Honsbergen vierde op voortreffelijke wijze vijf-jarig bestaan m m ra üf Landschappelijke bezwaren tegen planwijziging Overhees artihome ■320 Atlas van de Nederlandse letterkunde BUITEN a f®S JOH. METS Wijnkoperij Ih£ y Restaurant van den Brink De grootste en mooiste kollektie vindt U bij: Boek-van-de-maand - v«t? sl: Het BROOD van de welbekende BAKKER KUIPER uit BAARN jjs dagelijks vers verkrijgbaar bij TYPEN onderwijsinstituut huisdier Zoekt U een WONING? butzelaar makelaardij zoek uw woning zelf uit! Negen diefstallen opgelost PRAKTIJKDIPLOMA BOEKHOUDEN onderwijsinstituut hulscher STENOGRAFIE onderwijsinstituut hulscher Vergadering schoolraad Reconstructie Koningsweg/ Beckeringhstraat, ïtl&a8' lendersagend»8 .eodaVka^,' boekhandel ENGELS CAMBRIDGE CERTIFICATE onderwijsinstituut hulscher j ff v#a* -vff- »r I-I- GEZELLIG DE STAD ETEN? DeSoestef Vuineti 3 Soester Courant van woensdag 3 december 1979 3 Foto Herman van Dam De boerenkapel van PVO met dirigent K. Jaarsveld tijdens het concert in Honsbergen Het dienstencentrum Honsbergen, dat in november het vijfjarig bestaan herdacht, heeft dat op feestelijke wijze gevierd. Het begon reeds op maandag 19 november met een cabaretprogramma alleen voor de bewoners, gevolgd op woensdag 21 november met een diaprogramma verzorgd door de heer Turksma, bewoner van Honsbergen. De feitelijke feestweek begon maandag 26 november. s Morgens om 9.00 uur werd begonnen met een bridge-drive, schaak- en damwedstrijden en een biljartcompetitie. Om 20 uur volgde een feestelijke Bingo, o.l.v. de heer Copier en zijn dochter. Bijzonder veel prijzen, geschonken door de feestcommissie, en particulie ren, w.o. een enveloppe met honderd gulden van reisbureau Gerth. Het werd een reuze gezellige avond. Dinsdagmorgen om 9 uur begon een klaverjaswedstrijd, waaraan 52 dames en heren deelnamen. Verder de voornoemde wedstrijden. Om 14 uur een demonstratie van de gymclubs en een spelmiddag. Om 20 uur trad mevrouw J. Peper uit Amster dam op met haar Parodistische Hoe- denshow. Beide zalen van het diensten centrum waren met belangstellenden bezet en allen waren vol lof over het vertoonde, waarbij de lachspieren flink in beweging kwamen. Woensdagmorgen om 9 uur vond een scrabblewedstrijd plaats en om 14 uur werd een begin gemaakt met de grote sjoelwedstrijd. Om 15 uur kwam er heel iets bijzonders te voorschijn. Me vrouw Nagtegaal ontpopte zich als een Franse lady-speaker. Zij kondigde een mode-show aan uit de vorige eeuw. Vijftien dames en heren uit Honsbergen traden achter elkaar op als mannequins. De meesten waren onherkenbaar, maar ieder ontving een warm applaus. De dames en heren hebben ongeveer drie maanden nodig gehad om alles voor elkaar te krijgen en toch bleef het een geheim. Allen zagen er keurig uit en mevrouw Nagtegaal komt een woord van dank toe. Aan het einde van deze schitterende show, vertoonden allen zich nog eenmaal op het podium, luid toegejuicht door de talrijke aan wezigen. 