De bel voor tweede ronde 150 woningen in plan Albert Cuyplaan Weer een teerweg erbij Gemeente wil bedrijf Lindner sluiten Voorvallen „Dorre hout" is op DE KOEK IS OP: Nu 4% BTW op het abonnement van uw SOESTER COURANT SOESTER COURANT PER HALF JAAR f10.40 40 eerst belasting extra Uw Soester Courant blijft dus maar ƒ10.- per half jaar kosten! In de aktie „Kopen in Soest is troef' Geen samenwerking bewoners verenigingen Soesterveen 1. Het Emplacement Filmvoorstelling in Artishock Interkerkelijke gespreksavonden 13 Soester Courant van woensdag 12 december 1979 13 Heel lang hebben de lezers van allerhande bladen kunnen profiteren van het feit, dat over de abonnementen geen BTW werd geheven. De aandrang om ook alle abonnementen te gaan belasten met 4% BTW, heeft de minister doen besluiten de abonnements-ontheffing niet langer te verlenen. Eens moest het ervan komen. Voor de lezers van de SOESTER COURANT betekent dit, dat ingaande het eerste halfjaar van 1980 het abonnement f 10.- plus f 0.40 b.t.w. gaat kosten. Begin januari zullen de acceptgirokaarten voor het eerste half jaar met vermelding van het bedrag van f 10.40 worden ver zonden. De abonnee's die automatisch gireren behoeven de giro dienst géén opdracht te verstrekken voor de wijziging van het bedrag. Na deze publicatie zal de girodienst od ons verzoek voor elk halfjaars-abonnement 40 cent méér overschrijven, terwijl dit voor een jaarabonnement 80 cent zal bedragen. Abonnees die via hun bank automatisch gireren dienen het bedrag van hun periodieke overschrijving zelf te verhogen met 40 respectievelijk 80 cent. Veel soelaas verwachtte het college ook niet, zeker voorlopig niet van een besluit Amersfoort tot groeistad te verklaren. Soest moest er voorname lijk zelf Iets aan doen, zei wethouder mevrouw Van Stiphout, om voor de nu 2700 ingeschreven woningzoekenden woonruimte te creëren. Soest had ook geen flats meer ter beschikking, welke door splitsing, ingericht konden wor den voor kleine huishoudens. Wethouder Plomp tenslotte, was van oordeel dat het instellen van een in spraakmogelijkheid vóór de raadsver gadering, eerst maar eens in de com missie algemene bestuurszaken be sproken moest worden. Je denkt aan thuis, aan de genen die je lief zijn. Aan kan toor waar ze je vrouw bellen en vragen waar of je blijft. Ze weet het niet zegt ze onder tra nen. Ze weet het niet dat je zo moe bent en zo draaierigDat je niets dan rails ziet, ritsen rails. Een veld van rails. En waarom plaagde je vroeger zo, en moest je zus er onder lijden? Weet je nog dat touw in het bad waar je aan was gaan hangen toen je zwemmen leer de? Dat je benen niet naar be neden wilden? Je hield je vast tot het uiterste. Maar loslaten moest je wel. En van een spoor- emplacement kom je ook niet af. Slaap maar even tot het gedaan is, voorbij met je. Hard wordt gewerkt aan het bouwrljpmaken van het bestemmingsplannetje Korenweg, door de bouwer ook wel plan „Vorstentuin" genoemd. En daardoor heeft Soest er weer een teerweg bij gekregen, waardoor de riolering meer te verwer ken krijgt. Soms word je een vonnis aan- tegd na een procesvoering, soms niet. Dan is het een stand recht. En terwijl één oor van je op een ijzeren spoorstaaf ligt, merk je aan de trilling dat het beulenwerk nadert. In de raadsvergadering van maandagavond kreeg die riolering een hoge, zo niet de hoogste, prioriteit. CDA-er Van Pop- pelen wees er op dat voor de transportriolen tussen de Eemweg en de Peter van den Breemerweg en Ferdinand Huyck- laan 2Vz miljoen nodig ls, maar dat aan die uitgave niet te ontkomen is, wil Soest-Zuid straks niet onder water komen te staan. Het is kapitaal dat in de grond verdwijnt, maar dat daar dan wel revenuen oplevert en dat is heel ander geld dan indertijd bijvoorbeeld op de Eng in „grond" gestopt is. Het plannetje Korenweg voorziet in de bouw van 82 huizen op de voormalige houtwerf van Butzelaar „achter" de Burg. Grothe- straat. Op de foto, de nieuwe straat, die straks misschien Willem IH-laan gaat heten (tussen Anna Paulowna en Emma)zoals die uitmondt op de Emmalaan. Er komt een hels lawaai, je beeft, je zweet, je schreeuwt, en je zwaait met je armen. Je zit rechtop. Het is de wek