijd van twee tot vijf jaar en werden willekeu rig gekozen uit zakenauto's, parkeer terreinen, veilingen en zelfs, uiteraard met toestemming van de eigenaar, bij de particulier voor de deur. teder roestplekje, iedere oneffenheid ih de lak en iedere ongerechtigheid werd heel precies in kaart gebracht en de grootte gemeten - zowel aan de buitenkant als aan de onderzijde, onder de wielkasten en zelfs in de deur openingen. Direkte vergelijking In ieder land werden de Ford produk- ten vergeleken met die van de sterkste concurrenten, ermee rekening hou- welk verf_ en r0estprotectiesy- i door de betreffende fabrikant werd gebruikt. Nadat de computer al le resultaten van het onderzoek had geanalyseerd, waren de „corrosie technici van Ford in staat niet alleen de meest „corrosiegevoelige" plaatsen Vet.1 de carrosserie te bepalen, maar ook om de meest effectieve bescher mingsmethode vast te stellen die op commerciële basis mogelijk was. Zi] waren tevens in staat de kwaliteiten van de bestaande Ford-systemen te on derzoeken en ook konden zij vaststel- iVQOr effecten de veranderingen n aantal jaren zouden hebben. ten wat over eei Versnelde corrosievorming De volgende stap was precies vast te stellen hoe tijdens het produktieproces op de meest effectieve wijze een ma ximum aan bescherming kon worden verkregen en om de voorgestelde pro cédés op de voertuigen zelf te testen. Om te voorkomen dat men vijf jaar moest wachten op een normaal corro- sieproces, werd op de Ford testbaan in Lommei (België) een speciale „ver snelde corrosie" proef ruimte ge bouwd. Hierdoor had men de mogelijk heid om zes jaar strenge winters te comprimeren tot een periode van 60 dagen. Intensief bombardement Dit proces begint met een bombarde ment van gravel-deeltjes tegen de on derzijde van de wagen, gevolgd door een zoutbad, een zoutdouche, een zout/ modderbad en een modderweg, waar door er zich een laag van zout en modder kon afzetten aan de onderkant van de wagen. Vanaf dat moment wordt de wagen iedere dag 1% uur over een traject met speciaal wegdek gereden om aan zout, water en mod der blootgesteld te worden, gevolgd door 22% uur geparkeerd staan in een hete vochtige cel, waarin een constan te temperatuur heerst van 50° Celsius en een vochtigheidsgraad van 90 tot 100 procent. Deze test is ontworpen om de carrosserie zoveel mogelijk te mis handelen, zodat direkte vergelijkingen kunnen worden gemaakt en de effec tiviteit van de beschermlaag vastge steld kan worden. Vier nieuwe produktie- methodes Als resultaat van dit programma wer den er vier nieuwe behandelingen toe gevoegd aan het Ford laksysteem. Er wordt begonnen met een hogedruk rei nigingsproces, waardoor alle overge bleven fosfaatresten afgespoeld wor den die in de hoeken en gaten van de carrosserie achterblijven na de fos faat-coating, die de eerste behandeling is in het anti-corrosieprocédé. Deze oppervlakte-coating wordt uitgevoerd vóór de carrosserie gelakt wordt en achtergebleven fosfaatresten kunnen tegenhouden dat de lak zich goed aan het metaal hecht. Na de fosfaatbehan deling wordt de carrosserie volledig ondergedompeld in een bad met grond verf, die dan door een elektrocoat- proces wordt aangebracht. De carros serie wordt positief geladen en het bad negatief, zodat de grondverf elektro statisch wordt aangetrokken door alle onderdelen van de carrosserie. Hierna wordt er een laag PVC, die tegen steenslag bestand is, op de wiel kasten, de randen van de wielkasten en de onderste delen van de carros serie onmiddellijk achter de wielen, buiten de dwarsliggers aangebracht. Nadat er meerdere laklagen op de wa gen zijn aangebracht, wordt er een wasachtige beschermingslaag in de af gesloten ruimten van de onderkant van de carrosserie gespoten, de por tieren, de drempelkokers, de langs- liggers, de motorkap en de voorste dwarsliggers. Tenslotte spuit men een zware was- laag op de gehele onderkant van de carrosserie. Deze laag blijkt zeer waardevol om de gevolgen van het strooizout te neu traliseren tijdens de eerste winter die de wagens zullen moeten doormaken en de corrosievorming welke daaruit eventueel kan ontstaan, wordt aanzien lijk vertraagd. Uiteraard valt dit nieuwe procédé ge heel onder de normale fabrieksgaran tie van één jaar. De Nederlandse dealerorganisatie geeft met een aanvullende