's Avonds om 20 uur, trad voor twee volle zalen op, Hans Berghardt uit Hilversum met een One-Man-Show. Hij zorgde voor de conference, met liedjes die konden worden meegezongen, hij toonde zich een onhandig goochelaar en tot slot was er een komische kwis. Hij kreeg dan ook een langdurig ap plaus. Donderdag 29 november werden nog enige inhaalwedstrijden gespeeld, maar 's avonds om 20 uur maakte men zich op voor een originele kermis. Men kon aan verschillende spelen meedoen, maar ook de naam van een pop raden en zelfs de grabbelton ontbrak niet. Het werd een gezellige avond. Vrijdagavond om 20 uur brak de slot- avond aan, met muziek van de boeren kapel van PVO. Tijdens de pauzes werden de prijzen van de verschillende spelen uitgereikt. Er volgden toespra ken en bedankjes aan het adres van het feestcomité en vooral aan de heer en mevrouw Ponsteen, die beiden een werkzaam aandeel hebben gehad met de voorbereidingen en de uitvoering daarvan. De bewoners van Honsbergen hebben op waardige wijze het eerst lustrum gevierd. Ieder bewoner ontving van het comité een tegel met het opschrift Honsbergen 1974-1979". Van de heer Van Dam was reeds een cyclaam ontvangen en door de heer Buxtorff, die een bloemenstand be heert voor Honsbergen, werd een or chidee in luxe doos aan ieder bewoner geschonken. VAN WEEDESTRAAT 90 - TELEFOON 02155-12404 (behalve 's maandags) Volgens KF-systeem 2000 Start: januari 1980 VERENIGDE 1 NEDERLANDSE ONDERWIJS INSTELLINGEN MOLENSTRAAT 11 - SOEST - TELEFOON 02155-12900 Kerstreservering Op Uw aanvraag zenden wij U graag ons Kerstmenu toe. Ook met kinderen is rekening gehouden. Menu van de maand december. Le Crème St. Germain Lichtgebonden crèmesoep met fijne uitjes, kropsla en erwtjes. Les Coeurs de Palmiers a la Hollandaise Palmharten geserveerd met een luchtige eiersaus. Les émincés de porc a la Hongroise Tranches varkenshaas in een paprikaroomsaus met rijst en verse seizoengroentes. l}Ananas d la Chantilly Verse ananas met slagroom. De prijs van dit menu bedraagt f If5,- per persoon. Aanbevolen wijn: La cour Pavillon, rode Bordeaux. Gewürztraminer, door ons zelf geïmporteerd. Soesterbergsestraat 122 Soest Telefoon 02155 12706. Openingstijden: Door de week vanaf 11.30 uur. Voor Uw meetings en vergaderingen kunt U ook vroeger reser veren. Zaterdag en zondag zijn we vanaf 17.00 uur geopend. Voor Uw party maken we echter graag een uitzondering. Op Nieuwjaarsdag zijn we vanaf 17.00 uur geopend. kom naar mlddoiwjjkstraat 54 telefoon 02155-13539 In onze FOTOKAMER staat uw stoel gereed en U zoekt UW EIGEN WONING UIT in onze overzichtelijke systeem tafel, in uw eigen tempo, rus tig op uw gemak, met een kopje koffie en... met onze assistentie,. Grote keuze in SOEST-BAARN en wijde omgeving. In Zeist werd de 19-jarige Soester H. T. aangehouden in verband met diefstal len uit auto's. Hij bekende ook negen diefstallen uit in Soest geparkeerde wagens. In de maand augustus sloeg hij zijn slag in de Betje Wolfflaan, de Van Lenneplaan, de Postweg en de Rademakerstraat; in september op de Ossendamweg en in oktober in de Middelwijkstraat en de Wieksloterweg Ook in de Hartmanlaan was hij aktief, maar daarvan zijn nooit meldingen bij de politie binnengekomen. Start: januari 1980 VERENIGDE 1 NEDERLANDSE ONOERWIJS INSTELLINGEN MOLENSTRAAT 11 - SOEST - TEL. 02155-12900 Tegen de eerste herziening van het bestemmingsplan Overhees zijn voorname lijk door instanties die zich daarmee bezig houden, landschappelijke bezwaren ingediend. De herziening van het plan betreft de verkeersafwikkeling en daar voor moet de grens van Overhees met de Boerenstreek iets overschreden wor den. Daardoor wordt het mogelijk de Di Lassostraat, de belangrijkste ver keersweg door de wijk, rechtstreeks aan te sluiten op de Vrijheidsweg. Ver keer door een woonbuurt, wordt dan voorkomen, maar de „aantasting" van de Boerenstreek, wordt aangevochten De bezwaren komen van de Hoofdin genieur-Directeur voor de Landinrich ting Grond- en Bosbeheer in de pro vincie Utrecht; van