ker die afloopt en zegt dat je er uit moet. Het „schudden" van de kaarten in de Rabo-bank Foto Herman van Dam Eens was zij het met de PvdA- en D'66 voorstellen om in de toekomst de concept-begroting anders te gaan be handelen en wat het samenwerkings verband Eemland betrof, meende zij dat het moeilijk werken was met de gewijzigde opvatting van de minister. Plannen Gestaag wordt doorgewerkt aan be stemmingsplannen, zei wethouder Menne. Gereed is inmiddels het schets ontwerp voor het plannetje „Gouden Ploeg" en wat de plannen Dalweg (bouw gemeentehuis en politiebureau) en de wijken Overhees 3 en 4 betrof, hing veel af van de prioriteit die de raad en de uitwerking wilde geven. De winkelnota zou in janauri a.s. behan deld kunnen worden, terwijl het uit breidingsplan industrieterrein ook bin nen een maand in de commissie ruim telijke ordening ter sprake zou kunnen worden gebracht. Hetzelfde het geval met het ver keerscirculatieplan. De uitgangspun ten werden geformuleerd, zo zei wet houder Hoekstra, en die zouden in het voorjaar aan de commissies worden voorgelegd. Na vele maanden praten is een poging van de drie bewonersverenigingen in het Soesterveen, Kamperfoeliestraat/ Smitsweg Varenstraat/Smitsweg en Weegbreestraat, om tot samenwerking te komen, stukgelopen. Tot september volgend jaar zullen er geen gesprekken meer over gevoerd worden. Als reden hiervoor wordt aangegeven de kritiek, in een laat stadium, van de ene groepering op de andere. Men spreekt zelfs in het communiqué dat is uitgegeven over de strijd om de macht in de wijk. Aanvankelijk liepen de gesprekken vlot en werden in de loop der tijden ontstane misverstanden uitgepraat en opgeruimd. Daarna laaide de strijd toch weer op met als resultaat dat men elkaar voor lopig niet meer wil ontmoeten aan de gesprekstafel. Lindner Industrie b.v. heeft van burgemeester en wethouders de aanschrij ving gekregen dat het bedrijf moet sluiten omdat het hinderwetbepalingen naast zich neerlegt. De beslissing werd vorige week genomen in de wekelijkse vergadering van burgemeester en wethouders. Dit deelde wethouder Menne mee bij het bëgin van de vergadering van de commissie Ruimtelijke Ordening. „We zijn ten einde raad; we kunnen niet anders", aldu9 Menne. In het bedrijf werken 265 man. Al vele jaren probeert de gemeente door afspra ken en voorschriften een eind te maken aan de stankoverlast welke Lindner veroorzaakt. Vier maanden geleden werden bij het verlenen van een nieuwe Hinderwetvergunning zodanige voorschriften opgelegd dat van stank geen spra ke meer zou kunnen zijn. Het bedrijf moest ondermeer bij de luchtfilters een koelinstallatie plaatsen; een en ander in overleg met de Inspecteur van de Volksgezondheid. Lindner kreeg vier maanden de tijd voor het voldoen aan deze voorwaarden, maar het bedrijf besloot de stank toch weer op een andere manier te gaan bestrijden. Er werden andere luchtfilters geplaatst, maar de koelinstallatie werd niet aangeschaft. De stankoverlast nam daarna dusdanige vormen aan dat ook bewoners van Soest-Midden er hinder van ondervinden. Het niet-nakomen van de voorschriften is aanleiding geweest voor de gemeen te de sluitingsprocedure op gang te brengen. Lindner kan tegen het besluit van b. en w. In beroep gaan en hangende dit beroep mag de sluiting niet geëfec- tueerd worden. De kermis zal volgend jaar voor de laatste keer gehouden worden op het bekende terreintje bij de speelweide op de Eng. Na dit festijn wordt begonnen met het bouwrijpmaken van het plan Albert Cuyplaan, het gebied dat omslo ten wordt door de Albert Cuyplaan- Dalweg-Soesterengweg en Talmalaan. Het plan is „ingevuld" door de archi tect A. G. H. Verweij van het Soester architectenburo Van Woerden, Schnei- der en Düermeijer. Het omvat 120 woningen te weten 51 „aanleunwo ningen (tegen het bejaardencentrum Groot Engendaal aan): 70 woningen voor een- en tweepersoonshuishou dens; 12 premie- koopwoningen en 18 vrije sector woningen. Met de bouw zal najaar 1980 begonnen kunnen worden. Het wijkje is te bereiken via een toegang op de Albert Cuyplaan en via een toegang aan de Talmalaan. De inrit van Groot Engendaal aan de Dalweg wordt afgesloten en afgesloten voor