Fiat voor Kroonberoep tegen G.S.-beslissing Progressief Soest ziet niets in extra woningbouw in Overhees 124»,- «<3e jjtubeh $KAAY» Kerstconcert in Julianakerk 'CONTANT-BON 1 1 6e Vinger V.V.T. afgewezen elV% ADVIESCENTRUM VOOR AUDIO VIDEO i JOS WORTMANN Gehannes NIEUWJAARSWENS Spreekuur Technics Technics "7 GO 11 Lady Brax-King-Burberry-Loden Frey-Gor-Ray 1 Nu óók voor dames. r» S Wilson Glenny Vico Bleyle - Stylemaster Steenhoffstraat 15 - Soest - Tel. 12132 IM iRI Minimum 4 regels f6,00 11 Soester Courant van woensdag 12 december 1979 Voor uw: BRUILOFTEN - PARTY'S RECEPTIES KOUDE BUFFETTEN RESTAURANT SOESTER NATUURBAD Van Weerden Poelmanweg 4 SOESTDUINEN Tel. 02155-13156 Van een eenvoudige huzarensalade tot een uitgebreid koud buffet: onze keuken is gespecialiseerd in exclu sieve schotels voor uw party thuis, uw bedrijf enz. Denkt u vast aan de komende feestdagen? Wethouder D. Hoekstra is verhinderd woensdag 12 december in Soesterberg spreekuur te houden. Het plan van het college van burgemeester en wethouders om bij de Kroon In beroep te gaan tegen de onthouding van goedkeuring door Gedeputeerde Sta ten aan het bestemmingsplan Zwarte Wegje, Is In de commissie Ruimtelijke Ordening met gemengde gevoelens ontvangen. De heer J. Nuljten (Pr.S.) was er absoluut tégen (,,'t gaat ten kosten van wo ningzoekenden"); de heer A. Bolhuis (CDA) wil het Kroon beroep beperkt houden tot de (verkeerde) toepassing van de „Vijf Vinger Theorie" en de heer H. Jonker (D'66) had moeite met de formuleringen in het concept-bezwaar schrift. Hij meende dat „dit stukje kaartwerk" niet bevordelijk was voor het instandhouden van goede verhoudingen met de provincie. Gedeputeerde Staten van Utrecht ont- tast wordt. In het door hen opgestelde hielden goedkeuring aan het bestem mingsplan Zwarte Wegje te Soester berg (waarin 22 woningen gebouwd kunnen worden) omdat men niet vol doende had kunnen vaststellen dat de nieuw te bouwen huizen aan de eigen woningbehoefte van Soest dienstbaar zouden zijn. G.S. vroegen in het ka der van de in de provincie toegepaste WT-regeling, méér gegevens over de toekomstige bewoners. B. en W. menen dat daardoor de autonomie van de gemeenten aange- Gedeputeerde Staten van Utrecht, zo blijkt uit een antwoord aan WD-staten- leden, hebben de zogenaamde „zesde vinger", de sociale gebondenheid, voor de Vijf Vinger Theorie (WT) afgewezen. Dat gebeurde in feite al bij de be handeling van de streekplannen Utrecht-Oost en Utrecht-West. Wel werd toen besloten om, indien de wenselijkheid daartoe gebleken zou zijn, te bezien in hoeverre enige uitwerking en verfijning binnen de vijf catego rieën zou kunnen plaatsvinden. De statenleden R. O. Koop en C. G. J. van den Oosten dienden ondermeer de schriftelijke vraag in of G.S. be reid was duidelijk te verklaren dat er met betrekking tot de problematiek van de sociaal gebondenheid nog geen enkele beslissing was genomen. Dit om; de thans in volle gang zijnde inspraak- procedures hun volle waarde te laten behouden. Wat dit laatste deel van de vraag be treft zegt G.S. dat in de gehouden en nog te houden hoorzittingen met be trekking tot de ambtelijke WT-nota steeds uitgegaan wordt van het stand punt dat er een verfijning binnen de vijf categorieën moet kunnen plaats vinden. De vijf categorieën zijn: l. aan de gemeente economisch gebonden; 2. in de gemeente wonende bejaarden; 3. in de gemeente wonende inkomplete gezinnen; 4. in de gemeente wonende zwerfforensen; 5. in de gemeente wo- ningbehoevenden, die aan een andere, in de directe omgeving gelegen, ge meente economisch gebonden zijn. concept-beroepschrift