BIES VAN ASCH Soester-slager van aparte klasse Wie winkelt in Soest ontkomt er niet aan vroeg of laat het kraakhel dere witte winkelpand van slagerij Bies van Asch in 't vizier te krij gen. Een slagerij die qua presentatie in meer dan één opzicht voldoet aan de eisen die de tegenwoordige consument stelt. De winkel inlopend komt men bij een fors zelfbedieningsmeubel gevuld met een verrukke lijk ogend assortiment hartigheden. Het is een genoegen te kijken naar de wijze waarop de Van Asch-fans door de medewerkers van de meester-slager in Soest worden bediend. Ook al wekt een lange rij wachtenden de indruk dat er een stief kwar tiertje in kan zitten, werkelijk lange wachttijden zijn er zeldzaam. Desondanks toch geen spoor van haastwerk te ontdekken. Een batte rij wit-gejaste medewerkers helpt vlot en vriendelijk, bak- en braad- tips behoren bij het service-pakket. Veelvuldig wordt de vleesbestel ling niet over de toonbank aangereikt, men komt naar de kassa om de bestellingen persoonlijk te overhandigen. Tijdens de vrijdag en zater dag „spitsuren" het voederen der klanten met goed belegde toast jes tot kersvers gekookte seizoenworst. Zakelijk gaat Bies van Asch door het leven als „Uw klasseslager in Soest" t Wie de kwaliteit van zijn artikelen heeft geproefd en gevoelig is voor de sfeer waar in men wordt geholpen zal met ons willen beamen dat deze slogan een zwakke weerspiegeling is voor hetgeen een werkelijke klasse-slager aan de verwende consument anno 1979 te bieden heeft. Op deze pa gina laat de SOESTEB COURANT u nader kennis maken met de baas, z'n echtgenote Wil, hun medewerkers en het bedrijf. Soester Courant van woensdag 12 december 1979 Klasse bediening in een klasse-zaak Foto Herman van Dam Voor wie hem nog niet kent, dit ter inleiding. De hoofdrol speler in dit verhaal is Soester van geboorte, telt 47 levensja ren. Volgde de lagere school in Soest, behaalde zijn MULO-di- ploma in Baarn en tijdens die laatste schooljaren claimde hij zijn latere compagnon in privé en zaken, echtgenote Wil. Zijn Mulo-diploma had tot gevolg dat hij vader van Asch in de slagerij ging assisteren en 's avonds de slagersvakschool in Utrecht bezocht. Slagerij Van Asch was in de jonge jaren van zoon Ries al een begrip. Sinds 1931 vliegen de carbonades er over de toon bank, en Ries' keuze, het be roep van zijn vader te kiezen, was dan ook vanzelfsprekend. Ries van Asch over zijn tijd als slagersjongen: ,,Als je vroeger uit de lagere school kwam was mijn eerste werk bestellingen per trans portfiets wegbrengen. Was er niks weg te brengen dan ging je de klanten af om te horen of er nog iets nodig was. Va der hield zijn zaken goed bij. Had hij in een weekend één of meer vaste klanten gemist, dan werd ik er op uitgestuurd om te horen wat daarvan wel de oorzaak mocht zijn. Weer of geen weer, zomer en winter, je was op pad. Waren de klanten niet thuis, niks aan de hand, mijn vader wist het wel zo te organiseren dat ik op een later tijdstip weer aan de bel trok. Ik heb 't meegemaakt dat ik bij een klant een bestel ling van een half ons rookvlees op zijn aanrecht moest uitleg gen. Waren er nou een paar plakjes bij die hem niet bevie len, dan kon je naar huis ver trekken om een nieuw half ons te gaan halen. De goeie oude tijd noemen ze dat tegenwoor dig. Zelfs al was ik toen nog een kind, ik heb 't wel als een vernedering ervaren. Met alle bezwaren die er tegen de tegen woordige tijd zijn aan te voe ren, die situaties uit vroeger tijden mogen nooit meer terug komen. En dan de leveranties aan de vroegere hotels. Het geld was schaars, men kocht zuinig in. Het was geen zeld zaamheid