de Hoofdin genieur-Directeur van de provinciale waterstaat; de Inspecteur van de Ruimtelijke Ordening te Amsterdam; de Provinciale Planologische Dienst en de Inspecteur van de Volksgezondheid te Utrecht. Geen bezwaren hebben de Eerstaan- wezend-Ingenieur der Genie te Amers foort; de Provinciale Utrechtse Stich ting voor Welzijnsbevordering; de PUEM; de Hoofdingenieur-Directeur van de Directie Utrecht van Rijkwa terstaat; de Ambtelijke Verkeerscom- missie; de Welstandscommissie; de Kamer van Koophandel; de Rijkscon sulent voor Handel, Ambacht en Dien sten te Utrecht; het Landbouwschap en de Provinciale Griffie. Het plan voorziet, wat deze tweede bouwfase betreft, in de bouw van acht huurwoningen voor mindervali- den, veertig huurwoningen voor l- en 2-persoonshuishoudingen, tweeën vijftig huur-woningwetwoningen, der tig koopafbouwwoningen, vijftien koop-vrije sector woningen en tweeën vijftig premiekoopwoningen. Er is een exploitatie-opzet vervaar digd, waaruit blijkt dat het plan eco nomisch uitvoerbaar is. Ook de maat schappelijke uitvoerbaarheid is aange toond. Bezwaren De bezwaren betreffen voornamelijk de overschrijding van de plangrens, waarbij dan ook nog een vraagteken gesteld wordt bij de noodzaak om in dit gedeelte van hét plan méér huizen te bouwen, dan oorspronkelijk de be doeling was. „Het is mij onduidelijk", zegt de hoofd ingenieur Landinrichting, „waarom in relatie hiermede (de verlegging van de Di Lassostraat), doch in afwijking van het streekplan Utrecht-Oost, een deel van het agrarisch gebied ten westen van Overhees alsnog voor woondoel- einden zou moeten worden bestemd". Deze hoofdingenieur is het overigens wel eens („ik acht het een goede zaak") dat de Di Lassostraat tegen over de Vrijheidsweg uitkomt. De verkeerstechnische aanpassing heeft óók de instemming van de hoofd ingenieur van provinciale waterstaat (,,de verkeerstechnische aanpassing heeft mijn instemming"). Deze instan tie heeft echter ecologische bezwaren vanwege „een zeer fraai houtwalbe stand langs de Boerenstreek". De gemeente stelt echter dat juist het noordelijk deel, van de Boerenstreek, waar het hier om gaat, géén hoogop- gaande beplanting heeft. De stelling van provinciale waterstaat, dat door de bestemming woondoeleinden een groot deel van deze groenstructuur moet verdwijnen, wordt niet onder schreven. Juist door de verschuiving van de plangrens wordt een vloeien der overgang van landschap naar bebouwing verkregen „zodat geen Start: januari 1980 VERENIGDE J NEDERLANDSE ONDERWIJS INSTELLINGEN MOLENSTRAAT 11 - SOEST TELEFOON 02155-12900 béter Beter slapen in bed-kombinaties die uw slaapkamer omtoveren tot een tweede woon-ruimte. Beter slapen hoort bij beter wonen. En dat begint bij een goed inte- rieur-advies. Bij Artihome helpen binnenhuis-architek- ten u bij uw keuze. Voor komplete interieur-verzorging: Artihome, Burg. Grothestraat 1a in Soest. sprake is van visueel landschappelijke schade". In de plan-intentie is opgeno men het streven de bestaande hout wallen te handhaven. De inspecteur van de ruimtelijke or dening heeft problemen met de wo ningbouw. „Ten aanzien van de ont worpen woningbouw moet ik opmer ken, dat het mij niet duidelijk is ge worden, hoe de verhouding is van de in dit ontwerp te bouwen woningen tot het totaal in uw gemeente in aan bouw of te bouwen woningen op een bepaald moment". Wel is hij het ermee eens dat de gron den binnen het plangebied, welke niet meer nodig zijn voor onderwijsdoel einden, nu