anti-corro sie (ML) behandeling en periodieke in spectiebeurten, uit te voeren door de leverende dealer, een garantie van vijf jaar op de beschermde delen. Bij de tekening: Ford beschermt nu al haar Europese personenwagens en lichte bedrijfswa gens op drie nieuwe manieren tegen corrosievorming. Dit gebeurt middels een zojuist geïntroduceerd nieuw hoge druk was-systeem, direkt na de fosfaat behandeling. Met behulp van lange lansen wordt was in alle carrosserie-holten gespoten (A), de binnenkanten en de randen van de wielkasten, de onderste delen van de carrosserie en het carrosseriegedeelte direkt achter de wielkasten worden met een tegen steenslag bestand PVC bekleed (B), waarna de gehele onder zijde van de carrosserie, nadat de laat ste hand is gelegd aan de assemblage, met een laag was wordt bespoten C Voor vele dingen zijn: kinderen afhankelijk van volwassenen, maar de twee be langrijkste zijn: leiding geven bij het aanleren van goede eetgewoonten en voedzame maaltijde voor normale groei en goede gezondheid. Goede eet gewoonten, die ui de kindertijd zijn ontwikkeld, kunnen het hele leven door in SS bhjven. Daarom is het nodig om zo vroeg mogelijk goede eetgewoonten dere leven11 rmee een ^"datie te bouwen voor de gezondheid in het ver- De voedingsstoffen voor kinderen zijn gelijk aan die voor volwassenen - mine ralen, eiwitten, vitaminen, koolhydra ten, vet en water. Het verschil voor bei de groepen zit alleen in de benodigde hoeveelheden. Ten eerste zijn de ener gie-behoeften per gewichtseenheid voor kinderen groter dan voor volwas senen. Ten tweede moet hun voedsel meer vitaminen en weefsel-opbouwen de materialen (eiwitten en mineralen) bevatten. Ten derde moet het voedsel zijn aangepast voor de spijsvertering in de kindertijd. Omdat kinderen erg beweeglijk zijn, gebruiken zij veel energie bij werk en spel. Zij hebben dan ook veel energie leverend voedsel nodig, zoals graan- produkten en brood om te groeien en op te slaan in de nieuw te vormen weefsels. Voor behoorlijke weefsel- groei en onderhoud zijn eieren, melk, vlees, gevogelte en vis de beste voe dingsmiddelen. De vereiste hoeveelheid mineralen en vitaminen is voor kinderen ook hoger dan voor ouderen. Calcium is belang rijk voor de grond van het beender- gestel en versterkt de botten en tan den, terwijl ijzer nodig is voor aan maak van hemoglobine in de rode bloedcellen bij het groter wordende bloedvolume tijdens de groei. Bij het samenstellen der maaltijden moet ook rekening worden gehouden met de spijsvertering bij kinderen. Vet voedsel - zoals rijke salades en zware zoetigheden - wordt in de vroege ja ren slecht verdragen en moet dus wor den vermeden. Bij het ouder worden kunnen nieuwe voedingsmiddelen in de maaltijden worden verwerkt. Het kennen van al deze feiten garan deert echter nog niet dat de kinderen goed en gezond zullen eten. Velen heb ben toch verkeerde eetgewoonten en eten snacks van slechte kwaliteit met weinig voedingswaarde. Dit geeft vaak aanleiding tot slechte groei, irritatie, vermoeidheid en problemen met de stofwisseling. Het aanmoedigen van betere eetge woonten en gunstige omstandigheden gedurende de maaltijden moeten het kind helpen goed te leren eten. Breng niet uw eigen vooroordelen bij het eten over op de kinderen en geef ze regelmatig drie maaltijden pér dag. Sla nooit het ontbijt over. Het is ge bleken, dat maar één op de vijf kin deren genoeg voedsel eet bij de an dere maaltijden om het verlies van de morgenmaaltijd goed te maken. De Kellog Nutrition Council beveelt aan om de dag te beginnen met een voed zaam ontbijt, bestaande uit vruchten sap, een kant-en-klaar graanprodukt (b.v. Corn Flakes) met melk, en brood met beleg. Lunch en diner moeten be staan uit voedsel van de diverse voe dingsgroepen, zoals vlees, vis, kaas. melk, graanprodukten, groente en fruit. Snacks kunnen ook voedzaam zijn als zij bestaan uit crackers, een voudige koekjes, melk en fruit. Bedenk dat het belangrijk is veel ver schillende voedingsmiddelen te gebrui ken. Veel verandering maakt vaak van een verantwoorde maaltijd tevens een interessante. Verschillende manieren van bereiden en opdienen maken de maaltijden voor kinderen dikwijls aan trekkelijk. Ikswagen TELEFOON 19064 rELEFOON 02154-18633 Van Weedestraat 29

Soester Courant | 1979 | | pagina 27