dat ik tien keer per dag bij de een of de ander een bestelling móest afleveren. De hotelgast gaf zijn bestelling op, via de kok werd vader gebeld om carbonades, biefstuk of weet ik wat te bezorgen. Zo werkt 't vandaag de dag na- Worstmakerijeen specialiteit apart Foto Herman van Dam tuurlijk niet meer. Toch is er wel iets van wat vader mij aan dienstbaarheid leerde, blij ven hangen. Toen Wil en ik hier in 1981 voor ons zelf zijn begonnen, voorraad kopen, zaak afbeta len en pandje huren, presteer den wij 't iedere zondag twee snijuren voor onze klanten te houden. Van twaalf tot twee mochten.de mensen achterom komen met hun rosbief of rol lade. Dat werd dan bij wijze van service gesneden en netjes op schalen opgemaakt. Iedere zondag. Vader had ook de gewoonte mij er op uit te sturen om te kijken hoe het bij de concurren tie ging. Als ik nou maar thuis kwam met de geruststellende mede deling dat niemand iets te doen had, (dat zei ik óók al stonden ze bij slager Zoetelief tot op de straat), dan was het goed. En verder moest ik hem infor meren over de prijzen die de Soester concurrentie bereken de. Ik geloof niet dat vader daarin een uitzondering was. Het waren geen gemakkelijke tijden en iedere klant, groot of klein, was er één. Vader kocht varkens in voor acht cent de kilo. Een beetje knap beest kostte niet meer dan zeven acht gulden niet alles er op en er aan. Mijn vader heeft ze meegemaakt dat twee pond carbonade over de toonbank ging voor twee kwartjes. Tien pond knap spek voor eén gulden was ook niets bijzonders. Konden ze het zelfs voor die prijs niet kwijt dan was het wachten op de spek- koopmari die grote voorraden opkocht. Vier of vijf cent was dan ,,het bedrag" waarvoor het tenslotte wegging. Als va der dan van zo'n partij af was dan werd het heugelijke feit gevierd met het bestellen van „lange Soesters" bij banket bakkerij Haremaker". Wie Soesters spreekt, die zowel vader als zoon Van Asch in hun ambachtelijke werkzaam heden hebben meegemaakt, krijgt te horen dat zowel de één als de ander qua vakman schap 't hebben gemaakt. Al leen Van Asch sr. stelde wat de kwaliteit van het vlees be trof wel eens meer in 't voor uitzicht dan redelijkerwijs mocht worden verwacht. Ries van Asch daarover: „Ik kan het bevestigen noch tegen spreken, maar misschien is dat wel eens voorgekomen. De tij den waren er dan ook naar". Andere tijden, een andere Van Asch. In 1956 trouwde Ries van Asch echtgenote Wil. Richard werd de stamhouder, Ellen, Ingrid en Karin completeren het gezin van Asch. Wil van Asch: „Vanaf het be gin heb ik mij in dit vak thuis- gevoeld. Voor mijn huwelijk heb ik altijd als verkoopster in een winkel gestaan, het om gaan met klanten was voor mij dus niets nieuws. De artikelen waarmee ik heb gewerkt mo gen dan wel verschillen, de klant blijft hetzelfde. Soms vragen de mensen mij wel eens hoe je zaak, gezin en opvoe ding met elkaar kunt combi neren. Het kan, mits je de vrije tijd die overblijft aan je gezin wijdt. Dat hebben we gedaan. Als we tot nu toe terugkijken dan is er maar één conclusie: de kinderen zijn niets tekort gekomen". Terugkijken is ook nog even in dit verhaal terugkomen op de mogelijke verschillen die Ries van Asch tussen zichzelf en zijn vader constateert. Ries van Asch: „Vergelijken is zo moeilijk. Ieder leefde in een eigen we reld. Vader was geen gemak kelijke zakenman, maar ook hard voor zichzelf. Hij ging voor niemand aan de kant. Keihard werken en door zetten heb ik van hem geleerd. Dat bikkelharde wat hem toch ook wel karakteriseerde zit niet in mijn natuur. Toen wij Door klasse groot geworden hier samen begonnen