wordt gesteld dat G.S. alleen goedkeuring kunnen onthouden als er bezwaren van plano logische aard zijn. Nu wordt er mis bruik van bevoegdheid gemaakt, om dat aan het onthouden van goedkeuring als toetsingsgrond een huisvestings regeling is gebruikt, welke buiten het werkterrein van de provincie ligt, al dus het door het college opgestelde beroepschrift. De heer J. Nuijten (PS) verweet het college „onvoldoende zorgvuldigheid bij het verstrekken van WT-gegevens aan de provincie". Er was naar zijn mening geen sprake van aantasting van de privacy van de toekomstige bewoners; de vragen betreffen immers slechts ondergeschikte zaken en er worden geen onredelijke vragen ge steld over gezinsinkomen en inkomen. Dat de VVT op deze manier discrimi nerend zou werken, bestreed de heer Nuijten. Hij vroeg zich af wie b. en w. van Soest door het beroep een dienst bewijzen. Het gaat naar zijn mening allemaal ten koste van twintig woning zoekenden. Nuijten was het eens met de opvatting dat de VVT gebrekkig werkte, maar dat mocht niet over dit plan uitgevoch ten worden. Hij adviseerde de ge vraagde gegevens te verstrekken. Dan zou de goedkeuring alsnog spoedig afkomen. BeVinger De CDA-er Bolhuis pleitte ervoor niet het „gebruik" van de VVT aan te pakken, maar alleen de „toepassing" ervan. De gemeenteraad had immers De eerste herziening van het bestemmingsplan Overhees, waardoor door het verleggen van de aansluiting van de Di Lassostraat op de Koningsweg tweehonderd huizen meer gebouwd kunnen worden, heeft in ieder geval niet de goedkeuring van Progressief Soest. De fractie-vertegenwoordiger In de commissie Ruimtelijke. Ordening, 4e heer J. Nuijten, had er geen goed woord voor over. Hij kreeg enige steun van de CDA-er Bolhuis, die net als Nuijten, meende dat de gemeente door het verleggen van de plangrens een eerste stap gezet had om ook de Boe re ns treek te gaan bebouwen. Alle andere commissie leden konden zich, na opheldering van enkele details, geheel met de herziening verenigen. De heer A. Bolhuis (CDA) vond dat de gemeente door het verleggen van de plangrens, nodig voor de verbeterde wegaansluiting, een zogenaamde „open plek" creëerde, die volgens een aan deze „plekken" gewijde nota, later bebouwd kan worden. Bolhuis had daarom grote moeite met de planher ziening, omdat hij niet inzag hoe de niet gewenste bebouwing zou kunnen worden voorkomen. Ook de wijziging van de verkeerrfilo- sofie was hem onduidelijk. Waarom werd de vroeger hemelhoog geprezen T-aansluiting (op de Koningsweg) nu ingeruild voor het kruispunt Di Lasso straat-Koningsweg-V rijheldsweg? Daar had ook de heer J. Nuijten (PS) het erg moeilijk mee. Het betekende volgens hem dat de Di Lassostraat veel meer verkeer te verwerken krijgt, terwijl de Koningsweg, door het ont breken van zijwegen, een race-baan zou worden. Nuijten vond het verleggen van de plangrens absurd. Beter was het de niet meer aanwezige houtwallen op de grens met de Boerenstreek te herstel len. Daardoor zou de overgang van woongebied naar natuurgebied duide lijker worden. Hij zag ook niet in waarom juist in dit deel van Overhees tweehonderd woning méér gebouwd moesten worden en hij gaf alvast te kennen dat tussen de wijken Overhees 3 en 4 en de Wieksloterweg geen enkele bebouwing mocht worden toegestaan. De fractie zal zich ook verzetten tegen het gemeentelijk voornemen het Soes ter industrieterrein aan de Konings weg uit te breiden met tien hectaren. Mocht uitbreiding voor de industrie nodig zijn, dan moest dat maar gevon den worden in de Eempolder tegen het Amersfoortse industrieterrein De Is- selt aan. Nuijten