doorgaand verkeer wordt óók het deel van de Talmalaan, tussen de Soesterengweg en de Albert Cuyplaan. Het bejaardencentrum Groot Engen daal wordt aangesloten op de zoge naamde aanleunwoningen. Het cen trum zelf wordt gemoderniseerd, maar dat gebeurt pas nadat de aanleunwo ningen opgeleverd zijn. Tijdens de verbouwing kunnen de bewoners van het centrum dan' wonen in de nieuwe huisjes. Op het kaartje zijn deze huizen aangeduid met de letter A. BC zijn de huizen voor kleine huishou dingen; D de premie-koopwoningen en E de vrije-sector huizen. Deze zijn gesitueerd aan de kant van de Soester engweg, met straks zicht op gemeen tehuis en politiebureau. Ze komen te staan op kavels van tweehonderd vier kante meter. In de wijk zijn een flink aantal parkeerplaatsen opgenomen. De eerste oplevering wordt voorzien medio 1981. Hoe ik daar gekomen ben weet ik niet, ik stond midden tussen de rails, niet ver van het sta tion en daar waar de reserve treinstellen staan. Ook de goe derenwagens. Sommige men sen geven er de naam van ran geerterrein aan. Dicht bij mij zag ik een man die aan een alleen rijdende wagon hing. Die wagon had een duwtje ge kregen van een stoomlocomo tief die in de verte stond uit te blazen. Want u moet weten dat het nog met de stoomloco motief ging. De aan de wagon hangende man had een pet op, en om zijn helgele kiel hing een toe ter. Het was zijn doel om naar een zijspoor te rijden en om daar de op eigen kracht voort rijdende eenling aan de wach tende andere wagons te koppe len. Dat zou dan gaan met een harde opstopper en alle wagons zouden dan een ietsje vooruit schuiven, eerst de eerste, die de tweede een duw gaf, en dan de tweede die de derde een stoot verkocht. En zo vervol gens. En bij iedere treffer zou er een ijzig gekreun ontstaan. Maar voor het zover was zag ik het „eigen-gerij "-gevaarte de rails opgaan waartussen ik mij bevond. Ik nam nog net bijtijds een sprong terzijde, maar daar naderde de Baze- Ier Express die eerst niet en even later wel in de baan kwam waarin ik gekomen was. Het leek moedwillig, want waarom wisselde de expres nu ineens van richting en snelde op mij af? De man met de pet en de ge le kiel blies op de toeter en nu zette de rangeerlocomotief zich na een gilletje in bewe ging. En ja hoor, hij kwam regel recht op mij af en natuurlijk in het vak rijdend waarin ik mij bevond. Ik zette het op een lopen voor het onding uit, maar struikelde over een dwarslig ger. Ik waande mij verloren, maar toen mijn achtervolger mij op een haar na raakte ging hij over op een ander spoor alsof het om een spel ging, maar dan wel een wreed spel. In mijn angst dat het gevaar zich voort zou zetten vond ik in de zee van ijzeren staven een stootblok, en na uren daar op gezeten te hebben werd het wat stiller op het emplacement en kwam de nacht. Waarin het koud werd en zachtjes regende. En omdat het zo toch niet kon blijven, waagde ik het om van het stootblok af te komen, voor even, want er doemde een nachttrein op met felle koplich- ten het donker doorborend. En nu was het helemaal niet te bezien welke weg die zou vol gen en dus nam ik mijn stel ling maar weer in. Ik geef het u te doen om zo in de kou en de regen op een stoot blok te zitten. Prettig is het niet. Zeker niet wanneer je kletsnat bent. En als bij het ochtend worden de treinen Morgenavond, donderdag 14 december aanvang 20.30 uur, wordt in film theater Artishock de film „Bianco e Nero" gedraaid. Het is een uit 1975 stammend Italiaans product dat het huidige fascisme in Italië in beeld brengt. De makers willen bewijzen dat het fascisme een nooit te onderschat ten gevaar is voor de democratie en de veiligheid van de mensen. In het kader van de gespreksavonden die door de Raad van Kerken Soest in het seizoen 1979-1980 georganiseerd worden onder de titel „Christenen en... sociale, morele en maatschap pelijke problemen", kan worden mede gedeeld dat de volgende drie avonden gepland zijn. 1. Christenen en... Zelfdoding - Eutha nasie. Inleider: Dr. H. Thiadens. Huis ter Heide. Datum: dinsdag 18 december - 20.15 uur. Plaats: Dagkapel Petrus en Paulus dagkerk (ingang Steenhoffstr.). 