stond ons maar één patroon voor ogen: kwaliteit leveren, snel onaf hankelijk worden en zorgen nooit failliet te gaan. Dat laatste is iets dat zakenmensen uit vroegere generaties als een regelmatig terugkerend spook beeld voor ogen heeft gehad. Failliet gaan - schande - be delstaf. Ik schaam mij er niks voor dat we in het begin iedere zondagmorgen de opbrengst van de week gingen tellen. Samen konden we aan de no ta's van de leveranciers dan vaststellen wat er maandag koeien die nog niet hebben ge kalfd, varkens - lammeren en al dat andere wat een slagerij kan herbergen, worden achter de zaak ontleed en komen koop- klaar in de zaak. Ook daar alles vakmanschap wat de klok slaat. Wat runderen betreft komt er uitsluitend jong afge- mest vee onder het mes. Het vlees van oude, uit- en opge- melkte koeien, zal men bij Van Asch tevergeefs zoeken. Met het begrip kwaliteitsvlees wordt niet gesold. Wat de ver koop van varkensvlees betreft is er bij de inkoop sprake van een onderdelenhandel. Aandacht voorde afdeling party's Foto Herman van Dam moest worden betaald en wat wij overhielden. Voor je zelf durfde je niets uit te geven. Je had met je grote mond ge zegd dat je voor jezelf wilde beginnen. Je wilde niets anders dan dat samen goed gaan waarmaken. Het rinkel de kinkel van de zwengelarm aan de kassa klonk mij als muziek in de oren. Zes en vijftig cent voor een pakje Knorr-soep was in 1961 de eerste opbrengst. Wer ken om te slagen was het doel wat je in zakelijk opzicht voor ogen had. Jaren hebben wij achter een klein worstfabriekje gehad waar het binnen net zo hard vroor als buiten". De klasse-slager in Soest ging pas goed tot de culinaire ver beelding van zijn steeds groter wordende klantenkring spre ken nadat een spectaculaire verbouwing en uitbreiding van het bedrijf had plrats gevon den. Ries van Asch: „We zagen welke kansen wij misten, we wisten wat we er aan moesten doen. Avonden is er gecijferd om de plannen uitvoerbaar te maken". Het Van Asch-team bestaat in middels uit twintig vaste mede werkers, terwijl vrijdag en za terdag een aantal ambulante krachten er voor zorgen dat binnen het bedrijf geen ver keersopstoppingen kunnen plaats vinden. Onzichtbaar, maar wel degelijk aanwezig, zijn de afdelingen die achter de winkel zijn gevestigd. Via be middeling van veehandelaar Arie Brand wordt het Van Asch-vlees ingekocht. Vaar zen, circa twee jaar oude Ries van Asch: „Het probleem is dat de diverse soorten vlees die aan een varken zitten zo verschillend qua hoeveelheid en vraag worden verkocht. Varkensvlees is in sommige opzichten ook een seizoenar tikel. Bij een EEG-slachthuis kopen wij dubbel A-eerste soorten en absolute top-kwaliteit. In de zomer, en dat heeft dan weer te maken met de barbecue, kun je de carbonades niet aan gesleept krijgen. Nu ligt wat het varken betreft het accent op spek en rookworst. Met stamppot wordt er minder carbonade gegeten". Apart hoofdstuk in het Van Asch-bedrijf is de bereiding van vleeswaren waarvoor een gigantische worstmakerij werd gebouwd. „Ook daarin hebben wij ons altijd willen onderscheiden. De mensen die dit onderdeel voor hun rekening nemen verstaan hun vak stuk voor stuk. Dat is geen reclameboodschap, je kunt het proeven. Geen woord kwaad over de vleeswarenin- dustrie, maar verschil is er wel. Alles is bij ons dagelijks vers, conserveringsmiddelen gebruiken wij niet. Hammen zoals wij die maken kennen een vooroorlogse kwaliteit. Je kunt de kwaliteit er van opsnuiven. Fabrieksham is in de meeste gevallen eenheidsham, daar staan goochelaars achter. Dat zeg ik niet om een ander te kraken en zodoende mijn eigen