sprak tenslotte de hoop uit dat de P.P.C. (de provinciale planolo gische commissiewijzer zou zijn dan het Soester college van burgemeester en wethouders. Geheel andere geluiden kwamen er van de overige commissieleden. De heer G. Oldenboom (CDA) kon zich geheel met de verkeersoplossing ver enigen. Hij had geen angst dat de Boerenstreek bebouwd zou worden. Ook de heer H. Goote (PvdA) zag geen problemen. Wel wilde hij, net als de heer Bolhuis, weten wat de drie re acties van Soester burgers, die tegen de herziening waren, inhielden. Ook de heer H. Jonker (D'66) en mevrouw Korthuis en de heer Beijen van de WD gingen akkoord. Jonker stelde wel voor het nieuw te creëren kruispunt maar direct te beveiligen met verkeerslichten. Ook wilde hij weten wat de gemeente van plan was met de weg, welke nu het dorpshuls „de Borg" rechtstreeks verbindt met de Koningsweg. Blijft die weg be staan? Wethouder Menne antwoordde dat het nooit de bedoeling van b. en w. was geweest om door de plangrensverleg ging een eerste aanzette maken met de bebouwing van de Boerenstreek. Het college had zich verder laten overtui gen door deskundigen, dat de aanslui ting van de Di Lassostraat op de Koningsweg, een betere oplossing was dan de voorheen geprezen T-aanslui ting. Daardoor zou de Di Lassostraat geen racebaan worden omdat de weg zich er, met meerdere bochten, eenvoudig niet toe leende. Voor hem staat boven dien ook niet vast dat door de nu voorgestane aansluiting, de Vrijheids- weg en daarna de wijk 't Hart, méér verkeer te vemerken zou krijgen. Het overtuigde de heer Nuijten niet. „Ik geloof er geen fluit van dat de planherziening nodig is. Ik wil de Córisequenties daarvan niet nemen. De, reden voor de verandering blijft vol komen onduidelijk", aldus Nuijten. A. Bolhuis CDA in de eigen „uitgangspunten" (voor het te voeren beleid ln de periode 1978- 1982) zelf gesteld dat alleen op basis van die VVT de groei van het Inwoner tal in de hand gehouden zou worden. Aan het gebruik kon dus nu niet getornd worden; wél aan de toepas sing. Onjuist vond hij het daarom in het beroepschrift te stellen dat de WT „onrecht" was, „in strijd met de wet" en een „onjuiste basis". Hij wilde echter met het voorstel akkoord gaan, mits het beroep beperkt bleef tot de toepassing van de VVT. De heer H. Jonker (D'66) had geen bezwaar. Hij wilde het plan „Zwarte Wegje" best gebruiken om klaarheid te krijgen, maar hij vond dat daarbij de goede verstandhouding met de provin cie niet in de waagschaal gesteld mag worden. Hij drong aan op een „rustig en zakelijker" beroepschrift. Wethouder Menne meende dat de ge meente op moet komen voor de eigen Inwoners. Met hun wensen heeft men rekening te houden en daarbij hoort ook de sociale binding met de woon plaats. Was deze woonplaats niet de werkplaats, dan moet er toch de mogelijkheid blijven daar te blijven wonen. En juist dèt maakt de provin cie onmogelijk. Het toewijzen van woningen is een taak van de gemeente en voorschriften daarvoor horen niet in een bestem mingsplan thuis. Daarover moet dui delijkheid komen en daarom gaat de gemeente in beroep bij de Kroon. Gemeentesecretaris mr. J. Kruitwa gen benadrukte nogeens dat het juist om deze „zesde vinger" gaat; de sociale gebondenheid met de woon- soms ook geboorteplaats. De sociale binding wordt door G.S. niet erkend als argument voor een vestigingsvergun ning en daarmee wordt velen groot onrecht aangedaan. In de vergadering van de commissie algemene bestuurszaken had hij reeds een aantal raadsleden voorgehouden, dat zij, omdat zij niet in Soest werken, eigenlijk volgens G.S. niet in Soest zouden mogen wonen. Akkoord gingen de leden van de com missie Ruimtelijke Ordening tenslotte met het voorstel bij de Kroon in beroep te'gaan, mits de nadruk in het beroep schrift vooral komt te liggen op de verkeerde toepassing van de WT. Een onwaarschijnlijke lage prijs voor deze fantastische hifi-set. SL-19. Halfautomatische draaitafel met snaaraandrijving Wow en flutter. 