voor woningbouw worden bestemd. En ook heeft hij begrip voor de nieuwe geplande verkeersaanslui- ting. ,,In beginsel" heeft ook de P.P.D. geen bezwaar tegen de voorgenomen wijzi ging van het plan; de voorgestelde verkeersoplossing acht men aan vaardbaar. Wel veronderstelt men dat er problemen komen met het verkeer op de Koningsweg en de daarmee gepaard gaande geluidshinder. Zonodig moeten er geluidwerende maatregelen getroffen worden. B. en W. reageren daarop met de op merking: „Wanneer de Koningsweg niet wordt doorgetrokken naar de Nieuweweg dan valt de geluidshinder nog wel mee. Indien eventueel toch maatregelen nodig blijken (bijvoor beeld wanneer de Koningsweg alsnog wordt doorgetrokken) dan is langs de Koningsweg ruimte beschikbaar voor geluidwerende voorzieningen". De inspecteur van de volksgezondheid heeft problemen met de aantasting van de Boerenstreek („gelet op de bestemmingen aan de plangrens kan er een onduidelijke rafelige stedelijke rand ontstaan, hetgeen ik betreur' Hij heeft daarbij de aanwezige beplan ting op het oog en de streekplan be stemming „agrarisch gebied met re creatieve waarde' Hem is ook niet duidelijk wat de nood zaak is voor het vergroten van de bestemming „woondoeleinden" en dat met het oog op de plannen voor wo ningbouw in Overhees 3 en 4. De Kroon vernietigde immers het besluit van G. S. van Utrecht om goedkeuring te onthouden aan Overhees 3 en 4. „In het gebied Overhees zijn derhalve voor de komende jaren voldoende gronden voor woningbouw voorhan den", aldus de inspecteur van de volks gezondheid. Overigens meent deze inspecteur dat het aantal aansluitpunten op de Ko ningsweg, die als stedelijke weg moet worden beschouwd, niet moet worden teruggebracht. Het gaat om de T-aan- sluitingen. „Grote weglengten" aldus de inspecteur, „zonder aansluitingen nopen tot harder rijden, waarbij de verkeersveiligheid in gevaar kan komen". De Ambtelijke Verkeerscommissie van de gemeente Soest vraagt de T-aansluiting van de verbindingsweg tussen Koningsweg-Di Lassostraat/ Willaertstraat, te handhaven. Het is de weg die regelrecht naar het dorps huis „de Borg" leidt. Bezoekers aan het dorpshuis behoeven dan niet door de wijk. Het Landbouwschap heeft, zoals ge zegd, geen bezwaren maar het schap doet alvast een beroep op de gemeen te, straks bij de bestemmingsplannen Overhees 3 en 4, het pluimvee- en var kensbedrijf van de heer G. Rossen berg aan de Insingerstraat, „weg te bestemmen". Er moet een woonbe stemming op gelegd worden, waar door moeilijkheden in verband met de Hinderwet in de toekomst kunnen worden voorkomen. i B. en W. vinden dat een punt van la tere zorg. A.s. maandag 10 december, aanvang 19.45 uur, wordt in het gebouw Ge meentewerken aan de Lange Brinkweg een vergadering gehouden van de ge meenschappelijke schoolraad. Onder meer zal tijdens deze vergadering Eifscheid genomen worden van aftre dende leden. Voor de reconstructie van de aanslui ting Koningsweg/Beckeringhstraat is 350.000 gulden nodig. Door deze recon structie zeü de huidige situatie precies omgedraaid worden. Nu sluit de Ko ningsweg loodrecht aan op de Bec- «eringhstraatstraks rijdt men zonder een bocht te hoeven te nemen, de Koningsweg op. Volgens de verwachtingen zal deze reconstructie de wijk 't Hart en met name de Beckeringhstraat en de Laan- straat van verkeer ontlasten. Voor uw: BRUILOFTEN - PARTY'S RECEPTIES KOUDE BUFFETTEN RESTAURANT SOESTER NATUURBAD Van Waarden Poelmanweg 4 SOESTDUINEN - Tel. 02155-13156 Van een