spullen te prijzen. Het is ge woon een feit. Aan die exclu siviteit van de vleeswaren hechten wij veel waarde. Hoe dikwijls derden al niet hebben Foto Herman van Dam geprobeerd bij mij voor hun zaken bestellingen te plaatsen is onvoorstelbaar. Wij moeten ons zelf blijven en geen fabriek gaan worden. Hetzelfde geldt voor de blikprodukten die wij produceren. Een jaar of wat geleden zijn wij rundvlees - goulash - tomaten en erwten soep in blik gaan verkopen. Ook dat is uitgegroeid tot een heel assortiment. Aan com merciële grootverbruikers zal ik het echter nooit verkopen. Wat de inhoud van de blikpro dukten betreft zijn veel van mijn medewerkers de werke lijke smaakmakers. We experi menteren net zo lang tot de kwaliteit is bereikt die wij aan onze klanten durven presente ren. Van zuurkool tot haché en erwtensoep. Je kunt het zo gek niet noemen. En ook dan blijkt dat die inspanning, geduld en de daaruit voortvloeiende kwa liteit resultaten brengt. Als we de kas opmaken zijn er tiental len girocheques bij van klanten ver buiten Soest. Tot vanuit Groningen weet men ons te vinden. Zoiets geef je dan toch niet uit handen aan een con current?" Als we in dit Van Asch-verhaal dan toch over smakelijke za ken schrijven dan mogen daar in de door medewerkers ver vaardigde sauzen en salades niet ontbreken. Men ging van start met de vleessalade. Min of meer nood gedwongen, want waar laat een slager anders de resten van zijn hammen. Om een lang verhaal te bekorten: zeven sauzen en dertien soorten sa lades prijken dagelijks in ge koelde vitrines. Aan afnemers geen gebrek. Dat laatste is ook van toepassing op klanten die steeds meer een beroep doen op leveringen van koude buffet ten met alles er op en er aan. Party-verzorging tot in de kleinste details, maaltijdberei ding voor de leden van o.a. het Soester Gilde. Ook die belangstelling is niet zo maar uit de lucht komen vallen. Ries van Asch: „Dat is in het begin van de zestiger jaren, toen de welvaart wat herken baarder werd, begonnen. Op afroep gingen wij carbonades en bitterballen braden en bak ken. Wil bakte en braadde ze bruin, ik op mijn scootertje voor de bezorging door Soest. Later vragen ze je voor een koud buffet. Arbeidsintensief werk waarbij je nooit in uren moet rekenen. Altijd denken: als ik het niet had zou er geen cent aan kunnen worden verdiend' Ondanks het feit dat Van Asch klanten is kwijtgeraakt omdat zijn vrouw en hij in het be gin van de zeventiger jaren be sloten de zondagse snij-uurtjes af te schaffen, lijkt het bestaan van ontevreden klanten on waarschijnlijk. Ries van Asch: „Ieder mens is feilbaar. Het kan best gebeuren dat een klant eens een keer niet opti male kwaliteit heeft gekregen. Dat wordt in orde gemaakt. Als ik echter naar eer en geweten voor mijzelf weet ik dat ik een uitstekende kwaliteit heb gele verd en ze komen dan aan met het verhaal dat het vlees taai of slecht was dan is het bij mij over. Ze krijgen een nieuw stuk vlees met het vriendelijke maar dringende verzoek op zeer korte termijn eens naar een andere slager uit te kij ken". Ries van Asch, zijn echtgenote en hun medewerkers hebben van hun vak hun hobby ge maakt. Geen eenzijdige consta tering na een momentopname. Ook in de vakpers is hun kwali teit, hun opvatting van zaken doen meerdere malen ten voor beeld gesteld. Geen wonder dat restaurants als 't Zwaantje en 't Spiehuis zich van hun leve ranties bedienen. De bewoners van paleis Soestdijk en paleis Drakesteyn doen 't zelfde. Kan ook niet anders als je terecht het predicaat „klasse-slager" voert en in dagelijkse praktijk brengt.

Soester Courant | 1979 | | pagina 19