0,05% WRMS. Rumble: -65 dB. Oliegedempte lift en instelbare dwarsdrukcompensatie. SU-2400. Stereo versterker 2 x 26 W kontinu vermogen bij 1 kHz - 4 Ohm. Gescheiden hoge- en lage toonregeling. Loudness-schakelaar en Hoofdtelefoonaansluiting. Afmetingen (B x D x H) 415 x 250 x 105 mm. S0-36.2-weg luidsprekerbox Tweeter 3,5 cm. Woofer 20 cm. Ingangsimpedantie 4 Ohm. Ingangsvermogen 35 Watt (max.l Afmetingen: <B x D x H)270 x 235 mm. In zwart of notenhout. Adviesprijs set 964,- Jubileumprijs: ST-2400 Stereo tuner voor FM. FM stereoen MG Bijpassende tuner bij de hiernaast afgebeelde Technics-set. Signaalsterktemeter. Afstemmeter voor FM, FM stereo Indikatielampje. Keuzeschakelaar mono/stereo. Muting. FM gevoeligheid (S/R 20 dB): 1,8 uV (300 Ohm). 1,0 uV (75 Ohm). Afmetingen (B x D x H): 415 x 105 x 250 mm. Adviesprijs f445,- Jubileumprijs 00 Q> CA s 3= O 4 «ff llEHKJNKUiDING O nét even Un der s! O) 1 O) O TEL 15-11 LWNSÏK\.\T05 HVAKN C/3 aar e CD in Zaterdagavond 15 december wordt in de Julianakerk een Kerst concert gegeven door het Wilhelmina kerkkoor, het Soester Mannenkoor „Apollo" en de organist Gert Muts. Aanvang 20.15 uur. Het gevarieerde programma vermeldt vele oude en nieuwe kerstliederen in de Nederlandse, Engelse, Franse en Duitse taal. Het Wilhelmina kerkkoor staat sinds 1962 onder de bezielende leiding van Henk van Monsjou, zelf een begaafd solozanger (bas) en als zodanig ver bonden aan het Groot Omroepkoor uit Hilversum. Het ruim 50 leden tellende koor zal naast een Te Deum Laudamus en een Magnificat ook het sprankelende „II est né le divin énfent" ten gehore brengen. Het orgel wordt bespeeld door de ver maarde dirigent-organist van de paro chiekerk „De Heilige Familie" uit Soest-Zuid, Gert Muts. Dirigent van het Wilhelmina kerkkoor Henk van Monsjou andere koren een onderbezetting wat de heren betreft. Eigenlijk een merkwaardig feit als je nagaat dat hetzelfde Soest nu al meer dan 57 jaar het 65 leden tellende „Apol lo" kent dat geheel uit mannen be staat. Dit „Apollo" kan op een trouwe aanhang rekenen, die van „hun" koor geen moeilijke toestanden verlangt, maar veel eer wil genieten van een gemakkelijk in het gehoor liggend re pertoire dat voor a.s. zaterdag num mers bevat als „Eeuwen geleden", „Stille Nacht" en „Oh, du fröhliche". Het koor, dat het Midden houdt tussen een gezellige vriendenkring en een zangvereniging, staat met een onder breking van enkele jaren sinds 1954 onder de direktie van de dirigent-or ganist van de Petrus én Pauluskerk, Gerard van de Schepop. Hij studeerde kerkmuziek in Utrecht en behaalde het staatsdiploma piano evenals de conservatoriumdiploma's koordirektie en schoolmuziek. On danks zijn gedegen opleiding weet hij de wensen van zijn koorleden te res pecteren en brengt hij populaire mu ziek voor een breed publiek. Het Kerstconcert zal besloten worden met het gezamenlijk zingen van de engelenzang „Ere zij God". Programma's, tevens bewijs van toe gang, zijn verkrijgbaar tegen een prijs van 2,50 bij de leden van beide ko ren of bij de ingang van de Juliana kerk op 15 december a.s. Organist Ger Muts Zijn kwaliteiten vonden reeds erken ning voordat hij ooit een conserva torium van binnen had gezien toen hij als 14-jarige jongen een vaste