eenvoudige huzarensalade tot een uitgebreid koud buffet: onze keuken is gespecialiseerd in exclu sieve schotels voor uw party thuis, uw bedrijf enz. Denkt u vast aan de komende feestdagen? Soesterbergsestraat 53 - Telefoon 12419 in kleine groep VERENIGDE 1 NEDERLANDSE ONDERWIJS INSTELLINGEN MOLENSTRAAT 11 - SOEST - TELEFOON 02155-12900 Het „boek van de maand" dat in een oplage van 78.500 exemplaren vanaf morgen, donderdag 6 december, in de verkoop komt heeft de titel „Ut probeer mijn pen". Het is, met een beetje groot woord een „atlas" van de Nederlandse letterkunde; een geïllustreerde geschiedenis van onze literatuur. Voor de vakman, de letterkundige, is de atlas vermoedelijk niet compleet genoeg; ontbreken de „stafkaarten". Voor de geïnteresseerde lezer van boeken bevat het boek zeker voldoende informatie met unieke afbeeldingen en boeiende achter grond verhalen. Tot 5 januari 1980 kost het boek 29,50; daarna 49,50. Duidelijk is wel dat het hier gaat om een interessante uitgave al was het maar dat er voor het eerst sinds tientallen jaren, weer eens een over zicht gegeven wordt van de Nederland se literatuur vooral bestemd voor een groot publiek. De uitgave valt samen met het 25-jarig bestaan van het Nederlands Letterkun dig Museum te Den Haag. Het werd indertijd opgericht naar aanleiding van een suksesvolle literaire tentoon stelling in het Haagse Gemeentemu seum. In verband met deze tentoonstel ling verschenen ook de boeken „de Nederlandse letterkunde in honderd schrijvers" en „Honderd schrijvers in onze eeuw", die tot 1977 regelmatig herdrukt werden. Onmiddellijk daarna ontstond het plan vooreen hele nieuwe uitgave, met een nieuwe opzet. In dit boek van de maand „Ik probeer mijn pen" is het gerealiseerd. Het is een overzicht, zonder alle details te behandelen, van de Nederlandse literatuur. Aan de orde komen achter eenvolgens: de Middeleeuwen en Rederijkerstijd (25 bldz.Renais sance (26 bldz.Achttiende en Negen tiende eeuw (22 bldz.); Noord-Neder land (29 bldz.); Zuid-nederland (8 bldz.); Noord- en Zuid-Nederland (41 bldz.); de Literatuur in de Tweede Wereldoorlog (4 bldz.) de Poëzie na 1940 (37 bldz.); het Proza na 1940 (26 bldz.); het Essay na 1940 (4 bldz.) en tenslotte de literatuur in onze samen leving na 1940 (4 bldz.). Een derde gedeelte van de tekst is gewijd aan de periode tot 1880; twee/ derde aan de periode daarna, waarbij de periode vanaf 1940 de meeste aan dacht krijgt. Het boek bevat in ieder geval een beknopte, maar gedegen geschiedenis van de Nederlandse letterkunde; een overzicht van de ontwikkeling vanaf het begin tot heden. Het verschaft inzicht in alle stromingen en de belang- rijkse vertegenwoordigers ervan. De samenstellers spreken van „een animerend en geanimeerd beeldver- haald door de eeuwen heen". De letter kundige zal dat misschien betreuren, maar voor de gewone geïnteresseerde is het daardoor wel prettig leesbaar geworden. Daaraan werken ook mee de 900 afbeeldingen met wetenswaar digheden in erg verhelderende bij schriften. Onder die afbeeldingen schitterende miniaturen, gravures, pentekeningen en litho's. Het boek sluit af met een alfabetisch register van alle besproken schrijvers. Daardoor is „Ik probeer mijn pen" ook enigszins als naslagwerk te gebruiken. Dat kan In Soest. In ons intieme Specialiteiten-Restaurant Voor de afwisseling die het leven aangenaam maakt. Dat kan met missen! restaurant! SOESTERBERGSESTRAAT 198. SOESTDUINEN. 02155-12739.

Soester Courant | 1979 | | pagina 3