2. Christenen en... nieuwe vormen van samenleven en het huwelijk. Inleider: Ds. J. O. C. Bouwma. Utrecht. Motto: Hoe blijf ik er mens bij? Datum: dinsdag 29 januari 1980 om 20.00 uur. Plaats: Foyer van Mariakerk (ingang Burg. Grothestraat 76). 3. Christenen en... is er een nieuwe levensstijl mogelijk? Inleider: Dhr. W. L. Schuitemaker. Soest. Datum: donderdag 20 maart om 20.00 uur. Plaats: Open Hof (hoek Dalweg/Veen besstraat). Voor de bestrijding van de kosten op die avonden wordt een bijdrage van 2,50 gevraagd. Voor de koffie wordt gezorgd. De Raad van Kerken hoopt dat deze avonden een van de. middelen zal zijn om ons ais Christenen beter te kun nen oriënteren in een steeds meer complexere samenleving. Voor verdere inlichtingen: W. de Zwij gerlaan 28/Dr. Rupertlaan 43. Foto Herman van Dam weer op gang komen en langs je heen denderen is het geen leven wat je hebt. Zie maar eens over al die lijnen om je heen te komen zonder gegre pen te worden. Je probeert het, en je springt van de ene lijn op de andere met voor- en ach ter je een in- en uitgaande trein. Slap door de slaap die je miste. Tot je er nog eens bij neervalt. Nu de suikerbeesten en taaipoppen ruimte hebben gemaakt voor de fondant-kransjes en kerstboomversiering, is ook de kaart- spelaktie van de gezamenlijke Soester winkeliers in het teken van de kerstman gekomen. Na een onverwachts groot succes van de sinterklaas-aktie (tussen de vijs en zesduizend inzendin gen) heeft de kerstman de plaats ingenomen van Sinterklaas op de vier heren-kaarten. Op de vraag aan de organisatie van deze december-aktie wat men de over gehouden sinterklazen moet doen, kwam de verwijzing naar de komende viel ruilbeurzen op zaterdag 21 decem ber. Wat napraten over de sinterklaas-aktie Door het grote aantal deelnemende zaken en ondermeer een niet verwacht koopgedrag van de konsument ging de voorraad kaarten zó hard, dat de reser ve voorraad aangesproken moest wor den. Nu is met dit aktie-spel het pro bleem geweest om de kaarten te schud den. Je kan dat maar niet zo op een grote hoop gooien en iedere deelnemer een bosje kaarten geven. Door het mogen gebruiken van de kan tine van de Rabo-bank, kon er met gro te groepen (van plm. 35 man) geschud en afgeteld worden. In Amersfoort werkte er ook nog een groep aan mee. Ook de trekking bij notaris Van Veeren is het vermelden waard. Elk spel dat werd getrokken moest ge- kontroleerd worden of het kompleet was. Zodoende nam dat zo'n drie uur in beslag. Het dorre hout is op. Burgemeester en wethouders hebben gesprokkeld en hier en daar wel wat gevonden, maar nu is het toch echt op. Daarom moet er voortaan gesproken worden van „heroriëntering van het beleid", zo zei de burgemeester bij de beantwoording van de tijdens de „algemene beschouwing" gestelde vragen. Het zou niet makkelijk zijn om te bezuinigen, want het betekende immers wel dat aan het voorzieningenpeil getornd zou gaan worden. En in dat opzicht was zij het geheel oneens met de CDA-visie, dat het een niet bet ander hoefde te betekenen. Veel problemen gaf de beantwoording van de vragen overigens niet; daarvoor waren de vragen ook niet al te ingrijpend. Het voorstel om gronden af te stoten was makkelijker gedaan dan uitgevoerd. Want het ging er immers om wat de raad van plan was te gaan doen. De bestemming van het bezit moest eerst vastgesteld worden, want het zou absurd zijn, de verkochte grond later weer te moeten terugko pen. Ook het voorstel dat de gemeente daardoor wat ruimer in de financiële middelen zou komen te zitten, wees zij van de hand. De vraag was immers wat men er bij verkoop voor terug kreeg en dat kon wel eens zeer weinig zijn. „Het jasje zal veel krapper wor den", aldus de burgemeester, die voor spelde dat de raad tegen die tijd een bijzonder onprettig avondje tegemoet ging. Met Visser was zij het niet eens dat met administratieve foefjes bepaalde zaken te regelen waren. En dat kon zeker niet met het aanstellen van wijkagenten en een schoolbioloog, om dat zoiets jaarlijks terugkerende kos ten betekenden. De gekweekte reserve bleef immers niet constant op dezelfde hoogte en waarvan zou dan, bij een tegenvallend resultaat, de schoolbio loog betaald moeten worden?

Soester Courant | 1979 | | pagina 13