aanstel ling kreeg als organist in de Emma- ker. Zijn leraren op het Conservato rium waren mannen van naam als Stoffel van Vliegen en Cor Kee. Be halve de begeleiding van koren en sa menzang zal hij a.s. zaterdag orgel improvisaties spelen van bekende kerstliederen. Zijn talenten op dit gebied zijn reeds uitgebreid tot uiting gekomen in vele concerten in o.a. Am sterdam, Utrecht en Rotterdam. Reeds in 1964 werd hij bovendien winnaar van het Nationaal Improvisatie Con cours in Bolsward. Het Wilhelmina kerkkoor, dat ook aan trekkingskracht blijkt uit te oefenen op amateur-zangers van buiten de eigen kring, heeft desondanks evenals vele Wie is ter wellus in 't „Slaan- gebosjeeweest? Ikke wel. 'k Goat ter nogaal us met de hongd waandele. Doar kaan die maakkelijker plaasse en dinge- se aas op stroat, waant doar legt z'n aafzetgebied allenig moar in de goot. Op de trottewoars maaa ut nu en daan vindt-ie der geen baarst an. In 't Slaangebosje ben nog boö- me zaat voor um. Ik weet nie, woarrum ut Slaangebosje zo hiet, 'k het ter nog nooit zoó'n beest zien krupe. Wel laag ter ongderlest een stuk tuunslaang; moar daal hetter niks mee te moake denk. En of ik ter noeng 's marre- ges, 's middaags op s oaves loopt, 'k zie ter nooit ie- maand, 'k Hetter wellus luu e zien, die daat oerwoud nog een bietje opgeknaapt en ange- haarkt hebbe. Zellufs de graachte hebbe ze nog uute- baaggerd, moar 'k schoat, daa ze niks gevongde hebbe. Ben me us een keer ut oape- zuur eschrokke, 'k daach daa'k een krokodil zaag, moar 't waas een stuk boomstaam. Ze hebbe d'r ok nog een soort rustig poalebruggetje ge- moakt, de je ze veur de konin gin. Ze zeeje toeng, daat die d'r ok wellus gong waandele as ze moei waas vaan 't regere. 'k Schaat, daat H.M. doar thuus wel een mooier paarkie veurhaad. Omdaat de hongd ok wellus een aander laandschaap wil beplaasse, ben 'k d'r een tied nie weze kieke. Toen 'k d'r nog us kwaam stinge d'r ineengs een heul stel huuze, d'een nog mooier daan de aandere. 'k Snap d'r geen baarst vaan Waant de mense vaan Broam hage wouwe nooit, daat ter huuze kwoame. Daan woare zi hun waandelpaark kwiet. Zoaas ik aal zee, 'k hetter nooit iemand 'ezien. Die gonge daan zeker in 't donker doar slootje springe of verstopper tje speule veur bejoardegim- naastiek. Ik geleuf verdeed, daasse die huuze doar gauw stiekum heb be gemoakt, veur daat ut ir, de goate liep. Bie ongs in Soest moei je deur- haakke, anders gebeurt ter nooit niks. Groöt geliek, die maanne! Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, daat de gemeente toch wellus waat an 't bossie maag opknaappe en aander woater in die graacht mot giete, waant die stinke de paan uut. Aanders kunne die nieuwe Soesters nooit een roam ope- zette en daan het Soest ter weer een stankwiek bie. HANNES VAN DER NENG. \\N^ voor het opgeven van een kleine nieuwjaars wens in de Soester Courant Naam; Straat: Woonplaats; Ondertekening ATTENTIE: één letter of leesteken per hokje, tussen twee woorden een hokje blanco laten 1 2 3 4 5 5 regels f 8,00 6 6 regels f 10,00 7 regels f 12,00 8 regels f 14,00 9 regels f 16,00 10 regels f 18,00 11 regels f 20,00 12 regels f 22,00 7 8 9 10 11 12 De bon moet uiterlijk VÓÓR 15 DECEMBER in ons bezit zijn voor plaatsing in de Soster Courant van DONDERDAG 27 DECEMBER. Deze bon ONGEFRANKEERD zenden aan: advertentieafdeling SOESTER COURANT Antwoordnr. 136, 3760 VB SOEST. Het verschuldigde bedrag insluiten door middel van groene bank-betaalcheque, Eurocheque of blauwe girobetaalkaart (geen giro-overschrijvingskaart) DENK AAN DE ONDERTEKENING!

Soester Courant | 1979 | | pagina 11